Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 15-36 ΚΙΛΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;;;;;


Recommended Posts

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Επιστρεφω στο νημα για να πω οτι εμεις εντελει προτιμησαμε το maxicosi rodifix.Η κορη μου ειναι 18.800 και βγηκε απο το αναποδο και μπηκε στο καινουργιο πριν κανα 4αρι μηνες.Ειναι πολυ καλο καθισματακι,οι ανακλισεις του τελειες,καλυτερες απο του Besafe και βασικα για εμενα επαιξε μεγαλο ρολο ολο αυτο διοτι δεν ηθελα να πεφτει το κεφαλι της μικρης σε περιπτωση υπνου οπως γινοταν με το προηγουμενο μας (Besafe izi compi isofix).Βγηκε πολυ οικονομικο επισης μιας και το προμηθευτηκαμε απο amazon.co.uk.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα!!! Έχω δει ένα κάθισμα από το amazon και ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστο site ή να προτιμήσω το ebay??? Δεν έχω ξαναψωνίσει κ δεν ξέρω. Το κάθισμα είναι της Britax 123 Evolva Plus, αν το έχει πάρει κανείς κ ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Έχω δει ένα κάθισμα από το amazon και ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστο site ή να προτιμήσω το ebay??? Δεν έχω ξαναψωνίσει κ δεν ξέρω. Το κάθισμα είναι της Britax 123 Evolva Plus, αν το έχει πάρει κανείς κ ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Από amazon.co.uk έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές και μπορώ να σου πω ότι είναι αξιόπιστο. Τώρα τελευταία βέβαια λόγω μεταφορικών δεν το προτιμώ. Για τη Britax επίσης μπορώ να σου πω ότι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί στα μικρά έχω το Britax First Class Plus Group 0+/1, απλά δεν μπορώ να σου πω για το συγκεκριμένο μοντέλο 123 Evolva Plus. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου

 

Απο το ebay θα παρεις μεταχειρισμενο κατα πασα πιθανοτητα ,οποτε καλυτερα να μην πας σε μια τετοια αγορα αφου προκειτε για την ασφαλεια του παιδιου

 

Επισης φροντισε να ειναι Isofix ... ειναι μακραν καλυτερα ---

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Επιστρεφω στο νημα για να πω οτι εμεις εντελει προτιμησαμε το maxicosi rodifix.Η κορη μου ειναι 18.800 και βγηκε απο το αναποδο και μπηκε στο καινουργιο πριν κανα 4αρι μηνες.Ειναι πολυ καλο καθισματακι,οι ανακλισεις του τελειες,καλυτερες απο του Besafe και βασικα για εμενα επαιξε μεγαλο ρολο ολο αυτο διοτι δεν ηθελα να πεφτει το κεφαλι της μικρης σε περιπτωση υπνου οπως γινοταν με το προηγουμενο μας (Besafe izi compi isofix).Βγηκε πολυ οικονομικο επισης μιας και το προμηθευτηκαμε απο amazon.co.uk.

 

Καλημέρα! Κι εμείς το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουμε με το Besafe izi compi isofix, πολύ ασφαλές κάθισμα αλλά συνέχεια κοιμάται ο μικρός και πέφτει το κεφάλι μπροστά.

Είναι 2,5 χρονών, 15 κιλά, 92 εκ και απορώ για πόσο ακόμα θα χωράει, ήδη λυγίζει λίγο τα πόδια του.

Είστε ευχαριστημένοι από το maxicosi? Εγώ έλεγα να πάρω το επόμενο Besafe αλλά με αποθάρρυνε το γνωστό θέμα της ανάκλησης και το ότι δεν μπορώ να το δω και πρέπει να το παραγγείλω πάλι από κατάλογο. Σκέφτηκα να γυρίσω μπροστά το Besafe για να είναι πιο άνετα αλλά είναι μόλις 2,5 και χάνουμε το ατού της ασφάλειας να κοιτάει πίσω.

Λόγω της κατάστασης που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, λέω να αγοράσω άμεσα κάποιο κάθισμα γιατί μπορεί αργότερα να έχουμε πρόβλημα και να είναι απλησίαστα σε τιμές. Έχετε κάποια γνώμη για το CHICCO OASIS 2-3 FIX PLUS? Αν και δεν είναι μάρκα που ειδικεύεται στα καθίσματα, μου άρεσαν οι 4 θέσεις ανάκλησης και το ότι αγκαλιάζει το παιδί, δεν δείχνει τόσο ανοιχτό. Το βρήκα Ελλάδα στα 216 ευρώ. Από Amazon αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω παραγγελία, λόγω διακοπής των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

Βοήθεια παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγώ ψάχνω σε αυτά τα κιλά...και επειδή έχω κάνει μεγάλη έρευνα σε θέμα ασφαλειας για το κάθισμα είδα ότι τα besafe kai maxicosi airprotect έχουν πολύ καλή ασφάλεια.Όμως όπως λές είναι όντως ακριβά αν το πάρεις από εδώ...Απο amazon και ebay θα βρείς πιο φτηνα...σίγουρα πράγματα...Hμουν και εγώ κολλημένη με το isofix αλλά μετά σκέφτηκα ότι και χωρις αυτο υπάρχει πάλι ασφαλεια αν το κάθισμα είναι καλο όπως τα παραπάνω που ανέφερα(προσωπικη μου άποψη φυσικα)...Chicco δεν προκειται να ξαναπάρω ΠΟΤΕ!!Το προηγούμενο του μικρου ήταν το keyfix και όταν πηγα να βγάλω το κάλλυμα-δεν ήξερα οτι δεν βγαίνει εύκολα-κόπηκε στα δυο το μαξιλάρι ΦΕΛΙΖΟΛ παρακαλω στο ύψος του κεφαλιου!!!!Για όνομα!!!

 

 

Καλημέρα! Εμείς έχουμε το BESAFE izi compi isofix που κοιτάει πίσω αλλά συνέχεια πέφτει το κεφάλι του παιδιού μπροστά.

Έλεγα να πάρω το CHICCO OASIS 2-3 FIX PLUS αλλά τώρα είδα αυτό με το φελιζόλ. Όλα ok με το airprotect? Δεν υπάρχει κίνδυνος να ξεφουσκώσει/χαλάσει; Δίνει τόση παραπάνω ασφάλεια ο αεροθάλαμος; Φαντάζομαι είναι κάτι σαν αερόσακος, σωστά;

Λόγω της κατάστασης που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, λέω να αγοράσω άμεσα κάποιο κάθισμα γιατί μπορεί αργότερα να έχουμε πρόβλημα και να είναι απλησίαστα σε τιμές. Από Amazon αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω παραγγελία, λόγω διακοπής των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

Από την άλλη, μήπως να περιμένω να διορθωθεί η κατάσταση ή (αν όχι) να μου φέρει κάποιος από το εξωτερικό αγορά από το Amazon?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!!! μηπως γνωριζει καποια απο εσας κανενα μαγαζι εντος Αττικης οικονομικο για ολη την επιπλωση του παιδικου δωματιου?? Γενικοτερα που τα εχω κοιταξει λιγο ειναι πολυ ακριβα ολα και ειδικα τετοιες εποχες..

 

ΙΚΕΑ!

Τα πήρα όλα από εκεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Νέα από το κάθισμα! Το be safe τώρα που είναι το παιδί 95 εκ ύψος και 16 κιλά του ταιριάζει καλύτερα, δεν γέρνει μπροστά το κεφάλι του, αν και τα πόδια δεν χωράνε να τεντωθούν, βρίσκουν στο πίσω κάθισμα και στον δακτύλιο ασφαλείας, χωρίς όμως να δείχνει να τον ενοχλεί. Δοκιμάσαμε και το Oasis, δείχνει καλό αλλά το παιδί δένεται με τη ζώνη του αυτοκινήτου, οπότε θα κρατήσουμε το be safe όσο γίνεται. Νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε μέχρι τα 18 κιλά που λένε οι προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! νέα στην παρέα σας! ήθελα να ρωτησω αν καποιος εχει το συγκεκριμένο καθισματάκι (Cybex Pallas 2-fix) που πηραμε εμείς και προσωπικά νιωθω οτι ήταν αποτυχία... μήπως κανω κάτι εγώ λάθος? Είμαστε 10 μηνών κ 9 κιλά.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! νέα στην παρέα σας! ήθελα να ρωτησω αν καποιος εχει το συγκεκριμένο καθισματάκι (Cybex Pallas 2-fix) που πηραμε εμείς και προσωπικά νιωθω οτι ήταν αποτυχία... μήπως κανω κάτι εγώ λάθος? Είμαστε 10 μηνών κ 9 κιλά.

Ευχαριστώ!!

 

Δεν το έχω, εμείς είχαμε το BeSafe και τώρα το Oasis. Εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα, μάλιστα καλύτερο από παρόμοια που το μαξιλαράκι είναι πιο χαμηλά, αρκεί να μην αφήνει κενό φαντάζομαι ανάμεσα στο μαξιλάρι και στο σώμα του παιδιού. Γιατί αποτυχία; Κι εμένα το BeSafe μου είχε φανεί αποτυχία γιατί έγερνε μπροστά το παιδί όταν κοιμόταν και σίγουρα είχε μια εντελώς λάθος και επικίνδυνη θέση (εκτός από πολύ κουραστική). Τώρα το Oasis μου φαίνεται ότι του δίνει μεγάλη ελευθερία, πράγμα όχι πολύ ασφαλές. Ουφ, μου φαίνεται δεν υπάρχει το τέλειο κάθισμα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...