Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα και σ'ευχαριστω!κι εγω θελω να πιστευω οτι οπως η μαμα μου καταφερε να γεννησει εμενα φυσιολογικα,ετσι θα τα καταφερω κι εγω. κι επειδη πλεον ακουω καθε μερα για φυσιολογικους τοκετους με μεγαλα παιδια,σκοπευω να αρνηθω την καισαρικη τομη,εφοσον βεβαια δεν προκυψει κατι το οποιο θα την καθιστα απαραιτητη.τωρα αν θα μου πουν καποιον αλλο λογο,δεν μπορω να το γνωριζω.περιμενουμε και βλεπουμε!

 

καλη επιτυχια κουκλα μου. Και να θυμασαι: οπως και να ερθει στον κοσμο το μωρακι σου, μετα απο λιγο ουτε θα το θυμασαι ουτε θα σε νοιαζει :-P

 

http://www.eutokia.gr/home

 

σου δινω εδω το link της ευτοκιας, δεν εχω μιλησει προσωπικα μαζι τους, αλλα μου εχουν πει αλλες κοπελες οτι ειναι πολυ εξυπηρετικοι και πολυ προθυμοι να δωσουν συμβουλες ακομα κι αν βρισκεσαι μακρια και δε μπορεις να τους επισκεφτεις. Νομιζω οτι αν εχεις αγχος και αποριες αξιζει τον κοπο ενα τηλεφωνημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλο ειναι να ακουμε τους ιατρους και οχι τους φιλους μας τις επιπλοκες τις ξερει ο γιατρος και αυτος θα πρεπει να τις αντιμετωπισει και αν παει κατι στραβα ποιος θα φταιει.

οταν ενα μωρο σφηνωσει και δε βγαινει τι εχουμε μετα?

 

Όταν ένα μωρό σφηνώσει και δε βγαίνει κάνουμε καισαρική. Δεν την κάνουμε πριν μη τυχόν και... Επίσης προσπαθούμε να τηρηθούν οι προΰποθέσεις για να μη σφηνώσει, όχι πρόκληση πριν από την ΠΗΤ για να μην πω πριν τις 42 εβδομάδες, η επίτοκος να μπορεί να αλλάζει θέσεις, δεν την αγχώνουμε, φροντίζουμε να είναι σε ήρεμο περιβάλλον και να μη νιώθει ανασφάλεια ή άρρωστη κλπ κλπ

 

Δυστυχώς είναι αρκετοί εκείνοι οι γιατροί που θα συστήσουν προγραμματισμένη καισαρική για τη δική τους ευκολία και όχι για ιατρικούς λόγους.

 

Tingerbell καλή συνέχεια και καλή λευτεριά όταν έρει η ώρα. Αν πραγματικά κάτι σε προβληματίζει σε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου πάρε μια δεύτερη γνώμη από δημόσιο κατά προτίμηση πανεπιστημιακό νοσοκομείο, αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Ούτως ή άλλως δε χρειάζεται να πάρεις κάποια απόφαση άμεσα έτσι δεν είναι. Ξανασυζητήστε το με το γιατρό σου, άσε το μωρό να πάρει το χρόνο του και να δείξει τις.... προθέσεις του.... Αλλά το κυριότερο μίλα με το γιατρό ανοιχτά και πες του τις σκέψεις και τις αγωνίες σου, για να σου φύγουν μια ώρα αρχύτερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

tingerbell με το καλο το μωρακι σου. Εγω γεννησα δυο μωρα με φυσιολογικους τοκετους τα κεφαλακια των οποιων εβγαιναν εκτος οριων μετρησεων( χμμμ! μαλλον ειμαστε λιγο κεφαλες) Ειμαι σιγουρη πως αν ειχα αλλο γιατρο δεν υπηρχε περιπτωση να με αφησει να γεννησω φυσιολογικα. Ο δικος μου , ακομα κι αφου του ειχα πει εγω πως δεν εχω προβλημα να γεννησω με καισαρικη αφου ειχα πανικοβληθει με τις μετρησεις- επεμενε πως δεν συντρεχει κανενας λογος να μην γεννησω φυσιολογικα. Αυτο που προεχει ομως ειναι πανω απ ολα η υγεια του μωρου σου. Ο τροπος πιστεψε με δεν εχει καμια σημασια.

Εγω το ενα το γεννησα με επισκληριδιο και το δευτερο χωρις γιατι δεν προλαβαν να μου την βαλουν. Τι σημαινει πως θα αγαπαω το δευτερο πιο πολυ επειδη πονεσα περισσοτερο για να το γεννησω? Το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι και τα δυο υγιεστατα. Τιποτα αλλο.

Για τους υπερηχους τωρα, κι εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μου πως οι πολλοι δεν κανουν καλο αλλα δεν τον ρωτησα γιατι.

Η μαμα μου πριν με γεννησει εκανε ακτινογραφια στην κοιλια της γιατι ηταν τοσο μεγαλη και ο γιατρος ηθελε να σιγουρευτει πως δεν ειχε διδυμα. Οποτε προσωπικα πιστευω πως ο υπερηχος ειναι ακινδυνος σε σχεση με τις πρακτικες που εφαρμοζονταν προ 30ετιας!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να ακουμε τους ιατρους και οχι τους φιλους μας τις επιπλοκες τις ξερει ο γιατρος και αυτος θα πρεπει να τις αντιμετωπισει και αν παει κατι στραβα ποιος θα φταιει.

 

 

βρε παιδια κανουμε απλα μια συζητηση... νομιζω πως πραγματικα δεν υπαρχει λογος για εντασεις. εχω ηδη πει καλη μου Νονντυ οτι ο ιδιος ο γιατρος ειπε πως ο μονος λογος για να κανω καισαρικη ειναι το μεγεθος του παιδιου(αν εν τελει συνεχισει με αυτο το ρυθμο αναπτυξης).οτι θα ζοριστω πολυ να το βγαλω φυσιολογικα και ποιος ο λογος να παιδευομαι οταν μπορω να κανω καισαρικη.δεν ειπε οτι κινδυνευει το παιδι η εγω απο ενα φ.τ,ειπε μονο οτι θα παιδευτω αν το παω φυσιολογικα. ε ας παιδευτω λοιπον!

σε καμια περιπτωση δεν θα εθετα σε κινδυνο την υγεια μου και πανω απόλα την υγεια του παιδιου.

οσο για το θεμα των υπερηχων,σταματησα τον οποιο σχολιασμο γιατι δε με ενδιαφερει και δεν ηταν οι υπερηχοι ο λογος που ανοιξα το συγκεκριμενο τοπικ.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ γαι τις απαντησεις σας! στην ουσια αυτο που ηθελα να μαθω ηταν αν ενα μεγαλο παιδακι μπορει να γεννηθει φυσιολογικα η αν αυτο ειναι λογος καισαρικης. το οτι βρηκα τοσες μανουλες που γεννησαν τα παιδακια τους φυσιολογικα ειναι για μενα παρηγορο(δεν σας κρυβω οτι η προοπτικη της καισαρικης με τρομαζει). ευχομαι πανω απ'ολα να ειναι καλα και γερο το μικρο μου κι απο κει κι επειτα δεν παιζει και τοσο ρολο το πως θα ερθει στον κοσμο.

να χαιρεστε τα παιδακια σας και να 'στε καλα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως τα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια (πχ Αλεξάνδρα, Έλενα κλπ) έχουν το ίδιο ποσοστο καισαρικών με τα ιδιωτικά (περίπου 65%)! Άρα δεν είναι θέμα χρημάτων.

Είναι βασικά θέμα είτε διευκόλυνσης του μαιευτήρα (προγραμματισμός κλπ), είτε θέμα άγνοιας για τις πραγματικές ενδείξεις καισαρικής, είτε (και αυτό το τελευταίο είναι πολύ συχνό στις σύγχρονες Ελληνίδες...) πίεση της μέλλουσας μαμάς ''για να τελειώνουμε'' ''έχω κουραστεί'' κλπ

Δεν σας φαίνεται περίεργο που σε πάρα πολλά post στο forum πολλές μητέρες περιγράφουν με περηφάνια ότι ο '' γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού'' και στο τέλος καταλήγουν με μια μεγαλοπρεπή καισαρική?

Η μητέρα είναι σε ψυχολογικό stress στην εγκυμοσύνη και όταν έρθει η ώρα του τοκετού, στο τέλος κάνει πάντα ότι της πεί ο γιατρός.

 

Εμένα προσωπικά , μου ζητησαν χαρτί απο τον οφθαλμίατρο μου , οτι έπρεπε να κανω καισαρική. και μιλάω για το Αλεξάνδρας. Η γιατρός μου ειπε οτι δεν επιτρέπεται να κανουν ανεξέλεγκτα καισαρικές. και ενω ημουν για προγραμματισμένη καισαρική με επιασαν πονοι 5 μερες πριν , πηγα νυχτα και φυσικά ηρθε και η γιατρός.

Δεν πιστεύω οτι ειναι ιδιο το ποσοστό καισαρικων με τα ιδιωτικά. για να καταλαβετε στην πτερυγα που ημουν , εγω και η διπλανη μου , ειχαμε κανει καισαρική!!!!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβαλεσαι δεν σου λεει και στανταρ το μηχανημα . ειναι καπως πολυ υπερβολικο στην 25 εβδομαδα εμενα ζητημα αν ηταν 600 μηπως να παμε και σε καποιον αλλον γιατρο ν το δεις ς??? μια φιλη μου 4800 γεννησε προσπαθησαν για φυσιολογικα αλλα τελιακ δεν τα καταφερε ειχε και προβλημα κιολας

Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβαλεσαι δεν σου λεει και στανταρ το μηχανημα . ειναι καπως πολυ υπερβολικο στην 25 εβδομαδα εμενα ζητημα αν ηταν 600 μηπως να παμε και σε καποιον αλλον γιατρο ν το δεις ς??? μια φιλη μου 4800 γεννησε προσπαθησαν για φυσιολογικα αλλα τελιακ δεν τα καταφερε ειχε και προβλημα κιολας

 

 

το μηχανημα εγραφε οτι ειχε αποκλιση +-150 γραμμαρια.το παιδι επι της ουσιας φαινοταν 2 βδομαδες και 5 μερες μεγαλυτερο.το νορμαλ θα ηταν να ειναι εκει γυρω στα 600,αλλα φαινεται μεγαλυτερο...δεν ξερω,η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυκαταλαβαινω κιολας και δε απασχολει οσο δεν διατρεχει καποιο κινδυνο το μωρο. τωρα ποσο θα φτασει μεχρι τελους θα το δουμε στην πορεια.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά , μου ζητησαν χαρτί απο τον οφθαλμίατρο μου , οτι έπρεπε να κανω καισαρική. και μιλάω για το Αλεξάνδρας. Η γιατρός μου ειπε οτι δεν επιτρέπεται να κανουν ανεξέλεγκτα καισαρικές. και ενω ημουν για προγραμματισμένη καισαρική με επιασαν πονοι 5 μερες πριν , πηγα νυχτα και φυσικά ηρθε και η γιατρός.

Δεν πιστεύω οτι ειναι ιδιο το ποσοστό καισαρικων με τα ιδιωτικά. για να καταλαβετε στην πτερυγα που ημουν , εγω και η διπλανη μου , ειχαμε κανει καισαρική!!!!!!!

 

κι εμενα επισης...Αλεξανδρας..μου ζητησαν να εχω χαρτι απο ορθοπεδικο που να λεει οτι χρηζω καισαρικης και οτι επιτρεπεται η επισκληριδιος...γτ τους ελενχουν λεει δεν μπορουν να κανουν καισαρικη ετσι γτ απλα θελουν...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τον οφθαλμίατρο για ποιο λόγο;

 

γιατι εχω συγκεκριμενο προβλημα στα ματια , που δεν επιτρεπει φυσιολογικο τοκετο . υπαρχει κινδυνος αποκολλησης. οποτε απο την αρχη ηξερα οτι θα κανω καισαρική

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα επισης...Αλεξανδρας..μου ζητησαν να εχω χαρτι απο ορθοπεδικο που να λεει οτι χρηζω καισαρικης και οτι επιτρεπεται η επισκληριδιος...γτ τους ελενχουν λεει δεν μπορουν να κανουν καισαρικη ετσι γτ απλα θελουν...

 

ακριβως !!!!!! με το καλό τα μωράκια σας!!!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...

 

Kαι γιατί ανησυχείς; Έχεις ένα πολύ καλό μωρό. Τροφαντό τροφαντό με μπουτάκια και μαγουλάκια. Νομίζω οτι προτιμάς ένα 4κιλο μωρό παρά ένα μικρό σε θερμοκοιτίδα. Με το καλό λοιπόν! Αγοράκι ή κοριτσάκι;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί ανησυχείς; Έχεις ένα πολύ καλό μωρό. Τροφαντό τροφαντό με μπουτάκια και μαγουλάκια. Νομίζω οτι προτιμάς ένα 4κιλο μωρό παρά ένα μικρό σε θερμοκοιτίδα. Με το καλό λοιπόν! Αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

 

καλα, εννοειται πως το προτιμω και με τα μπουτακια και με τα μαγουλακια του!οπως το 'πες,τροφαντο τροφαντο!

να'σαι καλα σ'ευχαριστω,αγορι ειναι!κι εσυ με το καλο να κρατησεις αγκαλιτσα το δικο σου,αντε πολυ λιγο σου 'μεινε!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...