Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11 μηνών αποκλειστικος θηλασμος!δεν τρωει τιποτα!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα σας,

 

Η κορούλα μου ειναι σχεδον 11 μηνών και δεν τρώει τίποτα!!!!

Ισως 2-3 κουταλιές φρουτοκρεμα και θηλάζει αποκλειστικα. Ανησυχω για τη λήψη σιδήρου και παρολο που μας εδωσε σταγονες σιδήρου η γιατρός μας τις αγνόησα.

Υπάρχουν ενδείξεις για την ελλειψη σιδήρου?

Χορτόσουπες, λαχανικα, κρεας, κτλ δεν εχει φαει ΠΟΤΕ!

Μόλις παω να της δώσω σφραγίζει το στόμα η πως θα κανει εμετό.

Δόντια δεν εχει βγάλει ακομα.

Καμμία από εσάς με ανάλογη εμπειρία η γνώση για το θέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπερα αλεξαντρα!

Το δικο μου το μωρο ηταν το ιδιο,σαν το δικο σου.

Εμενα πιστευω απο το 13 μηνα ξεκινησε να ψιλοτρωει,και τωρα μην φανταστεις οτι τρωει ποσοτητες αλλα αυτα που τρωει τωρα ειμαι ευχαριστημενη,η ποιοτητα ειναι που μετραει αλλωστε.

Καπου εχει γραψει η Αγλαια οτι τα μωρα που αποφευγουν τις στερεες το κανουν γιατι ισως εχουν προδιαθεση για αλλεργιες και ετσι προστατευονται.

Λοιπον εχει απολυτο δικιο,εγω το ειδα στο δικο μου μωρο ,καπου πριν τα Χριστουγεννα ειχε φαει φρουτοκρεμα με πολλα φρουτα ανακατεμενα(την ειχε ταισει η μαμα μου) και γεμισε κοκκινηλες σε ολο της το σωμα,ειχε κανει αλλεργικη αντιδραση στο ακτινιδιο μαλλον γιατι δεν της εχω ξαναδωσει απο τοτε.

Οπως και τωρα εχει βγαλει κατι σαν εκζεμα στα χερακια της και εκοψα διαφορα υποπτα που της εβαζα στο φαγητο(ντοματα).

Υπομονη δεν θα την πιεσεις και θα δεις οτι μια μερα θα σε κυνηγαει για φαγητο αυτη,αμα κατσουμε και μας δει να τρωμε τωρα θελει κι αυτη και τοτε της δινω και το δικο της φαγητο να φαει(της μαγειρευω ξεχωριστα χωρις αλατι ).

Για το θεμα του σιδηρου εγω δεν της εχω κανει εξετασεις δεν μου ειπε ποτε ως τωρα κι η παιδιατρος να κανουμε παρολο που κρεας ξεκινησε να τρωει 4 μηνες τωρα.

Προληπτικα νομιζω δεν πρεπει να παιρνει κανεις συμπληρωματα.

Αργα ή γρηγορα θα ξεκινησει να τρωει,να εμπιστευεσαι το ενστικτο του μωρου σου ειναι αλανθαστο.:wink:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία σε ευχαριστώ πολύ.

Με τους παιδιάτρους υπάρχει μία δυσκολία σην αποδοχή του αποκλειστικού θηλασμού γι αυτό και αναζήτησα ανάλογες εμπειρίες.

Ας εμπιστευτούμε τη μητέρα Φύση και ας ακολουθήσουμε το ενστικτό μας - και του παιδιού!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Να σου ζήσει η κορούλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

κατι αντιστοιχο θα σου πω και εγω

ο γιος μου δεν ετρωγε με ΚΑΜΜΙΑ δυναμη μοσχαρι και κρεμες.Μονι φρουτοκρεμα.

Τελικα ειχε αλλεργια στο αγελαδινο γαλα

τα μωρακια εχουν ενστικτο.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι κάποιες εξετάσεις αίματος για να δεις τελικά αν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα αν χρειάζεται δεν είναι δηλητήριο.

 

Ήμουν παθούσα γιατί θεωρούσα πάντα το μητρικό γάλα σαν τον υγρό χρυσό που καλύπτει το μωρό μου και θα το καλύπτει μέχρι να αποφασίσει να φάει. Έως ότου συνειδητοποίησα στα δυο του χρόνια πως είχε αναιμία και είχε πέσει στην καμπύλη του ύψους και λιγότερο του βάρους. Δυστυχώς ο παιδίατρος που είχα τότε, ενώ ήξερε ότι το παιδί δεν τρώει τίποτα δε μου είπε ποτέ να κάνουμε εξετάσεις του μωρού, αντίθετα είχε δει την αναιμία στο χρόνο από έναν έλεγχο για μια ίωση και πίστευε ότι το παιδί απλά είχε στίγμα. Στην Αμερική κάνουν προληπτικό έλεγχο όλα τα μωράκια στον 9ο μήνα.

 

ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. Στην περίπτωση που το μωρό δεν τρώει καθόλου στερεές τροφές χρειάζεται οπωσδήποτε προληπτικός αιματολογικός έλεγχος και αν υπάρχει κάποια έλλειψη, τότε οπωσδήποτε συνιστάται η χορήγηση συμπληρώματος.

 

Νομίζω πως στην προσπάθειά μας να προωθήσουμε το θηλασμό, έχουμε υπερτιμήσει την αξία του μητρικού γάλακτος. Αυτό που χρειάζεται είναι το μέτρο. Και το λέει αυτό μια μαμά που θήλασε το μεγάλο της γιο μέχρι τα 4 και θηλάζει ακόμα (κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης) το μικρό της γιο (2,5 ετών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα ανοιξει και εγω ενα τετοιο θεμα παλαιοτερα γιατι περασαμε ακριβως τα ιδια. Ξαφνικα μετα το χρονο αρχισε να τρωει τα παντα! Εκτος απο το κρεας υπαρχουν και αλλες τροφες που περιεχουν σιδηρο, αυγο, φρουτα κ.τλ. Εχεις δωσει καποια τροφη απο αυτες σε μικρα κομματακια, μηπως και δεν θελει τις κρεμες απλα? Το οτι δεν εχει δοντια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να μασησει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις τοποθετήσεις σας.

Σαφώς και θα κάνω αιματολογικές εξετάσεις! Είμαι υπερ του θηλασμού αλλά πάνω απ'όλα είμαι υπερ της υγείας του παιδιού μου.

Μπορώ ετσι απλά να πάω σε ενα μικροβιολογικό εργαστήριο η πρέπει να μου τις γράψει η παιδιατρος μου? Και από που θα της πάρουν αίμα, δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω.

Το σκέφτομαι καιρό τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε στο παίδων αγλαία κυριακού (κλείνεις ραντεβού στο παιδιατρικό, στις γράφουν και την ίδια μέρα-μέχρι τις 12-του παίρνουν αίμα. τα αποτελέσματα γύρω στον ένα μήνα μετά) και στο ικα (πιο γρήγορη διαδικασία βρίσκω μετά 2-3 μέρες στην παιδίατρο και κλείνω αυθημερόν το ραντεβού για τη λήψη, αυτό παίζει μπορεί να αργήσει, αλλά τα αποτελέσματα βγαίνουν σε λιγότερο από εβδομάδα). Σε κάθε περίπτωση και στα δύο τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν τίποτα, είναι τόσο έμπειροι και κάνουν τη λήψη σε δευτερόλεπτα!

 

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...