Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομείο ή Κλινική


mininie

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας.Ίσως να σας φανεί χαζή η ερώτησή μου αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι η διαφορά μεταξύ νοσοκομείου και κλινικής (πέρα από την οικονομική).Γιατί οι περισσότερες προτιμάτε τις κλινικές?Στην πόλη μου υπάρχει μόνο νοσοκομείο. Η γιατρός που με παρακολουθεί μου προτείνει κλινική στην θεσσαλονική (τη γενική ή τη Γαληνός).Δεν έχω καταλάβει όμως, υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά.Αξίζει η κλινική που την πληρώνεις?αν θέλετε πείτε μου μια γνώμη..γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η διαφορά είναι στις ξενοδοχειακές υπηρεσίες! Στις ιατρικές υπηρεσίες δεν υπάρχει καμία διαφορά. Μη σου πω ότι στα δημόσια μαιευτήρια είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

Βέβαια τις ξενοδοχειακές υπηρεσίες, τις πληρώνεις και με το παραπάνω :D Κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη διαφορά ειναι οτι πας σε οποιο εφημερευει και αν ο γιατρος σου δεν συνεργαζεται με το νοσοκομειο δεν θα ειναι εκει. Ενω στην κλινικη ερχεται ο ιδιος.

 

Στο νοσοκομειο μπορει ο αναισθησιολογος να μην ειναι διαθεσιμος και να περιμενεις αρκετη ωρα ή να μην εχεις επιλογη επισκληριδιου(φ.τοκετος).

 

Οι μαιες στα νοσοκομεια μπορει να εφημερευουν ,απεργουν κτλ και ετσι δεν εισαι σιγουρη οτι θα εχεις την φροντιδα που απαιτεις.

 

Το επισκεπτηριο στο νοσοκομειο δεν ξερω πως παει αλλα καθε νοσοκομειο διαφερει... Δεν ειμαι απολυτη , σιγουρα δεν ειναι παντου ετσι...

 

Οι ξενοδοχειακες υπηρεσιες ενταξει ειναι το εμφανες και σε κλεβουν γενικως στην κλινικη.Το νοσοκομειο σε περιπτωση αναγκης ειναι καλυτερο.

 

Αν ηταν δημοσιο μαιευτηριο σε αλλη χωρα πιο πολιτισμενη θα το επελεγα σιγουρα!

Στη Θεσ/νικη δεν εχουμε δημοσια μαιευτηρια αλλα το Ιπποκρατειο και το Παπαγεωργιου που εφημερευουν καποιες μερες το ενα και καποιες το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω την δική μου φρικτή εμπειρία. Ημουν αποφασισμένη να γεννήσω στην Γενική κλινική - αν πήγαιναν καλά τα πράματα, έλα όμως που δεν πήγαν...- Ημουν 26 εβδομάδων και ξέροντας οτι υπάρχει πρόβλημα με τον τράχηλό μου -24mm στην 22 εβδομάδα- σε πλήρη ακινησία.Μόνο τουαλέτα! Αισθάνθηκα κάτι διαφορετικά πονάκια όταν γύριζα πλευρό και το μωρό πολύ χαμηλά.Κατευθίαν στο γιατρό μου στη Γενική. Εκεί βλέπει ότι πάω για τοκετό, διατολή 3 , το κεφάλι του μωρού πρός τα κάτω και τον σάκο παααααρα πολύ χαμηλά...Με το ασθενοφόρο με στείλανε στο Ιπποκράτειο - λόγω του εκπληκτικού νεογνολογικού- για να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το μωρό όσο πιο πολύ μπορούμε.Το μαρτύριο που πέρασα δεν λέγεται.Οι μισοί γιατροι να λένε ότι ΄πρέπει να σηκωθώ για τουαλέτα οι άλλοι μισοι οτι άν σηκωθώ το μωρό μου θα γεννηθεί πρόωρα και θα ΠΕΘΑΝΕΙ!!!Οι μαίες (εκτός από δύο, να τις έχει ο Θεός καλά!!!!!!)να λένε ότι απαγορεύεται από την πολιτική του νοσοκομείου να βάζουν πάπια, η μητέρα μου να τους λέει ότι θα μου την βάζει αυτή αρκεί να την αφήνουν να είναι μαζί μου κατα την διάρκεια της νύχτας.Το επέτρεψαν μία φορά....Αξίζει να σημειωθεί ότι μία ημέρα πρίν γεννήσω , την ώρα που ήμουν με την πάπια και πήγα να σκουπιστώ (συγνώμη για τις λεπτομέρειες ) έπιασα τον σάκο γιατί η διαστολή ήταν πια 5!!!ΦΟΒΟΣ .........ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ......Τελικά αφού με έβρισε ο γιατρός (ΜΕΓΑΑΑΛΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ) γέννησα με κανονικότατο τοκετό (δεν υπάρχει επισκληρίδιος )ένα αγοράκι 1040Kgr το οποίο αν και έκλαψε μετά από έξι ώρες πέθανε........

Απαράδεκτη συμπεριφορά απο το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού.Ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.......Έχει χάρη που κρεμόμασταν από το νεογνολογικό αλλιώς δεν θα ήθελα.......

Συγνώμη αν τρόμαξα κάποιες κοπέλες,απλά νομίζω πως θα ήταν καλό να γνωρίζεται.........

Link to comment
Share on other sites

ο Χριστος και η Παναγια!!!! τι περασες βρε κουκλα μου......... τι να πω....

 

ειμαι σιγουρη οτι θα κανεις ενα σωρο πιτσιρικια, μην ανησυχεις!!!!! :)

 

ηταν σιγουρα το τελευταιο ασχημο που σου ετυχε!!!!! ακου που σου λεω!!! εχω ενστικτο!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όσο καιρό δεν δούλευα ήμουν ασφαλισμένη σε ταμείο Δημοσίου.Δεν ήξερα τι θα πει νοσοκομείο!

Απο τα 20 που άρχισα δουλειά πληρώνω το κ.. ΙΚΑ και όλους αυτούς τους γιατρούς που μας τρέλαναν.

Ηθελα τόσο πολύ να τους φωνάξω : Εγώ το έχω μεσα μου,εγώ ξέρω τι ζόρι τράβηξα για να φτάσω μέχρι εκεί που μπόρεσα, εγώ αισθάνομαι ότι αν σηκωθώ θα μου πέσει . . . αλλα τελικά τι νόημα θα είχε??? Η μήπως αν τους έκανα μήνυση, ειδικά εκείνο τον γυναικολόγο...Ειναι και πανεπιστημιακός μη πω καμια κουβέντα.........

Τώρα το μόνο που εύχομαι είναι να μη το ζήσει ΚΑΜΙΑ !!!!!!!!!!

Ουφ θα σκάσω................

Link to comment
Share on other sites

Αχ, γεννήθηκε στις 3 το μεσσημέρι, άκουσα το κλαματάκι του, τον είδα δίπλα μου που του βάζαν οξυγόνο.....

Μέσα σε τρείς ώρες έπεσε σε κώμα και μετά από τρείς ώρες τελείωσε...Έκαναν ότι μπορούσαν....είπαν.....λυπήθηκαν πολύ......

Σε κανέναν να μη συμβεί ποτε........... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε σενα θα ξανασυμβει, θα δεις!!!!! λοιπον, ειμαι σιγουρη οτι την επομενη φορα που θα εισαι εγκυος θα κανεις διδυμα!!!!! θα τρεχεις και δε θα φτανεις!!!! θα βαρεθεις να αλλαζεις πανες!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λυπάμαι για τις άσχημες εμπειρίες σας κορίτσια...

Εγώ προτίμησα κλινική ιδιωτική για 2 λόγους

1. για να κάνω επισκληρήδιο (ξέρω οτι στα νοσοκομεία δεν κάνουν)

2. για πιο καλή συμπεριφορά απο το προσωπικό και καλύτερες συνθήκες υγιεινής.

Τελικά όντως έτσι έγιναν τα πράγματα δεν έπεσα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τις άσχημες εμπειρίες σας κορίτσια...

Εγώ προτίμησα κλινική ιδιωτική για 2 λόγους

1. για να κάνω επισκληρήδιο (ξέρω οτι στα νοσοκομεία δεν κάνουν)

2. για πιο καλή συμπεριφορά απο το προσωπικό και καλύτερες συνθήκες υγιεινής.

Τελικά όντως έτσι έγιναν τα πράγματα δεν έπεσα έξω.

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο και εγώ επέλεξα το Ολύμπιον,έμεινα πολύ ευχαριστημένη και αν κάνω δεύτερο εκεί θα γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει οτι επισκλ. κάνουν στα δημόσια μόνο στις καισαρικές, όχι στον φυσιολογικό τοκετό.

Lucie και εγώ στο Ολύμπιον- όλα καλά πήγαν, πολύ καλό περιβάλλον και το προσωπικό πάντα στη διάθεσή μας...αυτό μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ,ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ .ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ,ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ,ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ .ΚΑΜΙΑ ΜΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΣΑ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΕΒΡΙΣΚΕΣ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΠΗΡΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ 6 ΜΗΝΕΣ(ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ).ΕΤΣΙ ΕΙΠΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ (ΟΛΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ)ΗΤΩΡΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 170E ΚΑΙ 200 ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ 2000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ επέλεξα να γεννήσω στο Ιπποκράτειο, κυρίως από άποψη ασφάλειας αλλά και για το οικονομικό. Μου φαίνονται εντελώς τζάμπα τα λεφτά που δίνετε σε ιδιωτικά μαιευτήρια. Με παρακολουθεί γιατρός του Ιπποκρατείου, ο οποίος θα με ξεγεννήσει, άσχετα με το αν θα εφημερεύει ή όχι. Σε μια συζήτηση που κάναμε πριν λίγες μέρες, του είπα τι θέλω και τι όχι κατά τη διάρκεια της γέννας (πχ, όχι ειδικευόμενους να μου βάζουν χέρι, καισαρική μόνο σε περίπτωση πραγματικής ανάγκης κλπ) και με ρώτησε για επισκληρίδιο. Του είπα ότι γενικά αντέχω τον πόνο και προς το παρόν λέω "όχι". Βέβαια δεν ξέρω πώς θα είμαι εκείνη τη στιγμή. Μου λέει "αν αντέχεις, καλώς".

Και την προηγούμενη βδομάδα που είχα πάει στο Ιπποκράτειο για καρδιοτοκογράφημα, με βάλανε σε δωμάτιο ωδινών, στο οποίο ήταν μια κοπέλα που πονούσε, αλλά δεν ούρλιαζε. Κάποια στιγμή μπήκε ένας γιατρός και τη ρώτησε αν θέλει επισκληρίδιο και αυτή είπε "ΝΑΙΙΙ, σας παρακαλώ!!!" Σε 2 λεπτά μπήκε ένας άλλος γιατρός, ο οποίος είπε ότι είναι αναισθησιολόγος, τη ρώτησε το ιστορικό της και τη γύρισε για να της κάνει την ένεση. Εγώ τότε τελείωσα με το καρδιοτοκογράφημα και βγήκα.

Πάντως, από ό,τι κατάλαβα και από τον γιατρό μου, αλλά και από αυτό που είδα στο νοσοκομείο, δε μου φάνηκε πως αποφεύγουν στα δημόσια μαιευτήρια την επισκληρίδιο (τουλάχιστον στο Ιπποκράτειο). Αντίθετα, μου φάνηκε ότι την κάνουν πολύ εύκολα μάλιστα και τη θεωρούν και δεδομένη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι στα νοσοκομεία την αποφεύγουν :?:

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμουν στην αίθουσα τοκετών στι Ιπποκράτειο από της 15.30μμ μέχρι της 10.30π.μ. της ΕΠΟΜΕΝΗΣ ημέρας , ήταν μια κοπελίτσα 24 χρονών στο πρώτο της παιδί που ΟΥΡΛΙΑΖΕ!!!!!!!!!!!!! και τους παρακαλούσε για επισκληρίδιο!Τελικά της κάνανε...ποτε????????//Πρίν μπει στο χειρου ργείο για καισαρική...

Όταν ρωτούσα τη γιατρό (που μου συμπαραστεκόταν στο μαρτύριο μου..) αν με πιάσουν πόνοι θέλω νάρκωση,μου απάντησε πως ΜΟΝΟ στις καισαρικές επιτρέπεται...\

Τώρα αν υπάρχει και στα δημόσια νοσοκομεία βίσμα και σε άλλες που οι γιατροι τους ξεγενάνε εκεί κάνουν επισκληρίδιο τι να πώ????

Ηδη έχω χάσει πάαααααααααααααασα ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε δημοσιο γεννησα γιατι 1) αν ζοριστει μανα ή παιδι σε τσουβαλιαζουν και σε πανε σε δημοσιο 2) θεωρω τζαμπα τα λευτα, τα οποια καλιστα μπορω να αξιοποιησω διαφορετικα :)

Επισκληριδιο δεν μου κανανε...ουτε καν μου προτεινανε (ετσι και αλλιως δεν ηθελα εγω). Μια κοπελα ομως που γεννουσε ενα βραδυ εκει την λυπηθηκα...ολη τη νυχτα ουρλιαζε μεχρι την αλλη μερα το πρωι!!Καποια στιγμη κατα τις 12 το μεσσημερι της επομενης που ουρλιαζε η κοπελα εψαχναν αιμα απο τους συγγενεις γιατι ειχε λεει αιμοραγια. Σταναχωριθηκα παρα πολυ και μπορω να πω οτι φοβηθηκα αρκετα!! Πιστευω βεβαια οτι ειναι και θεμα γιατρου. Εμενα ο γιατρος που με παρακολουθουσε με ξεγεννησε κιολας :)

Τον ευχαριστω παρα πολυ γιατι το παλεψε για φυσιολογικο και τα καταφερε...οπως επισης καταφερε να μην κανω επισκληριδιο παρολη την παρολιγον λυποθιμια μου κατα την διαρκεια του τοκετου (μου πεταγανε νερο στο προσωπο και δεν καταλαβαινα γιατι :oops: )!!

Επισης ειχα αιμοραγια μετα τον τοκετο και μου ελεγε θα σε ανεβασω στο χειρουργειο...και ερωτω αν το παθεις αυτο στο ιδιοτικο τι γινετε οεο??? αντε και σε πανε στο νοσοκομειο ή πιο σωστα αντε να προλαβουν να σε πανε στο νοσοκομειο :shock::shock:

Μακρια απο εμας ολα αυτα!!!!!! Αλλα ειναι ρισκα δυστηχος :!:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...