Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολπική αλοιφή..


Recommended Posts

Καλησπέρα, κορίτσια..!

Πήγα σήμερα για τον πρώτο υπερηχο και ο γιατρός μου έγραψε μια κολπική αλοιφή να τη χρησιμοποιώ κάθε τρεις μέρες..

Μπορεί κάποια να με διαφωτίσει σε τί χρησιμεύει η αλοιφή αυτή και πως τη χρησιμοποιούμε..;; :roll: Είμαι, ελαφρώς, άσχετη και από τη χαρά μου με το υπέρηχο ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό..!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοείς προετοιμασία για τον τοκετο?? Μα μόλις ξεκίνησε η εγκυμοσύνη σου. Εμένα σε όλη την εγκυμοσύνη με το ζόρι μου έδωσε μια αλοιφή και κάτι υπόθετα τώρα που μπήκα στον ένατο γιατί βρήκε μηκυτες... Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να σου δώσει καποια αλοιφή (ακόμα και αν εχεις κατι συνήθως στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν δίνουν τιποτα). Δεν ρωτάς στο φαρμακείο γιατί χρησιμοποιείται η αλοιφή και πως την λένε?? Γιατί τωρα δεν ξέρουμε και κάνουμε υποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ηθελα να σε αγχωσω καλε..Αν ηταν κατι θα στο ελεγε ο γιατρός..απλά δεν το έχω ξανακούσει...Το πρωί που θα μπουν και άλλες κοπέλες στο forum μπορεί να μας διαφωτίσουν. Παρε την αλοιφή για να δεις τι γραφει μέσα. Και μην ανησυχείς, μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και να σου γραφω βλακείες τόση ώρα.. :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Μήπως είχες τίποτα κολπίτιδα, μήκητες κλπ.?

αλλιώς στην εγκυμοσύνη τι μπορεί να προσφέρει η κολπική αλοιφή?

για ρώτα τον και λύσε μας κι εμας την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Μήπως είχες τίποτα κολπίτιδα, μήκητες κλπ.?

αλλιώς στην εγκυμοσύνη τι μπορεί να προσφέρει η κολπική αλοιφή?

για ρώτα τον και λύσε μας κι εμας την απορία...

Τίποτα δεν έχω...!! Μήπως και το μαγνήσιο, που μου έγραψε, είναι υπερβολικό..;;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι το μαγνήσιο δεν είναι υπερβολικό. Και εμενα ο γιατρός μου είπε κατευθείαν από το τηλέφωνο μετά τη χοριακή που έκανα και πριν πάω για τον πρωτο υπέρηχο να παιρνω μαγνήσιο γιατι είχα ψιλοπονάκια (βοηθάει να μην κάνεις συσπάσεις η μήτρα). Πολλοι γιατροί το δίνουν στο πρώτο τρίμηνο ή αν έχεις πόνους γενικότερα.. Καλό κάνει κακό δεν κάνει..

Link to comment
Share on other sites

επίσης βοηθάει να αντιμετωπίζονται οι κράμπες που θα σε πιάνουν αργότερα...

μήπως είναι προγεστερόνη η αλοιφή που σου έγραψε???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης βοηθάει να αντιμετωπίζονται οι κράμπες που θα σε πιάνουν αργότερα...

μήπως είναι προγεστερόνη η αλοιφή που σου έγραψε???

Πιθανόν.. Τί είναι η προγεστερόνη;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι το μαγνήσιο δεν είναι υπερβολικό. Και εμενα ο γιατρός μου είπε κατευθείαν από το τηλέφωνο μετά τη χοριακή που έκανα και πριν πάω για τον πρωτο υπέρηχο να παιρνω μαγνήσιο γιατι είχα ψιλοπονάκια (βοηθάει να μην κάνεις συσπάσεις η μήτρα). Πολλοι γιατροί το δίνουν στο πρώτο τρίμηνο ή αν έχεις πόνους γενικότερα.. Καλό κάνει κακό δεν κάνει..

Ευτυχώς, γιατί έχω έντονους πόνους...

Σας ευχαριστώ, που ασχολείστε, με συγκινείτε..!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η προγεστερόνη είναι μια ορμόνη της εγκυμοσύνης που προετοιμάζει το ενδομήτριο, προκειμένου να υποδεχτεί το γονιμοποιημένο ωάριο. Παίζει σημαντικό ρόλο στη διαδικασία της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου.

 

 

Δεν ήξερα οτι κυκλοφορεί τετοια αλοιφή....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, crinone λέγεται, τα έβγαλα τα ορνιθοσκαλίσματά του, τί σόϊ εκπαιδευτικός θα ήμουν αλλιώς..!

Όταν λέει κολπική χρήση, εννοεί... μέσα..;; :oops::oops::oops:

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

το πάτησα στο google και όντως είναι πρεγεστερόνη.

Μπράβοοο, ούτε που ήξερα οτι υπήρχε προγεστερόνη σε αλοιφή..

Προχωρημένος γιατρός... Για να σου την έδωσε καλό κάνει οπότε don't worry και καλή εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πάτησα στο google και όντως είναι πρεγεστερόνη.

Μπράβοοο, ούτε που ήξερα οτι υπήρχε προγεστερόνη σε αλοιφή..

Προχωρημένος γιατρός... Για να σου την έδωσε καλό κάνει οπότε don't worry και καλή εγκυμοσύνη!!!

 

Συμφωνω...αδικα ανησυχήσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας, όσες κοντεύετε..!!

ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ....

ΑΝΤΕ FOIVI ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ....

ΑΝΤΕ FOIVI ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.....

Αχ, θέλω κι εγώ....!!! Μ' έναν πόνο να βγουνε τα μωράκια...!!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ....

ΑΝΤΕ FOIVI ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.....

Αχ, θέλω κι εγώ....!!! Μ' έναν πόνο να βγουνε τα μωράκια...!!!!

 

Ευχαριστώ!! Κι εσύ Δέσποινα μ'ένα πόνο!

Nadine, η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι υπέροχη, απόλαυσέ την όσο μπορείς και μην βιάζεσαι καθόλου, όλα θα γίνουν όπως πρέπει στην ώρα τους! όλα με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Κι εσύ Δέσποινα μ'ένα πόνο!

Nadine, η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι υπέροχη, απόλαυσέ την όσο μπορείς και μην βιάζεσαι καθόλου, όλα θα γίνουν όπως πρέπει στην ώρα τους! όλα με το καλό!!!

Έτσι λένε..! Απλά, θέλω όλα να είναι καλά με το μωράκι μου, γι' αυτό και αγωνιώ..!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nadine,έπαιρνα την Crinοne για 5 μήνες διότι είχα βραχύ τράχηλο<15mm.Είναι ορμόνη,η προγεστερόνη και κοστίζει(κρατήσου απογειωνόμαστε!!) 70ε τα 15 ενδοκολπικά υπόθετα!!!Εγώ υπόθετα έπαιρνα προγεμισμένα με αλοιφή- 1 κάθε βράδυ- και ήθελα 140 ε το μήνα.Επίσης δεν την έβρισκα εύκολα,γιατί κυρίως χρησιμοποιείται στις εξωσωματικές.Με το καλό το μωρό.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Nadine,έπαιρνα την Crinοne για 5 μήνες διότι είχα βραχύ τράχηλο<15mm.Είναι ορμόνη,η προγεστερόνη και κοστίζει(κρατήσου απογειωνόμαστε!!) 70ε τα 15 ενδοκολπικά υπόθετα!!!Εγώ υπόθετα έπαιρνα προγεμισμένα με αλοιφή- 1 κάθε βράδυ- και ήθελα 140 ε το μήνα.Επίσης δεν την έβρισκα εύκολα,γιατί κυρίως χρησιμοποιείται στις εξωσωματικές.Με το καλό το μωρό.

Καλησπέρα, athoa, εμένα μου είπε να τη χρησιμοποιώ κάθε 3 μέρες..

Ίσως έχει σχέση με το μικρό αιμάτωμα, που έχω..

Η συμμετοχή ήταν 70 ευρώ..;; Τί ασφάλεια είχες..;;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nadine,έπαιρνα την Crinοne για 5 μήνες διότι είχα βραχύ τράχηλο<15mm.Είναι ορμόνη,η προγεστερόνη και κοστίζει(κρατήσου απογειωνόμαστε!!) 70ε τα 15 ενδοκολπικά υπόθετα!!!Εγώ υπόθετα έπαιρνα προγεμισμένα με αλοιφή- 1 κάθε βράδυ- και ήθελα 140 ε το μήνα.Επίσης δεν την έβρισκα εύκολα,γιατί κυρίως χρησιμοποιείται στις εξωσωματικές.Με το καλό το μωρό.

Καλησπέρα, athoa, εμένα μου είπε να τη χρησιμοποιώ κάθε 3 μέρες..

Ίσως έχει σχέση με το μικρό αιμάτωμα, που έχω..

Η συμμετοχή ήταν 70 ευρώ..;; Τί ασφάλεια είχες..;;

 

 

Xμμμ...Ωραία ερώτηση.Ασφάλεια ΙΚΑ.Ο γιατρός όμως του ΙΚΑ δεν την έγραφε"αποφασίζομεν και διατάσσομεν".Λιανική τιμή 70ε.Τελικά άρχισε να την γράφει και την αλοιφή αλλά και την ασθένεια -διότι λόγω του βραχέως τραχήλου δεν μπορούσα να εργάζομαι και να πολυμετακινούμαι- με έναν πασίγνωστο "ελληνικότατο"τρόπο που δεν θα στον γράψω αλλά είμαι σίγουρη οτι θα τον αντιληφθείς. :wink: Αν γραφεί απο γιατρό του ΙΚΑ η συμμετοχή είναι μηδενική,δεν πληρώνεις τίποτα.Εγώ πλήρωσα 3 ή 4 κουτιά μέχρι να μπώ στο πνεύμα.....

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ...Ωραία ερώτηση.Ασφάλεια ΙΚΑ.Ο γιατρός όμως του ΙΚΑ δεν την έγραφε"αποφασίζομεν και διατάσσομεν".Λιανική τιμή 70ε.Τελικά άρχισε να την γράφει και την αλοιφή αλλά και την ασθένεια -διότι λόγω του βραχέως τραχήλου δεν μπορούσα να εργάζομαι και να πολυμετακινούμαι- με έναν πασίγνωστο "ελληνικότατο"τρόπο που δεν θα στον γράψω αλλά είμαι σίγουρη οτι θα τον αντιληφθείς. :wink: Αν γραφεί απο γιατρό του ΙΚΑ η συμμετοχή είναι μηδενική,δεν πληρώνεις τίποτα.Εγώ πλήρωσα 3 ή 4 κουτιά μέχρι να μπώ στο πνεύμα.....

Τί μ@λ@κ@ς.....!! Πάλι καλά, που έστω και αργά σου την έγραψε.. Απαράδεκτος. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ (για εξέταση πηγαίνω αλλού) , ελπίζω να μη μου κάνει και μένα το δύσκολο.... γιατί.... θα αξιοποιήσω κι εγώ τον πασίγνωστο "ελληνικότατο"τρόπο σου....!! :cool:

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...