Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαζάκια - πότε;;;


Agapi6

Recommended Posts

Αγάπη, το βασικό είναι να δοκιμάσεις με το γλυκό που ήδη έφτιαξες, πόσα βαζάκια γεμίζεις και να τα δεις οπτικά σε ποιο σημείο είναι όμορφα....

μπορεί να τα γεμίσεις ως τη μέση και να είναι σούπερ!

 

δοκίμασε πρώτα και μετά αποφασίζεις

πάντως 18 κιλά είναι πολλά ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοίτα....

εγώ πάντως, αν σε παρηγορεί καθόλου, τόσα κιλά δεν θα τα έφτιαχνα αλλά θα το αγόραζα :?

 

 

Γι'αυτό τη μια μέρα λέω θα αγοράσω και την άλλη θα φτιάξω. Αρχικά είχα πει θα αγοράσω αλλά μετά την επιτυχία του γλυκου .... γλυκάθηκα!!

 

Να σου πω... Επειδή το γλυκό σταφύλι είναι πολύ εύκολο (κατ' εμέ) δεν έχει δηλαδή, καθάρισμα, ξεκουκουτσιασμα και τέτοια, είναι καλό να το φτιάξεις μόνη σου και θα καμαρώνεις που όλοι θα σου λένε που το αγόρασες ενώ θα τους απαντάς ότι το έφτιαξες εσύ! :wink:

Αν υπάρχει όμως πρόβλημα από θέμα χρόνου και κούρασης, τότε καλύτερα να το αγοράσεις !

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θέλω να το κάνω αλλά με αποθαρρύνουν η μαμά μου και ο άντρας μου!! θα δούμε!!!

 

Καλά τότε πες του άντρα σου, "Δώσε μου λεφτά να το αγοράσω..." και μόλις του πεις το ποσό, μπορεί να το ξανασκεφτεί :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τα διαβασα ολα οσα λετε ...εχω φοβερο πονοκεφαλο ...αλλα να μην μπερδευετε ΒΑΡΟΣ με ΟΓΚΟ ! Το μονο που θα βοηθήσει ειναι αυτο που ειπα στην Αγάπη ..κανουμε 1 κιλο μετράμε ποσα βαζακια και συνεχίζουμε .

Ασε που μπορει και αυτο να παιζει αναλογα με το σιροπι ....

 

Αγαπηηηηη να σου πω χαρα μου δεν το κοιτας καλυτερα να κανεις κανα σύκο (ή κανα αλλο φρουτο μεγαλούτσικο) για να ξεμπελιάζεις? :D

Τρια τεσσερα κομματακια στο βαζακι , σιροπακι ...ετοιμη !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο ασχετο συνειρμό μου ρθε ιδέα ... Αγαπη να κανεις γλυκο του κουταλιου καρότο ! Ειναι πεντανοστιμο , πρωτότυπο , με ωραιο χρωμα , φτήνο και φτουραει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα περάσω χαρτάκι πάνω στο κορδελάκι που θα τα στολίσω για να μην μαρκάρω δια βίου τα βαζάκια επειδή θεωρώ ότι είναι τόσο γουστόζικα που όλο και κάτι θα βρει ο άλλος να τα κάνει και δε θα τα πετάξει...

Δε θέλω να τους υποχρεώσω να έχουν το όνομα του παιδιού μου πάνω... έτσι κι αλλιώς θα θυμούνται σίγουρα ότι είναι απ τη βάπτιση του :wink:

 

Αν θες όμως να το γράψεις πάνω τους, υπάρχουν ειδικές μπογιές μαρκαδόροι που γράφουν πάνω σε γυαλί :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ αν τελικά βάλω θα είναι σε καρτελάκι στην κορδέλα. Λέω αν γιατί ακόμα δεν έχουμε βρει όνομα και δε ξέρω αν θα βρούμε σε εύλογο χρονικό διάστημα για να φτιάξουμε και τα γλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνω αυτό που λέει η Λαμπρινή. Θα φτιάξω ένα κιλό για να δω πόσα βαζάκια βγαίνουν. Το πολύ πολύ να εκτιναχθεί στα ύψη ο προυπολογισμός της βάπτισης και να με βρίζει ο άντρας μου ο οποίος δήλωσε: "Αν θες να τα φτιάξεις μόνη σου εμένα μη με μπλέκεις με τιμές, με ψαξιμο, με κουβάλημα, με κατασκευές" Και τωρα που έχω μπλέξει δεν τολμάω να μιλήσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να απογοητεύσω αλλά με 1 κιλό σταφύλια γέμισα 12 βαζάκια των 106 ml. Επειδή το ξεκίνησα δεν μπορώ να κάνω πίσω τώρα! Απλά θα αγοράσω΄ακόμα 10 κιλά σταφύλι και θα το φτιάξουμε η μητέρα μου, εγώ και μια φίλη μου! Ελπίζω ότι μέχρι τα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας θα έχω τελειώσει και με το γέμισμα!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...