Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Help! Παλινδρομηση ή κολικοί


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους... είμαι νέο μέλλος στο site και νεος γονιός. Η κορούλα μου είναι 45 ημερών και εδω και 4 μέρες οταν τρώει ( θηλαζει) κλαιει... οταν μετα απο κόπο φαει κλαιει πάλι οταν παει να ρευτεί. σε διάφορα χρονικά διαστήματα βγάζει απο το στόμα λίγο απο το φαη της. Το περίεργο είναι οτι οταν πιέζω την κοιλιά της ηρεμεί. η γυναίκα μου εχει πεσει ψυχολογικά και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... υπάρχει κάποιος που μπορεί να εχει περάσει τα ίδια και να μου πεί τουλάχιστον τι έχει η Μπουμπου μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζήσει.δεν έχει τίποτα το παιδάκι.με αυτα που περιγραφείς.. κολικους περνάει το μωρακι.

Γουλιτσες βγάζουν όλα τα παιδακια σ αυτή την ηλικία.αν ήταν παλινδρόμηση ΝΟΜΊΖΩ θα έκανε εμετούς ρουκέτες.αλλά ρώτα ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ KAIτον γιατρό σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Η γιατρός λεει οτι εχει παλινδρομηση, εγω συμφωνώ μαζί σου. δεν ξέρω τι να πιστέψω... είναι δύσκολο να ταισουμε το μωρό και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα! το ευχαριστω είναι οτι τα κιλακια τα περνει. απο οτι κατάλαβα ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θηλαζει λες.δεν ξερω καθολου τι να σου πω,εγω δεν θηλασα αλλα αλλαξα το γαλα με ενα αλλο και το ξεπερασε.στη δικη σας περιπτωση δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά σε όλους... είμαι νέο μέλλος στο site και νεος γονιός. Η κορούλα μου είναι 45 ημερών και εδω και 4 μέρες οταν τρώει ( θηλαζει) κλαιει... οταν μετα απο κόπο φαει κλαιει πάλι οταν παει να ρευτεί. σε διάφορα χρονικά διαστήματα βγάζει απο το στόμα λίγο απο το φαη της. Το περίεργο είναι οτι οταν πιέζω την κοιλιά της ηρεμεί. η γυναίκα μου εχει πεσει ψυχολογικά και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... υπάρχει κάποιος που μπορεί να εχει περάσει τα ίδια και να μου πεί τουλάχιστον τι έχει η Μπουμπου μου;

 

εχει κολικους.ποσες φορες την ημερα κανει κακα?οταν εχει ενα μωρο κολικους συνηθως τεντωνει κ μαζευει τα ποδαρακια του.σχεδον ολα τα μωρα εχουν.για να ηρεμισει καλο ειναι να την γυρνατε μπρουμητα στα ποδια σας κ να της κανετε κυκλικο μασαζ στην κοιλια αλλα παντα δεξιοστροφα.υπαρχει ειδικο τσαγακι για τους κολικους αλλα δεν ξερω αν αυτο μειωσει την παραγωγη γαλακτος της γυναικας σου μιας κ το μωρο θα το πινει απο μπουκαλι.οποτε το μονο που μενει ειναι το μασαζακι.ειναι λογικο η γυναικα σου να εχει ''ψυχολογικο''οπως ειπες αφου ειναι λεχωνα.μεχρι κ 6 μηνες μετα τη γεννα η γυναικα μπορει να παθει επιλοχια καταθλιψη γιαυτο καλο ειναι να εχει την συμπαρασταση την κατανοηση την υπομονη κ την βοηθεια σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μωρό έκανε τα ίδια όταν θήλαζε, παρότι δεν έκανε εμετό ρουκέτα και έπαιρνε βάρος πολύ καλά είχε και έχει ακόμα δυστυχώς παλινδρόμηση. Το χαρακτηριστικό της είναι ότι καθώς τρώει πολλές φορές τεντώνεται πίσω σαν τόξο. Πολλα χαρακτηριστικά των κολικών και της παλινδρόμησης είναι κοινά και γι΄ αυτό δεν μπορεί εύκολα να τα ξεχωρίσει κανείς. Και εμένα η παιδίατρος μου έλεγε ότι ήταν κολικοί αλλά δυστυχώς δεν ήταν. Πάντως και να είναι παλινδρόμηση (που εύχομαι να μην είναι και να είναι απλώς κολικοί που μετά το τρίμηνο θα περάσουν) δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αν το μωρό παίρνει βάρος κανονικά το μόνο που το σώνει είναι η ΠΟΛΥ αγκαλιά, να ξέρεις ότι το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για αυτή την περίπτωση, αν έχει με τον καιρό πρόβλημα στην πρόσληψη βάρους θα σε συμβουλέψει η γιατρός αν χρειάζεται φάρμακο. Κουράγιο, υπομονή, πολλές αγκαλιές στο μωρό και τη γυναίκα σου, αυτά έκανε και ο άντρας μου και μας βοήθησε πολύ :wink:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ευχαριστώ όλους.... η μικρη μας τεντωνεται πολλες φορες στην αγκαλια μου σαν τοξο οχι οταν τρωει ομως... σημερα εκλεγε γιατι δεν εφτασε το μητρικο γαλα και για πρωτη φορα δοκιμασαμε almiron μετα απο 3 ώρες θα πνηγόταν!!!! ασε που αν δεν φαεί στην ώρα της κλαίει μέχρι να μελανιάσει.... οσο για τις αγκαλιές... αυτές είναι μάλλον υπερβολικές και στην μικρή μου αλλα και στην μεγάλη!!! χεχε

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου είναι 45 ημερών και εδω και 4 μέρες οταν τρώει ( θηλαζει) κλαιει...

Την βαζει στο στηθος αφου κλαψει απο πεινα?

Αν την βαλει νωριτερα (πριν κλαψει ) στο στηθος συμβαινει αυτο?

Πιανει καλα το στηθος? Καταπινει ?

 

Γνωμη μου ειναι αφου μεχρι τωρα πηγατε καλα με τον θηλασμο μην μπλεκετε με σκονη.

 

Οτι και να λεμε παντως εμεις εδω το θεμα πρεπει να το επιληφθει γιατρος και αφου αποκλεισει τα υπολοιπα να βοηθηθειτε απο καποια εμπειρη στον θηλασμο στο αν ολα πανε καλα εκει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό των μωρών και είναι κατά τ΄άλλα υγιέστατα. Θέλει λίγο υπομονή, πολύ συμπαράσταση και βοήθεια στη μανούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.. σημερα εκλεγε γιατι δεν εφτασε το μητρικο γαλα

 

έχετε μιλήσει με κάποια συμβουλο θηλασμού?

απο όσους γιατρούς μιλήσατε είχε κάποιος γνώσεις στο θηλασμό ?αν όχι, -συγκεκριμενα ρώτα τους για αυτό, εάν είναι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού!

τι ειναι πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου

http://www.thilasmos.net/ibclc.html

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=536577&postcount=6

 

θα΄ηταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό,

συγκεκριμενα για αυτό ...

αν δώσετε σε αυτό το στάδιο σε σταθερή βάση το υποκατάστατο μητρικού,

μπορεί να μην καταφέρει η γυναίκα σου να θηλάσει για μεγαλύτερο διάστημα.

 

διάβασε αυτά τα δυο τόπικ και δες ότι αρκετές γυναίκες επειδή δεν είχαν κατάλληλη συμβουλευτική απο πραγματικούς ειδικούς,

μετά αισθάνθηκαν για πολύ καιρό, τύψεις που δεν κατάφεραν να θηλασουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22883

 

το θέμα ειναι ότι όταν το μωρό δυσφορεί κ η μαμά αισθάνεται άσχημα, με καθε τρόπο θέλει να το βοηθήσει και αυτό μάλιστα αμέσως - κάτι πολύ λογικό.

ομως, το καλύτερο είναι να αναζητήσετε όλες τις πιθανές λύσεις πριν πάρετε συγκεκριμένη κατεύθυνση.

 

διαβασε τις μαρτυρίες των άλλων μητέρων, για παράδειγμα αυτή

 

Πήγε στραβά το ότι σου δώσαν λάθος οδηγίες από το μαιευτήριο, ο παιδίατρο ή οποιος άλλος σε συμβούλεψε για τον θηλασμό

Τους πρώτους 2 μήνες είναι φυσιολογικό να θηλάζεις και 23 ώρες το 24ωρο. Οταν το μωρό σταματάει να θηλάζει και κλαίει απλά αλλάζεις στήθος... δεν δίνεις συμπλήρωμα. Αν δώσεις συμπλήρωμα ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται να παραχθεί άλλο γάλα και σταματάει την παραγωγή του. Σιγά σιγά μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο που συνήθως καταλήγει στην δικαοπή του θηλασμού :-(

 

επισης δες και αυτό για την πρωιμη διακοπη θηλασμού

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22884 που δείχνει ποσο μεγαλο ποσοστό σταματάει επειδη είχε λανθασμένη πληροφόρηση. υπαρχουν και επισημες ερευνες για αυτο και το ποσοστό είναι τεράστιο.

 

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ δες εδω εχει τα πάντα, διαβασε τα όλα!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19399

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο επισης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22890

 

 

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Την βαζει στο στηθος αφου κλαψει απο πεινα?

Αν την βαλει νωριτερα (πριν κλαψει ) στο στηθος συμβαινει αυτο?

Πιανει καλα το στηθος? Καταπινει ?

 

Γνωμη μου ειναι αφου μεχρι τωρα πηγατε καλα με τον θηλασμο μην μπλεκετε με σκονη.

 

Οτι και να λεμε παντως εμεις εδω το θεμα πρεπει να το επιληφθει γιατρος και αφου αποκλεισει τα υπολοιπα να βοηθηθειτε απο καποια εμπειρη στον θηλασμο στο αν ολα πανε καλα εκει.

 

 

Σχεδον παντα περιμένουμε οχι να κλαψει αλλα εστω να δείξει ενα δείγμα οτι είναι ωρα για φαί ( γκρίνια δηλαδή). το θέμα είναι οτι τώρα τελευταία είναι σχετικά πολύ καλύτερα και με τον θηλασμό αλλα και με την γκρίνια που είχαμε! η αλήθεια είναι οτι ο βραδινός ύπνος, μέχρι να ερθεί δηλαδή, είναι λίγο ....:mad:! ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια όλων σας!!!

Link to comment
Share on other sites

έχετε μιλήσει με κάποια συμβουλο θηλασμού?

απο όσους γιατρούς μιλήσατε είχε κάποιος γνώσεις στο θηλασμό ?αν όχι, -συγκεκριμενα ρώτα τους για αυτό, εάν είναι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού!

 

 

θα΄ηταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό,

συγκεκριμενα για αυτό ...

αν δώσετε σε αυτό το στάδιο σε σταθερή βάση το υποκατάστατο μητρικού,

μπορεί να μην καταφέρει η γυναίκα σου να θηλάσει για μεγαλύτερο διάστημα.

 

διάβασε αυτά τα δυο τόπικ και δες ότι αρκετές γυναίκες επειδή δεν είχαν κατάλληλη συμβουλευτική απο πραγματικούς ειδικούς,

μετά αισθάνθηκαν για πολύ καιρό, τύψεις που δεν κατάφεραν να θηλασουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22883

 

 

 

 

 

το θέμα ειναι ότι όταν το μωρό δυσφορεί κ η μαμά αισθάνεται άσχημα, με καθε τρόπο θέλει να το βοηθήσει και αυτό μάλιστα αμέσως - κάτι πολύ λογικό.

ομως, το καλύτερο είναι να αναζητήσετε όλες τις πιθανές λύσεις πριν πάρετε συγκεκριμένη κατεύθυνση.

 

διαβασε τις μαρτυρίες των άλλων μητέρων, για παράδειγμα αυτή

 

 

 

επισης δες και αυτό για την πρωιμη διακοπη θηλασμού

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22884 που δείχνει ποσο μεγαλο ποσοστό σταματάει επειδη είχε λανθασμένη πληροφόρηση. υπαρχουν και επισημες ερευνες για αυτο και το ποσοστό είναι τεράστιο.

 

 

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ δες εδω εχει τα πάντα, διαβασε τα όλα!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19399

 

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο επισης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22890

 

 

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!

 

 

 

 

 

 

ευχαρίστώ πολύ! είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι κλασικά. Κι η δικιά μου τα πέρασε και όποιο μωρό ξέρω τα ίδια είχε. Στο δεύτερο θα πετάς, όλα αυτά θα σου φαίνονται στάνταρ πράγματα. Αν επιθυμείτε όμως να συνεχίσετε τον θηλασμό καλύτερα να επικοινωνήσετε άμεσα με σύμβουλο θηλασμού καλύτερα από κοντά γιατί το κάθε παιδάκι θέλει και ιδιαίτερο χειρισμό. Και το πιο σημαντικό από όλα είναι να θυμάσαι ότι ο καθένας που θα συναντάς και θα του λες το προβλημά σου θα σου λέει το κοντό του και το μακρύ του.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...