Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέση και βάρος μωρού


Recommended Posts


Διαφημίσεις


το χέρι ειδικά στον καρπό μου είχε πονέσει και μένα, τώρα είναι λίγο καλύτερα. Νομίζω ότι έφταιγε ο τρόπος που την κρατούσα για να ρευτεί. Ξεκούρασε το όσο μπορείς.

 

Κάπου διάβασα ότι μια κοπέλα έπαθε τεντονίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη μεση το επαθα 3-4 μερες τωρα..

παρατηρησα πως οποτε την κανω μπανιο η οταν την πλενω στην αλλαγη πανας με πιανει..εχει βαρυνει αρκετα..

προσπαθω να μην τη σηκωνω πολυ, οταν ειναι εδω ο αντρας μου μου την μεταφερει αυτος οπου θελω. μαλλον με βλεπω για ζωνη γιατι αμα μεινω...παει..την πατησα..

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή..... είμαι με τενοντίτιδα από αρχές Δεκέμβρη, όσο για την μέση μερικές φορές αισθάνομαι ότι θα κοπεί στα 2.. η ζώνη δεν με βοήθησε πολύ.. προσπαθώ όσο γίνεται να μην την έχω αγκαλιά και να είμαι όρθια.. και όταν την αλλάζω δεν σκύβω αλλά γονατίζω, έτσι είμαι ακριβώς το ύψος που θέλω χωρίς να επιβαρύνω την μέση και την πλάτη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή..... είμαι με τενοντίτιδα από αρχές Δεκέμβρη, όσο για την μέση μερικές φορές αισθάνομαι ότι θα κοπεί στα 2.. η ζώνη δεν με βοήθησε πολύ.. προσπαθώ όσο γίνεται να μην την έχω αγκαλιά και να είμαι όρθια.. και όταν την αλλάζω δεν σκύβω αλλά γονατίζω, έτσι είμαι ακριβώς το ύψος που θέλω χωρίς να επιβαρύνω την μέση και την πλάτη μου.

 

Αυτο που προτείνεις με το γονάτισμα θα το δοκιμάσω. Όμως παραμένει το γεγονός όταν τη σηκώνω από το κρεβάτι που είναι χαμηλά.

 

Το μεσημέρι δοκίμασα μια ζ'ωνη και μου φάνηκε καλή. ήταν η πιο ελαφριά που υπήρχε και υπάρχει και η πιο σκληρή. Δεν πήρα τελικά γιατί είπα μήπως πάω σε ορθοπαιδικό για να μην πάρω κάτι και κάνω κακό παρά καλό.

 

Για την τενοντίτιτδα έκανες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πήρα επίδεσμο από το φαρμακείο, (έναν που μπαίνει όλο το χέρι μεσα), και το δένω, τουλάχιστον όταν είναι δεμένο, δεν πονάει τόσο πολύ.. Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση (αλλά δεν γίνεται) και ν' αποφεύγω να την κρατάω με αυτό το χέρι... Επίσης να σου πω ότι και μπάνιο γονατιστή την κάνω και πέραν του οτι με ξεκουράζει.. έχω βολευτεί καλύτερα, γιατί είμαι πιο κοντά της.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γέννα οι κοιλιακοί μύες χαλαρώνουν πολύ και χρειάζονται αρκετό καιρό για να επανέλθουν, ανάλογα και με το αν η γυναίκα γυμνάζεται ή όχι. Είναι σημαντικό να γυμναστούν οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι, γιατί αυτοί οι μύες στηρίζουν το σώμα. Αυτός ο πόνος που νιώθετε, δεν οφείλεται μόνο στο βάρος του μωρού, είναι αποτέλεσμα της χαλάρωσης και μετατόπισης των μυών από την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, του βάρους του μωρού και του λάθος τρόπου που σηκώνουμε το μωρό.

Πολύ σωστά αυτά που είπατε, δηλ. το να σηκώνετε το μωρό λυγίζοντας τα γόνατα και όχι με τη μέση, επίσης η στάση σας όταν το κάνετε μπάνιο και αν το αλλάζετε σε χαμηλό κρεβάτι. Θα βοηθούσε ίσως να το παίρνετε αγκαλιά από το κρεβάτι καθιστές και μετά να σηκωνόσαστε με το μωρό ήδη στην αγκαλιά σας.

Προσπαθήστε να κάνετε λίγες ασκήσεις κοιλιακών ή και ραχιαίων, απλές και εύκολες, ώστε να δουλέψει λίγο η περιοχή!

Δεν ξέρω για τις ζώνες, άλλοι λένε ότι βοηθάνε, άλλοι ότι οδηγούν τους μύες να τεμπελιάζουν και με το χρόνο το πρόβλημα γίνεται χειρότερο. Ίσως βοηθάνε προσωρινά, για ανακούφιση σε έξαρση του πόνου :?

 

Δείτε λίγο και εδώ:http://www.physio.gr/article_read.asp?id=139

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τις ζώνες, άλλοι λένε ότι βοηθάνε, άλλοι ότι οδηγούν τους μύες να τεμπελιάζουν και με το χρόνο το πρόβλημα γίνεται χειρότερο. Ίσως βοηθάνε προσωρινά, για ανακούφιση σε έξαρση του πόνου :?

 

 

Αυτό μου είπε και η φαρμακοποιός. Δε ξέρω. Ίσως από Δευτέρα να πάω σε κανένα γιατρό να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ Σοφούκα με 4 παιδιά πως τα καταφέρνεις; Γιατί το βάρος είναι μεγαλύτερο από τα δικά μας.

 

Πάντα έκανα γυμναστική ανάμεσα από τις εγκυμοσύνες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα στη μέση, εκτός από τώρα που δεν έχω ξεκινήσει ακόμα γυμναστήριο. Εμένα με επιβαρύνει πολλύ το γεγονός ότι ανεβάζω το καρότσι περίπου 10 σκαλιά που έχουμε πριν το ανσανσέρ, πολλές φορές τη μέρα (γιατί έχουμε τα εξωσχολικά κλπ.) Γι αυτό, και επειδή δεν προλαβαίνω στην παρούσα φάση γυμναστήριο, αποφάσισα να πηγαίνω για περπάτημα με το μωρό στο mei tai. Ξεκίνησα σε φάση που σχεδόν δεν μπορούσα να κουνήσω από τον πόνο στη μέση και μετά από 2-3 φορές που περπάτησα για κανένα μισάωρο, δεν με ενοχλεί πια. Προσπαθώ να κάνω και ασκήσεις με μία μεγάλη μπάλα που έχω (fit ball λέγεται) και γενικά να κινούμαι όσο μπορώ.

Πραγματικά πιστεύω πως η γυμναστική που έκανα με έσωσε από τα χειρότερα, αφού τα τελευταία 9 χρόνια είτε είμαι έγκυος είτε σηκώνω μωρά, καρότσια, ψώνια, είτε όλα αυτά μαζί! :lol::lol: Ακόμα και το γεγονός ότι τώρα που δεν γυμνάζομαι έχω πρόβλημα το επιβεβαιώνει αυτό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

τα τελευταία 9 χρόνια είτε είμαι έγκυος είτε σηκώνω μωρά, καρότσια, ψώνια, είτε όλα αυτά μαζί! :lol::lol:

 

:lol::lol: Πλάκα έχεις!

 

Πάντως στο σπίτι θα μπορούσα να κάνω κοιλιακούς. Έχω ένα όργανο σχετικό. Ευκαιρία να ... χρησιμοποιηθεί! :D

Link to comment
Share on other sites

θα συνηθισετε! Εγω δεν ειμαι της γυμναστικης αλλα χρησιμοποιησα πολυ το μαρσιππο το πρωτο 18 μηνο. Ο μπουλουκος μου ειναι 13Kg και εγω 6 μηνων εγκυος. Αναγκαστικα τον σηκωνω αγκαλια για να τον αλλαξω, για να τον συμαζεψω στην εκκλησια και οταν κουραζεται να περπαταει στο δρομο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΛΙΣ 8,5 ΚΙΛΑΚΙΑ) ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΝΔΙΛΙΤΙΔΑ

ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ, ΕΙΧΕ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΖΟΡΙΣΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ

ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΘΕΡΑΠΙΕΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ...

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΛΙΣ 8,5 ΚΙΛΑΚΙΑ) ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΝΔΙΛΙΤΙΔΑ

ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ, ΕΙΧΕ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΖΟΡΙΣΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ

ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΘΕΡΑΠΙΕΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ...

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΛΙΣ 8,5 ΚΙΛΑΚΙΑ) ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΝΔΙΛΙΤΙΔΑ

ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ, ΕΙΧΕ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΖΟΡΙΣΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ

ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΘΕΡΑΠΙΕΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ...

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...