Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

39η ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ?ΚΑΙ ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ??


Recommended Posts

καλησπερα!ειμαι στη 39ηκαι 3μερεσ!πηγα τη πεμπτη στο γιατρο και με εξετασε κολπικα μου ειπε οτι ο τραχηλοσ εχει εξαλειφθει κατα 80% και οτι ο μικροσ ειναι περιπου στην ιδια εμπεδωση -2!!!!απο τη παρασκευη εχω πολλεσ συσπασεισ και δυνατεσ σουβλιεσ οι οποιεσ ειναι διαρκειασ!εχω συνεχωσ και την αισθηση να παω τουαλετα(και για τα δυο!!!):P.ποια ειναι η εμπειρια σασ?αν δεν εχει γινει κατι μεχρι τη παρασκευη που ειναι η πητ θα μπω με προκληση!!!:Pευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σου ευχομαι με ένα πονο να γεννήσεις το παιδάκι σου.εγώ πιστεύω ότι είσαι σε πολύ καλό και σύντομο δρόμο όπου να ναι έρχεται.φιλάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

καλησπερα κι ευχαριστω!εχεισ αναλογη εμπειρια?:P

Link to comment
Share on other sites

όχι κοπέλα μου γέννησα με καισαρική δεν είχα καν διαστολή αλλά από αυτα που ακούω και έχω διαβάσει δεν σε βλέπω για πρόκληση χιχιχι.αντε μην αγχώνεσαι!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

όχι κοπέλα μου γέννησα με καισαρική δεν είχα καν διαστολή αλλά από αυτα που ακούω και έχω διαβάσει δεν σε βλέπω για πρόκληση χιχιχι.αντε μην αγχώνεσαι!!!!!!!

 

 

ειχεσ πολλουσ πονουσ απο τη καισαρικη μετα?δεν ειχεσ προπαρασκευαστικεσ?σε ποια εβδομαδα γεννησεσ?:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πιστεύω οτι μάλλον θα την γλιτώσεις την πρόκληση!!Αύριο μεθαύριο το πολύ γεννάς!!Αλλά και με πρόκληση να πας πιστεύω θα έχεις εύκολη γέννα!Μην φοβάσαι!Με το καλό!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι μάλλον θα την γλιτώσεις την πρόκληση!!Αύριο μεθαύριο το πολύ γεννάς!!Αλλά και με πρόκληση να πας πιστεύω θα έχεις εύκολη γέννα!Μην φοβάσαι!Με το καλό!!

 

 

σασ ευχαριστω πολυ!!!εχεισ καποια παρομοια εμπειρια?εχω φτασει στο τελοσ κι εχω αγωνια!!!:P

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω πολυ!!!εχεισ καποια παρομοια εμπειρια?εχω φτασει στο τελοσ κι εχω αγωνια!!!:P

 

 

πωσ πατε απο εμπεδωση ρε κοριτσια?????ολεσ γεννησατε?:P

Link to comment
Share on other sites

Στην 37η + 2 ειχε εμπεδωθει κατα 3/5 κ χαρηκα απιστευτα αφου θεωρησα πως πλησιαζει η μεγαλη ωρα!!!Εεεε με τη χαρα εμεινα,αφου η μαια μου ειπε πως μπορει να μεινει ετσι για 2 ακομα εβδομαδες :mad:. Σημερα θα παω παλι,39 +3 ελπιζω να χουμε κανει προοδο γιατι δεν την παλευω αλλο!!!

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα,δεν ενιωσα τιποτε το διαφορετικο οταν μου ειπε για την εμπεδωση του μικρουλη μου.Εκτος των τυπικων συμπτωματων....συχνες επισκεψεις στην τουαλετα,αυπνες νυχτες,πρηξιμο στα ποδια,βαρια κοιλια κ ολες τις αλλες χαρες, οχι καμια αλλαγη!Κ απο οσο ξερω,εμπεδωση μπορει να γινει κ την τελευταια ημερα.

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,δεν ενιωσα τιποτε το διαφορετικο οταν μου ειπε για την εμπεδωση του μικρουλη μου.Εκτος των τυπικων συμπτωματων....συχνες επισκεψεις στην τουαλετα,αυπνες νυχτες,πρηξιμο στα ποδια,βαρια κοιλια κ ολες τις αλλες χαρες, οχι καμια αλλαγη!Κ απο οσο ξερω,εμπεδωση μπορει να γινει κ την τελευταια ημερα.

 

 

κατερινα υπομονη κι εγω τα ιδια!!!απο τη 36η εχει μεινει σε αυτη τη θεση περιπου!!ειμαστε στισ ιδιεσ μερεσ!σε ποιο θα γεννησεισ?εγω αν δεν εχουν πιασει για τα καλα οι πονοι ή σπασουν τα νερα θα παω τη παρασκευη για τεχνητουσ στο ιασω!!!εμενα εχει εξαληφθει ο τραχηλοσ κατα 80%!!!καλη μασ επιτυχια!:Pπεριμενω να μου πεισ!

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου ειμαστε στις ιδιες μερες αλλα οχι στην ιδια χωρα :wink:

Θα μπεις Παρασκευη??τυχερη που εισαι!!!!!σου ευχομαι γρηγορη και καλη γεννα!!!!

Σημερα που ειδα παλι τη μαια η εμπεδωση παραμενει ιδια (3/5).

 

Εδω σου δινουν +10 μερες απ την πητ.Με συμβουλεψε λοιπον να δοκιμασω ολους τους τροπους-εννοω Ολους- για να <εμψυχωσω> την κατασταση!

Εαν ο πιτσιρικακος μου δεν εμφανιστει μεχρι κ την αλλη εβδομαδα,τοτε αναλαμβανει δραση η μαια (membrane sweep) κ αν ουτε αυτο βοηθησει,τοτε θα με βαλουν μεσα πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

με λιγα λογια εεεεεεεχω ψωμι ακομα!!!:shock:

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

ειχεσ πολλουσ πονουσ απο τη καισαρικη μετα?δεν ειχεσ προπαρασκευαστικεσ?σε ποια εβδομαδα γεννησεσ?:P

 

Όχι δεν είχα πόνους μετά την καισαρική παρα μόνο την 2η μέρα που σηκώθηκα για να κάνω τα πρώτα μου βήματα,χιχι.γέννησα 38 εβδομάδα γιατί ειχα περιδεση τραχηλου και επειδη δεν είχα διαστολή παρ ολο που ηταν κοντος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το έχω ξαναγράψει κι αλλού, 3 μέρες πριν την ΠΗΤ πήγα στον γιατρό, το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί και κανονίσαμε για πρόκληση 1 μέρα πριν την ΠΗΤ.Ε, απόγευμα πήγα στον γιατρό, την επόμενη μέρα το πρωί ξεκίνησε να ανοίγει ο τράχηλος και στις 6:35 το απόγευμα είχα το αγοράκι μου. Φαντάζομαι, λοιπόν, σε σας που έχει εμπεδωθεί το μωρό ότι απλά είναι θέμα λίγου χρόνου ακόμα. Με το καλό

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη μου ειμαστε στις ιδιες μερες αλλα οχι στην ιδια χωρα :wink:

Θα μπεις Παρασκευη??τυχερη που εισαι!!!!!σου ευχομαι γρηγορη και καλη γεννα!!!!

Σημερα που ειδα παλι τη μαια η εμπεδωση παραμενει ιδια (3/5).

 

Εδω σου δινουν +10 μερες απ την πητ.Με συμβουλεψε λοιπον να δοκιμασω ολους τους τροπους-εννοω Ολους- για να <εμψυχωσω> την κατασταση!

Εαν ο πιτσιρικακος μου δεν εμφανιστει μεχρι κ την αλλη εβδομαδα,τοτε αναλαμβανει δραση η μαια (membrane sweep) κ αν ουτε αυτο βοηθησει,τοτε θα με βαλουν μεσα πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

με λιγα λογια εεεεεεεχω ψωμι ακομα!!!:shock:

 

 

καλησπερα κατερινα!σε ποια χωρα εισαι τυχερουλα?και τι ειναι αυτο που θα σου κανει η μαια?θα το αφηναμε κι εμεισ κι αλλο αλλα ειναι παιδαρασ ο μικροσ και μετα σιγουρα δεν θα χωραει για φυσιολογικο!!!και ποιοι ειναι ολοι οι τροποι?καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το έχω ξαναγράψει κι αλλού, 3 μέρες πριν την ΠΗΤ πήγα στον γιατρό, το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί και κανονίσαμε για πρόκληση 1 μέρα πριν την ΠΗΤ.Ε, απόγευμα πήγα στον γιατρό, την επόμενη μέρα το πρωί ξεκίνησε να ανοίγει ο τράχηλος και στις 6:35 το απόγευμα είχα το αγοράκι μου. Φαντάζομαι, λοιπόν, σε σας που έχει εμπεδωθεί το μωρό ότι απλά είναι θέμα λίγου χρόνου ακόμα. Με το καλό

 

 

εισαι απο τισ τυχερεσ γιατι απο οτι καταλαβα θελει αρκετη τυχη να γεννησεισ φυσιολογικα και ασ ειναι με το κεφαλι κατω!ελπιζω να ειμαι κι εγω τυχερη!θα δειξει!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατερινα!σε ποια χωρα εισαι τυχερουλα?και τι ειναι αυτο που θα σου κανει η μαια?θα το αφηναμε κι εμεισ κι αλλο αλλα ειναι παιδαρασ ο μικροσ και μετα σιγουρα δεν θα χωραει για φυσιολογικο!!!και ποιοι ειναι ολοι οι τροποι?καλη επιτυχια!

 

Αγοραρο κ εσυ ε???Αγγλια,Λονδινο συγκεκριμενα.membrane sweep ειναι διαχωρισμος των μεμβρανων μεταξυ μωρου και τραχηλου.η διδικασια ενεργοποιει την προσταγλαδινη-ορμονη υπευθυνη για την εναρξη τοκετου συνηθως μεσα σε 48 ωρες.

Οι τροποι που προτεινε τα κλασικα:σεξ,περπατημα,πικαντικο φαγητο και παλι σεξ :P επεμενε πολυ σ αυτο.Εχουμε δουλεια λοιπον;)

καλη μας επιτυχια!

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγοραρο κ εσυ ε???Αγγλια,Λονδινο συγκεκριμενα.membrane sweep ειναι διαχωρισμος των μεμβρανων μεταξυ μωρου και τραχηλου.η διδικασια ενεργοποιει την προσταγλαδινη-ορμονη υπευθυνη για την εναρξη τοκετου συνηθως μεσα σε 48 ωρες.

Οι τροποι που προτεινε τα κλασικα:σεξ,περπατημα,πικαντικο φαγητο και παλι σεξ :P επεμενε πολυ σ αυτο.Εχουμε δουλεια λοιπον;)

καλη μας επιτυχια!

 

 

διαχωρισμοσ μεμβρανων?πρωτη φορα το ακουω!!το σεξ το ξερω για τον τραχηλο!εμενα επιασε!!!καυτερα ουτωσ η αλλωσ δεν μπορω να φαω!και το κλασσικο περπατημα αλλα και τα βαθια καθισματα!!!αγορακι!!!!!εχεισ συσπασεισ?πονακια?εγω τα εχω ολα!!!αλλα...!!!σου αρεσει εκει?θετικη σκεψη!:cool:

Link to comment
Share on other sites

διαχωρισμοσ μεμβρανων?πρωτη φορα το ακουω!!το σεξ το ξερω για τον τραχηλο!εμενα επιασε!!!καυτερα ουτωσ η αλλωσ δεν μπορω να φαω!και το κλασσικο περπατημα αλλα και τα βαθια καθισματα!!!αγορακι!!!!!εχεισ συσπασεισ?πονακια?εγω τα εχω ολα!!!αλλα...!!!σου αρεσει εκει?θετικη σκεψη!:cool:

 

θα προσπαθησω λιγο απ ολα ;) εκτος απ τα καυτερα,ουτε εμενα μ αρεσουν!βαθια καθισματα??ηδη χρειαζομαι γερανο να με σηκωσει :P!θα τα προσπαθησω ομως.εχω ολα τα συμπτωματα,συσπασεις,πονοι στη μεση,πονοι περιοδου,αλλα εχουν εμφανιστει εδω κ ενα μηνα!εσενα ποτε ξεκινησαν?

ναι μου αρεσει εδω

εισαι κ εσυ στην τελικη ευθεια οποτε καταλαβαινεις,η εγκυμοσυνη μοιαζει με αιωνα κ οι τελευταιες μερες ατελειωτες.παντα ομως θετικη σκεψη!το πρωτο σου?

διαχωρισμος μεμβρανων...να το θεσω κομψα,κατα τη διαρκεια της εξετασης εσωτερικα γινεται

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι τροποι που προτεινε τα κλασικα:σεξ,περπατημα,πικαντικο φαγητό και παλι σεξ :P επεμενε πολυ σ αυτο.Εχουμε δουλεια λοιπον;)

καλη μας επιτυχια!

 

Α, από τα πιο ωραία που έχω διαβάσει! Γιατί εδώ και 10 μερες το σπόρ το κόψαμε. Χμμμ, έχει να πέσει "βοήθεια" τις τελευταίες εβδομάδες...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

sorry gia thn xazi erotisi, alla ti simainei "ehei empedothei"????

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Αν μπορέσει κάποια "έμπειρη" να δώσει τα φώτα της...Αλλιώς θα ρωτήσω το βράδυ τη μαία (έχω το πρώτο ραντεβού)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι το μωρό έχει εμπεδωθεί σημαίνει ότι το κεφάλι του έχει κατέβει καλά στο πυελογεννετικό σωλήνα και αυτό είναι ένδειξη ότι ο τοκετος δεν θα αργήσει.

Όταν πάλι λέμε ότι το μωρό έχει πάρει θέση σημαίνει ότι είναι με το κεφάλι προς τα κάτω (άρα καλή ένδειξη για φυσιολογικό τοκετό) αλλά ο δρόμος για τον τοκετό είναι πιθανότατα μακρύς ακόμα (εξαρτάται βέβαια και από την βδομάδα κύησης). Ακόμα, εαν το μωρό έχει εμπεδωθεί αποκλείεται να αλλάξει θέση, πχ ισχιακή προβολή (με το κωλαράκι προς τα κάτω), κάτι που δεν ισχύει αν απλά έχει πάρει θέση.

Ρωτήστε, όμως, και τον γιατρό σας για πιο "σίγουρες" απαντήσεις....

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ κορίτσια είμαι 39+3 και πήγα χθες στο γιατρό να δούμε αν προχωράμε καθόλου. Αυτό που μου είπε είναι ότι ο μπέμπης δεν έχει ακόμη εμπεδωθεί στα οστά της λεκάνης! Αγχώθηκα πολύ, φτάνει η ΠΗΤ και ακόμη τίποτα! Και μετά την πιθανή ημερομηνία μου είπε θα περιμένουμε 5-6 μέρες ακόμη και μετά θα προχωρήσουμε σε πρόκληση τοκετού! Και αν και με την πρόκληση τοκετού, πάλι δεν προχωράει, τότε αναγκαστικά θα κάνουμε καισαρική, την οποία και ήθελα να αποφύγω! Θέλω να γεννήσω φυσιολογικά! Εν τω μεταξύ εγω περπατάω κάθε μέρα 2-2,5 ώρες, αλλά τίποτα...Έχω απογοητευτεί....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...