Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β΄ Δημοτικού και Προπαίδεια


Recommended Posts

Να προσθεσω και κατι σαν εκπαιδευτικος.....

δε θεωρω απαραιτητη την εκμαθηση της προπαιδειας ειδικα στην β ταξη....

πως μας εχουν βαλει σε τετοιο λουκι,δεν μπορω να το καταλαβω!!!!

 

 

 

 

 

ναι, η πρασινη πριζα ειναι πολυ καλο σαιτ!!!

 

 

Κι εγώ σαν εκπαιδευτικός συμφωνώ.

Στην Γ' Δημοτικού τα παιδάκια θα έχουν όλο το χρόνο να τα μάθουν αυτά. Γιατί τόση βιασύνη?

Μπορεί να μάθει κάποια εύκολα πχ του 1, του 2, του 5, του 10 αλλά μην πιέζετε πολύ τα παιδιά γιατί θα έχετε τα γνωστά αποτελέσματα(να μισήσουν φυσικά το μάθημα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!Βρήκα τυχαία το φόρουμ αναζητώντας πληροφορίες για δίδυμα και σχολικό περιβάλλον.Είμαι η Ειρήνη και είμαι εκπαιδευτικός πρώτη φορά φέτος σε παιδάκια Β' δημοτικού.

Γενικά και από βιωματικής απόψεως θεωρώ ότι ο δάσκαλος κάνει το παιδί να αγαπήσει το σχολείο, αφού πρώτα αγαπήσει τον ίδιο(τον δάσκαλο) και μόνο τότε! Όταν ο δάσκαλος κερδίσει το παιδί, έχει το περιθώριο ανάλογα με το τι προσφέρει/απαιτεί η τάξη ως μονάδα του συστήματος(Αναλ. Προγ.) αλλά και ως σύνολο ανθρώπων(υποκειμενικός-ανθρώπινος παράγοντας), καθώς απαιτείται συνυπολογισμός των 2 παραγόντων.

Πηγαίνοντας στο θέμα του πολλαπλασιασμού(τον οποίο πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε οι μαθητές να γνωρίζουν στην Β' δημοτικού αλλά αργότερα) θα ήθελα να αναφέρω την απλούστατη μέθοδο που ακολούθησα και τα αποτελέσματά της. Ξεκίνησα προσθέτοντας ίδιους αριθμούς 1+1+1 ...(το έκανα μεθοδευμένα δλδ πρώτα προσθέταμε μονάδες 1+1+1 μετά 2+2+2, μετά 3+3+3 κλπ.) κάθε φορά που προσθέταμε τους ίδιους αριθμούς γράφαμε "αλλιώς" δίπλα δλδ:

1+1+1+1=4 αλλιώς ............................

στο "αλλιώς" έπρεπε να μου πουν αρχικά με λόγια και μετά με σύμβολα πόσες φορές πήρα το 1....ανακατεμένα όσες μέρες έκρινα απραίτητο ανάλογα με την πρόοδο κι έπειτα έβγαινε ως συμπέρασμα....η προπαίδεια του 1(πάντα όμως με το λεγόμενο "αλλιώς" που όπως τους είπα μας βοήθησε να κάνουμε "μαγικά" -κάτι που διέγειρε τ ενδιαφέρον τους δεδομένου ότι μιλάμε για παιδάκια-

παράδειγμα: 1 αλλιώς 1Χ1=1

1+1=2 αλλιώς 2Χ1=2

1+1+1=3 αλλιώς 3Χ1=3

1+1+1+1=4 αλλιώς 4Χ1=4 και πάει λέγοντας!

έτσι εργαστήκαμε ανάλογα με τις ανάγκες μας για κάθε μέρος της προπαίδειας( του 1, του 2, του 3 κλπ)...μετά από καθημερινή εξάσκηση με το "μαγικό αλλιώς" κάποια στιγμή οι μαθητές σταμάτησαν να χρειάζονται το "μαγικό τους όπλο" και έβρισκαν χωρίς αυτό το αποτέλεσμα.έγινε βέβαια σταδιακά και με άλλο ρυθμό για κάθε μαθητή...έχουμε φτάσει τώρα πριν το τέλος της χρονιάς και το 95% των μαθητών βεβαιώνω ότι έχει μάθει προπαίδεια και μάλιστα όχι κλαίγοντας όπως εγώ.

Θέλω να σημειώσω βέβαια ότι γράφαμε προπαίδεια καθημερινά μαζί με την ορθογραφία μας, στην αρχή με "αλλιώς" και στη σειρά -δλδ 1Χ3 2Χ3 3Χ3-

κι έπειτα ανακατεμένα και δίχως "αλλιώς".

Αυτά προς στιγμήν!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!;)

Link to comment
Share on other sites

Σερενάτα, σ' ευχαριστούμε πολύ για τη συμβολή σου!

 

Η αλήθεια είναι ότι μέρα με τη μέρα βλέπω θεαματική βελτίωση στο γιο μου. Τώρα όταν το ρωτάω, με κοιτάζει πονηρά και σε μερικά δευτερόλεπτα, μου λέει το γινόμενο, σχεδόν πάντα σωστά!:-D

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Πολύ ωραίο θέμα...

Συγχαρητήρια στη θάλασσα για το θέμα και στην την άννα + που βοήθησε "τα μάλα"!!

... και στη μαμά Μαρία που μας ξαναθύμισε κάτι το μαγικό... για την προπαίδεια του 9...

 

..."θετική" σκέψη... και όλα θα πάνε καλά;)

 

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε super market στην αίθουσα. Τα παιδιά έφεραν συσκευασίες από προϊόντα, βάλαμε τιμές μέχρι και ταμειακή μηχανή (παιδική) αποκτήσαμε.

Ακόμα και την ώρα που διαλλείματος παιζουν, ψωνίζουν, πληρώνουν, δίνουν ρέστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σερενάτα, σ' ευχαριστούμε πολύ για τη συμβολή σου!

 

Η αλήθεια είναι ότι μέρα με τη μέρα βλέπω θεαματική βελτίωση στο γιο μου. Τώρα όταν το ρωτάω, με κοιτάζει πονηρά και σε μερικά δευτερόλεπτα, μου λέει το γινόμενο, σχεδόν πάντα σωστά!:-D

 

;) Παρακαλώ!

Αν νομίζετε ότι θα σας φανώ χρήσιμη (αν έχετε δευτεράκι κυρίως γτ τα είδα συνολικά φέτος και όχι μόνο ένα όπως ίσως συμβαίνει σε κάποιες μανούλες) θα χαρώ να εξυπηρετήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαvαφέρω το θέμα διότι πλέος η προπαίδεια είvαι στη α'δημοτικού ( ακόμη χειρότερα δηλ ) και έχω φρικάρει.

Μέρα παρά μέρα έχουμε από κάτι ξεκιvώvτας από το 1 έχουμε φτάσει στο 5 ( ευχομαι τουλαχιστοv ) για φέτος vα σταματήσουμε εδώ.

Δυσκολα:confused:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαvαφέρω το θέμα διότι πλέος η προπαίδεια είvαι στη α'δημοτικού ( ακόμη χειρότερα δηλ ) και έχω φρικάρει.

Μέρα παρά μέρα έχουμε από κάτι ξεκιvώvτας από το 1 έχουμε φτάσει στο 5 ( ευχομαι τουλαχιστοv ) για φέτος vα σταματήσουμε εδώ.

Δυσκολα:confused:

 

εισαι σιγουρη??εγω εχω Β δημοτικου κ την προπαιδεια ετσι οπως το λες την ξεκινησαμε ακριβως μετα τα χριστουγεννα.

μη ζοριζεις το παιδακι σου,δεν εχει νοημα.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρη??εγω εχω Β δημοτικου κ την προπαιδεια ετσι οπως το λες την ξεκινησαμε ακριβως μετα τα χριστουγεννα.

μη ζοριζεις το παιδακι σου,δεν εχει νοημα.

 

Μα πως ? ήδη μετά το πασχα ξεκίνησαν με προβλήματα που βασιζόντουσαν στον πολλαπλασιασμό, το είχε και η ύλη του σχολικού βιβλίου και επίσης στο χαρτάκι που πέρνουμε με το τι έχουμε να κάνουμε την επομένη το γράφει καθαρά, χθες πχ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: μαθαίνω την προπαίδεια του 6 όπως την γράψαμε στο μπλε τετράδιο ( ο δικός μου τη λέει εγκυκλοπαιδεια :lol::lol: )

Να σου πω την μαυρη μου αλήθεια δεν τον πολυπιεζω τωρα που κουραστηκε αρκετά στο σχολείο και έχει δυσκολέψει η ύλη...Πέρνω ιδέες από εδώ για να τα κάνουμε πιο εντατικά το καλοκαίρι σε τίποτα νεκρες ώρες όπως είναι το μεσημέρι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

:) δευτερακι πλεον..και μαθαμε ολη την προπ.

πως την μαθενεται εσεις;;;υπαρχει κανα τρικ;;;; εμεις παπαγαλια..και μερικες φορες την βαζω να την λεει μπερδεμενοι...αλλα δυσκολευετε...γενικα την βαζω καθε μερα να την λεμε..σημερα μαθανε του 9...πως την μαθενεις απο εξω;χαχχα οκ..εχει καταλαβει ευτηχως..οτι αντι πχ.7χ9 μπορουμε να την λεμε και αναποδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βοηθαει να βαλεις κ εναν ρυθμο συγκεκριμενο οταν λες την προπαιδεια,σκεψου ποσο ευκολα παει το 5 που το λεμε τραγουδιστα!εγω οταν εκανα ιδιαιτερα ειχα φτιαξει καρτες που μπροστα ειχαν τον αριθμο κ πισω την απαντηση.σαν επιτραπεζιο σκεψου το που κερδιζεις καρτες.

επισης μια καθηγητρια αγωγης λογου ελεγε οτι οταν μαθαινουμε κατι κ περπαταμε με τον ρυθμο που το λεμε το μαθαινουμε κ μεσα αποτο σωμα μας.θα ειναι κ πιο ευχαριστο παρα να καθεται στο γραφειο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θυμαμαι τον εαυτο μου να την μαθαινω παπαγαλια στα πρωτα χρονια....τουλαχιστον την προπαιδεα του 5 μεχρι του 10.

Σιγα σιγα ομως την 'εμαθα' στα αληθεια..με την χρηση της.

Το πρωτακι μου τωρα μαθαινει το '3'....και απο ο,τι βλεπω το τελευταιο μισο, παπαγαλια το μαθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θυμαμαι τον εαυτο μου να την μαθαινω παπαγαλια στα πρωτα χρονια....τουλαχιστον την προπαιδεα του 5 μεχρι του 10.

Σιγα σιγα ομως την 'εμαθα' στα αληθεια..με την χρηση της.

Το πρωτακι μου τωρα μαθαινει το '3'....και απο ο,τι βλεπω το τελευταιο μισο, παπαγαλια το μαθαινει.

ενωητεοτι στην αρχη θα την μαθουνε παπαγαλια...μεχρι το 5 οκ μπορει να την λεει ευκολα..αλλα απο 7 8 9 δεν νομιζω ενα δευτερακι να μπορει να τη μαθειμε ορους...πχ εγωτην 9 την ξερω ετσι...πχ.7χ9.70 μειον..7....αλλα δεν μπορεις να το πεις σε ενα δευτερακι:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάτι τραγουδάκια, νομίζω σίγουρα από τα Λάχανα και τα Χάχανα, ίσως και άλλα. Δεν βοηθάνε αυτά? (ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμα στην προπαίδεια, αλλά κάπως έτσι το έχω σκεφτεί)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντρέπομαι που το λέω, άλλα ο άντρας μου βρήκε το τέλειο κόλπο και ο μικρός έχει μάθει την προπαίδεια απέξω και ανακατοτά και σε διαίρεση και σε προβλήματα και με όλους τους τρόπους.Κάθε φορά που μάθαινε καλά την προπαίδεια κάθε αριθμού του έδινε λεφτά, ?5 για τα 2,3,4,5,10,11 και ?10 για τα 6,7,8,9,12. Ο όρος είναι να κάνει εξάσκηση ώστε να μην τα ξεχνάει γιατί αν ξεχάσει κάποια θα πρέπει να επιστρέψει το αντίστοιχο ποσό στον πατέρα του μέχρι να το ξαναμάθει καλά. Εγώ διαφωνούσα, αλλά όταν είδα το αποτέλεσμα έκανα πίσω. Οχι μόνο τα έμαθε αμέσως, ούτε τα ξέχασε, αλλά είναι ο καλύτερος στην τάξη του στην προπαίδεια και η δασκάλα του τον έχει για παράδειμα (που να ήξερε η γυναίκα .... )

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι που το λέω, άλλα ο άντρας μου βρήκε το τέλειο κόλπο και ο μικρός έχει μάθει την προπαίδεια απέξω και ανακατοτά και σε διαίρεση και σε προβλήματα και με όλους τους τρόπους.Κάθε φορά που μάθαινε καλά την προπαίδεια κάθε αριθμού του έδινε λεφτά, ?5 για τα 2,3,4,5,10,11 και ?10 για τα 6,7,8,9,12. Ο όρος είναι να κάνει εξάσκηση ώστε να μην τα ξεχνάει γιατί αν ξεχάσει κάποια θα πρέπει να επιστρέψει το αντίστοιχο ποσό στον πατέρα του μέχρι να το ξαναμάθει καλά. Εγώ διαφωνούσα, αλλά όταν είδα το αποτέλεσμα έκανα πίσω. Οχι μόνο τα έμαθε αμέσως, ούτε τα ξέχασε, αλλά είναι ο καλύτερος στην τάξη του στην προπαίδεια και η δασκάλα του τον έχει για παράδειμα (που να ήξερε η γυναίκα .... )

 

Γιατι να ντρεπεσαι?

Μπραβο του και μπραβο σας! Η ανταμοιβη ειναι μερος του "παιχνιδιου" και αυτη! Καλο ειναι να μην δινεις γλυκα για ανταμοιβη. Αντιθετως, χρηματα ή αλλα πραγματα ειναι ΟΚ! Το λενε και οι ειδικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Ντρέπομαι που το λέω, άλλα ο άντρας μου βρήκε το τέλειο κόλπο και ο μικρός έχει μάθει την προπαίδεια απέξω και ανακατοτά και σε διαίρεση και σε προβλήματα και με όλους τους τρόπους.Κάθε φορά που μάθαινε καλά την προπαίδεια κάθε αριθμού του έδινε λεφτά, ?5 για τα 2,3,4,5,10,11 και ?10 για τα 6,7,8,9,12. Ο όρος είναι να κάνει εξάσκηση ώστε να μην τα ξεχνάει γιατί αν ξεχάσει κάποια θα πρέπει να επιστρέψει το αντίστοιχο ποσό στον πατέρα του μέχρι να το ξαναμάθει καλά. Εγώ διαφωνούσα, αλλά όταν είδα το αποτέλεσμα έκανα πίσω. Οχι μόνο τα έμαθε αμέσως, ούτε τα ξέχασε, αλλά είναι ο καλύτερος στην τάξη του στην προπαίδεια και η δασκάλα του τον έχει για παράδειμα (που να ήξερε η γυναίκα .... )

 

Χαχαχαχα!:lol::lol::lol: Να ΄σαι καλά, ξεράθηκα στο γέλιο βραδιάτικα! Αυτή η πρακτική σκέψη των αντρών είναι το κάτι άλλο πάντως!!! Με 80 ευρώ καθάρισε! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ δευτεράκι και είμαι και εκπαιδευτικός που δουλεύει με βιωματικό τρόπο και χρήση ΤΠΕ αλλά......μιλώντας με συνάδελφο μαθηματικό μου είπε ότι η προπαίδεια είναι από τα πράγματα που καλό θα είναι τα παιδιά να μάθουν αυτόματα όπως τα μαθαίναμε και εμείς (η συνάδελφος μητέρα 2 παιδιών και τρελαμένη επίσης με βιωματικές δράσεις και πληροφορική στην εκπαίδευση). Την ίδια γνώμη έχει και ο σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης του Γυμνασίου στο οποίο δουλεύω που είναι σύμβουλος μαθηματικών. Αυτό που κάνω εγώ είναι ένας συνδυασμός παιχνιδιού και παπαγαλίας (σιχαίνομαι τη λέξη και μόνο που την ακούω). Το αποτέλεσμα θα δείξει αλλά για αν επιμένουν τόσο αυτά τα δύο άτομα που πραγματικά εμπιστεύομαι την κρίση τους, κάτι θα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...