Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα

 

εγω δεν ειμαι μανουλα τυχαινει ομως να ειμαι δυο φορες θεια και παω για τριτη ειναι τεραστια η ευτυχια μου!

θελω να ρωτησω κατι αν γνωριζετε...

η αδερφουλα μου μπηκε στο μηνα της και ο γιατρος της εδωσε υποθετα canesten 500 ετσι προαιρετικα...ειπε αλλα η αδερφη μου φοβαται να τα παρει.

τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα ο γιατρος μου για μυκητες κ γενικα καθαρο κολπο μου ειχε πει να βαζω στραγγιστο γιαουρτι γιατι σκοτωνει τους μυκητες.κ μαλιστα τοτε ειχα κ μυκητιαση αλλα ημουν 7 μηνων εγκυος κ μου ειπε οτι δεν εκανε να παρω υποθετα γιαυτο επρεπε να βαζω στραγγιστο γιαουρτι 2 φορες τη μερα αφου πρωτα πλενομουν κ σκουπιζομουν καλα.τελικα οι μυκητες εφυγαν.τωρα δε ξερω τι προτεινουν οι γιατροι στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και εμενα με παρεξενεψε γιατι εγω τα εχω παρει για προχωρημενη κολπιτιδια τι θα πει προληπτικα για να ειναι καθαρος ο κολπος?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας βαζει στραγγιστο γιαουρτι για να μη κολησει καμια μυκητιαση αλλα ο γιατρος μου 7 μηνων ημουν κ δε με αφησε να παρω υποθετα...με το καλο το μωρουλινι σας:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

εγω δεν ειμαι μανουλα τυχαινει ομως να ειμαι δυο φορες θεια και παω για τριτη ειναι τεραστια η ευτυχια μου!

θελω να ρωτησω κατι αν γνωριζετε...

η αδερφουλα μου μπηκε στο μηνα της και ο γιατρος της εδωσε υποθετα canesten 500 ετσι προαιρετικα...ειπε αλλα η αδερφη μου φοβαται να τα παρει.

τι γνωμη εχετε?

 

Θα τρελλαθω ρε παιδι μου...

Χωρις λογο να βαλει υποθετα που ειναι για κολπιτιδα?

Εγω ειχα μυκητιαση απο αντιβιωση που πηρα για ληψη τροφοβλαστης, εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και αναγκαστηκε στην κυριολεξια να μου δωσει ενα και μονο κανεστεν για να ειμαστε σιγουροι.

Γιαουρτι, χαμομηλονερο και σοδονερο.

Ακου εκει φαρμακα προληπτικα.

Εχουμε ξεφυγει με τα ρημαδια τα φαρμακα.

Μηπως μαζευει ποντους για κανενα ταξιδακι - προσφορα ο γιατρος?

 

Κακιουλα :rolleyes::P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ όλα καλά μέχρι τώρα και ξαφνικά πριν 10 μέρες βρήκαμε μια ουρωλοίμωξη. Μου έδωσε ceclor 500 για 14 ημέρες ο γυναικολόγος. Τον ρώτησα ότι φοβάμαι να την πάρω μήπως πάθει κάτι το μωρό. ΜΟυ απάντησε ότι τη συγκεκριμένη τη δίνουν στις εγκυμονούσες που έχουν ουρωλοίμωξη, διότι είναι ελεγχένη στην εγκυμοσύνη σε σχέση με της υπόλοιπες. Το έψαξα κι εγώ και βρήκα ακριβώς αυτά που μου είπε.

Τώρα παίρνω την ceclor και μου εμφανίστηκε μια μικρή φαγούρα εξωτερικά. Τσαντίστηκα ρε γμτ όλα τώρα που πάω στον 9ο μήνα ? Με καθυσήχασε, μου είπε ότι είναι σύνηθες φαινόμενο οι μύκητες στην εγκυμοσύνη. Μου είπε να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και σοδόνερο και να βάζω canesten αλοιφή πρωί και βράδυ. Τον ρώτησε να άμεσο κολπικό να κάνω και μου είπε όχι !!!

 

Τώρα αυτό με το γιαούρτι τι είναι πάλι ??? ΄΄Πρώτη φορά το ακούω. Κάνουμε δηλαδή μπάνιο και πλενόμαστε με το χαμομήλι και μετά απλώνουμε το γιαούρτι πάνω για όλη τη νύχτα ή πλενόμαστε πριν κοιμηθούμε. Ρωτάω βλακείες ???

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η σεκλορ δεν απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα επρεπε οσο την επαιρνες να τρως μαζι και ενα γιαουρτι την ημερα για να μην αναπτυξεις μυκητες. Τωρα εγινε. Κανε πλυσεις με σοδονερο και χαμομηλονερο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αν και μετά από πολύ καιρό - συνεχίζω το θέμα μιας και μπαίνω στο μήνα μου και ο γιατρός μου έδωσε canesten γιατί του είπα πως είχα φαγούρα και είδε την περιοχή κόκκινη - ερεθισμένη. Μου έδωσε και την κρέμα εξωτερικής χρήσης και τα υπόθετα. Το θέμα είναι ότι από την ώρα που άρχισα να βάζω τα υπόθετα (βράδυ) έπειτα κατά τη διάρκεια της μέρας βγάζω λευκά παχύρευστα υγρά. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια και υποθέτω πως είναι από το υπόθετο που πιθανώς δεν διαλύεται εντελώς μέσα αλλά βγαίνει και μία ποσότητα. Τί λέτε? Ξέρετε κάτι γι αυτό? Καμία κοπέλα που να έχει βάλει το εν λόγω υπόθετο?

Link to comment
Share on other sites

τα υποθετα κανεστεν,μου ειπε κα εμενα η μαια να τα βαλω βασικα μου ειπε μονο ενα υποθετο μια φορα μετα που μπω στο μηνα μου,και ο λογος ειναι οτι επειδη στην εγκυμοσυνη ειμαστε πολυ επιρρεπης στις μυκητιασεις,αυτο καθαριζει τον κολπο και αν εχεις κατι φευγει,σε καμια περιπτωση δεν κανει κακο στο μωρο γιατι οποιον ρωτησα τα συνιστα,αν δεν το βαλεις και εχεις μυκητες που δεν τους αντιλαμβανονται ολες οι γυναικες γιατι δεν εχουν τα ιδια συμπτωματα σε ολες,σε εμενα ας πουμε ενφανιστηκαν απλα πολλα υγρα και τα μπερδεψα με τα υγρα τις εγκμοσυνης αλλα ηταν τελικα μυκητες που τους κολλησα το καλοκαιρι στη θαλασσα,εκανα θεραπεια και περασαν,ετσι λοιπον αν καποια εχει μυκητες και δεν το ξερει και γεννησει φυσιολογικα στα τοιχωματα του κολπου της θα κανει μικρες ραβδωσεις εσωτερικα σαν κοψιματα και θα τσουζει μετα,αυτο μου το ειπε η μαια μου η οποια ηταν προισταμεη στο νοσοκομειο και εχουν δει πολλα τα ματια τηας και μου ειπε για ναμην τσουζεις μετα βαλτο προληπτικα,δεν φτανει στο μωρο,απλα αν το βαλεις πρεπει να δρασει 3-4 μερες δηλαδη να μην γεννησεις κατευθειαν,για αυτο συνηθως λενε μολις μπεις στο μηνα σου να το βαλεις...Εγω ειμαι τωρα 38w4d και το εβαλα στις 37 εβδομαδες..Παντως ο καθε γιατρος πιστυεω οτι εχει το προγραμμα του,για αυτο ειναι καλο να ακουμε το γιατρο μας σε αυτα τα πραγματα και οχι τους αλλους!Με το καλο ευχομαι!:P

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά σ' ευχαριστώ! Κι εγώ τα άρχισα εδώ και δύο μέρες. Εννοείται πως τον ακούω. Παρατήρησες όταν τα έβαλες - το έβαλες ότι είχες παχύρευστη λευκή έκριση μαζί με τα υγρά σου (μάλλον απ' το υπόθετο που λιώνει και φεύγει έξω μία ποσότητα???) ??

Link to comment
Share on other sites

μαριρενα ναι αυτα τα υγρα τα ειχα για κανα δυο μερες,ηταν πηχτα και λευκα,μετα την τριτη μερα δεν θα εχει τιποτα!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!Επαναφέρω το θέμα καθώς στη σημερινή τελευταία επίσκεψη στη γυναικολόγο (κλείνω 40 εβδομάδες την Τετάρτη) μου είπε πως έχω μύκητες και πρέπει να βάλω 1 κολπικό δισκίο canesten.To πρόβλημά μου είναι πως είναι πολύ ξηρός ο κόλπος μου και αυτό είναι σα χάπι όχι σαν υπόθετο να γλιστράει λίγο έστω και πρέπει να το βάλω καλά μέσα για να δράσει.Εμένα μου φάνηκε τραγικά δύσκολο για τέτοια ξηρασία μιλάμε:oops:Θέλω να ρωτήσω εάν το έχει χρησιμοποιήσει κάποια εγκυούλα και τί θα μπορούσα να βάλω για να γλιστράει λίγο?Ένα σαπούνι για ευαίσθητη περιοχή ας πούμε ή πέταξα βλακεία:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Επαναφέρω το θέμα καθώς στη σημερινή τελευταία επίσκεψη στη γυναικολόγο (κλείνω 40 εβδομάδες την Τετάρτη) μου είπε πως έχω μύκητες και πρέπει να βάλω 1 κολπικό δισκίο canesten.To πρόβλημά μου είναι πως είναι πολύ ξηρός ο κόλπος μου και αυτό είναι σα χάπι όχι σαν υπόθετο να γλιστράει λίγο έστω και πρέπει να το βάλω καλά μέσα για να δράσει.Εμένα μου φάνηκε τραγικά δύσκολο για τέτοια ξηρασία μιλάμε:oops:Θέλω να ρωτήσω εάν το έχει χρησιμοποιήσει κάποια εγκυούλα και τί θα μπορούσα να βάλω για να γλιστράει λίγο?Ένα σαπούνι για ευαίσθητη περιοχή ας πούμε ή πέταξα βλακεία:confused:

καλησπερα και με το καλο το νινι σου!!!!! κι εγω ειμαι εγκυος στην 18η εβδομ και ειχα μυκητες πριν λιγες μερες και πηρα αυτο το κολπικο υποθετο. αν εχεις καποιο λαδακι ισως βοηθησει ή ακομα καλυτερα (οσο περιεργο και αν φανει) να βαλεις λιγο γιαουρτακι!!!!! :mrgreen::mrgreen: αληθεια, θα σε βοηθησει να γλιστρησει χωρις να μολυνει την περιοχη οπως ενδεχομενως ενα λαδακι και το γιαουρτι περιεχει προβιοτικα που καταπολεμα τον μυκητα... δεν χανεις τιποτα... ειναι αθωο!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ αγοροmummy για την απάντηση!!!!Δεν είχα σκεφτεί το γιαούρτι αν και το χα ξανακούσει παλιά για τους μύκητες...ε είναι που τα χω ψιλοπαίξει αυτές τις ημέρες που δε γεννάω και όλα με αγχώνουν:roll:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ αγοροmummy για την απάντηση!!!!Δεν είχα σκεφτεί το γιαούρτι αν και το χα ξανακούσει παλιά για τους μύκητες...ε είναι που τα χω ψιλοπαίξει αυτές τις ημέρες που δε γεννάω και όλα με αγχώνουν:roll:

μην ανησυχεις, θα γεννησεις απο μερα σε μερα, δε θα μεινει εκει μεσα το ζουζουνακι σου και να θελει!!! μαλλον του αρεσει στη μητρα της μανουλας αλλα δεν ειναι στο χερι του να μεινει εκει!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

Καλημέρα σας,

Χρησιμοποίησα το υπόθετο canesten πριν από 3 ημέρες. Το έβαλα πέμπτη βράδυ, την παρασκευή ξεκίνησε να διαλύεται και να βγαίνει με τη μορφή κρέμας και μου προκαλούσε τρομερό κάψιμο. Το Σάββατο δεν είχα κάψιμο αλλά τρελή φαγούρα... Μήπως καμία σας έχει πάθει κάτι παρόμοιο και έχει να μου δώσει κάποια λύση; Εν τω μεταξύ φοβάμαι να πάρω κιάλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια μ..κι εγω εβαλα εχτες τ βραδυ το υποθετο κι ειχα μεγαλη δυσκολια στο ν το τοποθετισω..το ερωτημα μ ειναι τ εξης:ενω εχουν περασει πανω απο 12 ωρες π το χω βαλει νιωθω λες κ ακομα δν εχει διαλυθει..μπορω ν το παρομοιασω σαν ενοχλησει οπως οταν φορας ενα ταμπον...ποσες μερες κανει γι ν φυγει αυτη η αισθηση?το χει παθει καμια?ρωφησα τν γιατρο μ κ μου ειπε ν κανω υπομονη αλλα ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Geia sou kalia !

Ki egw eixa themataki me to canesten, gia tin akriveia tis prwtes 2 meres apo tin topothetisi eniwtha oti perissotero kako mou eixe kanei para kalo giati katalavaina kapsimo. Meta arxise na vgainei sto eswrouxo kai san na syniltha.

Auto pou les gia tin aisthisi tou tabon den to eixa aisthanthei. Nomizw omws oti einai varvato ypotheto, an prosexes moiazei san megalo xapi, kai oxi san kati alla ypotheta pou einai kalymmena me ymena san avgoulakia(auta apo proteri empeiria xerw oti mpainoun pio eukola) Isws erethise ligo tin perioxi otan to evales alla min anisixeis, ligo ypomoni akomi. Tha kanei ti douleia tou k tha xenoiaseis!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!! Έχω μια απορία..ειμαι 7 εβδομαδων και μου έδωσε ο γιατρός κολπικά δισκία canesten.. διάβασα τις οδηγίες και φοβάμαι να τα πάρω... κατι για περίπτωσή αποβολής και κατι  τετοια .. εντωμεταξύ εεχω και ουρολοιμοξη και μου έδωσε zinantol... κορίτσια εχω παθει σοκ αγχώνομαι αφάνταστα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...