Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απουσία μαμάς & βγάζει γουλιές


Μαριλίνα

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Έχω ένα κοριτσάκι 4,5 μηνών και το θηλάζω.

Έχω δύο απορίες:

1. Πρέπει κάποια πρωινά να λείψω (όχι πολλά) και θα ήθελα να αφήσω γάλα στη μαμά μου. Μπορώ να το αφήσω μέσα στο αποστειρωμένο μπιμπερό στο ψυγείο; γιατί θα είναι για λίγες φορές και για λίγες ώρες και δεν θέλω να αγοράσω ολόκληρες συσκευασίες αποθήκευσης.

2. Πολλές φορές η κόρη μου ακόμα και μετά από 2 ώρες από το γεύμα της, βγάζει γάλα. Άλλοτε μικρότερες γουλιές αλλά κάποιες φορές και αρκετό (όχι εμετό όμως). Τι μπορεί να φταίει; Να επισημάνω ότι η διατροφή μου είναι αρκετά ισορροπημένη γιατί κάνω δίαιτα θηλασμού από διαιτολόγο για να τρέφεται καλά η μικρή και να μπορώ να χάσω κιλά. Αυτό που μου κάνει πραγματικά εντύπωση είναι οι 2 ώρες μετά.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι μπορεις να το κρατησεις στο ψυγειο σε αποστειρωμενο μπιμπερο για λιγες ωρες δεν ειναι προβλημα!

οσο για το 2ο που ειπες εχεις κοιταξει την περιπτωση για ΓΟΠ?το μωρο ρευεται μετα απο ταισμα?ισως θα πρεπει να τρωει απο το ενα στηθος να ρευεται και μετα να συνεχιζει απο το αλλο.και οταν ρευτει στο τελος του γευματος περιπου 10-15 λεπτα μετα ξανασηκωσε την μηπως κ ξαναρευτει.να ξερεις πως αν μετα το γευμα ειναι καπως ανησυχη η γκρινιαζει ενω ειναι ξαπλωμενη ισως θελει να ρευτει γιαυτο κ βγαζει γουλιες.

Link to comment
Share on other sites

ή μπορει να ξεδιαλεγει το γαλατακι της, το κανουν αυτο τα μωρα!το κανει μετα απο καθε γευμα ή μερικες φορες?

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ή μπορει να ξεδιαλεγει το γαλατακι της, το κανουν αυτο τα μωρα!το κανει μετα απο καθε γευμα ή μερικες φορες?

 

αυτο δε το ηξερα?τι ειναι?:Pδε καταλαβα σορρυ:-P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

όχι, δεν το κάνει σε κάθε γεύμα, μόνο κάποιες φορές. Μπορεί να περάσει και μέρα και να μην το κάνει ή να το κάνει σε όλα τα γεύματα της ημέρας σχεδόν.

Επίσης, μπορεί να βγάζει κάποιες φορές μία πολυ μικρή γουλίτσα (η οποία δεν με ανησυχεί) και άλλες μεγάλη ποσότητα (ακόμα και 2 ώρες μετά η οποία και με ανησυχεί).

Και πολλές φορές όντως γκρινιάζει μετά το φαγηγό και το καταλαβαίνω ότι θέλει να ρευτεί. Αλλά, όταν ρευτεί, πολλές φορές την αφήνω σχεδόν αμέσως.

ΓΟΠ είναι οι γουλιές; ή η μεγάλη ποσότητα;

Γιατί ο γιος μου έβγαζε κάθε φορά το γάλα του (μπουκάλι και μιλάμε για ποσότητα) και τελικά του δώσαμε αντιαναγωγικό.

Σας κατατόπισα κάπως;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρις να ειμαι κ σιγουρη νομιζω οτι και οι γουλιες οταν ειναι συχνες εχουν να κανουν με ΓΟΠ.αλλα ας απαντησει στα σιγουρα καποια που ξερει 100%.

εχεις δοκιμασει να την αφηνεις να ρευτει οταν φαει απο το ενα στηθος κ μετα να την βαλεις στο αλλο?η οταν πινει απο μπιμπερο να πιει το μισο κ να ρευτει κ υστερα να πιει το υπολοιπο?

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει κάποια πρωινά να λείψω (όχι πολλά) και θα ήθελα να αφήσω γάλα στη μαμά μου. Μπορώ να το αφήσω μέσα στο αποστειρωμένο μπιμπερό στο ψυγείο; γιατί θα είναι για λίγες φορές και για λίγες ώρες και δεν θέλω να αγοράσω ολόκληρες συσκευασίες αποθήκευσης.

Φυσικά μπορείς... Δεν καταλαβαίνω με ποια έννοια το ρωτάς... Τι εννοείς με το "ολόκληρες συσκευασίες αποθήκευσης"; Τα σακουλάκια για το μητρικό γάλα; Αυτά ουσιαστικά είναι για αποθήκευση στην κατάψυξη.

 

2. Πολλές φορές η κόρη μου ακόμα και μετά από 2 ώρες από το γεύμα της, βγάζει γάλα. Άλλοτε μικρότερες γουλιές αλλά κάποιες φορές και αρκετό (όχι εμετό όμως). Τι μπορεί να φταίει; Να επισημάνω ότι η διατροφή μου είναι αρκετά ισορροπημένη γιατί κάνω δίαιτα θηλασμού από διαιτολόγο για να τρέφεται καλά η μικρή και να μπορώ να χάσω κιλά. Αυτό που μου κάνει πραγματικά εντύπωση είναι οι 2 ώρες μετά.

Έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται ως ΓΟΠ (Γαστρο-Οισοφαγική Παλινδρόμηση). Πρακτικά, αν το μωρό αναπτύσσεται σωστά (παίρνει βάρος) δεν σε απασχολεί, καθώς η ήπια ΓΟΠ είναι συνηθισμένη σε πολλά μωρά, και ξεπερνιέται σε κάποιους μήνες. Το δε μητρικό γάλα -λόγω του ότι είναι πιο εύπεπτο -είναι ό,τι καλύτερο για μωρό με ΓΟΠ (απείρως καλύτερο από τα αντιαναγωγικά).

 

Αν το ψάξεις ως ΓΟΠ θα βρεις διάφορα στο forum, κυρίως για να δεις τεχνικές για μείωση συμπτωμάτων (όρθια στάση, στρώμα με κλίση, όχι πολλά κουνήματα/πίεση στην κοιλιά κλπ.).

 

Η διατροφή σου θεωρητικά δεν επηρεάζει αλλά επειδή σε κάποιες περιπτώσεις η ΓΟΠ μπορεί να συνυπάρχει με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα (που καταναλώνει η μαμά, η πρωτεΐνη του οποίου περνάει στο μητρικό γάλα) κι επειδή κάνεις διατροφή προσεγμένη, μπορείς να παρατηρήσεις ΑΝ ΤΥΧΟΝ τις μέρες που το μωρό εμφανίζει έντονα τα συμπτώματα αυτά είναι μέρες που έχεις καταναλώσει πολλά γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...