Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΑΥΤΙ...


Recommended Posts

Γεια σας...Πριν 1 χρόνο περίπου η κόρη μου έβγαλε ένα σπυράκι κάτω από το δεξί της αυτάκι. Αυτό το σπυράκι υποχώρησε εξωτερικά αλλά έμεινε εσωτερικά ένα γρομπαλάκι το οποίο το καταλαβαίνεις κατά την ψηλάφηση. Έγινε υπέρηχος πέρσι και διαπιστώθηκε ότι προκλήθηκε από το σπυράκι.Η παιδίατρος μου είπε αν θέλω να το αφήσω ή αν θέλω να συμβουλευτώ παιδοχειρουργό. Εγώ το άφησα δεν έκανα τπτ δεν πήγα πουθενα. Τωρα όμως άρχισα να το σκέπτομαι, άραγε θα το απορροφήσει ο οργανισμός ή θα πρέπει να αφαιρεθεί?. .Η απόφαση θα είναι δική μου απλά θα ήθελα εάν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να το μοιραστείτε μαζί μου. Ευχαριστω.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας...Πριν 1 χρόνο περίπου η κόρη μου έβγαλε ένα σπυράκι κάτω από το δεξί της αυτάκι. Αυτό το σπυράκι υποχώρησε εξωτερικά αλλά έμεινε εσωτερικά ένα γρομπαλάκι το οποίο το καταλαβαίνεις κατά την ψηλάφηση. Έγινε υπέρηχος πέρσι και διαπιστώθηκε ότι προκλήθηκε από το σπυράκι.Η παιδίατρος μου είπε αν θέλω να το αφήσω ή αν θέλω να συμβουλευτώ παιδοχειρουργό. Εγώ το άφησα δεν έκανα τπτ δεν πήγα πουθενα. Τωρα όμως άρχισα να το σκέπτομαι, άραγε θα το απορροφήσει ο οργανισμός ή θα πρέπει να αφαιρεθεί?. .Η απόφαση θα είναι δική μου απλά θα ήθελα εάν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να το μοιραστείτε μαζί μου. Ευχαριστω.

 

Αγαπητή martha

 

Προφανώς πρόκειται για μια κύστη που τώρα είναι αδρανής και σε καλή στιγμή για να αφαιρεθεί πριν επιμολυνθεί ξανά.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή martha

 

Προφανώς πρόκειται για μια κύστη που τώρα είναι αδρανής και σε καλή στιγμή για να αφαιρεθεί πριν επιμολυνθεί ξανά.

 

Με εκτίμηση

 

αποκλειετε την περιπτωση να εξαφανιστει?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή martha

 

Όπως καταλαβαίνω το μόρφωμα είναι ψηλαφητό εδώ και 1 χρόνο. Ακολουθεί την συμπεριφορά κύστεως η οποία έχει δικό της τοίχωμα και την κατάλληλη στιγμή θα γεμίσει περιεχόμενο με πιθανότητα νέας φλεγμονής. Η τοπική αφαίρεση προλαμβάνει την επιπλοκή της επιμόλυνσης και κάνει ευκολότερη την αντιμετώπιση.

 

Με εκτίμηση

 

Γιάνννης Μαρινόπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκανα εκ νεου υπερηχο στην μικρη για την κυστη που εχω αναφερει.Εχει αρχισει να επασβεστωνεται.Απ'οτι καταλαβα δεν θα μεγαλωσει περαιτερω.Η ερωτηση ειναι η εξης, ποσο αμεσα θα πρεπει να αφαιρεθει?...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα εκ νεου υπερηχο στην μικρη για την κυστη που εχω αναφερει.Εχει αρχισει να επασβεστωνεται.Απ'οτι καταλαβα δεν θα μεγαλωσει περαιτερω.Η ερωτηση ειναι η εξης, ποσο αμεσα θα πρεπει να αφαιρεθει?...

 

Αγαπητή martha

 

Κατά κανόνα χρειάζεται να αφαιρεθεί και να σταλεί για βιοψία. Δεν αποτελεί επείγον περιστατικό όμως η έγκαιρη εκτομή μπορεί να προλάβει την επιπλοκή της επιμόλυνσης και ενδεχομένως μεγαλύτερης χειρουργικής τομής.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η ανηψιά μου έχει μια τέτοια κύστη στο δεξί λωβό του αυτιού και μια μικρότερη στον αριστερό. Η μαμά της δεν ανησυχεί καθόλου και λέει ότι θα την απορροφήσει ο οργανισμός.

Εγώ πήγα να της τρυπήσω τα αυτάκια και να της πάρω σκουλαρίκια και η κοσμηματοπώλης μου είπε ότι πρέπει πρώτα να την δει η παιδίατρος και να μας πει αν κάνει. Το κορίτσι λέει ότι την ενοχλεί και όταν ακουμπάει το λωβό πονάει...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...