Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΗΛΙΟ


mamvas

Recommended Posts

Σκεφτομαι φετος και τον Αγ.Ιωαννη στο Πηλιο για διακοπες για μια βδομαδα τον Αυγουστο. Εχω ξαναπαει παλια χωρις παιδι ομως και θυμαμαι μου αρεσε πολυ. Μ ενδιαφερει ξενοδοχειο με ανετα δωματια η καλυτερα διχωρο οικογενειακο, να σερβιρουν ομως πρωινο. Μηπως εχετε κατι να μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμεις σκεφτόμαστε για Αι Γιαννη στο Πήλιο, έχουμε πάει αλλες δυο φορές και είναι πολύ όμορφα, με κοντινές πανέμορφες παραλίες.

Αλλά και εμεις στο ψαξιμο είμαστε ακομα για το που να μείνουμε, ψάχνουμε για κατι πιο οικογενειακό και διπλα στη θάλασσα... Εαν βρώ κάτι καλό θα σε ενημερώσω!

Δες και τα παρακάτω :

http://www.pelion.com.gr/photo/greek/ag_ioannis/ag_ioannis.htm

http://www.zoe-pelion.gr/outdoor.html

http://www.e-pelion.gr/agios_ioannis.php

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή δεν ξέρω καθόλου την περιοχή, παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με βοηθήσει...

Ζητείται...αξιοπρεπές ξενοδοχείο ή δωμάτιο αν είναι δυνατόν πάνω στο κύμα (που λέει ο λόγος).....με καλή θάλασσα....χωρίς να χρειάζεται να πάρεις αυτοκίνητο για να κάνεις μπάνιο....όπως καταλαβαίνετε ετοιμάζω διακοπές για τεμπέληδες ή την απόλυτη νιρβάνα.....

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.....οι προσωπικές εμπειρίες είναι χίλιες φορές καλύτερες από κάθε άλλη έρευνα....

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Στο Λήδα έχω πάει εγώ πρόπερσι που ήμουν έγκυος.

 

Λοιπόν: (δεν ξέρω όμως σε τι φάση είσαι, έχεις παιδάκια; Ηλικίες; Είσαι έγκυος; )

 

Πλεονεκτήματα:

- Είναι πολύ όμορφο και καθαρό και τότε που είχα πάει εγώ έφτιαχναν και καινούργια κτίρια. Μπορεί να πετύχεις τα καινούρια.

- Όλα, μα όλα τα δωμάτια, έχουν φοβερή θέα.

- Είναι όλα στα πόδια σου όπως το θες: παραλία, εστιατόριο, μπαράκι - καφετέρια, πισίνα.

- Έχει πάρκινγκ

- Έχει κοντά και κανά δυο ακόμα πολύ όμορφες γραφικές παραλίες

- Είναι κοντά η Μηλίνα που είναι πανέμορφή το βράδυ για βολτίτσα και φαγητό (με αυτοκίνητο εννοείται)

- Είναι οικονομικό

 

Μειονεκτήματα:

- Αν μένεις ψηλά (είναι χτισμένα τα σπιτάκια αμφιθεατρικά) θα έχει περπάτημα από τη θάλασσα στο δωμάτιο (όπως εγώ και ήμουν και 7 μηνών έγκυος).

- Η παραλία είναι πολύ μικρή και αν έχει κόσμο άντε να βρεις μέρος.

- Το εστιατόριο πρόπερσι δεν έλεγε και πολλά αλλά πέρυσι που πήγε ο εργοδότης μου του άρεσε.

- Τα πιο παλιά δωμάτια θα ήθελαν μια ανακαίνιση.

- Το πάρκινγκ είναι μες στην καρακαΐλα (κοινώς καίγεται το αυτοκίνητο από τον ήλιο).... :lol::lol:

 

Άλλα μέρη με τη θάλασσα στα πόδια σου είναι: το Χορευτό (αν έχεις όμως πολύ μικρά παιδιά είναι λίγο επικίνδυνα, η θάλασσα είναι λίγο απότομη και έχει συχνά κύμα), ο Άη Γιάννης (το ιδιο με το Χορευτό), ο Πλατανιάς (έχει πολύ ωραία θάλασσα και αν και Αιγαίο είναι πολύ ήρεμα αλλά είνα πιο μακιά από Βόλο, 1,5 ώρα).

 

Δεν θυμάμαι άλλα αυτή τη στιγμή.... Θα επανέλθω.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το πήλιο ειναι ο ιδανικός τόπος για οικογενειακές διακοπές...εμείς έχουμε σπίτι απο την αλλη μεριά πιο κάτω απο τον Αη Γιάννη κοντά στην Αργαλαστή (ποτιστικά). Το μόνο άσχημο που μου συνέβει στον Αη Γιάννη ειναι ότι έπαθα απο ταβέρνα δηλητηριαση και πέρασα μια νυχτα κόλαση...ειδικά μεχρι να γυρίσουμε Βόλο με τις άπειρες στροφές άστο! Ευτυχώς το παιδί που τα είχα τότε ήταν γιατρός και μου έκανε μια ένεση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ειναι πολυ ωραιο και η περιοχη εκει ειναι πολυ ομορφη ειναι μεσα στον κολπο του παγασητικου αλλα θα ειστε και πολυ κοντα στις παραλιες πισω απο το πηλιο που βλεπουν αιγαιο.

http://www.hotelsandrooms.gr/index.php?hotel=Leda-Hotel-Chorto-Magnissia

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ kleiw για την απάντησή σου.

Ελπίζω να είναι κατάλληλο και για μωράκια, γιατί φέτος με το δεύτερο παιδάκι μας, μου φαίνεται ότι θα πέσει πολύ κυνήγι... τουλάχιστον να το ευχαριστηθούν τα παιδάκια μας...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γεια σας, θέλουμε να πάμε διακοπούλες (επιτέλους κι ας φθινοπώριασε:D) στο Πήλιο. Σκεφτόμαστε για Πορταριά. Βέβαια δεν έχουμε και πολλές επιλογές καθώς πάμε με τα εισητήρια της Εργατικής Εστίας. Μήπως έχετε καμία πρόταση για χωριά, καταλύματα ή εστιατόρια?

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

είμαι από Βόλο και θεωρώ ότι καλές προτάσεις είναι Πορταριά/Μακρυνίτσα, κλασικές θα έλεγα αλλά προσωπικά προτιμώ την άλλη πλευρά, αυτή του ανατολικού Πηλίου και συγκεκριμένα Μηλιές και Βυζίτσα! έχω πρόταση για πανσιον εκεί αλλα θα την έλεγα μόνο με προσωπικό μήνυμα. προς τα κει καταπληκτικά χωριά είναι ο Αγ. Λαυρέντιος και ο Αγ. Βλάσιος ενώ κατεβαίνοντας είναι πολύ κοντά τα παραθαλάσσια χωριά Άφησσος, Καλά Νερά και Γατζέα. πιστεύω θα χουν κόσμο και ανοιχτά μαγαζιά αυτήν την εποχή.

 

καλά θα ταν να πήγαινα κι εγώ ένα ταξιδάκι προς τα κει! φέτος λόγω γέννας μείναμε στην Αθήνα όλο το καλοκαίρι, μου άνοιξες την όρεξη τώρα και ζηλεύω!!!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν η εργατική εστία καλύπτει κανένα κατάλυμμα στην Τσαγκαράδα, θα σας πρότεινα να μεινετε εκεί. Η Πορταριά έχει πολύ κίνηση, πλακώνουν πούλμαν με καπί και έχει φασαρία...

 

Καλά να περάσετε! :P (ζηλεύω... θέλω κι εγώ...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, σας ευχαριστώ πολύ, με βοηθήσατε αφάνταστα. Δεν έχουμε πάει προς τα εκεί και για μένα ήταν ονόματα πάνω στον χάρτη. Βέβαια έχουμε ακούσει τα καλύτερα γενικά για το Πήλιο και τους ανθρώπους του (το φαγητό και τα τσιπουράκια του χαχα). Φυσικά δεν θα παραλείψουμε να επισκεφτούμε τον Βόλο...

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Μακρυνίτσα είναι πολύ καλή όπως και όλο το Πήλιο ότι εποχή και να πας..............

 

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=24

 

 

........και βέβαια να επισκεφτείς τον Βόλο εκτός ότι είναι ωραία πόλη διαθέτει και τα φοβερά τσιπουράδικα - μεζεδοπωλεία !!!!!!!!

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα!!!!!!!!!!!!!

 

Μείναμε Χορευτό και γυρίσαμε όλα τα χωριά του Πηλίου!!!Στην Ζγορά είναι η συγκομιδή των μήλων....μυρίζει ο δρόμος μήλα καθός περνάς....

 

Πολύ ωραίο φαγητό επίσης!!!

 

Είναι όλα μοναδικά.....καλά αξίζει και μια βόλτα στο Βόλο,δεν το συζητώ!!!

 

ΘΑ μου μείνου όλα ΑΞΕΧΑΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω και τον Κισσό το οποίο είναι ένα πολύ γραφικό χωριουδάκι και είναι κοντά σε όλα. Σκέψου ότι είναι πλακόστρωτο και δεν μπαίνει το αυτοκίνητο μέσα. Είναι πολύ μικρό αλλά πανέμορφο.

Όπου και να πας να προτιμήσεις τα μέρη προς Αιγαίο και όχι αυτά που έιναι στο Παγασητικό κόλπο. Όσο πιο κοντά στην Τσαγκαράδα τόσο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο στη Κάτω Γκαντζέα, ΣΕΡΑΝΙΔΕΣ λέγεται. Δυστυχώς δυσκολεύτηκα να βρω κάτι, καθώς οι επιλογές μας ήταν περιορισμένες λόγω των εισιτηρίων Ε.Ε καθώς σε πάνω απο 15 ξενοδοχεία δεν βρήκα τίποτα, ήταν κλεισμένα. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι οι άνθρωποι στο προαναφερόμενο ξενοδοχείο ήταν ευγενέστατοι και το γεγονός αυτό με έχει συνεπάρει καθώς μου αρέσει η παρεϊστικη ατμόσφαιρα. Θα επισκεφτούμε το όμορφο Πήλιο στα τέλη του μήνα και είμαι πολύ ενθουσιασμένη. Θα σας γράψω εντυπώσεις όταν επιστρέψω.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταγωγή από Αγ. Λαυρέντιο και θα σου συνηστούσα να επισκεφτείτε το χωριό μας κυρίως σαβ/κο και να πιείτε τα τσιπουράκια σας στην πλατεία κάτω από τα πλατάνια! Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα πάμε το 3μερο στην Αγριά του Βόλου και σίγουρα θα επισκευθούμε την Πορταριά. Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να δούμε ή να κάνουμε εκεί; Οι δρόμοι άραγε από Βόλο - Πορταριά - Χιονοδρομικό πως είναι; Εχουν πολλές στροφές ή νορμάλ; Οι αποστάσεις είναι μεγάλες;

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεχτη κορίτσια (και για φαγητό ή τοπικά προίόντα)!

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...