Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θα έπρεπε να ενημερώνονται όλες οι γυναίκες ???


Recommended Posts

Πηγαίνοντας πρόσφατα για ψηλάφηση στήθους το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν αν έχω κάνει εξωσωματική και μετά το ιστορικό της οικογένειας και το πόσο θήλασα και αρχίσαμε μια συζήτηση με τον μαστολόγο όπου παιδιά έπαθα πλάκα για το πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα φάρμακα στην ανάπτυξη καρκινωμάτων.

Μία φίλη και συνάδερφος μόνο και μόνο επειδή έχει κάνει 1 εξωσωματική της είπε ότι είναι στις ομάδες υψηλού κινδύνου.

Μπήκα σε σκέψεις διότι όντως η μητέρα μου είχε μία φίλη η οποία υποβλήθηκε σε 14 εξωσωματικές και αφού το κοριτσάκι της έγινε 20 ημερών διαγνώστηκε καρκίνος η γυναίκα πέθανε μετά από 1,5 χρόνο σε ηλικία 36 ετών, πάλι τότε της το είχαν αναφέρει αλλά σε όλους πέρασα στα ψιλά γράμματα.

Λίγο το έψαξα, λίγο σκέφτηκα λογικά ( στην ουσία τα φάρμακα γονιμότητας προκαλούν μεταβολές στις ορμόνες με την αύξηση των οιστρογόνων, οι καρκίνοι επηρεάζονται από τις ορμόνες ) ????

Έρχομαι σε εσάς και ρωτάω δεν θα έπρεπε όλες οι γυναίκες να ενημερώνονται πριν ξεκινήσουν διαδικασία εξωσωματικής για όλα αυτά ??

Ναι όλες οι γυναίκες έχουν δικαίωμα στη μητρότητα αλλά η καθεμία ζυγίζει διαφορετικά τις καταστάσεις.

Δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι αυτό το θέμα έχεις πολλές παραμέτρους.

Υ.Γ.: οποιοσδήποτε μου ζητήσει μπορώ να του πω σε ποιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης ενημερωθήκαμε για τα παραπάνω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο όσο ξέρω ενημερώνονται ....

το θέμα είναι οτι θέλουν ενα παιδί με (προφανώς) όποιο κόστος !

 

Συμφωνώ 100%

προτιμούν να υποβληθούν στη διαδικασία αυτή της εξωσωματικής, ρισκάροντας..ακόμη και την ίδια τους τη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100%

προτιμούν να υποβληθούν στη διαδικασία αυτή της εξωσωματικής, ρισκάροντας..ακόμη και την ίδια τους τη ζωη!

αναρωτιέμαι : τι νόημα εχει να κανω ενα παιδι και μετα απο ενα χρόνο να πεθάνω ... (που λεει ο λόγος)

αλλα απ την αλλη δεΝ μπορώ σε καμια περιπτωση να κρίνω τα ΘΕΛΩ του αλλου !...

ΑΠΛΑ αναρωτιέμαι !!!

τελικά το παιδι για ποιον το θελω?

για μενα ή για το παιδι???

*φιλοσοφικό το ερωτημα δεν θελω να θίξω ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση κανενα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει πρώτα να μάθουμε τα ποσοστά θνησίμοτητας μετά απο εξωσωματική και μετά να το συζητήσουμε γιατί και μεν αν πήγαινα για εξωσωματική και μου λέγα ένα ποσοστό γύρω στο 30% θα το έκανα.

Και ναι το παιδί το ήθελα για μένα δηλαδή εσυ όταν έμεινες έγκυος αναρωτήθηκες αν θέλει το παιδί να ΄ζησει?(μπορεί να μην καταλαβαίνω το ερώτημα σου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν εχω εμπειρια εξωσωματικης...ωστοσο νομιζω ολες γνωριζουμε οτι ολα αυτα τα φαρμακα τα οποια χορηγουνται δεν ειναι αθωα.Και δε νομιζω οτι ο κινδυνος ειναι μονο ο καρκινος του μαστου.Προσωπικα ξερω κοπελα στο περιβαλλον μου η οποια παροτι θελει ενα παιδι αρνειται να κανει εξωσωματικη γιατι φοβαται τις συνεπειες ολων αυτων των φαρμακων.Τωρα οταν μιλαμε για 14 εξωσωματικες...μιλαμε για πολυ μεγαλο κινδυνο προφανως..αλλα εκει νομιζω ισχυει αυτο που λεει η aria...θελουν ενα παιδι με καθε κοστος.

 

προσωπικα το μονο που θα μπορουσα να πω στην καθε κοπελα ειναι να μην αμελει την αυτοεξεταση στηθους μια φορα το μηνα.Πριν καποια χρονια εβγαλα καποιο ινοαδενωμα στο στηθος και μπηκα σε μια διαδικασια εξετασεων και ελεγχων προκειμενου να βεβαιωθουμε για το αν προκειται για καλοηθεια η οχι.Μετα απο αρκετους γιατρους κατεληξα στο ΙΑΣΩ στο τμημα μαστολογιας οπου και προχωρησαμε σε αφαιρεση.καθε φορα που πηγαινα στο ΙΑΣΩ να με δει ο γιατρος..παντα με εβαζε μπροστα σε εναν καθρεφτη να κανω αυτοεξεταση στο στηθος μου και μου πιπιλιζε το μυαλο με το ποσο σημαντικη ειναι η αυτοεξεταση και πως μπορει να σωσει ζωες.Ακομα και στο τελευταιο ραντεβου που κοψαμε τα ραμματα μου ελεγε...σε παρακαλω μη ξεχνας μια φορα το μηνα να ελεγχεις μονη σου μηπως ανιχνευσεις κατι.Μεχρι τοτε κι εγω το αμελουσα εντελως.

Link to comment
Share on other sites

απο όσο ξέρω ενημερώνονται ....

το θέμα είναι οτι θέλουν ενα παιδί με (προφανώς) όποιο κόστος !

 

aria μου εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 κοπέλες ( 2 συγγενείς και 1 πολύ καλή μου φίλη ) καμία δεν ήταν ενημερωμένη...

σε πληροφορώ ότι η 1 μου είπε ότι αν τα γνώριζε θα προτιμούσε να μην έκανε εξωσωματική και να χώριζε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει πρώτα να μάθουμε τα ποσοστά θνησίμοτητας μετά απο εξωσωματική και μετά να το συζητήσουμε γιατί και μεν αν πήγαινα για εξωσωματική και μου λέγα ένα ποσοστό γύρω στο 30% θα το έκανα.

Και ναι το παιδί το ήθελα για μένα δηλαδή εσυ όταν έμεινες έγκυος αναρωτήθηκες αν θέλει το παιδί να ΄ζησει?(μπορεί να μην καταλαβαίνω το ερώτημα σου)

μην αραπαζεσαι .,....

δεν υπαρχει λόγος

ναι αναρωτηθηκα ...

οκ τώρα ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

aria μου εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 κοπέλες ( 2 συγγενείς και 1 πολύ καλή μου φίλη ) καμία δεν ήταν ενημερωμένη...

 

σε πληροφορώ ότι η 1 μου είπε ότι αν τα γνώριζε θα προτιμούσε να μην έκανε εξωσωματική και να χώριζε

ωχ ....

αλήθεια ???

η αδερφ μου δουλέυει ξερεις που ...

τωρα ειναι στον τομέα της γονιμότητας και η εταιρία λεει ρητός και κατηγορηματικός να ενημερωνουν οι γιατροί τις ενδιαφερόμενες για τους κυνδήνους ...!!!!

δνε ξέρω για εδω τι γίνεται δνε εχω μπει στην διαδηκασία της εξωσωματικής ... για να ξερω απο πρωτο χερι !

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι : τι νόημα εχει να κανω ενα παιδι και μετα απο ενα χρόνο να πεθάνω ... (που λεει ο λόγος)

αλλα απ την αλλη δεΝ μπορώ σε καμια περιπτωση να κρίνω τα ΘΕΛΩ του αλλου !...

ΑΠΛΑ αναρωτιέμαι !!!

τελικά το παιδι για ποιον το θελω?

για μενα ή για το παιδι???

*φιλοσοφικό το ερωτημα δεν θελω να θίξω ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση κανενα !!!

 

Θα συμφωνήσω για ακόμη μία φορά μαζί σου, απαντώντας ότι ο ανθρώπινος "εγωισμός" είναι δεδομένος δυστυχώς..και δυστυχώς πρέπει κάποιος να φάει τα μούτρα του για να καταλάβει αυτό που λες και που για μένα έχεις απόλυτο δίκιο..;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αραπαζεσαι .,....

δεν υπαρχει λόγος

ναι αναρωτηθηκα ...

οκ τώρα ? :wink:

 

 

Δεν αρπάζομαι καλέ συζήτηση κάνουμε:):):):)

 

Πάντως εμένα ο γυναικολόγος μου μου έχει πει οτι πλέον κάνουν και στον προγεννετικό έλεγχο υπέρηχο μαστών είναι λέει υποχρεωτικό γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν παρουσιαστεί γυναίκες οι οποίες μείναν έγκυος και είχαν ογκίδια τα οποία ναι μεν μπορεί να ήταν καλοήθη αλλά με τις ορμόνες της εγκυμοσύης "γέμισαν" παντού.....

 

 

Πάντως αν όντως δεν ενημερώνουν είναι παράλογοι:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα εντελώς αμφιλεγόμενο θέμα, αυτό με τα φάρμακα της τεχνητής γονιμοποίησης και της παρουσίασης καρκίνου.

 

Έχω μια πολύ καλή μου φίλη, αδελφή θα την έλεγα που έκανε με εξωσωματική τα παιδιά της και έζησα από κοντά κάποια πράγματα.

Η φίλη μου αντιμετώπισε εξαιρετικό ρατσισμό από άτομα του περιβάλλοντός της για το γεγονός ότι έκανε τα παιδιά της με εξωσωματική γονιμοποίηση. Ένα από τα "επιχειρήματα" που άκουσε ήταν ότι θα πάθει σχεδόν σίγουρα καρκίνο και αυτό δεν το έλεγαν άτομα που νιάζονταν για την υγεία της αλλά άτομα με εξαιρετική κακεντρέχεια.

 

Επειδή μίλησε με το γιατρό της για όλα αυτά τα θέματα από πριν, της είπε ότι δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για καρκίνο και ότι σε έρευνες δεν έχει αποδειχθεί κάτι. Επίσης ότι κάποιες περιπτώσεις καρκίνου μετά από εξωσωματική δείχνουν να σχετίζονται με τα αίτια της στειρότητας και όχι με τα φάρμακα της εξωσωματικής. Θα μου πείτε πελάτισσα έψαχνε γι' αυτό τα είπε αυτά. :roll: Όμως το ψάξαμε με τη φίλη μου και όντως θα ακούσεις γιατρούς να λένε αυτά και άλλους τα αντίθετα.

 

Η δική μου η άποψη είναι: κοινή λογική. Έχω ακούσει τόσες έρευνες που σχετίζουν τον καρκίνο με τα πάντα (βαφές μαλλιών, διατροφή, καλλυντικά, το νερό που πίνουμε, τον αέρα που αναπνέουμε, τα πιο "αθώα" φάρμακα, τα εμβόλια, τα έπιπλα,...) ε, σε όλα αυτά προσθέστε και μια - δυο εξωσωματικές. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η άποψη είναι: κοινή λογική. Έχω ακούσει τόσες έρευνες που σχετίζουν τον καρκίνο με τα πάντα (βαφές μαλλιών, διατροφή, καλλυντικά, το νερό που πίνουμε, τον αέρα που αναπνέουμε, τα πιο "αθώα" φάρμακα, τα εμβόλια, τα έπιπλα,...) ε, σε όλα αυτά προσθέστε και μια - δυο εξωσωματικές. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....:wink:

 

δεν διαφωνώ μ'αυτό που λες καθόλου...

όλα τα παραπάνω που αναφέρεις λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουμε και πράτουμε κατά βούληση...

Απλά ίσως με τρόμαξε ο μαστολόγος τι να πω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα εξωσωματική και δεν φοβάμαι τίποτα...κάνω παπ μια φορά τον χρόνο, πηγαίνω σε μαστολόγο για μαστογραφία και με εξετάζει και ο γυναικολόγος μου...

αν συμβεί κάτι σίγουρα θα το προλάβω στην αρχή...

η μητέρα μου πέθανε από καρκίνο του στήθους ο οποίος έκανε μεταστάσεις και δεν είχε κάνει εξωσωματική, αλλά ποτε δεν πήγαινε σε γιατρό...

ο προληπτικός έλεγχος σώζει κορίτσια μην το ξεχνάτε!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο μετά από μια σειρά προβλημάτων κατέληξε στην εξωσωματική. Παρά το γεγονός ότι η κοπέλα είχε βεβαρημένο ιστορικό καρκίνου στην οικογένεια και αφού της έγινε η απαραίτητα ενημέρωση από τους γιατρούς για πιθανούς κινδύνους (πάντα κρίνουνε κατά περίπτωση) αποφάσισε να προχωρήσει σε μια επιτυχημένη εξωσωματική. Σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να την κατηγορήσω ότι έπραξε εγωιστικά γιατί έστω και στο ελάχιστο καταλαβαίνω την μεγάλη επιθυμία της για παιδί.

Αντίστοιχη περίπτωση άλλης γνωστής η οποία με περίπου το ίδιο ιστορικό αποφάσισε να μην προβεί σε εξωσωματική. Την αγάπη της στα παιδιά τη διοχετεύει με αλλους τρόπους (εθελόντρια σε ορφανοτροφεία κτλ). Ποιός μπορεί να πει ότι η μια έπραξε σωστά και η άλλη όχι? Είναι καθαρά προσωπική απόφαση.

Το πιο σημαντικό βέβαια είναι να υπάρχει ενημέρωση από τους γιατρούς! Όλα τα ενδεχόμενα θα πρέπει να γίνονται γνωστά και την ανάληψη της ευθύνης να την έχει η κάθε γυναίκα! Απλά μου φαίνεται περίεργο να έχει προχωρήσει μια γυναίκα στη διαδικασία της εξωσωματικής και να μην έχει ενημερωθεί ποτέ και από κανένα για τους πιθανούς κινδύνους. Το θεωρούσα δεδομένο. Ειλικρινά εκπλήσσομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν διαφωνώ μ'αυτό που λες καθόλου...

όλα τα παραπάνω που αναφέρεις λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουμε και πράτουμε κατά βούληση...

Απλά ίσως με τρόμαξε ο μαστολόγος τι να πω...

 

Κοίτα, επειδή ανέφερες για μεγάλο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, θα σου πω ότι σε ένα τέτοιο νοσοκομείο μου συνέβη το εξής περιστατικό: Όταν ήμουν λεχώνα ακόμα χρειάστηκε να βγάλω μιαν ακτινογραφία θώρακος. Από το παθολογικό τμήμα με στέλνουν στην ακτινολόγο, γνωρίζοντας ότι θηλάζω αποκλειστικά. Η ακτινολόγος με βλέπει με το σουτιέν θηλασμού, με ρωτάει αν θηλάζω, της λέω ναι και με διώχνει γιατί δεν κάνει μου λέει να κάνω ακτινογραφία. Πάω πίσω στην παθολογική, ρωτούν το διευθυντή της κλινικής, τους λέει ότι δεν τρέχει τίποτα και να κάνω την ακτινογραφία. Ξαναπάω στην ακτινολόγο, μου κάνει την ακτινογραφία αλλά μου τονίζει ότι κακώς την έκανα και δεν πρέπει να θηλάσω το μωρό όταν γυρίσω στο σπίτι. Παώ την ακτινογραφία στο διευθυντή της παθολογικής, τον ρωτάω για το θηλασμό και βάζει τα γέλια, ίσα - ίσα, μου λέει, θα βγει και αποστειρωμένο το γάλα μετά την ακτινογραφία.

 

Συμπέρασμα: Κάθε γιατρός έχει τα κολλήματά του, παίρνουμε τοις μετρητοίς τα λόγια μόνο του δικού μας γιατρού και εφόσον τον έχουμε δοκιμάσει, εκτιμήσει, αξιολογήσει, κ.λπ. ;)

 

Α, και όπως είπε και η culte παραπάνω, προληπτικός έλεγχος όλες μας (με εξωσωματικές και χωρίς εξωσωματικές) σώζει ζωές!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως χωρις να το εχω ψαξει και να μου το εχει αιτιολογήσει ο μαστολογος μου οταν γεννησα με συμβουλεψε να θηλάσω οσο ποιο πολυ μπορω....:roll::roll:χωρις να μου το αιτιολογησει ή εξηγήσει...

Εχω μαστολογο γιατι εχουμε ιστορικο και κανω καθε χρονο ψηλάφιση και υπέρηχο στηθους και τα γυναικολογικα μου...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η μητέρα μου έχει καρκίνο του μαστού

ειναι ορμονοεξαρτλωμενος

η ήπαρξη του εξαρτάται από: οιστρογόνα και προγεστερόνη

 

όσες έχετε ιστορικό καρκίνου ματσού και εξωσωματικές νομίζω ότι το μία φορά το χρόνο (σε μαστολόγο ποτέ σε γυναικολόγο), είναι λίγο....

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω κανει εξωσωματικη η αληθεια ειναι οτι εγω το ηξερα εδω και 3 χρονια αλλα δεν το εμαθα απο το γιατρο μου. Απλως τοτε ως υπαλληλος καταστηματος με βιολογικα προιοντα μου το ειπε μια πολυ καλη πελατισα και φιλη ( στα βιολογικα καταστηματα οι πιο πολλοι πελατες ειναι αρκετα ανημερωμενοι και ψαγμενοι και μη σου πω και πιο πολυ απο τους υπαλληλους) Επισης δεν νομιζω κανενας γυναικολογος να ενημερωνει τις πελατισες του αφου πισω απο την υποθεση εξωσωματικη υπαρχουν πολλα χρηματα ( ειναι η ιδια περιπου φαση και με τα εμβολια ( κανουν καλο ή κακο στα παιδια μας) ολοι ξερουν και κανεις δεν μιλαει

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ιδεα για τη σχεση εξωσωματικης και πιθανης αυξησης πιθανοτητων για καρκινο μαστου..

 

δεν εχω κανει εξωσωματικη, αλλα το ειχα σκεφτει να κανω λιγο πριν μεινω εγκυος φυσιολογικα.. οντως, σε βαζει σε σκεψεις αυτο...

 

σιγουρα δεν ειναι ανωδυνη αποφαση... ειμαι με τα 1000 υπερ της εξωσωματικης, αλλα οχι με οποιοδηποτε κοστος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...