Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ποτε θα καταφερωνα κοιμηθω? Πειτε μου? Εχω μια κορη 6 μιση μηνων και θηλαζω αποκλειστικα. Το βραδυ δεν με αφηνει σεησυχια! Με εχει κανει πιπιλα της. Κοιμομαστε μαζι γιατι δεν αντεχα αλλο να σηκωνομαι εχω αλλα δυο παιδια και ειμαι πτωμα. Στερρες δεν τρωει. Θελωνα κοψωτον θηλασμο μονο και μονο απο αυτο. Εχω απελπιστει! Και αν παλι τον κοψω τιθα την κανω τοβραδυ που θα κλαιει και δενθελει πιπιλα. Τα αλλα δυο δεν κοιμοντουσαν παλι αλλα παιρνανκαι λιγο πιπιλα. Αν και καλα εμπειρη την πατησα. Πως θα τηνξεκολλησω απο πανω μου?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας!!!!!! Εμείς πάμε πολύ καλά με τον ύπνο μας...... Όπως τα είχα πει την προηγούμενη φορά και βγαλαμε και δοντακι!! Deena μου η 20 του μηνός τελικά είναι οριστική;;;; Νομιζω οτι όλα αυτά που λες ο μικρός τα μαστορια η ελλειψη χώρου είναι φυσιολογικά η ψυχολογία σου πως είναι;;;;;; Ηδη έχω βάλει μπροστά για το δεύτερο και αύριο περιμένω περίοδο..εύχομαι να μην μου ερθει και να σας ανακοίνωσω ευχάριστα κ γω!! Όσο για τον ύπνο της μικρής δεν σε φοβάμαι.. Αλλά και αν κάτι στραβωσει εγώ είμαι εδώ!!!!!!!!!!!!!;)

Roudy μπορείς να προσλάβεις την deena!!! Δεν υπάρχει καλύτερη!!!

Maraki sig εγώ δεν εκοψα τον θηλασμο γιατί δεν φταίει ο θηλασμος. Διάβασε λίγο πιο πανω την μέθοδο που ακολούθησα και ίσως μπορέσεις να προσαρμόσεις κάποια πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου υπναρού!!!:P:p:p

 

Εννοείται ότι τα νέα σας είναι καταπληκτικά! Πόσο είναι τώρα ο μικρός? Κοιμάται ακόμα 2 φορές μέσα στην ημέρα?

 

Έχω χαθεί κι εγώ γιατί είμαι στην αναμονή και μέσα στις προετοιμασίες! Μπήκα στον μήνα μου σήμερα και λογικά θα γεννήσω κατά τις 20/12 και ενώ έχω αγοράσει ή/και ανεβάσει από την αποθήκη όλα όσα χρειάζομαι για την μπέμπα μου δεν έχω που να τα βάλω!!!!! Το σπίτι μας δεν είχε τρίτο υπνοδωμάτιο και κλείσαμε έναν χώρο με γυψοσανίδα. Δωμάτιο πλέον υπάρχει, το οποίο όμως είναι άβαφο και χωρίς ντουλάπα....κυνηγάμε τους μάστορες εδώ και 2 μήνες και έτσι όπως το πάμε μου φαίνεται ότι θα βγουν από το δωμάτιο όταν βγει και η μπέμπα από το μαιευτήριο!

 

Ταυτοχρόνως, με πονάει η μέση μου, ο μικρός μου είναι με ίωση εδώ και έναν μήνα, κοιτάω παιδικούς σταθμούς, δουλεύω από το σπίτι για το γραφείο, στολίσω χριστουγεννιάτικα το σπίτι.....ΟΥΦ......αυτά!

 

Ευτυχώς ο ύπνος του μικρού μου παραμένει καλός, αν κι έχει πάει λίγο αργά το bedtime και κάνουμε κάποιες προσαρμογές τις τελευταίες ημέρες για να επανέλθει στις παλιές καλές του συνήθειες!!!! Βέβαια, μάλλον αντιλαμβάνεται ότι χάνει ωσονούπω την αποκλειστικότητα και θέλει μόνο η μαμά να του διαβάσει παραμύθι, μόνο η μαμά να τον βάλει για ύπνο, μόνο η μαμά να τον πάει στις κούνιες, μόνο η μαμά να τον πάρει αγκαλιά (εξ'ου και οι πόνοι στην μέση!!!!!) και όλα αυτά τα καλά!

 

Μας περιμένουν μεγάλες στιγμές λέμε!!!:lol::lol::lol:

 

Χαίρομαι πάντως που το θέμα έχει πέσει σε μια χειμερία νάρκη, αν μη τι άλλο σημαίνει λιγότερες άυπνες μανούλες!

 

Φιλάκια πολλά σε όλες και στα ζουζούνια σας!

 

Υ.Γ. 1 : Pandoritsa μην πτοείσαι από τα παραπάνω που γράφω (γράφουν και οι ορμόνες μαζί μου!!!!), τώρα που ήρθε η περίοδος βουρ για το δεύτερο!!!!

 

Υ.Γ. 2 : Φαντάζεστε σε λίγο καιρό να γράφω απελπισμένη εδώ γιατί η μπέμπα δεν θα κοιμάται??????

Εχεις πμ φιλια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Είστε όλες φοβερές και μπράβο σας για τις συμβουλές που δίνει η μια στην άλλη και που τελικά τα καταφέρατε. Έχω μια μικρή 4 μηνών η οποία νομίζει ότι το στήθος είναι και πιπίλα. Ξέρω πως δεν φταίει το παιδί και μάλλον εγώ του πέρασα λάθος μνμ. Διάβασες όλες τις σελίδες και πραγματικά χάρηκα για την αντιμετώπισή σας, διότι βαρέθηκα να ακούω ότι είναι φυσιολογικό όλο αυτό που περνάω.

Δεν λέω βέβαια φυσιολογικό είναι τα ξυπνήματα μέσα στην νύχτα, φυσιολογικό είναι το παιδί να αισθάνεται σιγουριά και ασφάλεια στη μαμά του, αλλά μάλλον η μαμά δεν έχει δικαίωμα να ζει σαν φυσιολογικό άτομο.

Να τα πάρω από την αρχή, η μικρή κοιμάται θηλάζοντας και όταν την αφήνω κάτω ξυπνάει (μπορεί αμέσως, μπορεί και στο δεκάλεπτο) και πάμε πάλι από την αρχή ώστε να αποκοιμηθεί. Όλη μέρα και όλη νύχτα είμαστε στην διαδικασία το να βάλω το παιδί να κοιμηθεί, με αποτέλεσμα άυπνη η μαμά, άυπνη και η μπουμπού. Τα έχω καταφέρει λίγο με κούνημα στο καρότσι, αλλά όχι πάντα. Προσπαθώ για την ρουτίνα ύπνου, αν και μέχρι 3 μηνών που είχε κολικούς δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τις τελευταίες ημέρες της έχω δώσει μια μαλακή πετσετούλα ώστε να την συνδυάσει με τον ύπνο και επίσης έχουμε συγκεκριμένο νανούρισμα το οποίο βλέπω ότι το αναγνωρίζει. Την πήρα και στο κρεβάτι μου, να την θηλάζω ξαπλωμένη ώστε να ξεκουράζομαι, αλλά μάλλον με καταλάβαινε δίπλα της και όλο το βράδυ είχε το στήθος στο στόμα της, με αποτέλεσμα και άυπνη και πιασμένη.

Κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ.

1. Μήπως είναι μικρό το παιδί ακόμα? Αλλά αν δεν προσπαθήσω πως θα τα καταφέρω.

2. Μέσα στην ημέρα πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται?

 

Υ.Γ. Deena με το καλό το μωράκι σου και ελπίζω να μπαίνεις μόνο για να δίνεις συμβουλές.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Larisa και Μαρακι,

 

Τα μωρακια σας ειναι μικρα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορειτε να κανετε τιποτα! Το εχω πει πολλες φορες και το πιστευω ακραδαντα : εκπαιδευση υπνου δεν σημαινει βασανιστηριο, σημαινει ακριβως αυτο που λεει η λεξη, δηλαδη μαθαινω στο παιδι να κοιμαται. Ολοι εχουν δικαιωμα στον υπνο, δεν παυει η αναγκη οταν γινεσαι μαμα ουτε σε κανει λιγοτερο μαμα η επιθυμια να κοιμηθεις μια σταλα παραπανω!

 

Το κλειδι στα θηλαζοντα παιδια τα οποια αποκοιμιουνται μονο με στηθος και τα οποια στην πλειονοτητα τους εχουν πολλα ξυπνηματα το βραδυ αναζητωντας το, ειναι να μαθουν να κοιμουνται χωρις στηθος στην αρχη της νυχτας. Δεν προκειται να γινει απο την μια μερα στην αλλη, ουτε σημαινει οτι ξαφνικα δεν θα ξυπνανε καθολου, ειδικα τα δικα σας που ειναι μικρα και λογικα χρειαζονται ακομα φαγητο τη νυχτα!

 

Μην σταματησετε να θηλαζετε για αυτο τον λογο και μονο, αν κατα τα αλλα θελετε να συνεχισετε! Σας το λεω εγω που δεν θηλασα και που γενικα ειμαι πολυ open minded στον τροπο διατροφης που επιλεγει η καθε μαμα, αλλα πραγματικα μπορειτε να τα καταφερετε χωρις να αποθηλασετε...τρανο παραδειγμα η Pandoritsa!

 

Οσο για τον τροπο εκπαιδευσης, εξαρταται απο πολλους παραγοντες, με βασικοτερο τον εξης: αντεχετε ή οχι το κλαμα, θα εφαρμοζατε ή οχι μια μεθοδο κλαματος; Σε αυτο το τοπικ (ελπιζω οτι) κανενας δεν θα σας κρινει για την απαντηση σας, εξαλλου ολους αυτους τους μηνες στο τοπικ εχουν αναφερθει περιπτωσεις τοσο ηπιων οσο και σκληροτερων μεθοδων. Προσωπικα τασσομαι υπερ του ποτέ μην λες ποτέ, δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει το μελλον και οι αντοχες σου!!!!

 

Παντως αν κανετε τον κοπο να διαβασετε το συνολο του τοπικ αυτου θα βρειτε πολλες συμβουλες καθως και παραπομπες σε καποια site πολυ χρησιμα και ενημερωτικα!

 

Επισης, μια καλη αρχη ειναι να γραψετε εδω ενα πληρες ημερησιο προγραμμα υπνων και γευματων των μωρων σας, με αναφορα οπωσδηποτε στον τροπο κοιμισματος. Δεσμευομαι οτι θα προσπαθησω να απαντησω, οσο μου επιτρεψει η προσεχως ερχομενη μπεμπα, καθως μπαινω να γεννησω το Σαββατο 20/12!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Deena σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μας απαντήσεις δεδομένου της κατάστασής σου.

 

Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

 

8-9 το βράδυ συνήθως κοιμάται, ξυπνάει αρκετές φορές την νύχτα, αλλά την θηλάζω και ξανακοιμάται και για πρωί ξυπνάμε κατά τις 8. Οπότε θεωρώ ότι το βράδυ κοιμάται τουλάχιστον 11 ώρες με μικρά διαλλείματα για αυτήν, γιατί για εμένα όλο το 24ωρο είναι συνεχόμενο. Μετά από ένα 2ωρο θέλει να ξανακοιμηθεί, την κοιμίζω την βάζω κάτω και ξυπνάει και πάμε πάλι από την αρχή και μπορεί ολόκληρη μέρα να περάσει έτσι. Στην καλύτερη θα κοιμηθεί καμιά ωρίτσα κουνώντας της στο καρότσι.

 

Έχει μάθει να κοιμάται στο στήθος και όταν ξυπνάει ψάχνει να το βρει. Δεν μπορώ να την κοιμίσω με άλλο τρόμο. Τι να κάνω?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Deena σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μας απαντήσεις δεδομένου της κατάστασής σου.

 

Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

 

8-9 το βράδυ συνήθως κοιμάται, ξυπνάει αρκετές φορές την νύχτα, αλλά την θηλάζω και ξανακοιμάται και για πρωί ξυπνάμε κατά τις 8. Οπότε θεωρώ ότι το βράδυ κοιμάται τουλάχιστον 11 ώρες με μικρά διαλλείματα για αυτήν, γιατί για εμένα όλο το 24ωρο είναι συνεχόμενο. Μετά από ένα 2ωρο θέλει να ξανακοιμηθεί, την κοιμίζω την βάζω κάτω και ξυπνάει και πάμε πάλι από την αρχή και μπορεί ολόκληρη μέρα να περάσει έτσι. Στην καλύτερη θα κοιμηθεί καμιά ωρίτσα κουνώντας της στο καρότσι.

 

Έχει μάθει να κοιμάται στο στήθος και όταν ξυπνάει ψάχνει να το βρει. Δεν μπορώ να την κοιμίσω με άλλο τρόμο. Τι να κάνω?

 

Larisa λογω ελλειψης χρονου και για να μην επαναλαμβανομαι, κανε τον κοπο και διαβασε τα μηνυματα # 21, 25 και 30 αυτου του τοπικ για καποιες πρωτες προτασεις! Το μωρακι σου ειναι αρκετα μικρο για πολυ δραστικα πραγματα, απο την αλλη ομως εχει το πλεονεκτημα οτι τωρα μπορεις να χτισεις καποιες καλες συνηθειες.

 

Επισης, αφου εχεις δει οτι το κουνημα εχει δουλεψει καποιες φορες, χρησιμοποιησε το συχνοτερα ή καλυτερα βαλε το ως βασικο στοιχειο σε καθε κοιμισμα. Απλα εγω προτεινω ρηλαξ και οχι καροτσι, γιατι το ρηλαξ παραπεμπει περισσοτερο στο κρεβατι παρα το καροτσι που ειναι συνδυασμενο με την βολτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μικρή 4 μηνών η οποία νομίζει ότι το στήθος είναι και πιπίλα. Ξέρω πως δεν φταίει το παιδί και μάλλον εγώ του πέρασα λάθος μνμ. Διάβασες όλες τις σελίδες και πραγματικά χάρηκα για την αντιμετώπισή σας, διότι βαρέθηκα να ακούω ότι είναι φυσιολογικό όλο αυτό που περνάω.

Δεν λέω βέβαια φυσιολογικό είναι τα ξυπνήματα μέσα στην νύχτα, φυσιολογικό είναι το παιδί να αισθάνεται σιγουριά και ασφάλεια στη μαμά του, αλλά μάλλον η μαμά δεν έχει δικαίωμα να ζει σαν φυσιολογικό άτομο.

Να τα πάρω από την αρχή, η μικρή κοιμάται θηλάζοντας και όταν την αφήνω κάτω ξυπνάει (μπορεί αμέσως, μπορεί και στο δεκάλεπτο) και πάμε πάλι από την αρχή ώστε να αποκοιμηθεί. Όλη μέρα και όλη νύχτα είμαστε στην διαδικασία το να βάλω το παιδί να κοιμηθεί, με αποτέλεσμα άυπνη η μαμά, άυπνη και η μπουμπού. Τα έχω καταφέρει λίγο με κούνημα στο καρότσι, αλλά όχι πάντα. Προσπαθώ για την ρουτίνα ύπνου, αν και μέχρι 3 μηνών που είχε κολικούς δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τις τελευταίες ημέρες της έχω δώσει μια μαλακή πετσετούλα ώστε να την συνδυάσει με τον ύπνο και επίσης έχουμε συγκεκριμένο νανούρισμα το οποίο βλέπω ότι το αναγνωρίζει. Την πήρα και στο κρεβάτι μου, να την θηλάζω ξαπλωμένη ώστε να ξεκουράζομαι, αλλά μάλλον με καταλάβαινε δίπλα της και όλο το βράδυ είχε το στήθος στο στόμα της, με αποτέλεσμα και άυπνη και πιασμένη.

Κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ.

1. Μήπως είναι μικρό το παιδί ακόμα? Αλλά αν δεν προσπαθήσω πως θα τα καταφέρω.

2. Μέσα στην ημέρα πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται?

 

Καλο μου κοριτσακι με υπομονη και επιμονη θα τα επιλυσεις ολα, απλα εχε κατα νου τα παρακατω:

 

ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΡΧΗ που ισχυει για ΤΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΜΩΡΑ:

1. Ειστε σε αλμα (15η-19η εβδομαδα με κορυφωση την 17η), που αυτο σημαινει οτι ΤΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΜΩΡΑ αυξανουν την παραγωγη αναλογα με τις αναγκες τους, εξου και το στηθος=πιπιλα, (ενω τα υπολοιπα μπορουν και να μειωσουν), οσον αφορα τα διαστηματα με αλματα τουλαχιστον. Σε αυτο το θεμα δεν θα αναφερθω παραπανω διοτι δεν το κατεχω (θηλασα λιγες μονο μερες :().

 

2. Ειστε σε φαση προ-εναρξης της οδοντοφυιας, η οποια στη συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων ειναι επωδυνη, κραταει μηνες, και προκαλει ανασφαλεια, αλλαγες στη συμπεριφορα κλπ...

 

3. Πολυ σωστα επραξες και αποσυνδεσες (με τον τροπο σου) το στηθος, και στη θεση του εβαλες το κουβερτακι. ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ να καθιερωσεις μεθοδο ηρεμιας, ειτε αυτο ειναι κουνημα ειτε οτιδηποτε αλλο...(εγω επειδη περασα τεραστιο λουκι με το θεμα του υπνου με την μικρη μου, εβαλα μεχρι και το ρηλαξ μεσα στο κρεβατακι της, αλλιως με εβλεπα εγω να εμπαινα μεσα για να κοιμηθω μια σταλα).

 

4. Ειστε μικρακια ακομα για να μπειτε σε προγραμμα/ρουτινα, καθως με τα παραπανω που ανεφερα (αλματα, οδοντοφυια) και να θελεις να επιτυχεις ρουτινα δεν θα τα καταφερεις ομαλα, γιατι ειναι τετοιες οι φασεις που το μωρακι αναπτυσσεται/προσαρμοζεται, και συνεπως χαλαει θελωντας και μη το οποιο προγραμμα εχετε καταφερει να φτιαξετε, ΑΛΛΑ (το κρατησα για το τελος το καλυτερο :);)) επειδη τα μωρα ειναι ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ, οοοτι εχουν καταφερει να δημιουργησουν το ανακαλουν/επαναφερουν στη μνημη τους ΤΑΧΙΣΤΑ οταν αυτα αισθανθουν ετοιμα, προς μεγαλη εκπληξη ολων μας!!! ;)

 

Σημ: Η ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ διαρκεια υπνου για ενα βρεφακι στην ηλικια σας ειναι 14 ωρες συνολο, αλλα αυτο δεν λειτουργει σε ολα τα μωρακια, υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena, Koalaki πραγματικά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Λοιπόν θα σας πω εχθές και σήμερα τι έκανα και δείχνει να πιάνει. Ενώ καθώς την κοίμιζα θηλάζοντας την κράταγα αρκετή ώρα αγκαλιά ώστε να έχει κοιμηθεί για τα καλά, αυτό που άλλαξα είναι ότι με το που κοιμάται ακόμα και να ξυπνήσει την βάζω κάτω, λέγοντάς της το νανούρισμα. Θα προσπαθήσω να μειώνω τον χρόνο και να την βάζω κάτω νυσταγμένη και όχι κοιμισμένη.

 

Ελπίζω να τα καταφέρω.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Deena, Koalaki πραγματικά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Λοιπόν θα σας πω εχθές και σήμερα τι έκανα και δείχνει να πιάνει. Ενώ καθώς την κοίμιζα θηλάζοντας την κράταγα αρκετή ώρα αγκαλιά ώστε να έχει κοιμηθεί για τα καλά, αυτό που άλλαξα είναι ότι με το που κοιμάται ακόμα και να ξυπνήσει την βάζω κάτω, λέγοντάς της το νανούρισμα. Θα προσπαθήσω να μειώνω τον χρόνο και να την βάζω κάτω νυσταγμένη και όχι κοιμισμένη.

 

Ελπίζω να τα καταφέρω.

 

Καλα το πας, να φανταστείς κάποιοι προτείνουν να αλλάζεις πάνα στο μωρό μετα τον θηλασμό για να εισαι σίγουρη ότι θα ξυπνήσει και θα μπει ξύπνιο στο κρεβάτι!!!!!! Δεν λέω να το κανεις φυσικά, ένα-ένα τα βηματα!!! Ενημέρωσε μας για την πρόοδο σας και αν δεις βελτίωση στα βραδυνα ξυπνηματα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά ιδέα πως θα καταφέρω να την κοιμήσω χωρίς στήθος?

 

Βεβαιωσου οτι δεν πειναει και επειτα προσπαθησε να "αντικαταστησεις" το στηθος με κατι αλλο. Θα σου παρει χρονο να το καθιερωσεις οριστικα αλλα επεμενε, απλα προσπαθησε να το κανεις σε περιοδο εκτος αλματος, γιατι ετσι θα ειναι λιγοτερο επωδυνο για το μωρακι σου!!!

 

Τα μωρακια που θηλαζουν συνδεουν το στηθος με την αναγκη για ΤΡΟΦΗ και ΣΤΟΡΓΗ. Οποτε, αυτο που μπορεις να κανεις εσυ ειναι, να ταισεις το μωρακι σου και να ξεκινησεις ρουτινα υπνου με κατι αλλο, το οποιο θα "ικανοποιησει" την αναγκη του για στοργη. Το επομενο μετα το στηθος ειναι το χαιδεμα της μαμας στη πλατουλα (ενω την εχεις βαλει στη κουνια της), ετσι εχει την πραγματικη αισθηση της επαφης σας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά ιδέα πως θα καταφέρω να την κοιμήσω χωρίς στήθος?

 

Διαβασες τα προηγουμενα ποστ αυτου του τοπικ που σου ανεφερα παραπανω; Εκει ειχα προτεινει στην Pandoritsa διαφορα πραγματα!

 

Μπορεις να κανεις διαφορα: κουνημα, αγκαλια, χαδι στην πλατη, συνδυασμος ολων των παραπανω κλπ. Τι θα εκανε καποιος αν π.χ. χρειαζοταν να νοσηλευτεις; Μακρια απο εμάς φυσικα αλλα σε μενα ετυχε για παραδειγμα λιγο μετα τον σαραντισμο του γιου μου!

 

Το δυσκολο ειναι να το παρεις αποφαση οτι ο,τι και να γινει και οση ωρα και να παρει δεν θα την βαλεις στο στηθος για να κοιμηθει! Εφοσον βεβαιως εισαι σιγουρη οτι δεν πειναει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχω διαβάσει όλα, αλλά δεν μπορώ να την κοιμίσω διαφορετικά. Δεν με πειράζει να κοιμάται έτσι, αλλά ξυπνάει συνέχεια και ψάχνει για στήθος.

 

Τα νέα μου πάντως είναι ευχάριστα. Μόλις αποκοιμηθεί την βάζω κατευθείαν κάτω, αυτό δείχνει να πιάνει 8 στις 10 φορές, ενώ πρώτα την κράταγα αρκετή ώρα ώστε να κοιμηθεί καλά. Λοιπόν εχθές κοιμήθηκε στις 9, ξύπνησε στις 2.30 για 10 λεπτά και μετά στις 7 το πρωί, όπου έφαγε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 10.00.

 

Τι να πω? Δεν μπορώ να το πιστέψω, ελπίζω και σε άλλες τέτοιες νύχτες.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει όλα, αλλά δεν μπορώ να την κοιμίσω διαφορετικά. Δεν με πειράζει να κοιμάται έτσι, αλλά ξυπνάει συνέχεια και ψάχνει για στήθος.

 

Τα νέα μου πάντως είναι ευχάριστα. Μόλις αποκοιμηθεί την βάζω κατευθείαν κάτω, αυτό δείχνει να πιάνει 8 στις 10 φορές, ενώ πρώτα την κράταγα αρκετή ώρα ώστε να κοιμηθεί καλά. Λοιπόν εχθές κοιμήθηκε στις 9, ξύπνησε στις 2.30 για 10 λεπτά και μετά στις 7 το πρωί, όπου έφαγε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 10.00.

 

Τι να πω? Δεν μπορώ να το πιστέψω, ελπίζω και σε άλλες τέτοιες νύχτες.

 

Τα θηλαζοντα μωρακια ετσι λειτουργουν, γιατι εχουν μια πιο στενη επαφη με τη μαμα τους και προκειμενου να ικανοποιησουν την αναγκη τους για τροφη και στοργη ξυπνουν τακτικα και αναζητουν στηθος!!! Αν βεβαιωθεις οτι τις επιπλεον φορες που ξυπναει δεν ειναι αποκλειστικα απο πεινα, ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΑΜΕΣΑ μια απο τις μεθοδους (πλατουλα, κουνημα, κλπ...) ουτως ωστε να αποσυνδεσει το στηθος=πιπιλα και να κρατησει μονο το στηθος=τροφη!!!

 

Εφοσον διαπιστωσες οτι πιανει αυτη η μεθοδος (κοιμαται και την βαζεις αμεσως στη κουνια) ΜΕΙΝΕ ΣΤΑΘΕΡΗ, και να εισαι σιγουρη οτι καπου παρακατω θα ανταποκριθει και τις 10 φορες!!! ;)

 

Σημ: μπορεις να πας τον χρονο λιιιγο πισω (2-3 λεπτα) και να την βαζεις στη κουνια ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΝΟΥ, ετσι θα ξυπναει εκει που κοιμηθηκε και δεν θα της προκαλει αποπροσανατολισμο και πανικο η αλλαγη σκηνικου (αγκαλια-κουνια) οταν ξυπναει, καθως ενας ειναι και αυτος ενας απο τους πολλους λογους που τα μωρα ξυπνουν συχνα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!!!ειμαι νεα μαμα και το αγορακι μου ειναι 9 ημερων..θηλαζουμε αποκλειστικα και το προβλημα μας ειναι ο νυχτερινος υπνος...δεν κοιμομαστε σχεδον καθολου και ολο θελουμε να ειμαστε στο στηθος ειτε για τροφη ειτε για πιπιλισμα και μολις αποκοιμιεται ξεξυπαναει σχεδον αμεσως..μονο αν το παρω μαζι μου στο κρεβατι θα ηρεμησει καπως...να σημειωσω οτι την ημερα κλεινουμε και 2ωρους υπνους και δεν εχω τετοιο θεμα...τι να κανω???ξερω θελει το χρονο του αλλα θελω να κοιμηθω θα πεσω κατω.......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

 

Deena μου με το καλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Larisa μου καλησπέρα...

Το μωρακι σου είναι παρα πολύ μικρο ακόμα για πρόγραμμα υπνου εφ όσον θηλαζει αποκλειστικά που αυτό σημαίνει πως δεν ξέρεις ποσο τρώει ποσο ξεδιψαει για ποσο χρονο και ποσότητα. Νομιζω οτι η μεθοδος που κανεις για να αποσυνδεσεις το στήθος απο τον ύπνο είναι καλη και δείχνει να πιανει οποτε την συνεχίζεις με επιτυχία και εξ ακολουθεις να θηλαζεις κατα απαίτηση του παιδιού!!! Οταν με το καλό εισαγετε τις στερεές σε κάνα 2 μηνες και θα τρώει καλά θα είσαι σιγουρη πως δεν πειναει και έτσι μπορείς να εφαρμόσεις οποία "μεθοδο" θέλεις....

Φουλά αν τρώει καλά πλεον διάβασε μεπροσοχή όλα τα ποστ των κοριτσιών και φυσικά αυτό που εκανα εγω...Εμείς θηλαζουμε πριν κοιμηθεί και μετα ξανά το πρωι χωρίς κλαματα άλλα με εναν μπαμπά πολύ αποφασισμενο παρ όλο που δουλεύει όλη μέτρα στην κυριολεξία!!! Σιγουρα δεν ειμαι η πλεον αρμόδια για συμβουλες κορίτσια όμως την ιστορία μου την ξέρετε... Εφάρμοσα αυτο που αισθάνθηκα οτι ταίριαζε σε μένα και στο παιδι για να μπορέσω να διατηρήσω και τον θηλασμό..

Αυτά από μένα δυναμη κουράγιο και να θυμάστε να κοιμαστε τουλάχιστον τις ώρες που κοιμάται το μωρο και να μην κάνετε δουλειές ή κατι άλλο γιατί πρεπει να έχετε δυναμεις. Καλη δυναμη σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

Με το καλό!!!! Να κρατάς σύντομα το μωρο σου αγκαλιά!!!!!!!! Θα σε περιμενουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

 

Καλη λευτερια!!! :)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

 

Deenaκι με το καλο κοριτσι μου!

Καλη δυναμη!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

 

Μπηκα να σας γραψω ενα προσωρινο "αντίο" για λιγο καιρο! Αυριο ειναι το ραντεβου μου για να γεννησω οποτε δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω τον χρονο και την ευκαιρια να γραψω στο φορουμ, ελπιζω συντομα!!!! Δεν θα χαθουμε παντως!!!

 

Σας ευχομαι να χαιρεστε τα παιδακια σας και να εχετε καλες γιορτες με τις οικογενειες σας!

 

Φιλιά πολλα!!!

 

Deena με το καλό κορίτσι μου να χαίρεσαι την οικογένειά σου και το νέο μέλος. Θα σε περιμένουμε να προστεθείς στις άγρυπνες μανούλες.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...