Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση καπνίσματος σε γονείς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Geia sas eimai 15 etwn kai molis prin 3 meres eipa stous goneis m oti kapnizw kai oti dn exw skopw na t kopsw..

H apanthsh tous htan arnhtikh.M eipan pws ean dn t ekoba tha m ekovan t xartziliki,tis eksodous k.t.l

thelw epigontws thn vohtheia sas...

 

 

*sugnwmh gia ta greeklish..

εσύ για ποιό λόγο άρχισες να καπνίζεις? πόσο καιρό καπνίζεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για ποιό λόγο οι γονείς σου είναι αρνητικοί? επειδή θέλουν να σου επιβάλλουν την άποψή τους ή επειδή θέλουν το καλό σου? φαντάζομαι ότι ξέρεις πόσο κακό κάνει το κάπνισμα στην υγεία...

είναι αυταρχικοί γενικότερα ή συζητήσιμοι? τους νιώθεις κοντά σου ή απόμακρους?

Link to comment
Share on other sites

και για ποιό λόγο οι γονείς σου είναι αρνητικοί? επειδή θέλουν να σου επιβάλλουν την άποψή τους ή επειδή θέλουν το καλό σου? φαντάζομαι ότι ξέρεις πόσο κακό κάνει το κάπνισμα στην υγεία...

είναι αυταρχικοί γενικότερα ή συζητήσιμοι? τους νιώθεις κοντά σου ή απόμακρους?

 

Oi goneis m einai arnhtikoi epeidh theloun t kalo m kai kserw poli kala tis sunepoies tou kapnismatos alla einai mia apofash p mporw na xeiristw..Einai autarxikoi alla idikotera h mhtera m..Tous niwthw arketa konta m.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά και εγώ θα τρελαινόμουνα αν το παιδί μου άρχιζε το κάπνισμα στα 15 και μου έλεγε μάλιστα ότι δεν έχω σκοπό να το κόψω. Ισως είναι υπερβολική η αντίδρασή τους βέβαια να σου κόψουν χαρτζιλίκι, εξόδους κτλ αλλά μπορώ να τους καταλάβω απόλυτα. Νοιάζονται για την υγεία σου, για το καλό σου. Το τσιγάρο καλό είναι να μην το αρχίσεις ποτέ, βλάπτει σοβαρά την υγεία. Γνώμη μου να το σταματήσεις τώρα που είναι νωρίς. Δεν σου προσφέρει τίποτα. Και σου μιλάει μια καπνίστρια.

Link to comment
Share on other sites

Oi goneis m einai arnhtikoi epeidh theloun t kalo m kai kserw poli kala tis sunepoies tou kapnismatos alla einai mia apofash p mporw na xeiristw..Einai autarxikoi alla idikotera h mhtera m..Tous niwthw arketa konta m.

εσύ δε θέλεις το καλό σου? το κάπνισμα μόνο αρνητικά έχει να σου προσφέρει. και οι ίδιοι οι καπνιστές σου λένε "μακάρι να μπορούσα να το κόψω, αλλά έχω εξάρτηση και δεν μπορώ". εσύ τουλάχιστον έχεις 2 μήνες που λες ότι καπνίζεις, οπότε είναι εύκολο να το κόψεις. το να καπνίζεις επειδή το κάνουν κι άλλοι είναι κάτι συνηθισμένο στην εφηβεία, δε σε κάνει μάγκα. το να μην καπνίζεις από άποψη είναι μαγκιά. θέλει κότσια να ξεχωρίζεις και να μην πηγαίνεις με τη μάζα.

όσο για τις συνέπειες που λες ότι μπορείς να χειριστείς, το λες αυτή τη στιγμή γιατί νομίζεις ότι δε θα τύχει σε σένα. οι περισσότεροι αυτό σκέφτονται μέχρι κάτι να τους τύχει. και τότε είναι αργά.

μην παίζεις με την υγεία σου, ο άντρας μου δουλεύει σε αντικαρκινικό νοσοκομείο και μου λέει τραγικά πράγματα...

οι γονείς μας θέλουν το καλό μας (και το ξέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα μου δε θα σου πω αν πρέπει κ τι πρέπει. Θα σου πω την εμπειρία μου. Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 15. Το έκοψα το Νοέμβρη 2 μήνες πριν μείνω έγκυος δηλαδη στα 26. Όπως καταλαβαίνεις μετρούσα 11 χρόνια ανεξέλεγκτου καπνίσματος. Θυμάμαι πάντα τον εαυτό μου μ ενα τσιγάρο στο χέρι με τα μαλλιά μου κ την αναπνοη μου να μυρίζουν μόνιμα. Τα προβλήματα που μου δημιούργησε εκτος απο τους αισθητικούς λόγους, είναι μια χρόνια βροχίτιδα που τρέμω μη με πιάσει στην εγκυμοσύνη, 11 χρόνια άθλιου ύπνου κ αλλα διάφορα προβλήματα που συνδέονται με τον ύπνο, την ξεκούραση κ τη μνήμη, εύκολη σωματική κόπωση κι ένα δέρμα σαραντάρας. Επίσης να σου πω οτι κ τώρα που είμαι έξι μήνες χωρις τσιγάρο πολλές φορές θέλω να καπνίσω. Η εξάρτηση είναι τεράστια κ να μη μιλήσω για το οικονομικό. Εύχομαι να το πετάξεις τώρα που είναι νωρίς κ να μην ξαναβάλεις στη ζωή σου αυτή την παλιοσυνήθεια.

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουκλίτσα μου δε θα σου πω αν πρέπει κ τι πρέπει. Θα σου πω την εμπειρία μου. Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 15. Το έκοψα το Νοέμβρη 2 μήνες πριν μείνω έγκυος δηλαδη στα 26. Όπως καταλαβαίνεις μετρούσα 11 χρόνια ανεξέλεγκτου καπνίσματος. Θυμάμαι πάντα τον εαυτό μου μ ενα τσιγάρο στο χέρι με τα μαλλιά μου κ την αναπνοη μου να μυρίζουν μόνιμα. Τα προβλήματα που μου δημιούργησε εκτος απο τους αισθητικούς λόγους, είναι μια χρόνια βροχίτιδα που τρέμω μη με πιάσει στην εγκυμοσύνη, 11 χρόνια άθλιου ύπνου κ αλλα διάφορα προβλήματα που συνδέονται με τον ύπνο, την ξεκούραση κ τη μνήμη, εύκολη σωματική κόπωση κι ένα δέρμα σαραντάρας. Επίσης να σου πω οτι κ τώρα που είμαι έξι μήνες χωρις τσιγάρο πολλές φορές θέλω να καπνίσω. Η εξάρτηση είναι τεράστια κ να μη μιλήσω για το οικονομικό. Εύχομαι να το πετάξεις τώρα που είναι νωρίς κ να μην ξαναβάλεις στη ζωή σου αυτή την παλιοσυνήθεια.

 

1on entelws filika dn eimai kouklitsa..2on euxaristw gia thn sumboulh sou..th sevomai kai tha katsw na t skeftw

Link to comment
Share on other sites

εσύ δε θέλεις το καλό σου? το κάπνισμα μόνο αρνητικά έχει να σου προσφέρει. και οι ίδιοι οι καπνιστές σου λένε "μακάρι να μπορούσα να το κόψω, αλλά έχω εξάρτηση και δεν μπορώ". εσύ τουλάχιστον έχεις 2 μήνες που λες ότι καπνίζεις, οπότε είναι εύκολο να το κόψεις. το να καπνίζεις επειδή το κάνουν κι άλλοι είναι κάτι συνηθισμένο στην εφηβεία, δε σε κάνει μάγκα. το να μην καπνίζεις από άποψη είναι μαγκιά. θέλει κότσια να ξεχωρίζεις και να μην πηγαίνεις με τη μάζα.

όσο για τις συνέπειες που λες ότι μπορείς να χειριστείς, το λες αυτή τη στιγμή γιατί νομίζεις ότι δε θα τύχει σε σένα. οι περισσότεροι αυτό σκέφτονται μέχρι κάτι να τους τύχει. και τότε είναι αργά.

μην παίζεις με την υγεία σου, ο άντρας μου δουλεύει σε αντικαρκινικό νοσοκομείο και μου λέει τραγικά πράγματα...

οι γονείς μας θέλουν το καλό μας (και το ξέρεις).

 

Katarxhn lathos m p dn ksekatharisa apo thn arxh pws dn exw skopo na kapnizw shsthmatika alla na kapnizw mono otan vgainw se club h otan phgainw gia skate..

Link to comment
Share on other sites

Aρα θα καπνίζεις για μόστρα. Οπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω και συμφωνώ 100%, μαγκιά δεν είναι να καπνίζεις, αλλά το αντίθετο.

 

Dn einai mostra apla dn goustarw na kapnizw mprosta stous dikous m..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνησες να καπνίζεις απο περιέργεια... το καταλαβαίνω... τώρα συνεχίζεις να καπνίζεις για ποιό λόγο?

Τί σου αρέσει σ'αυτό που κάνεις και τί απόλαυση παίρνεις?

Μήπως το κάνεις για να μή σε "κοροιδεύουν" οι συνομίληκοί σου ή απο άντίδραση για τους γονείς σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες να καπνίζεις απο περιέργεια... το καταλαβαίνω... τώρα συνεχίζεις να καπνίζεις για ποιό λόγο?

Τί σου αρέσει σ'αυτό που κάνεις και τί απόλαυση παίρνεις?

Μήπως το κάνεις για να μή σε "κοροιδεύουν" οι συνομίληκοί σου ή απο άντίδραση για τους γονείς σου?

 

Dn exw kapoio provlhma peri koroideias apenanti m kai oute t kanw apo antidrash gia tous goneis m apla auth tn periodo me vohthaei psuxologika(kserw pws akougete periergo alla einai h alhtheia)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καπνισει ποτε μου οποτε δεν εχω να σου πω καποια εμπειρια μου.ο αντρας μου καπνιζε απο 12 χρονων:shock: και το εκοψε μετα απο 16 χρονια μια μερα μαχαιρι.

1ον του ειχε δημιουργησει απιστευτο βηχα και δεν μπορουσε να κοιμηθει καλα το βραδυ

2ον ηθελε να σταματησει δεδομενου οτι θελαμε να κανουμε μωρακι και να μεγαλωσει το μπεμπε σε ενα υγιες περιβαλλον και

3ον ειχε βαρεθει να εξαρταται απο κατι που δεν του προσφερε στην ουσια τιποτα.

δεν θα σου πω να το κοψεις(το ελεγα στον αντρα μου απο τοτε που τον γνωρισα και δεν καταφερα κατι),μια συμβουλη μονο κατσε ζυγισε τα αρνητικα και τα θετικα και μετα αποφασισε;)

γενικα καλο ειναι να το κανεις στη ζωη σου αυτο σε ολα τα θεματα θα σε βοηθαει να βλεπεις τα πραγματα πιο καθαρα

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογικά θα σε βοηθούσε ένα σπόρ, μια εποχιακή ημιαπασχόληση, μια βόλτα με φίλους που λόγω του τσιγάρου σου την έκοψαν, το διάβασμα, σερφάρισμα στο ίντερνετ και τόσα άλλα, που έχεις ανάγκη!

 

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογικά θα σε βοηθούσε ένα σπόρ, μια εποχιακή ημιαπασχόληση, μια βόλτα με φίλους που λόγω του τσιγάρου σου την έκοψαν, το διάβασμα, σερφάρισμα στο ίντερνετ και τόσα άλλα, που έχεις ανάγκη!

 

Gumnazomai apo 8 xronwn epeidh eixa ksekinisei tae-kwon-do.perisi to stamathsa efoson eixa parei thn maurh zonh kai 19 xrusa metalia se topikous agwnes.prin 4 mhnes ksekinisa gumnasthrio alla prin 2 mhnes xwrisa me thn kopela m kai etsi vrika parigoria sto tsigaro..

Link to comment
Share on other sites

Gumnazomai apo 8 xronwn epeidh eixa ksekinisei tae-kwon-do.perisi to stamathsa efoson eixa parei thn maurh zonh kai 19 xrusa metalia se topikous agwnes.prin 4 mhnes ksekinisa gumnasthrio alla prin 2 mhnes xwrisa me thn kopela m kai etsi vrika parigoria sto tsigaro..

 

ξερεις ποσες φορες στη ζωη σου θα χωρισεις??? ουουου καθε φορα λοιπον που θα στεναχωριεσαι θ αποκτας και μια κακη συνηθεια? στον επομενο χωρισμο τι θα ξεκινησεις????????? ο ερωτας καταρχην με ερωτα περναει κι εσυ επισης εχεις τοσα ενδιαφεροντα που μπορεις να βγαλεις την ενεργεια σου, τη λυπη σου. Αληθεια το τσιγαρο στο ελυσε το προβλημα? σου εβγαλε τη στεναχωρια για την κοπελα? οχι και παλι οχι. Πρεπει στη ζωη να μαθεις ν αντιμετωπιζεις και τα καλα και τα ασχημα, ο χωρισμος μπορει να ποναει στην αρχη μετα ομως περναει, ερχεται και καλοκαιρακι θα βγεις , θα γνωρισεις κι αλλες κοπελες. Επισης ΟΛΟΙ ΜΑΣ εχουμε πεσει στα πατωματα για καποια-ο δεν ξεκινησαμε ουτε τσιγαρο ουτε ποτο ουτε ναρκωτικα. Πονεσαμε και πηγαμε παρακατω

Link to comment
Share on other sites

Geia sas eimai 15 etwn kai molis prin 3 meres eipa stous goneis m oti kapnizw kai oti dn exw skopw na t kopsw..

H apanthsh tous htan arnhtikh.M eipan pws ean dn t ekoba tha m ekovan t xartziliki,tis eksodous k.t.l

thelw epigontws thn vohtheia sas...

 

 

*sugnwmh gia ta greeklish..

 

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. μπορει τωρα να σου φαινεται αστειο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να χαλασει το σωμα σου στο μελλον. δε ξερω αν εχεις περαση στα αγορια κλπ αλλα αν θεωρεις πως ενα απο τα πρωτερηματα σου ειναι οι αναλογιες σου, κριμα ειναι να τις θυσιασεις για τις ραγαδες και τη κυτταριτιδα και τα ψωμακια στα 18 σου! τοτε θαναι πιο αυστηρα τα πραματα. ειδικα αν εχεις κομπλεξ στο σεξ. βεβαια οποιοι καπνιζουν δεν εχουν τετοια, αλλα η νεολαια του σημερα ειναι πιο ευαισθητη απο εμας και λιγοτερο ευαισθητη απο τη γενια που ακολουθει εσας. εμεις προσεχαμε λιγο ,εσεις πιο πολυ αι οι επομενοι περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καπνισει ποτε μου οποτε δεν εχω να σου πω καποια εμπειρια μου.ο αντρας μου καπνιζε απο 12 χρονων:shock: και το εκοψε μετα απο 16 χρονια μια μερα μαχαιρι.

1ον του ειχε δημιουργησει απιστευτο βηχα και δεν μπορουσε να κοιμηθει καλα το βραδυ

2ον ηθελε να σταματησει δεδομενου οτι θελαμε να κανουμε μωρακι και να μεγαλωσει το μπεμπε σε ενα υγιες περιβαλλον και

3ον ειχε βαρεθει να εξαρταται απο κατι που δεν του προσφερε στην ουσια τιποτα.

 

κ ο δικος μου ιδιο! 16χρονια τσιγαρο και οι λογοι 1,2,3, ταιριαζουν γαντι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. μπορει τωρα να σου φαινεται αστειο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να χαλασει το σωμα σου στο μελλον. δε ξερω αν εχεις περαση στα αγορια κλπ αλλα αν θεωρεις πως ενα απο τα πρωτερηματα σου ειναι οι αναλογιες σου, κριμα ειναι να τις θυσιασεις για τις ραγαδες και τη κυτταριτιδα και τα ψωμακια στα 18 σου! τοτε θαναι πιο αυστηρα τα πραματα. ειδικα αν εχεις κομπλεξ στο σεξ. βεβαια οποιοι καπνιζουν δεν εχουν τετοια, αλλα η νεολαια του σημερα ειναι πιο ευαισθητη απο εμας και λιγοτερο ευαισθητη απο τη γενια που ακολουθει εσας. εμεις προσεχαμε λιγο ,εσεις πιο πολυ αι οι επομενοι περισσοτερο.

 

xaxaxaxaxaxaxa etsi pliroforiaka eimai agorii .!!! xxaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Gumnazomai apo 8 xronwn epeidh eixa ksekinisei tae-kwon-do.perisi to stamathsa efoson eixa parei thn maurh zonh kai 19 xrusa metalia se topikous agwnes.prin 4 mhnes ksekinisa gumnasthrio alla prin 2 mhnes xwrisa me thn kopela m kai etsi vrika parigoria sto tsigaro..

 

Και μετά απ'όλα αυτά που σου αξίζουν συγχαρητήρια, αποφάσισες να ξεκινήσεις το τσιγάρο εξαιτίας μιας κοπέλας!:shock:

Και μόνο εγωιστικά να το δείς, χαλάς τη πειθαρχία, την αυτοσυγκράτηση και τη φυσική κατάσταση, που έχτιζες τόσα χρόνια, για μία κοπέλα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...