Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Flagyl ή Klaricid για ουρεόπλασμα;;; Φοβάμαι...


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι στην 30w και έμαθα ότι έχω ουρεόπλασμα.Έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δω αν έφυγαν οι μήκυτες που είχα στον 4ο μήνα (και είχα πάρει αγωγή Canesten) και ναι μεν έφυγαν οι μήκυτες, αλλά ήρθε το ουρεόπλασμα!

Ο γιατρός μου έδωσε την αντιβίωση Flagyl, αλλά επειδή δεν θέλω να παίρνω φάρμακα και μάλιστα αντιβιώσεις, πήγα και σε άλλον γιατρό και αυτός μου έδωσε την αντιβίωση Klaricid!!!

Αχ δεν ξέρω τι να κάνω... Φοβάμαι μήπως κάνω κακό στο μικρό μου... Μήπως γνωρίζει καμιά σας αν όντως πρέπει να πάρω τα φάρμακα; Είναι τόσο σοβαρό; Τι κακό μπορεί να κάνει; Οι γιατροί είπαν ότι ευθύνεται για πρόωρη ρήξη υμένων και δεν το θέλουμε γιατί ακόμα ο μπουμπούκος μου είναι μόλις 1400 γρμ!

Αν τελικά πρέπει να πάρω υποχρεωτικά αντιβίωση, ποια από τις δύο άραγε θα κάνει λιγότερο κακό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!

στην εβδομαδα που εισαι τωρα το ουρεοπλασμα δεν ειναι επικινδυνο για το μωρο σου(αυτο τουλαχιστον ειπε σε εμενα ο μικροβιολογος).Λενε οτι ευθυνεται για αποβολες του πρωτου τριμηνου αλλα ακομα κι αυτο δεν ειναι αποδεκτο απο τον ευρυτερο επιστημονικο κυκλο προφανως επειδη δεν υπαρχει καποια ερευνα που να το πιστοποιει 100%.

βασει αντιβιογραμματος θα δεις σε ποια αντιβιωτικα ειναι ανθεκτικο και σε ποια οχι.προφανως στο flagyl δεν ειναι ανθεκτικο και μπορει να καταπολεμηθει(αυτο ειχα παρει κι εγω οταν το ειχα).για το klaricid δεν ξερω να σου πω,αλλα αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου ακολουθησε τις συμβουλες του.κανενας γιατρος δεν θελει το κακο των ασθενων του,ποσο μαλλον οταν προκειται για γυναικες σε ενδιαφερουσα.Μιλα και παλι μαζι του,εκφρασε του τους φοβους και τις αμφιβολιες σου και φροντισε να καλυψεις ολες σου τις αποριες.καμια απο εμας εδω μεσα δεν ειναι σε θεση να σου πει αν χρειαζεται η οχι να παρεις τα φαρμακα.γιατροι στη θεση των γιατρων δεν μπορουμε να γινουμε και καλο ειναι να μην γινομαστε.

με το καλο το μικρακι σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

στην εβδομαδα που εισαι τωρα το ουρεοπλασμα δεν ειναι επικινδυνο για το μωρο σου(αυτο τουλαχιστον ειπε σε εμενα ο μικροβιολογος).Λενε οτι ευθυνεται για αποβολες του πρωτου τριμηνου αλλα ακομα κι αυτο δεν ειναι αποδεκτο απο τον ευρυτερο επιστημονικο κυκλο προφανως επειδη δεν υπαρχει καποια ερευνα που να το πιστοποιει 100%.

βασει αντιβιογραμματος θα δεις σε ποια αντιβιωτικα ειναι ανθεκτικο και σε ποια οχι.προφανως στο flagyl δεν ειναι ανθεκτικο και μπορει να καταπολεμηθει(αυτο ειχα παρει κι εγω οταν το ειχα).για το klaricid δεν ξερω να σου πω,αλλα αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου ακολουθησε τις συμβουλες του.κανενας γιατρος δεν θελει το κακο των ασθενων του,ποσο μαλλον οταν προκειται για γυναικες σε ενδιαφερουσα.Μιλα και παλι μαζι του,εκφρασε του τους φοβους και τις αμφιβολιες σου και φροντισε να καλυψεις ολες σου τις αποριες.καμια απο εμας εδω μεσα δεν ειναι σε θεση να σου πει αν χρειαζεται η οχι να παρεις τα φαρμακα.γιατροι στη θεση των γιατρων δεν μπορουμε να γινουμε και καλο ειναι να μην γινομαστε.

με το καλο το μικρακι σου!

 

Θεραπεία εκλογής στο ουρεόπλασμα είναι ένα άλλο από τα αντιβιοτικά της κατηγορίας του klaricid/κλαριθρομυκίνη και συγκεκριμένα το zithromax/αζιθρομυκίνη (αν κοιτάξεις πρέπει να αναφέρεται στο αντιβιόγραμμά σου). Απλά είναι ακριβό και οι γυναικολόγοι στην Ελλάδα δεν έχουν συνηθίσει να το χρησιμοποιούν. Είναι αποδεδειγμένα ασφαλές στην κύηση. ΟΜΩΣ:

Το ουρεόπλασμα στην κύηση πράγματι ΔΕΝ χρειάζεται θεραπεία διότι 1) δεν προκαλεί κάτι 2) το είχες και πρίν και ας μην ανιχνευόταν σε καλλιέργειες (είναι χρόνια και κοινή λοίμωξη, σεξουαλικώς μεταδιδόμενη) 3) ακόμα και αν καθαρίσει για κάποιο διάστημα θα επανέλθει αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι το αντιβιόγραμμα! Πού ακριβώς πρέπει να κοιτάξω; Στις εξετάσεις κολπικής καλλιέργειας που έκανα γράφει μόνο: Ουρεόπλασμα και κάτι τιμές δίπλα.

Άρα τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάρω κάποια από τις δύο αντιβιώσεις ή να μην ακούσω τους γιατρούς και να το αφήσω στην τύχη του καθώς δεν πειράζει που έχω ουρεόπλασμα;

Την αζυθρομηκύνη, την γράφουν στο συνταγολόγιο;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εγραψα πολλα αλλα κατεληξα στο οτι δεν υπαρχει λογος να τα γραψω ολα αυτα.το μονο λοιπον που θα σου πω ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου κι αν δεν τον εμπιστευεσαι(αναρωτιεμαι πως θα τον εμπιστευτεις στον τοκετο),να ρωτησεις κι αλλου. ουτε εγω ουτε κανενας μπορουμε να σου πουμε τι να κανεις και κυριως δεν εχουμε αυτο το δικαιωμα. προσωπικα δεν ειμαι γιατρος,τη γνωμη μου απλα σου ειπα μιας και εχω κι εγω ουρεοπλασμα.αλλα και να ημουν δεν θα σου προτεινα τιποτα διαδικτυακα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...