Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφη σε υπερβαρη εφηβη


Recommended Posts

Ακόμα και τώρα εάν η μητέρα μου κάνει νύξη για δίαιτα γίνομαι τούρκος και πάει πολύς καιρός που πέρασα πια την εφηβεία.

Πρέπει να το θελήσει μόνη της και να το ζητήσει

Δεν χρειάζεται μια μαμά που να της λέει για δίαιτες και για κιλά. Είναι αρκετά μεγάλη για έχει επίγνωση του προβλήματος της.

η προσέγγιση της miriki την θεωρώ ιδανική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θελει καθοδήγηση οπωσδήποτε απο την Μητέρα,οχι πίεση φυσικα αλλα ένα σπροξιματακι το θελει! Μπορει να μην το πάρει απόφαση ποτε απο μονη της.και τότε τι; Την αφήνουμε να ειναι μια ζωή παχύσαρκη;και αργότερα που θα εμφανιστούν οι "επιπτώσεις" ποιος θα φταίει η ίδια;; Οχι η Μαμα της!!!! Που δεν την προστάτεψε οταν μπορούσε! Επισης τον ψυχολόγο τον θελει πρωτα η μητέρα( για υποστηρηξη και σωστή καθοδήγηση!)και μετα το παιδι!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω κάτι άλλο: επειδή η εφηβεία είναι η ηλικία της αντίδρασης, δηλ ο γονιός λέει φάε το παιδί δεν τρώει, ο γονιός λέει πάχυνες, το παιδί τρώει από αντίδραση, δεν θα βρεις άκρη ούτε με διατροφολόγο, ούτε με το να αστυνομεύεις τις ποσότητες και τη συχνότητα της κατανάλωσης τροφής.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της δώσεις κάποιο κίνητρο. Πχ να αγοράσετε ωραία ρούχα (αλλά λίιιγο πιο στενά από το νούμερό της) ή κάποιο πολύ ωραίο μαγιό, ώστε από μόνη της να φιλοτιμηθεί να μειώσει το φαγητό. Εμένα η μαμά μου μια ζωή μου έλεγε να μην τρώω και το αποτέλεσμα ήταν να τρώω κρυφά και να δίνω όλο το χαρτζηλίκι μου σε λουκουμάδες και σάντουιτς στην καντίνα του σχολείου.

Μόνο όταν απέκτησα κάποιο κίνητρο, δηλ. μου πήρε η μαμά μου ένα πολύ ωραίο φόρεμα για τα γενέθλιά μου, θέλησα να πετύχω τον στόχο που ήταν να μου κάνει άνετα και άρχισα να κόβω μερίδες και ποσότητες.

Επίσης χρειάζεται παρέα η μικρή, προσπάθησε να την εντάξεις σε κάποιο άθλημα ή δραστηριότητα, ώστε αφενός να κοινωνικοποιηθεί περισσότερο, αφετέρου να αποσπάται από τη σκέψη του φαγητού, που μπορεί να γίνει μέχρι και έμμονη ιδέα, όταν δεν υπάρχουν άλλα κίνητρα.

Μην της κάνεις όμως απευθείας νύξη για φαγητό, κιλά κλπ. Μόνο αντίδραση θα πετύχεις και το να καταβαραθρωθεί η αυτοπεποίθηση της μικρής.

Πάρτη και κάντε περιπάτους (όσο το επιτρέπει το πρόγραμμά της), πάρτε ένα σκύλο για να έχει παρέα και κίνητρο να κινείται, γραφτείτε μαζί στην πισίνα του δήμου, ώστε να έχει παρέα μέχρι να γνωρίσει κόσμο, υπάρχουν ένα σωρό λύσεις.

Ακόμα και όταν "σαβουρώνει", μην το σχολιάζεις. Εγώ ένιωθα τύψεις που έτρωγα σαν γουρούνι μερικές φορές, αλλά πείσμωνα και έτρωγα ακόμα περισσότερο όταν ένιωθα την αποδοκιμασία.

Και το θέμα του συγκάματος το έχει καταλάβει το παιδί, δεν είναι χαζό.

Απλά κάντη να αγαπήσει περισσότερο τον εαυτό της, βάφτε μαζί τα νύχια σας, πάρτης μια κρέμα σώματος με ωραίο άρωμα, καινούρια ρούχα (που προανέφερα) και το φαγητό θα μπει σε δεύτερη μοίρα.

Ανοίγει και ο καιρός, έρχονται λαχταριστά φρούτα, τα οποία μπορείς να έχεις σε πρώτη ζήτηση, ώστε να μασουλάει από αυτά για να μην φορτώνεται θερμίδες περιττές.

Ακόμα θυμάμαι την αντίδρασή μου όταν ακόμα και στην εγκυμοσύνη μου ο πατέρας μου είπε να μην βάλω πολλά κιλά, σα να χτύπησε καμπανάκι και από αντίδραση ήθελα να φάω εκείνη την ώρα ένα ολόκληρο αρνί.

Και είμαι αδύνατη και πολύ πειθαρχημένη γενικώς, αλλά από την εφηβεία μου έχει μείνει η άσχημη εντύπωση των (καλοπροαίρετων, χωρίς άλλο, καθότι προέρχονταν από τη μαμά και τον μπαμπά μου) σχολίων για το φαγητό και το βάρος μου...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν β λυκειου, μια συναδελφος της μανας μου, της ειπε για μια που βοηθβσε το γιο της να χασει κιλα. Ηταν η πρωτη φορα που δεχτηκε να παμεσε διαιτολογο, εγω ηθελα και της το ζητουσα για χρονια. Επειδη ομως μου τα ελεγε λιγο περιεργα γι αυτην, οτι ειναι και βουλιμιολογος, οχι οτι ειχα βουλιμια, και την ψιλιαστηκα τη δουλεια. Να παμε της λεω αλλα αμα ειναι ψυχολογος θα γινει χαμος. Και ηταν, επεσα μεσα ενω η μανα μου δεν ειχε παρει χαμπαρι. Ηταν το χειροτερο 45λεπτο της εφηβικης ζωης μου, καλυτερα να με κοροιδευαν ολα τα παιδια του σχολειου για 45λεπτα παρα αυτο. Πιστευω οτι αν την αφησεις λιγο χαλαρα χωρις να της δειχνεις το αγχος σου και να το συζητησετε μετα απο καποιο καιρο ισως να εχεις καλυτερα αποτελεσματα..

Επισης συμφωνω στο να ξεκινησει ενα χομπυ, ο χορος πιστευω ειναι πολυ καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωη μου καλημερα... Ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω να μιλησω τωρα... Παντως το εχω ψαξει πολυ και νομιζω πως μπορω να σε συμβουλεψω σωστα... Που μενεις; Για αρχη παρε και διαβασε το βιβλιο του Ευαγγελου Ζουμπανεα με τιτλο Διατροφικη νοημοσυνη... ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ... Θα επανελθω το απογευμα...

Link to comment
Share on other sites

Ζωη μου καλημερα... Ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω να μιλησω τωρα... Παντως το εχω ψαξει πολυ και νομιζω πως μπορω να σε συμβουλεψω σωστα... Που μενεις; Για αρχη παρε και διαβασε το βιβλιο του Ευαγγελου Ζουμπανεα με τιτλο Διατροφικη νοημοσυνη... ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ... Θα επανελθω το απογευμα...

 

Καλημέρα. Σε ευχαριστω. Θα το κοιτάξω το βιβλιο......

Η κορη μου δειχνει από την μια να την ενοχλουν τα κιλα (πχ δεν θελει μπανιο στην θαλασσα) από την άλλη δεν εχει θεμα να βαλει κολαν... ΘΕωρω ότι νιωθει μπερδεμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η σταση της εμενα μιυ δειχνει οτι δεν νιωθει "χοντρη" αλλα με κιλα που καλυπτονται. Καλο ειναι αυτο....οπως επισης οτι φροντιζει την εμφανιση της....της μιλησες καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Αποφυγε οσο το δυνατο να την πας σε κλασσικο διατροφολογο, να της δωσει δηλαδη ενα ακομη προγραμμα διατροφης... Η αληθεια ειναι οτι σε αανθρωπους με την ταση να τρωνε συνεχεια τις περισσοτερες φορες αυτο εχει αντιθετο αποτελεσμα... Δηλαδη νιωθουν πολυ πιεσμενοι κατα την διαρκεια εφαρμογης του προγραμματος οποτε στην πρωτη ευκαιρια πεφτουν με τα μουτρα στο φαγητο... ενας φαυλος κυκλος που δεν βγαζει πουθενα... Πιστεψε με, ειμαι 38, απο τα 18 μεχρι τωρα ζω ενα απιστευτο γιογιο... Και τα κιλα που παιρνω ειναι παντα 10 παραπανω απο το μαξιμουμ της προηγουμενης φορας!!! Εφτασα ως τα 115 κιλα με υψος μολις 1.60. Και επαιρνα περισσοτερα κιλα σε δυσκολες φασεις της ζωης μου... Και καθε φορα κλεινομουνα γιατι αισθανομουν ασχημα με τον εαυτο μου και καθε φορα περισσοτερα κιλα επαιρνα ...

 

Διαπιστωσα λοιπον οτι σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου το κλειδι ειναι στο να αλλαξεις τελειως τον τροπο σκεψης και τον τροπο ζωης σου: να μαθεις δηλαδη να μην "ξεσπας στο φαγητο". Με αλλα λογια πρεπει να βρεις αλλες απολαυσεις περα απο το φαγητο, χωρις ομως να το δαιμονοποιεις... Kαι αυτο ειναι ενα τεντωμενο σκοινι...

 

Οι ανθρωποι που τρωνε ακαταπαυστα και τεραστιες ποσοτητες (οπως λες για την κορη σου και οπως ισχυει και με μενα και τη δικη μου κορη) κατα πασα πιθανοτητα υποφερουν απο μια μορφη διατροφικης διαταραχης που λεγεται συναισθηματικη υπερφαγια (ή ψυχαναγκαστικη). Ειναι η πιο συνηθισμενη διαταραχη αλλα η λιγοτερο γνωστη στον κοσμο...

 

Ειναι διαφορετικο να εχεις 15 κιλα παραπανω γιατι κανεις καθιστικη ζωη και ταυτοχρονα εχεις κακες διατροφικες συνηθειες (πχ τρως καθημερινα γλυκα και πιτσες) απο το να τρως ασταματητα λες και ενα χερι σε σπρωχνει να το κανεις. Στη δευτερη περιπτωση δεν εχεις κανενα ελεγχο στον εαυτο σου και στην ορεξη σου οπως περιπου ενας αλκοολικος... Εισαι εθισμενος στο φαγητο ....

 

Στην πρωτη περιπτωση ενα προγραμμα διατροφης ειναι ο,τι πρεπει... γιατι σου μαθαινει τις σωστες διατροφικες συνηθειες .... Στη δευτερη περιπτωση ομως ενα προγραμμα αυστηρα καθορισμενο αυξανει τον εξαναγκασμο και εντεινει τελικα τη διαταραχη... Τετοιες περιπτωσεις θελουν παρακολουθηση απο ψυχολογο ειδικο στις διατροφικες διαταραχες ή και διαιτολογο με εξειδικευση στις διαταραχες αυτες (master practitioner in eating disorders). O κυριος Ζουμπανεας που εγραψε το βιβλιο που σου προτεινα εχει αυτη την ειδικευση

 

Εγω τουλαχιστο ειδα μεγαλη βελτιωση σε αυτο το θεμα... Το μεγαλο + ειναι οτι εμαθα να ελεγχω τον εαυτο μου και μπορει να χανω μολις 1 κιλο το μηνα αλλα το κανω χωρις κανενα ιδιατερο κοπο. Να σημειωσω εδω οτι το ενα κιλο το μηνα ειναι σχετικο γιατι δεν μου επιτρεπει η διαιτολογος να ζυγιζομαι μια και οποιαδηποτε ενασχοληση με το βαρος μου θα μπορουσε να οδηγησει σε νεα επεισοδια υπερφαγιας.( καταλαβα την απωλεια οταν εβγαλα τα καλοκαιρινα και διαπιστωσα οτι εκει που με στενευαν τωρα μου ηταν σουπερ ανετα ως φαρδια- Ξεκινησα αρχες Σεπτεμβρη)

Στοχος ειναι η αλλαγη του τροπου ζωης που θα εχει τελικα σαν λογικο επακολουθο την απωλεια βαρους ... Ψαξε το λιγο, υπαρχει ειδικη σελιδα http://www.keaddy.gr.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...