Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια φορά κι εναν καιρό (Άλιμος)


Recommended Posts

Υπάρχουν μανούλες που να πηγαίνουν τα παιδιά τους σε αυτό το σταθμο ή να έχουν ακούσει κάτι; Έχω φτάσει στο τελευταίο στάδιο της επιλογής (είναι και η μικρή Χρυσσαλίδα στις επιλογές μας αλλά ήδη έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ για αυτόν) και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια εμπειρία θετικη ή αρνητική από αυτόν

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως τώρα που είναι μέρα ε; ε;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

aeriko μου καλημερα.πηγαινω το γιο μου στο μια φορα και ενα καιρο στον αλιμο και εγω κανω πρακτικη σε αυτο το σταθμο(ναι τωρα μετα απο το παιδι αποφασισα να ξανασπουδασω!).οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις!θα σου απαντησω σε ολα!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαράκι :) Καλή σταδιοδρομία να έχεις στο νέο επαγγελματικό προσανατολισμό :)

 

Έχουν και περίπου ίδια ηλικία τα μικρά μας οπότε αν καταλήξουμε εκεί θα είμαστε και συμμαθητές :lol:

 

Για πες λίγο το πρόγραμμα του παιδιού και πως τον βλέπεις σε σχέση με τις παιδαγωγούς; Γενικά ότι έχεις να μου πεις (καλό ή κακό) χρήσιμο θα μου φανεί.

 

Σε ευχαριστώ

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.λοιπον ο γιαννης τωρα ειναι στο βρεφικο τμημα το οποιο χωριζεται σε δυο κατηγοριες.τα πολυ μωρακια μεχρι 18 μηνων και τα 19 μηνων μεχρι 2,5 χρονων.εχει δυο δασκαλες και μια μπαλαντερ συνολο 3.καταρχας θα παρεις βιβλιαρακι με ολες τις δραστηριοτητες της ημερας το τι κανανε και τα λοιπα.εκει θα σου γραφουν τι εφαγε ποσο εφαγε αν κοιμηθηκε τι ωρα μεχρι τι ωρα αν εκανε κακα ποσες φορες και τα λοιπα.

θα παρεις ενα μηνιαιο προγραμμα διατροφης με το τι τρωνε στο πρωινο και στο μεσημεριανο.οποτε ξερεις ολο το μενου για καθε βδομαδα του μηνα.στην αρχη καθε μηνα περνουμε ενα χαρτακι με το τι θα γινει το συγκεκριμενο μηνα πχ συναντηση με τη παιδοψυχολογο ποτε περναει ο παιδιατρος να τα δει καποια δραστηριοτητα που κανουν τα μεγαλα παιδια κλπ.ολα αυτα δεν ειναι εξτρα συμπεριλαμβανονται στη τιμη.

τωρα ο σταθμος λειτουργει απο τις 7 εως τις 5 αλλα το πρωτο παιδακι παραλαμβανεται στις 6μιση το πρωι με το σχολικο.οι δασκαλες ειναι ολες πολυ καλες.αυτη που εχουμε εμεις ειναι καταπληκτικη και ο γιαννης τη λατρευει!!!το προγραμμα του γιαννη εχεις ως εξης.ξυπναει το πρωι και παμε σταθμο αφου εχουμε πιει γαλατα και λοιπα.κατα τις 9κ20 με 9μιση τρωνε πρωινο.αν καποιο παιδακι παει πιο αργα φυσικα τρωει κανονικα πρωινο.μετα κανουν δραστηριοτητες τραγουδια ζωγραφικη μουσικοκινητικη(εξωτερικη συνεργατις)παιχιδι στην αυλη αν εχει καλο καιρο.

κατα τις 12μιση τρωνε μεσημεριανο.το φαγητο καταπληκτικο εχω φαει και ειναι πεντανοστιμο!μετα την πεφτουν για υπνο.οσο κοιμηθει το καθενα.αφου ξυπνησουν παιζουν στην αιθουσα και μετα τα παραλαμβανουν οι γονεις η φευγουν με το δρομολογιο.

το σχολειο παρεχει και αλλες δραστηριοτητες οπως κολυμβητηριο και γυμναστικη με γυμναστη.αυτα ειναι εξτρα.

αυτα λοιπον!τον συστηνω το σταθμο τωρα που αλλαξε διευθυνση.καθε τεταρτη εγω ειμαι εκει.αν θελεις κατι αλλο μπορεις να μου πεις!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αυλή βγαίνουν ακόμα και τώρα το χειμώνα έτσι; Η δική μου είναι για το επόμενο τμήμα των 2.5-3.5 μιας και σε 3 μέρες 30μηνιάζουμε :lol:

 

Η κοπελιά που τον έχει μου φάνηκε εξαιρετική στη συνάντηση που είχαμε. Παρότι μου περιγράφεις το προηγούμενο τμήμα από αυτό που θα πάμε όσο και αν σου φαίνεται περίεργο με βοήθησες αρκετά γιατί με έβαλες στη φιλοσοφία τους ;)

 

Θα κάνουμε μια δοκιμαστική 'πτήση' με τη μικρή εκεί την επόμενη εβδομάδα να δω πως θα φανεί και του παιδιού και μάλλον έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για τελικό...

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου απαντησα βιαστηκα χθες γιατι ξυπνησε ο μικρος.το ιδιο κανουν και τα υπολοιπα τμηματα.απλα στα μεγαλυτερα κανουν και εκπαιδευτηκες ασκησεις.ας πουμε τη τεταρτη μαθαιναμε τα φρουτα και τα λαχανικα πιο ειναι τι και ποτε το τρωμε.ξεχωριζουμε τα καλοκαιρινα απο τα χειμωνιατικα ρουχα κλπ.περναει ομορφα η ωρα!οσο για τη προσαρμογη μην ανησυχεις,ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι μολις φυγει η μαμα η ο μπαμπας σταματαει αμεσως το κλαμα.και εγω ενιωθα ασχημα στην αρχη που τον αφηνα και εκλαιγε και μια μερα κρυφοκοιταξα απο το παραθυρο.μολις εφυγα σταματησε!!!!

αυτα λοιπον για το σταθμο.η βασω ειναι πραγματικα πολυ καλη.εγω οταν πρωτοπηγα το μικρο και την ειδα το προσωπο της εβγαζε γαληνη ρε παιδι μου.αμεσως τη συμπαθησα!!αν χρειαστεις κατι αλλο μου λες!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα και με τον μπαμπά για να εγκρίνει και αύριο θα πάμε και με τη μικρή να τον δει. Σήμερα κάνατε το μήλο ζωγραφίζοντάς το με πατάτα :lol: (όταν είχα πρωτοέρθει τα είχα πετύχει σε ώρα ύπνου)... Γενικά μας κάνει η φιλοσοφία του και η φιλοσοφία της Βάσως. Για μας ο παιδικός σταθμός (ο προηγούμενος τουλάχιστον έτσι ήταν) είναι το δεξί μας χέρι. Έχει το παιδί μας στα 'χέρια' του περισσότερες ώρες απ' όσες συνολικά το βλέπουμε εμείς στη διάρκεια της μέρας οπότε ΠΙΣΤΕΥΩ πολύ στην συνεργασία με τις παιδαγωγούς και αυτό φαίνεται από την διεύθυνση σε ό,τι έχω δει μέχρι τώρα :) Είμαι σίγουρη πως αν δεν έβρεχε και προαυλίζονταν κιόλας αύριο η μικρή θα τον ερωτευόταν... προς το παρόν είμαι απλώς συγκρατημένα αισιόδοξη!

 

Τωρα είδα ότι μάλλον αύριο θα σε γνωρίσω κιόλας :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πρώτη μας μέρα κύλησε πάρα πολύ ωραία και σήμερα είναι η δεύτερη όπου και πάλι μπήκε συγκρατημένα ενθουσιασμένη (ήθελε και τη μαμά μαζί) αλλά όταν είπα 'αγαπούλα φεύγω και θα τα πούμε το μεσημέρι' ήρθε με φίλησε και πήγε να συνεχίσει αυτό που έκανε. Τώρα περιμένω να επιστρέψει με το σχολικό αφού έτσι συμφώνησε η ίδια με την διευθύντρια (εκείνη είχε ζητήσει να κοιμηθεί εκεί και της είχα πει ότι θα πάω να την πάρω όταν ξυπνήσει).

 

Αύριο θα είναι η πρώτη μέρα που και θα φύγει και θα γυρίσει με το σχολικό!

 

Μου άρεσε πάρα πολύ που μπορούσα να είμαι εκεί να την υποστηρίξω ψυχολογικά με τους νέους της φίλους και τις νέες παιδαγωγούς! Στα πολύ 'συν' του σταθμού αυτό! Δεν είναι θέμα προσαρμογής αφού το παιδί έτσι κι αλλιώς είναι προσαρμοσμένο σε παιδικό σταθμό αλλά δεν θα μου άρεσε να την αφήσω ξαφνικά με 'ξένους' χωρίς να μπορεί να παίρνει δύναμη πιάνοντας το χέρι μου ή γυρνώντας απλά να με κοιτάξει. Είναι μια αλλαγή γι' αυτήν και οπωσδήποτε δεν είναι μικρή! Μέχρι στιγμής λοιπόν η επιλογή του σταθμού δεν με απογοητεύει και παραμένω κι εγώ συγκρατημένα αισιόδοξη :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στη μικρη!δε χρειαζεται να ανησυχεις για τιποτα.η πρωτη μερα οσο εμεινα εγω εκει ηταν πολυ καλη,εκανε μαζι με τα παιδακια ολες τις δραστηριοτητες και νομιζω το ευχαριστηθηκε!!!παιξαμε και μουσικες καρεκλες και ηταν πολυ καλη!!!ολα καλα θα πανε!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α παίξατε και μουσικές καρέκλες!!! Κι όταν τι ρωτάς τι έκανες; Δεν ξέρω :lol: Καλά :lol: Σφίγγα παιδί μου! Δεν λέει τίποτα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τελικα οτι ηλικια και να ειναι τα ιδια λενε.ρωταω τον γιαννη ηρθε η κυρια της μουσικη σημερα και παιζατε κιθαρα?ναι μαμα!δεν ειχε ερθει καν!!χαχαχα νταξει ο δικος μου ειναι μικρος ακομα θα στρωσει!μια χαρα ηταν η μικρη και ακουγε πολυ.μπηκε αμεσως στην ομαδα χωρις προβλημα.μαρκοπολο εννοειται!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κλείνοντας η σεζον και μετά από σχεδον 6 μήνες στον συγκεκριμένο σταθμό έχω να πω τα καλύτερα γι' αυτον :)

 

Για όποια μανούλα ψαχνει σταθμό τον συστήνω ανεπιφύλακτα! Η κορη μου θα συνεχίσει (ευτυχώς) και του χρόνου εκεί παρόλο που οι οικονομικές συνθήκες είναι δύσκολες! Αλλά χαλάλι της και χαλάλι τους! Αγκάλιασαν το παιδί με ενδιαφέρον και προσοχή γνωρίζοντας τις δυσκολίες που έχει η μετάβαση σε αυτή την ηλικία και σε ό,τι χρειάστηκα τους είχα δίπλα μου :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρός μας ξεκίνησε στον παιδικό σταθμό "Μια φορά κι έναν καιρό" τον Ιούνιο και έιμαστε πάρα πολυ ευχαριστημένοι. Είναι πολύ σημαντικό να επιστρέφει το παιδί με χαμόγελο κάθε μεσημέρι και το πρωί να μου ζητάει απο μόνος του να πάει στο σχολείο!!! Τις πρώτες μέρες βέβαια αντιμετωπίσαμε μια μικρή δυσκολία πρασαρμογής αλλά το ξεπεράσαμε σχετικά εύκολα με τη βοήθεια της ιδιοκτήτριας, της Βάσως η οποια είναι πολυ γλυκιά και ήρεμη και το μικρός την εμπιστεύτηκε σχεδόν αμέσως, αλλά και της δασκάλας του μικρού, της Ελένης, η οποια τον αγκάλιασε και του έδειξε την αγάπη της απο την πρώτη στιγμή. Γενικά όλο το προσωπικό του παιδικού σταθμού, καθώς και μέσα στο σχολικό είναι πολύ ευχάριστο και συννενοήσιμο και μας δημιούργησαν ένα αίσθημα ασφάλειας για το που εμπιστεύομαστε το παιδί μας. Και την φετινή σχολική χρονιά θα συνεχίσουμε εκεί, οπου ο μικρός βέβαια με ρωτάει καθημερινά εδώ και μια εβδομάδα πότε θα πάει σχολείο γιατι οπως λέει ανυπομονεί να πάει να παίξει και πάλι με τα άλλα παιδάκια στην αυλή στο 'πλοιο τους', να τραγουδήσουν,να ζωγραφίσουν και να πούνε όμορφα παραμυθάκια.

Αερικό μάλλον τα παιδιά μας είναι κοντά στην ηλικία οπότε ίσως να είναι πηγαίνουν στην ίδια τάξη φέτος. Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και αν δεν έχετε επιλέξει ακόμα παιδικό σταθμο σίγουρα αξίζει να τον επισκεφτείτε για να γνωρίσετε απο κοντά αυτη την όμορφη παρέα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια και φετος εκει θα ειμαι!!!ο μικρος μου αλλαξε τμημα πηγε στα μεγαλα παιδια ευτυχως κρατησε τη δασκαλα του που ειναι πολυ μεγαλο συν αυτο.προς το τελος της χρονιας η δασκαλα του που τη λατρευε και γω το ιδιο γιατι η κοπελα ηταν υπεροχη,για λογους υγειας επρεπε να σταματησει.ειχα μεγαλο αγχος δε σας το κρυβω για την καινουργια δασκαλα και πως θα προσαρμοστουν τα παιδια.ειμαστα τυχεροι γιατι η χριστινα(η νεα δασκαλα)ειναι ενας τρομερος ανθρωπος και πολυ προθυμη να συνεργαστει.κρατησε λοιπον και φετος αυτη τη δασκαλα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο.φυσικα ειχαμε και μεις τις δυσκολιες μας αλλα νομιζω οτι η προσαρμογη ηταν καλυτερη σαφως απο περσι.ευχομαι σε ολες καλη σχολικη χρονια και αν καπου μπορω να σας βοηθησω να μου πειτε!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...