Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χριστουγεννιατικες διακοπες με τριχρονο παιδι


giorgoskoup

Recommended Posts

Συναγωνιστες γονεις,

 

μηπως εχετε καποια ιδεα για ενα τριημερο με παιδι(3.5 ετων) τα χριστουγεννα.Οχι πολυ μακρυα απο Αθηνα(με αυτοκινητο).Σκεφτομαστε κατι σαν ξενοδοχειο με παιδοτοπο για ευνοητους λογους.Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συναγωνιστες γονεις,

 

μηπως εχετε καποια ιδεα για ενα τριημερο με παιδι(3.5 ετων) τα χριστουγεννα.Οχι πολυ μακρυα απο Αθηνα(με αυτοκινητο).Σκεφτομαστε κατι σαν ξενοδοχειο με παιδοτοπο για ευνοητους λογους.Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω

 

Tρικαλα κορινθιας Σαλε των χρωματων απλα τελεια....

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.skamnos.com/

 

Πολύ ήσυχα και πολύ φιλικό περιβάλλον...Είναι στο Λιβαδι Αραχωβας...

Υπαρχουν και δραστηριοτητες με ζωάκια!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω και εγώ Τρίκαλα Κορινθίας.Πήγαμε πέρισυ τα Χριστούγεννα που η μικρή ήταν ενάμιση με φιλικό ζευγάρι με κοριτσάκι της ίδιας ηλικίας με τη δικιά μου.Είχαμε κλείσει σπίτι και περάσαμε τέλεια!!!

Μόνη εξαίρεση το φαγητό που ναι μεν ήταν πολύ ωραίο αλλά για να βρεις να φας έπρεπε να ψάξεις πολύ καθότι όλα τα εστιατόρια ήταν γεμάτα τέτοιες μέρες.Στο τέλος ψωνίσαμε και μαγειρεύαμε μόνοι μας!!!!

Επίσης εμείς πέσαμε πάνω στα πολύ βαριά χιόνια και αποκλειστήκαμε χωρίς ρεύμα και θέρμανση μια ολόκληρη μέρα!!!!!!!...αλλά παρ όλα αυτά τα θυμόμαστε όλα σαν μια πολύ ωραία ανάμνηση!Οι καημένοι οι ιδιοκτήτες του σπιτιού ήρθαν άρον άρον από Ξυλόκαστρο να μας βοηθήσουν και να ειδοποιήσουν τα εκχιονιστικά ώστε να έρθουν άμεσα να ανοίξουν το δρόμο καθότι είχαμε μωρά παιδιά και το σπίτι ήταν σχετικά ψηλά στο βουνό....

 

Δείτε γενικές πληροφορίες εδώ:

http://www.trikala-korinthias.gr/pg004.html

Link to comment
Share on other sites

εμεις σε αυτην την ηλικια πηγαιναμε για 2 χρονια στην βυτινα στο vytina house forest resort. περασαμε τελεια και τις 3 φορες με βολτες στεμνιτσα και δημητσανα. Επισης πολυ ωραια περασαμε περυσι στη Ναυπκατο σε μεζονετα 110 τμ με 130 ευρω τη μερα. Και οι διαδρομες ευκολες και γρηγορες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως οι χειμερινές διακοπές με μικρά παιδιά είναι λίγο δύσκολες. Πέρισυ πήγαμε αρχές Δεκεμβρίου μαζί με φίλους σε Στεμνίτσα-Δημητσάνα και μας βγήκε η ψυχή. Ο καιρός δεν ήταν καλός (τις 2 ημέρες έβρεχε συνέχεια) τα παιδιά δεν μπορούσαν να βγουν έξω , με αποτέλεσμα να είναι μέσα στα νεύρα και να κάνουν συνέχεια φασαρία μέσα στο ξενοδοχείο, οι χώροι ήταν όλοι κλειστοί και ο κόσμος στριμωγμένος με αποτέλεσμα να είμαστε συνέχεια στην τσίτα για να μην ενοχλούν τα παιδιά , τα εστιατόρια και οι ταβέρνες έξω φίσκα στον κόσμο (φανταστείτε το Σάββατο το μεσημέρι βρήκαμε να καθήσουμε να φάμε στο πέμπτο μαγαζί που πήγαμε).Φανταστείτε λοιπόν τι θα γίνεται σε περίοδο των Χριστουγέννων που όλοι θέλουν να φύγουν και που και οι ντόπιοι δεν δουλεύουν οπότε θα είναι όλος ο κόσμος έξω... (να μην πω για τους κλειστούς χώρους και τον κίνδυνο της νέας γρίπης...). Τέλος οι τιμές είναι εξωφρενικές (πήρα τηλέφωνο στο Πήλιο σε ένα ξενοδοχείο που έχει 80 ευρώ το δωμάτιο την υπόλοιπη περίοδο , και για τις διακοπές το δίνει το ίδιο δωμάτιο 270 ευρώ).

Σιγά μην δώσω 550 ευρώ για 3 ημέρες μόνο για να κοιμηθώ σε ένα δωμάτιο...

Για αυτό προτείνω Αθήνα και πάλι Αθήνα , που στο κάτω-κάτω είναι η μοναδική περίοδο του χρόνου που είναι όμορφη και αξίζει να μείνεις εδώ. Θα ψάξω να βρω τι δραστηριότητες έχει για τις γιορτές για τα παιδάκια και θα τα πάω παντού , να δουν και να χαρούν όλα αυτά που γίνονται και επειδή δεν θέλω να μπλέξω με οικογενειακά τραπέζια κλπ για αυτό το διάστημα , σκέφτομαι την ημέρα των Χριστουγέννων να κλείσω τραπέζι σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο και να φάμε εκεί με την οικογένειά μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την fraoulopoulitsa. Αυτές τις μέρες όπου και να πας θα έχει πάρα πολύ κόσμο και δε θα το ευχαριστηθείς. Την εκμετάλευση επίσης, που τη βάζετε; Από ξενοδόχους, εστιάτορες. Είναι τρομερό και οι τιμές τους στα ύψη. Αυτό εγώ δεν το κατάλαβα ποτέ. Στη δική μου τη δουλειά υπάρχουν στάνταρ μέρες ανά περιόδους που κυριολεχτικά "πνιγόμαστε". Δεν ανεβαίνει ο μισθός μας! Καλύτερα εσείς ειδικά που έχετε μικρά παιδιά (και δε σας νοιάζει αν χάσουν μάθημα στο σχολείο) να πάτε ένα 3μερο εκτός γιορτών κάπου. Σίγουρα θα το ευχαριστηθήτε περισσότερο, θα σας περιποιηθούν καλύτερα και θα πληρώσετε και τα μισά λεφτά! Εξάλλου τα Χριστούγεννα στην Αθήνα είναι ΤΕΛΕΙΑ και οι εκδηλώσεις για παιδάκια σε κάθε Δήμο πάμπολες!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον και εγω για εδω το βλεπω και οι τιμες δεν παιζονται και δεν υπαρχει τωρα λιογος να ταλαιπωρηθει η μικρη για 2-3 μερες μεσα στο κρυο και στον συνοστισμο. εδω εδω!Συνταγμα Ερμου και παει λεγοντας!αντε και καλα μας Χριστουγεννα κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολυτο δικιο.Εψαξα αρκετα καταλυματα και διαπιστωσα οτι οι 'επαγγελατιες' του τουρισμου θελουν να βγαλουν τα σπασμενα (τους) ,ολης της χρονιας..

Και γιατι να ταλαιπωρεις το παιδακι σου στις στροφες και στις ερημιες , με τα κρυα?

Η Αθηνα τελικα φανταζει η καλυτερη επιλογη.

"Χριστουγεννα με την οικογενεια σου και πασχα με φιλους" , λενε οι Ιταλοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Ήρθε η σειρά μου να αναζητήσω γνώμες σχετικές με αυτό το θέμα και τελικά βλέπω οτι δεν έπεσα έξω ... Χριστουγεννιάτικες διακοπές με τρίχρονο, βλέπω οτι συμφωνούν οι περισσότεροι, είναι καλύτερες στον τόπο που μεγαλώνει το παιδί! Εκεί ίσως να είναι άλλα μέλη της οικογένειας, οι φίλοι του, ποικιλία δραστηριοτήτων ανάλογα την κάθε περιοχή, το σπίτι του με τα παιχνίδια του και βέβαια μια γνώριμη γωνιά ξεκούρασης για το ίδιο αλλά και τους γονείς του! Τους τρεις προηγούμενους χειμώνες που το παιδί ήταν πιο μικρό (πιο τσαντάκι όπως λέμε με το μπαμπά του) τα πράγματα ήταν πιο εύκολα και έτσι κάναμε πολλές εκδρομές, Ελλάδα και εξωτερικό! Αλλά φέτος δεν νομίζω να το τολμήσουμε.. Εκτός και βρεθεί παρέα με κοντοσυνομήλικο παιδάκι αλλά και ξενοδοχείο με κλειστό παιδότοπο!! Σπιτάκι μας λοιπόν. Αν βέβαια αλλάξει κάτι θα μοιραστώ την εμπειρία μας μαζί σας, γιατί όλο και κάποιος θα ξαναψάξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το εψαξα πολυυυυ φετος το θέμα με χριστουγεννιατικες διακοπες λόγω οτι ειμαστε 3 ζευγαρια με 2 παιδια το καθενα απο ηλικίες 12 μηνών έως 10 ετων. Προταρχικως στόχος να βρω ενα μέρος φιλικό προς τα παιδια (για να περάσουμε και εμεις καλα!) και 2ον (αλλα εξισου πολυ πολύ σημαντικος ) η τιμή. Μετά από πολυ πολυ ψαξιμο κατέληξα σε 3 μέρη : ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ-ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ , εχει κουνιες ,πολυ μεγαλους περιφραγμενους χωρους για αν παιξουν τα παιδια άνετα , καποια ζωακια κλπ - ΝΙΝΕΜΙΑ - ΚΑΡΠΕΝΙΣΗ ..Δεν σας λεω τίποτα απλά μπείτε και δείτε ! - ΠΑΠΑΔΕΣ VILLAGE και αυτο πολυ ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...