Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣ ΜΟΝΟ 'ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ'


GIOTINKA

Recommended Posts

ο μπέμπης μας έχει πάρα πολύ ενέργεια όλη την ημέρα και την νύχτα

 

αυτό είναι βέβαια καλό

 

γενικά ποτέ δεν τα είχε ιδιαίτερα καλά με τον ύπνο

και τώρα που πλέον μπουσουλάει και αρχίζει να στέκεται στα πόδια του για να κοιμηθεί πρέπει να εξαντληθεί εντελώς

 

ενώ φαίνεται ότι νυστάζει και γκρινιάζει τον βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι και με μισόκλειστα μάτια, τρεκλίζοντας, συνεχίζει να σκαρφαλώνει πάνω μου και στα μαξιλάρια 'μέχρι τελικής πτώσης' όπου τελικά αποκοιμιέται είτε πάνω μου ή σε όποιο μαξιλάρι έχει πέσει

 

παλαιότερα τον έβαζα στο κρεβάτι του αλλά τώρα τον φοβάμαι γιατί ξυπνάει πολλές φορές και νυσταγμένος κάθεται, σκαρφαλώνει και ξαναπέφτει σε διάφορες κατευθύνσεις και μπορεί να χτυπήσει

 

ούτε και στο μπάνιο του δεν κάθεται στιγμή και προσπαθεί και εκεί να σηκωθεί όρθιος

 

υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία?

lIvbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν καταλαβαίνω τι από όλα αυτά σε προβληματίζει...Να σου πω την αλήθεια, όλα αυτά που λες μου φαίνονται πολύ φυσιολογικά!!!

Και ο δκός μου έτσι είναι, και λίγο χειρότερα μπορώ να πω, καθώς τις περισσότερες φορές πρέπει να τον κουνήσω κιόλας ( στο καρότσι, ακόμα και στο παρκοκρέβατο) για να κοιμηθεί. Γκρινιάζει, τρίβει τα μάτια του, αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί μόνος του. Θέλει βοήθεια. Επιπλέον, τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές, είτε για πιπίλα είτε για να παίξει. :shock:

ΚΑταλαβαίνω ότι είναι εξουθενωτικό να μην κοιμάται το παιδί όσο εύκολα θα θέλαμα, αλλά πιστεύω ότι τα περισσότερα μωράκια έτσι είναι... Ή μήπως όχι;;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γνώριμα μου ακούγονται ολά αυτά.....

Τσακωμένα με τον ύπνο είναι :shock::?:

Από τη στιγμή που άρχισε να μετακινείται μόνος του...ούτε κουβέντα για ύπνο στη διάρκεια της μέρας :?

Και στο μπάνιο...πάντα όρθιος. Αφού τον βγάλαμε από το μπανάκι του που ήταν σε βάση και κοψομεσιαζόμαστε στη μπανιέρα :lol:

Ευτυχώς τουλάχιστον έπεφτε ξερός πίνοντας το γάλα του το βράδυ. Αν δεν όμως...

 

Για να σας δόσω όμως και λίγη ελπίδα, εδώ και κάνα 2μηνο -από τις διακοπές που κουραζόταν πολύ στη θάλασσα (17 μηνών)- έχει αρχίσει λίιιιιιγο να παραδέχεται ότι αν κουραστούμε μέσα στη μέρα δεν είναι κακό να ρίξουμε έναν υπνάκο :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol:

Το θέμα του ύπνου είναι για μένα ταμπού!

Η Άννα μέχρι το καλοκαίρι αν κοιμόταν μέσα στην ημέρα ήταν για 20 λεπτά (ούτε που το καταλάβαινες...). Τώρα που χρόνισε σαν να έφτιαξε λίιιιγο ο ύπνος της και κοιμάται για περισσότερο χρόνο (ρεκόρ: 2ωρο!) συνήθως μία ωρίτσα την χτυπάει...

Την νύχτα μέχρι 6 μηνών κοιμόταν στο καρότσι, μετά με εμένα στο κρεβάτι (οπως και τώρα) και μεταφορά στην κούνια όπου περνάει το μεγαλύτερο μέρος της νύχτας...

 

Αλλά γενικά υπάρχουν παιδιά που κοιμούνται και παιδιά που δεν κοιμούνται... Τόσο απλά!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά έχουμε εμείς πρόβλημα που κοιμόμαστε παρα πολύ :roll::lol::roll::lol: Σίγουρα 1 ώρα μετά την φρουτόκρεμα ...1 μιση με 2 το μεσημέρι ...και το βραδυ απο τις 9 μέχρι τις 8.30-9 το πρωί :shock::shock: Μήπως να το κοιτάξουμε?? :roll::roll::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως τελικά έχουμε εμείς πρόβλημα που κοιμόμαστε παρα πολύ :roll::lol::roll::lol: Σίγουρα 1 ώρα μετά την φρουτόκρεμα ...1 μιση με 2 το μεσημέρι ...και το βραδυ απο τις 9 μέχρι τις 8.30-9 το πρωί :shock::shock: Μήπως να το κοιτάξουμε?? :roll::roll::lol::lol:

 

Αααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

Μη λες τέτοια! Παίζεις με τον πόνο μαςςςς...

Πότε θα κοιμηθούμε κι εμείς;;;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη εμπειρία; Ε, πόσοι είμαστε στον κόσμο 6,5 δις; Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, σου λέω ότι η αντίστοιχη εμπειρία πρέπει να φτάνει τουλάχιστον τα 6.237.465.892 (και λίγα βάζω).

 

Πάντως, λίγο φως έχουμε δει από τότε που πήγε παιδικό. Γυρνάει τόσο πτώμα που τρίβει τα μάτια του απ'τις 7. Βέβαια, το απόγευμα τον πάμε και παιδική χαρά, οπότε κουράζεται επιπλέον κι εκεί.

 

Δεν είσαι μόνη. Άντε, καλό μας κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός την πλακα..συμφωνώ με την felinidoc !!! Οντως είναι στο παιδί!!!! Κάποια είναι του ύπνου και κάποια του ξύπνιου!!! :roll::roll:Και εμένα μέχρι να τις βάλω σε πρόγραμμα (δλδ μέχρι 4 μηνών) ήταν και 2 μέχρι να πιει το δεύτερο γάλα που ήταν τα γευματα πιο συχνά πείναγε η πρώτη πάλι!!!!Μετά ηρεμήσαμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μέχρι να τις βάλω σε πρόγραμμα (δλδ μέχρι 4 μηνών) ήταν και 2 μέχρι να πιει το δεύτερο γάλα που ήταν τα γευματα πιο συχνά πείναγε η πρώτη πάλι!!!!Μετά ηρεμήσαμε!!! :D

 

καλά, εσείς είστε ΗΡΩΕΣ δεν το συζητώ, μόνο να υποκλιθώ μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...