Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η διατροφη μου...


monbebe

Recommended Posts

δεν ξερω αν εχει τυχει και σε αλλες κοπελες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα εμενα στην δευτερη η διατροφη μου ειναι πολυ διαφορετικη απο την πρωτη εγκυμοσυνη...

ειμαι στην αρχη του 2ου 3μηνου αλλα δεν εχω την τρελλη ορεξη για φαι. οκ, θα πεινασω, θα φαω επειδη πρεπει, πολλες φορες νιωθω οτι χορταινω με 2 μπουκιες -στην κυριολεξια ομως!- και σε 5 λεπτα πειναω -λογικοτατο!- και τρελλαινομαι να τρωω γλυκα... σοκολατες κυριως! μπορω να παρατησω το φαι επειδη θελω να φαω γαλακτομπουρεκο! πολλες φορες μου φερνει αηδια το φαι! συν ολα τ'αλλα το στομα μου εχει μια μεταλλικη γευση! μπλιαξ! απο διατροφικη αξια δηλ. χαλια... αλλα δεν αντεχω και πολλα... και αν τα φαω θα ειναι λιγες οι φορες -πχ μονο το μεσημεριανο μου-, που θα φαω κατι υγειηνο μιαας και πρεπει να τρωω σαν εγκυος...

τι λετε και οι υπολοιπες φουσκοκοιλιτσες? :roll:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Είμαι κι'εγώ στον 3ο μήνα και σχετικά με τη διατροφή μου μπορώ να πω πως έχω αποκτήσει άλλες συνήθειες.Δεν τρώω φαγητά που πριν έτρωγα γιατί μου μυρίζουν περίεργα πχ όταν κάνω τόστ το τρώω μόνο με τυρί το ζαμπόν δεν το θέλω καθόλου.Απο γλυκά βέβαια δεν μου έχει κοπεί η όρεξη.Αντιθέτως.Το καλό είναι οτι δεν έχω πάρει κιλά.Μόνο 1.

Link to comment
Share on other sites

:D κι εγω ευτυχως ακομα ειμαι σταθερη στα κιλα μου... οσο ημουν και πριν μεινω εγκυος... δεν ειναι ομως τα κιλα που με απασχολουν οσο το τι "ταιζω" το μωρακι μου... δεν το κανω επιτηδες... απλα δεν αντεχω παντα το φαι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω nat-left που με θυμασαι...

την Παρασκευη θα κανω εναλλακτικα το Α-τεστ... υπερηχο και εξετασεις αιματος-αυτες θα τις εχω την τεταρτη περιπου στα χερια μου-... απλα σαν 2η γνωμη... την αμνιο δεν θα την κανω... ουτε ο αντρας μου θελει... το'χουμε παρει εξαλλου αποφαση απο κοινου πως θα δεχτουμε το αποτελεσμα και θα το παλεψουμε σε περιπτωση που κατι οντως παει στραβα... γενικοτερα ομως ειμαστε αισιοδοξοι... κι εκεινος αν και φοβιτσιαρης νιωθει οτι τελικα ολα θα πανε καλα! ΑΜΗΝ!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και ξεφυγαμε απ'το θεμα, εννοειται οτι θα εκανα κατι να το διπλοτσεκαρω... το οτι επελεξα να μην κανω την συγκεκριμενη εξεταση δεν ειναι θεμα αδιαφοριας αλλα προσωπικης επιλογης -οχι εγωιστικης προσωπικης επιλογης!- για το τι θεωρω τη συγκεκριμενη στιγμη καλυτερο για εμενα και το μωρο. η αμνιο μπορει μεν να ειναι στατιστικα ποιο σιγουρη, δεν παυει ομως να με φοβιζει.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Τη μεταλλικη γεύση την εχω κι εγω ολη την ωρα και γι αυτο αναζηταω γλυκα συνεχως για να μην την αισθανομαι.Εγω μεχρι πριν λιγες μερες ηθελα και πολυ φαγητο αν και μαλλον οφειλεται στα σκαμπανεβασματα του θυρεοειδη.Τωρα εχω ηρεμησει σε λογικες ποσοτητες φαγητου αλλά οχι υγιεινα...Δε θελω υγιεινο και δεν την παλευω!!Παντως ξερω οτι το μωρο μας παιρνει τα στοιχεια που χρειαζεται ασχετα αν εμεις τρεφομαστε υγιεινα ή οχι.Το υγιεινο ειναι περσσοτερο να μη γινουμε τοφαλες κι οχι τοσο για το μπεμπε μας!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

<off topic>

Μαργαρίτα βγαίνω οφ τοπικ για να σου πω ότι και μένα η γιατρός μου (που είναι ίδια με την γιατρό σου) την Α-τεστ με συμβούλεψε να κάνω για να ξε αγχωθώ όταν την ρωτούσα επίμονα "μήπως να κάνω αμνιο" για να είμαστε σίγουροι λογω ηλικίας κλπ (33) και μου είπε κανε το Α-τεστ έτσι ώστε αν βγει καλό να ηρεμήσεις...

Τελικά δεν βγήκε και τόσο καλό (βγήκε λίγο πιο πάνω από το οριο αλλα όχι τοσο πολύ πάνω οσο το παπ-Α και η αυχενική που ειχα συνηθίσει σε 4ψηφια νουμερα πιθανοτητων) γιατί πολύ απλά το Α-τεστ δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη εξέταση μιας και είναι λιγο παλιά και η γιατρός μου αποφάσισε να την αγνοήσουμε...στο λέω αυτό γιατί για μια μέρα όταν πηρα τα αποτελεσματα του Α-τεστ φρικαρα και αν τυχον σου βγει και σενα όχι τοσο καλη όσο θα ήθελες μην τρομάξεις...η γιατρός το πιθανότερο είναι να μην την παρει υπόψην της. Καλή τύχη. :wink:

</off topic>

 

όσο για την διατροφή ναι φυσικά εμένα έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην διατροφή καμιά σχέση με παλιά. :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν να πω ότι κι εγώ δεν τρέφομαι πάντα υγιεινά, αλλά έχω αλλάξει πολλές από τις συνήθειές μου.

Π.χ. ποτέ πριν δεν έτρωγα ψάρια - τώρα τρώω 1 με 2 φορές την εβδομάδα

πριν δεν έπινα γάλα καθόλου, μόνο με τον καφέ - τώρα πίνω κάθε πρωί μισό λίτρο και κάποιες μέρες και ένα ποτήρι το βράδυ.

Γενικά προσπάθώ. Η κακή διατροφή κατά την εγκυμοσύνη επηρεάζει την ανάπτυξη των παιδιών μας. Ρίξτε μια ματιά και στα παρακάτω άρθρα κι αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι δεν είναι και τόσο απλό ζήτημα.

 

http://mammyland.com/teleytaia-nea/diatrofi/kaki-diatrofi-5

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=416

http://www.myworld.gr/site/content.php?sel=59&artid=144836

 

Επιπλέον Margarita η υπερκατανάλωση γλυκών, ακόμα κι αν κατά τα άλλα κάνεις σωστή διατροφή, εκτός από τα περιττά κιλά, εμπεριέχει τον κίνδυνο σακχάρου κύησης.

Όλα με μέτρο θα έλεγα. Ούτε να τρελλαινόμαστε, αλλά και λίγο να προσέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

daisy μου γι'αυτο "φρικαρω" με αυτο το θεμα... γιατι το μονο ουσιαστικο που τρωω ειναι το μεσημεριανο -κρεας, λαχανικα, αυγα, τυρι, ψαρι... αναλογως τα κεφια), το πρωι το γαλα με λιγα coco pops (ειπαμε σοκολατα!) και ενδιαμεσα κανα γιαουρτι, κατι γλυκο, και το βραδυ τιποτα συγκεκριμενο... μπορει να ειναι αυγα, μπορει τοστ, οτι το πρωινο, μανιταρια με τυρια και κρεμα γαλακτος στο φουρνο -τρελλαινομαι!-... τετοια πραγματα... και οχι σε μεγαλες ποσοτητες..οτι και να φαω θα ειναι λιγο και μετα απο λιγη ωρα θα ξαναθελω φαι... ακομα και μετα απο 2 λεπτα... στις αρχες ηλπιζα να ειναι οι διαταραχες του 1ου 3μηνου... μπηκα στον 4ο, ελπιζω να αλλαξω συνηθειες!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τί εννοούμε με τον όρο "κακή διατροφή".Σκέφτομαι μήπως πρόκειται για ακραίες καταστάσεις.Γενικά στη χώρα μας δεν αποκλείουμε ομάδες τροφών, ούτε στερούμαστε συστατικά,όπως συμβαίνει δυστυχώς στις χώρες του τρίτου κόσμου.Δεν τρεφόμαστε με κονσέρβες και όσο να πεις...το όσπριο, το φρούτο,το λαχανικό θα το φάμε!Και να μη θέλουμε...ο σύζυγος,οι γονείς, η αδερφή,η φίλη...θα μας το δώσει με το ζόρι!!!Και εγώ αισθάνομαι ενοχές για τα γλυκά ή για κάτι ελαφρώς junk που θα τύχει κάποια στιγμή να φάω...αλλά εντάξει.Δεν είμαστε άρρωστες!!Όλα με μέτρο!!!

Αυτό που με ανησυχεί είναι το ασβέστιο.Εδώ και 2 βδομάδες παίρνω ένα συμπλήρωμα ασβεστίου αλλά από γαλακτοκομικά...εκτός από φέτα ή κασέρι,άντε και ένα σοκολατούχο πού και πού...τίποτα!Το γάλα δεν το μπορώ καθόλου.Θα ρωτήσω και τη γιατρό,αλλά πάντως...με τρώνε οι τύψεις!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πέρνεις το ασβέστιο από το λάχανο και τα λαχανικά γενικά...μην ανησυχείς...εγώ δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά τώρα στην εγκυμοσύνη επειδή δεν τα αντέχω αλλά με ένα συμπλήρωμα ασβεστίου και με πολλά φρούτα και λαχανικά είμαι σουπερ...

σημειωτέον το λάχανο έχει πολύ καλύτερο και περισσότερο ασβέστιο από ότι το γάλα....δεν το χρειάζεσαι και τόσο το γάλα δηλαδή...ίσως και καθόλου :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

παρομοίως με τη Jen! δεν καταναλώνω καθόλου γαλακτοκομικά -γενικώς- μόνο λίγο τυρί τώρα στην εγκυμοσύνη για λιχουδιά! έκανα και εξέταση για το ασβέστιο και βγήκε μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά!

ούτε συμπλήρωμα έπαιρνα!

τρώω ξηρούς καρπούς καθημερινά, πολλά πράσινα λαχανικά, αυγό, ψάρια, ταχίνι (βεβαίως!!) και όοολα αυτά έχουν ήδη μπόλικο ασβέστιο...!Φυσικά όμως ότι αντέχετε και ό,τι πει ο γιατρός σας! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α, οχι εγω παλι για το τυρι τρελλαινομαι... και γαλατακι πινω και τα συμπληρωματα παιρνω... μιλαω απλα οτι σε γενικες γραμμες δεν ειμαι ικανοποιημενη απο το ειδος των τροφων που εχω καταληξει να τρωω αφου ξαφνικα-και λογικα- πολλα δεν μ'αρεσουν...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

παρομοίως με τη Jen! δεν καταναλώνω καθόλου γαλακτοκομικά -γενικώς- μόνο λίγο τυρί τώρα στην εγκυμοσύνη για λιχουδιά! έκανα και εξέταση για το ασβέστιο και βγήκε μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά!

ούτε συμπλήρωμα έπαιρνα!

τρώω ξηρούς καρπούς καθημερινά, πολλά πράσινα λαχανικά, αυγό, ψάρια, ταχίνι (βεβαίως!!) και όοολα αυτά έχουν ήδη μπόλικο ασβέστιο...!Φυσικά όμως ότι αντέχετε και ό,τι πει ο γιατρός σας! :D

 

τι εξέταση είναι αυτή που δείχνει αν παίρνεις αρκετό ασβέστιο? για πες για πες....

 

(εγώ πάλι ούτε γαλακτοκομικά αλλά ούτε και ψάρι μπορώ να φάω τώρα και ας με τρέλαινε πριν... :( )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

παρομοίως με τη Jen! δεν καταναλώνω καθόλου γαλακτοκομικά -γενικώς- μόνο λίγο τυρί τώρα στην εγκυμοσύνη για λιχουδιά! έκανα και εξέταση για το ασβέστιο και βγήκε μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά!

ούτε συμπλήρωμα έπαιρνα!

τρώω ξηρούς καρπούς καθημερινά, πολλά πράσινα λαχανικά, αυγό, ψάρια, ταχίνι (βεβαίως!!) και όοολα αυτά έχουν ήδη μπόλικο ασβέστιο...!Φυσικά όμως ότι αντέχετε και ό,τι πει ο γιατρός σας! :D

 

τι εξέταση είναι αυτή που δείχνει αν παίρνεις αρκετό ασβέστιο? για πες για πες....

 

(εγώ πάλι ούτε γαλακτοκομικά αλλά ούτε και ψάρι μπορώ να φάω τώρα και ας με τρέλαινε πριν... :( )

 

εξεταση ασβεστιου ειχα κανει πριν κανα χρονο γιατι ηθελα να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα στα νυχια μου. εξεταση αιματος ειναι.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πέρνεις το ασβέστιο από το λάχανο και τα λαχανικά γενικά...μην ανησυχείς...εγώ δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά τώρα στην εγκυμοσύνη επειδή δεν τα αντέχω αλλά με ένα συμπλήρωμα ασβεστίου και με πολλά φρούτα και λαχανικά είμαι σουπερ...

σημειωτέον το λάχανο έχει πολύ καλύτερο και περισσότερο ασβέστιο από ότι το γάλα....δεν το χρειάζεσαι και τόσο το γάλα δηλαδή...ίσως και καθόλου :wink:

Jen μεγάλη χαρα μου έδωσες μ'αυτο που εγραψες!!!!! Το γαλα ουτε σε φωτογραφια δεν μπορω να το βλεπω! :? Τώρα οσο για φρουτα και λαχανικα..... νομιζώ οτι ουτε σε ολη μου τη ζωη δεν εχω φάει τόσες ποσοτητες!!!!! Ο μέχρι τωρα γιατρος μου , μου ειχε πει οτι με το συμπληρωμα και κανα γιαουρτακι η λιγη φέτα ειμαι οk! :wink::D:D

 

p.s. Τελικα πήγα στη γιατρο σου!!!!! :D Σ'ευχαριστω πού ειναι όντως πολύ καλη θα σου στειλω pm να σου πω

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

παρομοίως με τη Jen! δεν καταναλώνω καθόλου γαλακτοκομικά -γενικώς- μόνο λίγο τυρί τώρα στην εγκυμοσύνη για λιχουδιά! έκανα και εξέταση για το ασβέστιο και βγήκε μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά!

ούτε συμπλήρωμα έπαιρνα!

τρώω ξηρούς καρπούς καθημερινά, πολλά πράσινα λαχανικά, αυγό, ψάρια, ταχίνι (βεβαίως!!) και όοολα αυτά έχουν ήδη μπόλικο ασβέστιο...!Φυσικά όμως ότι αντέχετε και ό,τι πει ο γιατρός σας! :D

 

τι εξέταση είναι αυτή που δείχνει αν παίρνεις αρκετό ασβέστιο? για πες για πες....

 

(εγώ πάλι ούτε γαλακτοκομικά αλλά ούτε και ψάρι μπορώ να φάω τώρα και ας με τρέλαινε πριν... :( )

 

εξεταση ασβεστιου ειχα κανει πριν κανα χρονο γιατι ηθελα να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα στα νυχια μου. εξεταση αιματος ειναι.

 

ακριβώς, μία μέτρηση στο αίμα είναι!

 

Jen ό,τι είναι πολύ πράσινο έχει και πολύ ασβέστιο (σπανακι, μπρόκολο,μαρούλι κτλ..) οπότε μη στενοχωριέσαι για τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Solini χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένη...περιμένω pm αναλυτικά! :wink:

 

Δανάη αν είναι απλά μια εξέταση θα την κάνω αύριο που θα πάω να κάνω ούτως η άλλως τις καθιερωμένες μου μηνιαίες εξετάσεις αίματος...ελπίζω να μην είναι ακριβή...βασικά εγώ τώρα τον χειμώνα έχω ταράξει την σαλάτα λάχανο-καρότο κάθε μέρα και είχα ακούσει ότι το λάχανο είχε πολύ ασβέστιο και ας μην είναι πράσινο...

το καλοκαίρι που είχα πολλές αναγούλες είχα ταράξει το μαρούλι...

 

θα κάνω την εξέταση και θα σας πω τελικά αν αρκεί μόνο ένα συμπλήρωμα ασβεστίου και αυτά που τρώω...ευχαριστώ για την πληροφορία κορίτσια! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

[ι είχα ακούσει ότι το λάχανο είχε πολύ ασβέστιο και ας μην είναι πράσινο...

το καλοκαίρι που είχα πολλές αναγούλες είχα ταράξει το μαρούλι...

 

:

 

Eγώ πάλι έχω διαβάσει ότι το λάχανο ενοχοποιείται, όπως και τα όσπρια, για κολικούς των μωρών. Οι κολικοί τους γενικότερα αποδίδονται εν μέρει στην διατροφή της μητέρας κατά την εγκυμοσύνη. Εγώ τρώω πολλά φρούτα αλλά από σαλάτες και φαγητά έχω κόψει αρκετά. Όσπρια, λάχανο, φασολάκια και μπάμιες μου προκαλούν έντονη δυσπεψία και τυμπανισμό....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα με το γάλα έχουμε όλες όπως βλέπω.

Κι εγώ, ενώ τρελλαινόμουν πιο παλιά για γάλα φρέσκο, τώρα όχι μόνο δε μου αρέσει, αλλά με πειράζει κι όλας, μου πεφτει βαρύ στο στομάχι και μετά από μισή ώρα τρέχω για την τουαλέτα. Τελευταία πίνω παστεριωμένο και για την ώρα δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, ούτε στη μυρωδιά, ούτε στο γαστρεντερικό, για να δούμε για πόσο.

Πάντως κι εμένα ο γιατρός μου δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα όταν του είπα ότι δεν πίνω γάλα, μάλιστα μου είπε συγκεκριμένα για το μπρόκολο ότι έχει πολύ περισσότερο ασβέστιο απ΄όλα τα γαλακτοκομικά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δανάη αν είναι απλά μια εξέταση θα την κάνω αύριο που θα πάω να κάνω ούτως η άλλως τις καθιερωμένες μου μηνιαίες εξετάσεις αίματος...ελπίζω να μην είναι ακριβή...

 

δεν ξέρω αν είναι ακριβή γιατί ο πεθερός μου είναι μικροβιολόγος και τις κάνω όλες εκεί..!

 

βασικά εγώ τώρα τον χειμώνα έχω ταράξει την σαλάτα λάχανο-καρότο κάθε μέρα και είχα ακούσει ότι το λάχανο είχε πολύ ασβέστιο και ας μην είναι πράσινο...

το καλοκαίρι που είχα πολλές αναγούλες είχα ταράξει το μαρούλι...

 

 

 

είναι καταπληκτικός συνδυασμός, δεν το βαριέμαι ποτέ το λαχανο-καρότο :D Κάπου είχα διαβάσει ότι έχει πράγματι πολύ ασβέστιο και το λάχανο αλλά μερικές φορες προκαλεί φούσκωμα στην εγκυμοσύνη, ελπίζω να μην έχουμε κανένα τέτοιο, γιατί είμαι λέμε πολύ ..σαλατού!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...