Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ....


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

 

είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτο το φόρουμ και η αιτία είναι ένας παιδίατρος...

 

Θα ήθελα να σας διηγηθώ την ιστορία μου και να μου πείτε τη γνώμη σας...

 

Ο συγκεκριμένος παιδίατρος έχει σύμβαση με το δημόσιο...

Πρίν μερικές εβδομάδες μας ρώτησε το εξής:

 

"Επειδή έχω να πληρωθεί ένα χρόνο απο το δημόσιο τί θέλετε να κάνω να σταματήσω τη σύμβαση μου ή να μου πληρώνετε την επίσκεψη στο ποσό το οποίο αναλογεί στην πληρωμή μου απο το Δημόσιο?"

 

εγω και η γυναίκα μου δίχως 2η σκέψη δεχθήκαμε να πληρώσουμε το ανάλογο αντίτιμο (15 ευρώ)...

 

την 2η φορά που πήγα έχοντας στο μυαλό μου οτι θα πληρώσω επίσκεψη δέν πήρα το βιβλιάριο μαζί μου...

 

και εκει αρχίζει η παραλογία...

 

ο Γιατρός ήθελε και τα 15 ευρώ και να γράψει και την επίσκεψη στο βιβλιάριο..!!!

 

του εξηγώ οτι δεν το καταλαβαίνω αυτο....οτι θέλει και 15 ευρώ και να πάρει και την "επίσκεψη"????

 

μου απαντάει θετικά και μου κάνει ολόκληρο λόγο για το άν είναι δίκαιοι μισθοί αυτοι για γιατρούς..κλπ..κλπ...

 

αφου με έκανε να νιώσω άσχημα πήγα "τρέχοντας" να του φέρω το βιβλιάριο για να γράψει την επίσκεψη....

 

στο δρόμο όμως σκεφτόμουν τα εξής:

 

για κάτσε ένα λεπτό...στην ουσία πληρώνω 3 φορές...μια φορά στο κράτος για να έχω ασφάλεια - μιά το κράτος απο τους φόρους μου στο γιατρό και άλλη μια με μετρητα?!!!

 

για να μην σας πολυλογώ αφου κατάπια την ιστορία (γιατι γιατρός είναι - τον έχεις ανάγκη) σήμερα μου είπε να βρώ άλλο παιδίατρο "για το καλό του παιδιού μου" και να μην ξαναπάω....:shock:

 

θα ήθελα τη γνώμη σας...

 

μετα βίας κρατιέμαι απο το να καταγγείλω το γεγονός....

 

μήπως υπάρχει μια πτυχή στο όλο θέμα που δεν έχω καταλάβει καλά? μήπως τελικά αδικούνται οι άνθρωποι? (γιατροί)...

 

να δείξω κατανόηση ή όχι?

 

ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω φρικάρει με τη συμπεριφορά του συναδέλφου μου !!!!

Είναι γεγονός οτι ο ΟΠΑΔ έχει μας πληρώσει πάνω από χρόνο αλλά αυτό που απαιτεί ο εν λόγω κύριος είναι παράνομο και παράλογο.Και να σκεφτείς οτι είμαι μικροβιολόγος και οι εξετάσεις που κάνουν οι ασθενείς μου έχουν κόστος αναλώσιμων αρκετά υψηλό,ομως εγώ θα τις πληρωθώ σε ένα χρόνο και αν....

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

γτ κρατιεσε?ζεις στην ελλαδα και συγνωμη δεν το λεω ειρωνικα αλλα δεν βλεπεις τι γινετε?εδω μιλαμε για τεραστιο θρασος και αντιεπαγκελματισμο....και γτ να αλλαξετε παιδιατρο(κατι που επρεπε να κανετε σουμπιτο)τι καταλαβες εσυ για ποιο λογο το ειπε αυτο?οχι μονο καταγκελια αλλα και το ονομα του σε πανο εδω πρεπει:evil:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

"για το καλό" του παιδιού σου καλά θα κάνεις να μη ξαναπάς, ο άνθρωπος δεν έχει ούτε ιερό ούτε όσιο!απαράδεκτη ή στάση του, πρέπει να κάνεις καταγγελία, δεν σε πληρώνει το δημόσιο...εντάξει κατανοητό, σταμάτα τη σύμβαση που έχεις, αλλά αυτό που κάνει είναι απάτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

ο τρόπος με τον οποίο μου μίλησε με έκανε σχεδόν να νομίζω οτι είχα άδικο...

 

δεν θέλω να του κάνω κακό του ανθρώπου (ποιος ξέρει τί προβλήματα κουβαλάει και αυτός...), αλλα πιστεύω οτι τουλάχιστον πρέπει να διακόψει την σύμβαση με το δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...