Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βήχας, βήχας, βήχας


Recommended Posts

Κρυωσα και έχω τέτοιο βήχα που τραντάζομαι ολόκληρη. Μπορώ να πάρω κανένα φυτικό σιρόπι (τύπου Κορρε με μέλι)? Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα? Ειμαι στον 8ο αλλά τα έχω δει όλα, το χαμομήλι δεν κάνει κάτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι ξεροβηχας? δοκιμασε να βρασεις και να πιεις: μια κουταλια μελι με μισο στημενο λεμονι και πιπερι! μου το ειχε πει μια φιλη μου και σε μενα τουλαχιστον πιανει! δεν εχω παρει σιροπι εδω και 3 χρονια που ξερω τη συνταγη! βεβαια εχει και 2 ,3 σταγονες ουισκι αλλα καλυτερα να μην βαλεις! περαστικα marilu!

Link to comment
Share on other sites

Κρυωσα και έχω τέτοιο βήχα που τραντάζομαι ολόκληρη. Μπορώ να πάρω κανένα φυτικό σιρόπι (τύπου Κορρε με μέλι)? Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα? Ειμαι στον 8ο αλλά τα έχω δει όλα, το χαμομήλι δεν κάνει κάτι

 

ρωτα το γιατρο σου τουλαχιστον να σου δωσει κατι να ηρεμησεις,παντως ενα τσαγακι με μελι μπορει να βοηθουσε τη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, το καλοκαιρακι λογο του a/c ειχα κρυωσει κι εγω και ο βηχας?σαν γαιδουριου...τα πνευμονια μου πονουσαν τοσο πολυ που νομιζα πως θα τα παρω στο χερι καθε φορα) τελος παντων, για τρεις μερες επινα τσαγακι του βουνου με μια κουταλιτσα μελι (2 φορες τη μερα) εστιβα πολλους χυμους πορτοκαλι, σουπιτσες καταπροτιμηση κοτοσουπα και 3 καραμελιτσες ημερησιως ευκαλυπτου (καινε τρελα αλλα εκαναν δουλεια)!

περαστικα σου ευχομαι και με το καλο το μωρακι σου!!!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες με πονουσε ο λαιμος και ηπια ενα σιροπι της προπολιν της απιβιτα για το λαιμο για παιδια με μελι και θυμαρι

δεν ξερω αν κανει και για το βηχα

παντως το ειχα παρει περσι για τα παιδια μου και το πιναν με το ζορι

πραγματικα εχει απαισια γευση αλλα ανακουφιζει αμεσως

φανταστικο!

φανταζομαι οτι γενικα με τ φυτικα δεν υπαρχει προβλημα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera Marilu... Nomizo oti to kalytero einai (oxi to tsai giati exei tin kafeini kai soy tsitonei ligo ta neyra san to kafe) alla to xamomili me ligo gala kai mia moytalia tis soupas meli... Einai to kalytero... kai xalarotiko... Pies oposdipote ena prin koimitheis... tha eisai pio xalari ston ypno... Einai to mono poy me iremei otan exo poly bhxa kai aupnies...

Tytxp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπινα ζεστό γάλα με μέλι και βοηθούσε κάπως την κατάσταση αλλά έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά το μέλι με λεμόνι!Περαστικά σου!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομήλι με μέλι που πίνω συνέχεια όντως ανακουφίζει αλλα αν πιο πριν κοιμηθώ με τρελαίνει στην καούρα. Αφηστε και τις καούρες, άλλο πράγμα. Μην γελάσετε αλλα το μονο που με ανακουφίζει και τίποτα άλλο όμως λέμε, ειναι το αγγούρι.Τόνους κατεβάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ την προηγούμενη Παρασκευή ξυπνάω και νιώθω τον λαιμό μου πολύ βαρύ και σκληρό με λίγη καταρροή μύτης.... Πήρα τον γιατρό μου και μου έδωσε ένα σιροπάκι για παιδιά το mucothiol το ροζ και καραμελίτσες μου είπε να πάρω όποιες ήθελα από το φαρμακείο. Του είπα ότι με ανακούφιζαν πάντα οι lysopaine και μου είπε εντάξει. Μέσα στην εβδομάδα χειροτέρεψα και μου αύξησε τις δόσεις του σιροπιού και μου είπε να πιω 4 χάπια clarintine-D ανά 12ωρο για την καταρροή. Εννοείται ότι πρωί και απογεύμα πίνω χαμομηλάκι με μέλι και ενδιάμεσα πορτοκαλαδίτσα φυσικό χυμό! Και είμαι ήδη καλύτερα αλλά όχι εντελώς καλά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τρελό βήχα 3 εβδομάδαες πια, είμαι στην 28η εβδομάδα και εδώ και 3 μέρες ξεκίνησα αντιβίωση (μετά από σιρόπι ΚΟΡΡΕ, comtrex, depon + mucothiol που δεν είδα κανένα αποτέλεσμα...)

και πάλι βήχω, βέβαια μόνο το βράδι πια, αλλά δε λέει να περάσει! φανάζομαι τον μικρό να βγει έτοιμος ντυμένος σαν τον Τραβόλτα στον πυρετό του σαββατόβραδου και θα αρχίσει αμέσως τις φιγούρες με τόσο κούνημα που χει ρίξει... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Μια απο τα ίδια και εγώ.Τρελός βήχας ο οποίος τα βράδια απο την πίεση καταλήγει σε εμετό! :confused: Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.Σε λίγες μέρες γεννάω και θα με βρει το μωρό σε μαύρα χάλια.Ο γιατρός δεν με αφήνει να πάρω κανένα φάρμακο. Μόνο το bisolvon μου επέτρεψε αλλά δεν βλέπω διαφορά δυστυχώς.

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια απο τα ίδια και εγώ.Τρελός βήχας ο οποίος τα βράδια απο την πίεση καταλήγει σε εμετό! :confused: Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.Σε λίγες μέρες γεννάω και θα με βρει το μωρό σε μαύρα χάλια.Ο γιατρός δεν με αφήνει να πάρω κανένα φάρμακο. Μόνο το bisolvon μου επέτρεψε αλλά δεν βλέπω διαφορά δυστυχώς.

 

κουράγιο κορίτσι! ίσως να μην επιτρέπεται επειδή είσαι πολύ κοντά στον τοκετό πια... όλα καλά σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο κορίτσι! ίσως να μην επιτρέπεται επειδή είσαι πολύ κοντά στον τοκετό πια... όλα καλά σου εύχομαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Είδατε φύλο ή το θέλετε εκπληξη?

Χθες δοκίμασα αυτό που έγραψε η athina235 με το μέλι,το λεμόνι και το πιπέρι και είδα αρκετή διαφορά. ελπιζω μέχρι να γεννήσω να είμαι οκ για το μπεμπάκι μου! Δεν μου έμειναν και πολλές μέρες... ;)

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Είδατε φύλο ή το θέλετε εκπληξη?

Χθες δοκίμασα αυτό που έγραψε η athina235 με το μέλι,το λεμόνι και το πιπέρι και είδα αρκετή διαφορά. ελπιζω μέχρι να γεννήσω να είμαι οκ για το μπεμπάκι μου! Δεν μου έμειναν και πολλές μέρες... ;)

είδαμε, είδαμε, αγοράκι (πάλι!)

θα το δοκιμάσω κι εγώ, σήμερα έκοψα την αντιβίωση γιατί άρχισε να με πονάει το στομάχι...

με το καλό ! γερά και τυχερά να είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Είδατε φύλο ή το θέλετε εκπληξη?

Χθες δοκίμασα αυτό που έγραψε η athina235 με το μέλι,το λεμόνι και το πιπέρι και είδα αρκετή διαφορά. ελπιζω μέχρι να γεννήσω να είμαι οκ για το μπεμπάκι μου! Δεν μου έμειναν και πολλές μέρες... ;)

 

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΜΕ ΜΕΛΙ,ΛΕΜΟΝΙ,ΠΙΠΕΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?

ΓΕΝΝΑΩ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ(ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ)ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ!ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΗΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ AMOXIL-ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ-ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΕΡΡΩΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ,Η ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΤΕΝΔΕΙΚΤΥΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ!:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εγω κοριτσια ειμαι στην 30 εβδομαδα και εχω βηχα εδω και 2 εβδομαδες πηγα στο γιατρο μου και μου εκανε εξεταση αιματος για να δειξει αν εχω καποιο μικροβιο και ειχα και μου εχει δωσει αντιβιωση νομιζω οτι πρεπει να το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...