Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξάφρισμα φαγητού!!!


Μίκα

Recommended Posts

Είχα μάθει από τη μαμά μου και αυτή από τη δική της ότι το κρέας το ξαφρίζουμε για να φύγουν οι οποίες "βρωμιές" έχει.

 

Τελευταία έμαθα από τη μαμά μιας φίλης ( έκανε χημεία τροφίμων στη σχολή) πως όχι μόνο δεν το ξαφρίζουμε αλλά ότι στον αφρό μαζεύονται όλα τα συστατικά, οπότε το ανακατεύουμε.

 

Εγώ πάλι, ιδίως τα φαγητά του μικρού, το ξάφριζα μέχρι...τελικής πτώσης :mrgreen::mrgreen:.

 

Τι ξέρετε για το θέμα;; Για βοηθήστε την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι μεγώ από τη μαμά μου το έμαθα και τα ξαφρίζω , πάντως μου φαίνεται ότι έχει λογική γιατί αυτό που βγάζω με την κουτάλα , βρώμικο μου φαίνεται , δεν έχω ακούσει κάτι διαφορετικό...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ξαφρίζω γιατί νόμιζα ότι είναι το βρασμένο αίμα άρα πρέπει να το βγάλω... αλλά με προβληματίσατε τώρα!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

apo την διατροφολογο εμαθα οτι το κρεας και τις φακες ειναι καλο να μην πεταμε το νερο στο κρεας βγαζω τους αφρους μονο με μια τρυπια κουταλα γιατι ετσι εμαθα απο την μαμα μου αλλα μου ειπε οτι εχει θρεπτικα συστατικα ο αφρος γιαυτο και οταν βραζετε στην χυτρα απο την αρχη το κρεας μεσα στο φαγητο ειναι πιο θεπτικο απο οτι στην κατσαρολα γιατι δεν φευγουν οι βιταμινες του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί απομακρύνουμε τον αφρό από το κρέας που βράζει; Όταν οι πρωτεΐνες θερμαίνονται, πήζουν. Ο αφρός είναι πρωτεΐνη που έχει πήξει ανάμεσα σε λίπος. Επειδή δεν έχει καλή γεύση αλλά και επειδή δεν αποτελεί όμορφο θέαμα, πρέπει να απομακρύνεται με ειδικό εργαλείο. Η τρυπητή κουτάλα δεν είναι τόσο αποτελεσματική γιατί έχει μεγάλες τρύπες και έτσι διαφεύγει μεγάλη ποσότητα αφρού.

 

Πηγή: Περιοδικό ΑΡΜΟΝΙΑ

 

Eιχα διαβασει καπου πως ο αφρος που βγαζει το κρεας οταν βραζει ειναι οι τοξινες του.....

εννοειται κι εγω το ξαφριζω οπως εχω μαθει απ την μητερα μου,με τρυπητη κουταλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ξαφριζω.. κ στη χυτρα οταν το βραζω πρωτα το ξαφριζω..

Κ αμα τυχει κ ειναι κανα κομματι με αρκετο λιπος που βγαζει εκεινον τον πολυ βρωμερο καφε αφρο το πεταω το πρωτο νερο.. Ας λενε οτι θελουνε εγω σιχενομαι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές νοικοκυρές ήξεραν, τις περισσότερες φορές, πολύ σωστά πράγματα, χωρίς να είναι τεκμηριωμένα επιστημονικά. Εγώ, ακολουθώντας τις συμβουλές της μαμάς μου, το ξαφρίζω (ακόμη και στη χύτρα, όπως η dora).

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ξαφριζω.. κ στη χυτρα οταν το βραζω πρωτα το ξαφριζω..

Κ αμα τυχει κ ειναι κανα κομματι με αρκετο λιπος που βγαζει εκεινον τον πολυ βρωμερο καφε αφρο το πεταω το πρωτο νερο.. Ας λενε οτι θελουνε εγω σιχενομαι.

 

Και πολύ καλά κάνεις!

Και εγώ μέχρι τώρα μόνο το ξάφριζα. Η μαμά μου όμως μου είπε πρόσφατα ότι άκουσε σε μια εκμποπή υγείας στην τηλεόραση ότι το κρέας όχι μόνο πρέπει να το ξαφρίζουμε αλλά να χύνουμε και το πρώτο νερό. Δε θυμάμαι για ποιο λόγο αλλά λογικό μου φάνηκε. Σήμερα που έτυχε να βράσω κρέας το έκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως το ξαφρίζω. Μάλιστα ο παιδίατρος όταν μου εξηγούσε για το φαγητό του μωρού μου είπε "βάζουμε το μοσχάρι να βράζει, ξαφρίζουμε και μπλα μπλα μπλα..."

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έμαθαν στα οικοκυρικά (!) ότι ο αφρός είναι το λεύκωμα του κρέατος που είναι θρεπτική ουσία και ότι δεν πρέπει να το ξαφρίζουμε. Δεν το έχω ξαφρίσει ποτέ.

Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις ανθρώπων που πρέπει ν' αποφεύγουν το λεύκωμα και καλό είναι να το βγάζουν (αυτό για το διπλοβρασμένο κρέας).

Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά...

Πάντως όσες συνταγές είδα τώρα στο ίντερνετ, όλες λένε πως πρέπει να ξαφρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ξαφρίζω γιατί θεωρώ ότι αν δεν το κάνω το φαγητό έχει άσχημη γεύση και είναι άσχημο στην όψη. Στην ουσία, νομίζω ότι το αίμα που βγαίνει από το κρέας πήζει και αυτό απομακρύνουμε. Δεν νομίζω ότι είναι βρώμικο πάντως γιατί, όπως το σκέφτομαι όταν δεν βράζουμε πρώτα το κρέας αλλά το τσιγαρίζουμε δεν βγαίνει το αίμα αφού το κρέας θωρακίζεται και όλα τα υγρά του μένουν μέσα και μια χαρά το τρώμε.

Κανένας ειδικός να μας πει περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο...Πράγματι, δεν έχουμε κανέναν ειδικό στην παρέα;

 

Σήμερα που έκανα κρέας δεν το ξάφρισα αλλά το σκεφτόμουν...Αυτό άραγε να ισχύει και για το κοτόπουλο ή το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν στο δημοτικό μας έκανε ο Ερυθρός Σταυρός κάποιο μάθημα πρώτων βοηθειών. .Θυμάμαι ότι τυχαία αναφέρθηκε το θέμα και μας είπαν ότι δεν πρέπει να ξαφρίζουμε.Τότε θεώρησα ότι πρέπει να το διασταυρώσω μιας η μαμά μου μου έλεγε ότι το ξαφρίζει.

Κάποια χρόνια μετά,παρακολουθώντας μαθήματα σαν εθελόντρια αδερφή του Ε.Σ. η διατροφολόγος μας έλεγε ότι δεν πρέπει ποτέ να ξαφρίζουμε γιατί πετάμε την πρωτείνη...

Έτσι λοιπόν δεν το ξαφρίζω κι εγώ.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πρίν ξεκινήσω να μαγειρεύω του μικρού όχι μονο το ξάφριζα αλλά άλλαζα και νερό. Μόλις όμως μίλησα με την παιδίατρο μου είπε ότι δεν πρέπει να το αλλάζω γιατί έτσι πετάω όλα τα συστατικά του, αλλά μόνο να το ξαφρίζω και αυτό κάνω. Αλλα το κρεατάκι που του πέρνουμε από συγκεκριμενο κρεοπωλείο είναι τόσο καθαρό που δεν βγάζει καθόλου αφρο τις περισσότερες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια και το ξαφριζω και πεταω το πρωτο νερο, και μαλλον θα συνεχισω να το κανω, γιατι απλα ειμαι σιχασιαρα και νομιζω πως ετσι ειναι πιο καθαρο. Με λιγοτερα ισως θρεπτικα συστατικα, αλλα πιο καθαρο. χαζομαρα μαλλον, ειδικα με τα σκουπιδια που μας ταιζουν απο παντου, αλλα κολληματα ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

και τί κάνετε βρε παιδιά με τα κεφτεδάκια στο φούρνο? πλένετε τον κιμά ή ανοίγετε κάθε τόσο τον φούρνο για να ξαφρίσετε το ταψι?

Εγω να σας πω παλία το ξάφριζα γιατί έτσι έβλεπα να κάνει η μαμά μου.

Τώρα πλέον το καίω.Πριν δηλαδη το βράσω καιω καλά το σκεύος μου (συνήθως αντικολλητικό )και μόλις κάψει ρίχνω τα κομματια κρέατος τα οποία πριν έχω πλύνει καλα και στεγνώσει πάνω σε απορροφητικό χαρτί (το οποίο εχω μέσα σε ενα πίατο /σκεύος μην ακουμπάν τα αίματα πάνω στον πάγκο)Μόνο όταν αρχίσουν να ξεκολάν απο τον πάτο της κατσαρόλας τα αναποδογυρίζω.

Ειναι πιο θρεπτικό νομίζω έτσι.Με αυτά τα ξαφρίσματα νομίζω οτι το κρέας δεν έχει νόημα να το φας . Εχουν φύγει ολα τα θρεπτικα συστατικά .

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παλιά, επειδή είμαι πολύ σιχασιάρα, έπλενα και εγώ τον κιμά πριν μαγειρέψω. Μου είπαν όμως ότι το μηχάνημα που κόβει τον κύμα κάνει ταυτόχρονα και απολύμανση. Σωστό, λάθος; δεν ξέρω, αλλά επειδή όλοι με θεωρούσαν υπερβολική σταμάτησα να πλένω τον κυμά. Πάντως έχω καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος μαγειρέματος στο κρέας είναι ψητό σε σχάρα και από κάτω ένα ταψάκι να μαζευει τα υπολοίματα. Με το βράσιμο και το ψητό στο φουρνο τα τρώμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχή το ξάφριζα έιδικα οταν είχαμε αρχίσει τις κρεατόσουπες αλλά ο χασάπης μου μου είπε ¨

"Το κρέας επείδη( πολύ φρέσκο )θα το πλύνεις

Θα το βάλεις σε ένα πιάτο και θα το τυλίξεις με μια πετσέτα στην συντήρηση και ποτέ δεν θα το ξαφρίζεις."

Βέβαια έπαιρνα το πολυ 3 κομμάτια και κάθε βδομάδα το ίδιο πάλι.:P:p

Πάντως έχω σταματήσει να το ξαφρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε όποιες συνταγές συνιστάται ξάφρισμα αυτό γίνεται για να είνα πιο διαυγής ο ζωμός και πιο εμφανίσιμος, αν π.χ. θελεις να αυγοκόψεις, ή να βάλεις κορν φλαουερ για να κάνεις μια ελαφρά κρέμα.. Εγώ πάντως δεν το ξαφρίζω ....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...