Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Όταν το παιδί είναι χτυπημένο, αλλά δεν έχει πάρει είδηση η δασκάλα τίποτα τι κάνουμε; Το έχω ξαναρωτήσει το θέμα αυτό, γι΄αυτό δεν θα ήθελα απαντήσεις του τύπου έχει 25 παιδιά και δεν προλαβαίνει να τα βλέπει όλα.

Εσύ miriki (και όποιος άλλος είναι εκπαιδευτικός)πως θα αντιδρούσες ως δασκάλα απέναντι στον γονέα του οποίου το παιδί έχει χτυπήσει, αλλά δεν κατάλαβες τίποτα (πότε έγινε, που έγινε, αν ενεπλάκη και άλλο παιδί ή όχι κτλ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119587

 

αν δεν ειδε δεν ειδε

ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο

 

Δεν είναι, αλλά θα μπορούσε να είναι. Πιο πολύ με τρομάζει το να μην έχει πάρει καθόλου είδηση ή να ισχυρίζεται έτσι... Δηλαδή δεν είδε το συμβάν. Δεν είδε ούτε το σημάδι; Δεν είδε το παιδί να κλαίει ή να έχει κάποια ενόχληση; Τίποτα δεν είδε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι, αλλά θα μπορούσε να είναι. Πιο πολύ με τρομάζει το να μην έχει πάρει καθόλου είδηση ή να ισχυρίζεται έτσι... Δηλαδή δεν είδε το συμβάν. Δεν είδε ούτε το σημάδι; Δεν είδε το παιδί να κλαίει ή να έχει κάποια ενόχληση; Τίποτα δεν είδε;

 

Απο την μέχρι τωρα εμπειρια μου στο Βελγιο

αν ειναι κατι σοβαρο πχ αιμοραγει ε! το βλεπουν και σε ειδοποιουν

αν δεν σε ειδοποιησουν δεν το ειδαν

να πεις στην μικρη να το λεει εκεινη αν ποναει αν και σε εμας καμια φορα ουτε αυτο πιανει παντα. Παντως καποιες φορες τους εχω δει με betadine χωρις να μας παρει τηλεφωνο το σχολειο φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Απο την μέχρι τωρα εμπειρια μου στο Βελγιο

αν ειναι κατι σοβαρο πχ αιμοραγει ε! το βλεπουν και σε ειδοποιουν

αν δεν σε ειδοποιησουν δεν το ειδαν

να πεις στην μικρη να το λεει εκεινη αν ποναει αν και σε εμας καμια φορα ουτε αυτο πιανει παντα. Παντως καποιες φορες τους εχω δει με betadine χωρις να μας παρει τηλεφωνο το σχολειο φυσικα

 

Θα το κάνω και αυτό, αν και δεν είναι λύση. Δηλαδή με αγχώνει το να μην παίρνει είδηση η δασκάλα το τι γίνεται στην τάξη ή στην αυλή, παρά μόνο εάν παραπονεθεί το παιδί. Αν δηλαδή δεν παραπονεθεί είναι αόρατο; Ή αν γίνει κάτι θα το δει μόνο κατόπιν εορτής;

Δεν θέλω να με πάρει τηλ αν δεν είναι κάτι σοβαρό. Αλλά το να μην το πάρει είδηση καθόλου είναι πολύ ανησυχητικό... Τουλάχιστον δεν αμφισβήτησε ότι έγινε στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γιαυτόν ακριβώς το λόγο έχω πολύ αυστηρούς κανόνες και στην αυλή και στην τάξη. Για το πού πάμε να παίξουμε, πώς πάμε να παίξουμε κλπ.

 

Αυτό που τους λέω πάντα είναι ότι αν δε με βλέπεις, τότε δε σε βλέπω. Κι αν δε σε βλέπω δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Οπότε τελικά φροντίζουν να με βλέπουν.

 

Μου χει τύχει να μη δω χτυπήματα. Δεν το πήρα χαμπάρι όταν έγινε, δεν παραπονέθηκε το παιδί, ήταν τα μαλλιά π.χ. μπροστά δεν το είδα. Καλά δε μιλάμε για σκισμένο φρύδι, για καμιά γρατζουνιά π.χ. Επίσης μου χει τύχει να σπάσει το χέρι του παιδί μέσα στα χέρια μου (έπεσε από μονόζυγο ανάμεσα στα χέρια μου και δεν πρόλαβα να του σπάσω την πτώση). Όσο κι αν προσπαθείς, ό,τι κι αν κάνεις δεν είσαι πανταχού παρούσα. Οπότε καλό είναι μόλις νιώσουν άσχημα για τον οποιονδήποτε λόγο να πάνε αμέσως στη δασκάλα. Επίσης αν δουν κάποιον άλλο να μην είναι καλά, να πάνε στη δασκάλα.

 

Τέλος όταν κάποιος φωνάξει από μακριά έπεσα χτύπησα κλπ, συνήθως του λέω να έρθει σ' εμένα.Όχι γιατί βαριέμαι να πάω, αλλά για να δω σε τι κατάσταση είναι (π.χ. κουτσαίνει; μπορεί να σηκωθεί; κλπ).

 

Πάντως δεν έχω χειρότερο.... το ομολογώ... Η ασφάλειά τους είναι το α και το ω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το θέμα :D

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

 

Για τα κτιριακά προβλήματα (δάπεδο/τοίχοι) και τον προαύλιο χώρο πού απευθυνόμαστε; Στο δήμο, στην πρωτοβάθμια, κάπου αλλού;

 

Επίσης, μπορείτε να μου δώσετε ιδέες πως θα μπορούσε ο σύλλογος γονέων να συγκεντρώσει πόρους και να βοηθήσει το νηπιαγωγείο;

 

Κάτι τελευταίο. Έμαθα ότι στην γιορτή/παρέλαση της 28ης θα συμμετέχει και το νηπιαγωγείο. Ζω σε μικρό χωριό με 3θεσιο δημοτικό και νηπιαγωγείο, ούτε πάνω από 40-50 παιδάκια όλα μαζί, και νομίζω ότι το κάνουν απλά για να μαζεύεται κόσμος. Γενικά τι συνηθίζεται εκείνη την ημέρα;

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δήμο. Κανονικά πρέπει η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου να κάνει έγγραφο για τα προβλήματα και ο δήμος να ανταποκριθεί. ΠΟλλές φορές κάνουμε επαναλαμβανόμενα έγγραφα και παρόλα αυτά, τίποτα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το θέμα :D

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

 

Για τα κτιριακά προβλήματα (δάπεδο/τοίχοι) και τον προαύλιο χώρο πού απευθυνόμαστε; Στο δήμο, στην πρωτοβάθμια, κάπου αλλού;

 

Επίσης, μπορείτε να μου δώσετε ιδέες πως θα μπορούσε ο σύλλογος γονέων να συγκεντρώσει πόρους και να βοηθήσει το νηπιαγωγείο;

 

Κάτι τελευταίο. Έμαθα ότι στην γιορτή/παρέλαση της 28ης θα συμμετέχει και το νηπιαγωγείο. Ζω σε μικρό χωριό με 3θεσιο δημοτικό και νηπιαγωγείο, ούτε πάνω από 40-50 παιδάκια όλα μαζί, και νομίζω ότι το κάνουν απλά για να μαζεύεται κόσμος. Γενικά τι συνηθίζεται εκείνη την ημέρα;

Δεν ξερω τι επιτρεπεται θεσμικα για να συγκεντρωθουν ποροι αλλα θα σου πω τι κανουμε εδω.

Στο ελληνικο σχολειο που υπαρχει συγχρηματοδοτηση (το κρατος πληρωνει τους εκπαιδευτικους οι γονεις το ενοικιο του κτηριου) εχουμε συμμετοχη ενα ποσο γυρω στα 50? ανα παιδι το χρονο (για το νοικι) παραλληλα σε εθνικες και θρησκευτικες γιορτες στο σχολειο ο συλλογος οργανωνει με την συμμετοχη των γονεων κατερινγκ με πληρωμη φυσικα. Δεν ειναι υποχρεωτικο για τους γονεις που πηγαινουν στην γιορτη να παρουν κατι αλλα πουλανε σουβλακια γλυκα κτλ και τα λεφτα πηγαινουν στον συλλογο.

κατι αναλογο σε πιο οργανωμενο γινεται στο βελγικο σχολειο. Η διαφορα ειναι οτι εδω τα χρηματα πηγαινουν στο σχολειο απευθειας.

Μεχρι τωρα για φετος εχει οργανωθει παζαρι (ενοικιο για 2 παγκους 10?) και βραδυ καραοκε - μασκε για το halloween με φαγητο 10? για τους μεγαλος 6 για τα παιδια.

Περισι οργανωσε βαρδια τραγουδιου οπου πουλαγαν σαντουτσ και ποτα και καθε καλοκαιρι στην γιορτη του σχολειου υπαρχει φαγητο (επι πληρωμη) και παιχνιδια στυλ λουνα παρκ.

Το τι γινονται αυτα τα λεφτα το βλεπουμε καθημερινα απο το υλικο (υπολογιστες, παιχνιδια, καρεκλες, ανακαινηση του σχολειο) επισης μερος παει καθε χρονο για να χρηματοδοτηθουν οι υποχρεωτικες εκδρομες σε περιπτωση που οι οικογενειες δεν μπορουν να καλυψουν το συνολικο κοστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα.αν υπαρχει καποια νηπιαγωγος σε δημοσιο νηπιαγωγειο να με βοηθησει λιγο .θα το εκτιμουσα πολυ.στο νηπιαγωγειο μας η διαθεση δυστυχως τον δασκαλων ειναι πρωτα η βολη τους.αν μπορειτε να μου απαντησετε σε καποιες ερωτησεις η να μου πειτε που μπορω να απευθυνθω για να δω αν οντως ισχυουν τα λεγομενα τους.

1.παντα αργουν τουλαχιστον 5 λεπτα να ανοιξουν το σχολειο.η δασκαλα του κλασσικου εχει την απαιτηση οι γονεις του ολοημερου να περιμενουν τη δασκαλα τους για να αποχωρησουν.παρολο που πολλοι ειναι εργαζομενοι.

2.μας ειπαν οτι δεν μπορουν να ζεσταινουν το φαγητο(στο ολοημερο υπαρχει μια δασκαλα)κ οτι η πρωτοβαθμια τους ειπε να βρουν λυση οι γονεις.θεωρησαν λοιπον καλο να δινουμε 5 ε στη καθαριστρια να ζεσταινει το φαγητο.δεν το δεχτηκαμε κ παμε εναλλαξ καποιες μητερες στο σχολειο να ζεσταινουμε το φαγητο.δυστυχως στη πρωτοβαθμια δεν σηκωνουν τα τηλ για να δω αν ισχυουν αυτα.

3.ζητησαν απο μητερα της οποιας το παιδι δεν κοιμαται το μεσημερι να υπογραψει υπευθυνη δηλωση ωστε να παιρνει το παιδι νωριτερα επειδη δεν κοιμαται κ ειναι υποχρεωτικος ο υπνος.ειναι οντως??ψαχνει για δουλεια η γυναικα κ αμα βρει τι θα το κανει το παιδι??δεν μπορει εκεινη την ωρα να απασχολειται με κατι αλλο εφοσον τα αλλα κοιμουνται??

4.δεν ανεφεραν ποτε οτι η αποχωρηση ειναι 15.45-16.00.ειπανε παρα εικοσι να βρισκονται οι γονεις εκει

συγγνωμη για το κατεβατο αλλα με εχει εκνευρισει πολυ οτι πλεον το να διδασκω δεν ειναι λειτουργημα αλλα μια ευκαιρια να μπω στο δημοσιο κ να εχω τα οποια προνομια του δημοσιου υπαλληλου.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.αν υπαρχει καποια νηπιαγωγος σε δημοσιο νηπιαγωγειο να με βοηθησει λιγο .θα το εκτιμουσα πολυ.στο νηπιαγωγειο μας η διαθεση δυστυχως τον δασκαλων ειναι πρωτα η βολη τους.αν μπορειτε να μου απαντησετε σε καποιες ερωτησεις η να μου πειτε που μπορω να απευθυνθω για να δω αν οντως ισχυουν τα λεγομενα τους.

1.παντα αργουν τουλαχιστον 5 λεπτα να ανοιξουν το σχολειο.η δασκαλα του κλασσικου εχει την απαιτηση οι γονεις του ολοημερου να περιμενουν τη δασκαλα τους για να αποχωρησουν.παρολο που πολλοι ειναι εργαζομενοι.

2.μας ειπαν οτι δεν μπορουν να ζεσταινουν το φαγητο(στο ολοημερο υπαρχει μια δασκαλα)κ οτι η πρωτοβαθμια τους ειπε να βρουν λυση οι γονεις.θεωρησαν λοιπον καλο να δινουμε 5 ε στη καθαριστρια να ζεσταινει το φαγητο.δεν το δεχτηκαμε κ παμε εναλλαξ καποιες μητερες στο σχολειο να ζεσταινουμε το φαγητο.δυστυχως στη πρωτοβαθμια δεν σηκωνουν τα τηλ για να δω αν ισχυουν αυτα.

3.ζητησαν απο μητερα της οποιας το παιδι δεν κοιμαται το μεσημερι να υπογραψει υπευθυνη δηλωση ωστε να παιρνει το παιδι νωριτερα επειδη δεν κοιμαται κ ειναι υποχρεωτικος ο υπνος.ειναι οντως??ψαχνει για δουλεια η γυναικα κ αμα βρει τι θα το κανει το παιδι??δεν μπορει εκεινη την ωρα να απασχολειται με κατι αλλο εφοσον τα αλλα κοιμουνται??

4.δεν ανεφεραν ποτε οτι η αποχωρηση ειναι 15.45-16.00.ειπανε παρα εικοσι να βρισκονται οι γονεις εκει

συγγνωμη για το κατεβατο αλλα με εχει εκνευρισει πολυ οτι πλεον το να διδασκω δεν ειναι λειτουργημα αλλα μια ευκαιρια να μπω στο δημοσιο κ να εχω τα οποια προνομια του δημοσιου υπαλληλου.

 

Δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά μετ΄από 4 συνεχή χρόνια σε νήπια έμαθα τα παρακάτω:

1. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει στις 8 εκτός αν υπάρχει πρωινή φύλαξη οπότε στις 7. Η δασκάλα του κλασικού δεν μπορεί να παραλαμβάνει τα παιδιά του ολοήμερου. Η δασκάλα τους οφείλει να είναι εκεί στις 8 (αν καθυστερήσει 1-2 φορές φαντάζομαι θα πρέπει να περιμένετε, αν γίνεται κατ΄εξακολούθηση θα πρέπει να το αναφέρετε).

2. Σύμφωνα με το νόμο οι δασκάλες πρέπει να ζεσταίνουν το φαγήτο σαν μέρος της εκπαιδευτικής δραστηριότητας. Προσωπικά επιλέξαμε να πληρώνουμε ένα ποσό να το ζεσταίνει η καθαρίστρια και να καθαρίζει άλλη μία φορά τις τουαλέτες γιατί προτιμώ η δασκάλα να είναι στην τάξη και όχι στην κουζίνα να προσπαθούν να ζεστάνουν φαγητό για 50 παιδάκια (2 τμήματα) και να είναι τα παιδιά μόνα τους (αν ήταν λίγα παιδιά θα ήταν διαφορετικά).

3. Ο ύπνος δε είναι υποχρεωτικός. Είναι στιγμές χαλάρωσης (άλλα κοιμούνται και άλλα χαλαρώνουν). Σε εμάς δεν υπάρχει χώρος για ύπνο για αυτό και χαλαρώνουν.

4. Η αποχώρηση είναι 15.45-16.00.

Όλα αυτά υπάρχουν γραμμένα σε κάποιο νόμο αλλά δεν τον έχω εύκαιρο. Οι νηπιαγωγοί θα στον αναρτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έγραψε η andigo είναι. Ακριβώς όμως. Πάρε φόρα.[/QUOT εχω απογοητευτει πολυ απ αυτη τη συμπεριφορα.η δασκαλα μενει μακρια κ παντα ερχεται καθυστερημενη.το ιδιο ομως κ του κλασικου.που ακριβως κανεις αναφορα;γιατι η διευθυντρια ειναι μαριονετα τους.εχουν απαιτησεις απο τους γονεις αλλα στις δικες τους υποχρεωσεις δεν ειναι ενταξει.στο ολοημερο ειναι18 παιδακια

 

Κ λενε οτι δεν μπορουν να τα αφηνουν για να ζεσταινουν το φαγητο.περιμενουνε να βγει η προκυρυξη για τις τραπεζοκομους.δεν εχουν αναφερει σε κανεναν οτι αν μαζευτουν 5 παιδια μπορουν να εχουν την πρωινη ζωνη.γενικα βρισκουν κ τα κανουν.miriki,για ολα αυτα που μπορουμε να απευθυνθουμε σαν γονεις;

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν η κουζίνα είναι σε μέρος που δεν μπορούν να πάνε (αν και τα βάζει η πρωινη΄στο φούρνο λίγο πριν φύγει και τα σερβίρει η μεσημεριανή), μπορείτε να πάρετε θερμομπολ. Υπάρχουν κάποιοι χώροι που πραγματικά το ζέσταμα των φαγητών μπορεί να είναι μεγάλος μπελάς, αν δεν είναι δυνατό να συμμετέχουν τα παιδιά. Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να μην κάνεις γραπτή αναφορά, αλλά να πας στο γραφείο της Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής που ανήκει το σχολείο σας και να κάνεις τα παράπονά σου.

 

Για την πρωινή ζώνη όλοι αυτό κάνουμε το έχω αναφέρει παραπάνω δε θα βρεις άκρη γιατί είναι απαράδεκτο ως μέτρο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και θα το πω αλλιώς. Το λειτούργημα δε μου αρέσει. Με την έννοια ότι επαφίεται στο φιλότιμο. Είναι κανονικό επάγγελμα (που θα έπρεπε να αμείβεται κατάλληλα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) και επομένως απαιτείται ... επαγγελματισμός. Αν μη τι άλλο τήρηση των κανόνων.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θα το πω αλλιώς. Το λειτούργημα δε μου αρέσει. Με την έννοια ότι επαφίεται στο φιλότιμο. Είναι κανονικό επάγγελμα (που θα έπρεπε να αμείβεται κατάλληλα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) και επομένως απαιτείται ... επαγγελματισμός. Αν μη τι άλλο τήρηση των κανόνων.

σ αυτο συμφωνωεπαγγελματισμος ισουται με τηρηση των κανονων.γι αυτο ακριβως το λογω δεν εχω καταλαβει αν ειναι στις αρμοδιοτητες τους το ζεσταμα του φαγητου(πρωινη σε συνεργασια με την απογευματινη)η αν ειναι προαιρετικο.αν θελουν το κανουν δλδ.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

σ αυτο συμφωνωεπαγγελματισμος ισουται με τηρηση των κανονων.γι αυτο ακριβως το λογω δεν εχω καταλαβει αν ειναι στις αρμοδιοτητες τους το ζεσταμα του φαγητου(πρωινη σε συνεργασια με την απογευματινη)η αν ειναι προαιρετικο.αν θελουν το κανουν δλδ.

 

Εάν δεν πρόκειται για εκπαιδευτική διαδικασία στην οποία συμμετέχουν και τα παιδιά (αναφέρθηκαν κάποιοι λόγοι για τους οποιους δεν μπορεί να γίνει αυτό) τότε δεν ζεσταίνει η νηπιαγωγός το φαγητό.

Αν μπορεί να ενταχθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία (έχω γράψει πολλές φορές πώς μπορεί το φαγητό και η προετοιμασία-σερβίρισμα του να έχει εκπαιδευτικούς στόχους) τότε, σαφώς και γίνεται.

 

Γραπτό δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε ναι, ούτε όχι

Link to comment
Share on other sites

4. Η αποχώρηση είναι 15.45-16.00.

Όλα αυτά υπάρχουν γραμμένα σε κάποιο νόμο αλλά δεν τον έχω εύκαιρο. Οι νηπιαγωγοί θα στον αναρτήσουν.

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια ακουσει, για την υποχρεωση να μενουν και μετα τις 16.00 οι δασκαλες.

Εχω ακουσει οτι Αν Αττικη ειναι μεχρι τις 18.00.

 

Εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει για τοσο αργα, αλλα οι απαραδεκτες δεν περιμενουν τον αντρα μου που μπορει καθε μερα να φτανει στις 16.10!!! 10 λεπτα δεν περιμενουν και πληρωνουμε μεταφορικο μεσο για τα 10 αυτα λεπτα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια ακουσει, για την υποχρεωση να μενουν και μετα τις 16.00 οι δασκαλες.

Εχω ακουσει οτι Αν Αττικη ειναι μεχρι τις 18.00.

 

Εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει για τοσο αργα, αλλα οι απαραδεκτες δεν περιμενουν τον αντρα μου που μπορει καθε μερα να φτανει στις 16.10!!! 10 λεπτα δεν περιμενουν και πληρωνουμε μεταφορικο μεσο για τα 10 αυτα λεπτα. :mad:

 

Κατηγορηματικά όχι.

Το ωράριο είναι συγκεκριμένο και η αποχώρηση είναι το 15λεπτο που αναφέρθηκε

Link to comment
Share on other sites

Οι απαράδεκτες μπορεί να έχουν παιδί που σχολάει στις 4 και να πρέπει να βρίσκονται κάπου αλλου και να διακτινίζονται με βροχές, χιόνια, εισβολή εξωγήινων. Ή μπορεί να έχουν άρρωστο άνθρωπο στο σπίτι ή κάτι.

 

Αν ήμουν στη θέση σου (που είμαι ) θα ζητούσα εξυπηρέτηση για ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΠΑΝΙΕΣ φορές, αλλιώς θα έβρισκα άλλη λύση (που βρήκα, το παιδί μου πληρώνω άνθρωπο για να το πάρει από το σχολείο).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικά όχι.

Το ωράριο είναι συγκεκριμένο και η αποχώρηση είναι το 15λεπτο που αναφέρθηκε

 

Οι απαράδεκτες μπορεί να έχουν παιδί που σχολάει στις 4 και να πρέπει να βρίσκονται κάπου αλλου και να διακτινίζονται με βροχές, χιόνια, εισβολή εξωγήινων. Ή μπορεί να έχουν άρρωστο άνθρωπο στο σπίτι ή κάτι.

 

Αν ήμουν στη θέση σου (που είμαι ) θα ζητούσα εξυπηρέτηση για ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΠΑΝΙΕΣ φορές, αλλιώς θα έβρισκα άλλη λύση (που βρήκα, το παιδί μου πληρώνω άνθρωπο για να το πάρει από το σχολείο).

 

 

Καλυτερα πριν δινετε πληροφοριες να το τσεκαρετε παιδια.

 

Τελικα επικοινωνησα με την αρμοδια Υπηρεσια και μου ειπαν οτι ισχυει, αν κανω αιτηση πρεπει να καθονται μεχρι τις 18.00. Το προβλημα ειναι, οτι δε γινεται να κανω αιτηση για (εως) 10 λεπτα, πρεπει να καθονται μετα εως τις 18.00. Οποτε δε βρηκα λυση και παλι. Ευτυχως δεν εδωσα ονομα/ονομα νηπιαγωγειου.

 

Miriki το καταλαβαινω, γιατι δεν καταλαβαινεις γιατι τις λεω απαραδεκτες, φταιω που ημουν λακωνικη. Λοιπον δεν εχουν.....κατακοιτη μανα, πανε οι κυριες μετα για καφε στην καφετερια τις εχουμε δει πολλες φορες. Οσο για το 10 λεπτο, για το οποιο δεν μιλαμε για καθε μερα, δεν καταλαβαινω γιατι σε ολες τις αλλες ειδικοτητες το να καθεσαι παραπανω αν πρεπει, εξυπακουεται, αλλα στις δασκαλες ειναι απαγορευτικο. Μεχρι να κλεισει πορτες και να παρει τσαντα, εχει περασει πιστευω. Τις προαλλες, μια δασκαλα εδω στην περιοχη, απειλησε να αφησει ενα παιδι που αργησε η μαμα του 15', μια και μοναδικη φορα, στην ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. Για να παει για καφε. Ναι, για εμενα, η συγκεκριμενη, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

 

Ευτυχως στη ζωη μου εχω γνωρισει εκπαιδευτικους με ενδιαφερον, προσφορα και αγαπη στα παιδια. Αν πετυχεις καποιον με αυτα τα χαρισματα, εχεις βρει θησαυρο ειλικρινα.

 

Η πλακα ειναι οτι τωρα πια που εργαζομαι σε υπηρεσια με εκπαιδευτικους, που ηρθαν απο σχολεια στα γραφεια, οι ιδιοι που δεν καθονται 10 λεπτα να περιμενουν το γονιο, κανουν υπερωριες 3 και 4 ωρες την ημερα και δεν παραπονιουνται. Τελος παντων.

 

Τελος δεν ξερω πως να βρω και ποσο να....πληρωσω καποιον για να παιρνει ενα παιδι απο το νηπιαγωγειο και να περιμενει στη γωνια 1 με 10 λεπτα της ωρας!!!! :confused: Οπως ειπα τοτε φτανει ο συζυγος. Υπαρχουν μερες που ειναι εκει στις 4. Αλλες ομως εχει κινηση και αργει λιγο. Ειχαμε δοκιμασει να βρουμε εναν αλλο γονιο αλλα δεν ειχαμε τετοια τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις το έγγραφο; Πρώτη φορά το ακούω. Είσαι σίγουρη ότι αφορά νηπιαγωγείο; Γιατί κάποτε είχα δει κάτι τέτοιο για το δημοτικό. Κάπου θα μου ξέφυγε.

 

Το εργασιακό ωράριο είναι περισσότερο από το διδακτικό, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να κάθεσαι μετά τη λήξη του διδακτικού. Μπορείς να πηγαίνεις νωρίτερα και αυτό αν σου έχει ανατεθεί συγκεκριμένη δουλειά από την προϊσταμένη σου. Επίσης επειδή η δουλειά του νηπιαγωγείου δεν βγαίνει με τίποτα μόνο με το διδακτικό ωράριο κάποιοι πάμε και σ/κ κλπ. Αλλά όχι με το έτσι θέλω κάποιου που αργεί συστηματικά.

 

Για τα δέκα λεπτά λοιπόν του καθενός, λοιπόν, εγώ πληρώνω άνθρωπο και ανατρέπεται και ο οικογενειακός μου προγραμματισμός και προϋπολογισμός. Για να μην ανατραπεί και της συναδέλφου που έχει το παιδί μου.

 

Και στο ξαναλέω, αν το ζητήσεις ανοιχτά για κάποιες λίγες σπάνιες φορές, ίσως και να γίνεται. Όμως δεν μπορεί κάποιος να έχει την απαίτηση να εξυπηρετείται συνέχεια, γιατί μετά θα γίνεται από όλους. Το σχόλασμα λήγει στις 4. Έχει ξεκινήσει από τις 3.45.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρια, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού το βάσισε αυτό ο υπάλληλος που σου έδωσε αυτή την απάντηση;

Αν όχι, τι ακριβώς σου είπε;

 

Οι ενημερώσεις των γονέων γίνονται απογευματινές ώρες.

 

Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο οτι το ωράριο των εκπαιδευτικών μπορεί σε καθημερινή ή ή σχεδόν καθημερινή βάση να παρατείνεται ούτε για 5 ουτε για 10 λεπτά, ούτε φυσικά για 2 ώρες.

 

Όσο για τυο τυι κάνει ο καθένας όταν τελειώνει το ωράριο του, είναι καθαρά δική του υπόθεση. Θέλει να παει σπίτι; Καλά θα κανει. Θέλει να πιει καφέ; Καλά θα κάνει!

 

Και για να σου πω κσι το άλλο; Υπάρχει θέμα ευθύνης! Αν γίνει κάτι αυτό το διάστημα, τη νηπιαγωγό τρεχουν!!!!!! Εκεινο το διαστημα δεν πρεπει να υπαρχει παιδι στο σχολειο!.Και πολλά μπορούν να γίνουν σε 10 λεπτά......

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκαααααα

 

Με το φεκ Της λειτουργιας των νηπιαγωγείων που είναι απογευματινα ορίζεται οτι Η αποχώρηση των νηπίων είναι 17:45-18:00.

Πρόκειται όμως για νηπιαγωγεία που λειτουργούν Από τις 12 και μετά.

Είναι ΦΕΚ του 2007

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...