Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι λογος για καισαρικη?


Recommended Posts

Ειμαι 38 εβδομαδων με γερασμενο πλακουντα και η τελευταια μου επισκεψη στο γιατρο με εβαλε σε σκεψεις! Εχω αγχωθει..Μου ειπε οτι ο μπεμπης μου δεν εχει εμπεδωθει (κατι που θα πρεπε να ειχε κανει λεει απ οταν μπηκα στον μηνα μου) και πως σε μια βδομαδα θα με βαλει να γεννησω( λογικα λογο γερασμενου πλακουντα ) και οτι υπαρχει πιθανοτητα να κανουμε καισαρικη.Μεθαυριο θα παω να με ξαναδει τελευταια φορα μηπως και εχει κατεβει τελικα. Τον ρωτησα επισης για το περπατημα και μου ειπε πως δεν παιζει ρολο κ οτι αν ειναι να εμπεδωθει θα το κανει ουτος η αλλος.. Εχω προβληματιστει..δεν θελω να κανω καισαρικη χωρις λογο..και ακουω διαφορα γενικα.. Εσεις τι λετε? Σας φαινονται λογικα ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ οσο ξερω, μπορει να εμπεδωθει και τελευταια στιγμη το μωρο. Γιατι δε το ρωτας το λογο για τον οποιο θελει να σε βαλει με καισαρικη κι μαλιστα πριν καν κλεισεις τις 40 βδομαδες; Ο δικος μου μου ειχε πει οτι το περπατημα βοηθαει. Αν δεν στο απαγορευσε, τοτε περπατα, γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, θα σου έλεγα περπατα.

Δεύτερον, αντέξεις να πάρεις μια άλλη γνώμη; Να ρωτήσεις όποιον γιατρό ξέρεις, θείους φίλους συγγενείς μπατζανακηδες τους πάντες (καλα, υπερβάλλω, να εχεις κάποιο βαθμό εμπιστοσύνης, εγώ είχα συζητήσει καποια θέματα με την παιδίατρο που ειναι σαν ξαδέρφη μου). Μήπως να πας να σε δει και κάποιος άλλο γυναικολόγος, ίσως μιας φίλης σου που γεννηςε φυσιολογικά, που ειναι ευχαριστημένη, που ξέρεις ότι ειναι υπέρ του ΦΤ... Διάβασε και πήγαινε διαβασμένη στη συνάντηση, κανε ερωτήσεις. Να προσπαθήσεις πραγματικά για φυσιολογικό τοκετό αφού το θες. Και αν τελικά για οποιοδήποτε λόγο γίνει καισαρικη, να εχεις ήσυχη τη συνείδηση σου ότι εσύ προσπαθήσεις να πας στο φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω, μπορει να εμπεδωθει και τελευταια στιγμη το μωρο. Γιατι δε το ρωτας το λογο για τον οποιο θελει να σε βαλει με καισαρικη κι μαλιστα πριν καν κλεισεις τις 40 βδομαδες; Ο δικος μου μου ειχε πει οτι το περπατημα βοηθαει. Αν δεν στο απαγορευσε, τοτε περπατα, γνωμη μου παντα.

Εχω σκοπο να τον ρωτησω την δευτερα που θα παω.Υποψιαζομαι για τον πλακουντα.. Μου ειπε οτι αν θελω να το προσπαθησω δεν εχει θεμα αρκει να γινεται και να μην ταλαιπωρηθουμε ουτε εγω ουτε το μωρο..Κ οτι ενας πολυ δυσκολος τοκετος μπορει να δημιουργησει προβληματα μετα..Εχω αρχισει τωρα δυο μερες και περπαταω μιση ωρα περιπου τν μερα..για να δουμε.. Σκεφτομουν να παρω και δευτερη γνωμη αλλα δεν ξερω αν θα βοηθουσε η αν θα με μπερδευε πιο πολυ γιατι τελικα ο καθε γιατρος λεει τα δικα του..και δεν εχω και καποιον στο μυαλο μου..οποτε ρισκο..γενικα αυτες τις μερες το μονο που σκεφτομαι ειναι αυτο.. οτι ολα ειναι ενα ρισκο..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω γερασμένος πλακουντας δεν ξερω αν ειναι λόγος για καισαρικη αλλα ειναι σιγουρα λόγος για κοντινή παρακολούθηση και ίσως να γεννήσεις νωρίτερα (αλλα θα μπορούσε να προκαλέσει και φτ με φάρμακα, τζελ νομίζω)

Πρόσεξε το αυτο... Δυστυχώς μια φιλη μου δεν ειχε καλο αποτέλεσμα.. Προέχει πάντα η υγεία τον δυο σας πέρα απο οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 38 εβδομαδων με γερασμενο πλακουντα και η τελευταια μου επισκεψη στο γιατρο με εβαλε σε σκεψεις! Εχω αγχωθει..Μου ειπε οτι ο μπεμπης μου δεν εχει εμπεδωθει (κατι που θα πρεπε να ειχε κανει λεει απ οταν μπηκα στον μηνα μου) και πως σε μια βδομαδα θα με βαλει να γεννησω( λογικα λογο γερασμενου πλακουντα ) και οτι υπαρχει πιθανοτητα να κανουμε καισαρικη.Μεθαυριο θα παω να με ξαναδει τελευταια φορα μηπως και εχει κατεβει τελικα. Τον ρωτησα επισης για το περπατημα και μου ειπε πως δεν παιζει ρολο κ οτι αν ειναι να εμπεδωθει θα το κανει ουτος η αλλος.. Εχω προβληματιστει..δεν θελω να κανω καισαρικη χωρις λογο..και ακουω διαφορα γενικα.. Εσεις τι λετε? Σας φαινονται λογικα ολα αυτα?

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο και είμαι στην 37η εβδομάδα. O λόγος που ο γιατρός σε προετοιμάζει το ενδεχόμενο της καισαρικής είναι ότι έχεις γερασμενο πλακούντα. Αυτό σημαίνει ότι δεν εχεις τα περιθώρια του χρόνου να περιμένεις να εμπεδωθεί το έμβρυο για να ξεκινήσει ο φτ. Δηλαδή επειδή υπαρχει το ενδεχόμενο το δικό σου έμβρυο να εμπεδωθεί στην 40η ή στην 41η εβδομάδα, μέχρι τότε μπορεί ο πλακούντας σου να μην είναι μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά το έμβρυο και να κινδυνεύσετε από ενδομήτριο θάνατο.

Άρα στη δική σου περιπτωση ο γιατρός θα περιμένει να εμπεδωθεί το μωρό μέχρι τότε που θα το επιτρέπει ο πλακούντας. Αν ο πλακούντας ανεπαρκεί σοβαρά το μωρό πρέπει να βγεί. Αν ξεκινήσετε με πρόκληση και το μωρό είναι ακόμη ψηλά μπορεί να οδηγηθείτε σε καισαρική.

Εγώ προσωπικά επειδή δεν θέλω να μπω σε επείγουσα καισαρική συμφώνησα με το γιατρό μου ( ο οποιος δεν θα έχει απολύτως κανενα χρηματικό όφελός από τη κτ) να περιμένουμε όσο αντέξει ο πλακούντας ( μέχρι την 38+ μάλλον) και αν το μωρό δεν εμπεδωθεί να πάμε κατευθείαν σε κτ χωρίς πρόκληση για να μην διακινδυνεύσουμε τίποτα.

Προσωπικά είμαι 40 χρονών ΄και από την αρχή ειχα αποφασίσει ότι με ενδιαφέρει η ασφάλεια του μωρού και όχι ο τρόπος τοκετού. Και εφόσον έχω γερασμένο πλακούντα και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι πχ την 41η εβδομάδα για να κυλήσουν όλα φυσιολογικά θα προτιμήσω να βγει το μωρό με ασφάλεια και χωρίς εμπέδωση ο φτ δεν είναι σίγουρο πως θα εξελιχθεί.

Αυτά και σου εύχομαι να κρατήσεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου ανεξαρτήτως της διαδικασίας που θα επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, θα σου έλεγα περπατα.

Δεύτερον, αντέξεις να πάρεις μια άλλη γνώμη; Να ρωτήσεις όποιον γιατρό ξέρεις, θείους φίλους συγγενείς μπατζανακηδες τους πάντες (καλα, υπερβάλλω, να εχεις κάποιο βαθμό εμπιστοσύνης, εγώ είχα συζητήσει καποια θέματα με την παιδίατρο που ειναι σαν ξαδέρφη μου). Μήπως να πας να σε δει και κάποιος άλλο γυναικολόγος, ίσως μιας φίλης σου που γεννηςε φυσιολογικά, που ειναι ευχαριστημένη, που ξέρεις ότι ειναι υπέρ του ΦΤ... Διάβασε και πήγαινε διαβασμένη στη συνάντηση, κανε ερωτήσεις. Να προσπαθήσεις πραγματικά για φυσιολογικό τοκετό αφού το θες. Και αν τελικά για οποιοδήποτε λόγο γίνει καισαρικη, να εχεις ήσυχη τη συνείδηση σου ότι εσύ προσπαθήσεις να πας στο φυσιολογικό τοκετό.

Τον ιδιο γιατρο ειχε και η μαμα μου και τον εχει σαν θεο και παντα μου ελεγε οτι ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου και οτι ειναι πολυ καλος στην δουλεια του..ετσι κατεληξα σε αυτον.Πραγματικα δεν εχω καποιον αλλο γιατρο στο μυαλο μου ουτε μπορω να σκεφτω καποιον..και οι μερες περνανε..

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το ίδιο και είμαι στην 37η εβδομάδα. O λόγος που ο γιατρός σε προετοιμάζει το ενδεχόμενο της καισαρικής είναι ότι έχεις γερασμενο πλακούντα. Αυτό σημαίνει ότι δεν εχεις τα περιθώρια του χρόνου να περιμένεις να εμπεδωθεί το έμβρυο για να ξεκινήσει ο φτ. Δηλαδή επειδή υπαρχει το ενδεχόμενο το δικό σου έμβρυο να εμπεδωθεί στην 40η ή στην 41η εβδομάδα, μέχρι τότε μπορεί ο πλακούντας σου να μην είναι μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά το έμβρυο και να κινδυνεύσετε από ενδομήτριο θάνατο.

Άρα στη δική σου περιπτωση ο γιατρός θα περιμένει να εμπεδωθεί το μωρό μέχρι τότε που θα το επιτρέπει ο πλακούντας. Αν ο πλακούντας ανεπαρκεί σοβαρά το μωρό πρέπει να βγεί. Αν ξεκινήσετε με πρόκληση και το μωρό είναι ακόμη ψηλά μπορεί να οδηγηθείτε σε καισαρική.

Εγώ προσωπικά επειδή δεν θέλω να μπω σε επείγουσα καισαρική συμφώνησα με το γιατρό μου ( ο οποιος δεν θα έχει απολύτως κανενα χρηματικό όφελός από τη κτ) να περιμένουμε όσο αντέξει ο πλακούντας ( μέχρι την 38+ μάλλον) και αν το μωρό δεν εμπεδωθεί να πάμε κατευθείαν σε κτ χωρίς πρόκληση για να μην διακινδυνεύσουμε τίποτα.

Προσωπικά είμαι 40 χρονών ΄και από την αρχή ειχα αποφασίσει ότι με ενδιαφέρει η ασφάλεια του μωρού και όχι ο τρόπος τοκετού. Και εφόσον έχω γερασμένο πλακούντα και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι πχ την 41η εβδομάδα για να κυλήσουν όλα φυσιολογικά θα προτιμήσω να βγει το μωρό με ασφάλεια και χωρίς εμπέδωση ο φτ δεν είναι σίγουρο πως θα εξελιχθεί.

Αυτά και σου εύχομαι να κρατήσεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου ανεξαρτήτως της διαδικασίας που θα επιλέξεις.

Ευχαριστω πολυ!Εννοειται πως πανω απ ολα προεχει η υγεια του παιδιου και της μανας.. Περιπου τα ιδια μου λεει κ εμενα.. απλα ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι οντως υπαρχει λογος..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Εννοειται πως πανω απ ολα προεχει η υγεια του παιδιου και της μανας.. Περιπου τα ιδια μου λεει κ εμενα.. απλα ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι οντως υπαρχει λογος..

 

Κοπελιά δεν μπορεις να ειςαι σιγουρη για τιποτα, υπαρχει μεγάλο ρίσκο στην περίπτωση σου και δεν εχει καμμια σχέση πως θα γεννήσεις αυτη τη στιγμή .. Όπως είπα πριν ρώτησε τον καλου κακου αν μπορεις να προκαλέσεις φτ (γιατι οχι) απλα όπως είπε και η προηγούμενη κοπέλα τις περρισοτερες φορές καταλήγουν σε καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

Και αν τον ρωτησω γιατι με βαζει πεμπτη μεσα φυσικα θα μου πει πως ο λογος ειναι ο πλακουντας..αλλα θα ειναι οντως ετσι ?Ισως γινομαι υπερβολικη και καχυποπτη αλλα με τοσα που ακουγονται για τις καισαρικες και για τους γιατρους ειναι να μν φρικαρεις?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αν τον ρωτησω γιατι με βαζει πεμπτη μεσα φυσικα θα μου πει πως ο λογος ειναι ο πλακουντας..αλλα θα ειναι οντως ετσι ?Ισως γινομαι υπερβολικη και καχυποπτη αλλα με τοσα που ακουγονται για τις καισαρικες και για τους γιατρους ειναι να μν φρικαρεις?:?

 

Μην το ρισκάρεις μπεμπα- σου είπα και πριν φιλη μου πέρασε εφιάλτη γιατι περιμένανε :-(

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά δεν μπορεις να ειςαι σιγουρη για τιποτα, υπαρχει μεγάλο ρίσκο στην περίπτωση σου και δεν εχει καμμια σχέση πως θα γεννήσεις αυτη τη στιγμή .. Όπως είπα πριν ρώτησε τον καλου κακου αν μπορεις να προκαλέσεις φτ (γιατι οχι) απλα όπως είπε και η προηγούμενη κοπέλα τις περρισοτερες φορές καταλήγουν σε καισαρικη

Ακριβως αυτο..δεν μπορω να ειμαι σιγουρη για τιποτα..ναι θα το προσπαθησω για φτ αν το επιτρεπουν οι συνθηκες ( οπως λεει ) και βλεπουμε.. ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις μπεμπα- σου είπα και πριν φιλη μου πέρασε εφιάλτη γιατι περιμένανε :-(

Σε καμια περιπτωση δεν θελω κατι τετοιο..μαλλον θα ακουσω τον γιατρο κ ελπιζω να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη. Για την ακρίβεια θα πήγαινα σε ένα εφημερεύων νοσοκομείο λέγοντας πχ ότι έχω πονάκια και θα το ανέλυα με το γιατρό που θα με κοιτούσε. Ανάλογα μετά θα έπαιρνα και κάποια απόφαση. Οι καισαρικές στην Ελλάδα είναι γύρω στο 60% χωρίς λόγο (σύμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμό Υγείας θα έπρεπε να είναι 10-15%), αλλά αν ρωτήσεις τους γιατρούς που τις κάνανε θα σου πούνε ότι κινδύνευε το μωρό, ότι δεν χωρούσε να περάσει, ότι πέφτανε οι παλμοί (αφού έχουν δώσει ωκυτοκίνη ένα τόνο), ότι, ότι.... Το μωρό μπορεί να εμπεδωθεί και κατά την ώρα του τοκετού. Για το γερασμένο πλακούντα δεν ξέρω να σου πω. Εξαρτάται πόσο γερασμένος είναι, γι' αυτό και θα έπαιρνα και δεύτερη γνωμη. Όσο για το θέμα της αμοιβής που ανέφερε η argini, ναι μπορεί να παίρνει τα ίδια, αλλά δε θα χρειαστεί να καθίσει μαζί σου 12 ώρες αν χρειαστεί για να γεννήσεις, ούτε θα χάσει τα ραντεβού στο ιατρείο του. Για να μην παρεξηγηθώ δε λέω ότι αν κάνεις καισαρική ήρθε και το τέλος του κόσμου. Αλλα κρίμα είναι να πεις μετά ότι θα μπορούσες να είχες αποφύγει την εγχείριση και ότι ο γιατρός μάλλον σε κορόιδεψε. Πολλά είπα..

Καλή λευτεριά να έχετε και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γερασμενος πλακουντας φυσικα και δεν ειναι λογος καισαρικης ΕΚΤΟΣ κι αν παψει να τροφοδοτει ικανοποιητικα το μωρο. Εφοσον το μωρο σου συνεχιζει να παιρνει κανονικα βαρος, συνεχιζεται και η κυηση.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και εγω ειμαι 38 και 4 και ουτε εμενα εχει εμπεδωθει.Τωρα θα με δει παλι Δευτερα και βλεπουμε.Και εμεις για φτ προχωραμε.Την τελευταια φορα που πηγα ειχαμε συζητηση για το θεμα της καισαρικης και μου ειπε το εξης

Μπορει την ελλαδα να την κραζουνε για το θεμα της καισαρικης αλλα θεωρειται η 1 πιο ασφαλης χωρα για να ερθει να γεννησει μια γυναικα..Η αγγλια που θεωρειται καλη χωρα για φτ ερχεται 13 στην καταταξη!!Εχουμε συνεχης παρακολουθηση(ειδικα στον 9) και με αυτο τον τροπο αποφευγονται πολλα προβληματα.Και ο ανθρωπος για να μην παρεξηγηθω δεν αναφερετε στους γιατρους που κανονιζουνε επεμβαση για να πανε διακοπες τα Χριστουγεννα!(Εγω τα ιδια χρηματα θα δωσω ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο)Εμενα ειναι υπερ να ερθουνε ολα με φυσικο τροπο (πονοι,νερα κτλ)και εκεινη την ωρα βλεποντας και κανοντας).Παντως το οτι δεν εχει εμπεδωθει ακομα)δεν το θεωρησε προβλημα προσωρινα.Α και μου ειπε οτι αν σε εβαζα τωρα (38 εβδομαδων ακριβως με τεχνητους για τον οποιοδηποτε λογο) εχεις μια πιθανοτητα μετα απο ωρες ταλαιπωριας να γεννησεις στο τελος με κτ 70%.

Αλλα αυτο με τον πλακουντα ειναι μια αλλη υποθεση που θα την προσεχα ιδιαιτερα.Αμα μου λεγε οτι το παιδι εχει αρχισει και δεν τρεφεται καλα η το οτιδηποτε που απο στιγμη σε στιγμη μπορει να χειροτερεψει ενω εγω θα κοιμαμαι σπιτι αμεριμνη...θα τον εμπιστευομουνα και θα πηγαινα!Το θεμα ειναι να γνωρισουμε τα παιδια μας στο τελος μετα απο τοσους μηνες αγωνιας!Σου Ευχομαι να πανε ολα δεξια οπως τα θελεις με φυσικο τροπο αλλα μην κολλησεις αν χρειαστει να το προγραμματισεις να σκεφτεσαι το αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το ίδιο και είμαι στην 37η εβδομάδα. O λόγος που ο γιατρός σε προετοιμάζει το ενδεχόμενο της καισαρικής είναι ότι έχεις γερασμενο πλακούντα. Αυτό σημαίνει ότι δεν εχεις τα περιθώρια του χρόνου να περιμένεις να εμπεδωθεί το έμβρυο για να ξεκινήσει ο φτ. Δηλαδή επειδή υπαρχει το ενδεχόμενο το δικό σου έμβρυο να εμπεδωθεί στην 40η ή στην 41η εβδομάδα, μέχρι τότε μπορεί ο πλακούντας σου να μην είναι μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά το έμβρυο και να κινδυνεύσετε από ενδομήτριο θάνατο.

Άρα στη δική σου περιπτωση ο γιατρός θα περιμένει να εμπεδωθεί το μωρό μέχρι τότε που θα το επιτρέπει ο πλακούντας. Αν ο πλακούντας ανεπαρκεί σοβαρά το μωρό πρέπει να βγεί. Αν ξεκινήσετε με πρόκληση και το μωρό είναι ακόμη ψηλά μπορεί να οδηγηθείτε σε καισαρική.

Εγώ προσωπικά επειδή δεν θέλω να μπω σε επείγουσα καισαρική συμφώνησα με το γιατρό μου ( ο οποιος δεν θα έχει απολύτως κανενα χρηματικό όφελός από τη κτ) να περιμένουμε όσο αντέξει ο πλακούντας ( μέχρι την 38+ μάλλον) και αν το μωρό δεν εμπεδωθεί να πάμε κατευθείαν σε κτ χωρίς πρόκληση για να μην διακινδυνεύσουμε τίποτα.

Προσωπικά είμαι 40 χρονών ΄και από την αρχή ειχα αποφασίσει ότι με ενδιαφέρει η ασφάλεια του μωρού και όχι ο τρόπος τοκετού. Και εφόσον έχω γερασμένο πλακούντα και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι πχ την 41η εβδομάδα για να κυλήσουν όλα φυσιολογικά θα προτιμήσω να βγει το μωρό με ασφάλεια και χωρίς εμπέδωση ο φτ δεν είναι σίγουρο πως θα εξελιχθεί.

Αυτά και σου εύχομαι να κρατήσεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου ανεξαρτήτως της διαδικασίας που θα επιλέξεις.

 

 

 

Αυτη νομιζω ειναι η πιο σωστη συμβουλη που εδα εδω μεσα.!Σχεδον τα ιδια απαντησαμε,Και ο γιατρος μου ειναι ακριβως της ιδιας λογικης,Αλλωστε 39 εβδομαδων ειναι ενα τελειομηνο μωρο και θα πανε ολα καλα.Με το καλο και στις 2!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις μια ενδειξη για να επισπευσετε τον τοκετο λογω γερασμενου πλακουντα αποψη μου οτι δεν παιζεις με τις πιθανοτητες!Στην τελικη δεν σου ειπε παμε κατευθειαν καισαρικη θα σε προσπαθησει με προκληση απο οτι καταλαβα πρωτα!Πανω απολα ενα γερο παιδακι!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόστηζει κάτι να πεταχτείς σε ενα εφημερευον να πάρεις μια δεύτερη γνώμη! Ετσι απλα για να σου φύγει και να μην εχεις αμφιβολίες για οτι επιλέξεις τελικα! Θα νιώσεις κι εσυ πιο ήρεμη και ακόμα κι αν κανείς τελικα κ.τ. Θα ξέρεις μέσα σου οτι δεν είχες ΟΝΤΩΣ άλλη επιλογή! Καλή λευτεριά!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το ίδιο και είμαι στην 37η εβδομάδα. O λόγος που ο γιατρός σε προετοιμάζει το ενδεχόμενο της καισαρικής είναι ότι έχεις γερασμενο πλακούντα. Αυτό σημαίνει ότι δεν εχεις τα περιθώρια του χρόνου να περιμένεις να εμπεδωθεί το έμβρυο για να ξεκινήσει ο φτ. Δηλαδή επειδή υπαρχει το ενδεχόμενο το δικό σου έμβρυο να εμπεδωθεί στην 40η ή στην 41η εβδομάδα, μέχρι τότε μπορεί ο πλακούντας σου να μην είναι μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά το έμβρυο και να κινδυνεύσετε από ενδομήτριο θάνατο.

Άρα στη δική σου περιπτωση ο γιατρός θα περιμένει να εμπεδωθεί το μωρό μέχρι τότε που θα το επιτρέπει ο πλακούντας. Αν ο πλακούντας ανεπαρκεί σοβαρά το μωρό πρέπει να βγεί. Αν ξεκινήσετε με πρόκληση και το μωρό είναι ακόμη ψηλά μπορεί να οδηγηθείτε σε καισαρική.

Εγώ προσωπικά επειδή δεν θέλω να μπω σε επείγουσα καισαρική συμφώνησα με το γιατρό μου ( ο οποιος δεν θα έχει απολύτως κανενα χρηματικό όφελός από τη κτ) να περιμένουμε όσο αντέξει ο πλακούντας ( μέχρι την 38+ μάλλον) και αν το μωρό δεν εμπεδωθεί να πάμε κατευθείαν σε κτ χωρίς πρόκληση για να μην διακινδυνεύσουμε τίποτα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό το μήνυμα.

 

Προσωπική μου άποψη, έχοντας βιώσει έναν τοκετό που ξεκίνησε φυσιολογικά και κατέληξε σε καισαρική, επειδή εγώ αμφισβήτησα τα λόγια του γιατρού μου: αν δείτε ότι ο πλακούντας ανεπαρκεί και η προοπτική του φτ μακρινή...κάνε κατευθείαν καισαρική. Μη μπαίνεις δλδ στη διαδικασία της πρόκλησης, αν όλα δείχνουν πως το πιθανότερο είναι να οδηγηθείς σε επείγουσα καισαρική.

 

Το ρώτησε και η ΜΑΡΙΑΛ, σου είπε ο γιατρός τι grade ειναι ο πλακούντας σου;

Link to comment
Share on other sites

Aν τελικά το ερωτημα και η αμφιβολία σου είναι κατά πόσον είναι όντως γερασμένος ο πλακούντας α) ή θα ανατρεξεις στον υπερηχο ανάπτυξης για να δεις πόσο γερασμένος ήταν τότε β) ή θα πας τώρα σε έναν ειδικό για προγεννητικό έλεγχο και θα ζητήσεις να τσεκαρει πόσο ώριμος είναι ο πλακούντας δηλ να σου γραψει σε grade το βαθμο ωρίμανσης...στο εφημερεύον νοσοκομειο πάνε τα πραγματικά επείγοντα περιστατικά και δεν ξερεις ούτε ποιος θα σε δει, ούτε πόσο καταρτισμένος στους υπερηχους θα είναι...και στην τελική πρέπει να μάθουμε ως λαός να πηγαίνουμε στα επείγοντα , όταν πραγματικά έχουμε ένα επειγον θέμα...αποκόλληση, σπάσιμο νερών, αιφνίδια μειωση εμβρυικής δραστηριότητας κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Aν τελικά το ερωτημα και η αμφιβολία σου είναι κατά πόσον είναι όντως γερασμένος ο πλακούντας α) ή θα ανατρεξεις στον υπερηχο ανάπτυξης για να δεις πόσο γερασμένος ήταν τότε β) ή θα πας τώρα σε έναν ειδικό για προγεννητικό έλεγχο και θα ζητήσεις να τσεκαρει πόσο ώριμος είναι ο πλακούντας δηλ να σου γραψει σε grade το βαθμο ωρίμανσης...στο εφημερεύον νοσοκομειο πάνε τα πραγματικά επείγοντα περιστατικά και δεν ξερεις ούτε ποιος θα σε δει, ούτε πόσο καταρτισμένος στους υπερηχους θα είναι...και στην τελική πρέπει να μάθουμε ως λαός να πηγαίνουμε στα επείγοντα , όταν πραγματικά έχουμε ένα επειγον θέμα...αποκόλληση, σπάσιμο νερών, αιφνίδια μειωση εμβρυικής δραστηριότητας κτλ...

 

Κι εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη, argini. Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...