Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Depon - Ponstan


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι τωρα 17 μηνων και είναι 12.800 κιλά.Χθες που του έβαλα θερμόμετρο (στην μασχάλη) μου έδειξε 37,4, ο παιδίατρος μου είπε ότι αυτό δεν είναι πυρετός και να μην ανησυχώ.Ήθελα να ρωτήσω από πόσο είναι πυρετός (μιας και μέχρι τώρα δεν μου έχει ανεβάσει και δεν ξέρω) και τι πρέπει να δώσω depon ή ponstan (σιρόπι) και πόσο σε δοσολογία μιας και το παιδί έχει ολική ελειψη ενζύμου g6pd και από την κατάσταση που έχω με τα φάρμακα που πρέπει να προσέχουμε έχει το depon και το ponstan.Όταν το είπα στον παιδίατρο μου είπε ότι ισχύει μόνο σε ενέση μορφή και όχι σε σιρόπι.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνώ, ο γιατρός σου θα σου πεί με λεπτομέρειες εφόσον συντρέχει λόγος μεγαλύτερης προσοχής για τα δύο αυτά φάρμακα.

Σε ότι αφορά τον πυρετό, θεωρητικά, η θερμοκρασία στην οποία (πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού) δίνουμε αντιπυρετικό είναι οι 38,5 βαθμοί.

Αλλά όλα αυτά πάλι θεωρητικά. Ρώτα τον γιατρό σας :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια ότι σε τέτοια θέματα σοβαρά όπως η έλλειψη ενζύμου κτλ κατάλληλος είναι μόνο ένας γιατρός να σε συμβουλέψει. Απλά μπορώ να σου πω ότι όντως το 37,4 δεν είναι πυρετός. Και εμείς μετά από συμβουλή του παιδιάτρου δίνουμε αντιπυρετικά μετά τους 38,5 βαθμούς. Επίσης η δοσολογία για τα φάρμακα είναι ανάλογα με το φάρμακο και το βάρος του παιδιού οπότε και αυτά ο γιατρός στα καθορίζει.

Εύχομαι να μην είναι τίποτα και τελικά να μην ανεβάσει πυρετό το μωρό!! Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...