Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας..σε 2 εβδομαδες γενναω με καισαρικη στο ρεα.σκεφτομαι το rooming in .αυτο που με προβληματιζει ειναι πως θα ειμαι σε τρικληνο και αν οι αλλες 2κοπελες εχουν συνεχεια η πολλους επισκεπτες δεν θα ειναι καλο για το μωρο.και μετα εγω πρεπει νσ το αλλαζω?με την καισαρικη θα ποναω λογικα..δεν ξερω τι να κανω..καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ στο Ρέα θα γεννησω κ θέλω rooming in! Από ότι έμαθα, στα δωμάτια πάνε μόνο οι μαμάδες που έχουν rooming in μαζί και την ώρα του επισκεπτηριου τα παίρνουν τα μωρά, για να μην υπάρχει αυτός ο συνωστισμός. Όταν το δω στην πράξη θα σου πω κιόλας!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, κορίτσια! Εγώ γέννησα στο Ιασώ σε τρίκλινο και δεν είχα επιλέξει rooming in. Παρ' όλα αυτά τα μωρά τα είχαμε σχεδόν όλη τη μέρα κοντά μας, μιας και απ' ό,τι φαινεται δεν έχουν αρκετό προσωπικό και τους βολεύει να τα φροντίζουν οι μαμάδες. Τα έπαιρναν μόνο όταν το ζητούσες (δλδ για άλλαγμα ή για τον βραδινό ύπνο) ή για να τα δουν οι γιατροί και για μπάνιο. Στο δε επισκεπτήριο τα μωρά ήταν εκεί κι ας έλεγαν το αντίθετο.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως πιθανότατα ό,τι και να επιλέξετε κάτι μεταξύ rooming in και μη θα έχετε, οπότε μην αγχώνεστε.

 

υγ προσωπική μου άποψη πως η λεχώνα τις πρώτες 3 μερες χρειάζεται όλη την ξεκούραση που μπορεί να έχει, έχει άπειρες μέρες (και νύχτες) φροντίδας του μωρού μπροστά της, καλό είναι να ανακτήσει πρώτα τις δυνάμεις της. Δεν μπορώ να με φανταστώ πχ την πρώτη μέρα μετά την καισαρική που είχα ορό, καθετήρα και επισκληρίδιο με παυσίπονο να πρέπει ν' αλλάξω και το μωρό!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις rooming in αλλα να ζητήσεις βοήθεια με την αλλαγη πανας;;!!

Να το ταΐσεις άνετα μπορεις μονη σου είτε μπουκαλι η στηθος! Για την πάνα άνετα και ο σύζυγος αλλάζεις δεν νομιζω να ειναι λόγος να μην εχεις το παιδι μαζι σου συνεχεια... Με μας αν και καισαρικη το παιδι δεν το αποχωρίστηκα

 

Ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας..σε 2 εβδομαδες γενναω με καισαρικη στο ρεα.σκεφτομαι το rooming in .αυτο που με προβληματιζει ειναι πως θα ειμαι σε τρικληνο και αν οι αλλες 2κοπελες εχουν συνεχεια η πολλους επισκεπτες δεν θα ειναι καλο για το μωρο.και μετα εγω πρεπει νσ το αλλαζω?με την καισαρικη θα ποναω λογικα..δεν ξερω τι να κανω..καμια συμβουλη?

 

 

 

καλησπερα κοιτα αν και ειμαι απο επαρχια εμασ στισ κλινικεσ εδω τα παιδια τα χουμε ολο το διαστημα διπλα μας.μπορω να σου πω πωσ παροτι θα χεισ αλλες 2 δεν επιτρεπονται τα πολλα ατομα μεσα αρα μην ανησηχεις για τους επισκεπτεσ .φαντασου οτι εμενα ηρθε κοπελα διπλα μου και πλακωσαν 10 ατομα και παρολα αυτα η μαια τους εβαζε εναν εναν μεσα.καλο ειναι να χεισ το μωρακι σου διπλα.δεν θα χεισ καποιον δικο σου τα βραδια εκει να σε βοηθαει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.το εθεσα σαν ερωτημα διοτι εχω ασχημη εμπειρια από άλλο μεγαλο ιδιωτικο μαιευτηριο.οταν γεννησα την κορη μου κορίτσια εκει μεχρι και τουρτα σβησανε καμια 10αρια επισκεπτες για τον μπαμπα μεσα στο δωματιο.βαρια αρωματα φασαρια κτλ κτλ...και φυσικα το προσωπικο δεν ασχολούνταν.ο μονος λογος που θα ηθελα να το χω μαζι μου είναι γιατι διαβασα ότι τα μωρα περνανε στρες που από εκει που είναι στην κοιλια της μαμας ξαφνικα είναι μονα σε ένα ξενο περιβαλλον.απο την άλλη από το να κολλησει τιποτα και να τρεχουμε....μετα από τις συμβουλες σας σκεφτηκα να το κραταω οσο μπορω όταν το θηλαζω και όταν βλεπω πολύ κοσμο να το δινω μεσα διοτι πραγματικα δεν εχω ορεξη να μαλωνω με άλλες λεχωνες...

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.το εθεσα σαν ερωτημα διοτι εχω ασχημη εμπειρια από άλλο μεγαλο ιδιωτικο μαιευτηριο.οταν γεννησα την κορη μου κορίτσια εκει μεχρι και τουρτα σβησανε καμια 10αρια επισκεπτες για τον μπαμπα μεσα στο δωματιο.βαρια αρωματα φασαρια κτλ κτλ...και φυσικα το προσωπικο δεν ασχολούνταν.ο μονος λογος που θα ηθελα να το χω μαζι μου είναι γιατι διαβασα ότι τα μωρα περνανε στρες που από εκει που είναι στην κοιλια της μαμας ξαφνικα είναι μονα σε ένα ξενο περιβαλλον.απο την άλλη από το να κολλησει τιποτα και να τρεχουμε....μετα από τις συμβουλες σας σκεφτηκα να το κραταω οσο μπορω όταν το θηλαζω και όταν βλεπω πολύ κοσμο να το δινω μεσα διοτι πραγματικα δεν εχω ορεξη να μαλωνω με άλλες λεχωνες...

 

και γω τις ιδιες αποριες με σενα εχω. αυτο που θα κανω, ειναι το εξης. θα ζητησω rooming in απο την αρχη,(κι εγω βεβαια με καισαρικη θα ειμαι, αλλα δεν μασαω στον πονο), και θα ζηταω τις ωρες του επισκεπτηριου να τον παιρνουν στο nursery. τις υπολοιπες ωρες και κατα τη διαρκεια της νυχτας θα τον εχω εγω. τωρα αν στην περιπτωση που το παιδι κλαιει και εγω δεν μπορω να ανταποκριθω, θα ζητησω βοηθεια απο καποια νοσοκομα. σε ιδιωτικη κλινικη θα ειμαι, με ενα μπιπ συνηθως ερχονται κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα σκοπο να αλλαζω το μωρο μονη μου γιατι ηθελα να το πλενω με νερο και νομιζα πως τους βαζουν μωρομαντηλα. Τελικα με νερο τα επλεναν οποτε τους αφησα να το αλλαζουν εκεινες (στο Λητω).

Οσο για τις επισκεψεις, μονο κοπελες με rooming-in ηταν στο δωματιο και ηταν λογικες ωστε να μην κουβαλανε πολυ κοσμο ουτε να καθεται πολλη ωρα, επειδη και εκεινες ειχαν τα μωρακια μαζι. Αν ηθελαν βεβαια μπορουσαν να τα δωσουν στις μαιες, μια κοπελα που ηταν με καισαρικη το εδινε για να περπατησει στον διαδρομο ή να κανει μπανιο.

Αυτο που λες σε κανενα Ιασω φανταζομαι γινεται που πανε ολες οι ψωναρες και το παιζουν celebrities με guestlist (χωρις παρεξηγηση, δεν λεω οτι ολες οσες πανε ειναι ψωναρες, παντως εχει πολλες).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες σε κανενα Ιασω φανταζομαι γινεται που πανε ολες οι ψωναρες και το παιζουν celebrities με guestlist (χωρις παρεξηγηση, δεν λεω οτι ολες οσες πανε ειναι ψωναρες, παντως εχει πολλες).

 

Το Ιασώ με το Λητώ έχει 50 ευρώ διαφορά στην τιμή δωματίου-αν δεν είναι και εντελώς ίδια η τιμή. Γιατί ειδικά στο Ιασώ λοιπόν έχει "ψωνάρες"...;

 

Το ενδεχόμενο να υπάρχουν άνθρωποι με πολλούς συγγενείς το σκέφτεστε; εμένα έχουν 6 αδέρφια ο πατέρας και άλλα 6 η μητέρα μου. Συγκριτικά με αυτούς που θα μπορούσαν να έχουν έρθει στο μαιευτήριο να ευχηθούν ήρθαν ελάχιστοι, αλλά και πάλι τους έπαιρνα και καθόμασταν στο σαλονάκι για να μην ενοχλούμε.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις γυναίκες έχουν αποκτήσει μωρό μετά από προσπάθειες χρόνων, εξωσωματικές κτλ.. πώς μπορείς να πεις την άλλη ψώνιο που μοιράστηκε τη χαρά της με τόσους συγγενείς και φίλους;

 

Για να επανέλθουμε πάντως στο rooming in είμαι απόλυτα αρνητική: ήδη λόγω του ξένου περιβάλλοντος, του πόνου και των καπρίτσιων της καθε μίας (οι tv του δωματίου δεν έκλεισαν λεπτό και η καθε μια έπαιζε άλλο κανάλι, να τρελαίνεσαι) δεν κοιμάσαι και πολύ. Τι θα γίνει όταν εξαντλημένη θες να κοιμηθείς για λίγο και κλαίει καποιο απ' τα 3 μωρά; και μόλις ησυχάσει εκείνο αρχίσει κάποιο άλλο; Δε συνέρχεσαι ποτέ.

 

Όσο για το στρες του νεογνού, μην είμαστε κι εμείς ακραίες.. όσες φορές πήγα στον κοινό θάλαμο που τα είχαν μια χαρά κοιμούνταν όλα, όποιο ξύπναγε το πηγαιναν στη μαμά του άμεσα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το Ιασώ με το Λητώ έχει 50 ευρώ διαφορά στην τιμή δωματίου-αν δεν είναι και εντελώς ίδια η τιμή. Γιατί ειδικά στο Ιασώ λοιπόν έχει "ψωνάρες"...;

 

Το ενδεχόμενο να υπάρχουν άνθρωποι με πολλούς συγγενείς το σκέφτεστε; εμένα έχουν 6 αδέρφια ο πατέρας και άλλα 6 η μητέρα μου. Συγκριτικά με αυτούς που θα μπορούσαν να έχουν έρθει στο μαιευτήριο να ευχηθούν ήρθαν ελάχιστοι, αλλά και πάλι τους έπαιρνα και καθόμασταν στο σαλονάκι για να μην ενοχλούμε.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις γυναίκες έχουν αποκτήσει μωρό μετά από προσπάθειες χρόνων, εξωσωματικές κτλ.. πώς μπορείς να πεις την άλλη ψώνιο που μοιράστηκε τη χαρά της με τόσους συγγενείς και φίλους;

 

Για να επανέλθουμε πάντως στο rooming in είμαι απόλυτα αρνητική: ήδη λόγω του ξένου περιβάλλοντος, του πόνου και των καπρίτσιων της καθε μίας (οι tv του δωματίου δεν έκλεισαν λεπτό και η καθε μια έπαιζε άλλο κανάλι, να τρελαίνεσαι) δεν κοιμάσαι και πολύ. Τι θα γίνει όταν εξαντλημένη θες να κοιμηθείς για λίγο και κλαίει καποιο απ' τα 3 μωρά; και μόλις ησυχάσει εκείνο αρχίσει κάποιο άλλο; Δε συνέρχεσαι ποτέ.

 

Όσο για το στρες του νεογνού, μην είμαστε κι εμείς ακραίες.. όσες φορές πήγα στον κοινό θάλαμο που τα είχαν μια χαρά κοιμούνταν όλα, όποιο ξύπναγε το πηγαιναν στη μαμά του άμεσα.

 

Κορίτσια, ειρήνη ημιν! Δεν νομίζω να θέλει καμια να προσβάλλει την άλλη!

Όσο για το rooming in, γι αυτό μας δίνουν επιλογή και για αυτό δεν μπλέκουν οι μαμάδες που το θέλουν με τις μαμάδες που δεν το θέλουν.

Πάντως για το στρες της γέννας δεν είναι κ τόσο ακραία άποψη. Αυτό είναι επίσης κάτι που στην κάθε κοπέλα επιβάλλει η βιοθεωρία κ κοσμοθεωρια της. Για εμένα που κάνω γιόγκα είναι αδιανόητο να περνά τις πρώτες ώρες της ζωής του το μωρό μου μακριά από εμένα- πρέπει να είναι στην αγκαλιά μου όσο το δυνατόν περισσότερο, να γνωριζόμαστε και να ερχόμαστε σε επαφή. Αλλά δεν κατακρίνω καμιά μαμά που δεν το επιλέγει. ..

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εάν απορρίψουμε το γεγονος ότι το μωρο μπορει να ψιλοστρεσαρεται όταν γεννιεται και είναι λιγο μακρυα από την μαμα του τοτε απορρίπτουμε το γεγονος πως το μωρο αισθάνεται από την κοιλια κιολας..δηλαδή ερευνες επιστημόνων.

δεν συμφωνω (εννοείται) ότι είμαι ψωναρα επειδή γεννησα στο ιασω σε εξακλινο.εχω πολύ πολύ κακες εμπειριες σε δημοσια νοσοκομεια γι αυτό μαζεψαμε χρηματα και πηγαμε εκει.το μοναδικο παραπονο μου ηταν αυτό που ανεφερα.

ακομα και μεγαλο σοι να εχουμε μπορει να δει το παιδι στο σπιτι γιατι σεβομαστε τον διπλανο μας η στο σαλονακι του μαιευτηρίου.

αυτή είναι η αποψη μου.:-P

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι συμφωνώ με το rooming in και οταν γεννήσω με το καλό θα επιλέξω αυτή την παροχή του νοσοκομείου

είναι καλό σαν πρωτάρες που είμαστε να εχουμε τα μωρά δίπλα μας γιατί μόλις πάμε σπίτι ξεκινάνε τα δύσκολα για αυτό καλύτερα απο την αρχή να το έχω δίπλα μου να ξέρω πως θα ανταπεξέλθω μετά

καλό είναι οι τρείς μέρες στο νοσοκομείο με τις μαίες και ότι θέλουμε μετά;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω, οταν λεω οτι εχει πολλες ψωναρες εννοω οτι επειδη εκει γεννανε οι περισσοτερες διασημες, το επιλεγει η καθε καλτακα που θελει να ειναι "ιν" και το αντιμετωπιζει σαν κοσμικο γεγονος. Δεν εχετε δει τοσες που χτενιζονται, βαφονται, αρωματιζονται και φορανε μεταξωτα νυχτικα για να ειναι οικοδεσποινες σε ολο τον κυκλο γνωστων που εχουν καλεσει? Δεν ειναι οτι εχουν απλα μεγαλο σόι ή πολλούς φιλους, θελουν να νιωθουν οτι βγηκαν απο αρθρο κουτσομπολιστικου περιοδικου και κανουν φασαρια και επιδειξη συνεχως για να τις δουν ολοι.

Δεν μπορει να τις εχω δει μονο εγω να κανουν παρελαση στο Ιασω...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να συμβαινει jocelyn με ορισμένες γυναικες αυτό αλλα πραγματικα είναι δικο τους πρόβλημα να βλεπουν το δεντρο και να χανουν το δασος ,την γεννηση του παιδιου τους..(ω !τι ειπα ).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω, οταν λεω οτι εχει πολλες ψωναρες εννοω οτι επειδη εκει γεννανε οι περισσοτερες διασημες, το επιλεγει η καθε καλτακα που θελει να ειναι "ιν" και το αντιμετωπιζει σαν κοσμικο γεγονος. Δεν εχετε δει τοσες που χτενιζονται, βαφονται, αρωματιζονται και φορανε μεταξωτα νυχτικα για να ειναι οικοδεσποινες σε ολο τον κυκλο γνωστων που εχουν καλεσει? Δεν ειναι οτι εχουν απλα μεγαλο σόι ή πολλούς φιλους, θελουν να νιωθουν οτι βγηκαν απο αρθρο κουτσομπολιστικου περιοδικου και κανουν φασαρια και επιδειξη συνεχως για να τις δουν ολοι.

Δεν μπορει να τις εχω δει μονο εγω να κανουν παρελαση στο Ιασω...

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο "ιν" το Ιασώ πλέον, υπάρχουν πολύ νεότερα και trendy μαιευτήρια που πάνε οι celebrities ;). Αυτό που περιγράφεις μάλλον συμβαίνει σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια και νομίζω ότι είναι άσχετο με το αν κάποια θα έχει πολλούς επισκέπτες ή όχι. Σε κάθε περίπτωση, σε δωμάτιο rooming-in οι κοπέλες συνήθως συμφωνούν με το ότι δεν πρέπει να μπαίνουν πολλά άτομα στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...