Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφές στο Δημοτικό με σειρά προτεραιότητας;


Recommended Posts

Πριν από λίγο μου τηλεφώνησε μια μαμά που είναι μαζί τα παιδιά στο νήπιο και μου είπε ότι την Παρασκευή, περνώντας έξω από το Δημοτικό που θα γράψουμε τα παιδιά, συνάντησε μια κοινή μας φίλη και την πρόεδρο του συλλόγου γονέων του δημοτικού, οι οποίες της είπαν ότι στις εγγραφές στην πρώτη θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας:shock: και πως αν συμπληρωθεί ο αριθμος των παιδιών για την 1η, όσα έρχονται θα τα παραπέμπουν σε άλλα σχολεία της περιοχής! Είμαστε με τα καλά μας :mad:; Εχετε ακούσει τίποτε τέτοιο;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν από λίγο μου τηλεφώνησε μια μαμά που είναι μαζί τα παιδιά στο νήπιο και μου είπε ότι την Παρασκευή, περνώντας έξω από το Δημοτικό που θα γράψουμε τα παιδιά, συνάντησε μια κοινή μας φίλη και την πρόεδρο του συλλόγου γονέων του δημοτικού, οι οποίες της είπαν ότι στις εγγραφές στην πρώτη θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας:shock: και πως αν συμπληρωθεί ο αριθμος των παιδιών για την 1η, όσα έρχονται θα τα παραπέμπουν σε άλλα σχολεία της περιοχής! Είμαστε με τα καλά μας :mad:; Εχετε ακούσει τίποτε τέτοιο;

 

 

Το βρήσκω λογικό (με τη λογιή του υοπουργείου βεβαίως).

Κάθε τμήμα έχει ένα συγκεκριμένο αριθμό παιδιών που μπορεί να δεχτεί (μέχρι 25). Αν συμπληρωθεί αυτός ο αριθμός, τότε δημιουργείται δεύτερο τμήμα κλπ.

Κάθε σχολείο έχει συγκεκριμένο αριθμό αιθουσών. π.χ.12

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχει μέχρι 12 τμήματα.

Αν έχει ήδη από 2 τμήματα σε κάθε τάξη (π.χ. 2 στην Β, 2 στη Γ κλπ), δεν μπορεί να κάνει παραπάνω από 2 στην Α, γιατί πολύ απλά δεν έχει πού να βάλει τα παιδιά!

Άρα ναι, θα πάρει τα 50 παιδιά που θα γραφτούν πρώτα και τα υπόλοιπα θα παραπεμφθούν σε όμορα σχολέια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται παράλογο:?; Δηλαδή: αν εμφανιστούν 80 παιδιά για να εγγραφούν που ανήκουν στο σχολείο, γιατί να υπάρχει πλαφόν στον αριθμό; Γιατί να μην απορροφηθούν από το σχολε'ιο που νόμιμα ανήκουν και να τρέχουν σε άλλα; Μήπως υπάρχει εγγύηση ότι και σε άλλο σχολείο να πάνε θα τα δεχτούν ή θα έχουν συμπληρώσει κι εκεί; Καταγράφω απλά τις σκέψεις μου...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται παράλογο:?; Δηλαδή: αν εμφανιστούν 80 παιδιά για να εγγραφούν που ανήκουν στο σχολείο, γιατί να υπάρχει πλαφόν στον αριθμό; Γιατί να μην απορροφηθούν από το σχολε'ιο που νόμιμα ανήκουν και να τρέχουν σε άλλα; Μήπως υπάρχει εγγύηση ότι και σε άλλο σχολείο να πάνε θα τα δεχτούν ή θα έχουν συμπληρώσει κι εκεί; Καταγράφω απλά τις σκέψεις μου...

 

πού θα μπουν τα παιδιά που θα έιναι επιπλέον;

Αυτό είναι το θέμα.

Αν δεν υπάρχουν αίθουσες (που στα περισσότερα σχολέια δεν υπάρχουν) δεν χωράνε!

Είναι καθαρά θέμα χωροταξικό!

Κάθε αίθουσα μπορεί να έχει μέχρι 25 παιδιά (και πάλι πολλά είναι). Ένα σχολείο έχει συγκεκριμένο αριθμό αιθουσών. Άρα;

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική του υπουργείου εξηγείται, σωστά τα λες emmaki. Από την πλευρά όμως του γονέα, δυσκολεύομαι να το δεχτώ...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως τα σχολεια εχουν περισσοτερες αιθουσες. Υπαρχει και η αιθουσα πολλαπλων χρησεων μπου μπορουν να την κλεισουν και να κανουν 2 αιθουσες.

Ξερω καποια δημοτικου που στην πρωτη εχουν 3 τμηματα.... Αυτα πως μπορουν?

Ολο αυτο δεν μου φαινεται λογικο.

Εαν το σχολειο ειναι μακρια πως θα πηγαινουν τα παιδια? Θα βαλουν σχολικο?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τι λες, κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι. Είναι άδικο όμως!

 

Κανονικά, και αυτό είναι το πιο σωστό για μένα, θα έπρεπε οι δήμοι να ενημερώνουν πόσα παιδιά είναι για εγγραφή στο νηπιαγωγείο, στο δημοτικό και στο γυμνάσιο.

Να γίνεται μια διευκρίνηση στοιχείων και διευθύνσεων (με μια βάση δεδομένων είναι πολύ εύκολο να γίνει, αλλά τι λέω τώρα!!!), και ανάλογα να γίνεται ο γεωγραφικός χωρισμός.

Έπισής, το πρόβλημα θα μπορούσε να μην υπάρχει με τη δημιουργία περισσότερων σχολέιων, ώστε τα παιδιά και να χωράνε, αλλά και να κάνουν ποιοτικό μάθημα (και όχι μέσα σε τάξεις που στάζουν, που δεν έχουν καλοριφέρ, που δεν έχουν καρέκλες κλπ). Όμως, εδώ εμείς θεωρούμε ότι τα σχολέια είναι για κλέισιμο. Ήδη ανακοινώθηκε ότι τα 16.000 σχολεία θα γίνουν λιγότερα από 14.000....

Σε λίγο, ίσως και του χρόνου, αν εγγράφονται τα παιδιά στο σχολέιο που ανήκουν (ειδικά αν μιλάμε για πόλεις) θα κάνετε οι μαμάδες πάρτυ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα σχολεια εχουν περισσοτερες αιθουσες. Υπαρχει και η αιθουσα πολλαπλων χρησεων μπου μπορουν να την κλεισουν και να κανουν 2 αιθουσες.

Ξερω καποια δημοτικου που στην πρωτη εχουν 3 τμηματα.... Αυτα πως μπορουν?

Ολο αυτο δεν μου φαινεται λογικο.

Εαν το σχολειο ειναι μακρια πως θα πηγαινουν τα παιδια? Θα βαλουν σχολικο?

 

 

Φυσικά και υπάρχουν σχολέια που έχουν περισσότερα τμήματα σε μία τάξη!

Και 4 και 5!

Αλλά ο αριθμός των αιθουσών είναι καθορισμένος, από τις συνθήκες.

Αν έχεις 14 αίθουσες, δεν μπορείς να φτιάξεις 15 τμήματα! Το 15ο πού θα κάνει μάθημα; Στην αυλή;

Τα σχολέια που πλέον έχουν αίθουσες πολλαπλών χρήσεων είναι ελάχιστα, καθώς έχουν κλέισει για να γίνουν τάξεις. Και το π΄ροβλημα παραμένει και θα παραμένει όσο δεν γίνονται καινούρια σχολέια.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το σχολειο ειναι μακρια πως θα πηγαινουν τα παιδια? Θα βαλουν σχολικο?

 

Αυτό δεν ενδιαφέρει καθόλου!

Εδώ υπα΄ρχουν παιδιά που μετά τις συγχωνεύσεις θα πρέπει να κάνουν 50 χιλιόμετρα για να πάνε στο νέο τους σχολείο και 50 για να γυρίσουν! Σχολικό; Ούτε κατά διάνοια!

Υπάρχουν νηπαιγωγάκια που θα πρέπει να πηγαίνουν 2 χωριά πιο πέρα... (αλήθεια ποιός θα έχει την ευθύνη τους στη διαδρομή για το σχολέιο και το σπίτι, αλλά και από το σχολέιο προς το λεωφορείο;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δικο τους προβλημα. (πηγαινε στο προηγουμενο μηνυμα και οχι στο πως θα πηγαινουν τα παιδια σχολειο).

Δεν μπορει καποιοι γονεις να ειναι αναγκασμενοι να κανουν επιπλεον χλμ επειδη δεν εχουν φροντισει καποια πραγματα. Στην τελικη οι περισσοτεροι γονεις εργαζονται πως θα πηγαινουν αυτα τα παιδια σχολειο? Ξαναρωταω, θα βαλουν σχολικα?

Καταργουν την επιλογη δευτερης γλωσσας απο το δημοτικο (ουτε καν ρωτησα στην τελικη αν θελαμε δευτερη γλωσσα ή αν τα παιδια μπορουν να ανταπεξελθουν και τωρα με το ετσι θελω καλουνται παιδια που διδασκονταν την ταδε δευτερη ξενη γλωσσα να διδαχθουν την αλλη δευτερη ξενη γλωσσα χωρις να ξερουν που πανε τα 4.

Παροτι ανακοινωθηκε λεει οτι θα αυξηθουν τα ολοημερα σχολεια (προσωπικα δεν ακουσα κατι τετοιο) εαν δηλωσουν κατω απο 60 μαθητες οτι θελουν να μενουν στο ολοημερο, απλα δεν θα υπαρχει. Πως βαζουν τετοιο πλαφον? Δεν θα επρεπε να ειναι με ποσοστο? Με αυτα που κανουν αυξανονται τα ολοημερα ή μειονονται?

Γιατι στο ολοημερο δεν εχουν δικαιωμα να πηγαινουν τα παιδια τους μαμαδες που δεν εργαζονται? Εγω πχ δεν εργαζομαι και δεν εχω καρτα ανεργιας. Θα ψαξω ομως για δουλεια. Οταν θα την βρω το παιδι μου που θα το αφησω? στον δρομο? Γιατι μετα τον Σεπτεμβρη δεν θα εχω δικαιωμα εγγραφης στο ολοημερο, αφηστε που μπορει και να μην λειτουργησει στο σχολειο μας αφου βαζουν το πλαφον των 60 μαθητων.

Για ποια καλυτερη παιδεια μιλαμε?

Οταν η δασκαλα του γιου μου εφυγε με αδεια και δεν ξαναγυρισε ποτε και για 15 μερες τα παιδια ηταν περιπλανωμενα σε αλλες ταξεις, μετα εγιναν 1 τμημα (35 παιδια παρακαλω με μια υστερικη δασκαλα που τους εβαζε καθημερινα τιμωρια την αντιγραφη 10 φορες)? Να μιλησω για τον προισταμενος την πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ο οποιος εψαχνε με το τουφεκι αναπληρωτριες (ναι δυο θελαμε γιατι εμειναν δυο δασκαλες εγκυος και την εκαναν με ελαφρια πηδηματακια) και οι δασκαλες που τελειωναν οι αδειες ανατροφης ζητουσαν επιπλεον αδεια 10 με 15 μερες (απλα μεχρι να τελειωσει το σχολικο ετος).

Να πω για την μητερα εκπαιδευτικο που εβριζε τις μαναδες και τα παιδια του τμηματος που εμεινε χωρις δασκαλα και η οποια φυσικα και δεν ηρθε στον προισταμενο της πρωτοβαθμιας μαζι μας οταν πηγαμε να ζητησουμε δασκαλες για τα παιδια μας?

Και θελουν πλεον να πηγαινουμε και τα παιδια μας σε αλλα σχολεια της περιοχης γιατι εχουν πλαφον στον αριθμο μαθητων?

Αυτο ειναι το νεο σχολειο? Θα τρελαθουμε τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά διαπιστώνουμε τη μέριμνα του κράτους :evil:και πως τελικά οι εξαγγελίες για την αναβάθμιση του σχολείου είναι απλώς φούμαρα και οι μόνοι χαμένοι είναι τα παιδιά και οι γονείς:mad:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά διαπιστώνουμε τη μέριμνα του κράτους :evil:και πως τελικά οι εξαγγελίες για την αναβάθμιση του σχολείου είναι απλώς φούμαρα και οι μόνοι χαμένοι είναι τα παιδιά και οι γονείς:mad:

Ετσι ακριβως. Εχω θυμωσει παρα πολυ με την ολη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικο τους προβλημα. (πηγαινε στο προηγουμενο μηνυμα και οχι στο πως θα πηγαινουν τα παιδια σχολειο).

Δεν μπορει καποιοι γονεις να ειναι αναγκασμενοι να κανουν επιπλεον χλμ επειδη δεν εχουν φροντισει καποια πραγματα. Στην τελικη οι περισσοτεροι γονεις εργαζονται πως θα πηγαινουν αυτα τα παιδια σχολειο? Ξαναρωταω, θα βαλουν σχολικα?

Καταργουν την επιλογη δευτερης γλωσσας απο το δημοτικο (ουτε καν ρωτησα στην τελικη αν θελαμε δευτερη γλωσσα ή αν τα παιδια μπορουν να ανταπεξελθουν και τωρα με το ετσι θελω καλουνται παιδια που διδασκονταν την ταδε δευτερη ξενη γλωσσα να διδαχθουν την αλλη δευτερη ξενη γλωσσα χωρις να ξερουν που πανε τα 4.

Παροτι ανακοινωθηκε λεει οτι θα αυξηθουν τα ολοημερα σχολεια (προσωπικα δεν ακουσα κατι τετοιο) εαν δηλωσουν κατω απο 60 μαθητες οτι θελουν να μενουν στο ολοημερο, απλα δεν θα υπαρχει. Πως βαζουν τετοιο πλαφον? Δεν θα επρεπε να ειναι με ποσοστο? Με αυτα που κανουν αυξανονται τα ολοημερα ή μειονονται?

Γιατι στο ολοημερο δεν εχουν δικαιωμα να πηγαινουν τα παιδια τους μαμαδες που δεν εργαζονται? Εγω πχ δεν εργαζομαι και δεν εχω καρτα ανεργιας. Θα ψαξω ομως για δουλεια. Οταν θα την βρω το παιδι μου που θα το αφησω? στον δρομο? Γιατι μετα τον Σεπτεμβρη δεν θα εχω δικαιωμα εγγραφης στο ολοημερο, αφηστε που μπορει και να μην λειτουργησει στο σχολειο μας αφου βαζουν το πλαφον των 60 μαθητων.

Για ποια καλυτερη παιδεια μιλαμε?

Οταν η δασκαλα του γιου μου εφυγε με αδεια και δεν ξαναγυρισε ποτε και για 15 μερες τα παιδια ηταν περιπλανωμενα σε αλλες ταξεις, μετα εγιναν 1 τμημα (35 παιδια παρακαλω με μια υστερικη δασκαλα που τους εβαζε καθημερινα τιμωρια την αντιγραφη 10 φορες)? Να μιλησω για τον προισταμενος την πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ο οποιος εψαχνε με το τουφεκι αναπληρωτριες (ναι δυο θελαμε γιατι εμειναν δυο δασκαλες εγκυος και την εκαναν με ελαφρια πηδηματακια) και οι δασκαλες που τελειωναν οι αδειες ανατροφης ζητουσαν επιπλεον αδεια 10 με 15 μερες (απλα μεχρι να τελειωσει το σχολικο ετος).

Να πω για την μητερα εκπαιδευτικο που εβριζε τις μαναδες και τα παιδια του τμηματος που εμεινε χωρις δασκαλα και η οποια φυσικα και δεν ηρθε στον προισταμενο της πρωτοβαθμιας μαζι μας οταν πηγαμε να ζητησουμε δασκαλες για τα παιδια μας?

Και θελουν πλεον να πηγαινουμε και τα παιδια μας σε αλλα σχολεια της περιοχης γιατι εχουν πλαφον στον αριθμο μαθητων?

Αυτο ειναι το νεο σχολειο? Θα τρελαθουμε τελειως?

 

 

Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα λες!

Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτή είναι η πραγματικότητα.

Είναι στο χέρι σας ως γονείς να την αλλάξετε!

 

Είπα και άλλη φορά, το μότο του υπουργείου ήταν "πρωτα ο μαθητής". Και θα ήταν τέλεια αν το εφάρμοζαν.

Έχει καταλήξει όμως να είναι "πρώτα η εξοικονόμηση χρημάτων, και να κόψετε το λαιμό σας"....

 

Α! Και ετοιμαστείτε (το λέω για να σας προετοιμάζω όλες τις μαμάδες και τοςυ μπαμπάδες) να δώσετε λεφτά για πετρέλαιο (όσοι δεν δώσατε φέτος), για χαρτί υγείας, σαπούνι, να τσοντάρετε σε λογαριασμούς ΔΕΗ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω, ειμαι απο τις ελαχιστες μαμαδες που τρεχω, αλλα γιατι να τρεχω?

Θελω να πω, το σχολειο δεν ειναι υπευθυνο για να εχει εκπαιδευτικους? Εγω γιατι επρεπε να τρεχω στον προισταμενο? Γιατι επρεπε οι ελαχιστοι γονεις που ηρθαν μαζι να παρουν αδεια απο την δουλεια τους (που με το ζορι την πηραν) για να πανε στον προισταμενο?

Γιατι το σχολειο τα περιμενει ολα απο τους γονεις? Ειναι σωστο αυτο?

Οταν ακουω την διευθυντρια και μας λεει τρεξτε, εκνευριζομαι.

Θα τρεξω οταν πρεπει αλλα πρωτα το σχολειο θα πρεπει να κανει κινησεις και να εξαντλησει ολα τα περιθωρια. Μην πως για τον συλλογο γονεων μας που τρεχει ολη μερα. Με δικα του χρηματα αγοραζει πραγματα. Τωρα αγορασαν μπογιες να βαψουν το σχολειο και θα το κανουν μαλιστα μονα τους τα μελη.

Ετρεχαν για να βαλουν μια ραμπα για ενα αναπηρο κοριτσακι εδω και δυο χρονια και αυτη η ραμπα ακομη δεν εχει μπει!!! Ευτυχως που το σκαλι ειναι χαμηλο και εχει καποια προσβαση το παιδι.

Τι να λεμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα σου πω, ειμαι απο τις ελαχιστες μαμαδες που τρεχω, αλλα γιατι να τρεχω?

Θελω να πω, το σχολειο δεν ειναι υπευθυνο για να εχει εκπαιδευτικους? Εγω γιατι επρεπε να τρεχω στον προισταμενο? Γιατι επρεπε οι ελαχιστοι γονεις που ηρθαν μαζι να παρουν αδεια απο την δουλεια τους (που με το ζορι την πηραν) για να πανε στον προισταμενο?

Γιατι το σχολειο τα περιμενει ολα απο τους γονεις? Ειναι σωστο αυτο?

Οταν ακουω την διευθυντρια και μας λεει τρεξτε, εκνευριζομαι.

Θα τρεξω οταν πρεπει αλλα πρωτα το σχολειο θα πρεπει να κανει κινησεις και να εξαντλησει ολα τα περιθωρια. Μην πως για τον συλλογο γονεων μας που τρεχει ολη μερα. Με δικα του χρηματα αγοραζει πραγματα. Τωρα αγορασαν μπογιες να βαψουν το σχολειο και θα το κανουν μαλιστα μονα τους τα μελη.

Ετρεχαν για να βαλουν μια ραμπα για ενα αναπηρο κοριτσακι εδω και δυο χρονια και αυτη η ραμπα ακομη δεν εχει μπει!!! Ευτυχως που το σκαλι ειναι χαμηλο και εχει καποια προσβαση το παιδι.

Τι να λεμε τωρα?

 

 

Το σχολέιο αυτό που μπορεί να κάνει είναι να στείλει ένα έγγραφο που να λέει χρειάζομαι αυτούς και αυτούς τους εκπαιδευτικούς, γιατί 2 ή 3 ή 4 (ή όσοι είναι τέλοσπάντων) λείπουν.

Από εκεί και πέρα, ο προϊστάμενος ζητά από το υπουργείο να στείλουν αναπληρωτές.

Αυτό καταρχήν δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη. Δηάδή, δεν ζητάνε σήμερα και αύριο τους έχουν. Πρέπει να μαζευτούν αιτήσεις από κάποιον αριθμό σχολέιων, να ζητηθούν κονδύλια από το υπουργείο οικονομικών για Χ εκπαιδευτικούς, να εγκριθούν τα κονδύλια, να υπογραφεί η εγκύκλιος αναπληρωτών από το υπουργείο παιδείας, να ειδοποιηθούν αυτοί που είναι η σειρά τους, και μέσα σε 4 μέρες να αναλάβουν υπηρεσία. Είναι μια μεγάλη διαδικασία.

Δεύτερον, από φέτος, με το μνημόνιο, κοιτάνε να εξοικονομήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα. Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι θα κόψουν θέσεις αναπληρωτών. Άρα, αν χρειαστουν φέτος...φέξε μου και γλίστρισα.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις (βάψιμο και ράμπα) δεν είναι δουλειά του σχολείου, αλλά του δήμου που έχει τη συντήρηση των κτηρίων. Το σχολέιο κάνει χαρτί με το αίτημα στο δήμο, και αυτοί όοοοοταν μπορέσουν έρχονται και τα φτιάχνουν!

(Μόνο να σου πω ότι στο ΚΕΔΔΥ που είμαι εγώ, και ανήκουμε στην πρώην νομαρχία, επί 4 χρόνια παρακαλούσαμε για ράμπα! πού; Σε ΚΕΔΔΥ που είναι κατεξοχήν χώρος για άτομα με ειδικές ανάγκες! Τελικά μας την έφτιαξαν...)

 

Αυτό που θέλω να πω με το σεντόνι, είναι ότι το σχολείο έχει μια ιεραρχία και διαδιακσία που πρέπει να ακολουθήσει. Δεν μπορεί ο κάθε διευθυντής να πράττει από το κεφάλι του ό,τι θέλει. Εκεί, λοιπόν, είναι η δύναμη των γονέων. Να πάνε και να πιέσουν καταστάσεις, εκέι που το σχολείο έχει κάνει ό,τι έπρεπε να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο συλλογος θελησε να βαψει το σχολειο και το εκανε. Καλα εκανε. Το εκανε για τα παιδια μας.

Απο εκει και περα ειμαι αρνητικη στο να μεταθετει το σχολειο τις ευθυνες στους γονεις.

Οσο για την δασκαλα, ειχαμε ενημερωθει απο τα μεσα Μαρτιου για το προβλημα, δεν γυρισε μετα το Πασχα και εφεραν αναπληρωτρια πριν μια εβδομαδα.

Ειχαν ή δεν ειχαν το περιθωριο να την αντικαταστησουν?

Ο προισταμενος ειπε οτι ειναι δυσκολο μετα το πρωτο εξαμηνο της σχολικης χρονιας να βρεθει αναπληρωτης εκπαιδευτικος. Συν οτι οι δασκαλες που ειχαν αδεια ανατροφης και υποτιθεται οτι επρεπε να επιστρεψουν στα καθηκοντα τους, επαιρναν αδειες ετσι ωστε να τελειωσει η σχολικη χρονια και να μην γυρισουν στις θεσεις τους. Μαλιστα μια ειπε οτι δεν θα εκοβε το γαλα του παιδιου της για 15 μερες. Μιλαμε για ενα μωρο 9 μηνων που δεν θελει θηλασμο ανα τριωρο, περα οτι θα μπορουσε αν ηθελε να κανει τραπεζα γαλατος για να εχει τις λιγες ωρες που θα ελειπε...

Anyway....

Ο καθενας εχει τις ευθυνες του.

Οσοι γονεις μπορουμε τρεχουμε για κατι καλυτερο για τα παιδια μας.

Δεν μου αρεσει ομως οι αρμοδιοι να επαναπαυονται.

Ολοι μαζι πρεπει να παλεψουμε για κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο συλλογος θελησε να βαψει το σχολειο και το εκανε. Καλα εκανε. Το εκανε για τα παιδια μας.

Απο εκει και περα ειμαι αρνητικη στο να μεταθετει το σχολειο τις ευθυνες στους γονεις.

Οσο για την δασκαλα, ειχαμε ενημερωθει απο τα μεσα Μαρτιου για το προβλημα, δεν γυρισε μετα το Πασχα και εφεραν αναπληρωτρια πριν μια εβδομαδα.

Ειχαν ή δεν ειχαν το περιθωριο να την αντικαταστησουν?

Ο προισταμενος ειπε οτι ειναι δυσκολο μετα το πρωτο εξαμηνο της σχολικης χρονιας να βρεθει αναπληρωτης εκπαιδευτικος. Συν οτι οι δασκαλες που ειχαν αδεια ανατροφης και υποτιθεται οτι επρεπε να επιστρεψουν στα καθηκοντα τους, επαιρναν αδειες ετσι ωστε να τελειωσει η σχολικη χρονια και να μην γυρισουν στις θεσεις τους. Μαλιστα μια ειπε οτι δεν θα εκοβε το γαλα του παιδιου της για 15 μερες. Μιλαμε για ενα μωρο 9 μηνων που δεν θελει θηλασμο ανα τριωρο, περα οτι θα μπορουσε αν ηθελε να κανει τραπεζα γαλατος για να εχει τις λιγες ωρες που θα ελειπε...

Anyway....

Ο καθενας εχει τις ευθυνες του.

Οσοι γονεις μπορουμε τρεχουμε για κατι καλυτερο για τα παιδια μας.

Δεν μου αρεσει ομως οι αρμοδιοι να επαναπαυονται.

Ολοι μαζι πρεπει να παλεψουμε για κατι καλυτερο.

 

Σου είπε σωστά ο προϊστάμενος.

Η ζήτηση για δασκάλους έιναι πολύ μεγάλη, με αποτέλεσμα ο πίνακας των αναπληρωτών να εξαντλέιται πολύ γρήγορα. Για το λόγο αυτό, σχεδόν κάθε χρόνο βγαίνει συμπληρωματική εγκύκλιος για να κάνουν τα χαρτιά τους όσοι δεν τα έκαναν το καλοκαίρι μαζί με όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτικπους (συνήθως πρόκειται για α΄ντρες που μόλις τελέιωσαν στρατό, για αυτούς που πήραν πτυχίο μετά τον Ιούλη κλπ).

Το σχολείο κάνει αυτό που δικαιούται να κάνει. Από εκέι και πε΄ρα δεν εχει άλλα περιθώρια. Το νομικό πλαίσιο είναι τέτοιο που δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Επίσης και ο προϊστάμενος έχει συγκεκριμένες δυνατότητες. Το μπαλάκι είναι στα χέρια του υπουργείου. Αν θέλει η Αννούλα να στείλει κόσμο στα σχολέια καλώς, αν δεν θέλει....να κόψετε το λαιμό σας (λέει η Αννούλα, όχι εγώ φυσικά!). (παρόμοια είναι η κατάσταση στα νοσοκομεία. Όσο και να ζητάνε γιατρόύς, αν δεν υπογραφεί από τον υπουργό δεν πρόκειται να πάει κανένας)

Όσο για τις άδειες των εκπαιδευτικών, από τη στιγμή που έχουν δικαίωμα να τις πάρουν, τις παίρνουν. Δεν κάνουν κάτι παράνομο και δεν είναι υποχρεωμένοι να διακαιολογήσουν σε κανένα γιατί θέλουν να μείνουν επιπλέον σπίτι τους (άσε που αν είναι πάνω από 10 μέρες νομίζω, είναι άνευ αποδοχών....)

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι λέγοντας αυτά δεν σημαίνει ότι είμαι φερέφωνο του υπουργείου και συμφωνω με τις πρακτικές του.

Απλά περιγράφω την πραγματικότητα και τις διαδικασίες, τα οποία ο κάθε ένας που είναι απ' έξω δεν είναι υποχρεωμένος να τα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα τους η αδεια αλλα οταν υπαρχει προβλημα στο σχολειο τι γινεται? Ο προισταμενος ειπε οτι πληρωνονται κανονικοτατα!!!! (Προσωπικα δεν με απασχολει το οτι πληρωνονται, καλα κανουν και πληρωνονται δεν ειναι εκει το θεμα το δικο μου).

Α!!! Ξερετε οτι πλεον καταργουνται και οι προισταμενοι της πρωτοβαθμιας?

Εγω πχ που μενω Δυτικη Αττικη θα πρεπει να τρεχω στα γλυκα νερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα τους η αδεια αλλα οταν υπαρχει προβλημα στο σχολειο τι γινεται? Ο προισταμενος ειπε οτι πληρωνονται κανονικοτατα!!!! (Προσωπικα δεν με απασχολει το οτι πληρωνονται, καλα κανουν και πληρωνονται δεν ειναι εκει το θεμα το δικο μου).

Α!!! Ξερετε οτι πλεον καταργουνται και οι προισταμενοι της πρωτοβαθμιας?

Εγω πχ που μενω Δυτικη Αττικη θα πρεπει να τρεχω στα γλυκα νερα!!!!

 

 

Είναι άδειες που έχουν δικαίωμα να πάρουν. Κάθε εκπαιδευτικός έχει δικαίωμα για 10 μέρες το χρόνο κανονική άδεια και κάποιες μέρες αναρρωτική. Κολάνε αυτές μετά την ανατροφής και το τραβάνε όσο μπορούν. Αν ξεπεραστούν αυτές οι μέρες (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πόσες είναι και οι αναρρωτικές, πάντως όχι πάνω από 6 ή 7 ή κάπου εκεί) τότε πάει άδεια άνευ αποδοχών.

Όταν υπάρχει πρόβλημα στο σχολέιο, ακολουθείται η διαδικασία που σου περιέγραψα παραπάνω (μην επαναλαμβάνομαι). Είναι καθαρά στο χέρι του υπουργείου ΑΝ και ΠΟΤΕ θα σταλούν αναπληρωτές.

Ακόμα και η κατάργηση των γραφείων (δεν ξέρω ποιά θα καταργηθούν) είναι θέμα του υπουργείου και είναι και αυτό (μαζί με τις συγχωνέυσεις και τη μέιωση των προσλήψεων) στα πλαίσια της εξοικονόμησης χρημάτων....

Link to comment
Share on other sites

Kαι επαναλαμβανω, μετα συζηταμε για νεα καλυτερα σχολεια με περισσοτερες προοπτικες για τα παιδια αλλα παλι καλουνται οι γονεις να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα στα παντα!!!! Δασκαλοι οι οποιοι δεν εχουν την διαθεση να εργαστουν (και αυτο φανηκε απο την περιπτωση μας αφου ηδη καθονταν καποιες τουλαχιστον 1.5 χρονο, ξεροντας οτι υπαρχει σοβαροτατο προβλημα ζητανε επιπλεον αδεια) σκιζουν κατα τα αλλα τα ιματια τους για μια καλυτερη παιδεια με προσταρηδες τους γονεις που ενδιαφερονται.

Ελλας το μεγαλειο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι παντα να ειμαστε αρνητικοι; δεν υπαρχει πουθενα καλή διάθεση; τα θελουμε ολα στην πόρτα μας; και... ποση αποσταση εχει το ενα δημοτικο απο το αλλο στον ιδιο δημο;

εγω ψαχνω στην περιοχη μου νηπιαγωγειο που να παιρνει προνηπια, αν και θα ειναι λιγο πιο μακρια απο αυτο που ανήκουμε... θα κανω εγγραφη. προτιμω να περπατησω λιγο παρα να την εχω σπιτι ή να πληρωσω σε ιδιωτικο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι παντα να ειμαστε αρνητικοι; δεν υπαρχει πουθενα καλή διάθεση; τα θελουμε ολα στην πόρτα μας; και... ποση αποσταση εχει το ενα δημοτικο απο το αλλο στον ιδιο δημο;

εγω ψαχνω στην περιοχη μου νηπιαγωγειο που να παιρνει προνηπια, αν και θα ειναι λιγο πιο μακρια απο αυτο που ανήκουμε... θα κανω εγγραφη. προτιμω να περπατησω λιγο παρα να την εχω σπιτι ή να πληρωσω σε ιδιωτικο.

Aυτο που λες ειναι τελειως διαφορετικο.

Εσυ θελεις οπως λες να την πας οπουδηποτε για να μην την εχεις στο σπιτι.

Μιλαμε για γονεις που ειναι υποχρεωμενοι να πηγαινουν τα παιδια τους σχολειο, που ισως εργαζονται και το κοντινοτερο σχολειο τους βολευει διοτι ισως να μπορουν τα παιδια να πανε μονα τους. Δεν ειναι θεμα αρνητικοτητας ή κακης διαθεσης.

Δεν μπορουν παντα ολοι να μετακινηθουν.

Τι γινεται στην περιπτωση που το ενα παιδι παει νηπιο και το αλλο δημοτικο και ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση και καποια χλμ μακρια το ενα απο το αλλο? Δεν οδηγουν ολοι οι γονεις...

Εμενα ετυχε μια χρονια ετσι (ευτυχως η αποσταση δεν ηταν τεραστια) και τρεχαμε παντα με το ενα παιδι για να προλαβουμε πριν χτυπησει το κουδουνι.

Στην τελικη υπαρχουν ενα σωρο λυσεις και τελικα ναι ισως συμφωνησω μαζι σου στο θεμα διαθεσης. Απλα δεν υπαρχει η διαθεση απο αυτους που κανονιζουν το πως θα λειτουργησουν τα σχολεια και οχι απο τους γονεις οι οποιοι οι περισσοτεροι κανουν την υπερβαση σε παρα πολλα πραγματα.

 

Α!!! και ας κανουν τα σχολεια ενα ξεκαθαρισμα να δουν ποσοι γονεις δινουν ψευτικη διευθυνση για να κανουν τα παιδια τους εγγραφης σε συγκεκριμενα σχολεια. Να δειτε μετα ποσες θεσουλες θα αδειασουν :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες ειναι τελειως διαφορετικο.

Εσυ θελεις οπως λες να την πας οπουδηποτε για να μην την εχεις στο σπιτι.

Μιλαμε για γονεις που ειναι υποχρεωμενοι να πηγαινουν τα παιδια τους σχολειο, που ισως εργαζονται και το κοντινοτερο σχολειο τους βολευει διοτι ισως να μπορουν τα παιδια να πανε μονα τους. Δεν ειναι θεμα αρνητικοτητας ή κακης διαθεσης.

Δεν μπορουν παντα ολοι να μετακινηθουν.

Τι γινεται στην περιπτωση που το ενα παιδι παει νηπιο και το αλλο δημοτικο και ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση και καποια χλμ μακρια το ενα απο το αλλο? Δεν οδηγουν ολοι οι γονεις...

Εμενα ετυχε μια χρονια ετσι (ευτυχως η αποσταση δεν ηταν τεραστια) και τρεχαμε παντα με το ενα παιδι για να προλαβουμε πριν χτυπησει το κουδουνι.

Στην τελικη υπαρχουν ενα σωρο λυσεις και τελικα ναι ισως συμφωνησω μαζι σου στο θεμα διαθεσης. Απλα δεν υπαρχει η διαθεση απο αυτους που κανονιζουν το πως θα λειτουργησουν τα σχολεια και οχι απο τους γονεις οι οποιοι οι περισσοτεροι κανουν την υπερβαση σε παρα πολλα πραγματα.

 

Α!!! και ας κανουν τα σχολεια ενα ξεκαθαρισμα να δουν ποσοι γονεις δινουν ψευτικη διευθυνση για να κανουν τα παιδια τους εγγραφης σε συγκεκριμενα σχολεια. Να δειτε μετα ποσες θεσουλες θα αδειασουν :wink: .

 

συναναστρεφομαι με πολλους γονεις, γιατι αυτη ειναι η δουλειά μου, και βλεπω πώς ουτε οι γονεις εχουμε τη διάθεση!

χωροταξικα τα σχολεια χολένουν! εξου και τα προνηπια μπαινουν με κληρωση πια...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...