Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιτια Παλινδρομησης


Guest andro2

Recommended Posts

Επειδη βλεπω οτι συνεχως αυξανομαστε οι κοπελες με παλινδρομες κυησεις -δυστυχως- τι θα λεγατε να γραψουμε εδω σε ποια αιτία απέδωσαν οι γιατροι τις παλινδρομησεις. Βεβαια ειναι γνωστο οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν ανευρίσκεται η αιτια και ειναι καθαρα τυχαιο γεγονος, αλλα αν καταγραφαμε εδω τα παθολογικα ευρηματα που μπορει να εφταιξαν ισως βοηθησουμε η μια την αλλη να ελεγξει και παραγοντες που δεν εχουν ελεγχθει. Λοιπον αρχιζω πρωτη:

 

andro2:

- υπεθυροειδισμός, εξετασεις που τον διεγνωσαν: ορμονικες tsh, T3,T4, θεραπεια: ενα χαπακι ημερησιως

- συμφυση μητρας, εξεταση: σαλπιγγογραφια, θεραπεια: υστεροσκοπηση

- κατατμηση dna σπερματος συζυγου, εξεταση: κατατμηση, θεραπεια: αντιοξειδωτικα (οι γιατροι ομως δεν θεωρουν οτι μπορει να εφταιξε αυτο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δική μου εγκυμοσύνη ήταν ΜΕΡΙΚΗ ΜΥΛΗ ΚΥΗΣΗ. Διαπιστώθηκε από την ιστολογική εξέταση του υλικού της απόξεσης. Υπήρχε σάκος αλλά δεν υπήρχε έμβρυο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρώτο και πάνω πάνω στη λίστα να γράψουνε με κεφαλαία ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ; Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τυχαίο και μετά είναι τα άλλα. Εγω είμαι τώρα μες την καλή χαρά, αλλά αν μια κοπέλα που της συνέβει πρόσφατα δει πρώτα τις άλλες αιτίες θα πανικοβληθεί

Link to comment
Share on other sites

μα το εχω γραψει οτι τις περισσοτερες φορες δεν ανευρισκεται τιποτα και ειναι τυχαιο!!!

 

Εγώ τώρα διαβάζω ένα topic που έχει τίτλο "Αιτια Παλινδρομησης". Μια κοπέλα που ετοιμάζεται να κάνει απόξεση και θέλει να μαθει τι μπορεί να πήγε στραβα θα διαλέξει πρώτα το topic "Αιτια Παλινδρομησης".

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρεις δηλαδη οτι κακως ανοιχτηκε ενα τετοιο τοπικ;;

σορρυ αλλα δεν φανταστηκα οτι μπορουσε να δημιουργησει περισσοτερο κακο απο οτι καλο

εγω το ανοιξα με την προοπτικη αν καποια κοπελα εχει κανει ολες τις εξετασεις αλλα για παραδειγμα δεν εχει ελεγξει τον θυροειδη, να το διαβασει και να μιλησει με το γιατρο της μηπως πρεπει να ελεγξει και αυτο!

 

αν ειναι να δημιουργησει περισσοτερο κακο παρα καλο εγω η ιδια καλω τον αντμιν να το διαγραψει

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις δηλαδη οτι κακως ανοιχτηκε ενα τετοιο τοπικ;;

σορρυ αλλα δεν φανταστηκα οτι μπορουσε να δημιουργησει περισσοτερο κακο απο οτι καλο

εγω το ανοιξα με την προοπτικη αν καποια κοπελα εχει κανει ολες τις εξετασεις αλλα για παραδειγμα δεν εχει ελεγξει τον θυροειδη, να το διαβασει και να μιλησει με το γιατρο της μηπως πρεπει να ελεγξει και αυτο!

 

αν ειναι να δημιουργησει περισσοτερο κακο παρα καλο εγω η ιδια καλω τον αντμιν να το διαγραψει

 

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίστηκες, γιατί έβγαλες το συμπερασμα ότι θεωρώ πως κακώς ανοίχτηκε και ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαγραφεί ένα χρήσιμο topic.

To μόνο που επεσήμανα είναι μπει πρώτη πρώτη στη λίστα η λέξη τυχαίο και μετά τα όλα τα άλλα, γιατί δεν ξέρουμε τι έχει διαβάσει πιο πριν όποια επιλέγει αυτό το topic. Ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικ αυτο ειναι πολυ χρησιμο και οχι δεν ειναι ολες οι παλλινδρομες τυχαια περιστατικα... Επειδη εχω περασει κι εγω απο αυτο το λουκι προσφατα, το μονο που δεν πιστευα ηταν οτι ηταν τυχαιο, παρολο που αποδειχτηκε ετσι μετα απο εξετασεις...

 

Ειναι πολυ χρησιμο να παρει καποια ομοιοπαθουσα ιδεα απο εξετασεις που δεν ηξερε και να ψαχτει περαιτερω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρεις δηλαδη οτι κακως ανοιχτηκε ενα τετοιο τοπικ;;

σορρυ αλλα δεν φανταστηκα οτι μπορουσε να δημιουργησει περισσοτερο κακο απο οτι καλο

εγω το ανοιξα με την προοπτικη αν καποια κοπελα εχει κανει ολες τις εξετασεις αλλα για παραδειγμα δεν εχει ελεγξει τον θυροειδη, να το διαβασει και να μιλησει με το γιατρο της μηπως πρεπει να ελεγξει και αυτο!

 

αν ειναι να δημιουργησει περισσοτερο κακο παρα καλο εγω η ιδια καλω τον αντμιν να το διαγραψει

 

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίστηκες, γιατί έβγαλες το συμπερασμα ότι θεωρώ πως κακώς ανοίχτηκε και ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαγραφεί ένα χρήσιμο topic.

To μόνο που επεσήμανα είναι μπει πρώτη πρώτη στη λίστα η λέξη τυχαίο και μετά τα όλα τα άλλα, γιατί δεν ξέρουμε τι έχει διαβάσει πιο πριν όποια επιλέγει αυτό το topic. Ήμαρτον

Νομίζω ότι δεν εκνευρίστηκε η andro απλά εξέθεσε την απορία της..Εμένα πάντως δεν μου δημιουργήθηκε τέτοια εντύπωση διαβαζοντας αυτά που έγραψε :cool:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι καλε δεν εκνευριστηκα

ισα ισα που φοβηθηκα μηπως αντι για καλο κανω κακο

απλα εχω περασει τοσα και εγω που θελω να βοηθησω οπως και οσο μπορω

 

γι αυτο με ειδες ετσι γιατι φοβηθηκα μηπως πετυχω το αντιθετο απο αυτο που θελω

μηπως αντι να βοηθησω σκορπισω τον πανικο αθελα μου

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ενδιαφερον topik. Η Παλινδρομη κυηση ειναι κατι που μπορει να συμβει στην οποιαδηποτε κοπελα και σε αυτες που εχουν παιδακι αρα εχει αποδειχτει πως ειναι γονιμες ...1 το κρατουμενο. Ανηκει στην κατηγορια : αποβολη που σημαινει πως κατι δεν παει καλα και ο οργανισμος το αποβαλλει απο μονος του αρα και σταματαει την αναπτυξη του 2 το κρατουμενο .Τα ποσοστα να ξανατυχει μια παλινδρομη στην ιδια κοπελα η μια αποβολη ειναι ακριβως τα ιδια οπως σε μια υγειη και που δεν της εχει ξανατυχει . Σπανια επαναλαμβανεται αν και μονο αν το αιτιο ειναι παθολογικο και ανατομικο και δεν εχει διορθωθει . Καλο ειναι λοιπον να μην υπαρχει αγχος γιατι ειναι μια απο τις πιο σοβαρες αιτιες αποβολης ....(και κρυφη αιτια μαλιστα)!!! Στην πρωτη μου κυηση η οποια και παλινδρομησε ειχα απιστευτο αγχος και στρες φοβερο που πιστευω πως ηταν και η αιτια παλινδρομησης , το πιστευω και ειμαι συγουρη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ενδιαφερον topik. Η Παλινδρομη κυηση ειναι κατι που μπορει να συμβει στην οποιαδηποτε κοπελα και σε αυτες που εχουν παιδακι αρα εχει αποδειχτει πως ειναι γονιμες ...1 το κρατουμενο. Ανηκει στην κατηγορια : αποβολη που σημαινει πως κατι δεν παει καλα και ο οργανισμος το αποβαλλει απο μονος του αρα και σταματαει την αναπτυξη του 2 το κρατουμενο .Τα ποσοστα να ξανατυχει μια παλινδρομη στην ιδια κοπελα η μια αποβολη ειναι ακριβως τα ιδια οπως σε μια υγειη και που δεν της εχει ξανατυχει . Σπανια επαναλαμβανεται αν και μονο αν το αιτιο ειναι παθολογικο και ανατομικο και δεν εχει διορθωθει . Καλο ειναι λοιπον να μην υπαρχει αγχος γιατι ειναι μια απο τις πιο σοβαρες αιτιες αποβολης ....(και κρυφη αιτια μαλιστα)!!! Στην πρωτη μου κυηση η οποια και παλινδρομησε ειχα απιστευτο αγχος και στρες φοβερο που πιστευω πως ηταν και η αιτια παλινδρομησης , το πιστευω και ειμαι συγουρη!!!!!!

 

+1

Κι εγώ πλέον πιστεύω ότι το άγχος μου ήταν η αιτία της αποβολής. Αφού αναρωτιέμαι πώς έμεινα έγκυος ειδικά σε αυτόν τον μήνα με τόσο άγχος που είχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω polixenia μου ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος . Αντι να χαρω που το περιμενα πως και πως απο την πρωτη στιγμη μετα το test φοβομουνα να μη δω αιμα , να περπατησω να παω βολτα να κανω το οτιδηποτε . Προαίσθηση - φοβος - βλακεια - παντως δεν ημουν ο εαυτος μου !!!!το μυαλο μου παντα πηγαινε στο κακο .Αφου στις αρχες που πηγαινα για υπερυχο και ο γιατρος μου ελεγε ολα τελεια παμε καλα, εγω ελεγα απο μεσα μου μπα κατι θα γινει , δεν γινεται να ειναι ετσι. Απιστευτα πραγματα αλλα ετσι ενιωθα κοριτσια και αυτο με εφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετά το τυχαίο γεγονός να βάλουμε στη λίστα το ΑΓΧΟΣ? Έτσι για να το θυμόμαστε που και που... Αλλά φοβάμαι μήπως μας προκαλεί ... χειρότερο άγχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω polixenia μου ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος . Αντι να χαρω που το περιμενα πως και πως απο την πρωτη στιγμη μετα το test φοβομουνα να μη δω αιμα , να περπατησω να παω βολτα να κανω το οτιδηποτε . Προαίσθηση - φοβος - βλακεια - παντως δεν ημουν ο εαυτος μου !!!!το μυαλο μου παντα πηγαινε στο κακο .Αφου στις αρχες που πηγαινα για υπερυχο και ο γιατρος μου ελεγε ολα τελεια παμε καλα, εγω ελεγα απο μεσα μου μπα κατι θα γινει , δεν γινεται να ειναι ετσι. Απιστευτα πραγματα αλλα ετσι ενιωθα κοριτσια και αυτο με εφαγε.

 

Εγώ πάλι Ζέτα μου ακριβώς το αντίθετο... Ίσα ίσα που κορόιδευα 1-2 φίλες μου που αντιδρούσαν όπως εσύ, γιατί ήμουν της άποψης ότι άν πιαστεί καλά το παιδί δεν πέφτει.... κούνια που με κούναγε.... Αν και ακόμα θεωρώ βέβαιο ότι δεν θα σωζόταν το μωράκι ακόμα και να μουν όλη τη μέρα ξαπλωμένη, παρόλα αυτά την επόμενη φορά θα είμαι κι εγώ ξαπλωμένη... μέχρι τον 3ο μήνα νομίζω :D

Link to comment
Share on other sites

andro2 πολύ ωραίο τόπικ!!!

Λοιπόν εγώ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ έχω βρει τα εξής :

Λίγο τσιμπημένη TSH (η ενδοκρινολόγος λέει ότι μάλλον δεν προκάλεσε αυτό τις αποβολές), έννοείται πως ξεκίνησα χαπάκι

Αντιπατρικά αρνητικά και θα κάνω τα εμβόλια.

Η πρώτη ήταν βιοχημική αποβολή και η δεύτερη παλίνδρομη. Δυστυχώς στην δεύτερη ο τότε γιατρός μου δεν έστειλε το έμβρυο για καρυότυπο.

Μεγάλο λάθος όπως μου είπαν εκ των υστέρων.

Εύχομαι να σύντομα να γράφουμε σε άλλο τόπικ με θέμα εγκυμοσύνη μετά από παλίνδρομες.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποια κοπέλα έχει κάνει τα αντιπατρικά εμβόλια και είχε καλή έκβαση ας μας δώσει κουράγιο...........

 

Δεν έχω κάνει η ίδια αλλά έκανε μια καλή μου φίλη μετά από παλίνδρομη και τώρα είναι στον 3ο μήνα και όλα βαίνουν καλώς... Δεν ξέρω αν είναι από τα εμβόλια βέβαια όπως δεν το ξέρει και αυτή... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Είναι λίγο αμφιλεγόμενο το θέμα με τα αντιπατρικά και με έχει προβληματίσει. Η φίλη σου είχε μία παλίνδρομη και μετά έκανε θεραπεία?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Polixenia μου μην στεναχωριεσαι. Διαβασα για σενα και τις ανησυχιες σου στα "πρωορα συμπτωματα εγκυμοσυνης". Και διαβαζα εκει γιατι εγω ειμαι σε αυτη τη φαση τωρα. Εχω αγχος και περιμενω την ακατανομαστη περιοδο να μου ερθει και δεν θελω με τιποτα. Εγω ειχα μεινει εγκυος τον Ιουλιο. Ειχα μια μικρη αποκολληση πανω στον ενα μηνα. Κρεβατωθηκα, χαπακωθηκα και ολα προχωρησαν κανονικα. Κανουμε δευτερο υπερηχο. Ολα καλα. Το μωρο ειχε αρχισει να αναπτυσει τα ακρα του. Ελα μου ομως που οταν μπηκα στον τεταρτο και πηγαμε να κανουμε την αυχενικη διαφανεια διπιστωσαμε οτι το μωρο μας ειχε πεθανει. Παλλινδρομη κυηση. Την αλλη μερα πηγαμε και μου το πηρε...

 

 

Τωρα εχουν περασει σχεδον δυο μηνες. Δεν θα σου πω για την ψυχολογια μου. Ειναι περιττο. Πιστευω πως ολες οι γυναικες που τους συμβαινει κατι παρομοιο ειτε ειναι παλλινδρομη ειτε ειναι αποβολλη οπως στην δικη σου περιπτωση, περναμε ολα τα σταδια... Πονο, θυμο, Οργη , κλααααααμα, απομονωση κτλ. Στην δικη σου περιπτωση ησουν τυχερη στην ατυχια σου. Εγινε σχετικα νωρις που σημαινει οτι δεν προλαβες να το ζησεις και πιστευω οτι ειναι καλυτερα ετσι. Και εννοω πως ειναι καλυτερα ενα μωρακι που δεν θα ειναι υγειες να μην δημιουργειτε καν. Η φυση ειναι τελεια και προβλεπει για αυτα. Εισαι νεα οπως και γω. Θα ερθει οταν θα πρεπει να ερθει. Και γω πιστευω οτι το αγχος μπορει να το επιρεασει αρνητικα. Το πιστευω στην δικη μου περιπτωση.

 

Τωρα κοιταμε μπροστα και εχουμε βαλει μπρος για το επομενο. Εχω αγχος δεν έω αλλα το θελω τοοοοοοοοοοοσο πολυ που πιστευω οτι θα μας κατσει. Αλλωστε μου το χρωσταει αυτο το μωρακι...

 

Το δικο σου ειναι προσφατο και δε καταλαβαινω. Ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε με τον τροπο μας... Ζησε τη στεναχωρια σου, ξεσπασε οπως εσυ νιωθεις και μετα πο αυτο κοιτα μπροστα.

 

Να θυμασε πως οταν κατι το θελουμε οραγματικα παρα πολυ, το πετυχαιουμε!!! :lol::lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Christinidol

Διάβασα όσα μου έγραψες και στα άλλα θέματα και σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαραστασης και παρηγοριάς. Νιώθω ήδη καλύτερα, χάρη σε εσάς όλες, αλλά και χάρη στο χρόνο που πέρασε, αν και δεν είναι πολύς. Ήδη είμαι αισιόδοξη για την επόμενη φορά και έχω πάρει μέτρα για να μειώσω το άγχος στη δουλειά και στη ζωή μου, που πιστεύω ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο.

Ελπίζω από Φεβρουάριο και εσύ και εγώ να ανακοινώσουμε ευχάριστα... Ως τότε βλέπω να τα ...χιλιάσιουμε τα ποστ εδώ...

Κούκλες τα δυσάρεστα τα ζήσαμε, τα ευχαριστα είναι στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

ιστορικο:

3 πρωιμες αποβολες (βιοχημικες κυησεις) και

1 παλινδρομη 8η εβδομαδα (ειχαμε ακουσει καρδια, επαιρνα σαλοσπιρ, φιλισιν, κρεμα crinon gel)

καρυοτυπος εμβρυου φυσιολογικος

ανοσολογικες, θυροειδης, σαλπιγγογραφια ολες ηταν καθαρες

αιτια: ακομη δεν ξερουμε....

αγχος, στρες δεν ειχα

αγωνια ειχα αλλα στα νορμαλ πλαισια

πιστευω οτι υπαρχει αιτια αλλα δεν μπορουμε να την ονομασουμε

προς το παρον κανω ομοιοπαθητικη και βλεπουμε...

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο χρονος ειναι λιγος και ισως χρειαστεις και αλλο. Μην το πιεσεις σε συμβουλευω γιατι αυτο το εκανα εγω με αποτελεσμα να νομιζω οτι το εχω ξεπερασει και την προηγουμενη Παρασκευη ξεσπασα παλι σε κλαματα. Ο καθε ανθρωπος εχει τους χρονους του. Γι αυτο και συ να ξεσπας οποτε το χρειαζεσια χωρις ομως να κολλας και να σταματας τη ζωη σου...

 

Οσο για το αγχος στη δουλεια εχεις παρα πολυ δικιο. Ασε και τους αλλους να κανουν κατι. Κοιτα λιγο και το βολεμα σου χωρις να θελω να φανω κακια ετσι ειναι... Να σκεφτεις πωε εγω ειχα κρατησει αδεια για τις γιορτες και δεν αντεξα και την πηρα την προηγουμενη βδομαδα για να ηρεμησω...

 

Καλο μου εκανε. Ηρθαμε και πιο κοντα με τον αντρα μου... Ελπιζω αυτο το πιο κοντα να φερει και κανενα Χριστουγεννιατικο δωρακι!!! Ελπιζω να μπερδευτει ο Αγιος Βασιλης και να μοιρασει πιο πολλα τετοια δωρακια!!!

 

Αντε και στα δικα μας. Να σκεφτεσαι θετικα. Κανει καλο!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο χρονος ειναι λιγος και ισως χρειαστεις και αλλο. Μην το πιεσεις σε συμβουλευω γιατι αυτο το εκανα εγω με αποτελεσμα να νομιζω οτι το εχω ξεπερασει και την προηγουμενη Παρασκευη ξεσπασα παλι σε κλαματα. Ο καθε ανθρωπος εχει τους χρονους του. Γι αυτο και συ να ξεσπας οποτε το χρειαζεσια χωρις ομως να κολλας και να σταματας τη ζωη σου...

 

Οσο για το αγχος στη δουλεια εχεις παρα πολυ δικιο. Ασε και τους αλλους να κανουν κατι. Κοιτα λιγο και το βολεμα σου χωρις να θελω να φανω κακια ετσι ειναι... Να σκεφτεις πωε εγω ειχα κρατησει αδεια για τις γιορτες και δεν αντεξα και την πηρα την προηγουμενη βδομαδα για να ηρεμησω...

 

Καλο μου εκανε. Ηρθαμε και πιο κοντα με τον αντρα μου... Ελπιζω αυτο το πιο κοντα να φερει και κανενα Χριστουγεννιατικο δωρακι!!! Ελπιζω να μπερδευτει ο Αγιος Βασιλης και να μοιρασει πιο πολλα τετοια δωρακια!!!

 

Αντε και στα δικα μας. Να σκεφτεσαι θετικα. Κανει καλο!!!

 

Μπα χριστουγεννιάτικο δωράκι δεν θα έχει... :lol: με το νεο έτος όμως βουρρρ..!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...