Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ


KUKU

Recommended Posts

Αχ, ζείς ένα όνειρο!! Ούτε ξέρω πόσο καιρό έχω να κοιμηθώ λίιιιγο παραπάνω το ΣΚ.

Λοιπόν είναι 28 μηνών. Πηγαίνει στον παιδικό μέχρι τις 12:30 1 παρά, που τον παραλαμβάνει ο πατέρας του. Το θέμα είναι ότι γυρίζοντας από τον παιδικό, είναι ενθουσιασμένος που βλέπει τον μπαμπά του και γυρίζει στο σπίτι στα παιχνίδια του. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάει για ύπνο αμέσως. Θα πώ στον σύντροφό μου να προσπαθήσει να τον βάλει κατά τη 1:30. Το άλλο θέμα είναι ότι επειδή γυρίζω από τη δουλειά γύρω στις 5:30, σίγουρα δεν με έχει χορτάσει στις 7:30, που θα πρέπει να ξεκινήσουμε τη ρουτίνα του ύπνου για να κοιμηθεί στις 8. Βέβαια, δεν ξέρω, θα το προσπαθήσω. Ευχαριστώ! :-)

 

Ας το κάνει ο μπαμπάς του σταδιακά, δηλαδή 14.15 την πρώτη μέρα, 14.00 τις δύο επόμενες, 13.45 μετά κλπ, ώστε στο τέλος να φτάσει να κοιμάται γύρω στη 13.15-13.30. Το ίδιο κάντε συγχρόνως και για τον βραδυνό ύπνο, κάθε μέρα και λίγο νωρίτερα.

 

Το ότι δεν με χορταίνει και δεν τον χορταινω το έχω κι εγώ ως θέμα, κι εγώ γυρνάω σπίτι κατά τις 17.00, τις μέρες δε που τον έχω στην πεθερά μου και πάω και τον παίρνω από εκεί, μπαίνουμε σπίτι μετά τις 17.30'. Τί να κάνουμε όμως...προέχει ο ύπνος και προσπαθούμε να αναπληρώσουμε σε παιχνιδι τα Σ/Κ!

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ λέω να μην κάνεις τίποτα. Στο τέλος του μήνα θα αλλάξει η ώρα, οπότε θα κοιμάται κατά τις 9.30 με τη νέα ώρα (8.30 τωρινή) και θα ξυπνάει 8.00 (τωρινό 7.00). Τότε, αν χρειαστεί, αρχίζεις να παίζεις με τα ωράρια του μεσημεριανού ύπνου, ώστε να πετύχεις περισσότερες ώρες ύπνου. Και μιας και το 8.00 το πρωί μια χαρά θα σου φαίνεται τεότε, θα πρέπει να μάθει απλά να κοιμάται πιο νωρίς το βράδυ, οπότε θα προστεθούν εκεί ώρες. Εν ολίγοις μην ταλαιπωρηθείς τώρα να αλλάζεις συνήθειες στον μικρό, η θερινή ώρα θα σου δώσει τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μην κάνεις τίποτα. Στο τέλος του μήνα θα αλλάξει η ώρα, οπότε θα κοιμάται κατά τις 9.30 με τη νέα ώρα (8.30 τωρινή) και θα ξυπνάει 8.00 (τωρινό 7.00). Τότε, αν χρειαστεί, αρχίζεις να παίζεις με τα ωράρια του μεσημεριανού ύπνου, ώστε να πετύχεις περισσότερες ώρες ύπνου. Και μιας και το 8.00 το πρωί μια χαρά θα σου φαίνεται τεότε, θα πρέπει να μάθει απλά να κοιμάται πιο νωρίς το βράδυ, οπότε θα προστεθούν εκεί ώρες. Εν ολίγοις μην ταλαιπωρηθείς τώρα να αλλάζεις συνήθειες στον μικρό, η θερινή ώρα θα σου δώσει τη λύση.

 

Αυτο το είχα ξεχάσει τελείως!!! Έχει δίκιο η Μαρία, υπάρχει και αυτή η λύση, η οποία βέβαια δεν λύνει το θέμα των συνολικών ωρών ύπνου. Πάντως όντως μπορείς μετά να ρυθμίσεις μόνο τον βραδυνό ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κορίτσια, δεν χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι να αλλάξει η ώρα. Έχει τρεις μέρες που ξυπνάει 7:15 - 7:30. Βέβαια, δεν θέλω να το δέσω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Τουλάχιστον, φαίνεται ότι το νορμάλ είναι αυτό, και το πολύ πρωινό ξύπνημα ήταν φάση. Μπορεί να βγαίνουν και οι τραπεζίτες, γιατί έχει τρομερή σιελόρροια, και τα βάζει όλα στο στόμα. Δεν μπορώ να δώ καλά, γιατί είναι πολύ μέσα αυτά τα δόντια.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

άντε πάλι καλά! αφού το έλυσε μόνος του το θέμα ο νέος, είναι ωραίος!

θα αλλάξει και η ώρα, οπότε θα κοιμάσαι λίγο παραπάνω τα σαββατοκύριακα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άντε πάλι καλά! αφού το έλυσε μόνος του το θέμα ο νέος, είναι ωραίος!

θα αλλάξει και η ώρα, οπότε θα κοιμάσαι λίγο παραπάνω τα σαββατοκύριακα το καλοκαίρι.

 

Έτσι :D

Τη φροντίζει ο νέος τη μαμά, γιατί θέλει να την έχει δυνατή μέσα στη μέρα να την τρέχει. χαχα

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω το θέμα, μήπως και μου πείτε καμια ιδέα: ο μικρός μας (6,5 μηνών) έχει αρχίσει και ξυπνά απ' τις 4..5... με τα χίλια ζόρια 6-6:30, κι όλο αυτό με άπειρα δρομολογια προηγουμένως για πιπίλα, νερό και εν ανάγκη γάλα και άλλαγμα. Πριν αρχίσουμε στερεές τροφές κοιμόταν σερί απ τις 7 ως τις 6μιση!

 

Κι ενώ πιο μικρός κοιμόταν κατά τις 8, τώρα είναι πολυ κουρασμένος και έχει σιγά σιγά φτάσει να κοιμάται απ' τις 7 παρά 20, έχοντας μείνει ξύπνος με κάθε λογής τερτίπια απ' τις 6 και μετά - κοινώς ούτε λόγος να καθυστερήσουμε την ώρα ύπνου, ξαπλώνει με νεύρα και νηστικός, οπότε είναι χειρότερα.

 

Για πείτε οι πιο έμπειρες, είναι λέτε καμιά φάση (οι στερεές και το ότι τώρα άρχισε να κάθεται μόνος του παίζουν ρόλο..;) ή μπορεί να γίνει κάτι;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, μήπως και μου πείτε καμια ιδέα: ο μικρός μας (6,5 μηνών) έχει αρχίσει και ξυπνά απ' τις 4..5... με τα χίλια ζόρια 6-6:30, κι όλο αυτό με άπειρα δρομολογια προηγουμένως για πιπίλα, νερό και εν ανάγκη γάλα και άλλαγμα. Πριν αρχίσουμε στερεές τροφές κοιμόταν σερί απ τις 7 ως τις 6μιση!

 

Κι ενώ πιο μικρός κοιμόταν κατά τις 8, τώρα είναι πολυ κουρασμένος και έχει σιγά σιγά φτάσει να κοιμάται απ' τις 7 παρά 20, έχοντας μείνει ξύπνος με κάθε λογής τερτίπια απ' τις 6 και μετά - κοινώς ούτε λόγος να καθυστερήσουμε την ώρα ύπνου, ξαπλώνει με νεύρα και νηστικός, οπότε είναι χειρότερα.

 

Για πείτε οι πιο έμπειρες, είναι λέτε καμιά φάση (οι στερεές και το ότι τώρα άρχισε να κάθεται μόνος του παίζουν ρόλο..;) ή μπορεί να γίνει κάτι;

 

Καλημέρα,

Για πες μας περιπου το ημερισιο πρόγραμμα σας...τι ωρες κ ποσο κοιμαται μεσα στην ημερα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν το ρόλο τους στο θέμα ύπνος.

Υπάρχουν πολλοί κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για ένα σωστό ύπνο , ο πιο βασικός και απαράβατος εξ αυτών , είναι να μην "ξαγρυπνάμε" ένα μωρό .

Να το κοιμίζουμε ακριβώς την ώρα που μας δείχνει οτι νυστάζει.Ακόμα κι αν υποθέτουμε οτι θα ξυπνήσει στη μέση της βραδιάς ,χορτασμένο και έτοιμο για περιπέτεια.

Κι εμένα η μικρή μου απο 3-4 μηνών , κοιμόταν 20.00 και ξυπνούσε (με αρκετά ξυπνήματα στη μέση της νύχτας) στις 5 παρα-5 και.Μετά ξανακοιμόταν 7 με 9.

Έναν ολόκληρο χειμώνα κράτησε αυτό.Συγχρονιστήκαμε μετά απο λίγο καιρό και δε με πείραζε καθόλου.

 

Δε μπορώ να σου πω αν είναι κάτι που θα καθιερωθεί ή άλμα που θα περάσει , το μόνο σίγουρο είναι οτι προσπαθεί να φτιάξει τους ύπνους του.Δηλαδή , να αλλάξει, ίσως , τις ώρες ύπνου ή τη διάρκεια ή τον ίδιο τον αριθμό των συνολικών ημερήσιων ύπνων.

 

Ή είναι τα δόντια που τον ενοχλούν.

Μια συμβουλή:Πρίν ξυπνήσει , πήγαινε κοντά του και μόλις καταλάβεις οτι ξυπνάει κάνε ό,τι κάνεις για να τον κοιμήσεις ξανά π.χ. Κούνημα , πιπίλα κλπ...

Τότε θα καταλάβεις ,αν είναι όντως αποφασισμένος να κρατήσει τη νέα του συνήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κατερίνα, ξυπνάει κατά τις 6, τον αφήνω να παίζει στο κρεβάτι ως τις 7 παρά που ξυπνάει κι ο άντρας μου για δουλειά, ξανακοιμάται 8 εως τις 9 ή 10, ανάλογα με τα κέφια. Βόλτα, ύπνος συνήθως 1 έως τις 2 ή 3 και μετά γάλα και ύπνος το πολύ στις 7, αν και τα συμπτώματα νύστας αρχίζουν ήδη απ' τις 6! Τις τελευταίες μέρες ξυπνάει και ξανατρώει κοντά στα μεσάνυχτα. Μαζεύουμε την πιπίλα που μας έπεσε μερικές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας και πάμε πάλι απ' την αρχή.

 

 

Χαρούλα το "πριν ξυπνήσει" που προτείνεις είναι ανέφικτο, αυτός με ξυπνάει, εντελώς απίθανο να ξυπνήσω πριν από αυτόν τον πρωι, χαχα...

 

Λέτε όταν αλλάξει η ώρα τον Μάρτιο να καταφέρουμε να τον κοιμίζουμε λίγο πιο αργά;

 

Όσα βράδια πάντως κατάφερα να κοιμηθώ 4-5 ώρες συνεχόμενες ένιωθα φρέσκια φρέσκια το πρωι... εκεί φτάσαμε! :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησέ το μια φορά και θα δεις αλλαγή , στο εγγυώμαι!

Εννοείται οτι τα μωρά - όπως κι εμείς- επηρεάζονται απο την αλλαγή της ώρας , όχι γιατί την αντιλαμβάνονται άμεσα (κοιτώντας το ρολόι:shock:) , αλλά έμμεσα με το οτι αργεί να νυχτώσει!Σαφώς και θα αλλάξει συνήθειες ύπνου τότε , θα έχει μεγαλώσει και λίγο ακόμα , αργότερα θα ζεστάνει ο καιρός και δε θα μπορείς να τον πας βόλτα στο καρκαΐλι, άρα θα μετατεθούν όλες οι ώρες των δραστηριοτήτων σας.

Πρόσεχε όμως , να μην το παρακάνεις , γιατί η μικρή μου κοιμόταν γύρω στις 23.00-24.00 το καλοκαίρι ,απο τις 20.00 που κοιμόταν το χειμώνα!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχω τι εύχομαι δηλαδή! Τις τελευταίες μέρες πάντως ξυπνάει και ξανατρώει στις 11μμ και κοιμάται συνεχόμενα ως τις 6μιση! Μήπως αυτό του εφταιγε του καημένου, πεινούσε και γι' αυτό τρωγόταν όλη νύχτα....

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, μήπως και μου πείτε καμια ιδέα: ο μικρός μας (6,5 μηνών) έχει αρχίσει και ξυπνά απ' τις 4..5... με τα χίλια ζόρια 6-6:30, κι όλο αυτό με άπειρα δρομολογια προηγουμένως για πιπίλα, νερό και εν ανάγκη γάλα και άλλαγμα. Πριν αρχίσουμε στερεές τροφές κοιμόταν σερί απ τις 7 ως τις 6μιση!

 

Κι ενώ πιο μικρός κοιμόταν κατά τις 8, τώρα είναι πολυ κουρασμένος και έχει σιγά σιγά φτάσει να κοιμάται απ' τις 7 παρά 20, έχοντας μείνει ξύπνος με κάθε λογής τερτίπια απ' τις 6 και μετά - κοινώς ούτε λόγος να καθυστερήσουμε την ώρα ύπνου, ξαπλώνει με νεύρα και νηστικός, οπότε είναι χειρότερα.

 

Για πείτε οι πιο έμπειρες, είναι λέτε καμιά φάση (οι στερεές και το ότι τώρα άρχισε να κάθεται μόνος του παίζουν ρόλο..;) ή μπορεί να γίνει κάτι;

Αν έχεις αρχίσει στέρεες μπορεί αυτός να είναι λόγος.. Πεινάει βασικά η τεσπα δεν είναι χορτάτος

Είναι φυσιολογικο με τις στέρεες για αυτό πολλά δεν βάζουν και πολύ βάρος

Όταν αρχίσει πιο βαριά φαγητά μακαρόνια με κιμά κλπ θα αρχίσει να κοιμάται καλυτερα

Αν θες του δίνεις και λίγη βρωμη πριν τον ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κατερίνα, ξυπνάει κατά τις 6, τον αφήνω να παίζει στο κρεβάτι ως τις 7 παρά που ξυπνάει κι ο άντρας μου για δουλειά, ξανακοιμάται 8 εως τις 9 ή 10, ανάλογα με τα κέφια. Βόλτα, ύπνος συνήθως 1 έως τις 2 ή 3 και μετά γάλα και ύπνος το πολύ στις 7, αν και τα συμπτώματα νύστας αρχίζουν ήδη απ' τις 6! Τις τελευταίες μέρες ξυπνάει και ξανατρώει κοντά στα μεσάνυχτα. Μαζεύουμε την πιπίλα που μας έπεσε μερικές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας και πάμε πάλι απ' την αρχή.

 

 

Χαρούλα το "πριν ξυπνήσει" που προτείνεις είναι ανέφικτο, αυτός με ξυπνάει, εντελώς απίθανο να ξυπνήσω πριν από αυτόν τον πρωι, χαχα...

 

Λέτε όταν αλλάξει η ώρα τον Μάρτιο να καταφέρουμε να τον κοιμίζουμε λίγο πιο αργά;

 

Όσα βράδια πάντως κατάφερα να κοιμηθώ 4-5 ώρες συνεχόμενες ένιωθα φρέσκια φρέσκια το πρωι... εκεί φτάσαμε! :-P

 

 

Λοιπον...κοιτα...κ εμενα η δικια μου μεχρι 8-9 μηνων κοιμοταν 7.30 το απόγευμα μεχρι τις 6.30 το πρωι ...τις εδινα 7 το γαλα κ μπορει να ξανακοιμοταν μεχρι τις 8.30-9 η 9.20....πανω κατω τα ιδια με σενα δλδ.... αυτό που εκανα ηταν, γυρω στις 11.30 το βραδυ τις εδινα γαλα κοιμησμενη... δοκιμασε το μηπως δεις διαφορα... το άλλο που θα μπορουσες να δοκιμασεις θα ηταν να αλλαξεις λιγο τα ωραρια στους ημερησιους υπνους... δλδ... ξυπναει 6-6.30 τις δινεις το γαλα της κ την αφηνεις ξυπνια ώστε να την βαλεις για υπνο κατά τις 9 η 9.30 ετσι ώστε κ ο μεσημεριανος υπνος να παει πιο αργα ώστε να μπορεις να την κρατησεις λιγο πιο αργα για τον βραδινο υπνο...πχ μεχρι τις 8 όχι πιο αργα...ισως ετσι να σου ξυπναει λιγο πιο αργα το πρωι... βεβαια κάθε παιδακι είναι διαφορετικο...εμενα στην αλλαγη ωρας εστρωσε παντως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...κοιτα...κ εμενα η δικια μου μεχρι 8-9 μηνων κοιμοταν 7.30 το απόγευμα μεχρι τις 6.30 το πρωι ...τις εδινα 7 το γαλα κ μπορει να ξανακοιμοταν μεχρι τις 8.30-9 η 9.20....πανω κατω τα ιδια με σενα δλδ.... αυτό που εκανα ηταν, γυρω στις 11.30 το βραδυ τις εδινα γαλα κοιμησμενη... δοκιμασε το μηπως δεις διαφορα... το άλλο που θα μπορουσες να δοκιμασεις θα ηταν να αλλαξεις λιγο τα ωραρια στους ημερησιους υπνους... δλδ... ξυπναει 6-6.30 τις δινεις το γαλα της κ την αφηνεις ξυπνια ώστε να την βαλεις για υπνο κατά τις 9 η 9.30 ετσι ώστε κ ο μεσημεριανος υπνος να παει πιο αργα ώστε να μπορεις να την κρατησεις λιγο πιο αργα για τον βραδινο υπνο...πχ μεχρι τις 8 όχι πιο αργα...ισως ετσι να σου ξυπναει λιγο πιο αργα το πρωι... βεβαια κάθε παιδακι είναι διαφορετικο...εμενα στην αλλαγη ωρας εστρωσε παντως...

 

Το φοβάμαι αυτό με την καθυστέρηση, γιατί τις προάλλες που κοιμήθηκε 4-5:30, όχι μόνο κουτούλαγε και γκρίνιαζε ως συνήθως στις 7 παρά, αλλά ξύπνησε εξίσου γκρινιάρης στις 8 και είδαμε και πάθαμε να ξανακοιμηθεί, ενώ δεν τα συνηθίζει κάτι τέτοια.

 

Babycute βρώμη σε τι μορφή; κρέμα; για να τον χορταίνει περισσότερο έτσι;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φοβάμαι αυτό με την καθυστέρηση, γιατί τις προάλλες που κοιμήθηκε 4-5:30, όχι μόνο κουτούλαγε και γκρίνιαζε ως συνήθως στις 7 παρά, αλλά ξύπνησε εξίσου γκρινιάρης στις 8 και είδαμε και πάθαμε να ξανακοιμηθεί, ενώ δεν τα συνηθίζει κάτι τέτοια.

 

Babycute βρώμη σε τι μορφή; κρέμα; για να τον χορταίνει περισσότερο έτσι;

 

 

Ε τοτε αστο...αφου νυσταζει το παιδι στις 7 ας κοιμαται...καλυτερα να κοιμαται νωρις....τους κανει πολύ καλο!!εμενα παντως με ειχε βολεψει πολύ που κοιμοταν νωρις αν κ δεν μπορούσαμε να παμε πουθενα μετα τις 7... τοτε το πρόγραμμα μας ηταν :

 

6.30 ξυπνημα (σπανια 7παρα- 7.00)

7.00 γαλα (συνηθως ξανακοιμοταν μετα το γαλα καμια ωριτσα..όχι παντα βεβαια)

11 φρουτα

11.30 περιπου υπνος μιση ωρα (με το ρολοι, ουτε λεπτο παραπανω)

14.30-15.00 μεσημεριανο η γαλα

15.30-16-00 υπνος μιση ωρα παλι με το ρολοι

19.00 γαλα η κρεμα

19.30 το πολύ υπνος μεχρι το πρωι

Στις 23.30 βεβαια πριν να παω κ εγω για υπνο τις εδινα το τελευταιο γευμα γαλα κοιμισμενη..

 

Όλα αλλαξαν ξαφνικα όταν εγινε 9 μηνων τον Ιουνιο που μας περασε... πλεον το πρόγραμμα μας ειναι:

 

7.30-8.00 η 8.20 καποιες φορες ξυπνημα κ γαλα

11.00 φρουτα

11.30-12παρα υπνος 1 ωρα μπορει κ παραπανω αν κ δεν την αφηνω γιατι δεν κοιμαται το μεσημερι μετα...

14.30 μεσημεριανο

15.30-16.00 υπνος 1-1,5 ωρα

19.00 απογευματινο

21.30 υπνος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σας βλέπω Κατερίνα, μπράβο. Εγώ ηρέμησα λίγο γιατί τα τελευταία βράδια ξυπνάει μόνος του (κλαίγοντας μάλιστα!) για γάλα κατά τις 10-11, οπότε μετά κοιμάται ήσυχος ως τις 6μιση, 7 παρά. Ξεκουραστηκα λιγάκι..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σας βλέπω Κατερίνα, μπράβο. Εγώ ηρέμησα λίγο γιατί τα τελευταία βράδια ξυπνάει μόνος του (κλαίγοντας μάλιστα!) για γάλα κατά τις 10-11, οπότε μετά κοιμάται ήσυχος ως τις 6μιση, 7 παρά. Ξεκουραστηκα λιγάκι..

 

ου.....Μια χαρα!!!!Τελεια!!!Οσο μεγαλωνουν αλλαζουν...εχουμε ακομα να δουμε πολλες αλλαγες.. κ εμεις προς το παρον καλα τα παμε αν κ τον τελευταιο καιρο μου κανει νουμερα με τον μεσημεριανο υπνο... αμα κοιμαται το βραδυ όμως δεν με νοιαζει...

Ευχομαι να συνεχισετε ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Το φοβάμαι αυτό με την καθυστέρηση, γιατί τις προάλλες που κοιμήθηκε 4-5:30, όχι μόνο κουτούλαγε και γκρίνιαζε ως συνήθως στις 7 παρά, αλλά ξύπνησε εξίσου γκρινιάρης στις 8 και είδαμε και πάθαμε να ξανακοιμηθεί, ενώ δεν τα συνηθίζει κάτι τέτοια.

 

Babycute βρώμη σε τι μορφή; κρέμα; για να τον χορταίνει περισσότερο έτσι;

 

Ναι κρέμα βρώμης χωρίς ζάχαρη ίσως με λίγο λιωμένο φρούτο για γεύση , απλή καθαρή βρώμη

Δοκίμασε μια ώρα πριν τον τελευταίο γάλα για 3-4 μέρες και αν δεν πετύχει δοκίμασε μισή ώρα μετά το γάλα λίγο πριν κοιμηθεί

 

Πολλές δίνουν μια μπανάνα πριν τον ύπνο, εχει μια ουσία που χαλαρώνει τα μωρά αν και το δικό σου δεν εχει πρόβλημα χαλάρωσης αλλά πείνας

 

Δοκίμασε την βρώμη και πες μας αλλά τώρα που θα μπουν τα κρέατα και τα βούτυρα θα αρχίσει να κοιμάται πάλι

 

Ένα τελευταίο μπορείς να δοκιμασίες άβοκαντο με μπανάνα λιωμένο πριν τον ύπνο... Πολύ βαρύ και παχυντικο θα ξεραθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κρέμα βρώμης χωρίς ζάχαρη ίσως με λίγο λιωμένο φρούτο για γεύση , απλή καθαρή βρώμη

Δοκίμασε μια ώρα πριν τον τελευταίο γάλα για 3-4 μέρες και αν δεν πετύχει δοκίμασε μισή ώρα μετά το γάλα λίγο πριν κοιμηθεί

 

Πολλές δίνουν μια μπανάνα πριν τον ύπνο, εχει μια ουσία που χαλαρώνει τα μωρά αν και το δικό σου δεν εχει πρόβλημα χαλάρωσης αλλά πείνας

 

Δοκίμασε την βρώμη και πες μας αλλά τώρα που θα μπουν τα κρέατα και τα βούτυρα θα αρχίσει να κοιμάται πάλι

 

Ένα τελευταίο μπορείς να δοκιμασίες άβοκαντο με μπανάνα λιωμένο πριν τον ύπνο... Πολύ βαρύ και παχυντικο θα ξεραθεί!!

 

Υπάρχει πρακτικό θέμα, γιατί το ρυζάλευρο το τρώει στην καλύτερη 4, στη χειρότερη μετά τις 5, ανάλογα με το πότε έφαγε μεσημεριανό και πότε κοιμήθηκε! Οπότε δε μένει ώρα πριν απ'τον ύπνο, αφού πίνει γάλα 6μιση, το πολύ 7!

 

Κρέας (μοσχάρι και κοτόπουλο) τρώμε ήδη, βούτυρα πάλι όχι... Να σου πω και την αλήθεια δε μ' αρέσει ούτε η βρώμη ούτε το αβοκάντο και τον λυπάμαι να του τα δώσω, χαχα..Μόνο αν επιμείνει η παιδίατρος.. :P

 

Κατερίνα σ' ευχαριστώ για τη θετική ενέργεια! Ό,τι καλύτερο και σ' εσάς εύχομαι!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι να δίνουνε στο παιδί ότι αρέσει σε μας μόνο

Το αβοκαντο ειναι από τα top 10 super foods για ένα παιδί και αν το δώσεις με μπανάνα ειναι τέλειο

 

Τεσπα εσύ ξέρεις καλύτερα :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι θα πει δεν σ'αρεσει εσενα?

Κ εγω σιχαινομαι το αβοκαντο-μπροκολο και πολλα αλλα, αλλα της τα δινω και φυσικα τα τρωει...ακομα... γιατι μετα θα τα κυνηγαμε και δεν θα ανοιγουν το στομα-θα εχουν αποψη! Οποτε τα πασσαρουμε οσο μας παιρνει και πιστεψε με μονο καλο τους κανουν!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα, προφανώς αν μας το συστήσει η παιδίατρος θα το δώσω - ήταν λίγο αυστηρή με την ποικιλία των τροφών προς το παρόν. Και εννοείται πως είμαι υπέρ του να τρώει το παιδί τα πάντα, ειδικά επειδή ο μπαμπάς μας είναι κατά περίπτωση δύσκολος... ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και καλό μήνα να έχουμε!! 

Νομίζω το θέμα ταιριάζει με την κατάσταση που θέλω να περιγράψω, επομένως γράφω εδώ. 

Η μικρή μου 15 μηνών, εδώ κι ένα μήνα περίπου άρχισε να ξυπνάει πολύ νωρίτερα από πριν. Ξυπνούσε επί μήνες 7.30-8 πάρα (συνήθως 7.30) και ξανακοιμοταν μετά από δύο ωρίτσες για λίγο, κ μετά πάλι μετά από το μεσημεριανό φαγητό. Τον τελευταίο μήνα, λοιπόν, ξυπνάει περίπου 6.30 κ την βάζω για ύπνο πάλι γύρω στις 8-9. Φαίνεται δηλαδή κουρασμένη πολύ εκείνη την ώρα. Έχουμε δοκιμάσει να την βάλουμε απευθείας μετά το γάλα στις 6.30 αλλά δε θέλει με τίποτα, θέλει να τρέξει κ να παίξει...

Τρώει πολύ καλά μέσα στην ημέρα, επομένως δε νομίζω ότι ξαφνικά κάθε βραδυ άρχισε τις πεινες :P

Επίσης, βγάζει δόντια αυτόν τον καιρό.

Για βράδυ κοιμάται στις 20.00-20.15. Το να κοιμηθεί αργότερα, το δοκιμάσαμε και δε βοηθάει κι επίσης δεν αντέχει περισσότερο ξύπνια. 

Δε λέω ότι κοιμάται λίγες ώρες, απλά αναρωτιέμαι τι είδους αλλαγή πρέπει να κάνω ώστε να τη βοηθήσω να ενώσει τον πρώτο πρωινό ύπνο με τον προηγούμενο ενιαίο βραδινό ύπνο.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...