Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν τα μικρά σνιφάρουν κόλλα ή βενζίνη


Belfaccino

Recommended Posts

Σήμερα η ομάδα μαθητών Δ' δημοτικού στην οποία διδάσκω Αγγλικά (ιδιαίτερα), μου ανέφερε μια μόδα που κυκλοφορεί στο σχολείο τους, προφανώς εδώ και πολύ καιρό, του να μυρίζουν την κόλλα UHU που έχουν στη σχολική του τσάντα, στικ και υγρή κόλλα.

 

Το θεωρούν ως κάτι που έχει πλάκα και δεν έχουν καμία ιδέα για το πού μπορεί να οδηγήσει αυτή η φαινομενικά αθώα συνήθεια (ή έχουν ακούσει για τις "ευχάριστες" παρενέργειες, αλλά δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τον κίνδυνο).

 

Αν και λέγεται ότι η κόλλα τύπου UHU στικ δεν περιέχει διαλύτες, άρα δεν φέρνει τα αποτελέσματα που έχει το σνιφάρισμα μιας επαγγελματικής κόλλας, γεγονός παραμένει ότι η πράξη αυτή εκδηλώνει την αθώα τάση των παιδιών να πειραματίζονται.

 

Μόνο που, στην περίπτωση αυτή, πρόκειται για πειραματισμό με ουσίες. Από το UHU, κάποιο πιο τολμηρό παιδί ίσως βρει κόλλα ανάμεσα στα εργαλεία του πατέρα του και δοκιμάσει να το σνιφάρει.

Η επίδραση της εισπνοής μιας κόλλας είναι άμεση στο νευρολογικό σύστημα του ανθρώπου. Είναι, επίσης, εθιστική και οδηγεί σε τραγικά αποτελέσματα αν δεν κοπεί η συνήθεια.

 

Μιλώντας με τους γονείς, διαπίστωσα ότι κάποιοι δεν είχαν ιδέα γι αυτό το θέμα.

 

Γι' αυτό ανοίγω ένα νήμα εδώ.

 

Έχω βρει ένα άρθρο σχετικά με αυτό, προς ενημέρωσή μας.

 

http://www.psychiatry24x7.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=substance_inhalants

 

Κι εδώ για τη βενζίνη:

http://www.troktikaras.com/2010/08/blog-post_17.html

 

Ας έχουμε το νου μας κι ας εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας όσο είναι νωρίς. Πρέπει να είμαστε πάντα ένα βήμα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ μικρή (πολλά πολλά χρόνια πριν δηλαδή) την μασούσα και την έκανα τσίχλα :S

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μου φαίνεται απίστευτο... Και πώς ξεκίνησε αυτό το κολπάκι? Το ανακάλυψαν μόνα τους ή τους το είπε κάποιος? Και ειδικά τη βενζίνη.:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν πήγαινα γυμνάσιο έκανα παρέα με κατι αγορια, γιοι κουμπαρων των δικων μου. Καποια στιγμη ανακάλυψα οτι παιδια απο την παρεα τους μοιριζαν βενζινη ή κολλα. Μου φάνηκε πολυ κουλο, μιας και ημουν παιδι συγκρατημενο. Αλλά μετα απο κουβεντα μαζι τους ανακαλυψα οτι οντως ήταν κατι εθιστικο.

Για μενα είναι η αρχη πειραματισμου με ουσιες, οπως ειπωθηκε παραπανω. Γιαυτο πολυ προσοχη και επαγρυπνηση στους γονεις

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μικρή (πολλά πολλά χρόνια πριν δηλαδή) την μασούσα και την έκανα τσίχλα :S

 

Αχ κι εγω! Εφτιαχνα με τα χερια μου μια μπαλιτσα και μετα τη μασουσα! Στο δημοτικο αυτα... Δεν ξερω πως μου ειχε ερθει... Δεν το εκανα για μοδα, ουτε αισθανομουν εθισμενη ή οτι φτιαχνομαι! Αχ και νομιζα οτι ημουν μονη στον κοσμο αυτο... Πολυ χαρηκα τωρα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μου φαίνεται απίστευτο... Και πώς ξεκίνησε αυτό το κολπάκι? Το ανακάλυψαν μόνα τους ή τους το είπε κάποιος? Και ειδικά τη βενζίνη.:confused::confused:

 

Είναι πολύ διαδεδομένο μεταξύ των χρηστών ουσιών όταν δεν έχουν τη δόση τους και παλιά μόδα στα σχολεία στο εξωτερικό από '80 με επαγγελματικές κόλλες, δες εδώ http://www.solveitonline.co.uk/, http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article624790.ece. Τώρα το γύρισαν στη βενζίνη από γεμιστήρες αναπτήρων. Δυστυχώς κάποτε θα έφθανε και εδώ. Φαίνεται αθώο αλλά ένα παιδί μπορεί να φτιαχτεί σε 15-30 δευτερόλεπτα μυρίζοντας διαλύτες και θέλει προσοχή από τους γονείς γιατί ποιος ξέρει πόσα χρόνια θα περάσουν μέχρι να υπάρξει ενημέρωση στα σχολεία από επίσημο φορέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aυτό με την βενζίνη το έχω ακούσει και εγώ,αλλά για παιδιά στην εφηβεία...Το ονομάζουν "Τζίνα" αν δεν κάνω λάθος...!Βάζουν βενζίνη στο μανίκι της μπλούζας και σνιφάρουν...Είναι κάτι σαν να χάνουν τις αισθήσεις...καλό είναι να έχουμε όλοι το νου μας για όλους,και όχι μόνο για τα παιδιά μας! Το ότι δεν έχει τύχει σε εμάς δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά μας και να μην δίνουμε σημασία...!

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καλε με την βενζίνα (Ζίνα) ειναι αρχαιο....

Το εκαναν οι συμμαθητες μου το 1989.... Εκτη Δημοτικου ε....

Ηταν αρκετά διεδομένο αλλα επειδη βρωμουσε πολυ καποιοι εκαναν και Uhu...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κανανε παιδια στο γυμνασιο οταν πηγαινα εγω δηλ.....πριν 800σια χρονια.οταν ομως πηγαινε δημοτικο η κορη μου πολλα παιδια 'παιζαν'με ενα ενα παιχνιδι πολυ επικυνδινο και διαδεδομενο στην αμερικη απο οτι ειχα ψαξει τοτε(τωρα η κορη μου ειναι 2α γυμνασιου).τον πνυγμο,το ξερετε?κλειναν την αναπνοη τους με διαφορους τροπους μεχρι πριν χασουν τις αισθησεις τους ή να κοκκινισουν,ευτυχως μου το ειπε η μικρη και επεσα πανω της και μπλαμπλα και δεν μας αγγιξε.και δεν μου το πε στο στυλ μαμα αυτο κανουν τα παιδια στο σχολειο αλλα η τδε μαμα οταν κοκκινιζει εχει πολυ πλακα γτ κοκκινιζει ολο το προσωπο της.και ρωτωντας κατεληξα στο να μαθω.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...