Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει να διαβασει καθολου!


Recommended Posts

Γεια σας,

εχω ενα μεγαλο προβλημα με το παιδι μου,-δεν θέλει να διαβασει καθολου!!

δεν ασχολείται καθόλου με τα μαθηματα και οταν το κανει ειναι πολυ λιγο για μιση ωρα και τα "τελιωνει" ολα,...μου λέει και συστηματικά ψέματα, ότι δεν έχει διάβασμα για την επόμενη μέρα...

Το ίδιο κάνει κι όταν έχει κάποιο τεστ...

ειναι ενα παιδι 12 χρονων και απο το δημοτικο σχολειο ειναι ετσι,εκει τα βγαζαμε με χιλια ζορια :|τωρα ομως στο γυμνασιο ειναι πολυ πιο δυσκολα,και βεβαια το πρωτο τριμηνο πηγε χαλια!!!

εχω φερει και μια κοπελα στο σπιτι ,αλλα το παιδι μου της εκανε νουμερα και δεν την ακουγε καθολου:oops: τι χριαζετε τελικα -ξυλο???

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χρονια πολλα και καλη φωτιση.......γνωμη μου ειναι να του "απαγορευεις" πραγματα που του αρεσουν να κανει (βεβαια ειναι και μεγαλος και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο), για παραδειγμα αν εχει κινητο του κοβεις την καρτα, αν κανει καποια εξωσχολικη δραστηριοτητα (μπασκετ,ποδοσφαιρο) δεν την πληρωνεις για κανα μηνα, αν ασχολειται με laptop,tablet κ.α τα εξαφανιζεις τελειως απο το σπιτι....λεγοντας του οτι ολοι στο σπιτι εχουν καποιες υποχρεωσεις και η δικια σου υποχρεωση ειναι το διαβασμα, αν φερεις καλους βαθμους στο τριμηνο θα εχεις αυτα που εχασες και αλλα παραπανω....σου λεω και παλι δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο διοτι ειναι ενα μεγαλο παιδι, δεν ειναι το δικο μου το 7χρονο.....εχω δει ομως περιπτωση μανα να ταζει στην κορη της ταδε μαρκα τσαντας αξιας 700ευρω αν παει καλα στο 6μηνο του πανεπιστημιου....οποτε δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω ενα μεγαλο προβλημα με το παιδι μου,-δεν θέλει να διαβασει καθολου!!

δεν ασχολείται καθόλου με τα μαθηματα και οταν το κανει ειναι πολυ λιγο για μιση ωρα και τα "τελιωνει" ολα,...μου λέει και συστηματικά ψέματα, ότι δεν έχει διάβασμα για την επόμενη μέρα...

Το ίδιο κάνει κι όταν έχει κάποιο τεστ...

ειναι ενα παιδι 12 χρονων και απο το δημοτικο σχολειο ειναι ετσι,εκει τα βγαζαμε με χιλια ζορια :|τωρα ομως στο γυμνασιο ειναι πολυ πιο δυσκολα,και βεβαια το πρωτο τριμηνο πηγε χαλια!!!

εχω φερει και μια κοπελα στο σπιτι ,αλλα το παιδι μου της εκανε νουμερα και δεν την ακουγε καθολου:oops: τι χριαζετε τελικα -ξιλο???

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

 

 

Είχα αντίστοιχη περίπτωση με στενό συγγενή μου. Το παιδί το πήγαν σε παιδοψυχολογο. Είναι η μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις. Βοηθάει πολύ. Βρες κάποιον στη γειτονιά σου και θα δεις μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του. Μπορεί να είναι στα όρια της παιδικής καταθλιψης. αυτά τα συμπτώματα μοιάζουν πολύ. Μίλα και με τους καθηγητές τους, αλλά θα δεις που θα σε οδηγήσουν σε κάποιον ειδικό για βοήθεια τελικά. Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κενά από το δημοτικό, τότε δικαιολογημένα δεν θέλει καθόλου να διαβάσει στο γυμνάσιο. Το να αλλάξει ένα παιδί στην ηλικία αυτή είναι δύσκολο και δεν γίνεται χωρίς τη συνεργασία του παιδιού. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συζητήσετε για το μέλλον του, πώς το βλέπει, τι σκοπεύει να κάνει, αν έχει κάτι που του αρέσει κλπ κλπ. Μπορεί το παιδί να έχει κάποια κλίση και να μην χρειάζεται να είναι καλός μαθητής. Μπορεί να θέλει να κάνει κάτι τεχνικό στη ζωή του. Δεν είναι απαραίτητο όλοι να είμαστε καλοί στο σχολείο.

Επίσης ρώτα τον εαυτό σου, τι περιμένεις από το παιδί. Οι καθηγητές του τι λένε? Είναι απλά μαθησιακό ή είναι ένα γενικότερο θέμα συμπεριφοράς? Οι ψυχολόγοι είναι χρήσιμοι στις περιπτώσεις που είναι κάτι παροδικό, ή μία αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έχει κενά από το δημοτικό, τότε δικαιολογημένα δεν θέλει καθόλου να διαβάσει στο γυμνάσιο. Το να αλλάξει ένα παιδί στην ηλικία αυτή είναι δύσκολο και δεν γίνεται χωρίς τη συνεργασία του παιδιού. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συζητήσετε για το μέλλον του, πώς το βλέπει, τι σκοπεύει να κάνει, αν έχει κάτι που του αρέσει κλπ κλπ. Μπορεί το παιδί να έχει κάποια κλίση και να μην χρειάζεται να είναι καλός μαθητής. Μπορεί να θέλει να κάνει κάτι τεχνικό στη ζωή του. Δεν είναι απαραίτητο όλοι να είμαστε καλοί στο σχολείο.

Επίσης ρώτα τον εαυτό σου, τι περιμένεις από το παιδί. Οι καθηγητές του τι λένε? Είναι απλά μαθησιακό ή είναι ένα γενικότερο θέμα συμπεριφοράς? Οι ψυχολόγοι είναι χρήσιμοι στις περιπτώσεις που είναι κάτι παροδικό, ή μία αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού.

 

αααααχχ

ναι,..ασε μεγαλο προβλημα...............τι σκοπεύει να κάνει-θελει να γινει τραγουδιστρια,τι να της πω,ναι γινε τραγουδιστρια παιδι μου,....:-(

Link to comment
Share on other sites

αααααχχ

ναι,..ασε μεγαλο προβλημα...............τι σκοπεύει να κάνει-θελει να γινει τραγουδιστρια,τι να της πω,ναι γινε τραγουδιστρια παιδι μου,....:-(

 

Τραγουδίστρια, ναι, είναι κάτι. Είναι μία χαρά στόχος. Γράψε την σε μαθήματα φωνητικής ή σε κάποια χορωδία και ταυτόχρονα βάλε της ένα όριο βαθμολογίας -ρεαλιστικό, όχι 17;-)-, κάτω από το οποίο θα σταματήσουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

αααααχχ

ναι,..ασε μεγαλο προβλημα...............τι σκοπεύει να κάνει-θελει να γινει τραγουδιστρια,τι να της πω,ναι γινε τραγουδιστρια παιδι μου,....:-(

Κάνει κάτι για αυτό; π.χ. μαθαίνει μουσική; συμμετέχει σε χορωδία; κτλ

Οτιδήποτε δηλαδή θα την κατευθύνει προς την επίτευξη του στόχου της.

Δοκίμασε να της δείξεις πως κάθε στόχος θέλει προσπάθεια, δεν αρκεί μόνο η φαντασία μας.

 

Αλήθεια τι κάνει μέσα στη μέρα; Πώς περνά το χρόνο της; Έχει δυνατότητες που θα την ενδιέφεραν να καλλιεργήσει;

 

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που θα αναζητούσα αν ήμουν στη θέση σου. Επίσης, πού νομίζεις ότι οφείλεται αυτή η γενικότερη συμπεριφορά των περασμένων ετών. Δεν είναι κάτι καινούριο όπως μας λες. Έτσι αναπτύχθηκε; Ήταν καλύτερα και σιγά σιγά έπεσε η επίδοση... ;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει κάτι για αυτό; π.χ. μαθαίνει μουσική; συμμετέχει σε χορωδία; κτλ

Οτιδήποτε δηλαδή θα την κατευθύνει προς την επίτευξη του στόχου της.

Δοκίμασε να της δείξεις πως κάθε στόχος θέλει προσπάθεια, δεν αρκεί μόνο η φαντασία μας.

 

Αλήθεια τι κάνει μέσα στη μέρα; Πώς περνά το χρόνο της; Έχει δυνατότητες που θα την ενδιέφεραν να καλλιεργήσει;

 

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που θα αναζητούσα αν ήμουν στη θέση σου. Επίσης, πού νομίζεις ότι οφείλεται αυτή η γενικότερη συμπεριφορά των περασμένων ετών. Δεν είναι κάτι καινούριο όπως μας λες. Έτσι αναπτύχθηκε; Ήταν καλύτερα και σιγά σιγά έπεσε η επίδοση... ;

 

 

παντα ηταν ετσι,

δεν ηθελε ποτε να προσπαθησει, απο το νηπιαγωγειο,

τα παζλ ας πουμε(μικρη) δεν τα καταφερνε ποτε να τα τελιωσει....:?το δημοτικο -τα ιδια,και τωρα στην εφηβεια -χειροτερα,....την ημερα συνηθως την περνα μπροστα απο μια οθονη(τηλεοραση η υπολογιστη)

Link to comment
Share on other sites

Από κοινωνική ζωή πώς τα πάει? Έχει φίλους, φίλες? Για να θέλει να γίνει τραγουδίστρια, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα κοινωνική. Μπορείς να δουλέψεις εκεί. Στην εικόνα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από κοινωνική ζωή πώς τα πάει? Έχει φίλους, φίλες? Για να θέλει να γίνει τραγουδίστρια, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα κοινωνική. Μπορείς να δουλέψεις εκεί. Στην εικόνα της.

 

τι εννοεις στην "εικονα" της?

Link to comment
Share on other sites

To τι σκέφτονται οι φίλοι της για εκείνη. Συνήθως τα παιδιά που θέλουν να γίνουν κάτι 'δημοφιλές' -τραγουδίστρια, ηθοποιός κλπ, τους αρέσει να τα θαυμάζουν. Και κανείς δεν 'θαυμάζει' την τελευταία μαθήτρια. Δούλεψε με αυτή τη σκέψη σε συνδυασμό με αυτά που σου γράφει η alcyon.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κενά από το δημοτικό, τότε δικαιολογημένα δεν θέλει καθόλου να διαβάσει στο γυμνάσιο. Το να αλλάξει ένα παιδί στην ηλικία αυτή είναι δύσκολο και δεν γίνεται χωρίς τη συνεργασία του παιδιού. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συζητήσετε για το μέλλον του, πώς το βλέπει, τι σκοπεύει να κάνει, αν έχει κάτι που του αρέσει κλπ κλπ. Μπορεί το παιδί να έχει κάποια κλίση και να μην χρειάζεται να είναι καλός μαθητής. Μπορεί να θέλει να κάνει κάτι τεχνικό στη ζωή του. Δεν είναι απαραίτητο όλοι να είμαστε καλοί στο σχολείο.

Επίσης ρώτα τον εαυτό σου, τι περιμένεις από το παιδί. Οι καθηγητές του τι λένε? Είναι απλά μαθησιακό ή είναι ένα γενικότερο θέμα συμπεριφοράς? Οι ψυχολόγοι είναι χρήσιμοι στις περιπτώσεις που είναι κάτι παροδικό, ή μία αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού.

νομιζω ότι η φιλη εδώ εχει την καλυτερη απαντηση...

Πρεπει να γεφυρώσεις όλα τα κενα με το παιδι σου όχι μονο αυτά του σχολειου.

Εννοω ότι για να εχει αυτή τη συμπεριφορα, προφανως δεν της αρεσουν πολλα πραγματα..δεν εχει το κινητρο....θελει πολύ κουβεντα μαζι της.

 

,....την ημερα συνηθως την περνα μπροστα απο μια οθονη(τηλεοραση η υπολογιστη)
και εσενα φιλη μου σε βρισκω πολύ ελαστικη!!! Γιατι δεν το απαγορεύεις αυτό?

 

To τι σκέφτονται οι φίλοι της για εκείνη. Συνήθως τα παιδιά που θέλουν να γίνουν κάτι 'δημοφιλές' -τραγουδίστρια, ηθοποιός κλπ, τους αρέσει να τα θαυμάζουν. Και κανείς δεν 'θαυμάζει' την τελευταία μαθήτρια.

:wink:

 

εχεις αλλα παιδακια? Ο πατερας τι λεει? Γενικα υπαρχει καποιο ατομο που να μπορει να επιβληθει στο παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω ενα μεγαλο προβλημα με το παιδι μου,-δεν θέλει να διαβασει καθολου!!

δεν ασχολείται καθόλου με τα μαθηματα και οταν το κανει ειναι πολυ λιγο για μιση ωρα και τα "τελιωνει" ολα,...μου λέει και συστηματικά ψέματα, ότι δεν έχει διάβασμα για την επόμενη μέρα...

Το ίδιο κάνει κι όταν έχει κάποιο τεστ...

ειναι ενα παιδι 12 χρονων και απο το δημοτικο σχολειο ειναι ετσι,εκει τα βγαζαμε με χιλια ζορια :|τωρα ομως στο γυμνασιο ειναι πολυ πιο δυσκολα,και βεβαια το πρωτο τριμηνο πηγε χαλια!!!

εχω φερει και μια κοπελα στο σπιτι ,αλλα το παιδι μου της εκανε νουμερα και δεν την ακουγε καθολου:oops: τι χριαζετε τελικα -ξυλο???

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

 

 

Δεν χρειαζεται ολα τα παιδια να ειναι αριστα στο σχολειο. Απο εκει και περα, να σου πω εγω τι θα εκανα. Μια συζητηση μαζι της.

«Για να πας Πανεπιστημιο, πρεπει να διαβασεις οποτε αν θελεις, ναι, να πως θα σε βοηθησω (με λυσεις οπως ιδιαιτερα) Δεν θελεις να σπουδασεις στο μελλον? ΟΚ, τοτε σκεψου και πες μου τι θα ηθελες να κανεις και θα κανουμε μια συμφωνια. Εσυ θα φροντιζεις να εισαι σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο στο σχολειο να μην αποτυγχανεις δηλαδη δεν χρειαζονται και αριστεια, κι εγω θα σε παω υποκριτικη/μπαλετο/μαθηματα χορου/μηχανολογιας ο,τι θελεις, ωστε οταν πας 18, να εισαι ετοιμη να εργαστεις σε ενα αντικειμενο, οποιο κι αν ειναι αυτο. Γιατι χρυσο μου, οταν πας 18, να ξερεις θα πρεπει η να σπουδαζεις η να δουλευεις. Αν σου ειναι τοσο δυσκολο να σκεφτεις ολα αυτα με ορεξη οπως θα εκανε ενα παιδι στην ηλικια σου με ονειρα, μηπως συμβαινει κατι και δεν μου λες, εγω εδω ειμαι να βοηθησω»

Ολοι οι ανθρωποι εχουν κλιση σε κατι, πρεπει να το βρειτε μαζι, θελει συνεργασια.

Να σου πω επισης οτι ο χειροτερος μαθητης που ειχαμε στο σχολειο, οταν τον ειδα μετα απο χρονια, ειναι μεγαλοστελεχος σε πολυεθνικη και βγαζει τα 3σια απο εμενα με τοσα πτυχια.

Προσεξε πολυ τον υπολογιστη τα βαζει σε εναν παραλληλο κοσμο και ξεχνουν να ζουν σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

την περνα μπροστα απο μια οθονη(τηλεοραση η υπολογιστη)

 

Ωραία, ξεφορτώσου λοιπόν τηλεόραση και υπολογιστή. Δώστε σε παπού, θεία σε οποιοδήποτε μπορεί να στα φυλάξει.

 

Βοήθησέ τον να ζει σε ήρεμο περιβάλλον. Η ερώτησή σου περί ξύλου δεν μου άφησε περιθώριο παρά να σκεφτώ πολύ υψηλές εντάσεις.

 

Αν το παιδί σου έχει κενά από το Δημοτικό, καλύτερα να πάρεις βοήθεια στο σπίτι. Αν δεν μπορείς να τον υποστηρίξεις εσύ στα μαθήματά του. Και φρόντισε να βρεις άνθρωπο με ισχυρή προσωπικότητα που όμως θα σέβεται το παιδί σου και το λειτούργημα του δασκάλου.

 

μίλα με τους δασκάλους του στο σχολείο. Αν τα κενά του είναι πολλά, καλύτερα ας μείνει ένα χρόνο πίσω. Αλλιώς θα πνιγεί από την ίδια του την αμάθεια, και όλα θα του φαίνονται βουνό. Το να αλλάζει απλά τάξεις δεν θα τον βοηθήσει καθόλου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, ξεφορτώσου λοιπόν τηλεόραση και υπολογιστή. Δώστε σε παπού, θεία σε οποιοδήποτε μπορεί να στα φυλάξει.

 

Βοήθησέ τον να ζει σε ήρεμο περιβάλλον. Η ερώτησή σου περί ξύλου δεν μου άφησε περιθώριο παρά να σκεφτώ πολύ υψηλές εντάσεις.

 

Αν το παιδί σου έχει κενά από το Δημοτικό, καλύτερα να πάρεις βοήθεια στο σπίτι. Αν δεν μπορείς να τον υποστηρίξεις εσύ στα μαθήματά του. Και φρόντισε να βρεις άνθρωπο με ισχυρή προσωπικότητα που όμως θα σέβεται το παιδί σου και το λειτούργημα του δασκάλου.

 

μίλα με τους δασκάλους του στο σχολείο. Αν τα κενά του είναι πολλά, καλύτερα ας μείνει ένα χρόνο πίσω. Αλλιώς θα πνιγεί από την ίδια του την αμάθεια, και όλα θα του φαίνονται βουνό. Το να αλλάζει απλά τάξεις δεν θα τον βοηθήσει καθόλου.

 

 

Ρεα μου καλα οσα λες πολυ σωστα απλα δε νομιζω οτι επειδη εχει κενα απο το δημοτικο θα εχει κ τοσο μεγαλο προβλημα-θα εχει, αλλα οχι και να του φαινεται βουνο εννοω η υλη ειναι εντελως διαφορετικη. Γνωστος μου δεν πηγε καθολου σχολειο δημοτικο λογω υγειας- πηγαινε πολυ σπανια εννοω. Γυμνασιο και Λυκειο ηταν καλος μαθητης, τελικα περασε και εβγαλε Νομικη και δυο -ασχετα μεταξυ τους- μεταπτυχιακα. Τωρα 27 χρονων εργαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ρεα μου καλα οσα λες πολυ σωστα απλα δε νομιζω οτι επειδη εχει κενα απο το δημοτικο θα εχει κ τοσο μεγαλο προβλημα-θα εχει, αλλα οχι και να του φαινεται βουνο εννοω η υλη ειναι εντελως διαφορετικη. Γνωστος μου δεν πηγε καθολου σχολειο δημοτικο λογω υγειας- πηγαινε πολυ σπανια εννοω. Γυμνασιο και Λυκειο ηταν καλος μαθητης, τελικα περασε και εβγαλε Νομικη και δυο -ασχετα μεταξυ τους- μεταπτυχιακα. Τωρα 27 χρονων εργαζεται.

 

Το παιδί που περιγράφει όμως η φίλη μας δεν είναι αυτού του τύπου. Και δεν θα το βοηθήσει τρέχοντας μπροστά όταν πίσω αφήνει τεράστια κενά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενη μου μανουλα εχεις μεγαλο μερος ευθυνης το αφησες το παιδι να φτασει μεχρι την εκτη δημοτικου και τωρα απορεις!!! τι εκανες ολα αυτα τα χρονια? τα σημαδια φενοντε απο την πρωτη κιολας ταξη του νηπιαγωγειου μην σου πω... ενα παιδι τοσο αδιαφορα σε ολα υποδηλωνει κατι... επρεπε να πας σε παιδοψυλογο μηπως εχει καποια διασπαση προσοχης ...

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι σε μια συναντηση στο σχολειο με πδψχλγ μας ειχαν πει οτι τα παιδια που δεν μπορουν λενε δεν θελω κ το παιζουν αδιαφορα. Σε πρωτη φαση θα εψαχνα αν εχει μαθησιακες δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εφόσον ανησυχείς και είναι λογικό θα πρέπει να ψάξεις βαθιά τη ρίζα του προβλήματος. Έχοντας ένα παιδί που δε θέλει με τίποτα να διαβάσει στο σπίτι ανησύχησα κι εγώ ψάχνοντας το λόγο που το κάνει εφόσον στο σχολείο είναι άριστος. Πήγα σε παιδοψυχολόγο διότι άρχισα να βλέπω πράγματα που με έκαναν να σκεφτώ ότι το παιδί μου μπορεί να έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία. Προσπάθησε να με βοηθήσει με άλλα πράγματα γιατί το παιδί δεν είχε κάποια μαθησιακή δυσκολία τελικά. Αλλά από τις φορές που ήρθα σε επαφή με τον παιδοψυχολόγο έμαθα ότι πρέπει να ακούω το παιδί μου περισσότερο και ότι όλα όσα έκανε τα έκανε για συγκεκριμένο λόγο. Αυτό δε σημαίνει ότι διορθώθηκε εντελώς η κατάσταση και ότι διαβάζει μόνος του και είναι εντάξει στις σχολικές του εργασίες, αλλά είμαι δίπλα του προσπαθώ να μάθω και να καταλάβω γιατί κάνει ότι κάνει κάθε φορά και πάνω από όλα προσπαθώ να το βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ. Πάντα με ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Μας είπες ότι δεν τελείωνε τα παζλ μικρό το παιδάκι σου, αυτό μπορεί να είναι σημάδι μαθησιακών μαζί και με άλλα σημάδια. Δεν το λέω για να σε τρομάξω ή ότι ντε και καλά έχει μαθησιακές το παιδί σου αλλά πάτα στο google να δεις συμπτώματα μαθησιακών δυσκολιών αν όχι ένας παιδοψυχολόγος, υπάρχουν και σε νοσοκομεία όχι μόνο ιδιώτες και το λέω για οικονομικούς λόγους, μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις με το σωστό τρόπο το παιδί αρχικά μόνη και αν χρειαστεί κάνεις και με το παιδί κάποια επίσκεψη. Αν ένα παιδί δεν τελειώνει τις εργασίες που κάνει, οποιουδήποτε είδους και να είναι αυτές, λογικά υπάρχει λόγος που το κάνει. Συγνώμη για το σεντόνι εύχομαι τα καλύτερα και δεν έχει σημασία αν διαβάζουν ή όχι , η υγεία είναι πάνω από όλα και να γίνουν ευτυχισμένα, αυτό θα πρέπει να ευχόμαστε όλοι. ΥΠΟΜΟΝΗ μια λέξη που θα μάθει και σε σένα και στο παιδί σου πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αγαπημενη μου μανουλα εχεις μεγαλο μερος ευθυνης το αφησες το παιδι να φτασει μεχρι την εκτη δημοτικου και τωρα απορεις!!! τι εκανες ολα αυτα τα χρονια? τα σημαδια φενοντε απο την πρωτη κιολας ταξη του νηπιαγωγειου μην σου πω... ενα παιδι τοσο αδιαφορα σε ολα υποδηλωνει κατι... επρεπε να πας σε παιδοψυλογο μηπως εχει καποια διασπαση προσοχης ...

 

Μηπως την κυρια ευθυνη την εχουν οι δασκαλες του Δημοτικου?Δεν επρεπε τοσα χρονια να παραπεμψουν την μαθητρια που δεν καταφερνει να ολοκληρωνει τις εργασιες της στο ΚΕΔΥ?Δεν επρεπε να αναγνωριζουν τα σημαδια της μαθησιακης δυσκολιας και να προτεινουν διερευνηση?

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι 12 ετων που ολα τα χρονια του δημοτικου, δεν εμαθε να μελετα ειναι δυσκολο να το ξεκινησει τωρα,αφου εχει επαναπαυτει.Γνωμη μου, ειναι να του δωσεις κινητρα οχι απαγορευσεις και τιμωριες.Να συζητησεις μαζι του για τα δικα του θελω.Μια αρχη θα ηραν να βρεις μια δασκαλα που θα τη διαλεξετε μαζι για να την βοηθησει στα μαθηματα, να βαλετε εφικτους στοχους.Πολλες φορες εμεις οι γονεις ξεχναμε πως μονο εμεις γνωριζουμε τα κουμπια του παιδιου μας..Και αν τα χρησιμοποιησουμε εξυπνα θα ειμαστε και οι δυο κερδισμενοι.Κατι τελευταιο, το παιδι πρεπει να νοιωθει πως ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο και πολεμαμε για τα ιδια...:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...