Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Aimme

Αρχικά να σου πω ότι δεν νιώθω ότι υστερώ στην πορεία μου ως μαμά επειδή δεν θηλάζω το παιδί μου μέχρι τα 3 επίσης δεν ενοχλήθηκα με το θέαμα απλά απόρησα τι ακριβώς προσφέρει ο θηλασμός σε τόσο μεγάλα παιδάκια και μάλιστα δημοσιά.

Διαβάζω τις απόψεις σας αλλά μπορώ να διαφωνώ με κάποιες αν μου επιτρέπεις…..

 

φυσικα και το λογικο ειναι να υπαρχουν διαφωνιες ωστε να υπαρχει επικοδομητικη συζητηση.επειδη πιο κατω γραφεις οτι καπου υπαρχουν και ορια.ποια ηλικια θετεις εσυ προσωπικα ως οριο?δηλαδη μεχρι ποσο θα πρεπε να ηταν το μωρο ωστε να μην σου κεντριζε το ενδιαφερον?γιατι το οτι θηλασε δημοσια ειναι μεμπτο?δε νομιζω να φανηκε τιποτα απο το στηθος της μητερας ουτε και να "ξεγυμνωθηκε" οπως ειπωθηκε. εδω πχ αυτο που λεμε η χαρουλα,η scratee,η aimme δεν ειναι απλα η αποψη μας ειναι αυτα που λεει και ο ΠΟΥ δηλαδη η επιστημονικη κοινοτητα.η μητερα που θηλασε το 3χρονο παιδι της δεν εχει να αποδειξει τιποτα.αντιθετως οι ψυχιατροι που εχουν την αντιθετη αποψη πρεπει να αποδειξουν οτι η θεωρια τους ισχυει και ετσι να εκδοθει νεα οδηγεια.αρα απ ολα αυτα μενει το τι ειναι κοινωνικα αποδεκτο στον καθενα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φυσικα και ολοι οι αντρες μας ως εφηβοι ονειρευοντουσαν να αγγιξουν ενα στηθος και αυτο ειναι φυσιολογικο αφου ειμαστε προγραμματισμενοι ως ανθρωποι να εκδηλωνουμε τοσο εντονα την σεξουαλικοτητα μας στην περιοδο της εφηβιας αλλα περιμενω απο τον ενηλικα πλεον αντρα μου που εχει κατευνασει ως εναν βαθμο τα σεξουαλικα του ενστικτα απο τοτε που ηταν 18 να με δει και ως συζηγο και μητερα την ωρα που

θηλαζω

 

OK να το κανει για ενα διαστημα αυτο...αλλα...για ποσο???? Και καλα να κανεις ενα παιδι , να παει στο καλο μετα απο τρια χρονια να το ξαναθυμηθειτε πως εισαι και γυναικα...αν κανεις και 2ο? ??????? (για να μη μιλησω για τριτο!)...διοτι τοτε ο αντρας σου πρεπει να καταπιεστει τοσο πολυ που μαλλον το οφελος προς τα παιδι δεν αντισταθμιζει το "χασιμο" του αντρα...και μετα..παμε στο αλλο θεμα...το χωρισμο...το διαζυγιο...την καταστροφη της οικογενειας...την καταθλιψη της μαμας...την παραμεληση του εαυτου της....τα απωθημενα της....ουφ:roll:

 

μα δεν ειπα πουθενα να με ξεχασει ως γυναικα και ως ερωμενη.απλα περιμενω να με δει ΚΑΙ ως μητερα

Link to comment
Share on other sites

..την καταθλιψη της μαμας...την παραμεληση του εαυτου της....τα απωθημενα της....ουφ:roll:

 

νομιζω οτι για την παραμεληση του εαυτου μας δεν εχει να κανει ο θηλασμος.ειτε θηλαζουμε ειτε δινουμε απο μπιμπερο το αποτελεσμα ειναι ιδιο.πιστευω τον πρωτο καιρο ολες μας κυκλοφορουσαμε ξεμαλλιασμενες και απεριποιητες μεσα στο σπιτι μας(μην σου πω και εξω απ αυτο:D)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα πουθενα να με ξεχασει ως γυναικα και ως ερωμενη.απλα περιμενω να με δει ΚΑΙ ως μητερα

 

Για μενα το νοημα ειναι ο αντρας μου να με βλεπει παντα ως γυναικα αλλα να γνωριζει και να κατανοει πως ειμαι και μητερα;)

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρκάκη έβαλε όριο τους 18 μήνες (ας συμφωνήσετε, πια, οι ψυχολόγοι :-P) και η παιδίατρος είπε ότι οι 18 μήνες είναι λάθος "timing", καθώς τότε έχουμε την κορύφωση του άγχους αποχωρισμού.

Δεν έχω δει την εκπομπή (προφανώς) αλλά φαντάζομαι το επίπεδο :P

 

Στα παραπάνω έχω να πω ότι όταν βάζεις όριο τους 18 μήνες δεν σημαίνει πως η αλλαγή πρέπει να γίνει στους 18 μήνες ακριβώς. Σημαίνει ότι πρέπει να έχει γίνει πριν το 19ο μήνα. Μπορεί να γίνει στους 16 μήνες ή στους 8 μήνες - πριν κορυφωθεί το άγχος του αποχωρισμού, το οποίο δεν κορυφώνεται στην ίδια ηλικία για όλα τα παιδιά. Συνεπώς η παρέμβαση της παιδιάτρου περί timing είναι ελαφρώς άσχετη (σόρρυ κιόλας).

 

Μα είναι δυνατόν ένας ολόκληρος επιστημονικός κλάδος (που -όπως εσύ δηλώνεις- γενικότερα έχει μία άποψη) να φοβάται να μιλήσει δημοσίως;

Έλα ντε. Αυτό κι εγώ το έχω απορία. Είναι όμως σύνηθες για τους συλλόγους ψυχολόγων να μην μιλάνε δημοσίως, να μην δίνουν οδηγίες και να μην καταδικάζουν συμπεριφορές. Προσωπικά διαφωνώ με τη στάση αυτή... αλλά δεν με ρώτησαν κιόλας.

 

πιστευεις οτι ηταν τοσο δυσκολο στον ΠΟΥ να γραψει 2 σειρες παραπανω για να ενημερωσει που ενδεικνυται και που οχι?

Πιστεύω πως ο ΠΟΥ λειτουργεί ως Πόντιος Πιλάτος. Βγάζει μια οδηγία που καλύπτει τους πάντες και σου λέει, πέραν αυτών κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Επίσης ο ΠΟΥ εξετάζει απλά τη σωματική υγεία και τίποτα άλλο. Τον ενδιαφέρει περισσότερο να πεθαίνουν λιγότερα αφρικανάκια παρά να έχουν ομαλή ψυχοσεξουαλική εξέλιξη περισσότερα ευρωπάκια.

 

περιμενω απο τον ενηλικα πλεον αντρα μου που εχει κατευνασει ως εναν βαθμο τα σεξουαλικα του ενστικτα απο τοτε που ηταν 18 να με δει και ως συζηγο και μητερα την ωρα που θηλαζω

Άλλο είπα εγώ, άλλο κατάλαβες εσύ. Σαφώς ο ενήλικας άντρας θα σε σεβαστεί την ώρα που θηλάζεις (και αν έχει ομαλή ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη δεν θα σε βρίσκει καν σέξυ). Οι άντρες που διεγείρονται από θηλάζουσες γυναίκες μάλλον έχουν ....απωθημένα από την παιδική τους ηλικία. Αυτό που είπα είναι ότι οι φυσιολογικοί άνδρες θα πρέπει να διεγείρονται από το γυμνό στήθος (που δεν θηλάζει) και όχι να τους ξυπνάει αισθήματα θαλπωρής. Και για να γίνει αυτό, θα πρέπει μεγαλώνοντας να μάθουν να βλέπουν το στήθος ως αντικείμενο πόθου, όχι ως μέσο παρηγοριάς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ. Πώς βοηθάς ένα τρίχρονο αγοράκι να δει το στήθος ως κάτι που εμπνέει ντροπή, αισθησιασμό, κάτι κρυφό, όταν το βγάζεις σε δημόσια θέα για την προσωπική του παρηγοριά ανά πάσα στιγμή και σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο; Πώς το βοηθάς να δει το πιπίλισμα του στήθους της φιλενάδας του ως κάτι αισθησιακό, όταν του επιτρέπεις να έχει μνήμες πιπιλίσματος του δικού σου στήθους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα ντε. Αυτό κι εγώ το έχω απορία. Είναι όμως σύνηθες για τους συλλόγους ψυχολόγων να μην μιλάνε δημοσίως, να μην δίνουν οδηγίες και να μην καταδικάζουν συμπεριφορές. Προσωπικά διαφωνώ με τη στάση αυτή... αλλά δεν με ρώτησαν κιόλας.

 

ο καθε επιστημονικος κλαδος μιλαει οταν εχει κατι να πει.αλλοι κλαδοι περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο.ακριβως επειδη ειναι μια επιστημη που ειναι δυσκολο να αποδειχτει γιατι ως επι τω πλειστον στηριζεται σε θεωριες οταν εχει πορισματα επιστημονικως εμπεριστατωμενα μια χαρα βγαινει και μιλαει και δινει οδηγιες

 

 

Πιστεύω πως ο ΠΟΥ λειτουργεί ως Πόντιος Πιλάτος. Βγάζει μια οδηγία που καλύπτει τους πάντες και σου λέει, πέραν αυτών κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Επίσης ο ΠΟΥ εξετάζει απλά τη σωματική υγεία και τίποτα άλλο. Τον ενδιαφέρει περισσότερο να πεθαίνουν λιγότερα αφρικανάκια παρά να έχουν ομαλή ψυχοσεξουαλική εξέλιξη περισσότερα ευρωπάκια.

 

τοτε πολυ απλα θα ελεγε οτι αφορα τις τριτοκοσμικες χωρες της Αφρικης.επισης και στις χωρες της ευρωπης υπηρχε πολυ μεγαλη βρεφικη/παιδικη θνησιμοτητα πριν χρονια και γινοτανε το ιδιο πραγμα.καθε οικογενεια με 6-7 παιδια μεσα σε ενα σπιτι(αυτην ηταν και η ελληνικη πραγματικοτητα)

 

 

Πώς βοηθάς ένα τρίχρονο αγοράκι να δει το στήθος ως κάτι που εμπνέει ντροπή, αισθησιασμό, κάτι κρυφό, όταν το βγάζεις σε δημόσια θέα για την προσωπική του παρηγοριά ανά πάσα στιγμή και σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο; Πώς το βοηθάς να δει το πιπίλισμα του στήθους της φιλενάδας του ως κάτι αισθησιακό, όταν του επιτρέπεις να έχει μνήμες πιπιλίσματος του δικού σου στήθους;

 

για να απαντησω στο τελευταιο σου ερωτημα θα πρεπει να ρωτησω κανα παππου απ το χωριο πως "καταφερε" και ειδε αισθησιακα το στηθος μετα απο τοοσο πιπιλισμα στα παιδικα του χρονια.εσυ εχεις ακουσει πολλους να παραπονιουνται οτι θηλασαν τοσο πολυ ωστε καταστραφηκε η σεξουαλικη τους ζωη?νομιζω οτι η ιδια η φυση εχει φροντισει γι αυτο.δυστυχως δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει η μνημη και ο εγκεφαλος.αλλα προφανως εχει τετοιους μηχανισμους που τοσους αιωνες λειτουργησε ετσι ωστε και να θηλαζουν τα παιδια και να αναπτυχθουν σωστοι μετεπειτα εφηβοι

Link to comment
Share on other sites

AthinaP οπως καταλαβαινεις ολα αυτα που λες ,μπορουν να ερμηνευθουν και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ...αφου οι ψυχολογοι δεν ξερουν τιποτε τι καθομαστε και ασχολουμαστε με ερευνες? Αφου τα παιδια δεν θυμουνται τιποτε απο την ηλικα των 3-4 γιατι προβληματιζομαστε τοσο πολυ με τα βιωματα τους μεχρι τοτε και φοβοαμστε πως αν τα πληγωσουμε σε μικρη ηλικια τοτε θα ειναι ανεπαρκεις, προβληματικοι ενηλικες κλπ κλπ?

 

Οπως καταλαβες καθε νομισμα εχει 2 οψεις, η αλλιως οτι θελουμε ερμηνευουμε:rolleyes:

 

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν ξέρουν τίποτε οι ψυχολόγοι. Πού ειπώθηκε αυτό; Όμως πλανήθηκαν σε κάποια θέματα πανηγυρικά, όπως ο Φρόυντ που ανέδειξε τότε το πότε θα κόψει την πανα το παιδί σε θέμα μεγάλης σημασίας, όταν τότε προσπαθούσαν από τους 18 μήνες, γιατί είχαν να πλένουν πανιά! Σήμερα, το πολύ πολύ να ανησυχήσει κάποιος για να μην του βρέξει το παιδί του το στρώμα ή το καρεκλάκι αυτοκινήτου, αλλά δεν θα το πάρει στο κατόπι το παιδί στο σημείο να του δημιουργήσει ψυχολογικα! Και εμένα θα μου δημιουργούσαν ψυχολογικά, αν μετρούσαν πότε πάω τουαλετα συνεχώς!

 

Οι ψυχο-τέτοιοι έχουν μια τάση, κάποιες φορές να παίρνουν κατι που αφορά μια συγκεκριμένη κοινωνία, μια συγκεκριμένη εποχή και να θέλουν να του δώσουν χροιά πανανθρώπινη, έτσι για να προσδώσουν αξία στις θεωρίες τους. Ένα κατεξοχήν θέμα που δεν μπορούν να το κάνουν αυτό είναι ο θηλασμός, γιατί εκεί το τι βολεύει και το τι συνηθίζεται, απέχει πολύ από εποχή σε εποχή.

 

Τι θέλω να πω... Δεν είναι ευαγγέλια όλα αυτά, είναι κάποιες φορές μια καλώς-κακώς εννοούμενη παράδοση που περνάει αφιλτράριστη από γενια σε γενιά "ειδικών". Και σε κάποια θέματα δεν χρειάζεται να τα υπερ-αναλύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι το καθε αγορακι χρειαζεται καμια ιδιαιτερη βοηθεια απο τη μαμα του στο πως θα αισθανθει και πως θα δει το πιπιλισμα της γκομενας πογ θα βρει μετα απο 10+ χρονια.Ο αντρας σας δλδ οσο σας βλεπει να θηλαζετε...αν σας εχει δει...αντιμετωπιζει δυσκολια μετα στο σεξ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ σε αυτό το τόπικ αλλά μια παρόμοια συζήτηση έχει γίνει κι εδώ για όσες ενδιαφέρεστε

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=138159

Α κι ένα σχόλιο για την εκπομπή της Τατιάνας γιατί έτυχε να την δω...η παιδίατρος ήταν όντως γλυκύτατη και μίλησε σωστά κατά την γνώμη μου, η ψυχολόγος είχε απόστηθίσει τα κλασικά που λένε σχετικά με θηλασμό και γενικώς μια άγνοια την είχε και δεν είχε απαντήσεις, η μια μαμά θεωρώ ήταν υπερβολική και η Τατιάνα απλώς ήθελε να γεμίσει λίγο χρόνο..γρνικώς μια "κενότητα"!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σας δλδ οσο σας βλεπει να θηλαζετε...αν σας εχει δει...αντιμετωπιζει δυσκολια μετα στο σεξ?

Οι άντρες μας έχουν ολοκληρώσει την ψυχοσεξουαλική τους ανάπτυξη. Δεν διαμορφώνουν προσωπικότητα ούτε προτιμήσεις στα 30 τους. Αυτά γίνονται στην παιδική ηλικία.... Εξ ου και η συζήτηση που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσυ εχεις ακουσει πολλους να παραπονιουνται οτι θηλασαν τοσο πολυ ωστε καταστραφηκε η σεξουαλικη τους ζωη?νομιζω οτι η ιδια η φυση εχει φροντισει γι αυτο.δυστυχως δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει η μνημη και ο εγκεφαλος.αλλα προφανως εχει τετοιους μηχανισμους που τοσους αιωνες λειτουργησε ετσι ωστε και να θηλαζουν τα παιδια και να αναπτυχθουν σωστοι μετεπειτα εφηβοι

Εγώ προσωπικά όχι, αλλά βασίζομαι στη γνώμη των ψυχοθεραπευτών που ασχολούνται με τα θέματα αυτά. Γιατί όπως καταλαβαίνεις αν κάποιος άντρας στον περίγυρό μου είχε κάποιο τέτοιο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το συζητούσε ανοιχτά.

 

Πάντως μην είσαστε τόσο βέβαιες ότι τα παλιά χρόνια όλα πήγαιναν ρολόι από πλευράς σεξουαλικής υγείας. Αντιθέτως θα έλεγα ότι πιο συχνά άκουγες για κουφά προβλήματα τις παλαιότερες δεκαετίες (άντρες που είχαν γεννηθεί το 50 ή το 60) παρά τώρα. Μην μου πείτε ότι δεν έχετε ακούσει κλασικές περιπτώσεις μαμάκηδων που έπαιρναν τις μητέρες τους μαζί στις διακοπές με τη φιλενάδα (για να μην μείνει μόνη η μαμά φυσικά) ή ακόμα και σε γαμήλια ταξίδια....

 

Δεν ξέρω πόσες από εσάς είσαστε μεγαλύτερες σε ηλικία και αν θυμόσαστε την περίπτωση νιόπαντρου ζευγαριού που είχε πιάσει η νύφη το γαμπρό να βυζαίνει τη μάνα του. Είχε γίνει χαμός τότε (πριν από 20-30 χρόνια λέμε τώρα). Υπερβολικό; Σαφώς. Αλλά συμβαίνουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, εσύ πού θα τοποθετούσες το χρονικό όριο; Επίσης, ο θηλασμός του μικρότερου παιδιού επηρεάζει αρνητικά το μεγαλύτερο/τα μεγαλύτερα ως προς την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, εσύ πού θα τοποθετούσες το χρονικό όριο; Επίσης, ο θηλασμός του μικρότερου παιδιού επηρεάζει αρνητικά το μεγαλύτερο/τα μεγαλύτερα ως προς την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη;

Μεταξύ 6 και 10 μηνών πιστεύω πως είναι μια καλή ηλικία για να σταματήσει ο θηλασμός, όσο το μωρό είναι ακόμα μωρό, γύρω στην εποχή που ξεκινάει τις στερεές και επίσης αρχίζει να περπατάει και να εξερευνεί τον κόσμο.

 

Ο θηλασμός μικρότερου παιδιού δεν είναι πρόβλημα αλλά νομίζω πως χρειάζεται η μαμά να έχει τις κεραίες της ανοιχτές στις αντιδράσεις του μεγαλύτερου παιδιού, ειδικά αν είναι αγόρι. Ας πούμε έχω ακούσει από φίλες μου ότι τα μεγαλύτερα παιδιά τους δεν θέλουν να τις βλέπουν να θηλάζουν ή δεν θέλουν να τις βλέπουν γυμνές (π.χ. στο μπάνιο ή όταν ντύνονται). Αν το παιδί εκφράσει δυσαρέσκεια, νομίζω ότι είναι καλό να το λάβεις υπόψιν (όχι να μην θηλάσεις το μικρότερο παιδί, αλλά να είσαι πιο διακριτική).

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 6 και 10 μηνών πιστεύω πως είναι μια καλή ηλικία για να σταματήσει ο θηλασμός, όσο το μωρό είναι ακόμα μωρό, γύρω στην εποχή που ξεκινάει τις στερεές και επίσης αρχίζει να περπατάει και να εξερευνεί τον κόσμο.

 

Ο θηλασμός μικρότερου παιδιού δεν είναι πρόβλημα αλλά νομίζω πως χρειάζεται η μαμά να έχει τις κεραίες της ανοιχτές στις αντιδράσεις του μεγαλύτερου παιδιού, ειδικά αν είναι αγόρι. Ας πούμε έχω ακούσει από φίλες μου ότι τα μεγαλύτερα παιδιά τους δεν θέλουν να τις βλέπουν να θηλάζουν ή δεν θέλουν να τις βλέπουν γυμνές (π.χ. στο μπάνιο ή όταν ντύνονται). Αν το παιδί εκφράσει δυσαρέσκεια, νομίζω ότι είναι καλό να το λάβεις υπόψιν (όχι να μην θηλάσεις το μικρότερο παιδί, αλλά να είσαι πιο διακριτική).

Ευχαριστώ για την απάντηση :D Πάντως, έχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το πόσο διακριτική μπορείς να είσαι με το νεογέννητο στο στήθος σχεδόν όλη μέρα...:?

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διάβασα τα ποστ επανέρχομαι.

Γιατί πρέπει να (κατα)κρίνουμε ότι μας φαίνεται διαφορετικό και μη οικείο? Μια μαμά θήλαζε δημόσια το 3χρονό της. Αίσχος! Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω? όχι..πως βγάζουμε συμπεράσματα? Μπορεί να έχει ψυχολογικά προβλήματα και να καταπιέζει το παιδί της, μπορεί πραγματικά να κάνει και το καλύτερο για το παιδί της, πως να το ξέρω εγώ για να εκφράσω γνώμη?

Γενικεύοντας..πολλά μπορεί να σοκάρουν τον καθένα...εγώ σοκαρίστηκα που είδα μια μαμά να ταϊζει το υπερβαρο 4 χρονό της μια σακούλα γαριδάκια και μετά γεμιστά μπισκότα και αναψυκτικό. Το θεωρείτε αυτό σοκαριστικό? Λιγότερο, περισσότερο ή το ίδιο με μια μαμά που θηλάζει δημόσια ένα 3χρονο?

Τι συζητάμε εδώ? Κάποια κοπέλα είπε πως δεν πρέπει να θηλάζει δημόσια, στο σπίτι ας κάνει ότι θέλει!!!! Αυτό είναι το θέμα? Αλήθεια? Σπίτι ας θηλάζει μέχρι τα 20? Αθάνατη ελληνική κοινωνία!

Θα σας σόκαρε μια μαμά που χτυπάει δημόσια το παιδί της? Ιδιωτικά?

Τι είναι φυσιολογικό? Τι μη φυσιολογικό? Ποιός το ορίζει σε κάθε εποχή και κάθε κοινωνία? Εγώ? Το φόρουμ? Οι ψυχολόγοι?

Έλεος ρε κορίτσια με τον μακροχρόνιο και τον δημόσιο θηλασμό...Δεν θέλετε να θηλάσετε? δικαιωμά σας! Μια άλλη θέλει να θηλάσει όσο πάει? δικαιωμά της...δημόσια? γιατί όχι? Γιατί βλάπτει το παιδί της? Ποιός το λέει? Ποιός κατέχει την υπέρτατη αλήθεια του μέχρι πότε πρέπει να θηλάσει ένα παιδί? Αν θηλάζει στα 3 θα έχει ψυχο-σεξουαλικά προβλήματα! Μάλιστα...που το ξέρεις???? Τέτοιες έρευνες δεν έχουν γίνει! Κι αν είχαν γίνει συμπεράσματα δεν θα βγάζαμε γιατί είναι τόσο "υποκειμενικά" όλα. Έχω την αίσθηση πως τα σεξουαλικά προβλήματα έχουν πιο σύνθετες ρίζες. Ο άντρας σας πάλι γιατί να χάνει την σεξουαλική επιθυμία του προς εσάς αν θηλάζετε? Κι αν την χάνει έχετε αναρωτηθεί μήπως αυτός έχει πρόβλημα κι όχι όλοι οι άλλοι?

Θα πω άλλη μια πως ανθρωπολογικά το ανθρώπινο είδος είναι προγραμματισμένο να αποθηλάζει κάπου κατά τα 2-3, μέσος όρος μιλάμε...επομένως αυτό θα συμβεί αν αφήσουμε ελεύθερα ένα παιδί (δεν προσφέρω-δεν αρνούμαι) κατά μέσο όρο πάντα, έτσι? Το κάθε μικρούλι ανατπύσσεται ψυχοκινητικά στον δικό του χρόνο (υπάρχει ένα εύρος φυσιολογικού βγαλμένο απο επιστημονικές μετρήσεις) κι η μαμά το υποστηρίζει και το ενθαρρύνει όταν πρέπει. Μια φίλη μου ταϊζει το 2χρονό της αλεσμένα γιατί αλλιώς δεν τρώει λέει. Δεν ξέρω, μπορεί όντως να μην τρώει αλλιώς και να μην έχει ωριμάσει...μπορεί πάλι η μαμά του να βαριέται να προσπαθήσει να το ταίσει κομματάκια, παίρνει πολύ χρόνο αρχικά και είναι "βρώμικη" δουλειά. Εσάς σας φαίνεται φυσιολογικό αυτό?

Κορίτσια ο θηλασμός είναι φυσιολογικός...αν σας ενοχλεί για τον όποιο λόγο δικαιωμά σας..μην κατακρίνετε όμως και αν θέλετε κρατήστε λίγο το μυαλό σας ανοιχτό και δείτε πιο σφαιρικά κι ανοιχτά το όλο θέμα. Α και μην νομίζετε πως όποια θηλάζει δημόσια θέλει να "δειχτεί"...βαρέθηκα να το ακούω αυτό! Όποια δίνει δημόσια μπιμπερό θέλει να "δειχτεί"?

Για την ιστορία έχω δυο παιδιά το ένα δεν το θήλασα το μωρό μου το θηλάζω. Δεν είμαι καμιά τρελή/φανατική/ακτιβίστρια του θηλασμού αλλά πραγματικά βαρέθηκα να ακούω τα ίδια και τα ίδια ειδικά όταν υπάρχουν πια ένα σωρό στοιχεία που ανατρέπουν την κατά του (μακροχρόνιου) θηλαμού θεωρείες. Όπως και να χει ειρήνη υμίν και μην χολοσκάτε για τέτοια θέματα ειδικά αν δεν ξέρετε την κάθε περίπτωση. Υπάρχουν τόσα πολλά σημαντικότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratee, μην ανησυχείς, η Little Monkey δε δηλώνει παιδίατρος αλλά ψυχολόγος αν δεν κάνω λάθος :) Όπως και να 'χει, βρήκα ενδιαφέρουσα την τοποθέτησή της και της ζήτησα να επεκταθεί στα συγκεκριμένα θέματα, όπως επεκτάθηκαν και άλλα μέλη ;)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία που δεν είναι παιδίατρος.

 

Η σύσταση για έκθεση του βρέφους στις πολλαπλές και αποδεδειγμένες επιπτώσεις, βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες, της κατανάλωσης τεχνητού γάλακτος, στο βωμό της αμφιλεγόμενης -στην καλύτερη περίπτωση- ψυχοσεξουαλικής ωρίμασης που πρόσφερει ο αποθηλασμος κάτω του έτους, είναι επικίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία που δεν είναι παιδίατρος.

 

Η σύσταση για έκθεση του βρέφους στις πολλαπλές και αποδεδειγμένες επιπτώσεις, βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες, της κατανάλωσης τεχνητού γάλακτος, στο βωμό της αμφιλεγόμενης -στην καλύτερη περίπτωση- ψυχοσεξουαλικής ωρίμασης που πρόσφερει ο αποθηλασμος κάτω του έτους, είναι επικίνδυνη.

Αγαπητή Scratee, αμφιλεγόμενη θα χαρακτήριζα την κριτική μιας παιδιάτρου σε θέμα που άπτεται της Ψυχολογίας -μετά συγχωρήσεως, αλλά τόσα χρόνια διαβάζω το απίστευτο κράξιμο για γυναικολόγους, παιδιάτρους και λοιπούς γιατρούς που επικαλούνταν λόγους ψυχολογίας ώστε να πείσουν για αποθηλασμό, θα μπορούσες λοιπόν να μου πεις ποιά είναι η διαφορά σου από τους συγκεκριμένους συναδέλφους σου σε ό, τι αφορά τις γνώσεις σας στην Ψυχολογία;

 

ΟΚ, το εμπέδωσα ότι ως παιδίατρος το θεωρείς απαράδεκτο, το είπες από την αρχή του θέματος, ενδεχομένως και η προσωπική σου εκτίμηση, εμπειρία και άποψη να συμπίπτουν με την επιστημονική σου, τι να κάνουμε τώρα; Να υιοθετήσουμε άκριτα τη θέση σου; Αποκλείεις να υπάρχουν πιο ειδικοί στην ψυχολογική διάσταση του θηλασμού από τους παιδιάτρους; Οποιαδήποτε διαφορετική άποψη δε μπορεί παρά να κρύβει οικονομικό συμφέρον -και μάλιστα ειδικώς για τις γαλακτοβιομηχανίες (και ποτέ για τους "γιατρούς-φίλους του θηλασμού":cool:); [Για εμένα, αν έχει κάποιος τέτοια ακλόνητη πεποίθηση, κακώς ασχολείται με έρευνες -αν, πράγματι, ασχολείται- χάνει τον χρόνο του. Έχει ήδη άποψη που δεν πρόκειται να την αλλάξει ακόμα και όλη η βιβλιογραφία να ανατραπεί -τότε θα μιλήσει για στημένες έρευνες, εδώ θα 'μαστε:lol:]. Και τι γίνεται με το... συναισθηματικό συμφέρον;;)

 

Φιλικά

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι μια πρόοδος που το θέμα συζητιέται σε εκπομπή μεγάλης τηλεθέασης. Μου έκανε εντύπωση η τοποθέτηση της Τατιάνας, που φάνηκε ότι είχε επηρεαστεί από νοοτροπίες "φτάνει και περισσεύει μέχρι το Χ διάστημα", αλλά η ίδια το ξανασκέφτεται φαίνεται...

 

Μια δόση υπερβολής βρήκα στις μαμάδες που ήταν παρούσες στο πάνελ, αλλά αναμενόμενο κατά κάποιον τρόπο. Πάντως φαίνεται ότι επέβαλαν (δεν ξέρω αν είναι σωστή η λέξη) με τον τρόπο τους στον κύκλο τους να είναι νορμάλ η διαδικασία... Τουλάχιστον η μία που μίλησε για το πώς την αντιμετωπίζουν στον παιδικό. Είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει πάντα η αποδοχή; Και αν υπάρχουν λίγοι έστω που το βρίσκουν υπερβολικά παράξενο, να τις δει πχ κάποιος δημόσια σε καφετέρια με μια "τέτοια" φίλη τους, η διατήρηση κοινωνικών σχέσεων έρχεται πιο κάτω σε προτεραιότητα σε σχέση με το μεγαλούτσικο παιδί να έχει διαθέσιμη τη μαμά κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες; Ειπώθηκε ότι η μαμά σταμάτησε και τη δουλειά προκειμένου να το έχει αυτό το παιδί. Όχι να διατηρηθεί απλά ο θηλασμός, αλλά το παιδί να έχει ανεμπόδιστο θηλασμό μέχρι όσο πάει. Πόσο μπορεί να είναι εφικτό αυτό για τη μέση οικογένεια; Και πόσα είναι τελικά αυτά τα ωφέλη του ανεμπόδιστου, ώστε η μαμά να βάλει πίσω την προσωπική της ολοκλήρωση, να μην πουμε για το οικονομικό, που θα τοποθετήσει ενδεχομένως και κοινωνικά το παιδί της; Η συγκεκριμένη πιθανότατα ζύγισε τις συνθήκες και μπόρεσε να το κάνει, οι περισσότερες για διάφορους λόγους δεν μπορούν.

 

Τώρα θα ζητήσω και εγώ πηγές για αυτό με την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη... Οι πηγές είναι τα μυστικά που λένε στο αυτί μεταξύ τους οι ψυχολόγοι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην είσαστε τόσο βέβαιες ότι τα παλιά χρόνια όλα πήγαιναν ρολόι από πλευράς σεξουαλικής υγείας. Αντιθέτως θα έλεγα ότι πιο συχνά άκουγες για κουφά προβλήματα τις παλαιότερες δεκαετίες (άντρες που είχαν γεννηθεί το 50 ή το 60) παρά τώρα. Μην μου πείτε ότι δεν έχετε ακούσει κλασικές περιπτώσεις μαμάκηδων που έπαιρναν τις μητέρες τους μαζί στις διακοπές με τη φιλενάδα (για να μην μείνει μόνη η μαμά φυσικά) ή ακόμα και σε γαμήλια ταξίδια....

 

το ειχα γραψει και πιο κατω οτι σαφως υπηρχαν προβληματικοι ανθρωποι και τα παλια τα χρονια και παιδοφιλοι,και μαμακηδες και λογιων λογιων ανθρωποι και συμφωνω οτι τοτε τα κρυβανε πολυ ολα αυτα

 

Δεν ξέρω πόσες από εσάς είσαστε μεγαλύτερες σε ηλικία και αν θυμόσαστε την περίπτωση νιόπαντρου ζευγαριού που είχε πιάσει η νύφη το γαμπρό να βυζαίνει τη μάνα του. Είχε γίνει χαμός τότε (πριν από 20-30 χρόνια λέμε τώρα). Υπερβολικό; Σαφώς. Αλλά συμβαίνουν και αυτά.

 

δεν θελω να παω σε ακραιες καταστασεις.παντα υπαρχει η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.σαφως υπαρχουν και αυτα

Link to comment
Share on other sites

Julianna, μάλλον δεν κατάλαβες πώς το εννοώ. Μπορεί κι εγώ να τα γράφω κάπως βιαστικά, γιατί γράφω από κινητό τις νύχτες. :)

 

Ουδέποτε τοποθετήθηκα στα θέματα ψυχολογίας, στο τόπικ. Άν δε βαριέσαι, ρίξε πάλι μια ματιά στις απαντήσεις μου. Ακριβώς γιατί έχω πολύ περιορισμένες γνώσεις (από ένα 7άρι, στην Ψυχολογία του Α' έτους και την Ψυχιατρική του Στ') . Τόνισα, μόνο, αυτό που περιέγραψε ακόμα καλύτερα η .Aimee: ότι μέχρι να έχουμε αδιάσειστα στοιχεία για την αρνητική επίδραση του θηλασμού στην ψυχολογία (δε φταίω εγώ που δεν έχουμε!), πρέπει να παραμείνουμε στις επίσημες συστάσεις της σύγχρονης επιστημονικής κοινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά συζητάμε το θέμα σε λάθος βάση. Το τρίχρονο που είδε η θεματοθέτρια στον παιδότοπο δεν θήλαζε εκείνη τη στιγμή - με την έννοια ότι δεν τρεφόταν από το γάλα της μαμάς. Όταν οι γιατροί λένε πως ο μακροχρόνιος θηλασμός κάνει καλό, εννοούν για τη σίτιση του μωρού με μητρικό γάλα αντί για γάλα εμπορίου. Ένα τρίχρονο πρώτον δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας / όποτε διψάει, ενώ (τουλάχιστον στην Αγγλία) η οδηγία είναι μετά τον πρώτο χρόνο να περιορίζεται η πρόσληψη γάλατος και να παίρνουν τη θέση του οι στερεές τροφές. Από την άποψη αυτή, νομίζω ότι το σωστό για ένα 3χρονο που πεινάει/διψάει είναι να φάει ένα τοστ ή ένα γιαουρτάκι και να πιει νεράκι. Προσωπικά θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν η μαμά του έδινε γάλα από το ποτηράκι, έτσι ξεκάρφωτα στη μέση της ημέρας.

 

Το 3χρονο που θηλάζει στον παιδότοπο (ή στο σπίτι) θέλει απλά να πιπιλίσει για παρηγοριά. Όπως τα παιδάκια που αν δεν έχουν κόψει την πιπίλα στην ηλικία αυτή, έτσι και την είχαν δίπλα τους την ώρα του παιχνιδιού, θα την άρπαζαν σε τακτά χρονικά διαστήματα και θα την μασούλαγαν. Το ίδιο πριν τον βραδυνό ύπνο για να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν.

 

Το ερώτημα είναι πρώτον κατά πόσο είναι αποδεκτό για την κοινωνία μας μια γυναίκα να βγάζει το στήθος της σε κοινή θέα σε δημόσιο χώρο (όχι παραλία) και δεύτερον κατά πόσο ένα τρίχρονο θα έπρεπε ήδη να έχει μάθει και να έχει ενστερνιστεί τους κανόνες που λένε πως σε δημόσιο χώρο δεν ασχολούμαστε και δεν γυμνώνουμε τα κρυφά μέρη του σώματος. Αν δηλαδή ένα τρίχρονο στον παιδότοπο ήθελε να κατεβάσει τα βρακιά του και να χαϊδέψει τα γεννητικά του όργανα (έτσι για λίγο, μόνο για την ευχαρίστηση) ή να παίξει με το στήθος της μαμάς του (να το ζουλήξει, να το πασπατέψει χωρίς να θηλάσει) θα το θεωρούσατε φυσιολογικό;

 

Πριν λίγο καιρό είχα πάει τον γιο μου στο γιατρό και εκεί που έπαιζαν τα παιδάκια ήρθε στην αγκαλιά μου ένα άλλο (ξένο) παιδάκι. Μόλις το σήκωσα, άρχισε να ψάχνει το στήθος μου. Η μαμά του γέλασε και μου είπε "ψάχνει για μεμέ" :D Το παιδάκι ήταν 12 μηνών, ίσα που περπάταγε. Απόλυτα φυσιολογικό, θα μου πείτε. Αν ήταν 3 χρονών, θα λέγατε το ίδιο; Πότε νομίζετε ότι είναι λογικό ένα παιδάκι να καταλαβαίνει πως τα μεμέ της μαμάς (ή μιας άλλης κυρίας) δεν είναι για πασπάτεμα; Πότε μπαίνει αυτό το όριο που το παιδί καταλαβαίνει πως είναι ντροπή τα μεμέ της μαμάς να είναι σε δημόσια θέα, ότι δεν αγγίζουμε τη μαμά στο στήθος και κανένα γονιό στα γεννητικά όργανα, ότι ντυνόμαστε και διατηρούμε τα ρούχα μας φορεμένα σε δημόσιους χώρους είτε μας έρχεται η όρεξη να πασπατέψουμε το στήθος της μαμάς είτε το πουλάκι μας;

 

Γιατί κάποια στιγμή τα όρια αυτά πρέπει να μπουν, για να μην έχουμε περίεργες εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey' date=' από καθαρά παιδιατρικής πλευράς, το να συστήνεις διακοπή του θηλασμού μεταξύ 6 και 10 μηνών είναι σκανδαλώδες.[/quote']

Δεν μιλάω από παιδιατρικής πλευράς, προφανώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, από καθαρά παιδιατρικής πλευράς, το να συστήνεις διακοπή του θηλασμού μεταξύ 6 και 10 μηνών είναι σκανδαλώδες.

Γιατί είναι σκανδαλώδες όμως; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις ακριβώς γιατί σκανδαλίστηκες. Τι παθαίνει το 10 μηνών παιδάκι που θα πιει γάλα σκόνη? Τι παθαίνουν τα μωράκια που κάνουν μεικτή διατροφή? Τι παθαίνουν τα μωράκια που δεν θηλάζουν?

 

Φαντάζομαι ότι έχετε στην ...επιστημονική κοινότητα αδιάσειστα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι τα μωράκια που προσλαμβάνουν γάλα σκόνη (είτε ως γάλα είτε σε κρέμες) ή που δεν θηλάζουν μέχρι να πάνε 3-4 χρονών παθαίνουν κάτι σοβαρό. Ποια είναι τα στοιχεία αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...