Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και λασπη στην χολη (32w+4d)


Recommended Posts

Κοριτσια εχω προβλημα με την χολη (εχω λασπη και οχι πετρα) και ημουν στο νοσοκομειο 9 μερες αλλα δεν μπορουσα να φαω σωστα ενα μηνα αλλα ευτηχως επανηλθα. Πηγα στον γυναικολογο μου και εχω χασει 7 κιλα. Το μωρο 32 βδομαδων ηταν 2040. Ο γιατρος μου ειπε οτι αναπτυσετε μια χαρα αλλα εγω κανω διατροφη χωρις λιπαρα και γλυκα και ανυσηχω για την ομαλη αναπτυξη του. Δεν τρεφομαι σωστα, δεν κοιμαμαι, δεν πινω υγρα σωστα. Ειμαι σε μια κατασταση μονιμου αγχους. Δεν βοηθαει καθολου και η αυπνια οπου αν ειμαι τυχερη σε ενα 24ωρα θα κοιμηθω 2-3 ωρες. Εχω και μια μικρη 4 ετων και δεν μπορω να της αφιερωσω τον χρονο που θα θελα για να παιξω μαζι της. Πρεπει να ειμαι συνεχεια ξαπλα για να μην κανω κολικους εντερου. Ειναι καλο το βαρος του;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια χαρά μου φαίνεται το βάρος του, μην ανησυχείς. Πολλές έγκυες δεν τρέφονται "σωστά" για διάφορους λόγους κι όμως τα μωράκια τους γεννιούνται υγιέστατα. Ειδικά η διατροφή χωρίς γλυκά, μόνο καλό κάνει! Χαλάρωσε και θα δεις, όλα καλά θα πάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το βάρος του,ειναι οντως πολύ καλό,παραείναι για την ηλικία της κύησης...

μη σε αγχώνει...

 

Κάνε λίγη υπομονή,προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις,

σίγουρα δε σου είναι εύκολο ολο αυτό,αλλα πρέπει να το αντιμετωπισεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο..,

σου εύχομαι ότι καλύτερο.!

Link to comment
Share on other sites

δωστε κουραγιο κοριτσια γιατι το εχασα το δικο μου, νοιωθω αδυναμια συνεχεια και οταν κοιμαμαι ξυπναω τρεμοντας

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να έχεις αγχωθεί με αυτό που σου συμβαίνει, αλλά πάρτα ένα-ένα τα θέματα και θα δεις ότι δεν είναι τόσο φοβερά όσο σου φαίνονται όταν τα σκέφτεσαι όλα μαζί! Δηλαδή:

1. Το βάρος του μωρού είναι φυσιολογικό όπως σου λένε και οι άλλες κοπέλες αλλά το κυριότερο, όπως σου λέει κι ο γιατρός σου! Άρα εκεί δεν υπάρχει θέμα!

2. το να μην τρως λιπαρά και γλυκά, μπορεί να μην είναι ευχάριστο, αλλά σίγουρα είναι υγιεινό για το μωρό σου. Άρα και εκεί δεν υπάρχει θέμα!

3. Το κοριτσάκι σου είναι σε ηλικία που μπορεί να καταλάβει ότι η μανούλα πρέπει να μείνει στο κρεβάτι και να συνεργαστεί. Μπορεί να της κοστίσει, αλλά δεν είναι τόσο τραγικό όσο σου φαίνεται τώρα. Σκέψου άλλωστε ότι θα είναι για μερικούς μήνες, δεν είναι για μια ολόκληρη ζωή! Μετά θα είσαι κοντά της έτσι όπως θέλεις και μπορείς. Τώρα όμως έχει προτεραιότητα το μικρούλι σου. Επίσης, μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα μαζί της στο κρεβάτι! Είναι μεγάλο παιδί, δεν κινδυνεύεις από κλωτσιές στην κοιλιά έχοντάς την δίπλα σου. Κι εγώ όταν έμεινα στο κρεβάτι δυόμιση μήνες στο δεύτερο παιδάκι μου, έπαιρνα την κόρη μου (που ήταν και πολύ πιο μικρή από την δική σου) στο κρεβάτι και κάναμε τα πάντα εκεί. Σκέψου το λίγο και βρες εναλλακτικές. Επιτραπέζια, κούκλες, ζωγραφική, παζλ, τόσα πράγματα μπορείτε να κάνετε παρεούλα στο κρεβάτι!

4. Σίγουρα κάπου σε αγχώνει η σκέψη τι θα συμβεί άμα πάθεις μεγάλο κολικό και πρέπει να εγχειριστείς! Ε λοιπόν να σου πω ότι και γι αυτό υπάρχει λύση (φαντάζομαι θα σου το έχει πει κι ο γιατρός σου). Μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί σε μια έγκυο, αλλά δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται. Η νύφη μου έπαθε κρίση σκωληκοειδίτιδας στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης της και έκανε ειδικό χειρουργείο και πήγαν όλα καλά κι αυτή τη στιγμη έχει έναν γιο λεβέντη 9 χρονών!

 

Αυτά θα σκέφτεσαι κορίτσι μου και όλα θα πάνε καλά! Μόνο όμορφες σκέψεις στο μυαλό σου και λύσεις για τις μικροδυσκολίες. Όλα γίνονται, μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι μπεμπα στο προγραμμα ειναι ολα! Και εγω 32 βδομαδες ειμαι και έπαθα βρογχιτιδα 2 φορές (η δευτερη αρκετα σοβαρή )

Αν ανυσηχεις αν επηρεάζεται το μικρο μην ανυσηχεις καθόλου, τέτοιου είδους προβλήματα δεν σημαίνουν τιποτα αυτά ειναι πολυ δυνατά εκει μεςα!!

Υπομονή και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοριτσάκι μη χάνεις το κουράγιο σου,το μωράκι σου ειναι καλά κ αυτό είναι το πιο σημαντικό...

αυτο να σκέφτεσαι συνεχώς!!

 

Πολλη θετική ενέργεια σου στέλνω,σου χρειάζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω προβλημα με την χολη (εχω λασπη και οχι πετρα) και ημουν στο νοσοκομειο 9 μερες αλλα δεν μπορουσα να φαω σωστα ενα μηνα αλλα ευτηχως επανηλθα. Πηγα στον γυναικολογο μου και εχω χασει 7 κιλα. Το μωρο 32 βδομαδων ηταν 2040. Ο γιατρος μου ειπε οτι αναπτυσετε μια χαρα αλλα εγω κανω διατροφη χωρις λιπαρα και γλυκα και ανυσηχω για την ομαλη αναπτυξη του. Δεν τρεφομαι σωστα, δεν κοιμαμαι, δεν πινω υγρα σωστα. Ειμαι σε μια κατασταση μονιμου αγχους. Δεν βοηθαει καθολου και η αυπνια οπου αν ειμαι τυχερη σε ενα 24ωρα θα κοιμηθω 2-3 ωρες. Εχω και μια μικρη 4 ετων και δεν μπορω να της αφιερωσω τον χρονο που θα θελα για να παιξω μαζι της. Πρεπει να ειμαι συνεχεια ξαπλα για να μην κανω κολικους εντερου. Ειναι καλο το βαρος του;

 

Φτανει να σου πω πως γεννησα ενα κοριτσακι στις 37+5 βαρους 2430 και τωρα ειναι 2 ετων και πραγματικα ειναι φουρτουνα οπως λεει και η υπογραφη μου ;) !!! Δεν εχει αρρωστησει ΠΟΤΕ (παιδιατρο βλεπουμε μονο για εμβολια μεχρι τωρα) και η γενικη αναπτυξη της ειναι αριστη :D !!!

 

Με το καλο το μωρακι σου, να χαιρεσαι το κοριτσακι σου και περαστικα γειτονισσααα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να στε καλα. Και εγω το μελλον σκεφτομαι και κανω υπομονη. Αλλα ειναι πολλα μαζι και με την ζεστη, ορμονες ολα μαζι δεν ξερω τι εχω παθει. Δεν κοιμαμαι κιολας και αυτο ειναι που με εχει ρηξει περισσοτερο. Εσεις ειχατε αυπνιες; Εγω 24ωρο μπορει να κοιμηθω καθολου με 3 ωρες.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να στε καλα. Και εγω το μελλον σκεφτομαι και κανω υπομονη. Αλλα ειναι πολλα μαζι και με την ζεστη, ορμονες ολα μαζι δεν ξερω τι εχω παθει. Δεν κοιμαμαι κιολας και αυτο ειναι που με εχει ρηξει περισσοτερο. Εσεις ειχατε αυπνιες; Εγω 24ωρο μπορει να κοιμηθω καθολου με 3 ωρες.

 

Εγω ειχα αυπνιες κυριως τις τελευταιες μερες πριν γεννησω αλλα και κατα διαστηματα σε ολη την εγκυμοσυνη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω υπομονη θελει και μακαρι να φυγει αυτη η συνεχομενη κομαρα που νοιωθω

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να στε καλα. Και εγω το μελλον σκεφτομαι και κανω υπομονη. Αλλα ειναι πολλα μαζι και με την ζεστη, ορμονες ολα μαζι δεν ξερω τι εχω παθει. Δεν κοιμαμαι κιολας και αυτο ειναι που με εχει ρηξει περισσοτερο. Εσεις ειχατε αυπνιες; Εγω 24ωρο μπορει να κοιμηθω καθολου με 3 ωρες.

 

Πολλές αϋπνίες και όλοι μου έλεγαν (στο πρώτο παιδί) "κοιμήσου τώρα γιατί μετά δεν θα μπορείς που θα έχεις το μωρό", και ναι μεν είχαν δίκιο αλλά εμένα μου την έδινε που μου το έλεγαν γιατι πώς να κοιμηθώ αφού δεν μπορούσα;;;;;;;;;;;;

Με το τίλιο βρήκα μια βοήθεια (έπινα δυο κούπες κάθε βράδυ), αλλά και πάλι δυσκολευόμουν πολύ στον ύπνο.

Κουράγιο, ξέρω είναι δύσκολο, αλλά σκέψου ότι αξίζει τον κόπο, μόνο αυτό νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει, να σκέφτεσαι το μωράκι σου που θα το πάρεις όταν έρθει η στιγμή, αγκαλίτσα! Καλή δύναμη και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω υπομονη θελει και μακαρι να φυγει αυτη η συνεχομενη κομαρα που νοιωθω

 

Οι συνεχομενη κομαρα που αισθανεσαι μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες (ελλειψη βιταμινων, κουραση κλπ) απλα επιδεινωνεται τωρα με την υψηλη θερμκρασια!!!

 

Υπομονη κοριτσι μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω αλλα δεν βοηθαει τπτ. Σημερα υποχωρησε η ζεστη καλα ηταν αλλα σε ενα οργανισμο ταλαιπωριμενο τι να κανουν 2 ποτηρια νερο, 1 ωρα υπνο και λιγο φαι. Οταν παω νοσοκομειο ραντεβου θελω να μηλισω με τον γιατρο που θα με ξεγεννησει.

 

Ξερω πως σκεφτομαι αθλια αλλα αν συνεχιστει ετσι θα ζητησω νοσηλεια και να μου το παρουν οσο ποιο νωρις γινεται δλδ με το που μπω στον 9ο. Τι λετε; Τωρα ειμαι 33 βδομαδων.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω αλλα δεν βοηθαει τπτ. Σημερα υποχωρησε η ζεστη καλα ηταν αλλα σε ενα οργανισμο ταλαιπωριμενο τι να κανουν 2 ποτηρια νερο, 1 ωρα υπνο και λιγο φαι. Οταν παω νοσοκομειο ραντεβου θελω να μηλισω με τον γιατρο που θα με ξεγεννησει.

 

Ξερω πως σκεφτομαι αθλια αλλα αν συνεχιστει ετσι θα ζητησω νοσηλεια και να μου το παρουν οσο ποιο νωρις γινεται δλδ με το που μπω στον 9ο. Τι λετε; Τωρα ειμαι 33 βδομαδων.

 

Δεν ξερω κατα ποσο υφισταται κατι τετοιο αν δεν συντρεχει ιδαιτερως σοβαρος ιατρικος λογος!!! Γνωριζεις πως οσο περισσοτερο μεινει το εμβρυο στην μητρα τοσο το καλυτερο (για πολλους και ευνοητους λογους), ωστοσο καλο θα ηταν να απευθυνθεις στον γιατρο σου για να σου πει την αποψη του.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ηδη στο νου μου να ρωτησω τον γιατρο που εχω στο νοσοκομειο και εκλεισα 2 ραντεβου 2 και 11 Σεπτεμβρη. Οπως ειμαι τωρα αντεχω. Βλεπουμε...

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Annathi είχα κι εγω πρόβλημα με την χολή μου όσο ήμουν έγκυος, αλλα και ήδη 2-3 χρονια πριν μείνω έγκυος και δεν το ήξερα! Έπαθα κρίση χολής με τρομερούς πόνους οταν ήμουν στις αρχές του όγδοου μήνα αλλα τους πέρασα για στομαχικο άλγος, ήμουν σε διακοπές σε επαρχιακή πόλη όπου στο νοσοκομείο ούτε καν μυριστηκαν χολή και έτσι την πέρασα την κρίση στο πόδι, ο Θεός με φυλαξε απο τα χειρότερα! Τελικα μπήκα εσπευσμένα νοσοκομείο λίγες μέρες αφού σαραντησα πάλι με τρομερούς πόνους και -όπως αποδείχθηκε- με υψηλό ικτερο και χειρουργήθηκα άρον αρον δεύτερη μέρα του χρόνου με μωρό 2 μηνών!!!!

 

Στα λέω αυτά για να αισθανθείς τυχερή που έχεις διαγνώσει το πρόβλημα απο τώρα και ξέρεις να φυλαγεσαι! Συνέχισε την πολυ προσεκτική διατροφή, το μωρακι ειναι μια χαρα απο βάρος και δεν παθαίνει τίποτα! Καταλαβαίνω την εξάντληση που φέρνει αυτή η περιορισμένη διατροφή, την πέρασα κι εγω μετα την επέμβαση και μάλιστα με νεογέννητο μέσα στο σπιτι, ζητά βοήθεια απο όπου μπορείς και να προσεχεις τον εαυτό σου!

 

Αφού γεννήσεις με το καλό και περάσει λίγος καιρός, κοιτά να κανείς αφαίρεση, η εγχείρηση ειναι παιχνιδάκι, σε 1 μέρα είσαι σπιτι σου και θα αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος! Μην το αμελησεις...εγω όπως σου είπα είχα πρόβλημα 2-3 χρονια αλλα πάντα περνούςα τις κρίσεις στο πόδι νομίζοντας ότι ειναι το στομάχι μου και τελικα οταν το έψαξα και έκανα υπέρηχο χολής, η χολή μου ήταν σαν χολή 80χρονου ανθρώπου, έτσι ακριβώς μου είπαν οι γιατροί, είχα μαζέψει και πέτρες, απο θαύμα είχα γλυτωσει μέχρι τότε χειρότερη έκβαση (παγκρεατιτιδα κλπ).

 

Κουραγιοα και καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω Deena μου! Μην νομιζεις και εγω ημουν στο νοσοκομειο 9 μερες και μολις την 7η ειπαν να μου κανουν ενα υπερηχο κοιλιας για να δουν μηπως και εχω κατι σε νεφρα και χολη. Τους ελεγα οτι ποναω, δεν μπορω να φαω και μου λεγαν οτι ειναι ιδεα μου και οτι ακουω υπερβολικα το σωμα μου. Με φεραν σε σημειο τρελας αλλα επεμενα για το μωρο. Για το μωρο επεμενα και δεν υπεγραψα να φυγω αλλιως τωρα δεν θα ειχα χασει μονο 7 κιλα.... Θελω το καλυτερο για το μωρο αυτο μονο.

 

Υπομονη και υπομονη!!!

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω Deena μου! Μην νομιζεις και εγω ημουν στο νοσοκομειο 9 μερες και μολις την 7η ειπαν να μου κανουν ενα υπερηχο κοιλιας για να δουν μηπως και εχω κατι σε νεφρα και χολη. Τους ελεγα οτι ποναω, δεν μπορω να φαω και μου λεγαν οτι ειναι ιδεα μου και οτι ακουω υπερβολικα το σωμα μου. Με φεραν σε σημειο τρελας αλλα επεμενα για το μωρο. Για το μωρο επεμενα και δεν υπεγραψα να φυγω αλλιως τωρα δεν θα ειχα χασει μονο 7 κιλα.... Θελω το καλυτερο για το μωρο αυτο μονο.

 

Υπομονη και υπομονη!!!

 

:shock::shock::shock::shock: Αυτό με την τρομερή και επιστημονική διάγνωση "ακούς υπερβολικά το σώμα σου" δεν υπάρχει!!!!

 

Εγώ στην κρίση που με έπιασε στην εγκυμοσύνη (αρχές 8ου μήνα), πήγα στο νοσοκομείο της Καλαμάτας και τους περιέγραψα τί ένιωθα με όλα τα συμπτώματα, τα οποία -όπως έμαθα αργότερα the hard way - φωνάζουν χολή : πόνος στην δεξιά μεριά κάτω από το στήθος, αίσθηση ασφυξίας και πίεσης στο στήθος, πόνος στις ωμοπλάτες, κρύος ιδρώτας, έναρξη πόνου μετά το φαγητό.

 

Η διάγνωση : "Το μωρό έχει τώρα μεγαλώσει και πιέζει το διάφραγμα, για αυτό πονάτε"!!!!!

 

Λίγους μήνες αργότερα που πήγα Χριστουγεννιάτικα άρον άρον στα εξωτερικά του Ιατρικού Κέντρου, περιέγραψα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και ο εφημερεύων γιατρός (ορθοπεδικός μάλιστα!!!) με το που τα άκουσε, με ξάπλωσε κάτω και μου λέει "Θα σας πιέσω σε ένα σημείο και μου λέτε αν πονάτε". Με πίεσε λοιπόν κατευθείαν στο σημείο της χοληδόχου κύστης και πετάχτηκα στο ταβάνι!!!!

 

Άτιμο πράγμα η χολή, εγώ κόντεψα να χάσω τον πατέρα μου πριν 10 χρόνια, ο οποίος μπήκε στο νοσόκομείο στα όρια της παγκρεατίτιδας. Την έβγαλε και αυτός και ησύχασε!

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω: ευτηχως δεν τους ακουσα και επεμενα. Αν δεν ηταν να γεννησω εκει στην γεννα θα κανα θεμα αλλα το αφησα να περασει αφου απ τα χερια τους θα περασω παλι. Βασικα εχω και θεμα με τον υπνο. Κοιμαμε 1-3 ωρες το πολυ. Εσυ ειχες θεμα με τον υπνο; Στις ποσες βδομαδες γεννησες;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω: ευτηχως δεν τους ακουσα και επεμενα. Αν δεν ηταν να γεννησω εκει στην γεννα θα κανα θεμα αλλα το αφησα να περασει αφου απ τα χερια τους θα περασω παλι. Βασικα εχω και θεμα με τον υπνο. Κοιμαμε 1-3 ωρες το πολυ. Εσυ ειχες θεμα με τον υπνο;

 

Δεν νομίζω να υπάρχει έγκυος που να μην έχει αϋπνίες το τελευταίο διάστημα της εγκυμοσύνης. Αυτό δεν σχετίζεται με το θέμα της χολής, απλά το άγχος σου προφανώς επιβαρύνει το πρόβλημα της αϋπνίας. Εγώ κοιμόμουν εύκολα στην αρχή της νύχτας, αλλά μετά το πρώτο ξύπνημα για τουαλέτα με έβρισκε το ξημέρωμα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, γιατί στη μέση της νύχτας το μυαλό παίζει διάφορα παιχνιδια, εγώ πολλές μέρες έβρισκα τον εαυτό μου να κλαίει χωρίς λόγο μέσα στη νύχτα, γιατί σκεφτόμουν διάφορες βλακείες, π.χ. ότι δεν θέλω να γεννήσω γιατί τότε το παιδί δεν θα είναι μόνο δικό μου, αλλά θα το διεκδικούν και οι υπόλοιποι και άλλα τέτοια ωραία. Η κούραση σε συνδυασμό με τις ορμόνες είναι θανατηφόρο κοκτέιλ. Βρήκα μια μικρή ανακούφιση, περιορίζοντας τα υγρά που έπινα από το απόγευμα και μετά και έτσι κατάφερνα να μην ξυπνάω πολύ νωρίς τη νύχτα για τουαλέτα και να κοιμάμαι λίγες ώρες παραπάνω. Τον τελευταίο μήνα (πήρα όλο τον 9ο) είχα σταματήσει την δουλειά και είχα την πολυτέλεια να κοιμάμαι και το πρωί ή το μεσημέρι, αλλά εσύ φυσικά με την μικρή σου είναι δύσκολο να το κάνεις.

 

Κουράγιο, λίγο έμεινε ακόμα!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Στις ποσες βδομαδες γεννησες;

 

Γέννησα 40w+3d αλλά θυμίζω ότι εγώ δεν ήξερα ακόμα τότε ότι είχα θέμα με την χολή, οπότε δεν τέθηκε ποτέ ζήτημα να κοιτάξουμε να γεννήσω νωρίτερα! Πέραν της κρίσης αυτής που έπαθα στις αρχές του 8ου, δεν μου έτυχε άλλη που να με υποψιάσει να το ψάξω. Το πρόβλημα το ανακάλυψα μετά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αδειασω το μυαλο μου να μην σκεφτομαι. Καθε μερα παω 12 για υπνο γιατι η μικρη εχει αυπνιες και μετα αν ειμαι τυχερη κοιμαμαι 1-3 ωρες το 24ωρο. Λεω συνεχεια υπομονη και υπομονη και προσευχες στην παναγια για βοηθεια.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αϋπνίες στην εγκυμοσύνη δεν παίζονται! Λοιπόν εγώ επειδή τα είχα δει όλα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου από τις αϋπνίες, στην τρίτη είχα πάρει απόφαση να μην σαλτάρω (από τις σκέψεις στη μέση της νύχτας) και το έριξα στο διάβασμα! Έπαιρνα λάιτ λογοτεχνία (να μπορώ να καταλάβω ... το στόρυ! Ποιος έκανε τι! Γιατί με τόση κούραση μέχρι εκεί έφταναν οι δυνάμεις μου) και μόλις ξυπνούσα μέσα στη νύχτα και δεν με έπιανε ο ύπνος, αμέσως άνοιγα το βιβλίο. Έτσι δεν σκεφτόμουν τα διάφορα και επιπλέον σιγά σιγά εκλειναν τα μάτια μου. Μήπως να το δοκιμάσεις;

 

Η χολή, αχ η χολή! Εγώ την ανακάλυψα τελείως τυχαία επίσης όταν έκανα τρομερή κρίση σκωλικοειδίτιδας! Στο μηχάνημα με ζούλαγε ο γιατρός στην χολή και μου έλεγε "Εδώ πονάς ε; είδες το βρήκαμε, καλέ έχεις πολλές πέτρες στην χολή", κι εγώ δεν πονούσα εκεί φυσικά, αφού η σκωλικοειδίτιδα είχε κρίση! Αλλά έτσι βρήκαμε τις πέτρες στη χολή και απαλλάχτηκα. Ήταν σε άθλια κατάσταση και δεν είχα ούτε ένα σύμπτωμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιανει τπτ. Ειμαι μερα παρα μερα αυπνη. Αν ειμαι τυχερη κοιμαμαι την μια μερα 5 ωρες και την επομενη απλα λαγοκοιμαμαι μπροστα σε ενα βιβλιο. Πλεον δεν παθαινω αυπνιες αλλα εχω αγρυπνιες. Δλδ χαλια!

 

Βασικα αυτο το θεμα ειναι περισσοτερο ψυχολογικα γιατι ηρθα μπροστα σε μια σκηνη που με επιασε τρομος και απο τοτε οτι και να κανω δεν μπορω να κοιμηθω. Απλα παρακαλαω να επανελθω. Δεν ειναι λιγο να βλεπεις τον αντρα σου σε καυγα, την μανα σου λυποθυμη και το παιδι σου να κλαιει σπαρακτικα σε ολα αυτα. Με επιασε νευρικος κλονισμος.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...