Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?


Recommended Posts

ο αντρας μου πανω στα νευρα του (τα οποια τελευταια ειναι ολοο και πιο συχνα,λεει στην κορη μου

"....και να ξερεις δεν σε συμπαθω και πολυ,σε βαριεμαι παρααα πολυ

να το ξερεις"

και να ξερεις για αυτο παιδακι μου ολα φταιει η μαμα σου!!!...........................και διαφορες δικαιολογιες στο παιδι 10 χρονων:cry:

απο το πρωι εως το βραδυ της φωναζει και μουρμουραει συνεχως,ουτε μια καλη λεξη δεν της λεει,

γιατι δεν κανεις τα μαθηματα?

γιατι ξυνεις την μυτη?

γιατι βαζεις τα ποδια στο καναπε,?

γιατι βαζεις το ποτηρι στο τραπεζι,?

γιατι δεν πλενεις τα δοντια,?

γιατι δεν τρως?

γιατι πηρες αυτο απο εδω και εβαλες εκει,κτλ,κτλ.

γατι,ολη την ωρα,δεν μπορω αλλο,δεν αντεχω αλλο να των ακουω,μπαινω για λιγο στην θεση της και τρελενομαι,

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?????.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ???ολη την ωρα,?

δεν λεω οτι ειναι το τελιο παιδι αλλα δεν ειναι και απο τις χειροτερες,στο σχολειο ειναι μετρια αλλα τι σημαινει αυτο???ψυχολογικο πολεμο της κανει,εγω τσακονομαι μαζι του συνεχεια,μπροστα της η οχι,αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να ξεσπαει αυτος ολο και περισσοτερο πανω στη μικρη!!!

αρχιζω και τον μισω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στεναχωρεθηκα πολυ τωρα..οχι μονο πως αντεχει το παιδι αλλα και εσυ κοπελα μου.εσυ τον ξερεις αντρα σου ειναι,αν προσπαθουσες να κανεις μια πολυτισμενη συζητηση μαζι του και χωρις φωνες και καυγαδες πιστευεις πως θα εβγαζες ακρη?οσο να ναι παιδι του ειναι πως μπορει και συμπεριφερεται ετσι??

Link to comment
Share on other sites

το παιδι το αγαπας για τα καλα του και τα κακα του, τι παει να πει ειναι μετρια μαθητρια? δεν γινεται ολοι να ειμαστε αινσταιν. εκεινος τα κανει ολα τελεια? κι αν το παιδι κανει λαθη γι αυτο ειναι οι γονεις για να το μαθουν οχι να το κατακρινουν. Απαραδεκτη ειναι η σταση του. Προσπαθησε να κανεις μια κουβεντα μαζι του και οχι μπροστα στο παιδι να δεις τι συμπερασμα θα βγαλεις και τι μπορει να διορθωθει και προσεχε γιατι ειναι σε ηλικια που αυτα που του λεει του παιδιου και η ελλειψη πατρικης στοργης ειναι κατι που μενει στη ψυχη του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου πανω στα νευρα του (τα οποια τελευταια ειναι ολοο και πιο συχνα,λεει στην κορη μου

"....και να ξερεις δεν σε συμπαθω και πολυ,σε βαριεμαι παρααα πολυ

να το ξερεις"

και να ξερεις για αυτο παιδακι μου ολα φταιει η μαμα σου!!!...........................και διαφορες δικαιολογιες στο παιδι 10 χρονων:cry:

απο το πρωι εως το βραδυ της φωναζει και μουρμουραει συνεχως,ουτε μια καλη λεξη δεν της λεει,

γιατι δεν κανεις τα μαθηματα?

γιατι ξυνεις την μυτη?

γιατι βαζεις τα ποδια στο καναπε,?

γιατι βαζεις το ποτηρι στο τραπεζι,?

γιατι δεν πλενεις τα δοντια,?

γιατι δεν τρως?

γιατι πηρες αυτο απο εδω και εβαλες εκει,κτλ,κτλ.

γατι,ολη την ωρα,δεν μπορω αλλο,δεν αντεχω αλλο να των ακουω,μπαινω για λιγο στην θεση της και τρελενομαι,

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?????.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ???ολη την ωρα,?

δεν λεω οτι ειναι το τελιο παιδι αλλα δεν ειναι και απο τις χειροτερες,στο σχολειο ειναι μετρια αλλα τι σημαινει αυτο???ψυχολογικο πολεμο της κανει,εγω τσακονομαι μαζι του συνεχεια,μπροστα της η οχι,αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να ξεσπαει αυτος ολο και περισσοτερο πανω στη μικρη!!!

αρχιζω και τον μισω!!!!

καλημέρα κι από μένα!!

το παιδί σου πώς αντιδρά σε όλο αυτό? απαντάει κάτι στον μπαμπά? πες στο σύζυγό σου ότι με τη συμπεριφορά του αυτή θα κάνει κακό στη μικρή, θα της δημιουργήσει ανασφάλειες, χαμηλή αυτοπεποίθηση. τί θα γίνει στην εφηβεία??

η έκφραση που έχεις βάλει με bold είναι πολύ βαριά.... ούτε σε ενήλικα δε λέγεται. εκτός από τις παρατηρήσεις που κάνει στο παιδί, τα άλλα γιατί της τα λέει? τί σου λέει ο σύζυγος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η αντίδραση θα έπρεπε να είναι δικιά σου όχι του παιδιού. Από τη στιγμή που αυτά γίνονται μπροστά σου και δεν παίρνεις εσύ θέση τί περιμένεις να κάνει το παιδί? Να τον βρίσει? Βλέπει ΔΥΟ γονεις να του φέρονται έτσι (και εσύ είσαι συνυπεύθυνη), πώς λες να αισθάνεται? Αν δεν την υπερασπιστείς εσύ που είσαι μαμά της ποιός θα το κάνει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλά...άιντε και της τον έκανε τον ψυχολογικό πόλεμο της κόρης σου ο σύζυγος...τι ακριβώς περιμένει να βγει από αυτό τον τρόπο "διαπαιδαγώγησης"; Από τη μια μέρα στην άλλη θα τα πάει καλύτερα στο σχολείο; Ή θα γίνει πιο τακτικό; Ή πιο τέλειο;

Νομίζω πως είναι κρίσιμο πλέον ένας άνθρωπος γενναίος -δε με νοιάζει ποιός θα είναι αυτός, να ξεκαθαρίσει στον άντρα σου ότι το σύνδρομο ανωτερότητας που τον διακατέχει θα πρέπει να το περιορίσει στον εαυτό του. Οι λοιποί δε φταίνε σε τίποτα να κάθονται μόνιμα σε αναμμένα κάρβουνα για το πότε θα νιώσει ευχαριστημένος ο ίδιος με τους μέτριους που θεωρεί ότι τον περιστοιχίζουν. Μη χειρότερα δηλαδή...ας τα βάλει με έναν άνθρωπο του μεγέθους του που μπορεί να τον αντιμετωπίσει στα ίσα. Την κόρη σας βρήκε να το παίξει κάποιος;

Δεν έχω παιδί ακόμα και ίσως η γνώμη μου να μην έχει ιδιαίτερη βαρύτητα στα αυτιά της θεματοθέτριας αλλά εγώ το παιδί μου θα το απομάκρυνα από έναν τέτοιο άνθρωπο, τουλάχιστον μέχρι να ζητήσει κι ο ίδιος βοήθεια για τις βλακείες (επιεικώς) που λέει. Δε φταίει σε τίποτα εκείνο να του δημιουργούνται ψυχολογικά για τον άνθρωπο που επέλεξα εγώ.

 

Στην τελική πες του άντρα σου ότι δεν αργεί η μέρα που η κόρη του θα του λέει κι εκείνη: "και να ξέρεις δε σε συμπαθώ ΚΑΘΟΛΟΥ. Και γι' αυτό φταις εσύ..."

Το ποιόν από τους δύο θα δείχνει στο 'εσύ' θα το δείξει ο καιρός.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερασπίσου το παιδί σου με νύχια και με δόντια.

 

Γιατί συμπεριφέρεται ο άντρας σου έτσι? Όσα νεύρα και αν έχει δεν του φταίει η μικρούλα.

Ρώτα τον αν θα του άρεσε του ιδίου να του συμπεριφέρονταν με αυτόν τον τρόπο και πως θα αντιδρούσε.

 

Το κοριτσάκι είναι μικρό σε αδύνατη θέση και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του...ΕΣΥ σαν μάνα οφείλεις να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτος μαζι μου εχει προβλημα(για διαφορους λογους)

αλλα ξεσπαει πανω στην μικρη,αδυναμος κρικος ειναι η κορη μας:(οταν ειναι καλα μαζι μου,τοτε ειναι τελειος μαζι της!!!γιαυτο και της λεει

"να ξερεις για ολα φταιει η μανα σου"!!!

το αλλο που με εκνευριζει ειναι που εχουμε και αλλο ενα παιδακι πολυ μικροτερο στην ηλικια,το οποιο το λατρεβει!!!!ολη την ωρα το φιλαει,αγαλιαζει,του μιλαει ομορφα

σε λατρεβω,

εισαι το φαρμακο μου,

εισαι η ψυχη μου,...κτλ..oι γυναικες ειναι σκατ@.....

ολα μπροστα της,ταυτοχρονα σε εκεινη μιλαει οπως ειπα,κανε αυτο,κανε εκεινο,φυγε,σε βαριεμαι,.......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ AΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το προβλημα το εχει μαζι σου λυστε αυτους τους διαφορους λογους που εχετε και δωστε ενα ηρεμο περιβαλλον στο παιδι, δεν φταιει αυτο για τις δικες σας επιλογες. Εχετε σκεφτει τι εικονα εχει στο μυαλουδακι τ ο παιδι? τι ανασφαλειες θα νιωθει? πως θα ειναι στην εφηβεια του? ολα αυτη η συμπεριφορα μενει στην ψυχη του και θα εχει αντικτυπο στο μελλον του και τη ψυχικη του υγεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγελ2 diavasa me polu prosoxh osa exeis grapsei mexri twra.Afto pou mou ekane megalh entupwsh einai oti analoga me tis metaksu sas sxeshs antimetwpizei kai to paidi.O anthrwpos prepei na einai polu egwisths kai anwrimos.Prepei grhgora na kaneis kati, to paidi mporei twra na fainetai pws antexei alla na eisai sigourh oti apla mazevei mesa ths.Kai molis mpei sthn efhveia gia ta kala tha ksespasei.kai opoion parei o xaros.Pera apo ta opoia provlhmata antimetopizete san zevgari prepei na tou dwseis na katalavei oti to paidi prepei na meinei apeksw apo afta.Diaforetika ti na pw den nomizw oti mporeis na kaneis kati allo.Exeis milhsei katholou me to paidi gia olh afth thn katastash?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι εγωιστής και ανώριμος αλλά θα προσθέσω ότι είναι και μισογύνης.

 

Αν κατάλαβα καλά συμπεριφέρεται με στοργή στο αγόρι?

 

Εκτός από προβλήματα στο κοριτσάκι θα δημιουργήσει και στο αγοράκι...κάνοντας το να πιστεύει ότι οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα που δεν αξίζουν τον σεβασμό των ανδρών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η αντίδραση θα έπρεπε να είναι δικιά σου όχι του παιδιού. Από τη στιγμή που αυτά γίνονται μπροστά σου και δεν παίρνεις εσύ θέση τί περιμένεις να κάνει το παιδί? Να τον βρίσει? Βλέπει ΔΥΟ γονεις να του φέρονται έτσι (και εσύ είσαι συνυπεύθυνη), πώς λες να αισθάνεται? Αν δεν την υπερασπιστείς εσύ που είσαι μαμά της ποιός θα το κάνει???
ακριβώς αυτό

 

Υπερασπίσου το παιδί σου με νύχια και με δόντια.

Το κοριτσάκι είναι μικρό σε αδύνατη θέση και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του...ΕΣΥ σαν μάνα οφείλεις να το κάνεις.

πείτε τα!!!

 

αυτος μαζι μου εχει προβλημα(για διαφορους λογους)

αλλα ξεσπαει πανω στην μικρη,αδυναμος κρικος ειναι η κορη μας:(οταν ειναι καλα μαζι μου,τοτε ειναι τελειος μαζι της!!!γιαυτο και της λεει

"να ξερεις για ολα φταιει η μανα σου"!!!

το αλλο που με εκνευριζει ειναι που εχουμε και αλλο ενα παιδακι πολυ μικροτερο στην ηλικια,το οποιο το λατρεβει!!!!ολη την ωρα το φιλαει,αγαλιαζει,του μιλαει ομορφα

σε λατρεβω,

εισαι το φαρμακο μου,

εισαι η ψυχη μου,...κτλ..η γυναικες ειναι σκατ@.....

ολα μπροστα της,ταυτοχρονα σε εκεινη μιλαει οπως ειπα,κανε αυτο,κανε εκεινο,φυγε,σε βαριεμαι,.......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ AΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!!!

και τι περιμένεις από το φόρουμ? να σου στείλουμε την πρόνοια? Συγνώμη που σου μιλάω έτσι αλλά εσύ δεν μπορείς άλλο να το βλέπεις. Έχεις αναλογιστεί ότι η κόρη σου, το παιδάκι σου, ίσως να μη μπορεί άλλο να τα ζει? Η λύσε τα προβλήματα σου με τον άντρα σου ή λύσε το γάμο σου..... Είναι ΚΡΙΜΑ να καταστρέφετε έναν άνθρωπο.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Με τον τα το μισείς δεν κερδίζεις τίποτα. πέρνα στην αντεπίθεση να προστατεύσεις το παιδί σου μόποιον τρόπο μπορείς. τέτοιος ήταν κι ο θείος μου κι οι κόρες του πάνε απο αποτυχημένο σε κρετίνο και το αντίστροφο. Η αυτοεκτίμηση είναι το πιο σημαντικό στοιχείο στη γυναικεία ψυχοσύνθεση κι αμα δεν έχεις είσαι έρμαιο του κάθε βλάκα.

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω !απλα δεν ξερω!θα πω οτι ειναι μεγαλος πολυλογας,και ολα τα ξερει,και δεν βγαζω ακρη μαζι του!

1) του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙΣ να ξαναμιλήσει άσχημα στο παιδί.

2) Του δηλώνεις και το εννοείς ότι την επόμενη φορά θα αναγκαστείς να ζητήσεις διαζύγιο λόγω κακής συμπεριφοράς του προς το παιδί.

3) Μίλησε με το παιδί σου. Πώς νιώθει γενικά? Τι σκέφτεται για τον πατέρα της?

4) Συμβουλέψου κάποιον ειδικό. Και για εσάς τους γονείς, και για το παιδί.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω !απλα δεν ξερω!θα πω οτι ειναι μεγαλος πολυλογας,και ολα τα ξερει,και δεν βγαζω ακρη μαζι του!

Ωραία...ας το πιάσουμε απλά.

Αν τυχόν τσακωθείτε ή αρπαχτείτε ή τον πιάσει απλά η μ@λακία του και δεις ότι πάει να πει βλακείες στην κόρη σου πάρε την ΑΜΕΣΩΣ από μπροστά του για να μην τον ακούσει να της λέει και πάλι τα απαράδεκτά του. Τι θα κάνει; Θα σας ακολουθήσει στο δωμάτιο για να πει την κοτσάνα του; Αν ναι, κλείσε του την πόρτα στα μούτρα και αργότερα όταν θα είστε οι δυό σας ξεκαθάρισέ του ότι δε θα ανεχτείς ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ να μιλήσει κατ' αυτό τον τρόπο στο παιδί.

Κάθε φορά αυτό το πράγμα. Απομάκρυνε την κόρη σου και επανέλαβε τα ίδια σαν κασέτα κολλημένη στο ίδιο σημείο.

Δε με νοιάζει πόσο ππολυλογάς είναι, γίνε εσύ μεγαλύτερη παρλαπίπα!

Και φρόντιζε να μιλάς συχνά στην κόρη σου για να καταλάβεις σε τι ψυχολογική κατάσταση είναι.

Πάλεψε για το παιδί σου.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι αναλογα με τη διαθεση του προς εσενα,μιλαει η φερεται στο παιδι...δυστυχως,συμβαινει...τα μπερδευουν πολυ ευκολα...δε μου κανεις εσυ αυτο,δε ταιζω,η δεν ασχολουμαι,η μιλαω ασχημα...αν ειχαν το αναλογο μυαλο,δε θα τα εκαναν...εμενα ηταν σε φρεσκο χειρουργημενο,προσφατα,κ φωναζε,κ του λεω μη φωναζεις θα ξυπνησει το παιδι,κ η απαντηση του ηταν ας ξυπνησει,ουτε εγω κοιμαμαι,ας μη κοιμηθει αλλο κ αυτο,ας κοιμηθει το βραδυ.....η επειδη εχει θυμωσει μαζι μου,να λεει το παιδι τη μαμα μου θελω πχ να με αλλαξει,κ να μην τον αφηνει να του βγαλει τα ρουχα,κ να του λεει η μαμα σου πεθανε....

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι αναλογα με τη διαθεση του προς εσενα,μιλαει η φερεται στο παιδι...δυστυχως,συμβαινει...τα μπερδευουν πολυ ευκολα...δε μου κανεις εσυ αυτο,δε ταιζω,η δεν ασχολουμαι,η μιλαω ασχημα...αν ειχαν το αναλογο μυαλο,δε θα τα εκαναν...εμενα ηταν σε φρεσκο χειρουργημενο,προσφατα,κ φωναζε,κ του λεω μη φωναζεις θα ξυπνησει το παιδι,κ η απαντηση του ηταν ας ξυπνησει,ουτε εγω κοιμαμαι,ας μη κοιμηθει αλλο κ αυτο,ας κοιμηθει το βραδυ.....η επειδη εχει θυμωσει μαζι μου,να λεει το παιδι τη μαμα μου θελω πχ να με αλλαξει,κ να μην τον αφηνει να του βγαλει τα ρουχα,κ να του λεει η μαμα σου πεθανε....

 

πωπωπωπωπω .............:shock:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου πανω στα νευρα του (τα οποια τελευταια ειναι ολοο και πιο συχνα,λεει στην κορη μου

"....και να ξερεις δεν σε συμπαθω και πολυ,σε βαριεμαι παρααα πολυ

να το ξερεις"

και να ξερεις για αυτο παιδακι μου ολα φταιει η μαμα σου!!!...........................και διαφορες δικαιολογιες στο παιδι 10 χρονων:cry:

απο το πρωι εως το βραδυ της φωναζει και μουρμουραει συνεχως,ουτε μια καλη λεξη δεν της λεει,

γιατι δεν κανεις τα μαθηματα?

γιατι ξυνεις την μυτη?

γιατι βαζεις τα ποδια στο καναπε,?

γιατι βαζεις το ποτηρι στο τραπεζι,?

γιατι δεν πλενεις τα δοντια,?

γιατι δεν τρως?

γιατι πηρες αυτο απο εδω και εβαλες εκει,κτλ,κτλ.

γατι,ολη την ωρα,δεν μπορω αλλο,δεν αντεχω αλλο να των ακουω,μπαινω για λιγο στην θεση της και τρελενομαι,

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?????.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ???ολη την ωρα,?

δεν λεω οτι ειναι το τελιο παιδι αλλα δεν ειναι και απο τις χειροτερες,στο σχολειο ειναι μετρια αλλα τι σημαινει αυτο???ψυχολογικο πολεμο της κανει,εγω τσακονομαι μαζι του συνεχεια,μπροστα της η οχι,αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να ξεσπαει αυτος ολο και περισσοτερο πανω στη μικρη!!!

αρχιζω και τον μισω!!!!

 

Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Τι θα πει, πώς αντέχει το παιδί; Ποια είναι η εναλλακτική του δηλαδή, στην ηλικία των 10 ετών, να σηκωθεί και να φύγει από το σπίτι; Το ερώτημα είναι, εσύ πώς αντέχεις, σα μάνα, να βλέπεις την κόρη σου να γίνεται έρμαιο των ξεσπασμάτων του πατέρα της, που στόχο έχουν εσένα. Λες να μην το καταλαβαίνει το παιδί αυτό; Ή τη διάκριση που γίνεται ανάμεσα σε κείνη και τον αδελφό της; Έχεις καθόλου εικόνα, πού μπορεί να οδηγήσουν όλα αυτά, στο πολύ κοντινό μέλλον, δεδομένου ότι η κόρη σου βρίσκεται στο κατώφλι της εφηβείας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζοντας τέτοια θέματα αναρωτιέμαι: ΓΙΑΤΙ κάποιοι άνθρωποι γίνονται γονείς; Για να αναπαράγουν τα τομάρια τους;;; Όλοι είμαστε κουρασμένοι, άυπνοι, περνάμε φάσεις αλλά αυτές οι ψυχές δεν μας φταίνε σε τίποτα. Εγώ θα τον εστελνα στο διάολο κ ακόμα παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Τι θα πει, πώς αντέχει το παιδί; Ποια είναι η εναλλακτική του δηλαδή, στην ηλικία των 10 ετών, να σηκωθεί και να φύγει από το σπίτι; Το ερώτημα είναι, εσύ πώς αντέχεις, σα μάνα, να βλέπεις την κόρη σου να γίνεται έρμαιο των ξεσπασμάτων του πατέρα της, που στόχο έχουν εσένα. Λες να μην το καταλαβαίνει το παιδί αυτό; Ή τη διάκριση που γίνεται ανάμεσα σε κείνη και τον αδελφό της; Έχεις καθόλου εικόνα, πού μπορεί να οδηγήσουν όλα αυτά, στο πολύ κοντινό μέλλον, δεδομένου ότι η κόρη σου βρίσκεται στο κατώφλι της εφηβείας;

Πραγματικα ουτε εγω μπορω να καταλαβω την ερωτηση της θεμοθετριας!!Το παιδι πως αντεχει η η μανα πως αντεχει να βλεπει τετοια συμπεριφορα απεναντι στο παιδι της???Κανε μια μεγαλη συζητηση με τον αντρα σου κοπελα μου..και οχι μπορστα στην μικρη!Ειναι πολυ αδικο μια αθωα ψυχουλα να αντιλαμβανεται οτι ο μπαμπας της δεν την θελει αλλα θελει μονο τον αδελφο της.Στο μελλον οχι μονο δεν θα εχει καλη σχεση με τον μπαμπα της (μπορει και με εσενα γτ δεν πηρες θεση) αλλα και φυσικα με τον αδελφο της!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ζησει παρομοια κατασταση με τον πατερα μου και τον αδερφο μου.Για καποιο ανεξηγητο λογο που ποτε δεν καταλαβα ο μπαμπας μου μονιμως τον εκρινε...τον μειωνει...ηθελε να κανει κουμαντο σε οτι κανει...τον συγκρινε με αλλα παιδια...πολλα.Δεν ειναι ο κακος μπαμπας που φανταζεστε διαβαζοντας αυτα που λεω...εχει ομως ενα ιδιομορφο χαρακτηρα.Φυσικα τπτ απο αυτα δε γινονταν σε μενα...και αυτο γιατι εγω ειμαι πιο τσαμπουκας και δε τα δεχομουν...του την ελεγα απο μικρη.

Το θεμα νομιζω με τον αδερφο μου ηταν οτι ειναι ενα παιδι ευαισθητο ενω ο πατερας μου τον ηθελε πιο 'μαγκα' να το πω...πιο τσαμπουκα?Μαλλον θα ηθελε ο αδερφος μου να ειχε το χαρακτηρα το δικο μου και με αυτα που εκανε θεωρουσε πως τον διαπαιδαγωγουσε.

Εννοειται μιλαμε για εναν ανθρωπο μεγαλωμενο απο μια μανα με πολυ κακια μεσα της...οπως χαρακτηριστικα ελεγε η μαμα μου μια ζωη...πως να μην εχει θεματα ενας ανθρωπος που μεγαλωσε με μια τετοια μανα...και μαλλον δικιο ειχε τελικα.

 

Η μαμα μου απο την αλλη ηταν παντα εκει να μας υπερασπιστει...με το καλο...με το κακο...με φωνες...με οτι τροπο ειχε...πραγμα για το οποιο κατηγορηθηκε πολλες φορες απο το μπαμπα μου...οτι τον παραχαιδευει...οτι υτη φταιει που εγινε ετσι (με το ετσι εννοουμε το οτι ειναι ενα παιδι ευαισθητο...καποιοι το θεωρουν ελαττωμα)Οι καγαδες απειροι μεσα στο σπιτιμε εμας και τον πατερα μου...και οσο μεγαλωναμε εννοειται τα πραγματα χειροτερευαν.Στο τελος καταληγαμε α μη του μιλαμε για μερες κι αυτος να κλαιει και να μας ζηταει συγγνωμη...και μετα απο λιγο παλι τα ιδια.

 

Στο θεμα τωρα...ο αδερφος μου 33 ετων σημερα...ενα παιδι καταπληκτικο με πολλες ομως ανασφαλειες.Τον πατερα μου με καποιο πολυ περιεργο τροπο τον εχει για προτυπο του και οσο παει του μοιαζει δυστυχως σε αρκετα.Νομιζω παντα μεσα του θεωρουσε οτι ηταν αχρηστος και ειχε δικιο ο μπαμπας μου για οτι του ελεγε.Απετυχε σε καποια πραγματα στη ζωη του εξαιτιας του πατερα μου...απο την πιεση...απο το φοβο απεναντι του...γιατι τον φοβαται...ακομα και τωρα τον φοβαται.

 

Η κατασταση αυτη τη στιγμη ειναι πολυ καλυτερη.Ο μπαμπας μου εχει συνειδητοποιησει τα λαθη τπυ και προσπαθει να τα αλλαξει...για να γινει ομως αυτο ο αδερφος μου αναγκαστηκε πριν χρονια να κανει κατι ακραιο το οποιο τον ταρακουνησε.

 

Να συμπληρωσω οτι ο μπαμπας μου ειναι ενας αψογος οικογενειαρχης ο οποιος μια ζωη παλευει 2 δουλειες για να εχουμε εμεις τα παντα...δοτικος ...σκιζεται για οτι οτυ ζητησουμε...αλλα σα συμπεριφορα εχει προβλημα.Σα να ειναι 2 προσωπικοτητες...οταν ειναι καλος ειναι χαλι να τον πατησεις...οταν νευριασει ομως γινεται αλλος ανθρωπος.

 

Εχω φυγει απο τους δικους μου εδω και 12 χρονια και ζω μονη μου...εχουμε αψογες σχεσεις αλλα μαζι τους δε μπορω να μεινω ουτε για ενα βραδυ...πιεζομαι...μου ερχονται ολα παλι στο μυαλο και τρελαινομαι...απο ενοχες για τον αδερφο μου...γιατι λεω αν εγω εχω ολα ατα τα απωημενα μεσα μου αυτος τι αισθανεται.

 

Δυο λοιπον ειναι οι επιλογες σου.Ειτε θα βουτηξεις τον αντρουλη σου απο τη μουρη και θα τον πας σερνοντας σε παιδοψυχολογο...ειτε θα τον απομακρυνεις απο το παιδι σου.Πολλες φορες ευχηθηκα να χωριζαν οι γονεις μου.Το να μπαινεις στη μεση και να απομακρυνεις τη μικρη δε βοθαει ιδιαιτερως.Κσαι πιστεψε με στην εφηβεια που θα αρχισουν και τα ραντεβουδακια θα γινουν τραγικα τα πραγματα.

 

Αυτη τη στιγμη οφειλεις σα μανα να βρεις λυση...με το να καθεσαι αμετοχη ειναι σα να συμφωνεις μαζι του.Λυπαμαι που στο λεω αλλα σκηνικα που εζησα δε θελω κανενα παιδι αν τα ζησει.ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ...ΧΘΕΣ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όλες τις παραμέτρους αλλά έχω δει δίκους μου ανθρώπους να καταστρέφονται και να χαραμίζουν την ζωή τους για τέτοιους ανθρώπους. Εξαρτάται βέβαια και απο τον χαρακτήρα του παιδιού, μπορεί απλά να τον αγνοήσει μπορεί ομως να της κάνει και κακό. Εγώ νομίζω πως θα συμβουλευόμουν έναν παιδοψυχολόγο αρχικά μόνη μου.

 

Μην το αφήσεις είναι πολύ σοβαρό..............!!!!!!!!!!!! Περιμένω νέα σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...