Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες σας δίνει περιθώριο ο γιατρός μετά την ΠΗΤ πριν σας βάλει με πρόκληση;


Recommended Posts

Εγω πάντως γεννησα με πρόκληση μια μέρα μετα την ΠΗΤ και δεν ένιωσα ποτε ούτε μια σύσπαση και το παιδι ενώ περπατάγα κάθε μέρα ήταν ψηλά. Με ελέγχε τακτικά και πήγαμε σε πρόκληση γιατι είχε μειωθεί αρκετά το αμνιακο υγρό.

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου είχε πει ότι θα με αφησει καμια βδομαδα μετα την ΠΗΤ. αλλά τελικά γεννησα με προκληση 40+1 διοτι στον υπερηχο φαιντανε 3700 και δεν ηθελε να παρει άλλο, για να χωρεσει να βγει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε να παω για προκληση ακριβως στην ΠΗΤ μου,στις 6 τα ξημερωματα αλλα ο μπεμπης μου ειχε αντιθετη αποψη κ πηγα στην κλινικη στις 12 το βραδυ κ τον γεννησα στις 6 οπου θα εμπαινα συμφωνα με τον γιατρο μου. Φανταζομαι δεν μου ειχε δωσει αλλη παραταση επειδη για μερες ειχα διαστολη 2 και εξαλειψη τραχηλου 70%.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπήκα για πρόκληση 9 ημέρες μετά την ΠΗΤ γιατί δεν υπήρχε κανένα σημάδι ότι θα με έπιαναν οι πόνοι. Και όμως, μου έσπασαν τα νερά τη νύχτα που έκανα εισαγωγή. Μου έβαλαν τελικά ωξυτοκίνη, βλακεία μου, έπρεπε να το αρνηθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι εγώ με πρόκληση μια μέρα πριν την ΠΗΤ. Δεν ρώτησα το λόγο...εμπιστεύτηκα τον γιατρό και φοβομουν πως δεν θα ερμήνευα σωστά τα σημάδια του τοκετού σε περίπτωση που το αφήναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέτετε πολύ σωστά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε πρόκληση, ειδικά στο τρίτο παιδί! Η πρόκληση τοκετού είναι ιατρική παρέμβαση που πρέπει να γίνεται μονό όταν υπάρχει κάποια ανησυχία σχετικά με την υγεία της μαμάς ή του παιδιού. Όχι για να "ξεμπερδεύουμε". Κάθε παρέμβαση στη φυσιολογική διαδικασία έχει πιθανότητες επιπλοκών και φέρει κινδύνους. Συνεπώς, όταν την αποφασίζουμε οφείλουμε να μπορούμε να δικαιολογήσουμε και το γιατί - και η... ανυπομονησία δεν είναι επαρκής λόγος!

Αντισταθείτε...

Η Κουμπαρα μου γεννησε με πρόκληση την π.η.τ. Η οποία φυσικα κατέληξε σε κ.τ. Γιατι μετα απο 6 ώρες δεν έκανε διαστολή :mad:... Της είπε μαλιστα οτι δεν τον καλύπτει ο νόμος να περιμένει ουτε μερα παραπάνω!!! Ειναι δυνατόν;; Υπαρχει τέτοιος νόμος;;

Link to comment
Share on other sites

Η Κουμπαρα μου γεννησε με πρόκληση την π.η.τ. Η οποία φυσικα κατέληξε σε κ.τ. Γιατι μετα απο 6 ώρες δεν έκανε διαστολή :mad:... Της είπε μαλιστα οτι δεν τον καλύπτει ο νόμος να περιμένει ουτε μερα παραπάνω!!! Ειναι δυνατόν;; Υπαρχει τέτοιος νόμος;;

 

 

ΤΙ???Ελεος τι αλλο θα σκαρφιστεί ο κόσμος;

μηπως ειχε κλείσει τίποτα διακοπές σε νησάκι ο δόκτωρ;ακου νόμος...

μεχρι και 2εβδομάδες έχει περιθώριο...να το ξέρετε.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους σας,

βρίσκομαι στην 38 εβδ. και 4 μέρες και ο γυναικολόγος μου που μέχρι τώρα το έπαιζε υποστηρικτής του φυσιολογικού τοκετού, μου ανακοίνωσε ξαφνικά στο τελευταίο μας ραντεβού πριν δύο μέρες και μετά από εξέταση τραχήλου που μου έκανε, πως θέλει να με βάλει "μέσα" για πρόκληση τοκετού μέσα σε δυο μέρες το πολύ! Όταν θα έχω φτάσει 38+5 με λίγα λόγια. Είμαι σε απόγνωση, το περιβάλλον μου δε μπορεί να με στηρίξει κι όσο περνάν οι ώρες νιώθω κάτι πονάκια (υποπτεύομαι μήπως κατά την εξέταση τραχήλου με πείραξε επίτηδες πιο δυνατά,γιατί με πόνεσε η αλήθεια είναι, ή μήπως μου έβαλε απ'αυτά τα τζελ που προκαλούν συσπάσεις...). Έχω πανικοβληθεί και δε ξέρω πως να το χειριστώ :cry: Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,

βρίσκομαι στην 38 εβδ. και 4 μέρες και ο γυναικολόγος μου που μέχρι τώρα το έπαιζε υποστηρικτής του φυσιολογικού τοκετού, μου ανακοίνωσε ξαφνικά στο τελευταίο μας ραντεβού πριν δύο μέρες και μετά από εξέταση τραχήλου που μου έκανε, πως θέλει να με βάλει "μέσα" για πρόκληση τοκετού μέσα σε δυο μέρες το πολύ! Όταν θα έχω φτάσει 38+5 με λίγα λόγια. Είμαι σε απόγνωση, το περιβάλλον μου δε μπορεί να με στηρίξει κι όσο περνάν οι ώρες νιώθω κάτι πονάκια (υποπτεύομαι μήπως κατά την εξέταση τραχήλου με πείραξε επίτηδες πιο δυνατά,γιατί με πόνεσε η αλήθεια είναι, ή μήπως μου έβαλε απ'αυτά τα τζελ που προκαλούν συσπάσεις...). Έχω πανικοβληθεί και δε ξέρω πως να το χειριστώ :cry: Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, σας ευχαριστώ.

Πλάκα κανείς; Τι δεν μπορεις να διαχειριστείς; Πας σε σένα εφημερευον μαιευτήριο,τους λες οτι εχεις πονακια( χωρις να αναφερθείς σε περαιτέρω λεπτομέρειες) και βλέπεις τι θα σου πουν! Αν δεν είσαι σίγουρη ακούς και Τρίτη γνώμη! Και φυσικα αν τελικα δεν εχεις πρόβλημα αλλάζεις γιατρό!! Η αγορά ειναι ελεύθερη ευτυχώς!!καλη λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,

βρίσκομαι στην 38 εβδ. και 4 μέρες και ο γυναικολόγος μου που μέχρι τώρα το έπαιζε υποστηρικτής του φυσιολογικού τοκετού, μου ανακοίνωσε ξαφνικά στο τελευταίο μας ραντεβού πριν δύο μέρες και μετά από εξέταση τραχήλου που μου έκανε, πως θέλει να με βάλει "μέσα" για πρόκληση τοκετού μέσα σε δυο μέρες το πολύ! Όταν θα έχω φτάσει 38+5 με λίγα λόγια. Είμαι σε απόγνωση, το περιβάλλον μου δε μπορεί να με στηρίξει κι όσο περνάν οι ώρες νιώθω κάτι πονάκια (υποπτεύομαι μήπως κατά την εξέταση τραχήλου με πείραξε επίτηδες πιο δυνατά,γιατί με πόνεσε η αλήθεια είναι, ή μήπως μου έβαλε απ'αυτά τα τζελ που προκαλούν συσπάσεις...). Έχω πανικοβληθεί και δε ξέρω πως να το χειριστώ :cry: Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, σας ευχαριστώ.

 

Mariaμήπως έχεις τον γιατρό που είχα στο πρώτο μου παιδάκι;;;; Εμένα βέβαια δεν μου είπε για πρόκληση παρα μόνο αν δεν γεννούσα σε 4 ημέρες κ ήμουν στις 39 εβδ. Αν σε πόνεσε δεν κοίταξε απλά τον τράχηλο κατα πάσα πιθανότητα. Έτσι μου είχε κάνει κ εμένα. Ενω τις 2-3 τελευταίες φορές δεν με πόνεσε, την τελευταία με "πέθανε" κ μου είπε "Να δούμε, θα γεννήσεις σήμερα;;;" οπως κ έγινε αφου μου έκανε τα "μαγικα" του. Κάνε αυτο που λέει η Alexia κ μη φοβάσαι τίποτα! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους σας,

βρίσκομαι στην 38 εβδ. και 4 μέρες και ο γυναικολόγος μου που μέχρι τώρα το έπαιζε υποστηρικτής του φυσιολογικού τοκετού, μου ανακοίνωσε ξαφνικά στο τελευταίο μας ραντεβού πριν δύο μέρες και μετά από εξέταση τραχήλου που μου έκανε, πως θέλει να με βάλει "μέσα" για πρόκληση τοκετού μέσα σε δυο μέρες το πολύ! Όταν θα έχω φτάσει 38+5 με λίγα λόγια. Είμαι σε απόγνωση, το περιβάλλον μου δε μπορεί να με στηρίξει κι όσο περνάν οι ώρες νιώθω κάτι πονάκια (υποπτεύομαι μήπως κατά την εξέταση τραχήλου με πείραξε επίτηδες πιο δυνατά,γιατί με πόνεσε η αλήθεια είναι, ή μήπως μου έβαλε απ'αυτά τα τζελ που προκαλούν συσπάσεις...). Έχω πανικοβληθεί και δε ξέρω πως να το χειριστώ :cry: Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, σας ευχαριστώ.

 

Ψυχραιμία! Καταλαβαίνω πως νιώθεις τελευταία στιγμή κ ιδίως αν δεν υπάρχει στήριξη από τους δικούς σου...Είναι δύσκολο αλλά αντιμετωπίζεται. Όπως θα είδες και παραπάνω με βάση τα λεγόμενα του γιατρού που βοηθά εθελοντικά στο φόρουμ η πρόκληση γίνεται μόνο όταν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Οπότε αρχικά να ρωτήσεις τον γιατρό για ποιο λόγο πρέπει να γίνει;

 

Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα η κύηση κρατά και δυο εβδομάδες μετά τις 40 εβδομάδες, μάλιστα ο μέσος όρος για πρωτότοκες είναι 40+8 (τότε γέννησα κ εγώ χωρίς πρόκληση). Οπότε γιατί τόσο νωρίς(38 + 5) ;;

 

 

Αν έχεις αμφιβολίες, το να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη χωρίς να αναφέρεις τίποτα σχετικά, είναι μια πολύ καλή κίνηση, συμφωνώ με τα κορίτσια.

 

Πώς το βλέπεις κ εσύ;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νοσοκομειο ειναι ο γιατρος σου? Οταν σου ειπε να σε βαλει να γεννησεις σε λιγες μερες για ποιο λογο σου ειπε? Δεν μπορει καποιο λογο θα σου ειπε. Μηπως ειδε κατι πχ δεν τρεφετε καλα το μωρο.. Τι σου ειπε??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το πιο τραγικό από όλα είναι να μην γεννάς ενώ έχεις όλες τις καλές προυποθέσεις! Συνήθως μπαίνεις με πρόκληση επειδή είναι κλειστός ο τράχηλος,το μωρο ψηλα και τα λοιπα και τα λοιπά!

 

Πριν δυο εβδομαδες ειδαμε εμεις εξαλειψη τραχηλου 50%! Πριν μια εβδομαδα,στο επομενο ραντεβου δηλαδη,ειδαμε μαλακο τραχηλο και το μωρο αρκετα χαμηλα! Ε κι ομως δεν εγινε τιποτα ακομα!! Ειμαι ακομα εδω! Δεν γεννησα!!!!και εμειναν 3 μερες μεχρι την ΠΗΤ. Δηλαδη αν ειχα ακριβως τα αντιθετα,σκληρο τραχηλο και μωρο ψηλα μεχρι που θα εφτανα?:P:p:p

Αχ πόσο σε νιώθω...κι εγω με τις καλύτερες προϋποθέσεις κι όμως εδώ και δύο βδομάδες δε λέει να βγει. Θα παμέ με πρόκληση την ΠΗΤ και από τη μια δε θέλω(θέλω να ερθει μόνος του και φυσιολογικα) από την άλλη έχω βαρύνει τόσο πόΥ δεν έχω αντοχές. Ειμαι μονίμως κακοδιαθετη και νιώθω παγιδευμένη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...