Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικές συμβουλές για όσες βαπτίζουν


Ekabn

Recommended Posts

Τώρα που πλησιάζουν τα βαφτίσια μας, ακούω όλο και περισσότερο φίλες και συγγενείς να μου αποκαλύπτουν λεπτομέρειες της διαδικασίας που καλό είναι να τις ξέρουμε όσες πρόκειται να βαφτίσουμε, μη βρεθούμε προ απροόπτου.

 

Για παράδειγμα, μου είπαν ότι καλό είναι να πάρω μαζί και μια ακόμη πετσέτα, εκτός από τις δύο που περιλαμβάνει το σετ που αγοράζεις με τα λαδόπανα. Από τις δύο αυτές πετσέτες, η μία είναι για τη νονά και η άλλη για τον παπά. Αλλά εκεί που το ντύνεις το παιδί, δεν πρέπει και να το σκουπίσεις; Οπότε καλό είναι να πάρεις ακόμη μια πετσέτα γι αυτό το σκοπό.

 

Αν έχετε άλλες σχετικές παρατηρήσεις επί της διαδικασίας, παρακαλώ να μας τις πείτε, ώστε να είμαστε όσο πιο προετοιμασμένες γίνεται.

 

Μερσίιιιιιι :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ'ότι ξέρω, η μεγάλη πετσέτα (αυτή που βάζουν στη νονά) είναι αυτή που χρησιμοποιείς για να σκουπίσεις το παιδί, οπότε δε χρειάζεται πρόσθετη πετσέτα. Λες να μην μου τα έχουνε πει καλά;

Εμένα, η συμβουλή που μου δόθηκε είναι να φροντίσω να μην είναι πολύ γεμάτο το μπουκάλι με το λάδι, γιατί πολλοί παπάδες θεωρούν ότι πρέπει να το αδειάσουν όλο και γίνεται το παιδί σαν μπαρμπουνάκι για τηγάνισμα και αυτό είναι και επικίνδυνο, γιατί γλιστράει και άβολο, γιατί δε φεύγουν τα πολλά με το σκούπισμα και μένει σαν βρεγμένος ποντικός, αλλά και πιθανόν δυσάρεστο για το παιδί, γιατί μπορεί να του πέσει και στα μάτια και τσούζει. :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επειδη βαφτισα περσυ με εκεινη την πετσετα της νονας την σκουπισαμε!!Αλλωστε αν το παρουμε και θρησκευτικα και η κανουρια πετσετα θα πρεπει να συμπεριληφθει στην ιεροτελεστια του τι τα κανουμε μετα!!Δεν τα πιστευω απολυτα ολα αυτα αλλα ως ενα σημειο ειναι καλο να τα κραταμε!Εγω θα προσθεσω να εχουμε οπωσδηποτε ενα μπουκαλακι νερο γιατι μπορει απο το κλαμα να γανιασει και να διψασει, μια πιπιλα για παρηγορια και ενα παιχνιδακι για απασχοληση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επειδη βαφτισα περσυ με εκεινη την πετσετα της νονας την σκουπισαμε!!Αλλωστε αν το παρουμε και θρησκευτικα και η κανουρια πετσετα θα πρεπει να συμπεριληφθει στην ιεροτελεστια του τι τα κανουμε μετα!!Δεν τα πιστευω απολυτα ολα αυτα αλλα ως ενα σημειο ειναι καλο να τα κραταμε!Εγω θα προσθεσω να εχουμε οπωσδηποτε ενα μπουκαλακι νερο γιατι μπορει απο το κλαμα να γανιασει και να διψασει, μια πιπιλα για παρηγορια και ενα παιχνιδακι για απασχοληση.

Συμφωνώ!!!

......και μην ξεχάσεις να κανονίσεις από πριν ποιό αγοράκι θα κρατήσει την λαμπάδα...:wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο αγοράκια κρατάνε τη λαμπάδα;

Κι εγώ γιατί ήμουν καμαρωτή-καμαρωτή και κρατούσα τη λαμπάδα στη βάφτιση του αδερφούλη μου (πριν από ΧΧ χρόνια) :?::?::?:

Ακόμα και σ' αυτό "παρακατιανές" είμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν ήξερα καν ότι τη λαμπάδα την κρατάει παιδάκι :shock:

Στην τελευταία βάφτιση που πήγα δεν την κράταγε κανείς.Επομένως πρέπει να είναι ελαφριά για να μπορεί να την σηκώνει η τετράχρονη ξαδερφούλα μας...

Πείτε κι άλλα γιατί δεν μπορεί θα υπάρχουν κι άλλες άσχετες :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι αυτό με το λάδι έχω να πω πως μερικοί παπάδες θέλουν πάει το λάδι ΠΑΝΤΟΥ!

Στη βάφτιση του γιού μου αφού ο πάπας άδειασε όλο το λάδι στη νονά τη ρώτησε αν έχει κι άλλο και ευτυχώς είχε προνοήσει και είχε ενα μπουκάλι ολόκληρο όπως το πέρνουμε απο το σουπερ μαρκετ και της το είχε στολίσει η κοπέλα που πήρε τα βαφτιστικά!Κι εγώ την κορόιδευα όταν το είδα αλλά ο πα΄ππάς ήθελε να μας λαδώσει για τα καλά!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τη λαμπάδα τη βάλαμε σε μια βάση plexiglass που έφερε ο νονός από το μαγαζί με τα βαπτιστικά και στο γύρω γύρω την κρατούσε η νονά γιατί τα παιδάκια που είχαμε ήταν μικρά... Ε μην πάρουμε και φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να ζητήσω να γεμίσουν καλά την κολυμπήθρα... Επειδή οι βοηθοί εκεί συνήθως βαριούνται και δεν θέλουν να κουβαλάνε, γεμίζουν τις κολυμπήθρες μέχρι τη μέση, και ο παπάς αναγκάζεται να τα ζουπάει μέσα τα μωρά για να βραχούν παντού! :roll:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

poly xrisimes simvoules! efxaristoume poly! egw exw didima kai i vaftisi einai stis 22/6. o papas mou eipe pws oi vaftiseis tha ginoun taftoxrona, diladi sto idio nero. tin wra pou tha teleiwsei to ena, tha valei to allo. mallon stin arxi to diavasma tha ginei taftoxrona kai gia ta dyo. ti na sas pw? ki emeis kai oi nonoi (4 parakalw) eimaste asxetoi! mou fainetai prepei na tilefwnisw ston papa liges meres prin, na tou pw oti den xeroume tipota kai oti prepei na mas leei ti na kanoume se kathe vima! elpizw na min einai periergos kai parexigithei!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο αγοράκια κρατάνε τη λαμπάδα;

Κι εγώ γιατί ήμουν καμαρωτή-καμαρωτή και κρατούσα τη λαμπάδα στη βάφτιση του αδερφούλη μου (πριν από ΧΧ χρόνια) :?::?::?:

Ακόμα και σ' αυτό "παρακατιανές" είμαστε;

.....μήπως επειδή είσαστε αδέλφια?

τι να πω...

κορίτσια σε όσες βαπτίσεις έχω πάει μόνο αγόρια κρατούσαν τις λαμπάδες...σε μία βάπτιση που πήγε να την κρατήσει ένα κοριτσάκι ο παπάς είπε : "όχι εσύ , είσαι κορίτσι ...αγόρι πρέπει να την κρατήσει"!!!

....και στην βάπτιση του γιού μου , που ήθελα να την κρατήσει η βαπτιστήρα μου, ο παπάς είπε ότι πρέπει να την κρατήσει ένα αγόρι...

 

.....μάλλον παίζει κάτι ανάλογο με το ότι τα κορίτσια δεν μπαίνουν στο ιερό...προφανώς βρίσκουν συνεχώς τρόπους να μας τιμωρούνε για το προπατορικό αμάρτημα... :lol:.....δεν έχουν καταλάβει ότι και μόνες μας να το τρώγαμε το μήλο, πάλι θα έχαναν τον παράδεισο απ'τη ζωή τους χωρίς εμάς...? :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

.....δεν έχουν καταλάβει ότι και μόνες μας να το τρώγαμε το μήλο, πάλι θα έχαναν τον παράδεισο απ'τη ζωή τους χωρίς εμάς...? :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Μαααααλιστα!!!!! Δλδ αν δε διαθετουμε αγορακι τι κανομε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

.....δεν έχουν καταλάβει ότι και μόνες μας να το τρώγαμε το μήλο, πάλι θα έχαναν τον παράδεισο απ'τη ζωή τους χωρίς εμάς...? :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Μαααααλιστα!!!!! Δλδ αν δε διαθετουμε αγορακι τι κανομε?

 

εμενα κοριτσακι την κραταγε την λαμπάδα και ο παπας δεν ειχε κανενα προβλημα.

.

 

Εγω με την πετσετα της νονας την σκουπισα αλλα επειδη εκλαιγε πολύ και δεν την ειχα σκουπίσει καλα την πήγα στο σπίτι και την εκανα με την ηρεμια μου . Ευτυχως που η νονα ειχε αγορασει και 2 ρουχο πιο ανετο και της το εβαλα και κοιμηθηκε μια χαρα.

 

Η γνωμη μου ειναι ότι όλα εξαρτουντε απο τον παπα ενα ανηψακι μου ταλαιπωρηθηκε τόσο πολύ με τον παπα που τότε ειχα σοκαριστει και εκανα να πάω σε βαφτιση 2 χρονια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

.....δεν έχουν καταλάβει ότι και μόνες μας να το τρώγαμε το μήλο, πάλι θα έχαναν τον παράδεισο απ'τη ζωή τους χωρίς εμάς...? :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Μαααααλιστα!!!!! Δλδ αν δε διαθετουμε αγορακι τι κανομε?

 

εμενα κοριτσακι την κραταγε την λαμπάδα και ο παπας δεν ειχε κανενα προβλημα.

.

 

Εγω με την πετσετα της νονας την σκουπισα αλλα επειδη εκλαιγε πολύ και δεν την ειχα σκουπίσει καλα την πήγα στο σπίτι και την εκανα με την ηρεμια μου . Ευτυχως που η νονα ειχε αγορασει και 2 ρουχο πιο ανετο και της το εβαλα και κοιμηθηκε μια χαρα.

 

Η γνωμη μου ειναι ότι όλα εξαρτουντε απο τον παπα ενα ανηψακι μου ταλαιπωρηθηκε τόσο πολύ με τον παπα που τότε ειχα σοκαριστει και εκανα να πάω σε βαφτιση 2 χρονια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

σε μία βάφτιση που πήγαμε την Κυριακή, επειδή προφανώς κι αυτοί πιάστηκαν εξ απροόπτου και δεν είχαν εύκαιρο παιδάκι, στην αρχή πήγαν να την δώσουν στην αδερφούλα του μωρού που βαφτιζόταν

ήταν όμως πολύ μικρούλα και δεν μπορούσε και τελικώς την κρατούσε η μαμά γύρω γύρω...

δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα...

 

 

επίσης αυτό που είδα μετά στην χαιρετούρα και δεν ξέρω πως μπορεί να βολευτεί είναι ότι η υπέροχη σατεν μπορντό τουαλέτα της είχε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ στάμπα από λάδι στο στήθος και στεναχωρήθηκα για λογαριασμό της

υπάρχει τρόπος να μην γίνει χάλια η μαμά?

Link to comment
Share on other sites

σε μία βάφτιση που πήγαμε την Κυριακή, επειδή προφανώς κι αυτοί πιάστηκαν εξ απροόπτου και δεν είχαν εύκαιρο παιδάκι, στην αρχή πήγαν να την δώσουν στην αδερφούλα του μωρού που βαφτιζόταν

ήταν όμως πολύ μικρούλα και δεν μπορούσε και τελικώς την κρατούσε η μαμά γύρω γύρω...

δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα...

 

 

επίσης αυτό που είδα μετά στην χαιρετούρα και δεν ξέρω πως μπορεί να βολευτεί είναι ότι η υπέροχη σατεν μπορντό τουαλέτα της είχε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ στάμπα από λάδι στο στήθος και στεναχωρήθηκα για λογαριασμό της

υπάρχει τρόπος να μην γίνει χάλια η μαμά?

 

θα ειχανε βαλει πολύ λαδι ε ? εγω που την κρατησα ντυμενη ομως τα λαδοπανα εκαναν καλη δουλεια δεν λερωθηκα ευτυχως γιατι αυτο που φοραγα ηταν μεταξωτο.

 

επίσης να σας πω τωρα που το θυμηθηκα να μην εχετε αγχος οτι το μωρακι θα ειναι λαδωμενο , το ελαιολαδο εχει βιταμινη και κανει πολύ καλο στο δερματακι του μωρου , επειδη ειναι ξηρο το δερματακι του θα δειτε οτι θα το αποροφισει αμεσως . Εκτος να του ρίξει πααααρα πολυ :shock:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Kαι στη δική μας βάφτιση κορίτσι κρατούσε τη λαμπάδα. Δεν το έχω ξανακούσει, είναι η αλήθεια. Μήπως είναι παραξενιά του παπά. Μαμά του Ωρίωνα, το τί θα γίνει με το φουστάνι της μαμάς και της νονάς είναι καθαρά τυχαίο. Αν το παιδί είναι αναστατωμένο συνήθως η νονά λερώνεται. Και αν είναι πάρα πολύ, και χρειαστεί να το πάρει η μαμά, τότε λερώνεται και η μαμά. Γι αυτό βάλτε λίγο λάδι στο μπουκαλάκι για να μη υπάρχει... περιθώριο και να έχετε λιγότερη ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

επίσης αυτό που είδα μετά στην χαιρετούρα και δεν ξέρω πως μπορεί να βολευτεί είναι ότι η υπέροχη σατεν μπορντό τουαλέτα της είχε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ στάμπα από λάδι στο στήθος και στεναχωρήθηκα για λογαριασμό της

υπάρχει τρόπος να μην γίνει χάλια η μαμά?

 

 

επίσης ευτυχως που δεν χαιρετησα κοριτσια η μικρη ειχε πλανταξει στο κλαμα και θα ηταν γολγοθας !

 

αν μπορειτε χαιρετιστε στο τραπεζι !!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια είχα πάει σε μια βάπτιση όπου ο παπάς μάζεψε όλα τα παιδάκια γύρω από την κολυμπήθρα και τα'χε εκεί γύρω σε όλη τη διάρκεια. Ήταν πανέμορφο και ήθελα κι εγώ κάτι τέτοιο. Όμως, δεν το προγραμμάτισα νωρίς και όταν φτάσαμε πια στην εκκλησία έρχονταν όλοι να μου μιλήσουν να με χαιρετήσουν και δεν κατάφερα να συνεννοηθώ με τα παιδάκια.

 

Αυτή είναι μια πρότασή μου σε όσες δεν έχετε ακόμη βαπτίσει, είναι τόσο όμορφο να βλέπεις τόσα παιδάκια γύρω απ'την κολυμπήθρα.

 

ΕΠίσης, άλλο λάθος που έκανα ήταν ότι κανόνισα τη λαμπάδα να την κρατάει μια ανηψούλα μου, που είναι μόνο 3 χρονών. Τελικά όμως δεν την κράτησε, ντρεπότανε και έβαλε τα κλάματα. Μετά ήρθε ένα άλλο ανηψάκι, γύρω στα 7, που τελικά βαρέθηκε μετά από 5 λεπτά.

 

Οπότε το ηθικό δίδαγμα είναι βρείτε παιδάκι κάπως μεγαλύτερο να κρατάει τη λαμπάδα. Τη δική μας τη βάλαμε σε μια βάση που είχε ειδικά γι αυτό το σκοπό η εκκλησία.

 

Επίσης δε χαιρετίσαμε μετά. Βέβαια ήταν γύρω στα 180 άτομα και είχα κέτερινγκ πίσω απ'την εκκλησία, οπότε προτίμησα να τους χαιρετήσω μετά, μεταξύ τύρου και αχλαδίου κυριολεκτικά. Τις βαριέμαι κι εγώ τις χαιρετούρες.

 

Για το θέμα της ποσότητας του νερού, νομίζω ότι τη βρίσκουν τη λύση οι παπάδες. Το νερό μας δεν πρέπει να ήταν πολύ, όμως στην τελευταία βουτιά ο παπάς έριξε με τα χέρια του το νερό στο μωρό, δεν το ζούληξε για να μπει μέσα. Αν, λοιπόν, είναι φυσιολογικός άνθρωπος θα τη βρει τη λύση χωρίς να ταλαιπωρήσει το μωρό.

 

Όσο για το λάδωμα των ρούχων, πρέπει να είναι μάλλον θέμα τύχης. Κι εγώ τον κράτησα το λαδωμένο ποντικό, αλλά δε λερώθηκα. Μη φοβάστε, είναι απλά τα πράγματα.

 

Αλλά ρε παιδιάαααααα, τί όμορφα που ήτανεεεεεε. Πέρασα πολύ ωραία, εύχομαι και σε σας όλες καλά να περάσετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...