Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

Καλημέρα

Η κόρη μου σε ένα μήνα θα κλείσει τα 13 και σήμερα το πρωι εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια περιόδου. Λίγες καφετιές εκκρίσεις, ενώ όλες αυτές τις τελευταίες μέρες είχαμε πόνο στην κοιλίτσα και στη μέση. Χάρηκε πολύ γιατί ήταν η τελευταία από τις φίλες της που "το κάστρο" δεν είχε πέσει. Κι εγώ χάρηκα που το μωράκι μου μεγάλωσε και γίνεται γυναικάκι σιγά-σιγά. Εχω βέβαια μια μικρή ανησυχία.....Η ανάπτυξή της δεν είναι τόσο....καλή? ικανοποιητική? πώς να το πω. Είναι 45 κιλά και 1,49μ ύψος. Στηθάκι μηδαμινό..από τριχοφυία τι να λέμε......μια τρίχα εδώ, μια τρίχα εκεί.....Είναι η αλήθεια οτι ψιλοανησυχώ μήπως δεν ψηλώσει αρκετά. Εμείς (οι γονείς) είμαστε σε ύψος, εγώ κανονική (1,67) και ο μπαμπάς ψηλός (1,94). Χαζομάρες βέβαια όλα αυτά μπρος στην υγεία......αλλά να.....τα σκέφτομαι κι αυτά. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ημαστε ολοι ψηλοι σε αυτον τον κοσμο...εξαλου μεχρι τα 21 θα ψηλωνει..αργα αργα..

 

εγω ειμαι κανονικα 48 κιλα και 1,56 υψοσ...και ποτε δεν ειχα προβλημα..μην ανυσυχεισ...θα ψηλωσει λιγο ακομα..

 

εγω ειχα και αντρα διπλα μου 1,92..οποτε μην ανυσυχεισ..:)

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αδιαθέτησα όταν ήμουν στην Πέμπτη δημοτικού. Τώρα είμαι 1,70. Δεν έχει σχέση η περίοδος με το ύψος. Το πόσο ψηλή θα γίνει είναι στα γονίδια της. Αυτά δεν επηρρεάζονται απο την περίοδο. Αυτό που επηρρεάζει η περίοδος είναι όπως είπες οι τριχοφυΐα, το στήθος που έχουν άμεση σχέση με ορμόνες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε οτι αν αδιαθετησεις νωρίς δεν ψηλώνεις!!!!!!!

Εγω αδιαθέτησα 13 χρονών και τωρα είμαι 1,80 ........ και σίγουρα δεν είχα αυτό το ύψος από 13 χρονών!

Ολα στα γονίδια είναι!

Μην αγχώνεσαι ..... εξάλλου τι τον εχετε τον 2μετρο μπαμπά!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου έχω διαβάσει ότι από τη στιγμή που ένα κορίτσι αδιαθετήσει μπορεί να ψηλώσει περίπου άλλους 20 πόντους..άρα αφού η δικιά σου είναι 1, 59 θα γίνει οπωσδήποτε 1,79, ειδικά και με τέτοιο ψηλό μπαμπά..όσο για τα άλλα όλα θα έρθουν, από δω και πέρα θα δεις θεαματικές αλλάγές στο κοριτσάκι σου που θα γίνει κανονική γυναίκα..

να τη χαίρεσαι!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Θα φανεί άλλωστε στους επόμενους μήνες. Έμενα μου ήρθε περιόδος μόλις τελείωσα τη δευτέρα γυμνασίου (13 1/2 ετών). Τότε είχα ύψος 1,55 και 40 κιλά βάρος. Μέχρι το Σεπτέμβριο είχα ψηλώσει 10 εκατοστά και μέχρι να τελειώσω την τρίτη άλλα 5. Συνολικά μέσα σε ένα χρόνο πήρα 15 εκατοστά ύψος και 5 κιλά βάρος. Όσο για τους γονείς μου, η μαμά μου ήταν 1,64 και ο μπαμπάς μου 1,80. Νομίζω ότι η κόρη σου έχει καλύτερες προδιαγραφές.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

και εγω αδιαθετησα στην πεμπτη δημοτικου...ειμαι 1,70 τοτε θα ημουν γυρω στο 1,60 μην ανησυχεις θα ψηλωσει..κι αν το υψος που θα παρει δεν την ικανοποιει...υπαρχουν και τα τακουνια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η κόρη μου σε ένα μήνα θα κλείσει τα 13 και σήμερα το πρωι εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια περιόδου. Λίγες καφετιές εκκρίσεις, ενώ όλες αυτές τις τελευταίες μέρες είχαμε πόνο στην κοιλίτσα και στη μέση. Χάρηκε πολύ γιατί ήταν η τελευταία από τις φίλες της που "το κάστρο" δεν είχε πέσει. Κι εγώ χάρηκα που το μωράκι μου μεγάλωσε και γίνεται γυναικάκι σιγά-σιγά. Εχω βέβαια μια μικρή ανησυχία.....Η ανάπτυξή της δεν είναι τόσο....καλή? ικανοποιητική? πώς να το πω. Είναι 45 κιλά και 1,49μ ύψος. Στηθάκι μηδαμινό..από τριχοφυία τι να λέμε......μια τρίχα εδώ, μια τρίχα εκεί.....Είναι η αλήθεια οτι ψιλοανησυχώ μήπως δεν ψηλώσει αρκετά. Εμείς (οι γονείς) είμαστε σε ύψος, εγώ κανονική (1,67) και ο μπαμπάς ψηλός (1,94). Χαζομάρες βέβαια όλα αυτά μπρος στην υγεία......αλλά να.....τα σκέφτομαι κι αυτά. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά......

παρε παραδειγμα απο μενα..μου ηρθε περιοδος 11χρονων:shock::shock:..και ημουν 1,49-1,50...ουτε τριχες ουτε στηθος...τωρα ειμαι 19εχω γινει μανουλα εχω φτασει 1,70 εχω τριχες καθε 2μερες ξυριζομαι +στηθος τυφλα να χει η παμελα αντερσον για αυτο μην ανησυχεις δεν σταματαει η αναπτυξη απο την περιοδο...η γυναικα μεχρι τα 21ψηλωνει οποτε ετοιμασου η κορουλα σου να γνει μοντελο:cool::cool:http://www.image.php?id=f384e http://www.line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι ευχαριστώ

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε οτι δεν είναι κανονική περίοδος αλλά τα προεόρτια (και τις τρεις αυτές μέρες παρέμεινε στις καφέ βλέννες και σταγονίτσες και καθόλου αίμα. τώρα έχουν τελειώσει και αυτά).Μου είπε οτι είναι ένδειξη πως μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα αδιαθετήσει πλέον κανονικά. Στο διάστημα αυτό μάλιστα, θα δω -είπε- μια έκρηξη ανάπτυξης με όλα τα δευτερογενή (τριχοφυια, στήθος κλπ)

Δεν είναι οτι ανησυχώ -αλλοίμονο- αλλά σκεφτόμουν μήπως ανασταλεί η ανάπτυξή της. Χίλια ευχαριστώ σε όλες σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας η κορη μου ειναι 13 και τισ ειρθε περιοδος η Φεβρουαριο η Μαρτιο.Οταν πηγαμε Φεβρουαριο στο γιατρο αν θυμαμαι καλα Φεβρουαριος ηταν 1.54 και αυτο το μηνα ειναι 1.60 αυτη ομως θελει να γινει το λιγοτερο 1.67 και θα ηθελε παρα μα πρα πολυ να γινει 1.70 εγς ειμαι 1.59 και ο πατερας της 1.71 λετε να μπορεσει να φτασει 1.70???????:shock:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου..........εμένα είναι 11 χρ. και έχει ύψος 1,64.......δεν τις έχει έρθει περίοδος(ειναι μικρά ακόμα δεν μπορώ να το φαντστώ)αλλά μη το λες αυτό για το ύψος ,το έλεγαν παλιά όχι και τώρα.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου..........εμένα είναι 11 χρ. και έχει ύψος 1,64.......δεν τις έχει έρθει περίοδος(ειναι μικρά ακόμα δεν μπορώ να το φαντστώ)αλλά μη το λες αυτό για το ύψος ,το έλεγαν παλιά όχι και τώρα.:)

δηλαδη ολα αυτα ειναι κακοηθιες για το υψος θα μιλωσει και αλλο σηλαδη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις ειμαστε 152 και δεν εχουμε περιοδο ομως επειδη η αρχη της περιοδου οπως και η εμηνοπαυση ειναι κληρονομικη με επιασε το ανχος απο το καλοκαιρι διοτι εμενα μου ηρθε στα 13 μες στα χριστουγεννα αλλα ημουν και 158 εφτασα 168 ετσι πηγα στην παιδιατρο η οποια οπως λετε και πολλες μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση το υψος με τα εμμηνα βεβαια τωρα σκεφτομαι οτι εχω αλλα 4χρ.εαν θελω να κανω και αλλο παιδακι γιατι της μητερας μου της ηρθε στα13χ. και της σταματησε στα40χ.α!ρε κληρονομικοτητα!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε περίοδος στα 14. Ημουν 1.50 και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα πηγα 1.64 αλλά δεν έχω ψηλούς γονείς. Γενικά ξέρω ότι από τη στιγμή που έρχεται περίοδος παίρνεις γύρω στους 10 πόντους. Επίσης, το ότι δεν έχει ακόμα τρίχες και στήθος είναι καλό σημάδι. Βάζω και στοίχημα ότι η κόρη σου θα φτάσει στο 1.70! Αλλά καλά να είναι το κοριτσάκι! Αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι τα 10 ψηλωνα,λιγο πριν τακλεισω ψηλωσα αποτομα, και μου ηρθαν μετα!απο τοτε αν ψηλωσα ελαχιστα,μη σε απασχολει αυτο,τα ωραια αρωματα μπαινουν σεμικρο μπουκαλακι!να την καμαρωσει ςοπως επιθυμεις την κουκλα σου και να της ανεις το αγαπημενο της γλυκο!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλημέρα

Η κόρη μου σε ένα μήνα θα κλείσει τα 13 και σήμερα το πρωι εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια περιόδου. Λίγες καφετιές εκκρίσεις, ενώ όλες αυτές τις τελευταίες μέρες είχαμε πόνο στην κοιλίτσα και στη μέση. Χάρηκε πολύ γιατί ήταν η τελευταία από τις φίλες της που "το κάστρο" δεν είχε πέσει. Κι εγώ χάρηκα που το μωράκι μου μεγάλωσε και γίνεται γυναικάκι σιγά-σιγά. Εχω βέβαια μια μικρή ανησυχία.....Η ανάπτυξή της δεν είναι τόσο....καλή? ικανοποιητική? πώς να το πω. Είναι 45 κιλά και 1,49μ ύψος. Στηθάκι μηδαμινό..από τριχοφυία τι να λέμε......μια τρίχα εδώ, μια τρίχα εκεί.....Είναι η αλήθεια οτι ψιλοανησυχώ μήπως δεν ψηλώσει αρκετά. Εμείς (οι γονείς) είμαστε σε ύψος, εγώ κανονική (1,67) και ο μπαμπάς ψηλός (1,94). Χαζομάρες βέβαια όλα αυτά μπρος στην υγεία......αλλά να.....τα σκέφτομαι κι αυτά. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά......

Geia sou kalh mou,ki egw exw antimetwpisei auto to thema alla h dikia mou adiathetise sthn ekth dhmotikou kai htan gurw sto 1.40-1.45 kai thumamai pws me apasxolouse polu giati den ithela to koritsaki mou na aisthanetai meionektika se sxesh me tis files ths pou htan psiles..telika auto einai enas muthos..psilwnoun ta koritsia apla to kanoun arketa pio arga apo oti prin..kai ousiastika h allagh pou ginetai me thn periodo einai h allagh sto swma kai stis analogies tou...mhn anusixeis pantws an einai na ginei psilh tha ginei hte ths erthei periodos sta 13 hta sta 16...:-)geia

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αγαπητή φίλη,

 

αυτό που πρέπει να ξέρουμε όλοι είναι ότι, στο μέσο όρο των γυναικών, η αύξηση του ύψους συνεχίζεται μετά την εμφάνιση της περιόδου αλλά με μικρότερο ρυθμό και σταματά μετά από λίγο καιρό. Ο μέσος όρος των γυναικών μετά την εμφάνιση της περιόδου κερδίζουν ακόμα περίπου 5-10 εκατοστά. Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως αναφέρουν και οι άλλες μας φίλες. Το πιθανότερο από γενετικής πλευράς, είναι η κόρη να φτάσει κάπου μεταξύ 170 και 175 εκατ.

 

Η ηλικία των 13 ετών είναι απόλυτα φυσιολογική για να εμφανιστεί η περίοδος και δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

sthn mesh ths prwths gumnasiou mou hr8e prwth fora periodos....thn tetarth dhmotikou hmoun 1.35,50 kila.otan teleiwsa to dhmotiko eixa ftasei kapou sto 1.54 kai 55 kila.twra eimai prwth lukeiou(16 etwn) kai exw upsos 1.58-1.59 kai 66 kila......

h 3aderfh mou omws pou thn pernaw kapoious pontous leei pws einai 1.60 opote den eimai apoluta sigourh an metraw swsta to upsos mou....oi goneis mou den enai pshloi(h mama mou 1.57-1.58 kai o mpampas mou 1.74-1.75).o mpampas mpou leei pws 8a pshlwsw apo `dw kai pera opws ekeinos pou pshlwse otan htan sto lukeio....oi papoudes htan epeishs xamhlou anas8hmatos alla h aderfh tou mpampa mou einai einai 1.69( h giagia mou 1.54 kai o papous mou 1.73)

 

exw diavasei kapoia keimena pou lene oti ta paidia pou genniountai prowra opws egw den pshlwnoun oso 8a eprepe.....

 

8elw na ginw panw apo 1.62 alla den 3erw an mporw.............. sas parakalw apanthste mou...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η κόρη μου σε ένα μήνα θα κλείσει τα 13 και σήμερα το πρωι εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια περιόδου. Λίγες καφετιές εκκρίσεις, ενώ όλες αυτές τις τελευταίες μέρες είχαμε πόνο στην κοιλίτσα και στη μέση. Χάρηκε πολύ γιατί ήταν η τελευταία από τις φίλες της που "το κάστρο" δεν είχε πέσει. Κι εγώ χάρηκα που το μωράκι μου μεγάλωσε και γίνεται γυναικάκι σιγά-σιγά. Εχω βέβαια μια μικρή ανησυχία.....Η ανάπτυξή της δεν είναι τόσο....καλή? ικανοποιητική? πώς να το πω. Είναι 45 κιλά και 1,49μ ύψος. Στηθάκι μηδαμινό..από τριχοφυία τι να λέμε......μια τρίχα εδώ, μια τρίχα εκεί.....Είναι η αλήθεια οτι ψιλοανησυχώ μήπως δεν ψηλώσει αρκετά. Εμείς (οι γονείς) είμαστε σε ύψος, εγώ κανονική (1,67) και ο μπαμπάς ψηλός (1,94). Χαζομάρες βέβαια όλα αυτά μπρος στην υγεία......αλλά να.....τα σκέφτομαι κι αυτά. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά......

 

δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η περιοδος μιας και εμενα μου ηρθε στη 5η δημοτικου και ειμαι 180 υψος (μπαμπας 195, μαμα 175)

φανταζομαι οτι θα ψηλωσει και αλλο η μικρη σας..

πανηψυλη μπορει να μην γινει (βαση και του δικου σου υψους) αλλα ε και?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια εμενα το παιδι μου ειναι 15 χρωνων η περιοδος της ηρθε στα 12,5 και ειναι ηδη 1,60μ θελει να φτασει το 168-170 εγω ειμαι 168 και ο μπαμπας της 172.Λετε να τα φτασει?

Link to comment
Share on other sites

εμένα ορθοπαιδικός μου είπε οτι ύψος στα κορίτσια σταματάει μετά απο 5 χρόνια περιόδου. επομένως αναπτυγμένα κορίτσια όπου τους έρχεται νωρίς η περίοδος σταματάει και νωρίς η ανάπτυξη. Κοριτσάκια αδύνατα όχι τόσο αναπτυγμένα που τους καθηστερεί και η περίοδος ενώ τα αναπτυγμένα σταματούν να αναπτύσονται αυτά συνεχίζουν και γίνονται αγνώριστα. Βέβαια αν δεν έχεις και γονίδιο, τί μεριμένεις...

Εγώ την αδερφή μου με ενάμιση χρόνο διαφορά την περνούσα 2 κεφάλια. στην παρέλαση εγώ διμιρίτισα αυτή τελευταία σειρά. Εμένα μου ήρθε περίοδος 5η δημοτικού αυτηνής δευτέρα γυμνασίου. ¨οταν βγάλαμε το λύκειο είχαμε ένα ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...