Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HOL -Απολύσεις


arieta

Recommended Posts

http://tvxs.gr/news/ellada/hol-ypoxreotikes-paraitiseis-460-ergazomenon

 

Ιδού πώς μια κερδοφόρα επιχείρηση στην Ελλάδα αντιμετωπίζει τους εργαζομένους της : εν μια νυκτί θέτει το εκβιαστικό δίλημμα, σχεδόν στο μισό της προσωπικό, ή απολύεσαι ή "παραιτείσαι οικοιοθελώς" με το καρότο την επαναπρόσληψη σου σε μια νέα εταιρεία με άγνωστη αμοιβή , άγνωστη διάρκεια σύμβασης, άγνωστες συνθήκες εργασίας.

 

Η ερώτησή μου είναι: πώς το αντιμετωπίζουμε ως καταναλωτές ? Μήπως πρέπει πέρα από τα μέχρι τώρα κριτήρια που είχαμε, φθηνό ακριβό ,ποιοτικό και ούτω κάθε εξής , να έχουμε ως κριτήριο και την κοινωνική ευθύνη της εταιρείας απέναντι στο σύνολο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς πααααρα πολλές εταιρείες λειτουργούν έτσι τον καιρό αυτο. Με πρόφαση την οικονομική συγκυρία έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα.

Ακριβώς στο ίδιο "δίλλημα" βρίσκονται εκατοντάδες εργαζόμενοι σε θυγατρική εταιρεία μεγάλου τραπεζικού ομίλου. Μέχρι τέλος του χρόνου θα βρεθουν χωρίς εργασια , ενώ δεχονται πιέσεις για "οικειοθελή αποχώρηση". Η άλλη επιλογή που τους δίνουν είναι παραμονή στην εταιρεία χωρις αποδοχές αναμένοντας .... κάποια αποζημίωση, όποτε και εαν αυτη προκύψει.

Δυστυχώς αυτά τα θέματα δεν προβάλλονται στα δελτία...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντού συμβαίνει, όλοι το συζητάνε, κανείς δεν κάνει τίποτα. Απορω γιατι ακομα κοιμάται ο κόσμος...θέλουν να μας κάνουν Κίνα, να εργαζόμαστε 12 ώρες για ένα ξεροκόμματο χωρίς άδειες χωρίς κανένα δικαίωμα....

Ακόμα πιστεύουν πολλοί ότι φταίει το χρέος!.....πόσο ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Εξοργιστικο. :evil::evil::evil:

Δεν ξερω πως μπορουμε σαν καταναλωτες να σταματησουμε αυτη την εκμεταλλευση αλλα θα αξιζε μια προσπαθεια εστω με αποχη απο υπηρεσιες κ προιοντα που προερχονται

Απο τετοιες επιχειρησεις.

Ελισα συμφωνω απολυτα.οχι απλα δεν φταιει το χρεος αλλα κ αυτη η λογικη παρατεινει το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Και το επίσης εξοργιστικό είναι ότι το email, με το οποίο ο διευθύνων σύμβουλος ανακοινώνει τη μαζική απόλυση των υπαλλήλων του, αρχίζει θριαμβικά, ανακοινώνοντας την κερδοφορία της εταιρείας . Και ενώ φαντάζεσαι ότι η κατάληξη μετά τα ευχάριστα νέα θα είναι καμία αύξηση ή έστω ένας χριστουγεννιάτικος μποναμάς για τους εργαζόμενους, ανακοινώνει στη συνέχεια τις μαζικές απολύσεις. Με λίγα λόγια , εξακολουθείστε εσείς να εργάζεστε ( αν εργάζεστε ) περισσότερο με λιγότερα, για να κερδίζουμε εμείς ακόμα περισσότερο...

 

Έχω μια ιδέα όμως για το διευθυντή, που τόσο κόπτεται για τα κέρδη, γιατί δεν κινεζοποιείται και ο ίδιος , να παίρνει δηλαδή όσο και οι διευθυντές εργοστασίων στην Κίνα, 800 ευρώ, φανταστείτε πόσο έχει να κερδίσει η εταιρεία του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καταστήματα είναι ανοικτά Κυριακή όλο και συχνότερα τελευταία. Ερωτώμαι, αν ειναι τοσο αναγκαίο πια να ψωνίζουμε και την Κυριακή. Σε ένα κλίμα εναντίον όλων των εργαζομένων, κατάργησης αδειών, μείωσης μισθών το να εργάζονται υπάλληλοι και την Κυριακή μου φαίνεται απαράδεκτο.

 

Μήπως η λύση είναι απλή; Να μην ψωνίζει κανείς Κυριακή; Αν συνεννοηθούμε όλοι οι καταναλωτές και συνωστίζουμε την αγορά ασφυκτικά τα Σάββατα και την Κυριακή είναι έρημα, μήπως σταματήσει το μέτρο, τώρα που ίσως προλαβαίνουμε;

 

Μια πρόταση κάνω. Εμείς πάντως δεν πάμε Κυριακές, επίτηδες.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα είναι ανοικτά Κυριακή όλο και συχνότερα τελευταία. Ερωτώμαι, αν ειναι τοσο αναγκαίο πια να ψωνίζουμε και την Κυριακή. Σε ένα κλίμα εναντίον όλων των εργαζομένων, κατάργησης αδειών, μείωσης μισθών το να εργάζονται υπάλληλοι και την Κυριακή μου φαίνεται απαράδεκτο.

 

Μήπως η λύση είναι απλή; Να μην ψωνίζει κανείς Κυριακή; Αν συνεννοηθούμε όλοι οι καταναλωτές και συνωστίζουμε την αγορά ασφυκτικά τα Σάββατα και την Κυριακή είναι έρημα, μήπως σταματήσει το μέτρο, τώρα που ίσως προλαβαίνουμε;

 

Μια πρόταση κάνω. Εμείς πάντως δεν πάμε Κυριακές, επίτηδες.

 

Εγώ ήδη το κάνω. Ποτέ την Κυριακή...

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο θεμα αυτο με τα μαγαζια και τα ωραρια τους...απο τη μια τα δικαιωματα των υπαλληλων και απο την αλλη η ελευθερη αγορα και αυξηση των κερδων..εχω μεινει χρονια στην αγγλια και το ωραριο της κυριακης λειτουργει μια χαρα για την ελευθερη αγορα, για τους υπαλληλους και για τους καταναλωτες..δουλευουν μικρες -μεγαλες επιχειρησεις και ολοι ειναι ευτυχισμενοι..και περισσοτεροι εργαζομενοι υπαρχουν καθως το ωραριο ειναι κυλιομενο..επομενως ειμαι με τα χιλια υπερ αυτου του μετρου..

καλα χριστουγεννα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη μαμχριστίνα. Μάλιστα ήμουν στην Αγγλία όταν θεσπίστηκε το ωράριο της Κυριακής και θυμάμαι τους ενδοιασμούς και τις αντιδράσεις της κοινής γνώμης (κυρίως ως προς το θέμα του εκκλησιασμού) αλλά τελικά μια χαρά λειτούργησε το μέτρο και τώρα πια όλοι το θεωρούν δεδομένο ότι τα καταστήματα λειτουργούν όλες τις μέρες της εβδομάδας. Και γιατί όχι δηλαδή;

 

Στην Ελλάδα ήδη υπάρχουν καταστήματα που ανοίγουν και τις Κυριακές χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα: ζαχαροπλαστεία, ανθοπωλεία, θέατρα, κινηματογράφοι, παιδότοποι, περίπτερα, γειτονικά μαγαζάκια, τουριστικά... για να μην μιλήσω για άλλες κατηγορίες εργαζομένων όπως αστυνομικοί, πυροσβέστες, υπάλληλοι διοδίων, γιατροί, νοσοκόμες, οδηγοί λεωφορείων και γενικότερα όσοι εργάζονται σε φαγάδικα, μπαρ, καφετέριες, νοσοκομεία, τουρισμό, βενζινάδικα, φαρμακεία, ΜΜΕ, ΜΜΜ, ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούν να προστατευτούν τα δικαιώματα των υπαλλήλων των εμπορικών καταστημάτων όπως προστατεύονται τα δικαιώματα όλων των άλλων υπαλλήλων που αναγκαστικά εργάζονται με κυλιόμενο ωράριο για να έχουμε φως, νερό, τηλέφωνο, τηλεόραση, τρένα, λεωφορεία, ταξί, να μπορούμε να αγοράσουμε λουλούδια, γλυκά, τσιγάρα, σοκολάτες, περιοδικά κλπ.

 

Αν πιστεύουμε ότι η δουλειά την Κυριακή είναι κάτι κακό, τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι κακό για όλους, όχι μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών καταστημάτων. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι κάθε Κυριακή θα μένουμε όλοι σπίτι μας γιατί δεν θα λειτουργεί τίποτα εκεί έξω και θα προσευχόμαστε να μην χρειαστούμε φάρμακα, βενζίνη, γιατρό κλπ μέχρι τη Δευτέρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξουμε επίσης και τράπεζες, υπηρεσίες, σχολεία (δε βλέπω το λόγο γιατί να κάθονται τα μικρά, να μαθαίνουν κι αυτά!)

Να ανοίξουμε τα καταστήματα και Πάσχα. Γιατί όχι και Χριστούγεννα; Αφού τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν κι αυτά αυτές τις μέρες!

 

 

Αντί να δούμε πώς θα θωρακιστούν τα δικαιώματα κι άλλων κλάδων εργαζομένων προς όφελός τους (και των οικογενειών τους), κοιτάμε τι; Αν μπορούμε να αγοράσουμε μια μπλούζα ή ένα παιχνίδι την Κυριακή; Δε γίνεται το Σάββατο; Ποια αυτή η μεγάλη ανάγκη για ψώνια που δεν μπορούμε να την καλύψουμε σε άλλη μέρα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ανοίξουμε επίσης και τράπεζες, υπηρεσίες, σχολεία (δε βλέπω το λόγο γιατί να κάθονται τα μικρά, να μαθαίνουν κι αυτά!)

Να ανοίξουμε τα καταστήματα και Πάσχα. Γιατί όχι και Χριστούγεννα; Αφού τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν κι αυτά αυτές τις μέρες!

Τα σχολεία τα κλείνουμε για να ξεκουράζονται τα παιδιά, αλλά θα μπορούσαμε να τα ανοίγουμε για άλλους λόγους (π.χ. για εξωσχολικές δραστηριότητες). Τα υπόλοιπα επίσης δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην ανοίγουν περισσότερες μέρες. Εμένα που εργάζομαι σαν σκυλί από τη Δευτέρα ως την Παρασκευή, με βολεύει να πηγαίνω στην τράπεζα ή το ταχυδρομείο το Σάββατο (στην Αγγλία είναι ανοιχτά).

 

Βασικά τις υπηρεσίες δεν τις συμφέρει να ανοίγουν περισσότερες μέρες την εβδομάδα αλλά λιγότερες. Αυτούς που πουλάνε (εμπορικά, τράπεζες, ταχυδρομεία, συγκοινωνίες) δεν τους συμφέρει να κλείνουν. Από αυτή την άποψη δεν πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα να ανοίγουν περισσότερες ώρες οι δημόσιες υπηρεσίες, αλλά οι ιδιωτικές ναι, γιατί όχι, αν νομίζουν ότι το κόστος ανοίγματος (υπερ)καλύπτεται από τα έξτρα έσοδα;

 

Επίσης δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα δικαιώματα των εργαζομένων και γιατί χρειάζονται προστασία. Ο τωρινός εργαζόμενος θα δουλεύει τις ώρες που δουλεύει (ίσως με λίγο διαφορετικό ωράριο, ίσως όχι), απλά θα βρει δουλειά και κανένας άλλος που τώρα ψάχνει και δεν βρίσκει.

Link to comment
Share on other sites

...

Αν πιστεύουμε ότι η δουλειά την Κυριακή είναι κάτι κακό, τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι κακό για όλους, όχι μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών καταστημάτων. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι κάθε Κυριακή θα μένουμε όλοι σπίτι μας γιατί δεν θα λειτουργεί τίποτα εκεί έξω και θα προσευχόμαστε να μην χρειαστούμε φάρμακα, βενζίνη, γιατρό κλπ μέχρι τη Δευτέρα το πρωί.

 

Ναι, είναι πράγματι της ίδιας βαρύτητας η έλλειψη ενός φαρμάκου με την έλλειψη μιας μπλούζας ή ενός παιχνιδιού. Είναι το ίδιο πράγμα η υγεία (έκτακτη ανάγκη γιατρού σε νοσοκομείο) και φυσικά είναι το ίδιο πράγμα η στυλιστική επιλογή (έκτακτη ανάγκη μιας καινούριας μπλούζας;! :shock::lol:)

 

 

Μήπως έχουμε μπερδέψει κάτι;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει η δική μου άνεση να περνάει από την πλάτη του άλλου.

 

Ούτε το ζαχαροπλαστείο θέλω να είναι ανοικτό την Κυριακή. Ούτε το ανθοπωλείο. Όπως κάνουμε το κουμάντο για το ψωμί και το γάλα, θα μπορούμε να κάνουμε και για τα λουλουδάκια και τα γλυκάκια εφόσον θέλουμε να πάμε επίσκεψη. Με καλή διάθεση όλα γίνονται.

 

Κι επειδή κάποιοι δουλεύουν σαν το σκυλί, δεν είναι λύση να δουλεύουν όλοι σαν το σκυλί. Το να βρεθεί μια φόρμα να μη δουλεύεις σαν το σκυλί (όχι μόνο εσύ), γιατί δεν το βάζουμε στο πλάνο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη μαμχριστίνα. Μάλιστα ήμουν στην Αγγλία όταν θεσπίστηκε το ωράριο της Κυριακής και θυμάμαι τους ενδοιασμούς και τις αντιδράσεις της κοινής γνώμης (κυρίως ως προς το θέμα του εκκλησιασμού) αλλά τελικά μια χαρά λειτούργησε το μέτρο και τώρα πια όλοι το θεωρούν δεδομένο ότι τα καταστήματα λειτουργούν όλες τις μέρες της εβδομάδας. Και γιατί όχι δηλαδή;

 

Στην Ελλάδα ήδη υπάρχουν καταστήματα που ανοίγουν και τις Κυριακές χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα: ζαχαροπλαστεία, ανθοπωλεία, περίπτερα, γειτονικά μαγαζάκια, τουριστικά... για να μην μιλήσω για άλλες κατηγορίες εργαζομένων όπως αστυνομικοί, πυροσβέστες, υπάλληλοι διοδίων, γιατροί, νοσοκόμες, οδηγοί λεωφορείων και γενικότερα όσοι εργάζονται σε φαγάδικα, μπαρ, καφετέριες, νοσοκομεία, τουρισμό, βενζινάδικα, φαρμακεία, ΜΜΕ, ΜΜΜ, ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούν να προστατευτούν τα δικαιώματα των υπαλλήλων των εμπορικών καταστημάτων όπως προστατεύονται τα δικαιώματα όλων των άλλων υπαλλήλων που αναγκαστικά εργάζονται με κυλιόμενο ωράριο για να έχουμε φως, νερό, τηλέφωνο, τηλεόραση, τρένα, λεωφορεία, ταξί, να μπορούμε να αγοράσουμε λουλούδια, γλυκά, τσιγάρα, σοκολάτες, περιοδικά κλπ.

 

Αν πιστεύουμε ότι η δουλειά την Κυριακή είναι κάτι κακό, τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι κακό για όλους, όχι μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών καταστημάτων. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι κάθε Κυριακή θα μένουμε όλοι σπίτι μας γιατί δεν θα λειτουργεί τίποτα εκεί έξω και θα προσευχόμαστε να μην χρειαστούμε φάρμακα, βενζίνη, γιατρό κλπ μέχρι τη Δευτέρα το πρωί.

Γιατι αυτο σου πασαρουν σα φυσιολογικο!

Δεν εχει να κανει με το θεσμο της εκκλησιας αλλα με πολλα. Και εδω και στο εξωτερικο.

Αλλα δεν θα σου πω γι αυτο γιατι σηκωνει πολυ συζητηση το που μας οδηγουν.

Δουλευω σε εμπορικες επιχειρησεις εδω και 18 χρονια και να μου επιτρεψεις να σου πω οτι ειδικα εδω σστην Ελλαδα γτο μετρο θα δουλεψει για σενα και οσους βολευονται να ψωνιζουν τις Κυριακες. Οχι για τον εργαζομενο ο οποιος δεν καλυπτεται απο τον νομο στην πραγαμτικοτητα.

Δεν εχω παρει ποτε κυλιομενο ρεπο εδω και 18 χρονια κι ας δυλωνε η εταιρεια μου οτι το επαιρνα. Αδεια επαιρνα/παιρνω μονο δυο εβδομαδες το καλοκαιρι και τις αλλες σκορπιες μεα στη χρονια. Η επιθεωρηση εργασιας δεν επαιμβαινει και αν διανοηθεις να κανεις καταγγελια πες τσαο στην εργασια σου ... κατα καποιο τροπο δεν μενει ποτε ανωνυμη....

Και φαντασου ειμαι απο τους τυχερους που δουλευω σε επιχειρηση που με πληρωνει κανονικα χωρις περικοπες και τις αργιες.

Και να χεις στα υποψιν σου οτι αν γινουν πραγματικοτητα οι Κυριακες στο μελλον δεν θα τις πληρωνομαστε σαν αργια αλλα σεν κανονικη εργασιμη....

Τους εργαζομενους τους ρωτησες αν θελουν να εργαστουν και το υποστηριζεις τοσο ενθερμα;Με ρωτας εμενα που δεν μπορω να παρω ρεπο Σαββατο για να κανω κατι με την οικογενεια μου; Τωρα δεν θα μπορω ουτε τις Κυριακες;

Link to comment
Share on other sites

Και επισης οι υπαλληλοι που ανεφερες ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ τοσα χρονια προστατευονταν απο το θεσμο του Δημοσιου και πλητωνοντουσαν τα νομιμα χωρις προβλημα. Και καθονται τα αναλογα ρεπο(αυτα προ κρισης τωρα δεν ξερω)

Οσο για τα ζαχαροπλαστεια και τις καφετερειες οι μισοι ειναι ανασφαλιστοι οποτε δεν ξερεις αν τους συμφερει που δουλευουν.

Οσο για τα φαρμακεια τους πεφτει μια εφημερια στο εξαμηνο...

Να συνεχισω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μου αρέσει η δική μου άνεση να περνάει από την πλάτη του άλλου.

 

Ούτε το ζαχαροπλαστείο θέλω να είναι ανοικτό την Κυριακή. Ούτε το ανθοπωλείο. Όπως κάνουμε το κουμάντο για το ψωμί και το γάλα, θα μπορούμε να κάνουμε και για τα λουλουδάκια και τα γλυκάκια εφόσον θέλουμε να πάμε επίσκεψη. Με καλή διάθεση όλα γίνονται.

Να υποθέσω επίσης ότι ποτέ δεν έχεις πάει σαββατοκύριακο σε καφετέρια, εστιατόριο, θέατρο, σινεμά, παιδότοπο; Δεν έχεις χρειαστεί ποτέ βενζίνη, δεν έχεις παραγγείλει ποτέ πίτσα; Δεν έχεις πάρει ποτέ ταξί, λεωφορείο, τραίνο; Καμία από αυτές τις ανάγκες δεν είναι απαραίτητο να εξυπηρετηθεί το Σάββατο ή την Κυριακή, άρα γιατί να δουλεύουν όλοι αυτοί οι κακόμοιροι υπάλληλοι και να μην ξεκουράζονται; Δεν έχουν ψυχή;

 

Και γιατί να βλέπουμε τηλεόραση τα σαββατοκύριακα; Γιατί να ακούμε ραδιόφωνο; Γιατί να διαβάζουμε εφημερίδες τις Δευτέρες; Γιατί να περνάει η δική μας διασκέδαση από την καμπούρα του άλλου;

 

Κι επειδή κάποιοι δουλεύουν σαν το σκυλί, δεν είναι λύση να δουλεύουν όλοι σαν το σκυλί. Το να βρεθεί μια φόρμα να μη δουλεύεις σαν το σκυλί (όχι μόνο εσύ), γιατί δεν το βάζουμε στο πλάνο;

Να σου πω, εμένα δεν με νοιάζει και πολύ. Όσο λιγότερα μαγαζιά είναι ανοιχτά τόσο λιγότερα ξοδεύω. Το πρόβλημα το έχει αυτός που εργάζεται σε εμπορικό γιατί αν εγώ (και οι άλλοι σαν εμένα) δεν αγοράσουν, αυτός θα μείνει χωρίς δουλειά. Βλέπε περίπτωση HOL.

 

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί ο υπάλληλος του εμπορικού θα εργαστεί σαν το σκυλί. Αν τώρα δουλεύει 40 ώρες, τόσες θα δουλεύει και μετά. Η διαφορά είναι ότι θα τις δουλεύει (ίσως) με διαφορετικό ωράριο. Δηλαδή αντί να δουλεύει Δευτέρα-Σάββατο, θα δουλεύει Τρίτη-Κυριακή και θα μπορέσει τη Δευτέρα να δουλέψει κάποιος άλλος που ψάχνει για δουλίτσα και δεν βρίσκει. Εγώ θα ήθελα πολύ να έχω την επιλογή να δουλέψω Σαββατοκύριακο σε αντάλλαγμα με μία ή δύο μέρες ρεπό μέσα στην εβδομάδα.

 

Έχω φίλες που δουλεύουν σ/κ σε εμπορικά και το κάνουν γιατί τους επιτρέπει να είναι με τα παιδιά τους τις εργάσιμες μέρες, ενώ τα σαββατοκύριακα τα κρατάει ο μπαμπάς. Έτσι μπαίνουν δύο μισθοί στο σπίτι χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουν παιδικό ή νταντά. Δεν είμαι σίγουρη τι θα κερδίσουν από την προάσπιση των δικαιωμάτων που προτείνεις - εκτός από λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τους εργαζομενους τους ρωτησες αν θελουν να εργαστουν και το υποστηριζεις τοσο ενθερμα;Με ρωτας εμενα που δεν μπορω να παρω ρεπο Σαββατο για να κανω κατι με την οικογενεια μου; Τωρα δεν θα μπορω ουτε τις Κυριακες;

Το θέμα δεν είναι να εργαστούν οι ίδιοι εργαζόμενοι 7 μέρες την εβδομάδα 365 μέρες το χρόνο. Το θέμα είναι να δουλεύουν όπως πρέπει με τα ρεπό τους. Αν εσύ δεν παίρνεις ρεπό, τότε καιρός είναι να αλλάξεις δουλειά και να μην ανέχεσαι τις ατασθαλίες του κάθε εργοδότη. Έχω αρκετές φίλες που εργάζονται σε εμπορικά και καφετέριες στην Ελλάδα και μια χαρά ρεπό παίρνουν και σ/κ και καθημερινές. Άρα το μέτρο των ρεπό λειτουργεί για κάποιους. Το ότι δεν λειτουργεί για κάποιους άλλους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην αλλάξει ποτέ τίποτα σε αυτή τη χώρα.

 

Να ρωτήσω κάτι, όταν πάτε σε ένα σούπερ μάρκετ ή σε μια καφετέρια, πάντα είναι οι ίδιοι υπάλληλοι μέσα; Ό,τι μέρα και ώρα πάτε; Νομίζω πως όχι. Άρα παίρνουν ρεπό. Άρα το ίδιο μπορούν να κάνουν όλα τα άλλα μαγαζιά. Δεν είναι αστροφυσική. Χρειάζεται η ανάλογη νομοθεσία και η τήρησή της. Αυτό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εμένα δεν με νοιάζει και πολύ. Όσο λιγότερα μαγαζιά είναι ανοιχτά τόσο λιγότερα ξοδεύω. Το πρόβλημα το έχει αυτός που εργάζεται σε εμπορικό γιατί αν εγώ (και οι άλλοι σαν εμένα) δεν αγοράσουν, αυτός θα μείνει χωρίς δουλειά. Βλέπε περίπτωση HOL.

...

 

Η HOL δηλαδή κάνει όλα αυτά γιατί δεν ήταν ανοιχτά την Κυριακή;;! :confused:

 

Επίσης, τι θα γίνει με το να μείνει περισσότερες μέρες ανοιχτό ένα μαγαζί, θα γεμίσει τη δική μου τσέπη για να πάω να ψωνίσω; :confused: Ποιος νόμος της αγοράς το λέει αυτό;! :shock:

 

Δηλαδή τα ταμεία δεν γέμισαν όλη την εβδομάδα (λόγω μείωσης της αγοραστικής ικανότητας του κοινού) και θα γεμίσει ξαφνικά την Κυριακή γιατί δε θα μπορεί να κρατηθεί; :confused:

 

 

Όσο δεν είχαμε κρίση, οι Κυριακές δεν έπαιζαν στο πλάνο. Τώρα τους ήρθαν. Οι Κυριακές φταίνε για την τρύπια τσέπη;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να εργαστούν οι ίδιοι εργαζόμενοι 7 μέρες την εβδομάδα 365 μέρες το χρόνο. Το θέμα είναι να δουλεύουν όπως πρέπει με τα ρεπό τους. Αν εσύ δεν παίρνεις ρεπό, τότε καιρός είναι να αλλάξεις δουλειά και να μην ανέχεσαι τις ατασθαλίες του κάθε εργοδότη. Έχω αρκετές φίλες που εργάζονται σε εμπορικά και καφετέριες στην Ελλάδα και μια χαρά ρεπό παίρνουν και σ/κ και καθημερινές. Άρα το μέτρο των ρεπό λειτουργεί για κάποιους. Το ότι δεν λειτουργεί για κάποιους άλλους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην αλλάξει ποτέ τίποτα σε αυτή τη χώρα.

 

Να ρωτήσω κάτι, όταν πάτε σε ένα σούπερ μάρκετ ή σε μια καφετέρια, πάντα είναι οι ίδιοι υπάλληλοι μέσα; Ό,τι μέρα και ώρα πάτε; Νομίζω πως όχι. Άρα παίρνουν ρεπό. Άρα το ίδιο μπορούν να κάνουν όλα τα άλλα μαγαζιά. Δεν είναι αστροφυσική. Χρειάζεται η ανάλογη νομοθεσία και η τήρησή της. Αυτό μόνο.

Οχι δεν καταλαβες ρεπο παιρνω αλλα οχι κυλιομενο. Και σου ξαναλεω πως ειμαι απο τους τυχερους σχετικα με το που δουλευω και τις αποδοχες που παιρνω.

Απλα σου εξηγω πως δεν μας προστατευει ο νομος...οχι τωρα αλλα ποτε.... και δεν προκειται ειδικα στις μερες που παιρναμε....

Να αλλαξεις εσυ δουλεια που μου το λες με τετοια ευκολια. Συγνωμγη κοπελια αλλα πολυ ατοπο αυτο που μολις ειπες ....

Και επισης ναι ξερω πολλε ς καφετερειες που δουλευουν 12ωρα χωρις να παιρνουν τα αναλογα

Link to comment
Share on other sites

Η HOL δηλαδή κάνει όλα αυτά γιατί δεν ήταν ανοιχτά την Κυριακή;;! :confused:

 

Επίσης, τι είναι με το να μείνει περισσότερες μέρες ανοιχτό ένα μαγαζί, θα γεμίσει τη δική μου τσέπη για να πάω να ψωνίσω; :confused: Ποιος νόμος της αγοράς το λέει αυτό;! :shock:

 

Δηλαδή τα ταμεία δεν γέμισαν όλη την εβδομάδα (λόγω μείωσης της αγοραστικής ικανότητας του κοινού) και θα γεμίσει ξαφνικά την Κυριακή γιατί δε θα μπορεί να κρατηθεί; :confused:

 

 

Όσο δεν είχαμε κρίση, οι Κυριακές δεν έπαιζαν στο πλάνο. Τώρα τους ήρθαν. Οι Κυριακές φταίνε για την τρύπια τσέπη;

Οι Κυριακές πάντα έπαιζαν, και πάντα υπήρχαν οι υπέρμαχοι των δικαιωμάτων των εργαζόμενων που απέτρεπαν την κυβέρνηση από το να κάνει τις σχετικές αλλαγές.

 

Εσύ μπορεί να μην έχεις λεφτά να ψωνίσεις παραπάνω από ό,τι ψωνίζεις μέχρι στιγμής, αλλά εσύ δεν είσαι ο μοναδικός καταναλωτής. Υπάρχει κόσμος που έχει χρήματα αλλά δεν έχει χρόνο να ψωνίσει επειδή δουλεύει τις ίδιες ώρες που είναι ανοιχτά τα εμπορικά. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που θα έμπαιναν στα εμπορικά να ψωνίσουν αν ήταν ανοιχτά τις Κυριακές, οι οποίοι δεν είναι διαθέσιμοι να ψωνίσουν τις υπόλοιπες μέρες, π.χ. επισκέπτες, περαστικοί, τουρίστες. Αν ο έμπορος πιστεύει ότι το έξτρα κόστος του να ανοίξει το μαγαζί μία μέρα ακόμα (γιατί κόστος αναμφίβολα υπάρχει) είναι μικρότερο των εσόδων του, τότε γιατί να μην ανοίξει; Προφανώς αν το κόστος του να ανοίξει είναι μεγαλύτερο, δεν θα ανοίξει τις Κυριακές, εκτός αν είναι βλάκας.

 

Η αναφορά στην HOL ήταν ως προς την προτροπή να μποϋκοτάρουμε εταιρίες που απολύουν εργαζόμενους. Μια εταιρία απολύει όταν οι πωλήσεις δεν πάνε καλά. Το μόνο που καταφέρνεις με το να την μποϋκοτάρεις επειδή απολύει είναι να πέσει έξω και να απολύσει ακόμα περισσότερους.

 

Οχι δεν καταλαβες ρεπο παιρνω αλλα οχι κυλιομενο.

Τι ακριβώς είναι το όχι κυλιόμενο ρεπό; Είναι παράνομο να μην παίρνεις κυλιόμενο ρεπό;

Link to comment
Share on other sites

Οι Κυριακές πάντα έπαιζαν, και πάντα υπήρχαν οι υπέρμαχοι των δικαιωμάτων των εργαζόμενων που απέτρεπαν την κυβέρνηση από το να κάνει τις σχετικές αλλαγές.

 

Εσύ μπορεί να μην έχεις λεφτά να ψωνίσεις παραπάνω από ό,τι ψωνίζεις μέχρι στιγμής, αλλά εσύ δεν είσαι ο μοναδικός καταναλωτής. Υπάρχει κόσμος που έχει χρήματα αλλά δεν έχει χρόνο να ψωνίσει επειδή δουλεύει τις ίδιες ώρες που είναι ανοιχτά τα εμπορικά. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που θα έμπαιναν στα εμπορικά να ψωνίσουν αν ήταν ανοιχτά τις Κυριακές, οι οποίοι δεν είναι διαθέσιμοι να ψωνίσουν τις υπόλοιπες μέρες, π.χ. επισκέπτες, περαστικοί, τουρίστες. Αν ο έμπορος πιστεύει ότι το έξτρα κόστος του να ανοίξει το μαγαζί μία μέρα ακόμα (γιατί κόστος αναμφίβολα υπάρχει) είναι μικρότερο των εσόδων του, τότε γιατί να μην ανοίξει; Προφανώς αν το κόστος του να ανοίξει είναι μεγαλύτερο, δεν θα ανοίξει τις Κυριακές, εκτός αν είναι βλάκας.

 

Η αναφορά στην HOL ήταν ως προς την προτροπή να μποϋκοτάρουμε εταιρίες που απολύουν εργαζόμενους. Μια εταιρία απολύει όταν οι πωλήσεις δεν πάνε καλά. Το μόνο που καταφέρνεις με το να την μποϋκοτάρεις είναι να πέσει έξω και να απολύσει ακόμα περισσότερους.

Μ

Με φουντωνεις βραδιατικο:(:(

Το ξερεις οτι τα μαγαζια που εσενα σου ειπαν πως δουλεψανε 100% την Κυριακη 3/11, δεν βγαλανε ουτε τα εξοδα τους;αλλα εσυ στην τηλεοραση ακουσες το αντιθετο και το πιστεψες.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις οτι τα μαγαζια που εσενα σου ειπαν πως δουλεψανε 100% την Κυριακη 3/11, δεν βγαλανε ουτε τα εξοδα τους;αλλα εσυ στην τηλεοραση ακουσες το αντιθετο και το πιστεψες.....

Δεν άκουσα τίποτα στην τηλεόραση... αλλά αν αυτή ήταν η πρώτη μέρα που άνοιξαν Κυριακή, λογικό μου ακούγεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγάλουν τα έξοδά τους αν ανοίξουν άλλες Κυριακές στο μέλλον. Τους αναγκάζει κάποιος να ανοίξουν αν δεν θέλουν;

 

Λυπάμαι που σε φουντώνω, αλλά πιστεύω ότι δικαιούμαι να έχω γνώμη ακόμα κι αν δεν συμφωνεί με τη δική σου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άμα οι γιατροί δουλεύουν, τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν, κτλ όλοι δουλεύουν... ποιοι θα είναι οι καταναλωτές;

 

Κι αυτοί που δουλεύουν, εφόσον δεν έχουν πού να αφήσουν το παιδί, θα πάρουν γυναίκα ΚΑΙ για την Κυριακή. Την καθημερινή ίσως να μη χρειαζόταν επειδή υπάρχουν οι παιδικοί, τα σχολεία κτλ.

 

Η οικογένεια έχει ένα ΣΚ ελεύθερο για να βρεθεί. Το Σάββατο πιθανά όχι, αλλά η Κυριακή μια καλή μέρα για να περάσει χρόνο μαζί. Με το κυλιόμενο ρεπό (ΑΝ γίνεται, που σε αρκετές περιπτώσεις ΔΕ γίνεται), πότε θα συντονίζεται η οικογένεια; Μια φορά το μήνα;

 

Δεν είμαι ο μόνος καταναλωτής (ούτε ο μόνος άνθρωπος με αυτές τις απόψεις, μην το προσωποποιείς λοιπόν!), αλλά όταν όλοι εργάζονται την Κυριακή, μάλλον εμένα (και άλλους σαν εμένα) περιμένουν... ?! !!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Άμα οι γιατροί δουλεύουν, τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν, κτλ όλοι δουλεύουν... ποιοι θα είναι οι καταναλωτές;

Προφανώς δεν θα δουλεύουν όλοι τις ίδιες ώρες. Αυτό σημαίνει απελευθέρωση ωραρίου. Όπως τώρα "οι γιατροί, οι υπάλληλοι των ζαχαροπλαστείων κτλ" δεν δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο, έτσι θα είναι και μετά την απελευθέρωση του ωραρίου για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε ότι η απελευθέρωση του ωραρίου θα σημαίνει ότι όλοι θα δουλεύουν συνέχεια :rolleyes:

 

Κι αυτοί που δουλεύουν, εφόσον δεν έχουν πού να αφήσουν το παιδί, θα πάρουν γυναίκα ΚΑΙ για την Κυριακή. Την καθημερινή ίσως να μη χρειαζόταν επειδή υπάρχουν οι παιδικοί, τα σχολεία κτλ.

Νομίζω σου έδωσα σχετικά παραδείγματα από ανθρώπους στο φιλικό μου περιβάλλον που μπορούν συνδιάζοντας τα ωράριά τους να μην πληρώνουν παιδικούς, νταντάδες κλπ και να μεγαλώνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους στο σπίτι τους. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 

Η οικογένεια έχει ένα ΣΚ ελεύθερο για να βρεθεί. Το Σάββατο πιθανά όχι, αλλά η Κυριακή μια καλή μέρα για να περάσει χρόνο μαζί. Με το κυλιόμενο ρεπό (ΑΝ γίνεται, που σε αρκετές περιπτώσεις ΔΕ γίνεται), πότε θα συντονίζεται η οικογένεια; Μια φορά το μήνα;

Δεν έχουν όλοι οικογένεια και δεν θέλουν όλοι να περάσουν χρόνο με την οικογένεια τις Κυριακές. Εφόσον δεν θα δουλεύουν όλοι συνέχεια, μπορεί να επιλέξει ο καθένας το ωράριο που τον βολεύει. Εγώ που έχω οικογένεια δεν έχω πρόβλημα να δουλεύω τα σαββατοκύριακα και να είμαι ελεύθερη μέσα στην εβδομάδα. Τα 20 χρόνια που δούλεψα πριν κάνω οικογένεια, σαφώς με βόλευε καλύτερα να δουλεύω σαββατοκύριακα ή περίεργα ωράρια - και όποτε είχα την ευκαιρία το έκανα.

 

Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη μαμχριστίνα. Μάλιστα ήμουν στην Αγγλία όταν θεσπίστηκε το ωράριο της Κυριακής και θυμάμαι τους ενδοιασμούς και τις αντιδράσεις της κοινής γνώμης (κυρίως ως προς το θέμα του εκκλησιασμού) αλλά τελικά μια χαρά λειτούργησε το μέτρο και τώρα πια όλοι το θεωρούν δεδομένο ότι τα καταστήματα λειτουργούν όλες τις μέρες της εβδομάδας. Και γιατί όχι δηλαδή;

 

Στην Ελλάδα ήδη υπάρχουν καταστήματα που ανοίγουν και τις Κυριακές χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα: ζαχαροπλαστεία, ανθοπωλεία, περίπτερα, γειτονικά μαγαζάκια, τουριστικά... για να μην μιλήσω για άλλες κατηγορίες εργαζομένων όπως αστυνομικοί, πυροσβέστες, υπάλληλοι διοδίων, γιατροί, νοσοκόμες, οδηγοί λεωφορείων και γενικότερα όσοι εργάζονται σε φαγάδικα, μπαρ, καφετέριες, νοσοκομεία, τουρισμό, βενζινάδικα, φαρμακεία, ΜΜΕ, ΜΜΜ, ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούν να προστατευτούν τα δικαιώματα των υπαλλήλων των εμπορικών καταστημάτων όπως προστατεύονται τα δικαιώματα όλων των άλλων υπαλλήλων που αναγκαστικά εργάζονται με κυλιόμενο ωράριο για να έχουμε φως, νερό, τηλέφωνο, τηλεόραση, τρένα, λεωφορεία, ταξί, να μπορούμε να αγοράσουμε λουλούδια, γλυκά, τσιγάρα, σοκολάτες, περιοδικά κλπ.

 

Αν πιστεύουμε ότι η δουλειά την Κυριακή είναι κάτι κακό, τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι κακό για όλους, όχι μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών καταστημάτων. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι κάθε Κυριακή θα μένουμε όλοι σπίτι μας γιατί δεν θα λειτουργεί τίποτα εκεί έξω και θα προσευχόμαστε να μην χρειαστούμε φάρμακα, βενζίνη, γιατρό κλπ μέχρι τη Δευτέρα το πρωί.

 

Α. Αλλο φαρμακειο κι αλλο να αγορασω ρουχα. Επισης, οσοι αναφερεις σχεδον, εχουν εφημερειες.

 

Β. Δεν χρειαζεται κανεις να ψωνισει την Κυριακη τιποτα. Η Κυριακη ειναι ιερη, ειναι ημερα αναπαυσης, μερα που θελεις να περασεις με την οικογενεια σου και για εμας τους Χριστιανους ημερα του Θεου (και κοροιδεψτε με οσο θελετε αλλα στην Ελλαδα, ειμαστε ακομα πολλοι και μας νοιαζει). Και ναι για εμας ειναι ιερη ακομα και η οικογενεια και η αναπαυση μας.

 

Γ. Αλλο Αγγλια κι αλλο Ελλαδα. Στην Αγγλια, ζουν για να ψωνιζουν κι εχουν χρηματα. Οταν κλεινει η Oxford str πεφτει ατομικη βομβα ειναι αφαντοι. Στην Αγγλια, παιρνεις το ρεπο στην Ελλαδα ΟΧΙ. Απλα εργαζεσαι ΚΙ αλλη μια ημερα γκαραντι εχω πολλους γνωστους σε μεγαλες αλυσιδες.

 

Δ. Μαλλον δεν γνωριζεις τι συμβαινει στην Ελλαδα με τα εργατικα δικαιωματα. Το ξερεις οτι σε καποιους κλαδους, καταργηθηκαν οι αδειες εντελως; Δεν παιρνουν αδειες καθολου. Εδω εχουμε μνημονιο. Σιγα μη σου δωσουν και ρεπο!!!!!!!!!!!!

 

Οσο για....τους τουριστες, σκασιλα μας. Εδω παμε σε ξενες χωρες βλεπε Ιταλια και πρεπει να περιμενεις συγκεκριμενες ωρες ακομα και για να φας, ας μην ψωνισουν Κυριακη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...