Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως χρησιμοποιητε την τουαλετα οταν ειστε εκτος σπιτιου?


Recommended Posts

Εδω και 4 μερες η μικρη μου,φοραει σταθερα το βρακακι της,δεν εχουμε ατυχηματα και κρατιεται αρκετη ωρα-αφου παντα εγω της θυμιζω να παμε μαζι στην τουαλετα...Ομως ταυτοχρονα με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρα μου που επιτελους "κοψαμε" τα παμπερς οπως χαριτωμενα μου λεει και η ιδια,αφου με παιδεψε αρκετα,ανακυπτει τωρα ενα νεο προβλημα:οταν δεν ειμαστε στο σπιτι μας,πως χρησιμοποιουμε τις ξενες τουαλετες?Παμε πχ για καφε καπου και εχει περασει αρκετη ωρα οποτε το παιδι πρεπει να παει τουαλετα (φυσικα δεν εχω την απαιτηση να κρατηθει μεχρι να παμε στο σπιτι)-αναγκαστηκα θα την παω στην τουαλετα της καφετεριας.Πως θα την χρησιμοποιησουμε ομως ωστε να μην κολησουμε τιποτα?Να την βαλω να παταει πανω στο καθισμα-φοβαμαι οτι θα πιτσιλισει παντου.Σκεφτηκα να αγορασω υφασματινα καλυματα μιας χρησης και να τα εχω μαζι μου αλλα και αυτα δεν ειναι σταθερα και δεν ξερω κατα ποσο θα προστατευουν το παιδι...Να σκουπιζω το καπακι της λεκανης με μαντηλακια klinex πριν κατσει?Αυτο θα βοηθησει αραγε καθολου?

 

Μαμαδες εμπειρες εσεις τι κανετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει το Mothercare ( γιογιό ταξιδίου λέγεται), με πλαστικό σκελετό και ανταλλακτικά σακουλάκια. Κλείνει, έχει δική πλαστική σακούλα για να το μεταφέρεις και χωράει σε τσάντα λίγο μεγαλύτερη από χαρτί Α4. Εγώ κουβαλάω μαζί μου και ένα σελτεδάκι μιας χρήσης για να μην ακουμπήσω το γιογιό στο πάτωμα. Μόλις τελειώσει ο μικρός πετάω το ανταλλακτικό σακουλάκι και το σελτεδάκι και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η DEMS.ΛΕΓΕΤΑΙ POTTY.ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7,5 ΕΥΡΩ(10 ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ).ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας μας κραταγε η μαμα μου και οσες φορες εχει χρειαστει να παω παιδακι σε τουαλετα κανω το ιδιο (οχι το δικο μου παιδακι, συγγενων ή φιλων εμεις φοραμε πανα ακομα).. Τωρα οσον αφορα το "πιτσιλισμα" ποσως με ενδιαφερει.. Ας φροντισουν οι καφετεριες να εχουν και παιδικες τουαλετες και μαλιστα καθαρες..

Πηγαμε τις προαλλες σε εναν παιδοτοπο(???) που μαλιστα θελει να διαφημιζεται και ως ο μεγαλυτερος και ο καλυτερος στο Περαμα.. (τρομαρα τους) Ειναι καλοκαιρινος και παλιοτερα ηταν καφετερια-κλαμπ που τα τελευταια εχει γινει παιδοτοπος..

(οι περιοικοι φανταζομαι πως καταλαβαν για ποιον λεω)

Η βαφτιστιρα λοιπον την αδελφης μου ηθελε να παει στην τουαλετα.. Την πηγε και βγηκε εξω αγανακτισμενη..

Πρωτον γιατι δεν ειχε καν παιδικες τουαλετες (πραγμα που οφειλε ως παιδοτοπος) και δευτερον στις υπαρχουσες σιχενοσουν και να πατησεις οχι να κατουρησεις κιολας..

Δεν νομιζω να ξαναπαω... Απο τις τουαλετες καταλαβαινεις γενικοτερα την κατασταση που επικρατει στο μαγαζι.. Ενα καθαρο μαγαζι εχει και καθαρες τουαλετες..

βεβαια δεν φταινε αυτοι.. μαλλον και παλι φταιει το "πολιτισμενο μας κρατος" που δεν τους κοβει τον απαυτο τους για κατι τετοια..

Εκατσα 10 μερες στην Τουρκια (που τους κοροιδευουμε) πηγα σε παρα πολλα μαγαζια και στις τουαλετες αν σου επεφτε το φαγητο σου κατω το επερνες και το ετρωγες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω πάντα ένα γιογιό (μικρό κανονικό) στο αυτοκίνητο.

Όμως αν είμαστε σε μαγαζί, δυστυχώς δεν μπορεί αν την κρατάω στον αέρα οπότε έχω μαζί μου νάιλον μιας χρήσης και μαντιλάκια κλινέξ, σκουπίζω την λεκάνη καλά και αμέσως βάζω το νάιλον, καθώς είναι ακόμα νωπό από το μαντιλάκι, οπότε και κολλάει επάνω και φροντίζω να της κρατάω τα χέρια ώστε να μην ακουμπήσει πουθενά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εμείς όταν πηγαίνουμε σε μαγαζί έχουμε προγραμματίσει και παίρνουμε το γιογιο μας μαζι. Το κρατάω σε μια τσαντούλα και όταν είναι ώρα, πάμε στην τουαλέτα και καθόμαστε εκεί που πλενόμαστε μπροστά. Την άλλη φορά που πήγαμε στο θέατρο, χρησιμοποιήσαμε τις τουαλέτες και την κράτησα ψηλά να μην ακουμπήσει. Προσπάθησα τουλάχιστον.

Το θέμα είναι όταν είμαστε έξω στο δρόμο ή στην παιδική χαρά. Εκεί τι κάνετε?? εμένα προς το παρόν δε μου έχει τύχει ακόμα αλλά νομίζω ότι θα την βάλω στο δασάκι σε κάποιο σημείο. Αλλά δεν είναι και πολύ καθαρά γιατί πάνε και σκυλιά και γατιά αδεσποτα και δεν μου φαινεται πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά χειμώνα καλοκαίρι τον πηγαίνω κάπου έξω από τα μαγαζια...σε παιδότοπους όμως το πρώτο που κάνω είναι να τσεκάρω για να ξέρω αν θα κάνουμε την ανάγκη μας έξω ή μέσα..

όσο αναφορά αυτό που λέει η dora δεν νομίζω να φταίνε μόνο τα μαγαζιά..οφείλουμε και εμείς να ήμαστε πιο προσετικοί..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο την αλλη επειδη εχω δουλεψει σε τετοιου ειδους μαγαζια πιστευω πως φταινε τα μαγαζια.. Πρεπει να εχεις μια σωστη τουαλετα για να σεβαστει και ο πελατης τον χωρο..

Πχ??

Τουαλετες που δεν κλειδωνουν και που οι πορτες δεν κλεινουν καλα οποτε αναγκαζεσαι να κανεις την αναγκη σου κρατωντας τις με το ενα χερι.. (δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρεις στοχο σε αυτη τη σταση)

Τουαλετες με χαλασμενα καζανακια

Τουαλετες που το τενεκεδακι για τα χαρτια ειναι ή χωρις καπακι, η που ειναι χαλασμενο αυτο που το ποδαρακι με αποτελεσμα να πρεπει να πιασεις με το χερι σου το καπακι (στα οποια συνηθως ολοι πετανε απο πανω τα χαρτια)

 

Και φυσικα συνηθως οι τουαλετες που ειναι καπως ετσι δεν εχουν καν σαπουνι εξω..

Και δυστυχως αυτο συμβαινει μονο σε τιποτα παρακμιακα μαγαζια αλλα μου εχει τυχει να το δω και σε πολλα "καλα" μαγαζια.

 

Γιατι πχ στις τουαλετες του Σκλαβενιτη που εκει κι αν πηγαινει κοσμος δεν γινεται αυτος ο πανικος? Μηπως γιατι ολα δουλευουν σωστα?

 

Εμεις με τα αγορια δεν εχουμε και τοσο μεγαλο προβλημα.. Το προβλημα ειναι με τα κοριτσια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς τώρα την κόψαμε την πανα και πρέπει να σας πω οτι με προβληματίζει πολύ αυτο το θέμα. Εγω είμαι πολύ σιχασιάρα - πάω μόνο αν φτάσω στο αμην αλλά το παιδάκι δεν μπορεί ακόμα να κρατηθεί τόσο. Μέχρι στιγμής δεν χρειαστηκε να τον πάω αλλά αν μου ζητήσει είμαι ικανή να τον βάλω να κατουρίσει τα δεντράκια στο πεζοδρομιο παρά να μπω σε τουαλέτα μαγαζιού... Πώς να κρατήσεις ένα αγόρι όρθιο αφού δεν φτάνει τη λεκάνη; Με τα κορίτσια είναι πιο ευκολο τα κρατας ψιλοκαθιστα, θυμαμαι που το έκανε η μαμα μου!!!!! Κι αυτά τα γιογιο που λέτε εδω δεν υπάρχουν. Τα πλαστικά καλύμματα μιας χρήσης τα παίρνετε από σούπερ μάρκετ;;;

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μπαίνουμε σιγά σιγά στη διαδικασία γιατί μου το ζήτησε η μικρή.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχω δει την κουνιάδα μου, να χρησιμοποιεί για το μικρό της το γιογιό του mothercare και μου φάνηκε πολύ βολικό. Επίσης, δεν αγοράζει τις ειδικές σακούλες, αλλά απλές "ψυγείου" και βάζει λίγο χαρτί κάτω για να μπορεί να το πετάξει στον κάδο μετά.

Βολικό νομίζω γιατί και εγώ σιχαίνομαι αφόρητα........

Χθες είδα σε ένα πρωινάδικο, έναν παιδίατρο (με κάποια ειδικότητα που δε θυμάμαι), ο οποίος έλεγε ότι δεν πρέπει να ζητάμε από τα παιδιά να κρατηθούν (αναφερόταν και σε μεγαλύτερα παιδιά) γιατί αυτό μπορεί να δημιουργήσει ουρολοιμώξεις, αλλά πρέπει να τους υπενθυμίζουμε ανά δίωρο ότι πρέπει να πάνε στην τουαλέτα, κάτι που μπορεί να ξεχνούν όταν παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κορίτσια που θίξατε αυτό το θέμα γιατί και γω ανχωνόμουν με αυτήν την υπόθεση...

 

Βέβαια εμείς βρισκόμαστε ακόμα στη φάση του πως να τα κάνουμε στο γιογιό αλλά καλό θά'ταν να ενημερωθώ για τον τρόπο που θα πηγαίνουμε στις τουαλέτες εκτός σπιτιού!

 

cloud-9-039.gif

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα κρατάω τα παιδιά πίσω από τα γόνατα και έτσι δεν χρειάζεται να ακουμπήσουν στη λεκάνη.

 

Κι εγω το ιδιο γιατι δεν παιρνω μαζι μου παντα

μαντηλακια.Αν και θα επρεπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν προκειται για τσισα τον βγαζω εξω απο το μαγαζι καπου στο δρομο σε πεζοδρομιο π.χ οταν ειναι για κακακια τον βαζω και παταει στη λεκανη του μαγαζιου και τον κανω να σκυβει προς τα πισω για να πεφτουν τα κακακια μεσα στη λεκανη και δεν εχουμε λερωθει ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουβαλάω μαζί μου το "καλαθάκι" του γιογιό της και χρησιμοποιώ αυτό. Εκτός και αν υπάρχουν χωραφάκια εκεί κοντά, οπότε προτιμώ το ύπαιθρον!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

εγώ παίρνω πάντα μαζί μου πλαστικά ποτηράκια!! όπως συλλέγουμε οι μεγάλοι ούρα για εξέταση ούρων! για τα κακά οι πλαστικές σακούλες είναι ό,τι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

:lol:
εγώ παίρνω πάντα μαζί μου πλαστικά ποτηράκια!! όπως συλλέγουμε οι μεγάλοι ούρα για εξέταση ούρων! για τα κακά οι πλαστικές σακούλες είναι ό,τι πρέπει!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα

κι εγώ έχω αγοράσει το γκιογκιό για ταξίδια από το μαδερκερ και ομολογώ ότι είναι πολύ πολύ πρακτικό. ειδικά τώρα στις διακοπές το χρησιμοποιήσαμε πάρα πολύ. υπάρχουν και ειδικά καπάκια που μπαινουν σε οποιαδήποτε λεκάνη. είναι σε πλαστικό βαλιτσάκι διπλωμένο όπου μετά τη χρήση μπορείς και να το αποστειρώσεις με ειδικό υγρό. προσωπικά δεν το χω ακόμα χρησιμοποιήσει γιατί βολεύτηκα πολύ το γκιογκιό. όταν μεγαλώσει περισσότερο ο νεαρός μου βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάνουμε ακροβατικά και καλό σημάδι... ;):lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κρατήσεις ένα αγόρι όρθιο αφού δεν φτάνει τη λεκάνη;

Το βάζουμε να πατάει στην άκρη της λεκάνης και σημαδεύει από ψηλά;)

ή κατουράμε τα δεντράκια της περιοχής:lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

οπως εγραφα και σε παρομοιο θεμα:

 

...Εξω την πηγαινω μολις μου ζητησει στο κοντινοτερο μερος. προχθες πηγαμε στις τουαλετες του ζαρα. μια αλλη φορα σε μια καφετερια. την αλλη φορα σταματησαμε στην εθνικη και κατουρησε στα χορτα , αν και σε μια συναυλια κατουρησαμε και τη κερκιδα αλλα δεν ηθελε χυμα, της ειπα πως θα της κανω τη σακουλα γιογιο και τηςς αρεσε, οποτε κατουρησε μεσα κι εξω απο τη σακουλα που χαμε βγαλει τις μπυρες μας!).

εννοειται πως δεν ακουμπαμε λεκανη,ριχνουμε 1-2 κομματακια χαρτι μεσα για να μην πιτσιλισει μη γυρισουμε τα τσισα δηλαδη και την βρεξουν, και μαζι και ολα τα βρωμονερα μαζι με τα μικροβια της καθε τουαλετας( ΜΑς ΤΟ ΧΕΙ ΠΕΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ), και δε την ακουμπαω στη λεκανη επανω. Μετα πλενουμε χερακια και ειμαστε κομπλε.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες η μικρη μου,φοραει σταθερα το βρακακι της,δεν εχουμε ατυχηματα και κρατιεται αρκετη ωρα-αφου παντα εγω της θυμιζω να παμε μαζι στην τουαλετα...Ομως ταυτοχρονα με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρα μου που επιτελους "κοψαμε" τα παμπερς οπως χαριτωμενα μου λεει και η ιδια,αφου με παιδεψε αρκετα,ανακυπτει τωρα ενα νεο προβλημα:οταν δεν ειμαστε στο σπιτι μας,πως χρησιμοποιουμε τις ξενες τουαλετες?Παμε πχ για καφε καπου και εχει περασει αρκετη ωρα οποτε το παιδι πρεπει να παει τουαλετα (φυσικα δεν εχω την απαιτηση να κρατηθει μεχρι να παμε στο σπιτι)-αναγκαστηκα θα την παω στην τουαλετα της καφετεριας.Πως θα την χρησιμοποιησουμε ομως ωστε να μην κολησουμε τιποτα?Να την βαλω να παταει πανω στο καθισμα-φοβαμαι οτι θα πιτσιλισει παντου.Σκεφτηκα να αγορασω υφασματινα καλυματα μιας χρησης και να τα εχω μαζι μου αλλα και αυτα δεν ειναι σταθερα και δεν ξερω κατα ποσο θα προστατευουν το παιδι...Να σκουπιζω το καπακι της λεκανης με μαντηλακια klinex πριν κατσει?Αυτο θα βοηθησει αραγε καθολου?

 

Μαμαδες εμπειρες εσεις τι κανετε???

 

υπάρχει στο Mothercare ενα πτυσσομενο γκιογκιο με σακούλες μιας χρήσης. δηλαδη... είναι ο σκελετος πλαστικός και βαζεις τη σακούλα και δημιουργείς τον πάτο και τα τοιχώματα. το εχω δει στη συνυφάδα μου που το ειχε στη μεγάλη της κόρη και τωρα στον μικρό. μπαίνει στην τσαντα και το μονο ειναι να αγοράζεις τις σακούλες.

εκει που κάθεσαι στην καφετέρια το ανοίγεις, κανει τσίσα, μαζεύεις τη σακούλα την πετας και ΟΚ!!!!

 

το πάτημα στη λεκάνη ΔΕΝ το συνιστω. προσωπικά δε θα μου άρεσε να μπω μετα και να δω πατημασιές και γυρω γυρω τσίσα. μπλιαχ! πρεέπι να μαθουμε στα παιδιά μας κανόνες υγιεινής και το ρητο "αφηνουμε την τουαλέτα, οπως θα θελαμε να τη βρούμε".

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...