Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Χαρα Μαρία τι σχέση εχει ο θηλασμος με οισοφάγιδιτα;

 

Αν διαβασεις στο φορουμ τις συμβουλους θηλασμου, θα δεις οτι ο καλυτερος τροπος να προστατευσεις το μωρο απο οισοφαγητιδα, ειναι να θηλασεις.

Δεν το ειχα πολυπιστεψει για να ειμαι ειλικρινης, ομως οταν λογω του θεματος της κορης μου σαρωσα ο,τι γιατρο υπαρχει παιδογαστρεντερολογο, αλλεργιολογο κλπ, μου ειπαν τα ιδια. Το μητρικο γαλα ειναι μαλακτικο και ανακουφιζει τον οισοφαγο. Απλα η μητερα πρεπει να κανει μια υποτυπωδη διαιτα, χωρις αγελαδικο κυριως γαλα.

Τελικα θηλασαμε μεχρι τα 2 και το παιδι δεν παρουσιασε καποια επιπλοκη, χωρις φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν διαβασεις στο φορουμ τις συμβουλους θηλασμου, θα δεις οτι ο καλυτερος τροπος να προστατευσεις το μωρο απο οισοφαγητιδα, ειναι να θηλασεις.

Δεν το ειχα πολυπιστεψει για να ειμαι ειλικρινης, ομως οταν λογω του θεματος της κορης μου σαρωσα ο,τι γιατρο υπαρχει παιδογαστρεντερολογο, αλλεργιολογο κλπ, μου ειπαν τα ιδια. Το μητρικο γαλα ειναι μαλακτικο και ανακουφιζει τον οισοφαγο. Απλα η μητερα πρεπει να κανει μια υποτυπωδη διαιτα, χωρις αγελαδικο κυριως γαλα.

Τελικα θηλασαμε μεχρι τα 2 και το παιδι δεν παρουσιασε καποια επιπλοκη, χωρις φαρμακα.

 

Καταλαβα, καλο ακούγεται.. Και εμεις εχουμε ΓΟΠ αλλα χωρις εμετους απλα κλάμα!!! Μακάρι ο θηλασμος να βοηθηςει.. Τα εχω κόψει ολα τα αγελαδινα :-)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, καλο ακούγεται.. Και εμεις εχουμε ΓΟΠ αλλα χωρις εμετους απλα κλάμα!!! Μακάρι ο θηλασμος να βοηθηςει.. Τα εχω κόψει ολα τα αγελαδινα :-)

 

Ωχ δεν το ξερα! Κρυφη ΓΟΠ εχετε δηλαδη, κι εμεις αυτη ειχαμε (χωρις εμετους). Ο θηλασμος εμας ηταν το μονο που βοηθησε πραγματικα. Μπραβο σου λοιπον!

Καλα κανεις και εκοψες το αγελαδινο και σε εσενα καλο κανει ;) Εχεις δοκιμασει να κοψεις και πορτοκαλι, κρεμμυδια κλπ? Βοηθαει επισης.

Εννοειται οτι ισχυει οτι πρεπει να το κρατας το παιδι κλπ οπως λενε παραπανω.

Για συμβουλες εδω ειμαι η βετερανα ρωτα με ο,τι θες. Αχρειαστη να μαι.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν το ξερα! Κρυφη ΓΟΠ εχετε δηλαδη, κι εμεις αυτη ειχαμε (χωρις εμετους). Ο θηλασμος εμας ηταν το μονο που βοηθησε πραγματικα. Μπραβο σου λοιπον!

Καλα κανεις και εκοψες το αγελαδινο και σε εσενα καλο κανει ;) Εχεις δοκιμασει να κοψεις και πορτοκαλι, κρεμμυδια κλπ? Βοηθαει επισης.

Εννοειται οτι ισχυει οτι πρεπει να το κρατας το παιδι κλπ οπως λενε παραπανω.

Για συμβουλες εδω ειμαι η βετερανα ρωτα με ο,τι θες. Αχρειαστη να μαι.

 

Αχρείαστη δεν ειςαι δυστυχώς!! :-(

Κρεμμύδι δεν έκοψα θα το κοψω ομως, ειδα μεγαλη αλλαγη οταν έκοψα συταρι αλλα δεν εκανε κακακια και ουρλιαζε οπότε το επανέφερα και αρχισε να πηγαίνει για κακά αλλα το ΓΟΠ εγινε χειρότερο!!!

Γολγοθας! Οπότε το ξανακοβω απο σήμερα

Άκουσα ουτε οι τομάτες επιτρέπονται;

 

Δηλαδη εσείς τόσα χρόνια δεν πειρατε φάρμακα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα , χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Ο μικρός μου είναι 53 ημερών και έχουμε πρόβλημα υποθέτω ΓΟΠ! Από τη στιγμή που θα φάει μετά από δυόμιση ώρες θα ηρεμήσουμε...Με εμετούς δεν έχουμε πρόβλημα κάνει μερικές φορές αλλά όχι ρουκέτες.Συνέχεια θέλει να ρευτεί, κλαίει μέσα στον ύπνο του, τον σηκώνω και ρεύεται και ηρεμεί και πάλι από την αρχή μετά...Χθες δεν ηρεμήσαμε καθόλου, μίλησα με παιδίατρο και μου είπε θα περάσει με τον καιρό και χαζά... Σπάραζει το μικρό δε γίνεται να το αφήσω έτσι!!!Θα κλείσω ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο , την Φωτουλάκη απότι είδα εδώ αλλά δε θέλω να πάω και να μας στείλει για υπέρηχο και να περνάνε έτσι οι μέρες με το μικρό να υποφέρει! Θέλω να πάμε στο γιατρό έχοντας κάνει τον υπέρηχο για ΓΟΠ!

Πήρα τηλ στο γένεσις και στο διαβαλκανικό , τους είπα υπέρηχο βρέφους για ΓΟΠ και με ρωτάνε άνω ή κάτω κοιλίας ?Υπέρηχο Στομάχου - πυλερού?

Όποια ξέρει ας μου πει τι ακριβώς να ζητήσω...

 

Να σου ζήσει. Και εμείς είχαμε κρυφή γοπ από ημερών και το χειρότερο ήταν ο ύπνος πολύ κλάμα. Η παιδίατρος όμως το βρηκε αμέσως. Είχαμε κάνει υπερηχ άνω και κάτω κοιλιας αλλά κοίταξε όλα τα όργανα. Πρέπει να τάισεις το μωρό εκεί πριν την εξέταση. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό που θα πας τι προτιμά. Πάντως εμένα δεν ήθελε να με στείλει και να ταλαιπωρήσει το μωρό γιατί ήταν βέβαιη για γοπ.αλλά επειδή επεμενα πήγαμε να αποκλείσουμε γενετική ανωμαλία. Με αυτό θέλω να σου πω πως δεν είναι απαραίτητο να κάνεις υπέρηχο. Ένας καλός γιατρός ξέρει να σου πει και να αναγνωρίσει τα συμπτώματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχρείαστη δεν ειςαι δυστυχώς!! :-(

Κρεμμύδι δεν έκοψα θα το κοψω ομως, ειδα μεγαλη αλλαγη οταν έκοψα συταρι αλλα δεν εκανε κακακια και ουρλιαζε οπότε το επανέφερα και αρχισε να πηγαίνει για κακά αλλα το ΓΟΠ εγινε χειρότερο!!!

Γολγοθας! Οπότε το ξανακοβω απο σήμερα

Άκουσα ουτε οι τομάτες επιτρέπονται;

 

Δηλαδη εσείς τόσα χρόνια δεν πειρατε φάρμακα;

 

Κορίτσια και εγώ θηλάζω και έχουμε κρυφή γοπ. Για 4 μήνες ήμουν σε αυστηρή δίαιτα μετά τον 6ο ξεκίνησα σιγά σιγά να τρώω ένα ένα. Τελικά καταλήξαμε πως δεν είχε αλλεργία στο γαλα αλλά την επιδεινώνει την γοπ είναι δύσκολο να το βρεις. Είναι συνδυασμοί ψυχολογία κλπ.η γιατρός είπε αφού δεν είναι στο γαλα δεν πρόκειται με βεβαιότητα να ξέρουμε αν επιδεινώνει κάτι την γοπ η είναι τυχαίο. Το σίγουρο είναι πάντως πως το μητρικό είναι πιο εύπεπτο και για αυτό το προτείνουν για γοπ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ θηλάζω και έχουμε κρυφή γοπ. Για 4 μήνες ήμουν σε αυστηρή δίαιτα μετά τον 6ο ξεκίνησα σιγά σιγά να τρώω ένα ένα. Τελικά καταλήξαμε πως δεν είχε αλλεργία στο γαλα αλλά την επιδεινώνει την γοπ είναι δύσκολο να το βρεις. Είναι συνδυασμοί ψυχολογία κλπ.η γιατρός είπε αφού δεν είναι στο γαλα δεν πρόκειται με βεβαιότητα να ξέρουμε αν επιδεινώνει κάτι την γοπ η είναι τυχαίο. Το σίγουρο είναι πάντως πως το μητρικό είναι πιο εύπεπτο και για αυτό το προτείνουν για γοπ

 

Δοκιμαςεις να κοψεις σιτάρι; Λένε οτι το gluten intolerance (οχι σοβαρή αλλεργία) ειναι ένας απο τους λόγους του ΓΟΠ!!

 

 

Χαρα Μαρία εσυ εχεις δοκιμασει allergy testing?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαςεις να κοψεις σιτάρι; Λένε οτι το gluten intolerance (οχι σοβαρή αλλεργία) ειναι ένας απο τους λόγους του ΓΟΠ!!

 

 

Χαρα Μαρία εσυ εχεις δοκιμασει allergy testing?

 

Το μωρο τρωεει κανονικά γλουτένη τώρα που ειμαστε 9 μηνών δεν έχω δει κάποια επιδείνωση.η γοπ μετα τους 6 βελτιώθηκε αρκετά άλλα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο τρωεει κανονικά γλουτένη τώρα που ειμαστε 9 μηνών δεν έχω δει κάποια επιδείνωση.η γοπ μετα τους 6 βελτιώθηκε αρκετά άλλα παραμένει.

 

Ok ειναι ακομα μικρο οπότε μπορει να κλείσει η βαλβίδα σύντομα

Λένε οτι αν επιμένει μετα το χρονο μπορει να φταίει η γλουτενη!!

Link to comment
Share on other sites

Χαρα Μαρία εσυ εχεις δοκιμασει allergy testing?

 

Εχουμε κανει patch test και πληρη αλλεργιολογικο ελεγχο οταν ηταν 1,5 χρονων στο Σωτηρια, με τη Συριγου.

Μας πηρε αλλο 1,5 χρονο να της δωσουμε λιγες λιγες ολες τις τροφες (καναμε προκληση, ετσι λεγεται η θεραπεια, μεσα στο Σωτηρια).

Ειχε βελτιωση, μετα ομως επιδεινωθηκε γιατι η αλλεργια δεν ειναι ο βασικος λογος στη δικη μας περιπτωση, απλα επιδεινωνεται αν φαει αγελαδινο πχ.

Τωρα πια δεν ειναι δηλ αλλεργικη σε καμμια τροφη. Η προκληση πετυχε. Ομως καποιες τροφες ερεθιζουν το στομαχι της και αυξανουν τα γαστρικα υγρα, οπως το κρεμμυδι.

Γενικα την προτεινω σε οσους γονεις βλεπουν οτι το παιδι και μετα τους 18 μηνες εχει ακομη ΓΟΠ, γιατι αν δεν "θεραπευσεις" τις αλλεργιες, μετα τους μενουν μια ζωη. Δεν πετυχαινει παντα, ομως εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε κανει patch test και πληρη αλλεργιολογικο ελεγχο οταν ηταν 1,5 χρονων στο Σωτηρια, με τη Συριγου.

Μας πηρε αλλο 1,5 χρονο να της δωσουμε λιγες λιγες ολες τις τροφες (καναμε προκληση, ετσι λεγεται η θεραπεια, μεσα στο Σωτηρια).

Ειχε βελτιωση, μετα ομως επιδεινωθηκε γιατι η αλλεργια δεν ειναι ο βασικος λογος στη δικη μας περιπτωση, απλα το επιδεινωνει αν φαει αγελαδινο πχ.

Τωρα πια δεν ειναι δηλ αλλεργικη σε καμμια τροφη. Η προκληση πετυχε. Ομως καποιες τροφες ερεθιζουν το στομαχι της και αυξανουν τα γαστρικα υγρα, οπως το κρεμμυδι.

Γενικα ο προτεινω σε οσους γονεις βλεπουν οτι το παιδι και μετα τους 18 μηνες εχει ακομη ΓΟΠ, γιατι αν δεν "θεραπευσεις" τις αλλεργιες, μετα τους μενουν μια ζωη. Δεν πετυχαινει παντα, ομως εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.

 

Κοιμάται κανονικά η ξυπνα απο παλινδρόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάται κανονικά η ξυπνα απο παλινδρόμηση;

 

Ξυπναει καμμια φορα και ανακαθεται. Την παιρνω αγκαλια για λιγο και τη βαζω παλι να κοιμηθει. Αλλες φορες απλα αλλαζει πλευρο. Αναγκαστικα, κοιμομαστε μαζι. Αστα εχω γινει κουρελι τοσα χρονια, παλι σημερα σε γιατρο ημουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξυπναει καμμια φορα και ανακαθεται. Την παιρνω αγκαλια για λιγο και τη βαζω παλι να κοιμηθει. Αλλες φορες απλα αλλαζει πλευρο. Αναγκαστικα, κοιμομαστε μαζι. Αστα εχω γινει κουρελι τοσα χρονια, παλι σημερα σε γιατρο ημουν.

 

Αν ρε φιλενάδα τι περνάς και εσυ

Απλα να σου πω η πεθερά μου το εχει ακομα και μου είπε οτι σαν παιδι το ειχε πιο έντονο αλλα οσο μεγάλωνε καλυτερεύσε

Απλα τωρα δεν μπορει να φαει μερικά φαγητά όπως τομάτες μαι δεν μπορει να φαει πολυ αργα αλλα γενικά ειναι μια χαρα

 

Υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Ξυπναει καμμια φορα και ανακαθεται. Την παιρνω αγκαλια για λιγο και τη βαζω παλι να κοιμηθει. Αλλες φορες απλα αλλαζει πλευρο. Αναγκαστικα, κοιμομαστε μαζι. Αστα εχω γινει κουρελι τοσα χρονια, παλι σημερα σε γιατρο ημουν.

 

Και εγώ έλεγα πως θα περάσει για να γυρίσω στη δουλεια....οποία Μαμα δεν το έχει νπερασει δεν το καταλαβαίνει....υποφέρουν τα καμμένα Πόλυ.εμείς μέχρι τεσσαρων μηνών κάναμε βαρδιες με τον άντρα μου το βραδυ , καθομασταν ολονυχτία γιατί έκλαιγε πολύ μουγκριζε και κοιμοιταν μονο αγκαλιά ανασηκωμενος καμια ωριτσα.και τωρα κοιμομαστε μαζι.σας είπε τίποτα διαφορετικό;εύχομαι να περάσει σύντομα να ηρεμησετε να χαρειτε το παιδάκι σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έλεγα πως θα περάσει για να γυρίσω στη δουλεια....οποία Μαμα δεν το έχει νπερασει δεν το καταλαβαίνει....υποφέρουν τα καμμένα Πόλυ.εμείς μέχρι τεσσαρων μηνών κάναμε βαρδιες με τον άντρα μου το βραδυ , καθομασταν ολονυχτία γιατί έκλαιγε πολύ μουγκριζε και κοιμοιταν μονο αγκαλιά ανασηκωμενος καμια ωριτσα.και τωρα κοιμομαστε μαζι.σας είπε τίποτα διαφορετικό;εύχομαι να περάσει σύντομα να ηρεμησετε να χαρειτε το παιδάκι σας

 

Δεν παιρνει συροπακι το μπεμπακι ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλεγα πως θα περάσει για να γυρίσω στη δουλεια....οποία Μαμα δεν το έχει νπερασει δεν το καταλαβαίνει....υποφέρουν τα καμμένα Πόλυ.εμείς μέχρι τεσσαρων μηνών κάναμε βαρδιες με τον άντρα μου το βραδυ , καθομασταν ολονυχτία γιατί έκλαιγε πολύ μουγκριζε και κοιμοιταν μονο αγκαλιά ανασηκωμενος καμια ωριτσα.και τωρα κοιμομαστε μαζι.σας είπε τίποτα διαφορετικό;εύχομαι να περάσει σύντομα να ηρεμησετε να χαρειτε το παιδάκι σας

 

Τα ιδια κι εγω...μονο που μονη μου εκανα την ολονυκτια....μεχρι να παει 4 μηνων εμενα ξυπνια ολο το βραδυ κυριολεκτικα...ορθια απο τα μεσανυκτα μεχρι το επομενο απογευμα, ερχοταν ο αντρας μου την κοιτουσε το απογευμα και ξαπλωνα 2-3 ωρες, μετα παλι ορθια. Απο τοτε που γυρισα δουλεια, λαγοκοιμαμαι διπλα της αλλα ξυπναμε συνεχεια.

 

Κατι διαφορετικο δεν εχουν να μας πουν, γιατι καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. Μια φιλη μου περασε τα ιδια αλλα στους 6 μηνες τους περασε εντελως, ευτυχως. Ειναι εξαιρετικα σπανια η δικη μας περιπτωση.

 

Σε ευχαριστω για τις ευχες, να σαι καλα. Ευχομαι να σας περασει συντομα! Εξαλλου στους 11 μας ειχαν πει συνηθως περανει!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε γαστρεντερολόγο, είπαμε τα συμπτώματα και μας είπε γοπ , ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ,να δοκιμάσουμε μια βδομάδα το almiron pepti 1 και αν δεν ηρεμήσει να μιλήσουμε για να πάρει epadoren! Εννοείται ότι δεν περίμενα μια βδομάδα, πήρα την παιδίατρο και του ξεκινήσμε την Πέμπτη το almiron και το epadoren! Εμείς δεν είχαμε πρόβλημα με εμετούς αλλά κλαίει και ρεύεται μέχρι και 3 ώρες μετά το γάλα!

Βελτιώθηκε για κανά δυο μέρες , τα ρεψίματα συνεχίστηκαν αλλά το καταλαβαίναμε επειδή γκρίνιαζε . τέντωνε χέρι κεφάλι , ξύνιζε και τέτοια αλλά δεν ούρλιαζε από πόνο!

Και εκεί που ελπίζαμε χειροτέρεψε πάλι...Πλαντάζει στο κλάμα, τρώει τον κρατάμε στον ώμο μιάμιση ώρα, ρεύεται 3-4 φορές , μπορεί να βγάλει και λίγο, τον ξαπλώνουμε κοιμάται σαν αγγελούδι και στο δίωρο πατάει κάτι κλάματα.....!!!

Άλλες φορές ρεύεται, άλλες δεν τα καταφέρνει, χτες μετά από δυόμιση ώρες που είχε φάει μετά από ουρλιαχτά έκανε εμετό πολύ πηχτό σα βλέννα άσπρη! Έκλαιγε και το στοματάκι του ήταν γεμάτο...

Σήμερα έκλεισα ραντεβού με άλλη γαστρεντερολόγο γιατί σε αυτή ήταν τα πιο τζάμπα 80 ευρώ που έχω δώσει!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε γαστρεντερολόγο, είπαμε τα συμπτώματα και μας είπε γοπ , ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ,να δοκιμάσουμε μια βδομάδα το almiron pepti 1 και αν δεν ηρεμήσει να μιλήσουμε για να πάρει epadoren! Εννοείται ότι δεν περίμενα μια βδομάδα, πήρα την παιδίατρο και του ξεκινήσμε την Πέμπτη το almiron και το epadoren! Εμείς δεν είχαμε πρόβλημα με εμετούς αλλά κλαίει και ρεύεται μέχρι και 3 ώρες μετά το γάλα!

Βελτιώθηκε για κανά δυο μέρες , τα ρεψίματα συνεχίστηκαν αλλά το καταλαβαίναμε επειδή γκρίνιαζε . τέντωνε χέρι κεφάλι , ξύνιζε και τέτοια αλλά δεν ούρλιαζε από πόνο!

Και εκεί που ελπίζαμε χειροτέρεψε πάλι...Πλαντάζει στο κλάμα, τρώει τον κρατάμε στον ώμο μιάμιση ώρα, ρεύεται 3-4 φορές , μπορεί να βγάλει και λίγο, τον ξαπλώνουμε κοιμάται σαν αγγελούδι και στο δίωρο πατάει κάτι κλάματα.....!!!

Άλλες φορές ρεύεται, άλλες δεν τα καταφέρνει, χτες μετά από δυόμιση ώρες που είχε φάει μετά από ουρλιαχτά έκανε εμετό πολύ πηχτό σα βλέννα άσπρη! Έκλαιγε και το στοματάκι του ήταν γεμάτο...

Σήμερα έκλεισα ραντεβού με άλλη γαστρεντερολόγο γιατί σε αυτή ήταν τα πιο τζάμπα 80 ευρώ που έχω δώσει!!

 

Με σκοπο να βοηθησω, να ρωτησω αν επιτρεπεται γιατι δεν περιμενες, πριν δωσεις epadoren?

Α. το αγελαδινο, θελει 20 ημερες πριν φυγει απο τον οργανισμο. Αν δεις παλαια ποστ στο θεμα που ειμαστε, θα το διαβασεις απο πολλες μανουλες

Β. Αν κανεις αλλαγες συνεχεια στο μωρο, μεχρι να συνηθισει το στομαχακι του, χειροτερευει. Δεν βλεπεις αμεσως αλλαγη. Θελει μερες εως εβδομαδες. Μην κανεις συνεχεια αλλαγες.

Γ. Το epadoren, δε θεραπευει τη νοσο. Ειναι μαλακτικο για το λαιμο του, του το δινεις για να μην παθει το παιδι οισοφαγητιδα, αν συνεχιστει η ΓΟΠ για πολυ καιρο. Ομως, σε πολλα μωρακια (ενα απο αυτα, ηταν το δικο μας) οταν το παιρνουν, χειροτερευει εστω και για λιγες μερες η ΓΟΠ. Αλλα μωρακια, τα βοηθαει. Ειναι στον οργανισμο. Ομως πολυ καλως, σου ειπε να μην το αρχισεις απο τωρα. Βεβαια ο ιδιος ο γιατρος αξιολογει την κατασταση. ΑΝ ειχε δει ενα μωρο στο χειλος του να παθει οισοφαγητιδα, θα σου το εδινε απο την αρχη.

 

 

Πριν λοιπον αλλαξεις γαστρεντερολογο μηπως να ειχες ακολουθησει ακριβως οτι σου ειπε και να περιμενες. Θελει λεω και τουλαχιστον 20 μερες για να δεις αν πετυχε ενα σχημα, μετα δοκιμαζεις αλλο, παλι θελει μερες. Αν συνεχως αλλαζεις, θα γινει μυλος. Ειναι δυσκολο το εχω περασει και το περναω αλλα θελει πολλη υπομονη η κατασταση αυτη.

 

ΥΓ Αν σε ενδιαφερει παντως απο πολλες που ψαξαμε και βρηκαμε, συστηνουμε δυο: τη Ρωμα και την Παναγιωτου. Εξαιρετικα εμπειρες.

Link to comment
Share on other sites

Με σκοπο να βοηθησω, να ρωτησω αν επιτρεπεται γιατι δεν περιμενες, πριν δωσεις epadoren?

Α. το αγελαδινο, θελει 20 ημερες πριν φυγει απο τον οργανισμο. Αν δεις παλαια ποστ στο θεμα που ειμαστε, θα το διαβασεις απο πολλες μανουλες

Β. Αν κανεις αλλαγες συνεχεια στο μωρο, μεχρι να συνηθισει το στομαχακι του, χειροτερευει. Δεν βλεπεις αμεσως αλλαγη. Θελει μερες εως εβδομαδες. Μην κανεις συνεχεια αλλαγες.

Γ. Το epadoren, δε θεραπευει τη νοσο. Ειναι μαλακτικο για το λαιμο του, του το δινεις για να μην παθει το παιδι οισοφαγητιδα, αν συνεχιστει η ΓΟΠ για πολυ καιρο. Ομως, σε πολλα μωρακια (ενα απο αυτα, ηταν το δικο μας) οταν το παιρνουν, χειροτερευει εστω και για λιγες μερες η ΓΟΠ. Αλλα μωρακια, τα βοηθαει. Ειναι στον οργανισμο. Ομως πολυ καλως, σου ειπε να μην το αρχισεις απο τωρα. Βεβαια ο ιδιος ο γιατρος αξιολογει την κατασταση. ΑΝ ειχε δει ενα μωρο στο χειλος του να παθει οισοφαγητιδα, θα σου το εδινε απο την αρχη.

 

 

Πριν λοιπον αλλαξεις γαστρεντερολογο μηπως να ειχες ακολουθησει ακριβως οτι σου ειπε και να περιμενες. Θελει λεω και τουλαχιστον 20 μερες για να δεις αν πετυχε ενα σχημα, μετα δοκιμαζεις αλλο, παλι θελει μερες. Αν συνεχως αλλαζεις, θα γινει μυλος. Ειναι δυσκολο το εχω περασει και το περναω αλλα θελει πολλη υπομονη η κατασταση αυτη.

 

ΥΓ Αν σε ενδιαφερει παντως απο πολλες που ψαξαμε και βρηκαμε, συστηνουμε δυο: τη Ρωμα και την Παναγιωτου. Εξαιρετικα εμπειρες.

Ρε συ Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση αλλά epadoren έδωσα αφού μίλησα με την παιδίατρο...φοβήθηκα την οισοφαγίτιδα γιατί τυραννιέται καιρό και άρχισε να κλαίει υστερικά πριν ρευτεί και να καταλαβαίνεις γενικά ότι πονάει...

Είναι άλλες μαμάδες που έπαθαν τα μωρά τους οισοφαγίτιδα επειδή άργησαν να το βοηθήσουν...

Ότι είπε η γιατρός έκανα εκτός απτο ότι ξεκίνησα νωρίτερα το epadoren-δε νομίζω αυτό να του κάνει κακό...

Δεν κάναμε κάτι απλά τις είπαμε αυτά που γράφω! Είπε ότι αν δε βελτιωθεί σε μια βδομάδα το πολύ να ξαναπάμε...Δεν έχω σκοπό να δώσω άλλα 80 ευρώ για να μου πει τώρα δώσε epadoren...Άσε που ξεκίνησε να μου το γράφει και μετά το σβήνει και λέει : άσε μωρέ ας το δοκιμάσουμε μια βδομάδα και αν δε βελτιωθεί το παίρνουμε μετά!

Από την αρχή πήγε στραβά η επίσκεψη , εμείς με 50 ημερών μωράκι να κλαίει και περιμέναμε μια ώρα μέχρι που μπήκαμε με τη γραμματέα μέσα στο ιατρείο για να μας δώσουν τη σειρά τους οι άλλοι που μόλις είχαν μπει!

Μετά ξύνισε που δε θηλάζω και ήταν κάπως...

Η παιδίατρος μας είπε Καρανίκα και έχω ακούσει καλά λόγια...

Το μωρό βασανίζεται από την ώρα που θα φάει και τρεις ώρες μετά!

Έχουμε μειώσει τη μερίδα, αρχίσαμε να χάνουμε γεύματα γιατί κοιμάται όταν έχουν περάσει γύρω στις τρεισίμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα και δε γίνεται να το αφήσω έτσι...

Καμιά εξέταση που θα δείξει αν υπάρχει αλλεργία για 2 μηνών μωρό δεν υπάρχει ε;

Άντε να δούμε, υπομονή έχω ατελείωτη αρκεί να μην πάθει τίποτα ο μπεμπούλης και να ηρεμήσει λιγάκι!:cry:

Α! Στην Καρανίκα Παρασκευή θα πάω, είχα πάει στη Φωτουλάκη

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση αλλά epadoren έδωσα αφού μίλησα με την παιδίατρο...φοβήθηκα την οισοφαγίτιδα γιατί τυραννιέται καιρό και άρχισε να κλαίει υστερικά πριν ρευτεί και να καταλαβαίνεις γενικά ότι πονάει...

Είναι άλλες μαμάδες που έπαθαν τα μωρά τους οισοφαγίτιδα επειδή άργησαν να το βοηθήσουν...

Ότι είπε η γιατρός έκανα εκτός απτο ότι ξεκίνησα νωρίτερα το epadoren-δε νομίζω αυτό να του κάνει κακό...

Δεν κάναμε κάτι απλά τις είπαμε αυτά που γράφω! Είπε ότι αν δε βελτιωθεί σε μια βδομάδα το πολύ να ξαναπάμε...Δεν έχω σκοπό να δώσω άλλα 80 ευρώ για να μου πει τώρα δώσε epadoren...Άσε που ξεκίνησε να μου το γράφει και μετά το σβήνει και λέει : άσε μωρέ ας το δοκιμάσουμε μια βδομάδα και αν δε βελτιωθεί το παίρνουμε μετά!

Από την αρχή πήγε στραβά η επίσκεψη , εμείς με 50 ημερών μωράκι να κλαίει και περιμέναμε μια ώρα μέχρι που μπήκαμε με τη γραμματέα μέσα στο ιατρείο για να μας δώσουν τη σειρά τους οι άλλοι που μόλις είχαν μπει!

Μετά ξύνισε που δε θηλάζω και ήταν κάπως...

Η παιδίατρος μας είπε Καρανίκα και έχω ακούσει καλά λόγια...

Το μωρό βασανίζεται από την ώρα που θα φάει και τρεις ώρες μετά!

Έχουμε μειώσει τη μερίδα, αρχίσαμε να χάνουμε γεύματα γιατί κοιμάται όταν έχουν περάσει γύρω στις τρεισίμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα και δε γίνεται να το αφήσω έτσι...

Καμιά εξέταση που θα δείξει αν υπάρχει αλλεργία για 2 μηνών μωρό δεν υπάρχει ε;

Άντε να δούμε, υπομονή έχω ατελείωτη αρκεί να μην πάθει τίποτα ο μπεμπούλης και να ηρεμήσει λιγάκι!:cry:

Α! Στην Καρανίκα Παρασκευή θα πάω, είχα πάει στη Φωτουλάκη

 

2 μηνων ειναι πολυ μικρουλι για να μπειτε σε τετοια ταλαιπωρια... Συνηθως απλα δοκιμαζουμε ποιο γαλα τους κανει, ακολουθουμε τις οδηγιες παντα ορθιο κλπ και περιμενουμε, βεβαια ο γιατρος αξιολογει την καθε κατασταση, αν κρινει οτι ειναι πιο βαρια περιπτωση τοτε προτεινει καποιες εξετασεις. Γι αυτο ειναι σημαντικο να βρεις το γιατρο που σου κανει. Πολυ σημαντικο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ο γιατρος θα κρινει αν χρειαζονται φαρμακα, εξετασεις η οτιδηποτε αλλο.

 

Εφοσον ειναι τοσο μικρο δεν θα ανησυχουσα παντως, γιατι τις περισσοτερες περιπτωσεις περναει η ΓΟΠ με την εισαγωγη στερεων τροφων.

 

Αυτο που θα τονιζα σε οποιο γιατρο θα πηγαινα, ειναι οτι κραταει 3 ωρες το φαινομενο. Γιατι εμας δεν εδιναν σημασια σε αυτη τη "λεπτομερεια" αλλα σημαινε οτι το παιδι δεν ανεχεται το αγελαδινο δεν ηταν απλα θεμα βαλβιδας- χωρις να σημαινει οτι το δικο σου θα εχει το ιδιο βεβαια.

 

Τη γιατρο που λες δεν τη γνωριζω. Εμεις εχουμε τη Ρωμα αυτη τη στιγμη, ειχαμε δει βελτιωση για 2 χρονια αλλα τωρα ξανακυλησε το παιδι, οποτε ξεκιναμε ομοιπαθητικη με τον Χριστοπουλο Σπυρο. Για αλλεργιες σε μωρα-παιδια εξπερ ειναι η Συριγου στο Σωτηρια να ξερεις. Αν δειτε πως παει προς τα εκει η διαγνωση να την εχεις υποψη σου. Συνεργαζονται συνηθως μαζι, γαστρεντερολογος και αλλεργιολογος δεν πας μονο στον εναν.

Link to comment
Share on other sites

Τη γιατρο που λες δεν τη γνωριζω. Εμεις εχουμε τη Ρωμα αυτη τη στιγμη, ειχαμε δει βελτιωση για 2 χρονια αλλα τωρα ξανακυλησε το παιδι, οποτε ξεκιναμε ομοιπαθητικη με τον Χριστοπουλο Σπυρο. Για αλλεργιες σε μωρα-παιδια εξπερ ειναι η Συριγου στο Σωτηρια να ξερεις. Αν δειτε πως παει προς τα εκει η διαγνωση να την εχεις υποψη σου. Συνεργαζονται συνηθως μαζι, γαστρεντερολογος και αλλεργιολογος δεν πας μονο στον εναν.

 

Αν πας σε όμοιοπαθητικό ρωτα για συνταγή nat phos x6

Σε πολλές γιατρευτηκε απλα με αυτο... Απλα φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω γιατι πρωτα χειροτερεύει πριν καλυτερεύσει!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ν τουτο babycute? :mrgreen::D

Ευχαριστω θα το αναφερω στο γιατρο....παρενεργειες εχει ομως? Γιατι αυτος ειναι ο λογος που δεν της δινω nexium και απευθυνομαι σε ομοιοπαθητικο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά αυτο το εφεύρε ένας απο τους μεγαλύτερους ομοιοπαθητικους ο joe de livera αλλα πολλοί μέχρι και όμοιοπαθητικοί δεν τον πανε

Η δικός μου ομοιοπαθητικος μου το έδωσε (αλλα μου έδωσε και αλλα να δοκιμάσω)

Ναι εχει παρενέργειες στον ύπνο νομιζω

Αν κανεις ενα google θα δεις πολλές μανούλες μιλάνε για αυτο

http://holisticsaffron.com/cured-babys-acid-reflux-7-days-natural-remedy/

 

Κάναμε και οστεοπαθητικη με απίστευτα αποτελέσματα !! Παμε αυριο παλι

Εχεις δοκιμασει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...