Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε τι θερμοκρασία πίνετε το γάλα σας;


katpend

Recommended Posts

Ζέσταινα σήμερα γάλα για τον 6,5 ετών γιο μου και αναρρωτήθηκα... μέχρι πότε θα του το ζεσταίνω; Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου και τα αδέρφια μου να πίνουμε το γάλα από το ψυγείο, εκτός από τα καλοκαίρια :D στο χωριό που πίναμε κατσικίσιο (από την κατσίκα, όχι από κουτί!!!) οπότε το βράζαμε πριν.

Ο αντρας μου επέμενε ότι είμαι Η ΜΟΝΗ που πίνει κρύο γάλα, ότι το γάλα πρέπει να το ζεσταίνω αλλιώς θα "με κόψει".

Εσείς πώς το πίνετε; και όσοι έχετε παιδάκια μεγαλούτσια, πώς το προτιμούν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω οταν το συνοδευω με corn-flakes παντα κρυο...

αν τυχει να το φτιαξω με λιγο καφε ή hemo τον χειμωνα μονο το ζεσταινω...

ή οταν ειμαι αρρωστη και το πιω σκετο...

νομιζω οτι ειναι θεμα συνηθειας..τα ανηψακια μου που ειναι 6,5 και 8 τον χειμωνα το πινουν ζεστο και το καλοκαιρι κρυο....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το "σπαω" λιγο αν και συνηθως πινω ξυνογαλα οποτε το πινω κρυο. Στον μεγαλο (28 μηνων) το ζεστενω λιγο τον χειμωνα αλλα δεν του το δινω ζεστο. Πχ. τωρα που ειναι χειμωνας το ζεστενω στα μικροκυμματα και τον ντυνω μετα οποτε κρυωνει λιγο. Το καλοκαιρι το βγαζω απο το ψυγειο πριν τον ντισω οποτε παλι ζεστενετε...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου δεν πίνουν πολύ γάλα αλλά όταν πιούν, η κόρη μου (6 χρονών) το πίνει μόνο κρύο, χειμώνα καλοκαίρι, γιατί την αναγουλιάζει ζεστό.

Ο γιος μου (3,5 χρονών) το πίνει μόνο χλιαρό ακόμα και αν του το βάλω σε δημητριακά.

Οπότε υποθέτω κάθε παιδί έχει τα δικά του και ....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.:-D

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κρύο.

Από παιδί μου προκαλούσε δυσφορία το ζεστό.

 

Στα παιδιά (3,5 ετών και κάτω)... έβαζα κρύο εκτός αν μου ζητήσουν τα ίδια να το ζεστάνω. Τελευταία το βάζω λίγο να "σπάσει". Αλλά ζεστό δεν το λες!

 

Υ.Γ. Κρύο πίνουν τα δικά μου... νομίζω από 2 ετών και μετά..

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η κορη μου,8 χρονων, η οποια λατρευει το γαλα,πινει πρωι μεσημερι και βραδυ,το θελει κρυο αλλιως της φερνει αναγουλα!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...