Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλετο για 3 χρονων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμ εξαρτάται απο το τι θα τα βάλουν να κανουν.

 

στην θέση σου θα προτιμούσα σε αυτή την ηλικία κάτι πιο ελεύθερο,

 

πχ κολύμπι, εικαστικά, κτλ.

 

και θα πηγαινα για μπαλέτο του χρόνου, να ειναι 4 ρων που ειναι τεράστια η διαφορά.

 

πηγαίνει στον παιδικό ή όχι ?

αν δεν πηγαίνει, τότε οπωσδήποτε εικαστικά κ δημιουργική απασχόληση, και playdates με άλλα παιδάκια για χορους κτλ.

 

κάποια βασικά μπορείτε να τα κάνετε και στο σπίτι, στο μπαλέτο εκεί δεν ειναι οτι θα κάνουν κατι τόσο φοβερό, που δε μπορείς και εσύ να το κάνεις.

Ενώ τα εικαστικά πχ στο σπίτι, με χρώματα και χιλια δυο, θα ειναι πιο καλά να γίνουν εκτός σπιτιού για ευνόητους λόγους :wink::)

 

αν πηγαίνει παιδικό, πάλι, θα χρειάζεται το απόγευμα κατι πιο ελεύθερο, για να ξεσκάσει, μιας και στον παιδικό υπάρχουν κανόνες και χρονοδιάγραμμα,

 

έτσι και αλλιώς απο του χρόνου θα αρχίσουν τα όργανα με την έννοια οτι θα μπουν και άλλα πραγματα στο πρόγραμμα, αυτή ειναι κάπως η τελευταία χρονιά ανεμελιάς.

το μπαλέτο ειναι κατι στο οποίο τα παιδιά ακολουθούν πάλι κάποιο πρόγραμμα...

εξαρτάται πάντως απο πολλούς παράγοντες όπως και επίσης απο το ποιος κανει την ομάδα και πόσα παιδάκια έχει στην ομάδα που θα πάει κ τι ηλικία έχουν. αν είναι μεγαλύτερα, η κόρη σου θα νιώθει μειονεκτικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 4 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ 3.5 ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΛΟΓΩ ΩΡΑΡΙΩΝ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν σας ενδιαφέρει ακόμη για μπαλετο για τα κορίτσια σας, πείτε μου σε πια περιοχή μένετε να σας συστήσω καποια σχολή μπαλετου.

 

Στο κεντρο που μενω εγω, τι θα μου συστηνες?

Σ' ευχαριστω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κασσιανή καλημέρα

ιθάκης 43 και πατησίων, spirit of dance μαίρης χωριανοπούλου

γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη

πού στο κέντρο μένεις; αυτές σε βολεύουν;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κασσιανή καλημέρα

ιθάκης 43 και πατησίων, spirit of dance μαίρης χωριανοπούλου

γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη

πού στο κέντρο μένεις; αυτές σε βολεύουν;

 

Δυστυχως οχι και τοσο. Βεβαια αν αναγκαστω θα παω εκει, αλλα θα ηθελα αν υπαρχει κατι στο κολωνακι, εξαρχεια, τετοιο κεντρο.

Σ' ευχαριστω και παλι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

τι γνωριζετε για βορεια προαστεια απο νεα ερθυραια και πανω, εχω τη μικρη μου και θελει πολυ να παει μπαλετο αλλα δεν γνωριζω καθολου τι πρεπει να προσεξω και που ειναι καλα! μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει μια καλη σχολη για παιδακια!

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κασσιανή... υπάρχει η σχολή της μάγιας σοφού στο κολωνάκι δημοχάρους 27, 210-7225011. να ζητήσεις την αναστασία ή την πωλίνα.

επίσης πίσω από το Χιλτον ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ "DANCE @ ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΥ ΤΑΝΙΑ": ΧΙΟΥ 15 - ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ ΤΗΛ: 210.7250569

να πεις απο εμένα (Ισμήνη Ζαχαριάδη).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angels...

στην ερυθραία υπάρχει μία σχολή στην ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 72 - ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΤΗΛ: 210.6207339. θα πας και θα ζητήσεις την κυρία Κοσκινίδου ή την κυρία Γιαννιώτη και θα πεις από εμένα (Ισμήνη Ζαχαριάδη)

 

επίσης στην οδό ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΥ 2 - ΚΗΦΙΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8070262 η σχολή της Μοριάνοβα- Τράστα

 

ΠΕΥΚΗ

ΠΑΠΑΡΟΥΠΑ ΦΩΤΕΙΝΗ: Λ.ΕΙΡΗΝΗΣ 29 - ΠΕΥΚΗ ΤΗΛ: 210.8063907, 210.8060655

 

επίσης μέσα στο εκπαιδευτικό κέντρο της αγροτικής τράπεζας, επι της λ. Κηφισίας υπάρχει σχολή μπαλετου με υπέυθυνη της κυρία Χριστίνα Ρόκα

 

ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ

ΓΕΩΡΓΟΥΔΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ: Α. ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 6 (πρώην 2Α) - ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ ΤΗΛ: 210.2832883, 2848428

 

ΜΕΛΙΣΣΙΑ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ "DANCERS": ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304

ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ: Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ. 210.8047119

 

 

δεν ξέρω τις εννοείς "από νέα ερυθραία και πιο πάνω"; κάτι απ' όλα αυτά σε βολεύει; πες μου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristo polu gia tin apantish sou. otan leo pio panv ennoo drosia enoiksi agh. stefanos ekali. menoume drosia kai psaxvn oso mporo pio konta gia na min thelo poli xrono gia na ti pigaino. h nea eruthrea einai ligo makria tha protimousa kati pio konta. alla pali an den iparxei kalisxoli konta mas ti na kanoume tha pame ekei. se ayto pou mou sistineis kanoun to rosiko i to aggliko sistima. kati exo akousi kai den ksero pio einai pio kalo sistima gia to paidi. mipos mporeis na mou eksigiseis xvris na se bazo se kopo.

 

 

euxaristo polu kai pali

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα για τα παιδιά είναι το αγγλικό RAD (ή ISTD). γιατί έχει "ύλη". δηλαδή συγκεκριμένα πράγματα για ΚΑΘΕ ηλικία. συνήθως στπ ρώσσικο, "αυτοσχεδιάζουν" οι δασκάλες. και αν πετύχεις σε δασκάλα με γνώσεις και εμπειρία έχει καλώς...

η νέα μάκρη είναι μακρυά; υπάρχει κι εκεί μια σχολή με πολύ καλες δασκάλες.

εχω ακούσει όμως ότι μία συνάδελφος θα άνοιγε σχολή κάπου εκεί που βρίσκεσαι. Ελένη Ζωγράφου λέγεται η κοπέλα (ή Ζωζώ Μαρουλιανού η μαμά της).

 

ααααα

στη δροσιά υπάρχει νομίζω η Τονια Βενιέρη 210-6229987

 

είμαι λίγο άσχετη από αυτές τις περιοχές. έχεις δει τίποτα στο δρόμο σου και θες πληροφορίες; για πες ονόματα να μαθαίνουμε κι εμείς, ποιος εχει σχολή πού.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σου Ισμηνη!

Σε εχω παρακολουθησει στο forum και πραγματικα εμπιστευομαι την γνωμη σου.

Θα ηθελα να σε ρωτησω για σχολες μπαλετου στην περιοχη της βουλάς η της γλυφαδας που να δεχονται παιδακια απο περιπου τριων χρονων.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Και εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω για κάποια σχολή μπαλέτου ή ρυθμικής στις περιοχές Μοσχάτου, Ρέντη, Ν. Φαλήρου ή κάπου εκεί κοντά. Ενδιαφερομάστε για την ανιψιά μου που είναι 4 και αργότερα για και για την κόρη μου. Μένουμε Ρέντη. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

και θα πηγαινα για μπαλέτο του χρόνου, να ειναι 4 ρων που ειναι τεράστια η διαφορά.

 

πηγαίνει στον παιδικό ή όχι ?

αν δεν πηγαίνει, τότε οπωσδήποτε εικαστικά κ δημιουργική απασχόληση, και playdates με άλλα παιδάκια για χορους κτλ.

 

κάποια βασικά μπορείτε να τα κάνετε και στο σπίτι, στο μπαλέτο εκεί δεν ειναι οτι θα κάνουν κατι τόσο φοβερό, που δε μπορείς και εσύ να το κάνεις.

 

σε παρακαλω πολύ αφησε εμας (τις δασκάλες μπαλέτου) να μιλήσουμε για το τι κανουμε στην ταξη.

το μπαλετο δε γινεται σπιτι... ειναι δυνατον;

πού ξερεις οτι δεν κανουμε "κατι φοβερο". και πώς ξέρεις οτι μια μαμα μπορει να κανει μπαλετο στο παιδί της σπίτι;

 

σε παρακαλω πολύ...

 

ετσι κι αλλιως στην προσχολική ηλικία κάνουν δημιουργικο χορο τα παιδιά και προπαιδέια μπαλέτου.

 

και οταν αναφέρεις "χορούς", τι εννοείς;

 

εκαστος στο ειδος του...

σε παρακαλω πολύ!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω παντως που την πηγα στα 3 εκανε σαν το παλαβο και συμμετοχη καμια!!!μου ειπε πολυ ευγενικα η ιδιοκτητρια της σχολης οτι ακομα ειναι πολυ μικρη και ανωριμη και να το σκεφτουμε παλι του χρονου. οπως επισης μας ειπε οτι συμμετεχουν μονο 3χρονα που πανε παιδικο κ εχουν μαθει στην ομαδικοτητα!!!!

line_line_typew12_beg_d_typew4_time_937540800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df20.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που την πηγα στα 3 εκανε σαν το παλαβο και συμμετοχη καμια!!!μου ειπε πολυ ευγενικα η ιδιοκτητρια της σχολης οτι ακομα ειναι πολυ μικρη και ανωριμη και να το σκεφτουμε παλι του χρονου. οπως επισης μας ειπε οτι συμμετεχουν μονο 3χρονα που πανε παιδικο κ εχουν μαθει στην ομαδικοτητα!!!!

line_line_typew12_beg_d_typew4_time_937540800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df20.gif

 

υπερβολές!

θα προσαρμοζόταν αργα ή γρηγορα. το καθε παιδί θελει τον χρονο του. υπομονή απο τη δασκάλα και τη μαμα!

στη σχολή μου εχω παιδιά 2,5 χρονών που προσαρμόζονται αμεσως, χωρις να εχουν παει παιδικό και παιδιά προ-νηπια που πανε σχολειο και αργουν να προσαρμοστούν!

μαλλον κατι αλλο ητανε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω προσωπικά. Έκανα μπαλέτο από τα 3 μου, μέχρι τα 16 μου (κλασικό και μοντέρνο, ξεκίνησα με κλασικό εννοείται) και δεν έπαθα απολύτως τίποτα! Ίσα-ίσα που ξέρω να στέκομαι χωρίς να καμπουριάζω, να έχω σταθερό βηματισμό και πάντα ήμουν και είμαι αδύνατη και σε αυτό, μεγάλο μερίδιο έπαιξε και παίζει το γεγονός του μπαλέτου. Μη πανικοβάλεστε από παραφιλολογίες...

Ξεκινάνε από τα πολύυυυυυυυυ βασικά (ψαλιδάκια, μπάρα, κουπέ και τέτοια).

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στα 3 ξεκινησα μεχρι τα 20 κ μονο καλο μου εκανε...στα 3 το προγραμμα ειναι πολυ ελαφρη κ δεν υπαρχει καταπονηση μην ανχωνεστε σ αυτο το θεμα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

οτι τραυματισμούς παθαμε ειναι επειδη ασχοληθήκαμε επαγγελματικά και κάναμε 6 ώρες την ημέρα μπαλέτο και σύγχρονο

τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα με 2 ωρες ή 3 την εβδομάδα

στην ηλικία μεχρι 5 χρονών κανουν δημιουργικό χορό κυρίως, μετα αρχίζουν σιγα σιγα βηματολογιο μπαλέτου

ειναι μια πολυ καλη ασκηση που γινεται καλή συνήθεια για μια ζωή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα για τα παιδιά είναι το αγγλικό RAD (ή ISTD). γιατί έχει "ύλη". δηλαδή συγκεκριμένα πράγματα για ΚΑΘΕ ηλικία. συνήθως στπ ρώσσικο, "αυτοσχεδιάζουν" οι δασκάλες. και αν πετύχεις σε δασκάλα με γνώσεις και εμπειρία έχει καλώς...

η νέα μάκρη είναι μακρυά; υπάρχει κι εκεί μια σχολή με πολύ καλες δασκάλες.

εχω ακούσει όμως ότι μία συνάδελφος θα άνοιγε σχολή κάπου εκεί που βρίσκεσαι. Ελένη Ζωγράφου λέγεται η κοπέλα (ή Ζωζώ Μαρουλιανού η μαμά της).

 

ααααα

στη δροσιά υπάρχει νομίζω η Τονια Βενιέρη 210-6229987

 

είμαι λίγο άσχετη από αυτές τις περιοχές. έχεις δει τίποτα στο δρόμο σου και θες πληροφορίες; για πες ονόματα να μαθαίνουμε κι εμείς, ποιος εχει σχολή πού.

 

Γεια σου Ισμήνη!

Εκανα χορό στη σχολή της Ζωζώ Μαρουλιάνου, τους Αγιούς Αναργύρους. Τώρα έψαξα για να ρωτήσω για την κόρη μου και έμαθα ό,τι η σχολή έχει κλείσει. Είδα αυτό το μύνημα σου τυχαία και ενθουσιάστηκα. Σε παρακαλώ, εάν γνωρίζεις εάν έχει ανοίξει κάπου αλλού σχολή η ίδια ή η κόρη της, να μου πεις!

Σε ευχαριστώ!

Υ.Γ. Εγώ μένω Καλλιθέα τώρα, αλλά υπάρχει περίπτωση να μετακομίσουμε Χαλάνδρι το καλοκαίρι. Υπάρχει κάποια σχολή να μου προτείνεις;

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...