Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Αν κ πολύ καθυστερημένα να ενημερώσω κ εγώ για την κατασκήνωση ranch. Δούλεψα εκεί πριν κάνα πενταρι χρονια κ εχω να πω τα εξής. Είναι μια μεγάλη κατασκήνωση, με πολύ ντάβανο. Η ιππασία που διαφημιζει είναι όντως μια βολτα των 2 λεπτών, αλλά τι περιμένετε;; 3 αλογάκια νομίζω έχει ε και κανουν ενα γυρω τα παιδιά. Πιστεύω κ από αυτά που εχω δει κ από αυτά που έχω ακούσει οτι είναι η πιο ασφαλής κατασκήνωση. Τις ομαδάρχισσες μας είχαν σούζα δεν τολμούσαμε να αφήσουμε τα παιδιά λεπτό. Τα 3 πρώτα βράδια δεν επιτρεπόταν να απομακρυνθεί κανείς από τη σκηνή. Τα υπόλοιπα για κανά μισάωρο μας άφηναν να καθόμαστε στην τραπεζαρία κ πάντα έμενε ένας πίσω για να προσέχει τα παιδιά. Κ για να φύγουμε έπρεπε να περάσει καμια ώρα να κοιμηθούν τα παιδιά. (εμένα πάντα με έπερνε ο ύπνος κ ποτέ δεν έφευγα) Σε άλλες κατασκηνώσεςι έχω ακούσει τα αίσχη. Μέχρι κ να φεύγουν οι ομαδάρχες το βράδυ από την κατασκήνωση. Να ξενυχτάνε κάθε βράδυ κτλ κτλ. Στην πισίνα η επιβλεψη ήταν πολύ αυστηρή κ εκτός από τους ομαδάρχες υπήρχε κ έξτρα προσωπικό που περιφρουρούσε. Κάθε μέρα έχει 3 δραστηριότητες το πρωί κ 3 το απόγευμα. Κοινώς πιο φουλ πρόγραμμα δεν υπάρχει. Είναι λίγο εξαντλητικό το πρόγραμμα δεδομένου οτι δεν υπάρχει ίσκιος. Το φαγητό πλούσιο κ μια χαρά τρωγόταν, το μενού περιλάμβανε απ όλα αλλά για την ποιότητα αμφιβάλλω γτ εμένα μετά την πρώτη βδομάδα πονούσε συνεχώς το στομάχι μου. Υπάρχει κυλικείο αλλά μη νομίζετε οτι τα παιδιά μπορούν να ψωνίζουν συνέχεια αφού όλη μέρα τρέχουν σε δραστηριότητες.

 

Αυτό που δε μου αρέσει γενικά στις κατασκηνώσεςι κ εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν 2 κ 3 φορές να στείλω το παιδί μου είναι η κουλτούρα που καλλιεργείται. Πήξαμε στο σκυλάδικο. Μετά το φαγητό χορεύαμε στα τραπέζια μαζί με τα παιδιά λες κ ήμασταν γλάστρες στα πρωινάδικα. Εβλεπες 6χρονα να χορευουν τσιφτετέλια λες κ ήταν 20αρες. Το ίδιο κ στα πάρτυ το βράδυ. Το βραδακι πριν πάμε για φαγητό όλα τα παιδακια ακομα κ τα 6χρονα που ειχα εγώ βάφονταν κ στολίζονταν. Τα μεγαλύτερα φλέρταραν για να το πω ευγενικά. Γενικά θεωρώ οτι 23 μέρες είναι πολύς καιρός μακριά από τον έλεγχο των γονιών κ τα παιδιά ξεφεύγουν κ επηρεάζονται -πολύ το ένα από το άλλο. Ισως είμαι υπερβολική αλλά δε μου αρέσει να μικρομεγαλίζουν τα παιδιά. Τόσον καιρό θα μπορούσα να βρω τρόπο να περάσουν ωραία τα παιδιά μου με τα πρότυπα που εγκρίνω εγώ. Η αλήθεια είναι όμως οτι γίνονται ανεξάρτητα, αναλαμβάνουν ευθύνες, φεύγουν από την ποδιά της μανούλας κ περνανε πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι μια νεκρή περίοδος χωρίς σχολείο κ αν οι γονείς εργάζονται πολλες ώρες μια κάποια λύση.

ΠΟυ ακριβως ειναι το κακο στο να διασκεδαζουν τα παιδια ακομη και αν ακουνε σκυλαδικα? Επισης μην ξεχναμε οτι διασκεδαζουν τα παιδια που εχουν μαθει απο το σπιτι τους να ακουνε τετοια τραγουδια. Και αν βαφονται τι εγινε δηλαδη? Και αν ερωτευτουν και φλερταρουν τι εγινε? Φυσιολογικο δεν ειναι αυτο? Εδω ερωτευτονται τα παιδακια απο τοτε που καταλαβαινουν τον εαυτο τους. Εχω στειλει σε κατασκηνωση και τα δυο μου παιδια και δεν το μετανιωσα καθολου. Το καταευχαριστηθηκαν, εκαναν παρα πολλες δραστηριοτητες, εμαθαν ιππασια (ναι πληρωσα καποια εξτρα μαθηματα στο sportsvillage) και ειδικα η κορη μου ηταν ολη μερα στους σταυλους (χωρις εννοειται να πληρωσω αυτες τις ωρες). Χορεψαν, τραγουδισαν, ζωγραφισαν, επαιξαν θεατρο, εμαθαν κολυμπι, εγιναν πιο κοινωνικα. Τωρα αν η κορη μου βαφτηκε 5 10 φορες δεν το βρισκω κατι το επιληψιμο. Αν παλι ανεβηκε πανω στο τραπεζι και χορεψε (που η ιδια ντρεποταν και την σκια της) καλα εκανε και το εκανε. Που ακριβως ειναι το κακο για να καταλαβω και εγω η δολια μανα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που δε μου αρέσει γενικά στις κατασκηνώσεςι κ εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν 2 κ 3 φορές να στείλω το παιδί μου είναι η κουλτούρα που καλλιεργείται. Πήξαμε στο σκυλάδικο. Μετά το φαγητό χορεύαμε στα τραπέζια μαζί με τα παιδιά λες κ ήμασταν γλάστρες στα πρωινάδικα. Εβλεπες 6χρονα να χορευουν τσιφτετέλια λες κ ήταν 20αρες. Το ίδιο κ στα πάρτυ το βράδυ. Το βραδακι πριν πάμε για φαγητό όλα τα παιδακια ακομα κ τα 6χρονα που ειχα εγώ βάφονταν κ στολίζονταν. Τα μεγαλύτερα φλέρταραν για να το πω ευγενικά. Γενικά θεωρώ οτι 23 μέρες είναι πολύς καιρός μακριά από τον έλεγχο των γονιών κ τα παιδιά ξεφεύγουν κ επηρεάζονται -πολύ το ένα από το άλλο. Ισως είμαι υπερβολική αλλά δε μου αρέσει να μικρομεγαλίζουν τα παιδιά. Τόσον καιρό θα μπορούσα να βρω τρόπο να περάσουν ωραία τα παιδιά μου με τα πρότυπα που εγκρίνω εγώ. Η αλήθεια είναι όμως οτι γίνονται ανεξάρτητα, αναλαμβάνουν ευθύνες, φεύγουν από την ποδιά της μανούλας κ περνανε πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι μια νεκρή περίοδος χωρίς σχολείο κ αν οι γονείς εργάζονται πολλες ώρες μια κάποια λύση.

 

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να φροντίζουμε τα παιδιά μας, να προσέχουμε τί τα ταϊζουμε, τί τα βάζουμε να ακούμε, ποιους φίλους κάνουν κλπ κλπ και μετά να τα αφήνουμε με άγνωστα μεγαλύτερα -κατά κανόνα- παιδάκια για τρεις εβδομάδες, σχεδόν μόνο του, να επιβλέπεται από έφηβους. Ανεξάρτητα δεν γίνονται με τρεις εβδομάδες το καλοκαίρι.

 

Αν μου το ζητήσει το παιδί βέβαια, είναι αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να φροντίζουμε τα παιδιά μας, να προσέχουμε τί τα ταϊζουμε, τί τα βάζουμε να ακούμε, ποιους φίλους κάνουν κλπ κλπ και μετά να τα αφήνουμε με άγνωστα μεγαλύτερα -κατά κανόνα- παιδάκια για τρεις εβδομάδες, σχεδόν μόνο του, να επιβλέπεται από έφηβους. Ανεξάρτητα δεν γίνονται με τρεις εβδομάδες το καλοκαίρι.

 

Αν μου το ζητήσει το παιδί βέβαια, είναι αλλιώς.....

Eνω οταν τα αφηνουμε μωρα στους παιδικους σταθμους, τα ατομα που τα "φροντιζουν" ειναι γνωστα. Εκει δεν ειναι μονα τους? Εκει ξερουμε ακριβως τι κανουν στα μωρα μας τα οποια φυσικα δεν μπορουν να μας πουν τι γινεται. Αν τα ταιζουν, αν τα αφηνουν με λερωμενες πανες, αν τρωνε και καμια.....

Ξεχασα... στους παιδικους τα στελνουμε για να κοινωνικοποιηθουν....

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα με αδικείς. Συγκρίνεις τις ώρες που το παιδί είναι σχολείο, με γνωστούς ανθρώπους, με παιδάκι που τα γνωρίζεις από τον πρώτο μήνα, που είναι της ηλικίας του, που μπαινοβγαίνεις σπίτι τους (πάρτυ, επισκέψεις για παιχνίδι), που μπορεί να συνεργάζεσαι μαζί τους χρόνια (αν έχεις περισσότερα παιδιά), και που στο κάτω κάτω το μεσημέρι το παιδί γυρίζει σπίτι του,με τί?

Δεν το λές σοβαρά, υποθέτω.

Anyway, εγώ δεν ξέρω τί θα κάνω όταν έρθει η ώρα, απλά απορώ με την ευκολία που οι περισσότεροι πια γονείς στέλνουν τα παιδιά, στο 'εντελώς άγνωστο'.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα με αδικείς. Συγκρίνεις τις ώρες που το παιδί είναι σχολείο, με γνωστούς ανθρώπους, με παιδάκι που τα γνωρίζεις από τον πρώτο μήνα, που είναι της ηλικίας του, που μπαινοβγαίνεις σπίτι τους (πάρτυ, επισκέψεις για παιχνίδι), που μπορεί να συνεργάζεσαι μαζί τους χρόνια (αν έχεις περισσότερα παιδιά), και που στο κάτω κάτω το μεσημέρι το παιδί γυρίζει σπίτι του,με τί?

Δεν το λές σοβαρά, υποθέτω.

Anyway, εγώ δεν ξέρω τί θα κάνω όταν έρθει η ώρα, απλά απορώ με την ευκολία που οι περισσότεροι πια γονείς στέλνουν τα παιδιά, στο 'εντελώς άγνωστο'.

Μιλαω πολυ σοβαρα. Και οπως απορεις εσυ που στελνουμε τα παιδια μας 10 χρονων και 12 στην κατασκηνωση ετσι απορω και εγω που πηγαινουν τα μωρα στους παιδικους σταθμους με τοση ευκολια οπως λες και εσυ. Και πως λες για γνωστους ανθρωπους? Απο που τους ξερεις? Εισαι σιγουρη για αυτους που φροντιζουν τα μωρα? Πως ξερεις οτι τα φροντιζουν?

Στην κατασκηνωση τα παιδια μας ανα πασα στιγμη επικοινωνουν μαζι μας. Εχουν και τα κινητα τους και σε ολη την κατασκηνωση υπαρχουν καρτοτηλεφωνα. Ξερουμε τι τρωνε αν τρωνε, αν κακοπερνανε , αν τους φερετε κανεις ασχημα σε αντιθεση με τα παιδακια που πανε στον παιδικο και δεν μπορουν να εκφραστουν και να πουν αυτο που μπορει να τους συνεβει.

Επισης ανα πασα στιγμη μπορουμε να τα παρουμε στο σπιτι μας και να μην ξαναπατησουν το ποδι τους σε καμια απολυτως κατασκηνωση σε αντιθεση με τον παιδικο που τα στελνουμε θελοντας και μη!!!!!

Και οσο ξερει καποιος το ατομο που φροντιζει το παιδι του στον παιδικο, αλλο τοσο γνωριζουμε και εμεις το ατομο ή τα ατομα που φροντιζουν τα παιδια μας στη κατασκηνωση. Δεν παμε τα αμολαμε και φευγουμε και δεν ξερουμε τι γινεται. Ανα πασα στιγμη ξερουμε. Πηγαινουμε γνωριζουμε τα ατομα που ειναι υπευθυνα για αυτα, μιλαμε μαζι τους, παιρνουμε τα κινητα τους και ανα πασα στιγμη τους τηλεφωνουμε κατι που δεν μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε γονιος με το ατομο που φυλαει το παιδι του στον σταθμο.

Απο την στιγμη λοιπον που καποιος δεν ξερει τις συνθηκες που επικρατουν καπου, καλω ειναι να μην βγαζει αυθαιρετα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λίγο νωρίς ανοιγω το θέμα...

Τι γνωριζετε για τις κατασκηνωσεις "Τα γλαράκια"(Σουνιο), και Kinderland?

Γενικά, που ειναι καλά για μικρούλια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω για να ειμαι ειλικρινης, ουτε που το σκεφτομαι ακομα, μια και θεωρω οτι 7 ετων που ειναι η κορη μου, ειναι πολυ μικρη για κατασκηνωση

 

παντως για ενα παιδι ανω τα 11/12 ετων φανταζομαι ειναι φοβερη εμπειρια

 

η κορη της κουμπαρας μου μου περσυ 11 ετων πηγε πρωτη φορα στους Γλαρους στην Χαλκιδικη και περασε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!Καλα,εβλεπα φωτογραφιες και ζηηηηηηηλευαααααα!!!!!!!!νομιζω ηταν για 3 εβδομαδες αλλα δεν παιρνω κι ορκο....Αχ,τι χαρουμενα προσωπα, τι ωραιες εγκαταστασεις..Κλαψ :( Εκει ειναι που λες ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΑΑΑΛΙΙΙΙΙ ΠΑΙΔΙΙΙΙΙ !!! :lol: .Και εννοειτε με παρουσια γιατρου και νοσοκομων 24 ωρες το 24ωρο (αχρειαστοι να ναι, φανταζομαι ομως οτι αυτο ισχυει για ολες τις κατασκηνωσεις.....γιατι η κουμπαρα μου η αληθεια ειναι το χε πολυ εννοια αυτο...μαλλον οπως ολες μας...)

 

μεσω του ταμειου της την εστειλε ,και επειδη ηταν μακρια ειχαν συνδυασει και 1 εβδομαδα των διακοπων τους να την περασουν στο πευκοχωρι

 

νομιζω θα την στειλει και φετος (αν καλυπτεται απο το ταμειο και παλι γιατι...κριση γκρρρρρρ......:evil:

 

για αλλη κατασκηνωση (προς το παρον) δεν εχω feedback...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να φροντίζουμε τα παιδιά μας, να προσέχουμε τί τα ταϊζουμε, τί τα βάζουμε να ακούμε, ποιους φίλους κάνουν κλπ κλπ και μετά να τα αφήνουμε με άγνωστα μεγαλύτερα -κατά κανόνα- παιδάκια για τρεις εβδομάδες, σχεδόν μόνο του, να επιβλέπεται από έφηβους. Ανεξάρτητα δεν γίνονται με τρεις εβδομάδες το καλοκαίρι.

 

Αν μου το ζητήσει το παιδί βέβαια, είναι αλλιώς.....

 

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σου εκφρασω την αντίρρησή μου ως προς τα εξής δυο θεματάκια που ανέφερες...

α) Το θέμα του φαγητου...

Είναι κοινο μυστικό οτι σε όλες τις κατασκηνώσεις, αυτα που τρωνε τα παιδια ειναι σκουπίδια... Ουδε μια σχεση εχουν με την σωστη υγειηνη διατροφή που πολλες μαμάδες θα θέλαμε να περάσουμε στα βλαστάρια μας...

Ομως!

Μία γνωστή μου, της οποιας το παιδι εχει χοληστερίνη, συζητώντας το θέμα της κατασκήνωσης με την υπευθυνη για θεματα χοληστερίνης ιατρο η οποια παρακολουθει το παιδι της, πηρε την εξής απάντηση" Ναι, σίγουρα ξεφευγουμε απο το προγραμμά μας, όμως τα ωφελη που θα αποκομίσει το παιδι από αυτην την εμπειρία, ειναι πολυ μεγάλα και οι 20 ημερες αυτες, δεν θα κάνουν κακο στο παιδι... "(για την διατροφή πάντα, σε παιδι με χοληστερίνη!)

β)Το θέμα των ηλικιών...

Οσο μεγάλη και αν ειναι μια κατασκηνωση, πχ το Ranch με 1500 παιδια σε high season, τα παιδια μενουν πάντα με την ομαδα τους και ως ομάδα κανουν κάποια δραστηριωτητα... Η ομάδα αποτελειται από παιδια ίδιας ηλικίας...Ουδε μία σχεση εχουν με τα υπόλοιπα... Πλώς συνυπάρχουν στον ιδιο χώρο. Ακομα και αδελφακια να ειναι που εχουν διαφορετικη ηλικία το ιδιο συμβαινει. Βεβαια, αναφερομαι στις κατασκηνωσεις που εχουν full προγραμμα δραστηριωτήτων, και όχι σε αυτες που τα αφήνουν "ελευθερα".

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι έστειλα την κόρη μου στους Γλάρους, απογοητεύτηκα πολύ και δεν την ξαναστέλνω. Εγώ πήγα 7 χρόνια κατασκήνωση και ήταν τέλεια, αλλά τα παιδιά μου τουλάχιστον στους γλάρους δεν θα τις στείλω.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι έστειλα την κόρη μου στους Γλάρους, απογοητεύτηκα πολύ και δεν την ξαναστέλνω. Εγώ πήγα 7 χρόνια κατασκήνωση και ήταν τέλεια, αλλά τα παιδιά μου τουλάχιστον στους γλάρους δεν θα τις στείλω.

 

 

Σοβαρα????Eντυπωση μου κανει γιατι η κουμπαρα μου και η μικρη ηταν κατενθουσιασμενες οταν μιλαγαμε για εκει...

 

Βεβαια η μικρη δεν ειχε ξαναπαει ποτε σε κατασκηνωση, οποτε δεν υπηρχε και καποιο μετρο συγκρισης,τι να σου πω...

 

Παντως απο τις φωτογραφιες που ειχα δει εγω, μου ειχε φανει πολυ εντυπωσιακο το μερος και οι εγκαταστασεις!!! (βεβαια ουτε εγω ειχα παει ποτε κατασκηνωση,οποτε παλι δεν εχω μετρο συγκρισης... )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, να ρωτήσω πάλι όποια γνωριζει περί ασφάλειας στις κατασκηνωσεις Kinderland και Αθητάκη ... Please...

(Πέρσυ, εστειλα τα δικά μου στο ραντσο, εμεινα σουπερ ευχαριστημένη από αυτο το θέμα αλλά και από άλλα θεματα... Δεν θα το τολμήσω ομως πάλι λόγω ελλειψης σκιας...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πέρυσι είχα στείλει την Αλκμήνη στο ranch στο Σοφικό Κορινθίας και ήταν πολύ όμορφα. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι δεν τα πήγαιναν για μπάνιο στη θάλασσα. Άλλο ένα μείον΄ήταν η απόσταση και η κινηση τις Κυριακές τα απογεύματα (για να περάσεις τα Λουτρά Ωραίας Ελένης γινόταν χαμός).

 

Φέτος σκεφτήκαμε με μία άλλη μητέρα να στείλουμε τις κορες μας στη κατασκήνωση ΚΟΡΕΛΚΟ στο Κάλαμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

 

Εμείς πηγαίνουμε στην Αναγέννηση στον Κάλαμο.Είναι οργανωμένη καί ασφαλής,πέρα από το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ αυτόν τον Μάιο όλο στο ψάξιμο θα είμαι, γι'αυτό εκτιμώ οποιαδήποτε βοήθεια. Εκτός από παιδικό σταθμό (που έχω ρωτήσει στο ανάλογο θέμα), θέλω να μου πείτε εμπειρίες για κατασκηνώσεις στην Αττική. Θα είναι η πρώτη φορά που θα πάει η κόρη μου (7 ετών) και μόνη της και θέλω να είμαστε κοντά. Δεν με νοιάζουν οι super δραστηριότητες (ιππασία, κανώ-καγιάκ κλπ), ούτε το φαι να είναι βιολογικό. Θέλω μόνο καθαριότητα, και σωστή συμπεριφορά των υπευθύνων. Οι λόγοι που θέλω να τη στείλω φέτος (αν και γενικώς δεν μας βολεύει, γιατί θα πρέπει να μένουμε ΣΚ αθήνα αντί να πηγαίνουμε στο εξοχικό) είναι ΄δύο: δεν ξέρουμε αν του χρόνου θα επιδοτείται από το ταμείο μου και επιπλέον χρειάζεται να μείνει λίγο μόνη της και να είναι υπεύθυνη για τον εαυτό της (δεν περνάμε πολύ καλά μετά την γέννηση της αδερφής της).

Αναμένω σύντομα τη βοήθεια σας, καθώς θα πρέπει να κάνουμε και καμιά επίσκεψη σε αυτές.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.γνωριζει καποια ποτε αρχιζουν οι αιτησεις για τις κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων?κ αν καποια εχει εμπειρια απο το δικο της παιδι να μου πει.ειναι η πρωτη χρονια που θα παει κ το περιμενει πως κ πως.εχω αγωνια βεβαια αλλα δεν θελω να του το στερησω,ευχαριστω

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να στείλω τον γιο μου (5,5 χρονών) σε κατασκήνωση, όπου θα είναι μαζί με τον αθλητικό σύλλογο που πηγαίνει, θα είναι μαζί τους και άλλα παιδιά από τον α.σ. και οι δάσκαλοί τους, όποτε θα γνωρίζει τα πρόσωπα - δεν πάει σε ένα τελείως άγνωστο περιβάλλον.

θέλω να ρωτήσω από την εμπειρία σας :

1. μήπως είναι ακόμη μικρός? - υπάρχουν άτομα, για τα μικρά παιδιά, που τα επιβλέπουν για το μπάνιο τους, το φαγητό τους, το ντύσιμό τους κ.τ.λ. -

2. έχετε κάποια εμπειρία από την κατασκήνωση ¨ΤΣΑΦΤΣΟΥΦ¨ προς την Καβάλα?

ευχαριστώ, καλό καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

εστω τι θα πρεπει να εχει μαζι του εσεις οι παλαιοτερες.

 

http://www.kinderland.gr/tips.asp?l=1

 

Ενδεικτικα....

Σε όλα σχεδον τα site των κατασκηνώσεων, μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 6 ΕΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥ KINDERLAND Η ΣΤΗΣ "ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 6 ΕΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥ KINDERLAND Η ΣΤΗΣ "ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ..

 

Η kinderland ειναι πιο μεγαλη και νομιζω πιο επαγγελματιες ενω η φωλια του παιδιου πιο οικογενειακη αναλογα τι ζηταει κανεις εγω θα ηθελα λιγα παιδια για καλυτερο αποτελεσμα..δεν μου αρεσει να υπαρχει χαμος..γουστα ειναι αυτα..ψαξτο παντως .

Link to comment
Share on other sites

Έγω έστειλα την κόρη μου πέρσι στην Kinderland. Ήταν η πρώτη φορά που πήγαινε σε κατασκήνωση και ήταν λίγο μεγαλύτερη σε ηλικία. Δυστυχώς δεν της άρεσε και έφυγε μετά την πρώτη εβδομάδα. Και να πω την αλήθεια δεν την κατηγορώ...είναι πολύ μεγάλη κατασκήνωση και κοιμούνται σε σκηνές (όχι σε σπιτάκια). Επίσης, όταν τη ρώτησα γιατί ήθελε να φύγει (παρ' όλο που είχε παρέα) μου είπε ότι βαριόταν. Από ότι κατάλαβα δεν έχουν πολλές δραστηριότητες και γενικά υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος.

Φέτος θα ξαναπροσπαθήσουμε σε άλλη κατασκήνωση (γιατί γενικά της αρέσει η ιδέα) η οποίο είναι κάπως πιο μικρή. Πάντως θα πρότεινα να πάτε να δείτε τις κατασκηνώσεις πριν επιλέξετε.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ..ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.. ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΕΙ Κ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα, σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να στείλω τον γιο μου (5,5 χρονών) σε κατασκήνωση, όπου θα είναι μαζί με τον αθλητικό σύλλογο που πηγαίνει, θα είναι μαζί τους και άλλα παιδιά από τον α.σ. και οι δάσκαλοί τους, όποτε θα γνωρίζει τα πρόσωπα - δεν πάει σε ένα τελείως άγνωστο περιβάλλον.

θέλω να ρωτήσω από την εμπειρία σας :

1. μήπως είναι ακόμη μικρός? - υπάρχουν άτομα, για τα μικρά παιδιά, που τα επιβλέπουν για το μπάνιο τους, το φαγητό τους, το ντύσιμό τους κ.τ.λ. -

2. έχετε κάποια εμπειρία από την κατασκήνωση ¨ΤΣΑΦΤΣΟΥΦ¨ προς την Καβάλα?

ευχαριστώ, καλό καλοκαίρι.

 

 

καλησπερα. Απο οτι ξερω τα παιδια πανε κατασκηνωση απο 6 ετων και πανω.

Οσο για την ΤΣΑΦ ΤΣΟΥΦ περυσι εστειλα των 6,5 χρονων γιο μου με 2 συνομιλικους φιλους του και περασαν καταπληκτικα. Επιβλεπονται απο ομαδαρχισσα η οποια μενει στο βαγονι μαζι τους,Αντιστοιχια μια ομαδαρχισα καθε 8 παιδια, τουλαχιστον για Γ' περιοδο που ειναι και η καλυτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηραμε την αποφαση να στειλουμε για πρωτη φορα το παιδι μας στην κατασκηνωση "olympia camp" η οποια βρισκεται στην πελοποννησο..εχουμε συγγενεις εκει οποτε για οτιδηποτε χρειαστει θα ειναι διπλα του.. το θεμα μας ειναι (σαν γονεις) οτι εχουμε ενα πολυ ντροπαλο παιδι χαμηλων τονων και δεν ξερουμε αν θα αντεξει να μεινει (οχι μονο επειδη θα ειναι η πρωτη του φορα μακρυα απο εμας )αλλα γενικα δεν εχουμε εμπειρια σε τετοιο θεμα αν μπορειτε να με συμβουλεψετε οσοι-ες εχετε στειλει τα παιδια σας θα μου ηταν χρησιμο..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, που ίσως να έχει ήδη απαντηθεί. Αν θέλω να δω μία κατασκήνωση για να την επιλέξω για του χρόνου (Καλοκαίρι 14), πότε πηγαίνω να τη επισκεφτώ? Εννοώ, θέλω να τη δω σε λειτουργία, όχι έρημη, το χειμώνα. Πότε γίνεται συνήθως αυτό? Θα μπορούσα να ρωτήσω κατευθείαν, αλλά θέλω να ξέρω τι συνηθίζεται, μήπως μου πουν πχ. τον Ιανουάριο, να ξέρω πώς να αντιδράσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, που ίσως να έχει ήδη απαντηθεί. Αν θέλω να δω μία κατασκήνωση για να την επιλέξω για του χρόνου (Καλοκαίρι 14), πότε πηγαίνω να τη επισκεφτώ? Εννοώ, θέλω να τη δω σε λειτουργία, όχι έρημη, το χειμώνα. Πότε γίνεται συνήθως αυτό? Θα μπορούσα να ρωτήσω κατευθείαν, αλλά θέλω να ξέρω τι συνηθίζεται, μήπως μου πουν πχ. τον Ιανουάριο, να ξέρω πώς να αντιδράσω.

εγω στη θεση σου θα εβλεπα αν ειχε site η κατασκηνωση που θες τις ωρες επισκεπτηριου (που συνηθως ειναι κυριακες πρωι-απογευμα ) και θα πηγαινα αυτες τις ωρες θα χτυπαγα την πορτα και θα τους ελεγα οτι θελω να παρω πληροφοριες για την συγκεκριμενη νομιζω οτι θα σε αφησουν να μπεις και αν θες τους λες οτι θες να δεις και τους χωρους..μια καλη λυση ειναι αυτη η αλλη λυση ειναι πριν ξεκινησεις να πας να τους παρεις ενα τηλ.και να τους πεις αν μπορεις να πας τωρα που εχει παιδια μεσα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...