Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ


linav

Recommended Posts

Κορίτσια απευθύνομαι κυρίως σε όσες έχουν παραπάνω από ένα παιδάκι: Περιμένω και γω το δεύτερο μωράκι μου το Σεπτέμβριο. Δεν μπορώ να πω ότι η μεγάλη μου κόρη (4 ετών) με κούρασε στο θέμα του ύπνου, είχε και ακόμα έχει πρόγραμμα, πάει από μόνη της, κοιμάται πάντα μεσημέρι 2-3 ώρες, δεν την κούνησα ποτέ όσο ήταν ακόμα μωρό, από 20 ημερών κοιμόταν σερί 7ωρο τα βράδια. Αναρωτιέμαι καμιά φορά, υπάρχει πιθανότητα η δεύτερη να είναι έτσι? Συνήθως τα παιδιά απ΄ότι ακούω διαφέρουν εντελώς το ένα από το άλλο στις συνήθειές τους. Το ένα είναι ήσυχο, το άλλο όχι. Το ένα τρώει, το άλλο το κυνηγάς. Εχω αρκετή υπομονή, εξάλλου από τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις παιδιά ξεχνάς το θέμα της δικής σου ξεκούρασης, όσο τουλάχιστον αυτά είναι μικρά. Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν εύκολα, όπως λέει συχνά και η γιαγιά μου. Εσείς τι εμπειρία έχετε πάνω σ΄αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η προδιάθεση του παιδιού δεν έχει να κάνει με το αδερφάκι του.

Δηλαδή αν κάποιος έχει ήσυχο παιδί δεν πάει να πει πως το επόμενο θα το κυνηγάς. Ούτε το αντίστροφο. Άλλος μπορεί να έχει ήσυχα παιδιά γενικώς, άλλος ανήσυχα, άλλος "μικτά".

Η εμπειρία παίζει κάποιο ρόλο στο να κατανοείς καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού (επομένως είναι πιο ήσυχο) αλλά αυτό από μόνο του δε σημαίνει τίποτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η προδιάθεση του παιδιού δεν έχει να κάνει με το αδερφάκι του.

Δηλαδή αν κάποιος έχει ήσυχο παιδί δεν πάει να πει πως το επόμενο θα το κυνηγάς. Ούτε το αντίστροφο. Άλλος μπορεί να έχει ήσυχα παιδιά γενικώς, άλλος ανήσυχα, άλλος "μικτά".

Η εμπειρία παίζει κάποιο ρόλο στο να κατανοείς καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού (επομένως είναι πιο ήσυχο) αλλά αυτό από μόνο του δε σημαίνει τίποτα.

 

 

Συμφωνω.

 

Προσωπικα, οταν ημουν εγκυος στη κορη ολοι μου ελεγαν οτι θα με τρελανει, και δεν θα κλεινω ματι και αλλα τετοια αφου ο γιος μου ηταν και ειναι ενα ησυχο και βολικο παιδακι, δεν καταλαβα πως τον μεγαλωσα, σε ολα ευκολος. Η μικρη ειναι σαν τον αδερφο της, βεβαια επειδη την θηλαζω αποκλειστικα μενει μερικες ωρες πιο ξυπνια αλλα μοιαζουνν πολυ. Νιωθω πραγματικα οτι δεν θα με κουρασει.

Link to comment
Share on other sites

o μεγαλος μεχρι που ηταν 2 χρονων κοιμοταν 1 ωρα το βραδυ και μεχρι σημερα δεν τρωει με τιποτα εχουμε μεγαλους καβγαδες πλεον περι φαγητου μιας και τα δοκιμασαμε ολα με το καλο και το αγριο και γενικα ειναι δυσκολο παιδι οταν εμεινα εγκυος στο δευτερο φοβομουν μην επαναληφθει η ιστορια αλλα ο μικρος ειναι το ακρως αντιθετο....κοιμαται μια χαρουλα ξυπναει μια φορα μονο για γαλα,ειναι ησυχο μωρο και φαγανο μαλιστα επειδη κοιμουνται στο ιδιο δωματιο ο μεγαλος ξυπναει το μωρο με τον ανησυχο του υπνο...εχει να κανει με τον χαρακτηρα του μωρου,οπως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη ετσι και τα παιδια δεν σημαινει επειδη ειναι αδερφια το ενα θα ειναι καθρεφτης του αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...