Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΩΣ ΤΙΣ 3.45 ΣΕ ΔΗΜ.ΠΑΙΔΙΚΟ


Recommended Posts

Και αφού χτύπησε καρκίνος τη μαμά μου στα 55 της, και αφού μου κρήτησε απ' τον Φλεβάρη τη μπέμπα η θεία μου (να 'ναι καλά η γυναίκα) και αφού πέρασε η μικρή σε βρεφικό του δήμου (πληρούμε τα κριτήρια) ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε προσαρμογή και τότε............. μου λέει η δασκάλα ότι τα κρεβάτια είναι λίγα σε σχέση με τα παιδιά και θα πρέπει να την παίρνουμε ως τις 1:shock:! Εγώ επέμεινα ότι θέλω να μένει ως τις 3.45 που είναι το σχόλασμα και μου είπε ότι σχεδόν όλα τα παιδιά το ζητάνε αυτό και μάλλον θα το πάνε για κλήρωση..

 

Σας έχει τύχει αυτό; Ποιός θα πηγαίνει να το παίρνει; Η μητέρα μου καθημερινά κάνει θεραπείες, παλεύει για τη ζωή της... Εμείς με 2 παιδιά δουλεύουμε για 2 βασικούς, το στεγαστικό τρέχει, η άλλη γιαγιά πυρόπληκτη στην επαρχία.. Η θεία δεν μπορεί άλλο να την κρατάει καθημερινά, εξάλλου ο σταθμός είναι πολύ μακριά (δεν την πήραν σ' αυτούς που είχα κάνει αίτηση..) Εγώ υπολόγιζα να φεύγω μισή ώρα νωρίτερα απ' τη δουλειά, να παίρνω την μικρή, να παίρνω και τον γιο απ' το ολοήμερο στις 4.. Πήγα στον δήμο να ρωτήσω μήπως μπορεί να γίνει κάτι.. όλοι το ίδιο ζητάνε μου είπανε.. Έχω απελπιστεί..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστυχώς αυτό είναι το κοινωνικό κράτος το ελληνικό σήμερα...

καμμιά ουσιαστική βοήθεια στην εργαζόμενη μητέρα...

 

μηπως να έβρισκες καμμιά κοπέλα να στην παίρνει και να στην κρατάει και λιγάκι?

ξέρω ότι είναι εξτρα έξοδο, αλλά τι άλλο να κάνεις....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι βλακείο αυτό που θα προτείνω, αλλά αυτό σκέφτηκα.

"Ακούστε κυρία μου, εγώ δικαιούμαι, όπως όλοι οι γονείς να παίρνουμε τα παιδιά μας από το σταθμό στις 3.45. Καταλαβαίνω την έλλειψη των κρεββατιών, αλλά δεν φταίτε εσείς για αυτή την κατάσταση, αλλά ούτε κι εγώ. ΠΑΥΣΗ

Όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου, πώς θα ζήσουμε ως οικογένεια, άλλωστε αν την αφήσω δεν θα μπορώ να στέλνω την κόρη μου στον σταθμό σας. ΠΑΥΣΗ

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σας φέρνω sleeping bag, στο οποίο μπορείτε να την κοιμίζετε, κάτι που νομίζω ότι μπορεί να γίνει... Αφού ο σταθμός φιλοξενεί ΧΧΧ παιδιά, μπορεί να τα κοιμίζει κιόλας. ΠΑΥΣΗ.

Αν φοβάστε ότι αυτό δεν επιτρέπεται, θέλετε να σας κάνω μία έγγραφη αίτηση που να γράφω τα παραπάνω και να τα κοινοποιήσω στην αρμόδια υπηρεσία, ώστε να αποφασίσουν εκείνοι; ΠΑΥΣΗ

Νομίζω ότι αυτή η λύση είναι η καλύτερη δυνατή για όλους μας. Τι λέτε ; Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Τα οφέλη αυτής της προσέγγισης είναι πολλά.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Stellini συμφωνώ και επαυξάνω (και τα λες και με πολύ ωραίο τρόπο)!! :D

 

Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να διεκδικούμε αυτά που δικαιούμαστε... Όπως πολύ σωστά λες υπάρχει η αρμόδια υπηρεσία του δήμου που είναι υπεύθυνη για τη λειτουργία των παιδικών. Αυτοί πρέπει να δραστηριοποιηθούν για να αντιμετωπίσουν τη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτά τους είπα (χωρίς το sleeping bag:grin:) και η απάντηση ήταν ότι δεν φτάνει το προσωπικό ούτε οι αίθουσες για να κοιμούνται 45 παιδιά..

Το έγραψα και πριν αλλά μάλλον δεν το είδατε, πήγα ήδη στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου, μέχρι και με την αρμόδια αντιδήμαρχο μίλησα και μου είπαν ότι με καταλαβαίνουν και θα κάνουν συνέλευση για τις περιπτώσεις που είναι σαν τη δική μου πλην όμως δεν είδα να σημειώνουν πουθενά το όνομά μου... άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε..

Η απόσταση του σταθμού είναι περίπου 3 χλμ οπότε όπως καταλαβαίνετε σ' αυτήν την περιοχή δεν γνωρίζω καμιά κοπέλα που θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει... αν είχε περάσει στον κοντινό μας τουλάχιστον, ίσως να την έπαιρνε για λίγο η θεία μου αν της το ζητούσα, εκεί πάνω όμως;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κάνεις εγγράφως. Στην ομιλία πολλά μπορούν να λέγονται και να υποστηρίζονται, εγγράφως όμως;

Για να μην δεχθούν να κρατήσουν παιδιά για ύπνο, πρέπει να έχει τεθεί ως θέμα σε συνέλευση του Δήμου, με θέμα τον Παιδικό Σταθμό και να έχει ληφθεί ΑΠΟΦΑΣΗ που να γράφει ότι αίρεται η φιλοξενία των παιδιών (για τον ύπνο). Καταλαβαίνω ότι οι δασκάλες μπορεί να είναι λίγες, αλλά και η κλήρωση ακόμη μπορεί να μην είναι νομότυπη. Θέλω να πω, υπάρχει εγγράφως στις προδιαγραφές και τις αρμοδιότητες των σταθμών οι ώρες και ο τρόπος λειτουργίας και δεν ζητάς κάτι παράλογο.

Άλλο ο ύπνος (καλύπτεται με sleeping bag) = μπορεί να λυθεί από εσένα,

άλλο η έλλειψη προσωπικού = δεν λύνεται από εσένα και τελικά δεν σε αφορά.

 

Και πάλι, όταν ζητάμε κάτι από αρμόδια υπηρεσία, την ζητάμε εγγράφως και ζητάμε και τον αριθμό πρωτοκόλλου.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Roary, εγώ στη θέση σου θα επέμενα, θα το επαναλάμβανα καθημερινά. Στην υπηρεσία του δήμου το υπέβαλλες εγγράφως? Είναι απαραίτητο, και οφείλουν να σου δώσουν και έγγραφη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Να επιμείνεις κι αλλο και αντί για sleeping bag να πας παρκοκρέβατο. Κανε απαραιτήτως έγγραφη αίτηση προς τον-την Προεδρο των δημοτικών σταθμών της περιοχής σου και στείλε αντίγραφο με fax και στο συνήγορο του πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι βλακείο αυτό που θα προτείνω, αλλά αυτό σκέφτηκα.

"Ακούστε κυρία μου, εγώ δικαιούμαι, όπως όλοι οι γονείς να παίρνουμε τα παιδιά μας από το σταθμό στις 3.45. Καταλαβαίνω την έλλειψη των κρεββατιών, αλλά δεν φταίτε εσείς για αυτή την κατάσταση, αλλά ούτε κι εγώ. ΠΑΥΣΗ

Όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου, πώς θα ζήσουμε ως οικογένεια, άλλωστε αν την αφήσω δεν θα μπορώ να στέλνω την κόρη μου στον σταθμό σας. ΠΑΥΣΗ

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σας φέρνω sleeping bag, στο οποίο μπορείτε να την κοιμίζετε, κάτι που νομίζω ότι μπορεί να γίνει... Αφού ο σταθμός φιλοξενεί ΧΧΧ παιδιά, μπορεί να τα κοιμίζει κιόλας. ΠΑΥΣΗ.

Αν φοβάστε ότι αυτό δεν επιτρέπεται, θέλετε να σας κάνω μία έγγραφη αίτηση που να γράφω τα παραπάνω και να τα κοινοποιήσω στην αρμόδια υπηρεσία, ώστε να αποφασίσουν εκείνοι; ΠΑΥΣΗ

Νομίζω ότι αυτή η λύση είναι η καλύτερη δυνατή για όλους μας. Τι λέτε ; Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ STELLINI2

ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 1 ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ

ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΟΥΜΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΝΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ................ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ? ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είπαν να κάνω έγγραφη αίτηση και ούτε εγώ το ζήτησα και αυτό με το συνήγορο του πολίτη δεν το είχα σκεφτεί:idea:.. Τα κρεβάτια δεν φτάνουν για όλα τα παιδιά και αυτό είναι δεδομένο σε όλους τους σταθμούς του δήμου οπότε φαντάζομαι ότι κι άλλοι θα έχουν πρόβλημα.. Τουλάχιστον τα παιδάκια που θα πάρουν κρεβάτι να έχουν όντως μεγαλύτερο πρόβλημα από εμένα, θα μπουν δηλαδή αξιοκρατικά; Γιατί η δασκάλα μου είπε για κλήρωση.. Αν τελικά γίνει κλήρωση ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ο συνήγορος του πολίτη... Να ξαναπάω λέτε αύριο στον δήμο και να τους πω τι; Να κάνω αίτηση; Αν υπήρχε τέτοια διαδικασία δεν θα μου το έλεγαν;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είπαν να κάνω έγγραφη αίτηση και ούτε εγώ το ζήτησα και αυτό με το συνήγορο του πολίτη δεν το είχα σκεφτεί:idea:.. Τα κρεβάτια δεν φτάνουν για όλα τα παιδιά και αυτό είναι δεδομένο σε όλους τους σταθμούς του δήμου οπότε φαντάζομαι ότι κι άλλοι θα έχουν πρόβλημα.. Τουλάχιστον τα παιδάκια που θα πάρουν κρεβάτι να έχουν όντως μεγαλύτερο πρόβλημα από εμένα, θα μπουν δηλαδή αξιοκρατικά; Γιατί η δασκάλα μου είπε για κλήρωση.. Αν τελικά γίνει κλήρωση ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ο συνήγορος του πολίτη... Να ξαναπάω λέτε αύριο στον δήμο και να τους πω τι; Να κάνω αίτηση; Αν υπήρχε τέτοια διαδικασία δεν θα μου το έλεγαν;

 

Οτι δεν θα στο έλεγαν να εισαι σίγουρη! Δικαιουσαι να έχεις το παιδί σου στο σταθμό μέχρι τις 15.45. Ο συνήγορος βοηθάει, στο λέω από προσωπική πείρα. Δυστυχώς στη χώρα μας πρέπει να παλευεις και να διεκδικείς συνεχώς τα αυτονόητα.

Θα πρέπει να κανεις εγγραφως αιτηση με το αιτημά σου και να το απευθύνεις

α) στο δημοτικό σταθμό που σε ενδιαφέρει

β) στον - στην Προεδρο των δημοτικών σταθμών της περιοχής σου

γ) στο Συνηγορο του Πολιτη

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω από μόνη μου αν κατάλαβα καλά, έτσι; Και να τους το στείλω με φαξ ας πούμε; Έχεις κάνει κάτι παρόμοιο; (σαν χαζή ρωτάω:oops:)

 

Βέβαια μόνη σου! Στειλε το οπως μπορείς με fax με mail με ταχυδρομείο, απευθείας μόνη σου, όπως βολεύεσαι. Ναι έστειλα mail στην Προεδρο των Δημοτικών σταθμών Χαλανδρίου και έκανα και επιστολή στο Συνήγορο. Η Πρόεδρος μου απάντησε μεσα σε ενα μισάωρο, ο συνηγορος με γραπτή επιστολή αλλα και τηλεφωνηκα σε μια εβδομαδα. Το έκανα γιατι μου είπαν πως δεν θα πάρουν παιδια φετος στο σταθμό στον οποίο κατέθεσα την αιτηση μου φέτος.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο θέμα μας αναφέρουν κάθε χρόνο στον παιδικό που στέλνω το γιο μου.

Δεν μας είπαν όμως ποτέ οτι δεν μπορούν να το κοιμίσουν.

Είναι υποχρεωμένοι και αν σου πουν κάτι να κάνεις ένσταση .

Βέβαια παίζει και το γεγονός οτι αν παραπονεθείς(αφού δεν μπορείτε να τα κοιμίσετε γιατί τα πήρατε?) να σου πουν δε λες καλά που σας πήραμε?

Γενικά όμως έχω παρατηρήσει οτι κάθε χρόνο μπορεί να πέρνουν 45 παιδάκια αλλά καθημερινά πάνω απο 20 δεν έρχονται ποτέ!!!!!!!!!!!!αυτό πότε δεν το κατάλαβα.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αν ξέρεις γονείς απο το σταθμό που μπορούν να μην κοιμίζουν τα παιδιά τους, και δεις οτι τα κοιμίζουν εκεί να πας και να τους κάνεις φασαρία............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν σου πουν όχι για το παρκοκρέββατο εγώ θα τους πήγαινα το καρότσι το χειμωνιάτικο που ξαπλώνει πάρα πολύ και είναι πιο άνετο και θα τους έλεγα τί να ήταν όρθιο το παιδί μου μέχρι την ώρα που πρέπει να έρθω να την πάρω τί να είναι ξαπλωμένο στο καροτσάκι του να αρπάζει έναν γρήγορο υπνάκο. Τον ίδιο ¨χώρο" καταλαμβάνει. Θεέ μου πού καταντίσαμε λέω εγώ....

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή σήμερα ήταν αδύνατο να φύγω πάλι απ' τη δουλειά, θα πάω τη Δευτέρα τη μικρή που θα ξεκινήσουμε προσαρμογή και ανάλογα θα πράξω... natty26 σ' εσένα βρέθηκε λύση; στο πήραν το παιδί;

Το να πάω καρότσι-παρκοκρέβατο... δεν παίζει γιατί όπως μου είπαν δεν υπάρχει προσωπικό μετά τις 1 για περισσότερα παιδάκια απ' όσα είναι τα κρεβάτια.. (ωρομίσθιες τις έχουν:confused:)

Βέβαια παίζει και το γεγονός οτι αν παραπονεθείς(αφού δεν μπορείτε να τα κοιμίσετε γιατί τα πήρατε?) να σου πουν δε λες καλά που σας πήραμε?

ΝΙΚ-16 μη στενοχωριέσαι, μου το είπαν κι αυτό!! Μου λέει η προϊσταμένη στο δήμο: "αφού στο πήραμε, δεν στο πήραμε;;;" "μέχρι τις 1 είναι σαν να μην το πείρατε αφού δεν έχω κανένα!" της λέω εγώ και μου λέει "δεν είναι μόνο το προσωπικό, φαντάσου πόσες αίθουσες θα χρειαζόταν για να κοιμούνται τόσα μωρά, είναι αδύνατο..." Πριν λίγα χρόνια ήταν μόνο ένας βρεφικός σε όλον το δήμο και τώρα είναι 6 και άλλοι 15 οι παιδικοί.. Τώρα τι της λες:twisted:;;
5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να πας στον πρόεδρο των παιδικών σταθμών της περιοχής σου και αν μιλήσεις με τον ίδιο .

θα πρέπει σαφώς να υπάρξει λύση .

σε ποιον δήμο υπάγεσαι ???

υπάρχει σε κάθε δήμο κάποιος ο οποίος ειναι πρόεδρος στους δημόσιους σταθμούς τις περιοχής σου .

Αυτός μπορεί να σε βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να πας στον πρόεδρο των παιδικών σταθμών της περιοχής σου και αν μιλήσεις με τον ίδιο .

θα πρέπει σαφώς να υπάρξει λύση .

σε ποιον δήμο υπάγεσαι ???

υπάρχει σε κάθε δήμο κάποιος ο οποίος ειναι πρόεδρος στους δημόσιους σταθμούς τις περιοχής σου .

Αυτός μπορεί να σε βοηθήσει .

Φυσικά και πήγα... αν δεις το προηγούμενο μήνυμά μου αυτό γράφω, αυτά όλα μου τα είπε η προϊσταμένη των παιδικών σταθμών του δήμου Περιστερίου...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απ' ότι φαίνεται θα βρεθεί λύση. Οι κοπέλες στον σταθμό είναι πολύ συνεργάσιμες και κάνουν ότι μπορούν για να λυθεί το πρόβλημα. Εμείς έχουμε ξεκινήσει προσαρμογή και μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση:D Πιστεύω να βρούμε γρήγορα τον δρόμο μας..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...