Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικη Βια!ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα!Πραγματικα ειμαι σε μεγαλη απογνωση για αυτο και γραφω αυτο.η κορη μου παει δευτερα γυμνασιου και γενικα ειναι ενα παρα πολυ χαμογελαστο ατομο...:DΤο θεμα ειναι οτι εχει μικροπροβληματα με την αναπτυξη.Και ειναι λιγο κοντη.Μεχρι πριν 2 μηνες τα παιδια την κοροιδευαν για αυτν τον λογο..Της ελεγα φυσικα το εξης..να μην ασχολειται και τα λοιπα..Και πραγκατι μετα απο ενα μηνα σταματησαν...Δυστυχως ομως τωρα εγινε το αλλο.Ο καθηγητης γυμναστικης της κοροιδευει το ονομα της με αποτελεσμα να γελανε ολα τα παιδια μαζι της και να την κοροιδευουν για αυτο..Την λενε Παναγιωτα για να μην ρωτατε παραπανω.Και πραγματικα δεν ξερω που βρισκουν το αστειο σε αυτο..Τελως παντων δεν ειναι αυτο το θεμα.Το θεμα ειναι οτι ολα τα παιδια(εκτος απο τις φιλες της)την κοροιδευουν..Καθε μερα ερχεται σπιτι και κλαει....Της λεω να μην ασχολειται αλλα και παλι δεν αντεχει..Συγγνωμη ρε παιδια τι πραγματα ειναια αυτα..Τα παιδια μας τα παμε στο σχολειο για να βρουν παρεες και οχι να γελοιοποιουβται..Και τι σοι καθηγητες ειναι αυτοι που κανουν τα παιδια να νιωθουν τοσο μειονεκτηκα..Ειχα φτασει σε σημειο μια μερα να τον καταγγειλω.Αλλα ειπα αστο...Προσφατα ηθελα να παρω την κορη μου απο το σπιτι τηε φιλης της και οπως περπατουσαμε μια κοπελα απο την ταξη της την κοροιδεψε...Εγω της λεω να σταματησει και αρχιζα και την εβριζα απο τα νευρα μετα απο οσα προκαλεσε στην κορη μου αλλα εκεινη μετα εφερε τον πατερα της..Μονο που δεν με εδειρε γιατι με εβρισε και αυτος γερα οπως εκανα κι εγω!..Με τι αγριανθρωπους εχουμε να κανουμε..Τελως παντων.Εννοειται πως τον καταγγειλα αλλα και παλι δενν εγινε τιποτα...Ισα ισα τωρα την κοροιδευοθν πιο πολυ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?Η κορη μου κλαιει μερα νυχτα.Κια για ΟΛΑ φταει ο καθηγητης..Σας παρακαλω..Μια βοηθεια!Δεν αντεχω να την βλεπω ετσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μολης ειδα αυτο το θεμα δεν αντεξα να μην απαντισω, γιατι και εγω επεσα θυμα λεκτικης βιας στο σχολειο, κυριως γιατι εκανα παιδι ενω πηγενα γυμνασειο, αλλα και για αλλους λογους. οταν βλεπεις πιο...ωριμα(και αποστασιοποιημενα) ας πουμε μια τετοια κατασταση, σου φεναιται πως η αδιαφορια ειναι η καλητερη λυση, αλλα οταν το εχεις βιωσει, οταν τους εχεις μπρωστα σου να σου να εκτοξευουν λεξεις που ''πονανε'', εκεινη τη στηγμη θες να κανεις κατι να τους ''πονεσεις'' οσο σε ''πονανε'' αυτοι, και σε εναν εφηβο, ειναι αρκετα δυσκολο ως αδυνατο απλα να αδιαφορει...την καταλαβαινω τη κορη σου, και οταν γυριζει σπιτι κλαιει για να βγαλει απο μεσα της ολη αυτη την ενταση και το θυμο που εχει. Καταρχας η λυση δεν ειναι να αλλαξει σχολειο, αν σας εχει περασει ποτε απο το μυαλο κατι τετοιο, γιατι στη κοπελιτσα σας θα περασει το μυνημα πως η λυση των προβληματων ειναι η φυγη. Εχετε αναφερει στον γυμνασιαρχη την κατασταση? εχετε μιλισει προσωπικα με αυτον τον..."καθηγητη'' που δυσκολευει τη ζωη της κορης σας? ρωτηστε τη κορη σας για τα συναισθηματα που εχει απεναντι στα παιδια που την κοροιδευουν, και πως θα ηθελε η ιδια να το αντιμετοπισετε. εγω θα πρωτινα να πατε στο γυμνασιαρχη, να πειτε ολη αυτη τη κατασταση και πως επιδρα στη ψηχολογια του παιδιου, να μιλισετε αυτοπρωσοπος με τον καθηγητη που κοροιδευει, να υποχρεωσετε το γυμνασιαρχη να καλεσει στο σχολειο τους γονεις των παιδιων που κοροιδευουν, να τους μιλισετε για την κατασταση(ετσι, για να μη νομηζουν οτι μεγαλωνουν και αγγελουδια) και καλητερα να ειναι και τα παιδια παροντες, τα οποια υπο τη παρουσια τη δικη σας, του γυμνασιαρχη και των γονιων τους, θα ειναι δυσκολο να αρνιθουν οτι οντως φερονται ετσι, και ο γυμνασιαρχης θα μπορουσε να τα επιπλιξει ασχημα και να τους απιλισει με τιμωριες η ακομα και αποβολες(απλα για να φοβηθουνε) αν συνεχιστει η κατασταση. ελπιζω να βρεθει γρηγορα λυση στο θεμα για να μην επιρεαστει κι αλλο το κοριτσακι απο αυτη τη κατασταση, μα πωσο σκλυρος μπωρει να γινει ο κοσμος τον παιδιων(και τον μεγαλων)?:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Πραγματικα ειμαι σε μεγαλη απογνωση για αυτο και γραφω αυτο.η κορη μου παει δευτερα γυμνασιου και γενικα ειναι ενα παρα πολυ χαμογελαστο ατομο...:DΤο θεμα ειναι οτι εχει μικροπροβληματα με την αναπτυξη.Και ειναι λιγο κοντη.Μεχρι πριν 2 μηνες τα παιδια την κοροιδευαν για αυτν τον λογο..Της ελεγα φυσικα το εξης..να μην ασχολειται και τα λοιπα..Και πραγκατι μετα απο ενα μηνα σταματησαν...Δυστυχως ομως τωρα εγινε το αλλο.Ο καθηγητης γυμναστικης της κοροιδευει το ονομα της με αποτελεσμα να γελανε ολα τα παιδια μαζι της και να την κοροιδευουν για αυτο..Την λενε Παναγιωτα για να μην ρωτατε παραπανω.Και πραγματικα δεν ξερω που βρισκουν το αστειο σε αυτο..Τελως παντων δεν ειναι αυτο το θεμα.Το θεμα ειναι οτι ολα τα παιδια(εκτος απο τις φιλες της)την κοροιδευουν..Καθε μερα ερχεται σπιτι και κλαει....Της λεω να μην ασχολειται αλλα και παλι δεν αντεχει..Συγγνωμη ρε παιδια τι πραγματα ειναια αυτα..Τα παιδια μας τα παμε στο σχολειο για να βρουν παρεες και οχι να γελοιοποιουβται..Και τι σοι καθηγητες ειναι αυτοι που κανουν τα παιδια να νιωθουν τοσο μειονεκτηκα..Ειχα φτασει σε σημειο μια μερα να τον καταγγειλω.Αλλα ειπα αστο...Προσφατα ηθελα να παρω την κορη μου απο το σπιτι τηε φιλης της και οπως περπατουσαμε μια κοπελα απο την ταξη της την κοροιδεψε...Εγω της λεω να σταματησει και αρχιζα και την εβριζα απο τα νευρα μετα απο οσα προκαλεσε στην κορη μου αλλα εκεινη μετα εφερε τον πατερα της..Μονο που δεν με εδειρε γιατι με εβρισε και αυτος γερα οπως εκανα κι εγω!..Με τι αγριανθρωπους εχουμε να κανουμε..Τελως παντων.Εννοειται πως τον καταγγειλα αλλα και παλι δενν εγινε τιποτα...Ισα ισα τωρα την κοροιδευοθν πιο πολυ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?Η κορη μου κλαιει μερα νυχτα.Κια για ΟΛΑ φταει ο καθηγητης..Σας παρακαλω..Μια βοηθεια!Δεν αντεχω να την βλεπω ετσι!

 

αλλαξε το παιδι σου σχολειο αμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τον συγκεκριμενο καθηγητη εχουμε μιλησει και μου λεει πως ποτε δεν εχει κανει κατι τετοιο..Κι ομως το κανει και ειναι και αλλα παιδια μπροστα..Δεν ξερω στον γυμνασιαρχη εχω παει και μου λεει θα κανω οτι μπορω..Οχι μονο δεν εκανε τιποτα αλλα τα πραγματα χειροτεερευουν..Και αμα παω να μιλησω με την κοπελα που κοροιδευει την κορη μου θα ξαναφερει τον πατερα της και θα γινει ο ιδιος κακος χαμος..Και αμα την αλλαξω σχολειο θα μεινει μονη της χωρις καμια παρεα..τουλαχιστον τωρα εχει μια παρεα.Αυτο που την ''σπαει'' περισσοτερο ειναι πως μερικοι ανατρεφουν τα παιδια τους για να βριζουν..Καθε μερα η κορη μου μου λεει οτι παιζουν ξυλο ολοι..Και εννοειται πως κοροιδευουν.Και για να ξερεται μενω σε περιοχη πολυ επικινδυνοι μεσα στην αλητεια και μεσα στους γυφτους.Και μαλιστα αυτη που κοροιδευει την κορη μου ειναι τσιγγανα..Τελως παντων :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Πραγματικα ειμαι σε μεγαλη απογνωση για αυτο και γραφω αυτο.η κορη μου παει δευτερα γυμνασιου και γενικα ειναι ενα παρα πολυ χαμογελαστο ατομο...:-DΤο θεμα ειναι οτι εχει μικροπροβληματα με την αναπτυξη.Και ειναι λιγο κοντη.Μεχρι πριν 2 μηνες τα παιδια την κοροιδευαν για αυτν τον λογο..Της ελεγα φυσικα το εξης..να μην ασχολειται και τα λοιπα..Και πραγκατι μετα απο ενα μηνα σταματησαν...Δυστυχως ομως τωρα εγινε το αλλο.Ο καθηγητης γυμναστικης της κοροιδευει το ονομα της με αποτελεσμα να γελανε ολα τα παιδια μαζι της και να την κοροιδευουν για αυτο..Την λενε Παναγιωτα για να μην ρωτατε παραπανω.Και πραγματικα δεν ξερω που βρισκουν το αστειο σε αυτο..Τελως παντων δεν ειναι αυτο το θεμα.Το θεμα ειναι οτι ολα τα παιδια(εκτος απο τις φιλες της)την κοροιδευουν..Καθε μερα ερχεται σπιτι και κλαει....Της λεω να μην ασχολειται αλλα και παλι δεν αντεχει..Συγγνωμη ρε παιδια τι πραγματα ειναια αυτα..Τα παιδια μας τα παμε στο σχολειο για να βρουν παρεες και οχι να γελοιοποιουβται..Και τι σοι καθηγητες ειναι αυτοι που κανουν τα παιδια να νιωθουν τοσο μειονεκτηκα..Ειχα φτασει σε σημειο μια μερα να τον καταγγειλω.Αλλα ειπα αστο...Προσφατα ηθελα να παρω την κορη μου απο το σπιτι τηε φιλης της και οπως περπατουσαμε μια κοπελα απο την ταξη της την κοροιδεψε...Εγω της λεω να σταματησει και αρχιζα και την εβριζα απο τα νευρα μετα απο οσα προκαλεσε στην κορη μου αλλα εκεινη μετα εφερε τον πατερα της..Μονο που δεν με εδειρε γιατι με εβρισε και αυτος γερα οπως εκανα κι εγω!..Με τι αγριανθρωπους εχουμε να κανουμε..Τελως παντων.Εννοειται πως τον καταγγειλα αλλα και παλι δενν εγινε τιποτα...Ισα ισα τωρα την κοροιδευοθν πιο πολυ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?Η κορη μου κλαιει μερα νυχτα.Κια για ΟΛΑ φταει ο καθηγητης..Σας παρακαλω..Μια βοηθεια!Δεν αντεχω να την βλεπω ετσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα θέματα που έχεις με τους καθηγητές και το σχολείο μπορείς να απευθυνθείς στον Συνήγορο του Παιδιού. Θα σε κατοτοπίσουν για το πώς θα χειριστούν την καταγγελία σου. Συχνά εκπρόσωπος του Συνήγορου επισκέπτεται το σχολείο για να διερευνήσει την καταγγελία και να προετοιμάσει το πόρισμα. Για αυτό σου προτείνω να πας στο σχολείο, όταν θα έχεις ήδη υποβάλει την καταγγελία. Τότε θα τους γνωστοποιήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας σου. Θέλω να πιστεύω ότι θα "ζοριστούν", θα ασχοληθούν σοβαρά και θα προσπαθήσουν να ομαλοποιήσουν την κατάσταση.

 

Τώρα για όσους κοροϊδεύουν. Δεν έχει σχέση η εθνότητα... Καμία!

Για το επεισόδιο αυτό, νομίζω ότι φταις εσύ για τον τρόπο που το αντιμετώπισες. Πρέπει να μάθεις στο παιδί σου ότι ανθρώπους τόσο ΑΝΟΗΤΟΥΣ που κοροϊδεύουν τον άλλο για το όνομά του, δεν τους θυμώνουμε, δεν τους λαμβάνουμε υπόψη, δεν ασχολούμαστε καν. Απλά τους λυπούμαστε για την ανοησία τους. Δεν κατεβαίνουμε στο επίπεδό τους για να βρίσουμε. Αυτό είναι λάθος γιατί μοιάζει σαν να τους απενοχοποιούμε και να νομιμοποιούμε μια συμπεριφορά ζώου.

Τα μόνα μέσα αντιμετώπισης είναι η αδιαφορία και η ειρωνία. Και ακόμα καλύτερα, αν η ίδια η κόρη σου "αυτοσαρκάζεται".

 

Π.χ. "Καλημέρα. Ηρθα! Έχω έρθει εδώ και 4 δευτερόλεπτα και ακόμα δεν αρχίσατε τα πειράγματα;".

"Α, με απογοητεύετε. Καθόλου πρωτότυπο. Κάτι άλλο βρε παιδιά;"

"Εσείς κύριε καθηγητά που έχετε πάντα τόση έμπνευση, διδάξτε κάτι καινούριο στον ...."

 

Κάτι άλλο καλό είναι να συγκρατήσει τα δάκρυα και την ψυχραιμία της και να σκάσει στα γέλια. Μπορεί να τους αφοπλίσει έτσι.

 

Γενικότερα, δεν πρέπει να αφήνεις την κόρη σου να κλαίει και να της "επιτρέπεις" να αισθάνεται θύμα. Πρέπει να της καλλιεργήσεις την αυτοπεποίθηση της. Και αυτοπεποίθηση σημαίνει ότι ξέρω ποια είμαι και δεν θα αλλάξουν τη γνώμη μου ένα τσούρμο ηλίθιοι.

Αυτό θα πει "δυναμική αντιμετώπιση" και όχι να μπλέξεις σε αδέξοδους καυγάδες.

 

 

ΥΓ: ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Κατανοώ την πίκρα και τον δικαιολογημένο θυμό. Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι ο δρόμος του βρισίματος δεν βγάζει πουθενά και ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η θωράκιση του εαυτού μας.

Καλή δύναμη όπως και να έχει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λέει η Aimee 100%

Οπωσδήποτε να καταγγελίες αλλά πρέπει να θωρακισεις την μικρή σου και γρήγορα!! Αν δείχνει οτι ειναι θύμα θα της επιτεθούν στα σιγουρα (ανθρώπινη φύση).. Αν τους επιτεθεί (λεκτικά) κάθε φορά που της το κάνουνε δεν υπάρχει περίπτωση να της το ξανακανουνε!

Ειναι δειλοί και φοβούνται αυτούς που υπερασπίζονται τον εαυτό τους

Ο άντρας μου μεγάλωσε μια ελαφρώς βίαια περιοχή, το σχολείο του γεμάτο πακιστανους, αυτοας ήταν απο τους λίγους λευκούς... Άρχισαν να του επιτίθενται λεκτικά και με βία , την δεύτερη φορά που του το κάνανε, τους επιτέθηκε και έσπασε την μύτη του ενός!! Δεν τον ξανά πλησιασανε

 

Προς Θεού δεν σου λέω να τους επιτεθεί αλλά έστω λεκτικά να τους δείξει οτι δεν σηκώνει bullying! Παράδειγμα: "είσαι κοντή" απάντηση: "έχεις δει την φάτσα σου που με λες εμενα κοντή; Φόρεσε πίσω την μασκα..."

Δεν θα την ξανά πειράξουνε!!

 

Δεν μπορείς να περιμένεις όλος ο κόσμος να μην της επιτεθεί ποτε, πρέπει να την κανεις να προστατεύει τον εαυτό της !

 

Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα θέματα που έχεις με τους καθηγητές και το σχολείο μπορείς να απευθυνθείς στον Συνήγορο του Παιδιού. Θα σε κατοτοπίσουν για το πώς θα χειριστούν την καταγγελία σου. Συχνά εκπρόσωπος του Συνήγορου επισκέπτεται το σχολείο για να διερευνήσει την καταγγελία και να προετοιμάσει το πόρισμα. Για αυτό σου προτείνω να πας στο σχολείο, όταν θα έχεις ήδη υποβάλει την καταγγελία. Τότε θα τους γνωστοποιήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας σου. Θέλω να πιστεύω ότι θα "ζοριστούν", θα ασχοληθούν σοβαρά και θα προσπαθήσουν να ομαλοποιήσουν την κατάσταση.

 

Τώρα για όσους κοροϊδεύουν. Δεν έχει σχέση η εθνότητα... Καμία!

Για το επεισόδιο αυτό, νομίζω ότι φταις εσύ για τον τρόπο που το αντιμετώπισες. Πρέπει να μάθεις στο παιδί σου ότι ανθρώπους τόσο ΑΝΟΗΤΟΥΣ που κοροϊδεύουν τον άλλο για το όνομά του, δεν τους θυμώνουμε, δεν τους λαμβάνουμε υπόψη, δεν ασχολούμαστε καν. Απλά τους λυπούμαστε για την ανοησία τους. Δεν κατεβαίνουμε στο επίπεδό τους για να βρίσουμε. Αυτό είναι λάθος γιατί μοιάζει σαν να τους απενοχοποιούμε και να νομιμοποιούμε μια συμπεριφορά ζώου.

Τα μόνα μέσα αντιμετώπισης είναι η αδιαφορία και η ειρωνία. Και ακόμα καλύτερα, αν η ίδια η κόρη σου "αυτοσαρκάζεται".

 

Π.χ. "Καλημέρα. Ηρθα! Έχω έρθει εδώ και 4 δευτερόλεπτα και ακόμα δεν αρχίσατε τα πειράγματα;".

"Α, με απογοητεύετε. Καθόλου πρωτότυπο. Κάτι άλλο βρε παιδιά;"

"Εσείς κύριε καθηγητά που έχετε πάντα τόση έμπνευση, διδάξτε κάτι καινούριο στον ...."

 

Κάτι άλλο καλό είναι να συγκρατήσει τα δάκρυα και την ψυχραιμία της και να σκάσει στα γέλια. Μπορεί να τους αφοπλίσει έτσι.

 

Γενικότερα, δεν πρέπει να αφήνεις την κόρη σου να κλαίει και να της "επιτρέπεις" να αισθάνεται θύμα. Πρέπει να της καλλιεργήσεις την αυτοπεποίθηση της. Και αυτοπεποίθηση σημαίνει ότι ξέρω ποια είμαι και δεν θα αλλάξουν τη γνώμη μου ένα τσούρμο ηλίθιοι.

Αυτό θα πει "δυναμική αντιμετώπιση" και όχι να μπλέξεις σε αδέξοδους καυγάδες.

 

 

ΥΓ: ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Κατανοώ την πίκρα και τον δικαιολογημένο θυμό. Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι ο δρόμος του βρισίματος δεν βγάζει πουθενά και ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η θωράκιση του εαυτού μας.

Καλή δύναμη όπως και να έχει!

 

 

Συμφωνώ με κάθε λέξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ειπε η aimee αλλα ποσο σε καταλαβαινω!!!!! Εχεις δυο επιλογες για εμενα. Η πρωτη ειναι ατην αλλαξεις σχολειο και να προσπαθησεις να την θωρακισεις λιγο παραπανω....γιατι παντα θα υπαρχει καποιος για να μας κοροιδεψει!!!

Η δευτερη ειναι να μεινει εκει και να θωρακισεις τον εαυτο σου και το παιδι σου πολυ παραπανω και αμεσα!

Τροποι ? ενας και μοναδικος....οσο και να νευριαζεις να ΄υποτιμησεις ΄ το γεγονος της κοροιδιας δειχνωντας ετσι οτι η κορη σου αναιτια ασχολειται και στεναχωριεται.

Εχει μονο μια φιλη στο σχολειο η εχει καποια μεγαλυτερη παρεα? θα πρεπει ισως να κοινωνικοποιηθει λιγο περισσοτερο και να διευρυνει τις παρεες της εκει.

Δεν μεγαλωνουν τα παιδια τους οι περισσοτεροι με αυτον τον τροπο, να γινονται δηλαδη κακοτροπα και επιθετικα αλλα δυστυχως αυτα ειναι τα παιδια που μας στιγματιζουν ως παιδια και εμας. Παντα ομως μα παντα θα υπαρχει καποιος κομπλεξικος γυρω μας που προσπαθει να μας μειωσει προσπαθωντας να πεισει και να πειστει οτι ειναι λιιιγο καλυτερος απο οσο πραγματικα ειναι. Πρεπει να το καταλαβει και αμαθει να το διαχειριζεται. Η δηλαδη να μαθει να αγνοει τετοιους κακοπροαιρετους ανθρωπους η να μαθει να τους αντιμετωπιζει πιο ΄αερατα ΄ οπως ειπε η aimee.

Ο δικος σου ρολος, κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι λιγοτςρο παρεμβατικος σε τριτους και περισσοτερο ΄κυνικος ΄ απεναντι στο παιδι.....αν το δεις δηλαδη και στεναχωριεται ισως να της εκανε καλο να της πεις ΄μα εισαι σοβαρη?? ασχολεισαι με τετοιου ειδους ανθρωπους?΄

Τα παιδια δεν κανουν ο,τι τους λεμε...κανουν ο,τι βλεπουν.....ειναι καλο να σε βλεπει δυνατη! :)

Ευχομαι το καλυτερο....ειναι κριμα να στεναχωριεται η ψυχουλα αλλα πρεπει να μαθει να αντιμετωπιζει τετοια περιστατικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα για όσους κοροϊδεύουν. Δεν έχει σχέση η εθνότητα... Καμία!

Για το επεισόδιο αυτό, νομίζω ότι φταις εσύ για τον τρόπο που το αντιμετώπισες. Πρέπει να μάθεις στο παιδί σου ότι ανθρώπους τόσο ΑΝΟΗΤΟΥΣ που κοροϊδεύουν τον άλλο για το όνομά του, δεν τους θυμώνουμε, δεν τους λαμβάνουμε υπόψη, δεν ασχολούμαστε καν. Απλά τους λυπούμαστε για την ανοησία τους. Δεν κατεβαίνουμε στο επίπεδό τους για να βρίσουμε. Αυτό είναι λάθος γιατί μοιάζει σαν να τους απενοχοποιούμε και να νομιμοποιούμε μια συμπεριφορά ζώου.

Τα μόνα μέσα αντιμετώπισης είναι η αδιαφορία και η ειρωνία. Και ακόμα καλύτερα, αν η ίδια η κόρη σου "αυτοσαρκάζεται".

 

 

 

Συμφωνώ. Πάντα θα βρεις μπροστά σου κάποιον που μπορεί να σε κοροιδέψει για το ανάστημά σου, την εμφάνισή σου, το όνομά σου, το χρώμα της τσάντας σου και δεν ξέρω τι. Πάντα θα υπάρχει κάποιος. Δεν τρέχεις να φύγεις και να αλλάξεις σχολείο, εργασία κτλ, δεν απαντάς με βρίσιμο, θυμό κτλ, δεν κάθεσαι να στενοχωριέσαι, αλλά το αντιμετωπίζεις. Πως; Με αδιαφορία, με αυτοσαρκασμό κτλ που είπε η Aimee.

Να σου πω τι λέω εγώ στο παιδί μου που είναι πολύ μικρότερο. Όταν κοροιδεύει κάποιος κάποιον, για ποιον λόγο το κάνει;

α) μπορεί να το κάνει για πλάκα χωρίς να σκεφτεί τι επίπτωση μπορεί να έχει το σχόλιό του (οπότε του λέμε ευγενικά με ενοχλεί αυτό που κάνεις)

β) για να μας κάνει να στενοχωρηθούμε-νιώσουμε άσχημα.

Για ποιον λόγο κάποιος μας κάνει να νιώθουμε άσχημα επίτηδες; Από κακία, από ζήλεια κτλ.

Εμείς πως αντιδρούμε; Με αδιαφορία, με αυτοσαρκασμό και αν το παρακάνει, του λέμε πρώτα να κοιτάει τα δικά του χάλια:twisted:

 

Άρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να καλλιεργήσεις αυτοπεποίθηση στο παιδί σου. Δεν μας ορίζει η γνώμη των άλλων.

Μην βλέπει και εσένα να συγχύζεσαι τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

ιωάννα μου νοιώθω απόλυτα την κόρη σου... κατι τετοια ζούσα κι εγώ στο δημοτικό -που ετρωγα και ξύλο απο κάποια παιδια- και με κοροιδευαν όλα μαζί, χωρίς να έχω καμία υποστήριξη ούτε απο γονείς ούτε απο δασκαλο, οι γονείς των συγκεκριμένων παιδιών ήταν χειρότεροι, κάποιοι πχ τα έδερναν με σανίδα γιατί δεν έφερναν καλούς βαθμους κια ποτε δεν έκατσαν να ασχοληθουν με τα παιδιά τους. πχ κάποια απο αυτά είχαν κάνει διάρρηξη και εβαλα φωτιά σε σπίτι (στην ηλικια των 8-10) και οι γονείς τους όχι μόνο δεν τους μίλησαν αλλά τα έβαλαν και με τον ανθρωπο γιατι έφερε την αστυνομία, στραφηκε το μισό χωριό εναντίον του... μια μέρα ενα απο αυτά την είχε στήσει έξω απο το σπίτι μου και βγήκε η μανα μου ανυποψίαστη της ρίχνει μια σπρωξια και την έριξε κάτω και χτύπησε πολύ. μια άλλη φορά ενα άλλο απο την ίδια παρέα με βρήκε στο δρόμο και αρχισε να με κοροιδεύει. τον κορόιδεψα κι εγώ και μου όρμησε. παρα το ότι ήμουν μια σταλιά απο τα νευρα μου και για να σταματήσει επιτελους αυτό το χτυπησα με μια βέργα και του έκανα την πλάτη μαυρη. απο τότε δεν με ξαναχτυπησαν. ως την πρώτη γυμνασίου όμως με κοροιδευαν. εκει σταματησα να τους δίνω σημασία, εκανα παρεα μόνο με δυο-τρια ατομα και απλά τους εγραφα, σαν να μην υπήρχαν.

όλο αυτό όμως μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά.. υπήρχαν φορές που ήθελα ακόμα και να αυτοκτονήσω και δυσκολευόμουν πολύ να κανω φιλίες και να είμαι πιο κοινωνική.

στη δική σου περίπτωση όμως το θέμα είναι ακόμα πιο δύσκολο γιατι είναι και καθηγητής στη μέση που είναι εγκληματικό ενας καθηγητής να προτρεπει παιδιά να κοροιδευουν και να απομονώνουν άλλο παιδί. γι αυτο το λόγο και μόνο θα αλλαζα σχολείο αν ήμουν στη θέση σου, γιατί τα παιδιά παντού έτσι είναι.

πες στην κόρη σου να σταματήσει να σχολείτε μαζί τους, να μην απαντά καθόλου στα σχολια τους. τον καθηγητή να τον ρωτήσει ειρωνικα αλλα με αθώο ύφος κάτιο του στυλ "κύριε τι αστείο βρίσκεται στο όνομα μου? επειδη δεν είμαι τόσο εξυπνη όσο εσείς δεν μπορώ να το πιάσω, πείτε μου κι εμένα να γελάσω.. "

αν εχεις τη δυνατότητα γραψτη σε μία δραστηριότητα που να της αρέσει πχ μαθήματα ζωγραφικης ή στιβο, ωστε να αλλάζει περιβάλλον και κυρίως να κάνει παρέες

Link to comment
Share on other sites

αfido-dido μου ειπες το παρελθον σου και καταλαβαινω πως ενιωθες...οπως η κορη μου τωρα..για να μην λεμε ψεματα και εγω δεχομουν στο σχολειο βια λεκτικη αλλα το ξεπερνουσα γρηγορα με την βοηθεια των φιλων μου φυσικα...αλλα η κορη μου ειναι αλλαη περιπτωση..μπορει να εχει φιλες αλλα δεν την πολυ υπερασπιζονται..της εχω πει επαναλλημενα να κοψει την παρεα μιας και την κοροιδευουν πισω απο την πλατη της...(απο οσο μου εχουν πει κατι μητερες).Αλλλα και με το δικιο της δεν θελει να τις παρατησει γιατι μετα θα μεινει ΕΝΤΕΛΩΣ μονη.Το θεμα που με ενοχλει περισσοτερο ομως ειναι πως οι καθηγητες πρεπει να ειναι σεμνοι με τα παιδια κι οχι να τα κοροιδευουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας σου τί θέση παίρνει..κακά τα ψέματα τους άντρες τους υπολογίζουν πιο πολύ...αν πήγαινε ο άντρας σου στον γυμναστή να δεις για πότε θα σταμάταγε τις μαγκιές. Βαρέθηκα βρε κορίτσια τους ηλίθιους...είναι δυνατόν τα παιδιά να μην κοροιδέψουν όταν ο ίδιος ο καθηγητής είναι χειρότερος;;; δλδ με το ξύλο πρέπει να λύνουμε τις διαφορές μας;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ νομιζω πως δεν έχει νόημα να την συμβουλεύσεις να μην δίνει σημασία γιατί πολύ απλά είναι παιδί κ σκέφτεται σαν παιδί. Εννοείται πως στεναχωριέται κ είναι πολύ μικρή για να μπορέσει να θωρακίσει τον εαυτό της. Εσυ απλά συνέχισε να είσαι δίπλα της..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σωστα αυτα που εγραψαν τα κοριτσια για το πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε καποιον που μας κοροιδευει . Ομως εδω εχουμε πολλους απο οτι περιιγραφεις.

Για να φτασει η κορη σου στο επιπεδο να ειναι ετοιμολογη , απαντωντας και ειρωνευοντας ταυτοχρονα (εαν και σε αυτο δεν συμφωνω ) ωστε να το χρησιμοποιησει για να προστατεψει τον εαυτο της.

 

Ioanna, αυτο που πρεπει να σε προβληματιζει ειναι οτι πολλα παιδια την κοροιδευουν και οχι ενα η δυο.

Εσυ σαν μητερα αυτο που πρεπει να βρεις τον πραγματικο λογο, την αιτια που γινεται ολο αυτο.

και να πραξεις αναλογα.

Δεν πετυχαινεις τιποτα με το να κλεινεις το στομα των αλλων με βρισιες , αντιθετα τους προκαλεις περισσοτερο.

Πρεπει να αναρωτηθεις και να σκεφτεις

Μηπως η κορη σου εχει κατι στην συμπεριφορα της που προκαλει τους αλλους, και τι ειναι αυτο?

μηπως ειναι ευεξαπτη και ''ψαρωνει'' με το καθε τι και τα αλλα παιδια το εκμεταλλευονται, ?

 

Η τα παιδια ειναι τελειως αναγωγα και την κοροιδευουν μονο για την εμφανιση της που ειναι μικροσωμη, οπως ειπες?

 

Σαν γονεις νομιζω οτι πρωτα απο ολα πρεπει να βλεπουμε την πραγματικοτητα

Π.Χ.Γιατι συμβαινει αυτο στο παιδι μας? Τι φταιει?

Ποιο ειναι το μεριδιο ευθυνης των αλλων και ποιο ειναι του παιδιου μας, εαν εχει .

Ποια ειναι η αιτια ?.

Μηπως ακομα φταιμε και εμεις σαν γονεις ?

Ειτε γιατι δεν εχουμε καλλιεργησει την αυτοπεποιθηση στο παιδι μας, ειτε γιατι τα παραδειγματα συμπεριφορας που εχουμε δωσει δεν ειναι σωστα, η το καθοδηγουμε λαθος κτλ...

 

Οσο για τον καθηγητη για να ειμαι ειλικρινης δεν πιστευω οτι την κοροιδευει για το ονομα της.

Ισως το παιδι το εκλαμβανει ετσι και το εχει παρεξηγησει .

 

Επισης λες οτι οι αλλες μητερες σου ελεγαν οτι οι φιλες της την κοροιδευαν.

Μην δινεις σημασια τι λενε οι αλλοι και μην της μεταφερεις τις ανησυχιες σου.

Ειναι δυσκολο το ξερω, αλλα μερικες φορες εμεις οι μητερες απο το μεγαλο μας ενδιαφερον για το καλο του παιδιου μας στο τελος μεταφερουμε τα δικα μας βιωματα και τα κανουμε χειροτερα. Εχει την στενοχωρεια της με τα αλλα παιδια, εχει σηριχτει στις φιλες της μην της χαλας και την εικονα που εχει για αυτες.

 

Νομιζω οτι το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να τους δειχνει αδιαφορια οσο και να στενοχωριεται, μεσα της.

Πρεπει να της μαθετε οτι η αδιαφορια σε ασχημα σχολια ενοχλει πολυ περισσοτερο. Πρεπει να πειστει για αυτο.

 

 

Δεν θα σου πω απαντησεις συγκεκριμενες, γιατι καθε απαντηση που δεν βγαινει αυθορμητα φαινεται ξενη και θα την κοροιδευουν περισσοτερο.

 

Επισης σχετικα με την εμφανιση της, αγοραζε της παπουτσια με λιγο τακουνι ωστε να φαινεται πιο ψηλη, αλλαξε της το ντυσιμο ωστε να αναδειξει καποια αλλα σωματικα προσοντα που μπορει να εχει, και να νιωσει μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση.

Μην ξεχνας οτι εχει ξεκινησει η εφηβεια και η εμφανιση της ειναι οτι πιο σημαντικο για αυτην .

Εχει πολυ αναγκη απο επιβεβαιωση.

Το οτι ειναι μικροσωμη εχει και τα πλεονεκηματα του. Ανεφερε παραδειγματα μικροσωμων ηθοποιων , ποπ σταρ π.χ Kylie Minogue κτλ . Μικροσωμες αλλα ελκυστικες, σεξυ, ωραιες.

 

Παντως εαν τελικα δεν μπορεις να βρεις λυση αλλαξε σχολειο ειναι κριμα να στενοχωριεται το κοριτσι.

Αυτα ειναι τραυματα που μενουν για ολοκληρη τη ζωη και ειναι και στην εφηβεια . Ειμαι σιγουρη οτι κοπελες που ειχαν υποστει τοσο εντονη λεκτικη βια, θα ευγνωμονουσαν τους γονεις τους εαν τους ειχαν αλλαξει σχολειο. Και ξεκινηστε μαζι απο την αρχη .

Επεξεργάστηκαν by summer wine
Τροποποιηση και συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...